Ohebné dřevěné podešve

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Ohebné dřevěné podešve

Příspěvek od Rase »

36901484_215105245809379_7071450266003832832_n.png

Ohebné dřevěné podešve

V období první světové války, trápil Centrální mocnosti nedostatek kůže i gumy. Průmysl tak musel sahat k nejrůznějším náhražkovým materiálům, které svou kvalitou byly velmi bídné. Nouze se promítla i do řemesla obuvnického. Jelikož drtivá většina produkce šla k vojákům na frontu, po prochození předválečných bot, se lidé museli často spoléhat na dřeváky. Sice se již nejednalo o typickou konstrukci z pohádek, ale podrážka byla stále vyrobená ze dřeva. V letech 1917-1918 byly ve vojenské oděvní továrně v Klokočově (Mandler), vyráběny "dřevěné podrážky válečné". Ty byly dokonce ohebné, jelikož se skládaly ze 7 dřevěných lamel, slepených na jedné straně šedou lepenkou. Byly propagovány jako tiché, nepromokavé, trvanlivé a hlavně levné. Neměnily elegantní tvar boty a jak již bylo řečeno, byly levné...
Dle přípisu c. k. školní rady ze dne 20. ledna 1917 číslo 2947 uvedla firma S. Weber a spol. ve Vítkovicích do obchodu ohebný podešev ze dřeva se značkou "Ideal". Tento patentovaný podešev sestává z kusu impregnovaného dřeva s počtem příčných zářezů, při čemž máčí se v impregnované tekutině, aby zvýšena byla trvanlivost a nepropustnost. Dřevěný podešev upevňuje se na koženém podešvi dotyčné obuvi pomocí šroubků, které do otvorů se zapustí. Umožňuje právě tak jako podešev z kůže elastický krok, jest velmi trvanlivý a u srovnání s dnešními cenami kůží velmi laciný. Výměna nevyžaduje žádné zvláštní zručnosti a může každým laikem rychle býti provedena. Cena podrážek pánských a dámských včetně se šroubky obnáší 1.95 K, hochů, děvčat a dětských 1.60 K taktéž včetně se šroubky a texty. Ku zvýšení trvanlivosti podrážek doporučujeme se obzvláště dětem do podražených bot vpravit cvočky, pro něž vyvrtají se do podrážek dírky ručním vrtáčkem, který máme taktéž v ceně 6.50 K za kus na skladě. Bylo by výhodno, kdyby každá místní školní rada resp. obecní zastupitelstva měla na skladě určený počet podrážek a některý místní kdyby byl pověřen podrážením obuvi. Ve škole mohly by děti po příp. jejich rodiče obdržeti poukázku, na kterou by byly: pánské a dámské 5 K,hochů 4 K, dívek 3.50 K, dětských 3 K - bez kožených přídavků. Tyto byly by počítána co nejlevněji. Tímto byly by nemajetné třídy chráněny před každým vyháněním cen a zabráněno by bylo tím, že školní správy resp. obec sama podrážky kupovala, každému překupnictví a vyšší ceny byly by omezeny. Pověřeného obuvníka bychom v naší poučné dílně ve Vítkovicích o podrážení náležitě zpravili. Tak bude tato akce současně i péčí o chudé obyvatele. Moravský zemský úřad pro zvelebování živností označil na základě odborného dobrozdání tyto podešve ze dřeva jako velmi vhodné a cenově přiměřené.
Ve válečné době se velice dařilo rovněž Baťově firmě ve Zlíně, která začala výrazně prosperovat. V počtech vyráběných párů se podnik stal největším výrobcem obuvi na území habsburské monarchie. Počet zaměstnanců se zdvojnásobil a v roce 1917 se šilo až 10 000 párů bot denně. Přesto ke konci války si začali zaměstnanci stěžovat na nepřístojné pracovní poměry. "V žádném závodě obuvnickém nejsou zbědovanější a otročtější poměry jako u Bati ve Zlíně," uvedl v březnu roku 1918 časopis Obuvník.

Zdroj:
http://lamparna.blog.cz/en/1110/podesev ... stem-weber
http://www.muzeumnj.cz/muzejni-sbirky/p ... e-pribor//
http://www.palba.cz/album/displayimage.php?pid=29364

Obrázek
inzerát z novin Národní Politika; odpolední vydání; 9. červenec 1918
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výstroj“