Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Rase »

main-qimg-b74fc5e3607b4a948d181ce6b247f388-lq.jpg

Neprůstřelné vesty italského království

Italský generální štáb se začal zajímat o ochranu pěchoty již krátce po vypuknutí války. Už v roce 1915 se italští vojáci příležitostně vydávali na frontu s improvizovanými, neprůstřelnými pomůckami. Zaznamenány jsou případy, kdy vojáci nosili na hrudi pytle s pískem, improvizované pancéře nebo různé kovové destičky. I když byly tyto ochranné prostředky velice primitivní, zachraňovaly vojákům v poli životy a používaly se prakticky po celou dobu války. První přilby, které používala italská armáda, byly francouzské přilby typ Adrian. Tyto přilby sice byly velkým pokrokem oproti prostým čepicím, které se používaly doposud, polní podmínky si ale vyžadovaly silnější ochranu hlavy. Zvláště pak kvůli nebezpečí poranění hlavy, které hrozilo při boji ve vysokých horách. Z chrom-niklové oceli tak byly vyráběny různé druhy těžkých přileb italské výroby (Farina). Váha těchto přileb činila 4 libry. Široký lem přilby byl vytvořen ze tří samostatných plátů litiny, které byly spojeny pomocí nýtů. Ač se tento typ přilby zdá být velice odolný, poválečné testy prokázaly, že její balistická ochrana je nedostačující. Dalším typ italských přileb měl prostý puklicový tvar a jen velmi omezeně chránil nositelovu hlavu. Tento typ byl mnohem lehčí než první popsaná varianta přilby, ale díky větší tloušťce materiálu, poskytoval lepší ochranu než přilba Adrian. Bohužel se mi nepodařilo vypátrat nic bližšího. Nejpodobnější této přilbě byla francouzská puklice nebo německá Gaedeho přilba, jen bez nánosníku. Cílem tedy nejspíše bylo poskytnout vojákům ochranu před padajícím kamení.

Ansaldo a Frariselli

Koncem války vyráběla ženevská dílna Cocieta Anonima Italiana zvláštní hrudní pancíř – typ Ansaldo. Materiálem byla ocel obohacená o chrom, nikl a vanad. Tato ocel dokázala odolat projektilům o rychlosti 2500 stop za sekundu, na vzdálenost 100 yardů. Tloušťka použité ocele byla 0,25 palce a celý kyrys vážil 21 liber. Vyráběly se ale i lehčí varianty o váze 19, 17 a i 16 liber. Pancéř bylo možno nosit i jako štít, který vojáci mohli nosit před sebou, nebo jako zákopový štít. K tomuto účelu byl pancéř vybaven otvore, kterým bylo možno prostrčit pušku. Díky tomuto okénku bylo možno vést palbu v leže. Pokud byl pancíř nošen na hrudi, otvor byl jednoduše zaklopen plátem kovu na pantu. Bohužel se neví, kolik pancéřů bylo během války vyrobeno. Dalším typem zbroje, vyráběným v Itálii byla Fariselliho vesta, jež vyráběla milánská továrna Astori. Vesta měla tři kapsy, dvě na hrudi a jednu v oblasti hrudi. V každé z těchto kapes byla vsunuta destička z chrom-niklové oceli. Vesta vážila celkem 17 liber, díl chránící břicho vážil 7,5 liber a hrudní díly pak 4 – 5 liber. Vesta sice odolala palbě italské pušky vzor 1891, leč poválečné testy ukázaly, že vestu bylo možno prostřelit puškou Mannlicher, na vzdálenost větší než 20 yardů. 200 kusů těchto vest bylo posláno britským jednotkám bojujícím ve Francii, není ale známo, že by byly bojově použity. V milánské společnosti Frati se vyráběl ještě další typ neprůstřelné zbroje, tentokrát se ale jednalo o kyrys. Tloušťka materiálu se pohybovala mezi 0,20 – 0,22 palce a na vzdálenost 20 až 200 yardů dokázala obstát palbě jak pušek italských, tak i projektilům vypáleným z pušek Mauser i Mannlicher. Při koncentraci zásahů na méně než 1 palec, docházelo již k průniku projektilů pancířem. Tento typ brnění vážil 15,5 liber. Lehčí variantou pro ochranu pěchoty byl model Gorgeno-Collaye. Výroba tohoto pancéře se kupodivu datuje již do roku 1916, určit přesnou podobu této vesty je ale složité. Některé pláty byly překryté látkou, jindy se nechávaly volně. Bohužel se ani neví, kde se tyto zbroje vyráběly. Existují též fotografie italských vojáků, kteří nosí zbroje vyráběné ve Francii nebo Británii. Jako zajímavost zmíním, že italští vojáci též používali jako ochrany při útoku zákopové štíty. Které byly určeny jako statická ochrana pro vojáky v zákopech. V případě útoku je vojáci nosili před sebou, jako štíty. Tento štít sice dokázal odolat i palbě z kulometu, byla ale problematická vysoká váha (30-60 liber), kvůli níž bylo možno štít přenést jen na krátkou vzdálenost. Pozorný čtenář si zajisté povšimne podobnosti s pancéřem typ Ansaldo, který sloužil též jako statický štít. Italové tak jako jediní používali hrudní pancéře též jako zákopové štíty a zákopové štíty jako ochranu útočící pěchoty.

Corazza Farina

Jedním z nejznámějších pancéřů, které se používaly za první světové války, je jednoznačně italská zbroj známá pod názvem Farina, podle továrny, v niž byla vyráběna. Tyto zbroje se vyráběly v jedné velikosti, hrudní díl měl lichoběžníkový tvar o rozměrech 30x40 cm. Tento díl byl složen z pěti vrstev chrom-niklového plechu. Tyto díly byly spojeny třiadvaceti nýty a tloušťka celého kyrysu činila 6 mm. Zbroj také zahrnovala chrániče ramen, které byly složeny ze čtyř vrstev ocelového plechu. Chrániče ramen byly připevněny jen volně pomocí popruhů s posuvnou sponou. Chrániče ramen bylo možno snadno odepnout a hrudní plát použít opět jako štít. Stejná výrobna (Farina), produkovala též lehcí, segmentovou zbroj, která byla složena z několika spojených plátů. Tato zbroj umožnovala mnohem větší ohebnost než základní typ. Tuto zbroj také bylo možno nosit pod uniformou a společnost ji nabízela k volnému prodeji. Vojáci si ji tedy museli v případě zájmu opatřit z vlastních prostředků. Dalším typem zbroje byl kyrys zvaný Orfei, víc se mi ale nepodařilo vypátrat. Na základě licence Ansaldo byla vyráběna zbroj zvaná Daigre. Existovaly též další vyrianty zbrojí a pancéřů, leč ty byly vyráběny na zakázku, dle individuálních požadavků jednotlivých důstojníků. Zbroj Farina také měla obdobným způsobem řešenou přilbu. Na začátku článku jsem ji již zmínil. Tyto přilby měly různé tvary a různé varianty se od sebe lišily. Spočným znakem byl ale prostý válcovitý tvar se silným lemem, který byl opatřen vykrojením. Základní zbroje typ Farina se dostávaly na frontu v různých kombinacích, často s přilbami adrian atd. Také je vhodné zmínit, že tyto zbroje byly určeny ke zcela odlišným účelům, než tomu bylo u ostatních států. Tyto zbroje totiž byly určeny k ofencivním akcím. Těmito pancéři byly vybaveny italská přepadová družstva zvaná Compagnie della morte (jednotky smrti). Primární úlohou těchto jednotek bylo dostat se až k nepřátelským pozicím, zničit protipěchotní překážky a přestříhat ostnatý drát. Nemusím připomínat že se jednalo o velice nebezpečnou práci. Zbroje totiž nedokázaly odolávat soustředěné palbě z kulometů a často je dokázaly prostřelit i pušky Mauser nebo Mannlicher. O nekrytých místech ani nemluvě. Zbroje Farina se dostaly i do výzbroje belgické armády, což je nejspíše zapříčiněné příbuzenskými vztahy mezi královskými rody obou států. Dostaly se sem patrně ve větším množství, jelikož existuje několik fotografií se skupinami belgických pěšáků v kompletní zbroji Farina.

Zdroj:
Helmets and body armor in modern warfare – Dean Bashford
http://www.bevfitchett.com/military-bod ... rmour.html
http://www.worldwarforum.net/forum/view ... =40&t=1658
http://landships.activeboard.com/t36886 ... ewestFirst
http://landships.activeboard.com/forum. ... D=12767261
http://www.cimeetrincee.it/farina.htm
http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=4491.0

tumblr_a71ef1cce343a0528868e35b98f95c6a_a1c735d8_1280.jpg
4893afa89b5012be92f4b3440955db00.jpg
images.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 25/7/2022, 20:25, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Rase »

Další fotografie zbrojí Farina.

EaE8uHwUcAIDmzr.jpg
EaFylEGX0AAeU75.jpg
Es88ez0U0AAJ6Cw.jpg
Es88ezyVcAM3e7h.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 17/12/2023, 15:54, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od kopapaka »

Pěkný článeček.
Kupodivu mě talijáni docela překvapili...

Jen taková drobnost, voják na levé straně nejspíš nedrží zákopový biják,
ale R-U ruční granát ( Rohrhandgranate ).

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Rase »

Kopapaka: děkuju za opravu, o tomhle granátu se zatím nikdy neslyšel. Na první pohled mi připoměl některé druhy zákopových bijáků. Stejně mi u toho R-U granátu přijde, že měl hodně málo výbušné směsi - přeci jen je dost malý a hodně místa zaberou ocelové kuličky. nemáš tušení jak se osvědčil ?
Jen podotek: na poslední kresbě v článku mají vojáci s sebou i zmíněné zákopové štíty. Mám i fotku s těmito štíty v útoku, ale je to jen malá fotka s mizerným rozlišením.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od kopapaka »

Ručních granátů je poměrně hodně druhů, není divu, že jsi o něm neslyšel.
Trhaviny je tam 70 g a střepiny jsou účinné až do 100 m, je to tedy jednoznačně obranný granát.
Takže to asi stačilo...

Rohrhandgranate
Hmotnost ---------------------------- 2100 gr
Trhavina ------------------------------ 70 g
Celková délka ---------------------- 310 mm
Průměr tělesa ---------------------- 84 mm
Dálka vrhu -------------------------- 20 - 25 m
Rádius účinku --------------------- 100 m
Doba hoření zapalovače ------ 7 - 8 s
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Rase »

Rozhodně se koukněte na tohle video. Ony zbroje jsou dost divné a jak ste si mohli všimnout, nemají s Itálií nic společného...
Takovéhle zbroje ale opravdu existoval...
...berte to jako trailer na další díl seriálu - Amerika :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=y5FPHZmmN9I

Trochu sem na to koukal a zdá se že onu trubková rukojeť nebyla dřevěná, ale z vrstveného papíru, nebo jiného materiálu. Trochu to připomíná bambus, nebo kůži Na přiložené fotce je původní granát (novější provedení - válcová hlava, místo koule). prakticky je to ale obdobný granát. dutý konec byl uzavřený takovou podivnou zátkou z papíru nebo látky, zalitou do plyskyřice. Rozhodně ani vzdáleně nepřipomínají německé násadkové granáty, jejichž rukojeť je pěkně vysoustružená z masivního dřeva - tohle je něco jiného.

Obrázek Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
keldor
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 139
Registrován: 5/11/2010, 11:42

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od keldor »

Tak to video teda ukazovalo solidní jatka. A borci v pancířích vypadali že měli problém vubec stát na na nohách natož běhat a bojovat
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od kopapaka »

Rase píše:¨
Trochu sem na to koukal a zdá se že onu trubková rukojeť nebyla dřevěná, ale z vrstveného papíru, nebo jiného materiálu. Trochu to připomíná bambus, nebo kůži Na přiložené fotce je původní granát (novější provedení - válcová hlava, místo koule). prakticky je to ale obdobný granát. dutý konec byl uzavřený takovou podivnou zátkou z papíru nebo látky, zalitou do plyskyřice. Rozhodně ani vzdáleně nepřipomínají německé násadkové granáty, jejichž rukojeť je pěkně vysoustružená z masivního dřeva - tohle je něco jiného.
Rase: přesně naopak, konstrukce Rohrhandgranate je až na drobné rozdíly především v použitých materiálech shodná s německým Steilhandgranate...Hlava s trhavinou, násadka sloužící k prodloužení vrhu i uložení časovací a zapalovací slože. Zápal třecím rozněcovačem...

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Rase »

kopapaka: myslel sem konkrétně jen tu násadu (kde se konstrukce poměrně lišily). V případě Rohrhandgranate byla část s výbušninou kolem násady, v případě německého granátu byla výbušná část jen nasazená na konci násady (technický výkres to ukazuje jasně). Nenašel sem údaje k množství trhaviny u Stielhandgranate, tak je nedokážu pořádně porovnat. Od pohledu mi přijdou německé granáty nepoměrně silnější (od výbušné hlavice R-U granátu je třeba odečíst ručku, případně i ony kuličky). I ten materiáľ ze kterého je násada, mi přijde dost divný - nějak to nedokážu pořádně identifikovat.
keldor: stačí si odmyslet divný italský patos, nahradit nepůvodní zbroje těmi z článku a ve výsledku na člověka hledí tehdejší realita. I sebelepší zbroje totiž bylo možné prostřelit a v případě přesunu v otevřeném terénu a ještě za dne (ne v noci) se jednalo o prakticky jasnou smrt.

ps. tak sem si ještě vzpoměl na něco k R-U zbrojím. Podle vzpomínek veteránů, nosili vojáci při šturmu před obličejem polní lopatky. Často se také nosily na hrudi za opaskem. Určitě se nejednalo o nic světoborného, zdá se ale, že to fungovalo (podle vzpomínek)... dalo by se říct, že balistická odolnost lopatky byla hodně podobná jako u většiny "profesionálních" zbrojí. Kulku to sice nezastavilo, ale jednalo se o relativně použitelnou ochranu, která byla hlavně poruce. Ještě mě napadá, proč se nenosily třeba britské přilby na hrudi - stačilo jen vytvořit otvory pro popruhy a bylo by hotovo. Jako jediné mají k obdobnému účelu skvělý tvar (!)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Zemakt »

Často se také nosily na hrudi za opaskem. Určitě se nejednalo o nic světoborného, zdá se ale, že to fungovalo (podle vzpomínek)... dalo by se říct, že balistická odolnost lopatky byla hodně podobná jako u většiny "profesionálních" zbrojí
tak tuhle fintu nás učili v přijímači :lol: léta páně 1995
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
DZG.HEYY
Příspěvky: 1
Registrován: 13/3/2008, 16:54

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od DZG.HEYY »

Rase píše:Rozhodně se koukněte na tohle video. Ony zbroje jsou dost divné a jak ste si mohli všimnout, nemají s Itálií nic společného...
Takovéhle zbroje ale opravdu existoval...
...berte to jako trailer na další díl seriálu - Amerika :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=y5FPHZmmN9I

Trochu sem na to koukal a zdá se že onu trubková rukojeť nebyla dřevěná, ale z vrstveného papíru, nebo jiného materiálu. Trochu to připomíná bambus, nebo kůži Na přiložené fotce je původní granát (novější provedení - válcová hlava, místo koule). prakticky je to ale obdobný granát. dutý konec byl uzavřený takovou podivnou zátkou z papíru nebo látky, zalitou do plyskyřice. Rozhodně ani vzdáleně nepřipomínají německé násadkové granáty, jejichž rukojeť je pěkně vysoustružená z masivního dřeva - tohle je něco jiného.

Obrázek Obrázek
O tom granátu je něco málo tady: http://www.kidarmy.websnadno.cz/granaty ... statu.html
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Tuchačevskij »

Zde je pěkně vidět zbroj FARINA, která byla zasažena střelbou. Podle mě se jedná o zásahy z pistole...

Obrázek
http://www.youtube.com/watch?v=y5FPHZmmN9I
Na tohle video jsem kdysi také už narazil... Je to úplně šílené, když si člověk představí, že Ti vojáci jdou na smrt. Hledal jsem více informací o tomhle filmu, ale moc jsem jich nenašel. Co jsem tak pochopil, tak mezi vojáky dojde ke vzpouře. Už se nemůžou dále dívat na neschopnost svého velení, které je posílá jen na smrt... Film se jmenuje Na generálův rozkaz (Uomini contro) Drama / Válečný
Itálie / Jugoslávie, 1970, 100 min

Režie: Francesco Rosi
Hudba: Piero Piccioni
Hrají: Alain Cuny, Gian Maria Volonté, Pier Paolo Capponi, Giampiero Albertini, Daria Nicolodi, Mark Frechette
Italský režisér Francesco Rosi natočil snímek podle románu Emilia Lussu "Jeden rok na náhorní planině". Protiválečný snímek jehož děj se odehrává v roce 1915 na italské frontě a demonstruje v plné míře nesmyslnost válčení a odsuzuje třídní diferencovanost, když poukazuje na manipulátory z centra moci, kteří staví proti sobě do zákopů prosté lidi...
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Tuchačevskij »

Neprůstřelné vesty italského království...
Obrázek
Tahle vesta by měla být také italského původu
Obrázek
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Rase »

Ta zbroj na hodním obrázku (vpravo) je kompletní Farina i se spodním dílem, ten se ale většinou nenosil. Především kvůli váze a snížení pohyblivosti.
Na spodní fotce, ta segmentová zbroj, je taky Farina, jen lehčí varianta (dala se nosit i pod uniformou). Její výhodou byla především ohebnout - poskytovala ale menší ochranu než "těžká" Farina
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Tuchačevskij »

Přiznám se, že kompletní Farinu (se spodním dílem) jsem na téhle fotce viděl prvně :) Ta druhá (lehčí varianta) se také moc nevidí....
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Rase »

tumblr_3d86432a38c8787fc2cd6d78da725ae9_0de31692_1280.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 25/7/2022, 20:31, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Rase »

Další pěkná zachovaná fotografie dobrovolníků z italských přepadových "jednotek smrti" - vystrojení jsou opravdu "různorodě" :D

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Rase »

Immagine2.png
200611715518_farina2.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pancéřová ochrana pěchoty No.IV

Příspěvek od Rase »

Parádní kresby různých přileb Farina z knihy "The 100 years of the Italian helmet".

https://twitter.com/andyblanck1/status/ ... 0049096706

Es-ePFUXYAMtP2J.jpg
Es-eOKjW4AAEg07trtz.jpg
Es-eNbbXEAMxJwh.jpg
Es-eQDRXEAAyot_trt.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výstroj“