M-28/M-29 Davy Crockett

Ruční zbraně, střely, rakety a bojové systémy
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: M-28/M-29 Davy Crockett

Příspěvek od Pátrač »

Alfiku peklo je, že se to řádně vyzkoušelo na té americké střelnici v Nevadě. Oni to opravdu mysleli alespoň v počátku naprosto vážně. A když si představíš, že tomu velel už velitel praporu, tak jaderný konflikt mohl rozpoutat už nějaký kapitán od lehké pěchoty.

Zavedení jaderných granátů logicky odstranilo možnost vlastního ozáření při použití - byl zde zásadně větší dostřel a velká účinnost
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: M-28/M-29 Davy Crockett

Příspěvek od skelet »

Tak je to zbraň z dob jaderné manie. Tehdy se plánovaly i osobáky poháněné jaderným reaktorem..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: M-28/M-29 Davy Crockett

Příspěvek od Rase »

Vždycky si vzpomenu na knihu Hvězdná Pěchota od Roberta A. Heinleina. Ta je z roku 1959 a krásně vystihuje dobu 60.let.
Tam poletují pěšáci v exoskeletonech a nepřítele likvidují taktickými atomovkami.
Byla taková doba a jádro chtěli cpát všude - tenhle fenomén by si zasloužil hlubší rozpracování.

ps. možná se jen báli, že bombardéry a balistické rakety s jadernými zbraněmi nebudou fungovat, tak se jistili takhle. Logika v tom je
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: M-28/M-29 Davy Crockett

Příspěvek od skelet »

De facto pokud počítám s atomovou válkou, tak je mi nějaké ozáření s pidigranátu ukradené. Stejně všichni exnou..
ObrázekObrázekObrázek
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: M-28/M-29 Davy Crockett

Příspěvek od Argonantus »

Zdá se, že myšlenka je z 50tých let, kdy ještě vládla v těchto věcech dost divoká a místy děsivě naivní anarchie.
Systém a řád do toho vnesla paradoxně Kubánská krize, kdy začaly protistrany paradoxně spolupracovat na vzájemné kontrole.
V našich dobách nemohl nižší velitel spustit jadernou válku ani náhodou, a to ani na jedné straně, protože podobná munice se fasovala na rozkaz shora, a podle všeho opravdu hodně shora (u nás Spojené velení, ani velitel frontu, ani ministr obrany tomu nevelel).

Takže ta možnost jaderné války z nižších míst trvala jen v dost krátkém časovém prostoru zřejmě několika let, a to v místech, kde byli Davy Crockettové skutečně nasazeny.
Neutronová bomba, například, podle všeho nebyla nasazena vůbec nikde a vyskytovala se zejména v novinách.

Daleko zajímavější je tahle otázka u jaderných granátů do houfnic, což už je docela použitelná zbraň. Nicméně mám zato, že drtivou většinu studené války se houfnice a jaderný granát reálně málokdy setkali na obou stranách.
Jedna ze zmínek o tom je od generála Šedivého, ale za to dostal od Pátrače nabančeno a já taky, když jsem se na to ptal.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: M-28/M-29 Davy Crockett

Příspěvek od Alfik »

Myslel jsem to tak, že DC je jistě dobrý na cvičáku, a v novinách. Ve skut boji by byl asi na dvě věci...
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: M-28/M-29 Davy Crockett

Příspěvek od Argonantus »

Přemýšlím, co se dá s Davy Crockettem cvičit.
Možná posilovat; je to asi docela těžkej krám.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: M-28/M-29 Davy Crockett

Příspěvek od Pátrač »

Ahoj Argonante - že se ukážeš. Určitě jsi poznal, že to co jsem vložil sem, jsme spolu řešili v našem velkém projektu. Sem jsem to dal pro oživení a připomenutí a hlavně i proto, aby bylo jasné že to byla reálná hrozba, i když se to jeví jako naprostá hovadina. A jako s hrozbou se s tím pracovalo hledala se taktická opatření jak to ustát.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: M-28/M-29 Davy Crockett

Příspěvek od Argonantus »

Hrozba to byla rozhodně, tak 1:1 pro obě strany.
Nebo množná spíš mírně nevýhodná pro střelce, podle těch čísel, co jsi sem dával.
Měli jsme taky takové bezva zbraně; třeba ty ještěrky proti vrtulníkům, to vidím s podobnými šancemi; ještěrkář na sebe akorát dokáže přilákat pozornost vrtulníku, aby to rychleji schytal.
A jak zjišťuji, vojenská věda je ještě stále ochotna vymýšlet podobné úžasné věci; ten lov ruských tanků Strykery mi připadá z podobné myšlenkové dílny.

Ale to těžce odbočuji, sorry za posměšné o.t.

Loni taky padla vzpomínka na jaderné miny, nastražené na hranicích. Taky pěkná zoufalost. Podle mého nejlepšího vědomí a svědomí bylo tohle všechno dávno demontováno, nebo ukryto hodně hluboko v nějakém skladu nejméně od sedmdesátých let, ale možná ještě daleko dřív.
Záhady těch jaderných granátů dle generála Šedivého jsme se nedopočítali (ale je jisto, že i on mluvil o zbraních ve skladech, ne volně nasazených u jednotek).
EDIT: šlo o tuhle zběsilou debatu http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=100149#p100149 (/debata zběsilá, ale otázka je po čertech zajímavá)
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“