Sakrální stavby

Historie umění, společenské změny, dokumenty a jiné

Moderátor: Bleu

Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od jarl »

Ta fotografie hrobu mi nevadí, tak si s tím nedělej starosti. A když už se bavíme o tom našem kostele přidám jednu místní pověst.

Kostel stál původně uprostřed vesnice, ale obyvatelé Jakubova si toho nevážili a bohoslužby navštěvovali tak liknavě, že se kostelík naštval a utekl na nejvyšší kopec v okolí a tam už zůstal až do dnešních časů, i když jej obyvatelé přemlouvali, aby se vrátil. Takže dnes každý, kdo jej chce navštívit musí vystoupat do strmého kopce. Je možné, že ta pověst má reálný základ a původní osada se rozkládala kolem kostela, ale během staletí se přesunula jinam. Jakubov byl v době své největší slávy prosperujícím městečkem, kde se těžila železná ruda a snad i stříbro, ale potom přitáhli Švédi a z městečka zůstal stát jenom ten kostel.

Tady jsou záběry z adventního koncertu uvnitř kostela:



Na zdejším hřbitově je pohřben i partyzán Augustin Mrvka, o kterém jsem loni dal na Palbu krátký článek: http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=216746
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1417
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od danny1691 »

Kostel ve městě Dukla (PL)

Obrázek
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Sakrální stavby

Příspěvek od Ljubov »

To je krásná fotka, děkuji, i když se zpožděním! Vypadá to na pozdní baroko, které se k Polsku velmi hodí. Je to kostel zasvěcený sv. Janu z Dukly?

Všimla jsem si tvého programu cesty po Slovensku a Polsku. Jestli budeš chtít, rozhodně bych ještě nějakou fotku uvítala, nejvíc asi nějaký záběr na Přemyšl. Určitě to byla krásná cesta a jsou z ní pěkné fotky. Nebo nechystáš rovnou celý článek? To by bylo úžasné.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Odpovědět

Zpět na „Dějiny kultury a vědy“