RU uniforma - identifikace

Uniformy, brigadýrky, různé státy.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Carlos
Příspěvky: 2
Registrován: 4/3/2017, 14:54

RU uniforma - identifikace

Příspěvek od Carlos »

Dobrý den,

rád bych se zeptal, pokud to nějak půjde, kam mám zařadit uniformu na obrázu. Děda rukoval z Rybniště, kde dle stránek - http://www.velkavalka.info/mista-jednotky.php - bylo více pluků, kam se mohl dostat. Ve vojenském archivu je jeho ročník byl skartován. On zemřel, když mě bylo 6 let, tak skládám drobky z jeho života jak se dá. Protože babička skoro vše vyhodila, tak mi zbylo jen pár fotek. Z vojenských jen tato:

http://img24.cz/images/09966675285785235416.jpg

on byl civilním zaměstnáním sklář, tak si nedovedu představit, že by byl u "lapiduchů". A to vyznamenání lze nějak také identifikovat?

Díky moc předem za jakékoliv info.

Obrázek

Obrázek přímo na Palbu vložil Jarl.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: RU uniforma - identifikace

Příspěvek od Rase »

Z hlavy ti reknu, ze to neni povalecna fotka (jablicko na cepici). Da se rict ze to muze byt fotka i nekdy ze zacatku valky (cca 1915), jelikoz ma mosaznou sponu a ne nahrazkovou (neni ani pretrena). Jinak k lapiduchm sli vetsinou stari chlapi, nebo jini vojaci mene vhodni k boji.
Jeste neco dozjistuju
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
elnegro507
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 7/5/2008, 08:17

Re: RU uniforma - identifikace

Příspěvek od elnegro507 »

ahoj. koukal jsem na to vyznamenání a přijde mi že to je karlův vojenský kříž. citace z wikipedie---Karlův vojenský kříž (německy Karl-Truppenkreuz), někdy také Karlův vojskový kříž, bylo rakousko-uherské vojenské vyznamenání. Založil ho dne 13. prosince 1916 rakouský císař Karel I. Předpokladem pro získání tohoto vyznamenání byla přinejmenším 12týdenní služba na frontě jakož i nejméně jedna účast v bitvě. Celkem bylo během války uděleno 651 000 kusů.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: RU uniforma - identifikace

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Obrázek
Takhle vypadal výrobní postup Karlova Kříže

Obrázek
jmenovací dekret Karlova Kříže

Císař Karel určil, že toto čestné vyznamenání, bude jako viditelná odměna a výraz poděkování nejstatečnějším vojákům, nesoucím tíhu bojů. Kříž byl určen mužům, kteří ač podvyživeni, špinaví, špatně vystrojeni, bojovali udatně a neohroženě prokazovali věrnost monarchii. Nebylo určené pro vysoké důstojníky, nebo vojáky ze zázemí. Ale mohl jím být dekorován například polní kaplan, který u svého regimentu s vojáky žil a poskytoval jim nejen náboženskou útěchu a pomoc, ale i poslední pomazání. Tedy v tvém případě i ideální vyznamenání pro vojenského zdravotníka, který se nepohyboval někde daleko v zázemí, ale přímo na frontě. Patrně jej tedy získal za záchranu nějakého zraněného vojáka / vojáků z bojiště, za nějakých nebezpečných podmínek.
Ještě k té uniformě, zdá se, že má klasický bajonet, žádný náhražkový nebo zastaralý typ, tak asi byl ve válce od začátku války. Jinak by měl náhradní bodák a patrně i jiný, méně kvalitní opasek. Čepici má ale taky moderní šedou, žádná stará modrá čepice ze skladu, které můžeš vidět na fotce níže (mix staré a nové výstroje). Osobně bych si tipnul že byl na východní frontě asi v Karpatech. Koukám ale že to Rybniště je v Severních Čechách u Děčína, což je trochu problém, vojáci z Čech totiž bojovali i v Srbsku :)

Pro představu, tak tady je pěkná fotka celé zdravotnické jednotky
Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Carlos
Příspěvky: 2
Registrován: 4/3/2017, 14:54

Re: RU uniforma - identifikace

Příspěvek od Carlos »

Děkuji všem za informace, trochu jsem se posunul dále. Po dědovi mě zbyla ještě knížka nemocenském pojištění z Rumunska z roku 1927 – 28 a potom potvrzení z Francie o zaměstnání. Po roce 1945 se vrátil do Čech. Takže usuzuji, že po válce zůstal někde na jihu. Babička a máma jsou typ lidí, kteří vyhodí vše, co nepotřebují a já se neptal. Takže by mohl být za války klidně v těch Karpatech. Při detailnějším prohlédnutí fotky jsem si všiml prstýnku na jeho ruce, takže se tam mohl v té době oženit. Je to zvláštní, protože co vím, tak se v roce 1928 oženil ve Francii. Chápu, že z té uniformy se asi těžko bez detailu výložek, odznaků, či knoflíků dá určit něco bližšího. :D
Odpovědět

Zpět na „Uniformy“