MO-S 4 "U ŠEDÉ VILY"

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

MO-S 4 "U ŠEDÉ VILY"

Příspěvek od Martas2411 »

MO-S 4 "U šedé vily"
Obrázek

V červnu tohoto roku jsem měl tu čest dělat průvodce po československém opevnění tady u nás v Bohumíně pro děti a rodiče jedné autistické třídy,kde chodí i můj syn.Na nápad přišla třídní učitelka,která se mě na jaře zeptala,zda li nevím o nějakých zajímavostech v Bohumíně.V Bohumíně je celkem dost zajímavých míst,ale mě okamžitě napadly dvě možnosti.A to bud jít na bunkry,anebo jít na meandry kolem řeky Odry.Nakonec padla volba na bunkry a před koncem školního roku v červnu jsme si udělali takový malý školní výlet po bohumínském opevnění.Ke svému úžasu přišli skoro všechny děti i s rodičema a dalšími rodinnými příslušníky.Zhruba 15 až 17 lidí.Při tomto výletu jsme prošli okolo řopíku VEČ 832 dorazili k řopíku VEČ 831,o kterém jsem už napsal článek zde -
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=37&t=6800
Tam na nás čekali kluci,kteří tento řopík mají v pěči.Děcka se podívali a vyblbli v okolí bunkru a i rodiče byli nadšeni z prohlídky.Dále jsme přešli po mostě přes dálnici .Na mostě jsme se chvíli zastavili a já jim něco povykládal o pěchotním srubu MO-S 5 "Na Trati",který je krásně z tohoto mostu vidět.I o tomto srubu jsem něco málo napsal a to zde-
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=37&t=6389
Na to jsme se stočili a došli k pěchotnímu srubu MO-S 4"U šedé vily",kde náš výlet skončil. A jelikož u tohoto srubu je dětské hřiště,tak se děcka trochu déle vyblbli a já měl čas udělat trochu fotek mobilním telefonem.Jelikož o řopíku VEČ 831 a srubu MO -S 5 jsem už články napsal,tak jsem se rozhodl napsat článek o MO-S 4,který je vlastně soused obou bunkrů a měl určitě klíčové postavení v tomto úseku.Ostatně tak jako každý objekt v pevnostní linii.Navíc je tento pěchotní srub i tak trochu unikátní v některých věcech,ale o tom se ještě zmíním.Má pozice v tomto článku je tak trochu nezáviděhodná,jelikož o tomto srubu nikde nic moc není,kromě všeobecných základních dat.Takže jsem se podíval do svého knižního archivu a snažíl jsem se něco víc vydolovat,aby tento článek nebyl jen souhrn dat a čísel.Jestli se to někomu bude na článek zdát poněkud krátké,tak se omlouvám předem.Ale opravdu ž jsem víc nezjistil.

Takže ted už konečně k onomu srubu MO-S 4 "U šedé vily"
Tento pěchotní srub byl vybetonován ve dnech 15 až 23 června 1936.Byl postaven ve III.stupni odolnosti.Srub byl vybetonován firmou Dr. Ing. Karel Skorkovský, Praha.Tak jako všechny sruby v bohumínském podúseku,tak i tento nese francouzské prvky.Jelikož se pěchotní sruby na bohumínsku začali betonovat jako první,podíleli se na nich francouzští inženýři při projektaci a myslím i při stavebním dozoru.Proto se bohumínskému podúseku říká i Malá Maginotka.Srub je jednopodlažní,takže má jenom bojové patro.Je to proto,že projektanti počítali s případným zatopením srubu při povodních.Né že by to přivolávali,ale bohumínsko je docela záplavová oblast.Vlastně sruby MO-S 2 až MO-S 4 a dále sruby MO-S 7 a MO-8 jsou jednopodlažní . Dvoupodlažní (bojové a týlové patro) jsou pouze sruby MO-S 5 a MO-S 6.Samozřejmě píši jen o bohumínském podúseku.Pro zajímavost jen uvedu,že měl být vybetonován i pěchotní srub MO-S 1,ale údajně na protest polské vlády bylo od betonáže upuštěno.Důvodem bylo,že srub byl blízko polských hranic a Polákům se to moc nelíbilo.V poslední době jsem ale slyšel,že tento fakt byl neopodstatněn a důvody byly zcela jiné....Takže bůh ví kde je vlastně pravda.Pro zajímavost uvedu,že firma Dr.Skorkovského měla na vybetonování celého bohumínského podúseku 200 dní.Takže od podzimu roku 1935 a během roku 1936 zde na bohumínsku probíhalo pracovní "šílenství".Jenom na MO-S 4 padlo 2 702 m3 betonu.

Obrázek Obrázek
Obrázek

Tak a ted se dostávám k nějaké té unikátnosti tohoto srubu(budu jmenovat ještě další).
Tento pěchotní srub měl zabetonované dva zvony a dvě pancéřové kopule,což je unikát.Tyto prvky měly pouze sruby v sestavě dělostřeleckých tvrzí.V klasickém těžkém opevnění(myslím tím pěchotní sruby) měl 4 zvony nebo kopule pouze pěchotní srub T-S 44 "Na pahorku" v trutnovském úseku.
Výzbroj srubu
zbraně pod betonem,pravá strana-V pravé střelecké místnosti byl osazen vynikající pevnostní kanon vz.36 v provedení sólo.V kodovém označení to byla zbaň Q.V pozdějších srubech se montovali kanony vz.36 spřaženými s těžkým kulometem vz.37,kodové označení L1,ale na bohumínsku byly ve srubech pouze pevnostní kanony bez kulometů .Dále byly ve střeleckých místnostech instalovány 2 těžké kulomety vz.35 v provedení sólo,takže to nebyla ty klasická dvojčata .Byly to samostatné těžké kulomety.Později se tyto zbraně vyměnili za lepší kulomety a to vz.37 zase samozřejmě v provedení sólo.V pomocných střílnách byly lehké kulomety vz.26.
levá strana-v levé střelecké místnosti,byl opět pevnostní protitankový kanon vz.36,ovšem místo těžkého kulometu tam byl umístěn kulomet lehký a to vzor.26.Tak samo byl i v pomocné střílně.
K pevnostním protitankovým kanonum vz.36 bych chtěl jenom dodat,že na MO-S 4 byly dodány kanony s čísly zbraně 10 a 11.
Pravá pancéřová kopule-Tato kopule byla vyzbrojena těžkým kulometem vz.35 (37).Zbraň v této kopuli byla zaměřena na kostel ve Starém Bohumíně a měla též podporovat palbu kopule levé.A taky mohla postřelovat část cesty vedoucí k sousednímu objektu MO-S 3.
Levá kopule-v této kopuli byly dvojčata těžkých kulometů stejného vzoru.Zbraně byly opět zaměřeny na Starý Bohumín a umožnovali postřelovat příjezdovou silnici od hraničního mostu,kde byl hraniční přechod do tehdejšího německého Annabergu.
Pancéřové zvony-oba zvony mohly být vybaveny lehkými kulomety vz.26

ObrázekObrázekObrázek

ZABETONOVANÁ DÍRA PO ZVONU -PRAVÁ STRANA

Obrázek Obrázek
Ještě bych chtěl dodat,že jak směrem k MO-S 5 nebo k MO-S 3,byly do linie těžkého opevnění zasazeny vložené lehké objekty,které měli zesílené stěny.Bohužel se začly betonovat až na přelomu srpna a září 1938 a nebyly ještě zcela dokončené.K "pětce" to byly dva řopíky a k "trojce" to byl jeden řopík.
Co se týče posádky tohoto srubu,tak to bylo stejné jako u MO-S 5.Sruby v tomto podúseku obsazovali příslušníci hraničářského pluku 4,kterým velel plukovník a bývalý legionář Jan Satorie.Konkrétně sruby S 2,S 3,S 4 a S 5 obsazovala 1.rota I.praporu hraničářského pluku 4. Velitelem této roty byl štábní kapitán pěchoty Václav Pukl.
Počet mužů na MO-S 4 měl být 45 vojáků,z toho měli být 4 dělostřelečtí pozorovatelé.Ovšem v době míru to byl většinou jeden pozorovatel.Za válečného stavu by to byli asi opravdu 4 muži.Většinou to byl jeden poručík a 3 desátníci.

Velitel 4.Hraničářského pluku plukovník Jan Satorie(vlevo) a štábní kapitán pěchoty a velitel pro bohumínskou oblast Václav Pukl.(vpravo)

Obrázek Obrázek

Co dál napsat k tomuto objektu.Moc už toho není .Studna zde byla kopaná o hloubce 7.6 metrů.Kolem objektu jezdila tramvaj a byla zde silnice,proto si zde fy.Skorkovský udělala takové hlavní centrum .Byly zde sklady s materiálem pro betonáž okolních srubů,dále kantýna,kanceláře apod.
Ted se ještě zmíním o další zajímavosti na tomto pěchotním srubu.Jelikož byl tento srub blízko zástavby,zkusil se jeden experiment.Tento srub byl vůbec jako první napojen na veřejnou elektrickou síť.Dokonce zde byla osazena i elektrická kamínka a dvouplotýnkový vařič a samozřejmě taky pár žárovek na osvětlení.Zkušenosti byly asi dobré,protože Ředitelství Opevňovacích Prací ke konci srpna 1938 vyzvalo pět elektrárenských společností,aby připojili další sruby v republice na rozvodnou síť. K tomu už asi ale bohužel nikde nedošlo,díky Mnichovu.Dodnes je na tomto srubu konzole na uchycení el.přípojky.Je nad vchodem objektu.Další zajímavostí ,ke které jsem se dopátral, že v objektu byla vysílačka.
Po Mnichovu 1938 tento srub obsadila polská armáda.Tak jako MO-S 2,3 a 5.Od MO-S 6 až na západ,opevnění připadlo Německu.Poláci zařadili tyto sruby do svého obranného komplexu,ale bylo jim to málo platné.Druhého září 1939 museli Poláci ustoupit,aby se nedostali do německého obklíčení.Vyhodili do povětří části obou bohumínských hraničních mostů,na které byly zaměřeny československé zbraně a ustoupili.

Palackého most pro pěší do tehdejšího Annabergu(dnes Chalupki),na mostě už jsou polští vojáci

Obrázek

Dobové fotky MO-S 4,pravděpodobně po záboru polskou armádou

ObrázekObrázek

Takhle to vypadalo na bohumínsku v době,kdy jsme čekali na nepřítele

ObrázekObrázek

A zde ještě pár fotek na závěr.První je pohled z MO-S 4 na MO-S 5 kdysi hodně dávno.Dnes už to není pravda.Je to tam dnes samá cesta a dálnice.Další fotky jsou stropnice bunkru a ochranný val. Tímto jsem se pokusil zmapovat 3 objekty vedle sebe.Začínal jsem od MO-S 5 "Na trati", dále to byl zesílený řopík č. (50)/A-160Z(VEČ 831) a dnes jsem to uzavřel MO-S 4 "U šedé vily"

ObrázekObrázek
Obrázek

Zdroje-OPEVNOVÁNÍ OSTRAVSKA V LETECH 1935 AŽ 1938,Durčák Josef

OPEVNĚNÍ IV.SBORU,část 2 Bohumínský stavební podúsek-kolektiv autorů

Československý 4 cm pevnostní kanon vz.36 a jeho osudy-kolektiv autorů

http://www.opevneni.cz/

https://audiovis.nac.gov.pl/


http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/h ... 82012.html

http://www.bunkry.cz/default.aspx

a pár mých fotek a pohlednice objektu vydaná KVH Bohumín
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: MO-S 4 "U ŠEDÉ VILY"

Příspěvek od Pátrač »

Pěkné počtení a zajímavé informace. Navíc jsi při svém průvodcovství děla i práci pro děti a to je ještě vyšší level. Martasi - oboje dobrán práce. Ale zapomněl jsi nám napsat- nebo jsem to přehlédl, co na ten výlet říkali ty děti. Budeš něco podobného opakovat později a jinde? je to skvělý nápad.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: MO-S 4 "U ŠEDÉ VILY"

Příspěvek od Martas2411 »

Děcka byl štastné,sice výklad je nezajímal,jelikož to jsou malí "autíci",ale to by nezajímali i zdravé děti..Ale byli venku na výletě.Ale to záleží na úhlu pohledu.Třeba muj kluk i když je autík,tak o bunkrech ví na 8 let poměrně dost,jelikož ho v tom vedu už odmalička.Co je zajímalo nejvíc,tak to byl onen řopík VEČ 831,kde se opravdu vyřádili I když se bunkr nachází za dálnici,tak díky protihlukové stěně,je tam celkem klid a nikým nerušený prostor.Musím pochválit kluky,kteří se o tento řopík starají,že mi vyšli vstříc.Jenom kvůli tomuto výletu,tam navezli zbraně a vybavení,aby to zas po dvou hodinách,odmontovali a naskládali zpět do auta.Nejvíc děcka zajímali zbraně a kluci je odmontovali z lafet a děcka je mohli osahat venku.Takže si je vyzkoušeli venku,jednalo se o kulomety vz.26 a vz.59.Rodiče na tom byli podstatně líp :D,poslouchali celou dobu a vážně je to i zajímalo.Zvlášt historie tady na bohumínsku a taky zmanipulovaná historie o tom,jak se republika nebránila a z bunkrů se ani nevystřelilo. :( Takže tento mýtus se podařilo zdárně prolomit.Samozřejmě největší diskutéři byli chlapi a paní učitelka s manželem,bylo vidět že mají přehled.Nakonec výletu právě u Mo-S 4 jsem dostal velkou pochvalu a bylo mi zatleskáno. :lol: .

Ano budu v tom pokračovat.Jelikož paní učitelka není Bohumína,ale z Ostravy,tak to tu nezná.Takže další výlet budou ony meandry podél Odry.Vlastně pujdeme kolem hranice s Polskem,v krásné přírodě.Co se týče historie,tak v plánu žádný výlet zatím nemám,ale chtěl bych napsat článek něco o tzv.Záchytném háku na řece Olši(byla to linie řopíků postavená od Bohumína až skoro k Jablunkovu),na což budu muset navléct maskáče a vyrazit po zdejších zarostlých řopících,ale to půjdu sám.Takové smýkání z fotákem a bez manželky a dětí mě baví a ještě když natrefíš na nějakou fajnou hospůdku,tak máš radost z celého dne. :razz:

Jeden takový "bunkrácký turistický článeček" jsem už doplnil i tady
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=37&t=2597
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: MO-S 4 "U ŠEDÉ VILY"

Příspěvek od Franz Trubka »

Ropiky se vynorily z hracholuske prehrady...
https://www.novinky.cz/vase-zpravy/plze ... -internetu
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“