Fotografie ROPíkov, Bratislava II.časť

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Fotografie ROPíkov, Bratislava II.časť

Příspěvek od IgorT »

Obrázek Obrázek


V Československu sa pred II. svetovou vojnou vo veľkom rozbehla výstavba hraničných opevnení. Veľká časť z nich zostala nedokončená, alebo len na plánoch. Medzi lokality s dokončenou obrannou líniou patrí Bratislava a okolie. V Bratislave je hotová a stavebne zachovalá línia ťažkých bunkrov v Petržalke, tu spracovaná ako:

Bratislavské bunkre, fotografie - I. časť
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=37&t=6383
Bratislavské bunkre, fotografie - II. časť
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=37&t=6400


Okrem nich sa v blízkosti Bratislavy nachádza zachovalá línia ľahkého opevnenia, úsek Devínska Nová Ves, skladajúci sa z ROPíkov vzor 38. Ťahá sa z juhu na sever, začína pod kopcom Sandberg pred D.N.V. a končí nad osadou Devínske Jazero. Viac - menej kopíruje tok rieky Moravy. Miestami ide o močaristé územie, preto sú bunkre umiestnené tak, aby bránili prechodu medzi nimi po pevnej zemi. V miestach možného prebrodenia Moravy zo západu, z Rakúska sú uzávery, skladajúce z troch bunkrov, za nimi je súvislá línia Ropíkov. V exponovanej oblasti sa nachádza ich ďalšia línia, tá je umiestnená na hrebeni nad Devínskym Jazerom. Z toho vyplýva, že sú tu aj miesta s tromi líniami! Bunkre som behom posledného, zhruba roka, našiel a porobil z nich aktuálne fotografie.

Fotografie budú radené podľa číslovania na obrázku:
žltá - uzávery brodov
zelená - prvá línia
ružová - druhá línia

Obrázek24


Obrázek


č.19, zelený
IgorT píše: Bunker LII/82/A-120

Tento bunker je unikátny, pretože umožňuje pohľad naň aj zospodu. Erózia, čas a klimatické podmienky spôsobili, že tento objekt, umiestnený na vŕšku je zospodu čiastočne odhalený. Takže je možné, že za sto rokov ho bude nejaký môj následovník fotiť prevrátený na bok, alebo na stropnicu! :eek: Nachádza sa približne v osi línie predošlých bunkrov, už mimo lesíka, za lesnou cestou!

lat N(Y)° long E(X)°
48,2645 16,96255
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


č.20, zelený
IgorT píše:Objekt LII/84/A-200

lat N(Y)° long E(X)°
48,26646 16,96170

Najjužnejšie, na kraji lesa je "Včelár", Objekt LII/84/A-200 preto, lebo neďaleko je včelín! Z jednej strany bunkra je strmá strž, treba dávať pozor na pošmyknutie!

Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek




č.21, zelený

IgorT píše:BunkerLII/86/A-140

Tretí bunker v rade je BunkerLII/86/A-140. Je asi 200 metrov južnejšie, bližšie k železnici. Niekedy je porast okolo Ropíkov fakt hustý!

lat N(Y)° long E(X)°
48,26756 16,96291
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek





č.22, zelený
IgorT píše:BunkerLII/88/A-120

Ďalším v línii je BunkerLII/88/A-120. Je asi 200 metrov južnejšie. Vidno tam zásah ľudskej ruky, hustník niekto trochu prečistil!

48,26917 16,96484
48,26919 16,96483

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek


č.23, zelený

IgorT píše:BunkerLII/90/A-160

V lese za križovatkou Devínske Jazero - Stupava je skrytá línia ROPÍKOV. Najsevernejšie je tento - BunkerLII/90/A-160. Prístup je prvá odbočka do lesa vľavo, asi 150 metrov.

lat N(Y)° long E(X)°
48,27088 16,96539

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


č. 24 zelený
IgorT píše:Najsevernejšie položený bunker z devínskeho úseku ropíkov je

LII/92/A-140
48,27325 16,96676
48,27323 16,96676

Nachádza sa na roli v lese, pri križovatke cesty Devínske Jazero - Stupava, so železnicou Bratislava - Kúty. Je využívaný dodnes, ale nedôstojne! Poľovníci si na ňom vybudovali posed! Prístupný je len po zbere úrody!

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek


č.25, ružový

IgorT píše:Zhoda okolností: počasie, poľnohospodári a čas mi dovolili splniť si záväzok a dofotiť tento rok ropíky v úseku Devínska Nová Ves. Keďže s bicyklom sa tam nedá, tak som si asi po 30-tich rokoch kúpil lístok na vlak a vyrazil! Dnes bunker:

LII/68/A-140
lat N(Y)° long E(X)°
48,24355 16,96626

Nachádza sa na hrebienku nad stanicou Devínske Jazero a je prvý smerom od Bratislavy, je ho vidno z vlaku, z pravej strany v smere jazdy. Zaujímavý je záhodz, aj skaly, aj zemina!

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek

č.26, ružový

IgorT píše:V geometrickom strede oranice, nad stanicou Devínske Jazero,
(cítil som sa pri jej prekonávaní, ako kôň na Veľkej Pardubickej) stojí bunker

LII/70/A-140
lat N(Y)° long E(X)°
48,24687 16,96551

Je z neho perfektný výhľad na okolité bunkre a dáva predstavu o tom, ako bol daný priestor krytý palebnými vejármi. Veru nechcel by som tým "šťastlivcom", ktorý sa dostal do tých priestorov, pod paľbu ťažkých guľometov. Bavíme sa o dobe, keď ťažký guľomet bol schopný preraziť pancier vtedajších tankov! V ostatných miestach sú bunkre zarastené, opustené, ťažko ich nájsť, človek taký obraz terénu nedostane. Pri predstave vyčistených priestorov a toho, že sú tu bunkre miestami až v troch líniách ! :roll: brrrrr!

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek

Pátrač, díky za pochvalu! Železnice slávobránu nestavali, ale bol som prekvapený, príjemne! Vlak teplučký, čistučký a ešte aj na oko peknučký. Šlo to potichu a plynule, paráda! Horšie je, že pri bicyklovaní som odvykol chodiť a nohy ma bolia, ako hore spomínaného koňa! :razz: :eek:
č.27, ružový

IgorT píše:Tretím bunkrom ležiacim od Bratislavy nad stanicou Devínske Jazero je:

LII/72/A-140

Leží v preliačine pri kraji role, jeho severný sused je skrytý v neprehľadnom lese, južný sused je v priamom očnom kontakte. Prístupný je tiež len po zbere úrody.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Obrázek


č.28, ružový
IgorT píše:Bunker LII/74/A-160

lat N(Y)° long E(X)°
48,25324 16,96393


Premyslel som to, zamyslel som sa a vykašľal som sa na vaše rady, kolegovia! :eek: Žiadna pílka, dynamit, ani krompáč! Urobil som to po starom, sadol na bicykel a vyrazil vyhľadať posledný z "lesníkov" z druhej obrannej línie v hustom lese na hrebienku nad Devínskym jazerom! :mrgreen: Je k nemu zlý prístup, lebo je obkolesený hustníkom, je ľahko prehliadnuteľný!
Ale, kto hľadá, nájde!

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Pomerne zachovalé sú vnútorné priestory, nájazdy zlodejov prečkal okrem strieľní aj lapač splodín strieľania!

č.29, ružový
IgorT píše:Alligator, vďaka za uznanie!

Objekt LII/76/A-160

lat N(Y)° long E(X)°
48,2553 16,96307

Tento bunker je asi od macochy! Je zašitý v hustom lese, ani stopy po nejakej návšteve v poslednej dobe, len žihľava po pás! Ešte aj betón je zarastený machom! :-(

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


č.30, ružový
IgorT píše:Bunker LII/78/A-140

lat N(Y)° long E(X)°
48,25844 16,96269
Vďaka hľadaniu bunkrov som spoznal aj záhradkársku oblasť Devínska jazero.
Bunker LII/78/A-140 je umiestnený v tejto záhradkárskej oblasti , vedľa cesty, v súkromnej záhrade. Majiteľ má určite najlepšie opevnenú záhradku v republike. Je tiež na vŕšku, strategicky výhodne umiestnený, ovládajúci svojimi vejármi streľby veľký úsek obrany. Momentálne je bez záhodzu!


Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek

č.31, ružový
IgorT píše:Objekt LII/80/A-160

Na kopci nad záhradkárskou osadou Devínske jazero je vo vysokej burine schovaný bunker LII/80/A-160
lat N(Y)° long E(X)°
48,26046 16,96158

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Uzávery brodov, Vysoká pri Morave

Obrázek


Na líniu ROPíkov Bratislava( zelená šípka) naväzuje na severe línia bunkrov Zohor (modrá šípka). Ešte pred ňou na rieke Morava nadväzujú na bratislavské uzávery brodov ďalšie dva, u mňa označené žltý 32 - 37. Prikladám ich k fotografiám bratislavského úseku:

č.32, žltý
IgorT píše:Bunker LI/25/A-160Z

Ďalším uzáverom cez Moravu je prechod, východne od Marcheggu. Pamätníci vravia, že tam bol aj most. Na ľavej strane ho začína bunker ROP Bunker LI/25/A-160Z. Nachádza sa pod skupinou stromov, blízko cyklistickej cesty.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek



č.33, žltý
IgorT píše:Bunker LI/24/A-160Ztr

lat N(Y)° long E(X)°
48,28165 16,91591

Je stredným z trojice opevnení, tvoriacej uzáver prechodu rieky Moravy, východne od rakúskeho Marcheggu. Je priamo v zákrute hraničiarskej signálky, ktorá teraz funguje ako cyklocesta a náučný chodník. Ukrýva sa v hustom poraste, dá sa ľahko prehliadnuť! Keďže je zaplavovaný, tiež má vchod cez šachtu.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


č.34, žltý
IgorT píše:Objekt LI/23/A-180Z

Bunker je tretí z uzáveru, na pravom krídle. Nachádza sa mimo cyklistickej cesty, na poli, pri brehu Moravy. Z prístupovej cesty ho skrývajú obrovské stromy s hrubými pňami. Pri mojej návšteve tam bol rybársky tábor. Z jedného rybára sa vykľul majiteľ bunkra. Pozval ma dnu, vravel, že keď ho kúpil bol zaplavený, zablatený, zatiaľ len vyviezli neporiadok. Chcú ho vysušiť, vymaľovať, dať do poriadku. Paradoxne, záplava zachránila niektoré kovové časti z vnútorného vybavenia od zlodejov.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Majiteľ a moja cyklistická maličkosť:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Vnútro:

Obrázek Obrázek

Vstup cez inundačnú šachtu:

Obrázek



č.35, žltý
IgorT píše:LI/22/A-180Z

Pred vchodom do obce Vysoká na Morave (Hochštetno) z južnej strany sa nachádza bunker LI/22/A-180Z. Po vojne sa stal súčasťou hrádze a je zasypaný až po strop!

lat N(Y)° long E(X)°
48,32094 16,9094

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Zvedavci však odhrabali vchod a odvážnejší jedinci sa môžu dostať dnu:

Obrázek Obrázek

Pre úplnosť, tiež patril k vodníkom a vchod mal cez inundačnú šachtu.


č.36, žltý
IgorT píše:Bunker LI/21/A-120Z

Celkom zaujímavý osud má bunker LI/21/A-120Z. nachádza sa v strede dediny Vysoká na Morave, neďaleko protipovodňovej hrádze. Prístup je z námestíčka, smerom k hrádzi a asi 100 metrov po prúde. Na ľavej strane je v záhrade rodinného domu bývalá krčma Bašta nad bunkrom. Ako napovedá názov, bunker je pod ňou, zastavaný, takže z neho moc nevidno. Chodil som okolo a nič. Objavil som ho až po debate so starými pánmi, ktorí mi odhalili jeho "tajomstvo"!

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Archívne snímky bez krčmy:

Obrázek Obrázek

č.37, žltý
IgorT píše:Bunker LI/20/A-140Z

Tretím z bunkrov vo Vysokej na Morave je ROPÍK LI/20/A-140Z. Spolu s ďalšími dvomi ( LI/21/A-120Z a LI/22/A-180Z) tvorili uzáver prechodu cez rieku Moravu. Nachádza sa tiež neďaleko hrádze na severnom konci dediny, v opustenej záhrade.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

ROPíkov už viacej nemáme, pofotené mám všetko na okolí, takže je tu koniec môjho behania za starým železobetónom. Iba, že by ma vietor zahnal ešte niekam k Zohoru! :eek:
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Fotografie ROPíkov, Bratislava II.časť

Příspěvek od Pátrač »

Poručíme větru a dešti a Zohor bude náš. :twisted: Odvedl jsi velmi dobrou práci Igore. Dík.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Fotografie ROPíkov, Bratislava II.časť

Příspěvek od Zemakt »

Mimojiné buknr č.30 ružový, foto číslo dvě: pěkná stylovka, kolo, bunkr, pěkně obrostlej popínavými rostlinami
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Fotografie ROPíkov, Bratislava II.časť

Příspěvek od IgorT »

Zemakt píše:Mimojiné buknr č.30 ružový, foto číslo dvě: pěkná stylovka, kolo, bunkr, pěkně obrostlej popínavými rostlinami
Ten môže byť zaujímavý aj zvnútra! Je jedným z štyroch, ktoré sú v záhrade na súkromnom pozemku, tam by mohlo byť niečo z originálneho vnútorného vybavenia. Pri svojich návštevách som zatiaľ nemal šťastie na prítomnosť majiteľov a prípadný rozhovor s nákukom dnu. :cry: :eek:
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“