Jeden z mnoha- VEČ 831

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od Martas2411 »

Jeden z mnoha

Obrázek

Když jsem psal nedávno článek o MO-S 5,chtěl bych tímto upozornit i na další objekt ,který se nachází kousek od již zmiňovaného srubu .Zatimco MO-S 5 je vlastně dvoudílný srub těžkého opevnění,tak jeho kolega je teda podstatně menší.Je to totiž řopík .
Tento objekt je zajímavý tím,že vlastně nebyl zařazen do klasické linie lehkých opevnění,ale byl vložen mezi dva pěchotní sruby .A to MO-S 4 „ U šedé vily“ a již zmiňovaném MO-S 5 „Na trati“.

Obrázek

Onen vložený řopík má evidenční číslo (50)/A-160Z ,jeho vojenské evidenční číslo je 831.
Kousek dál má ještě kamaráda,který je bohužel zabetonován a jeho VEČ je 832.Oba dva jsou v kategorii Z,což znamená ,že jsou zesílené.Jelikož byly vloženy mezi dva pěchotní sruby ,tak byly naprojektovány v zesíleném provedení.Takže stěny a stropnice byly silnější něž u klasických řopíků.Měly vydržet ostřelování 15 cm houfnicemi.U Bohumína byly vybetonovány celkem 3 objekty zesíleného typu.Jeden mezi sruby MO-S 3 a MO-S 4 a dva řopíky ,které jsem zmínil mezi MO-S 4 a MO-S 5.
Já se budu věnovat tomu tomu třetímu s označením 50,nebo li osm set třicet jedničce.



Tento řopík je zajímavý tím ,že prošel velkou obměnou .A to jak vnitřní tak i venkovní.
Když se zmíním trochu o jeho historii,tak moc se toho najít nedá.Tento vložený objekt,tak jako jeho kolegové v bohumínském a hlučínském úseku byly vybetonovány na poslední chvíli a to pravděpodobně v září 1938.Soudím podle toho,že zadávací protokol v tomto úseku byl schválen v srpnu 1938.Např.dodávky střílen,granátových skluzů a armovací oceli z Vítkovických železáren proběhly okolo 27.srpna 1938.Třeba dodávka cementu ze Štramberka proběhla 3.září.Takže vložené řopíky na bohumínsko-hlučínském směru byly betonovány opravdu na poslední chvíli.Tyto objekty byly v době mobilizace v surovém stavu,bez omítek,bez záhozu a samozřejmě i bez vnitřního vybavení.Což potvrzují i pamětníci.
Tyto řopíky včetně těch bohumínských,byly pravděpodobně i bez osádek v době mobilizace.Po odstoupení pohraničí připadly Německu nebo Polsku.Ten u Bohumína připadl Polsku stejně jako MO-S 5.Dál už to bylo německé.

Letos v červenci jsem ho navštívil a místo půlhodinové návštěvy jsem tam zdrbnul dvě hodiny.Kluci mi vyprávěli o začátcích .Někdy okolo roku 2010 začali řopík čistit od nepořádku a postupně ho dávají do provozuschopného stavu .Zajímavé je i jeho pojetí.Pravá strana řopíku je udělána ve stylu reaktivace z 50-tých a 60 let.Nechybí samozřejmě kulomet vz.59 v lafetě, funkční periskop apod.Levá strana je dělaná ve stylu roku 1938.Nechybí zde ani výdřeva ,která je dodělávaná ,jelikož původní se zachovala pouze na stropě ve spojovací chodbičce u ventilátoru.Samozřejmě zde mají i lehký kulomet vz.26,který jsem si osobně mohl potěžkat.
Co se týče nějaké specifické zajímavosti,tak je to onen kulomet ,který má veškeré zbrojní údaje v azbuce vyryté na těle zbraně včetně série .Jak jsem to tak študoval,tak to vypadá,že zbrań měla jít anebo byla někde v Jugoslávii.Ale mohu se samozřejmě plést.Další zajímavou věcí je originální bednička na náboje československé prvorepublikové armády.

zde video bunkru včetně rozhovoru s nadšenci otcem a synem Molnáriovými,samozřejmě i vnitřní záběry.Je to od 13.26 min



Další zajímavostí osmsettřicetjedničky je okolí.Tento řopík je skoro nalepený na ochrannou a protihlukovou stěnu přivaděče na dálnici .Naštěstí projektanti tento řopík minuli doslova o chlup a proto zůstal zachován,stejně jako srub MO-S 5,kde vede přivaděč dokonce přes objekt.
Po velmi přátelském přijetí otce a syna Molnáriových ,kteří mi umožnili si objekt prohlédnout a vše si osahat,jsem se rozhodl napsat o tom tohle malé povídání.

takhle vypadal kdysi

Obrázek


a dálnice se staví.....

Obrázek

Obrázek

a jeho současná podoba i se zachráncema

Obrázek

Obrázek

Tento řopík je vlastně takové menší minimuzeum s nepravidelnou otevírací dobou.Takže,jestli budete mít cestu na MO-S 5 „Na trati“,stavte se podívat i za jeho menším kolegou.Samozřejmě se budete muset objednat předem .Jelikož se všude a zvlášt u nás krade,tak kluci tam nic nenechávají a vše si vozí domů.
S jejich laskavým svolením zde dám pár fotek s jejich galerie a něco přidám já.

Na závěr bych chtěl říci,že jsem byl v muzeích těžkého opevnění a na dělostřelecké tvrzi.Vůbec poprvé jsem byl ve vybaveném řopíku právě zde v Bohumíně.Díky kluci,přijdu zas.

Jenom pro dodatek .Kluci mají u bunkru i vzduchovky.Takže pokud tam půjdete i s ratolestma ,můžete si v klidu zastřílet.

Zde důkaz ,že jsem tam byl :D :D

Obrázek

Zde na klubových stránkách se můžete domluvit.
a podívat se i na víc fotek

http://www.ropik.wbs.cz/

Pro tento mini článek jsem použil i jeden zdroj a to knihu od kolektivu autorů OPEVNĚNÍ IV.SBORU-BOHUMÍNSKÝ STAVEBNÍ PODÚSEK část.2

Tento minipoznávací článeček je i zde
http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?p=23240#23240
Naposledy upravil(a) Martas2411 dne 25/9/2017, 19:19, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od Pátrač »

Zajímavé kolego. Je potěšitelné kolik lidí se dokáže domluvit a dát něco takového dohromady. Není rok aby se taková minimuzea, která zachrání další kus naší moderní historie nevznikla a nebyla několika nadšenci provozována. A je dobré o nic vědět i touto cestou... Dobrá práce :up:

A ten neustrojený kulometník jsi Ty? Kam ta armáda spěje....
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od IgorT »

Poďakovanie nadšencom Molnáriovým za ich prácu a Tebe za článok! Bodaj by tých zachránených a opravených ROPíkov pribúdalo! :up:
Obrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od Stuka »

Nedá mi než povedať jedno otrepané klišé, že keď ľudia môžu pracovať na niečom čo ich baví a čo má pre nich zmysel, tak práca je hrou a zmyslom života. Verím tomu Martas, že keby si mal viac času, zapojíš sa, ale aj takto - touto propagáciou - odvádzaš dobrú prácu.
ObrázekObrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od Martas2411 »

Pátrač-já chtěl jenom upozornit na to ,že i u nás v Bohumíně jsou určité zajímavosti.A taky jsem chtěl napsat,že je spousta takových lidí,kteří vrací historii.A to vše bez sponzorů,darů,podpory města apod.Vše jenom z vlastní kapsy.A za to jim patří dík.Ted už záleží jenom na nás ,jak se k tomu postavíme a jestli hodíme naši minulost a historii za hlavu.A není to určitě jenom o mladých.Nejhorší na tom je,když člověk se pro něco takového nadchne vloží do toho své peníze,čas a shánění věcí a nakonec to někdo vykradne nebo zničí.O tomto jsem se mohl přesvědčit zrovna minulý týden.Byl jsem na dovolené v Jeseníkách a trochu jsem si odskočil na řopíky.Nějaké fotky jsem nafotil a bude to v sekci -OPEVNĚNÍ BYL JSEM TAM, i s menším komentářem.

Stuka- stoprocentně jsi mě odhadla,kdybych neměl rodinný barák na kterém se furt něco opravuje nebo renovuje a k tomu 3 malé děti ,3,5 a 7 let, z toho nejstarší kluk je autista,tak bych určitě do toho šel.Ale nikde není psáno,že až děti trochu povyrostou,tak pujdu někde pomoct.Zatím to řeším tak,že beru celou rodinu na výlety po opevnění ,kdy a kde se zrovna dá a vykládám a vykládám.Zrovna ted jsem se vrátil z dovči a nějaké fotky budou.

Má skromná pomoc zatím spočívá v menších finančních obnosech na opevnění.Teda zrovna když někde jsem .A i když je vstupné dobrovolné ,tak vždy přispěji nějakou tou mincí i papírovkou :lol: .Vždyt je to kus naší historie.A taky psaní článků a nejenom o opevnění.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od Pátrač »

Po všech stránkách dobrá práce. Jak Tvoje tak těch nadšenců. Já poslední dobu spolupracuji se skupinou KVH Dukla, o které jsem se dověděl něco málo loni když jsem byl ve Skřípově na velké militari akci, kde byli jako Rudá armáda. Bylo tam i dost techniky a ukázek z vícero historických období a poprvé jsem tak já i svět viděli tank T-34 a něm jako výsadek římské legionáře. Byl to nářez.

Jak nyní přednáším o konci války, už dvakrát jsem ještě měl sebou jako představení rudoarmějců a nyní v Holešově jsem měl sebou námořního pěšáka a vojáka našeho sboru a opět jako u nás v Prostějově jsem jim dal v půlce prostor a návštěvníci byli uchváceni jak tím jak vypadali a co řekli o vojácích té doby, tak i tím jak vstupovali do diskuse a jaké měli znalosti.

V tom je cena těchto lidí napříč celým spektrem historie. Díky jim je živá a uchopitelná i pro lidi kteří se jí nevěnují. Já mám takové lidi rád. Jsou houževnatí a vytrvalí. A takoví lidé mají výsledky. Ten řopík je bomba je mi líto že já se tam těžko kdy dostanu. Proto Tvoje práce má cenu větší než velkou.

S tím neustrojeným kulometníkem jsem si jen dělal legraci - omlouvám se jestli to vyznělo nepřijatelně.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od Martas2411 »

Pátrač píše:
S tím neustrojeným kulometníkem jsem si jen dělal legraci - omlouvám se jestli to vyznělo nepřijatelně.
Jéžiš to je v poho,nemusíš se omlouvat.Já jsem pochopil že to byla legrace.Mimochodem já jsem dělal 18 let v rubání a k tomu 10 let banského záchranáře,takže nejsem nějaká netýkavka :razz: :razz: :razz:

Té ustrojenosti jsem si už užil dost v letech 92-93 na letišti v Žatci :D :D
ardent
Příspěvky: 2
Registrován: 25/5/2011, 19:26
Bydliště: Praha

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od ardent »

Úžasné, loni jsem byl na MOS-5 a bohužel jsem netušil jaký další poklad je poblíž. Tak snad příště.
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od Martas2411 »

Tak dám ti ještě jeden tip.Akorát nevím jestli je ještě aktuální.Další řopík v Bohumíně a máš to i ze střelbou.Reportáž je z roku 2009.Ale jak říkám nevím jestli to pan Kaštil ještě provozuje.

http://tvportaly.cz/bohumin/10941-obnov ... cke-podoby
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od Martas2411 »

Tak jak už jsem zde psal ,zúčastnil jsem se akce Světla nad bunkry,kde jsme si připomněli památku Mobilisace 1938.U řopíku byl rozdělán ohýnek,sedělo se na vojenských bedýnkách od munice a hlavně lidi přišli což bylo nejdůležitější.
Byl jsem na tomto řopíku,takže dám pár fotek.Aby nás bylo vidět,museli jsme kousek od řopíku na ten most,kde jsme svítili na vedlejší bunkry.Jelikož je řopík hned za protihlukovou stěnou,museli jsme na vyvýšené místo.


ObrázekObrázek

ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od Zemakt »

Moc pěkné, buřty byly?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeden z mnoha- VEČ 831

Příspěvek od Martas2411 »

Ano,buřty byly,skvělá atmosféra.Bylo nás tam asi 15,ale vedle na MO-S 4 prý bylo až 60 lidí.Dokonce přišli i rodiče s dětmi.Příští rok jdu zas.Je fajn,že se tahle akce zorganizovala. :up:
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“