Pěchotní sruby

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěchotní sruby

Příspěvek od kacermiroslav »

Docela zajímavé informace o Pěchotních srubech. Autorem je Jiří Macoun.
zdroj: Zdroj: http://technet.idnes.cz/ceskoslovenska- ... enstvi_mla


Pěchotní srub
Při pohledu na zachovaný typický srub těžkého opevnění nás zpravidla zaujmou pancéřové pěchotní zvony vyčnívající z ochranných křídel objektů. Jejich prvořadým úkolem bylo umožnit osádce objektu pozorování obraného postavení i předpolí bunkru směrem k nepříteli. Hlavní zbraně jsou umístěny ve střeleckých místnostech. Střílna blíže k ochrannému křídlu byla určena pro smíšenou zbraň protitankového kanónu a těžkého kulometu. Druhá střílna byla určena pro dvojče těžkých kulometů. Do palebné přehrady tedy střílely tři těžké kulomety a jeden rychlopalný kanón. Před kasematy hlavních zbraní se nacházely vybetonované příkopy. Padaly do něj vystřílené nábojnice a zároveň byl připraven pojmout zeminu, kterou by směrem ke střílnám mohlo vyvrhnout nepřátelské bombardování a zasypat je. Diamantový příkop bránil nepřátelským vojáků k snadnému vkládání náloží do střílny. Do příkopu ústil granátový skluz a jeho dno bylo možno pozorovat z objektu periskopem. Blízkou obranu srubu zabezpečovaly i střílny pro lehké kulomety v ochranném křídle objektu. Strop přesahoval nad stěnu se střílnami proto, aby nebylo možné jednoduše spustit nálož ke zničení střílen ze stropu objektu, kdyby se na něj vojáci protivníka dostali. Osádku srubu tvořilo 14 až 40 mužů podle velikosti objektu. Na rozdíl od opevnění lehkého osazenstvo ve srubu mělo ve spodním patře prostor pro odpočinek. Na každé lůžko však připadali dva muži. Ve srubu byla i umývárna a splachovací WC. (V té době byl splachovací klozet znakem velkého pokroku, v bunkru se směl ovšem používat jen v boji. Před vypuknutím války chodili vojáci na latríny mimo objekt). Vodu čerpali vojáci ze studny vyhloubené ve spodním patře. Potravinové zásoby umožňovaly výživu po dobu 14 dní. Ve srubu byl i malý petrolejový vařič pro ohřívání jídla. Osvětlení zabezpečovaly elektrické lampy se žárovkami 15 a 15 W, kterým dodával proud agregát poháněný dieselovým motorem. V míru se svítilo petrolejkami nebo svíčkami. Větrací soustava byla poháněna elektromotorem. Nasávala vzduch poblíž vchodu do objektu a rozváděla jej do všech částí srubu. Dokonalé větrání stísněných prostor bylo naprosto nutné, protože hoření prachu vzniká jedovatý oxid uhelnatý. Při chemickému útoku by obsluha strojovny převedla nasávaný vzduch zvenčí do filtrů. Srub byl vybaven ve vstupu i dvojitými protiplynovými dveřmi. Při selhání strojního vybavení bylo možné srub větrat ručním pohonem ventilátoru, pouze však omezeným způsobem. Pro případ nejvyšší nouze měl každý voják ve srubu i plynovou masku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Raritní a zajímavé fotky

Příspěvek od Franz Trubka »

Zas jeden fotoserial z Centrum. cz. Jako portal centrum nestoji za moc, ale foto serialy jsou tam dobre, aspon podle me :razz: http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotog ... position-1
Fotky nejsou raritni,ale zajimave. Zobrazuji cs. opevneni
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěchotní sruby

Příspěvek od Martas2411 »

Tak zde jsem našel už onu příručku pro pevnostní kanon vz.36.Já ji mám doma v tištěné verzi a zde je ke stažení.Velice zajímavé čtení o naší nejlepší pevnostní zbrani.Je tam vysvětlené i ono chlazení zbraně,které jsem tu kdysi dávno řešil na tomto vlákně.Takže čtěte,máte to zadara,já za to musel platit těžké prachy a ještě shánět na netu :razz:

https://www.ulozto.cz/!6e5CnABt/pevnost ... -osudy-pdf
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Pěchotní sruby

Příspěvek od parmezano »

V sobotu jsem navštívil Novosedly u Mikulova a při návštevě hospody "na Kopečku " jsem objevil jeden bunkr těsně u ní , který slouží jak příruční sklep pro zmíněnou hospodu. Asi 1km od této hospody se nachází v další bunkr , který má expozici o výstavbě opevnění na Jižní Moravě
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
odkaz na stránky muzea :http://www.muzeum-opevneni-novosedly.estranky.cz/
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“