Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od skelet »

Tys nam to teda nandal :)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Polarfox »

To byl záměr? Nejsem si toho vědom. Nebudeme tu přecházet do těhle dětinskostí, že ne?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od skelet »

Na ty tve "psychorozbory" ani jinak nejde reagovat. To co jsi zde napsal je vlastne jen vypsani tve vlastni frustrace, kterou hodis na ostatni. Takze jako spravny bijec ceske malosti jsi zde shrnul vsechny oblibena klise. Takze jsi nam to hezky nandal a ted si muzes uzivat svuj triumv, jak jsi to tem zaprdencum nandal.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Když se tu tak mává těmi duševními charakteristikami (mindráky, zaprděnost etc) tak si také dovolím zabrousit k psychologickým úvahám... Mě osobně nejvíce děsí ten posun umění od tvorby k destrukci...

Dříve musel umělec něco vytvořit... Napsat knihu, namalovat obraz, vysochat sochu, vytesat reliéf.... Dnes "umělci" stačí, když zničí dílo někoho jiného a umění je na světě... A vždy,když si toto uvědomím, tak se mi u té úvahy vybaví scéna z filmu "Proč?" (1:10:00 - 1:11:33)... V dnešní době o to horší, že je to vandalství povýšeno na "umění"...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

Mě docela fascinuje jedna věc - mává se tu uměním jak kdyby to byly housky na krámě, každej to zná, všichni všechno viděli nejmiň 3x, každej má argumentů jak koza bobků proč to či ono není (nebo je) umění, ale dohromady o umění posledních 100let ví naprostý kulový a ještě to vydává za přednost. Protože on přeci může mít názor, kterej je ale přesně stejně debilní jako má ten Bělica na bunkry. Když se tu někdo vyjádří blbě o něčem historickým, div tu není sežrán za živa, když někdo mele nesmysly o umění tak nic a naopak je mu ještě zatleskáno.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Mirek58 »

Mě docela fascinuje jedna věc - mává se tu uměním jak kdyby to byly housky na krámě, každej to zná, všichni všechno viděli nejmiň 3x, každej má argumentů jak koza bobků proč to či ono není (nebo je) umění, ale dohromady o umění posledních 100let ví naprostý kulový a ještě to vydává za přednost.
A co je to umění, nebo co tento pojem vyjadřuje.
V základě něco umět, ovládat nějakou činnost. A navíc musí být nad rovinou řemeslného zpracování.
A to, jestli dotyčný něco umí, oceňují ostatní, okolí, diváci, konzumenti.
A ohrnování nosu nad někým, podle "mne" umění -rozumí jako koza petrželi-, je jen nadutá, prázdná poza.
Např J. Verne, ovládal dva obory, v hlavě se mu líhly fantastické nápady a uměl je stylizovat do písemné zábavné formy.
Bez těchto fant. nápadů by byl pouhým řadovým pisálkem, bez onoho slohového nadání by byl jen dalším v řadě pomatených vynálezců.

A co umí zde praný umělec v oblasti myšlenky?
Rozřezat bunkr?
Pouze nápad "obšlehl".
Provést dokonale řez?
Ani náhodou, sice může vydávat vzniklou křivotinu za záměr, ale nezvládl ani základ řemeslného provedení.
Jenom si na umělce hraje.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kopapaka »

Avizovaná akce u pevnůstky - video na FB, na trubce ještě není.
https://www.facebook.com/LukysDrummer/v ... 018412109/
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Není také od věci připomenout, že ten "umělec" to dělal pro kšeft.... Inzerát ze stránek Designeros sice již stihl smazat, ale v cache se dá ještě najít... https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=cz Fragment bunkru střelit za $ 143 je vlastně taky svým způsobem "umění"...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

Mirek58 píše:
Mě docela fascinuje jedna věc - mává se tu uměním jak kdyby to byly housky na krámě, každej to zná, všichni všechno viděli nejmiň 3x, každej má argumentů jak koza bobků proč to či ono není (nebo je) umění, ale dohromady o umění posledních 100let ví naprostý kulový a ještě to vydává za přednost.
A co je to umění, nebo co tento pojem vyjadřuje.
V základě něco umět, ovládat nějakou činnost. A navíc musí být nad rovinou řemeslného zpracování.
A to, jestli dotyčný něco umí, oceňují ostatní, okolí, diváci, konzumenti.
A ohrnování nosu nad někým, podle "mne" umění -rozumí jako koza petrželi-, je jen nadutá, prázdná poza.
Např J. Verne, ovládal dva obory, v hlavě se mu líhly fantastické nápady a uměl je stylizovat do písemné zábavné formy.
Bez těchto fant. nápadů by byl pouhým řadovým pisálkem, bez onoho slohového nadání by byl jen dalším v řadě pomatených vynálezců.

A co umí zde praný umělec v oblasti myšlenky?
Rozřezat bunkr?
Pouze nápad "obšlehl".
Provést dokonale řez?
Ani náhodou, sice může vydávat vzniklou křivotinu za záměr, ale nezvládl ani základ řemeslného provedení.
Jenom si na umělce hraje.
Mirek58: a to je přesně to o čem mluvím - jako se dá něco nastudovat o uměni barokním, stejně tak se dá nastudovat něco o uměním moderním nebo současném. Ad uměni - to je tvoje definice. Posledních dejme tomu 100 let - přesně od Duchampovo "fontany" - klidně si to najdi, to takhle není. A jde spíš o samotný proces myšlen ía vytváření. Faktme prostě je, že v současnosit umělec nemusí bejt ani v nejmenším zručnej řemeslník - byť je to pro něj samozřejmě výhoda. Jinými slovy v současné dobé je to v zásadě tak, že může být za umění považováno vše, co se za něj prohlásí. Vyjádřeno na příkladu - rozdíl hnusnym zahradnim trpaslikem na zahradě, úplně stejným hnusným zhradnim trpaslíkem v galerii je ten rozdíl, že ten druhej je v galerii a je tam kvůli nějakému kontextu. A to není nijak nové umění to je tak 60 let starý.

A pokud jde tady o našeho řezače Bunkrů. Důvod co ho k tomu vedlo, je vyjádřenej v projektový dokumentaci, která má všeho všudy asi 20-25 stránek a je k nalezení na netu VUT. S tím textem a plkama o postarmádní krajině a agresivních stavbách šláp dost do h*vna. Jednak je to blbě fakticky a jednak je on mimo. On navazuje na Magdalenu Jetelovou, což je naše asi nejprovařenější landartystka, po světě dost známá (ta ovšem bunkry neřezela) Pouze dělala na pláži v Normadií světelný instalace, a troufám si tvrdit, že ne úplně blbě. Když tak si to dohledej na netu. Tady Bělica tvořil pod vedením sochaře Ambrůze. A na v té rozumější části textu toho projektu je to vidět. Bělica chtěl bejt hrozně radikální což byl a zjevně to podělal, protože jednak se snažil zalízt do prdele své opononetce - což je Jetelová a zároveň nedokázal na uzdě udržet svůj přiblbej světonázor. Bohužel si z toho prostě udělal etudku. Dlužno podotknout že mu v kariéře nejspíš pomůže. No a k tomu prasečímu ocásku co byl na prodej - kdy řiká, že se umění nemá prodávat. A proč to moh vydávat za umění a proč to moh prodat? No důvod je přeci jasnej - je to ten konkrétní prasečí ocásek z toho konkretního rohu bunkru. Je to stejný jako když najdete v lese středověkou šipku z kuše. Nojo ale když stejnou šipku z kuše najde na poli u Lipan? tak co je zajímavější? He?
Já tvrdim, že kdyby k celému projektu, krajině, bunkru a důvodu proč to dělá - přistupoval jako člověk - tj. s respektem, celé to mohlo dopadnout výrazně líp. I když by to určitou část veřejnosti tak jako tak popudilo, protože bunkr (do teď ty bunkry byly naprostě většině lidi prostě fuk) protože mnichov, a protože fetiš blablabla. Skoro se mi chce říct, kde byly ty FB křikloukni, když se odvážely řopíky k rozdrcení protože hnědouhlené doly postoupily zase o něco dál.

Můj osobní názor je, že ačkoli se mi to nelibí jako umění, tak řopíku mi je líto spíš proto, že ho rozřezal nějakej kretén, kterej má dost pomýlený důvody. Druhá strana mince je taková, že mě silně nasrala hysterie, která kolem toho propukla, a která je naprosto zbytečná protože to bylo celé naprosto legální. A on prostě nikomu neuškodil. No samozřejmně se do toho hned oustili tady naši náckové - z 1918-1938, který maj nacionalismus jako náboženství, a který maj prakticky stejnej program pomalu jak NSDAP akorát teda jim nevaděj tolik ty Židi.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11469
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Nácky pominu, ale toto:
Můj osobní názor je, že ačkoli se mi to nelibí jako umění, tak řopíku mi je líto spíš proto, že ho rozřezal nějakej kretén, kterej má dost pomýlený důvody. Druhá strana mince je taková, že mě silně nasrala hysterie, která kolem toho propukla, a která je naprosto zbytečná protože to bylo celé naprosto legální. A on prostě nikomu neuškodil.
:up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od skelet »

Můj osobní názor je, že ačkoli se mi to nelibí jako umění, tak řopíku mi je líto spíš proto, že ho rozřezal nějakej kretén, kterej má dost pomýlený důvody. Druhá strana mince je taková, že mě silně nasrala hysterie, která kolem toho propukla, a která je naprosto zbytečná protože to bylo celé naprosto legální.
souhlas.. i když v tom máš podchyceno, proč kolem toho vznikla i ta hysterie :D
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kopapaka »

Bleu: tak jestli to bylo legální se dozvíme až ze stanoviska stavebního úřadu.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

kopapaka píše:Bleu: tak jestli to bylo legální se dozvíme až ze stanoviska stavebního úřadu.
No - pokud nepřistavěl patro ani nezměnil půdorys tak by to mělo bejt cajk ne? I když jestli ho v tom úřad bude chtít vyprudit tak samozřejmě bude moct... páč je to úřad.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kenavf »

Bleu píše:..Jinými slovy v současné dobé je to v zásadě tak, že může být za umění považováno vše, co se za něj prohlásí. Vyjádřeno na příkladu - rozdíl hnusnym zahradnim trpaslikem na zahradě, úplně stejným hnusným zhradnim trpaslíkem v galerii je ten rozdíl, že ten druhej je v galerii a je tam kvůli nějakému kontextu. A to není nijak nové umění to je tak 60 let starý....
Ono je umenie aj o tom, že niekedy nestačí zaujmúť pomocou spôsobu realízácie a prevedenia a je potrebné okolo toho "vytvoriť príbeh".A keď sa vytvorí ten správny príbeh tak usmerníš myslenie ľudí tak že uvidia umenie aj v tom trpaslíkovi.Pri manipulácii s názorom diváka si vždy spomeniem na film "Mlčení jehňátek" kde bol film nakrúcaný a režírovaný takým spôsobom, že na konci filmu, keď bolo vidieť že Hanibal Lector ide zabiť a zjesť nesympatického inšpektora polície,tak mu diváci fandili.

P.S. Dnešný svet je o tých príbehoch.
A tunajšia debata až taká histerická možno nebola,len sa postupne dopĺňala o názory a fakty.Najviac myslím zavážilo to keď bolo oznámené že to bolo s vedomím vlastníka a nebol to kultúrne chránený objekt.
Naposledy upravil(a) kenavf dne 8/5/2017, 10:15, celkem upraveno 1 x.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

kenavf píše:
P.S. Dnešný svet je o tých príbehoch.
ostatně jako celá postmoderna...
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
asdf
rotný
rotný
Příspěvky: 90
Registrován: 5/11/2014, 14:29

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od asdf »

Bleu píše: No - pokud nepřistavěl patro ani nezměnil půdorys tak by to mělo bejt cajk ne? I když jestli ho v tom úřad bude chtít vyprudit tak samozřejmě bude moct... páč je to úřad.
Na Slovensku by to bolo na stavebne povolenie. Ohlásenie stačí napr. pri tomto prípade

Kód: Vybrat vše

pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti
Keď odrezal časť rohu, tak asi dosť podstatne zasiahol do vzhľadu stavby. Tým odrezaním tiež zasiahol do nosných konštrukcií.
Uživatelský avatar
Guderian
četař
četař
Příspěvky: 68
Registrován: 5/7/2013, 23:34
Bydliště: Hradec Králové

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Guderian »

To posprejování tomu dalo nový rozměr. Vandalové jsou ti národovci. :rotuj: Ať si říká kdo chce co chce, ten bunkr byl v soukromých rukou a bylo zcela na libovůli majitele, jestli ten roh nechá uříznout nebo ne. A on se rozhodl, že ano. Asi si myslel, že to bude umění. Umění to technicky vzato je, protože dnešní umění může být absolutně cokoliv - třeba i psí hovno. Určitě nebudu sám, když řeknu, že podle mě Bělica, nebo jak se jmenuje, předvedl naprosto žalostné umění s ještě žalostnější přípravou, ale to je fuk. Majitel to za umění považuje a je to tedy jeho věc. Asi jako kdyby si nechal od sochaře vysekat sochu panny Marie, která by ale měla plnovous a šikmé oči a v obhajobě by umělec napsal, že panna Marie byla trans hrdinka japonského anime seriálu. Bylo by to úplně blbě. Ale je to jejich věc a nikomu to nedává právo tu sochu zničit. A národovci to "um. dílo" prostě zničili, to je bez debat. Zničili soukromé umělecké dílo.

Polarfox: Je udivující, jak znáš názory diskutujících lépe než oni sami. Nabízí se otázka - proč tedy chodíš na diskusní fóra? Očividně víš lépe než oni sami, co si všichni myslí. Jinak s tím hodnocením ČR nesouhlasím. Nevím o tom, že by tady bylo nějak moc vlastenců, spíš je naopak národním sportem do ČR a Čechů co nejvíc kopat.
Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví. - Karel Čapek

Kde je zákon v rozporu s morálkou, tam stojí občan před krutou volbou: jestli má ztratit smysl pro morálku, nebo úctu k zákonu. - F. Bastiat
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12980
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Rase »

Guderian:
já si myslel, že ten nápis byla jen fotomontáž. Pokud je to reálné, tak souhlas. Je to na úrovni, jako když ti někdo posprejuje barák, nebo železniční vagon. Je fakt, že dneska si může majitel legálně i nechat rozemlít "řopík" na štěrk, pokud uzná za vhodné.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4161
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alfik »

kenavf píše:Pri manipulácii s názorom diváka si vždy spomeniem na film "Mlčení jehňátek" kde bol film nakrúcaný a režírovaný takým spôsobom, že na konci filmu, keď bolo vidieť že Hanibal Lector ide zabiť a zjesť nesympatického inšpektora polície,tak mu diváci fandili.
No nevím. Mi nebyl Hannibal Lector sympatický ani vteřinu z celého filmu. Tím neříkám, že by mi byla sympatická kterákoli z těch postav - všecky se chovaly jako idioti a ještě na drogách.
Asi jsem viděl jiný film z týmž názvem... nebo jsem "jiný" než ostatní lidi, třeba jsem sociopat. Je-li tomu tak, díky Bohu za to :twisted:

Ale k řopíku. Že poničil řopík mě osobně nechává chladným. Jako památka stačí několik, upravených a vybavených (třeba maketami vybavení a zbraní). Ale - a to je zde důležité - jeho zdůvodnění ukazuje na to, co je to za člověka (nic moc) a že jeho fotr by měl dostat přes držku za to, jaké hovado vyrobil a vychoval. A školy do nichž chodil bych pokutoval, tu vejšku klidně i rozpustil a zavřel. Tohle si nezaslouží nic jiného, řopík neřopík.
Na umění mám poněkud svojský názor. Umění je to, co ve mě vyvolá nějaké emoce. Když např. vidím Romea a Julii, což by v reálu byl celkem banální příběh o dvou depresivních maniacích ze dvou mafiánských rodin, co se do sebe zabouchnou a spáchají sebevraždu, ocením, že ve mě vyvolá hra emoce - je mi jich líto a jejich rodin také.
Podobně, když vidím třeba Monu Lisu, mohu celé hodiny přemítat o tajemstvích, která ona zná a já ne - nejspíš proto se tak usmívá.
A i když vidím celkem banální krajinku s potůčkem a stromy (jedno takové zátiší mi visí za zády a třeba má i vysokou cenu, co já vím, ale pro mě je to hlavně památka), tak mohu meditovat nad tím zátiším.
Co je uměleckého na řezání betonu, fakt netuším. Stejně jako netuším, co je uměleckého na třech zelených čárách na růžovém pozadí, s názvem třeba "Jarní nálada" nebo pro mě za mě řeba "Lenin ve Finsku".
Galerie se neživí uměním. A školy umění nevyučují. Galerie a školy jsou na kšeft.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Bleu »

Alfik píše: Ale - a to je zde důležité - jeho zdůvodnění ukazuje na to, co je to za člověka (nic moc) a že jeho fotr by měl dostat přes držku za to, jaké hovado vyrobil a vychoval. A školy do nichž chodil bych pokutoval, tu vejšku klidně i rozpustil a zavřel. Tohle si nezaslouží nic jiného, řopík neřopík.
Na umění mám poněkud svojský názor. Umění je to, co ve mě vyvolá nějaké emoce. Když např. vidím Romea a Julii, což by v reálu byl celkem banální příběh o dvou depresivních maniacích ze dvou mafiánských rodin, co se do sebe zabouchnou a spáchají sebevraždu, ocením, že ve mě vyvolá hra emoce - je mi jich líto a jejich rodin také.
Podobně, když vidím třeba Monu Lisu, mohu celé hodiny přemítat o tajemstvích, která ona zná a já ne - nejspíš proto se tak usmívá.
A i když vidím celkem banální krajinku s potůčkem a stromy (jedno takové zátiší mi visí za zády a třeba má i vysokou cenu, co já vím, ale pro mě je to hlavně památka), tak mohu meditovat nad tím zátiším.
Co je uměleckého na řezání betonu, fakt netuším. Stejně jako netuším, co je uměleckého na třech zelených čárách na růžovém pozadí, s názvem třeba "Jarní nálada" nebo pro mě za mě řeba "Lenin ve Finsku".
Galerie se neživí uměním. A školy umění nevyučují. Galerie a školy jsou na kšeft.
No myslim, že jsem se to tady snažil vysvětlit, asi marně. Názor je názor. Pokud je pro tebe umění něco co vyvolává emoce - tak tady ten řopík jich vyvolal až až. A zavírat VUT? no nenech se vysmát je to směšný.

edit: a ktomu umění - od kdy se umění nesmí prodávat?
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“