Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Lord »

Pánové tady se budou rozebírat Vaše zkušenosti, zážitky a dojmy z našeho opevnění. Já osobně jsem byl na tvrzích Dobrošov, Bouda a Hanička.

Nejvíc se mi líbila Hanička ... komančové si to tam pěkně přebudovali .... marnej nebyl ani dělotoč na Boudě, jen Škodovka už nestačila dodat vnitřek .... na Dobrošově se mi líbil zas dělostřelecký srub Zelený ... ovšem nebyly dodány houfnice.
Ale byla vyrobena alespoň maketa pro natáčení filmu Dny zrady, neznáte mimochodem někdo ten film?

Všude je něco ... nikde ale není vše kompletně zachováno, nebo vidět ...
Někde je zajímavé podzemí, ale abyste to dovedli ocenit musíte vědět něco z teorie ... jinak to pro Vás budou jen věci, kterým nebudete rozumět :shock:

Jinak v kvalitě betonu patřili naše opevnění mezi světovou špičku ... škoda jen, že Němci ve válce vytrhali zvony a po válce zas Kovošrot, státní podnik.

Více o řopíku a výsuvné otočné věži naleznete zde
www.palba.cz/viewtopic.php?t=383

Případně zda máte dotazy, ptejte se ...

Nezahynem :!:
Naposledy upravil(a) Lord dne 6/4/2005, 05:00, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

ale jem možný mluvit i o sólo pěchotních srubech, řopících atd.
Nejvíc bylo postaveno řopíků.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

řopíky jsou tady kde bydlim(okolí chomutova a Kadaňe) aý moc?....a většinouc jsou samotné tu a tam, ale některé skupiny(po třech, po čtyrech) jsou zbudovány tak že se jejich palebná pole pžekrývají
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Dobrý Daver, jde o to zda okolí Chomutova byla tak kriticky důležitá oblast jako třeba Orlické hory. Řopík byl vlastně takové kulometné hnízdo, a úkryt pro pár vojáků. Těžkých srubů tam asi moc mít nebudete? Řopíků je dost, jsou roztroušeny po celé republice.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
xradar
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 17/3/2005, 22:31
Bydliště: Litoměřice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xradar »

Já bzl v boudě a bylo to tam supr.., vysouvaci vez s kanony byla super, škoda že ji fakt nedokončili, nejvíc se milíbilo, že střelivo se mělo dělat až nahoře ve věži a tak se nemusely tahat nahoru těžké gránaty
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Jo ten dělotoč je absolutně nekompromisní, škoda že nebyl dokončen. Měl být ještě na nějakých dalších tvrzích tuším Bouda, Adam, a dál ?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
xradar
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 17/3/2005, 22:31
Bydliště: Litoměřice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xradar »

Myslím že jich mělo být sedm ale jména mi vypadly, ale co vím určitě že byly dokončeny jen dvě věže, které pak byly použity v normandii, ironie že ...

Obrázek
Dělostřelecká tvrz Bouda
Obrázek
Uživatelský avatar
xradar
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 17/3/2005, 22:31
Bydliště: Litoměřice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xradar »

a takovéhle byli gránaty do těch děl

Obrázek
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Já byl na Stachelbergu - Krkonoše - Žacléřsko, postaven je pouze jeden pěchotní srub a kousek podzemí, jinak Stachelberg měl bejt největší pevností: 1x vchodový, 5x pěchotní, 2xdělostřelecký, 3x dělotoč, 1x velitelský, 2x minometná otoč. věž (minotoč) a 1x pozorovatelna - celkem 15 objektů-... docela hůstý, mezi Stachelbergem a Dobrošovem (tam se byl taky a sere mě jak němci zřídili Můstek) měla bejt ještě tvrz Poustka cca 7 objektů včetně jednoho dělotoče.
Uživatelský avatar
lembloud
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 14/11/2005, 13:09
Bydliště: Hořovice

Příspěvek od lembloud »

Já mám v podstatě "za domem" zkušební pěchotní srub Jordán. Tam probíhaly zkoušky odolnosti, takže vypadá tak jak vypadá. Docela fajn popis je http://www.brdy.net/clanek.php?id=1108545620 ale třeba vím, že vchod zatarasený není.
Uživatelský avatar
Fuky
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 20/2/2006, 19:49

Příspěvek od Fuky »

Mikhassel.Dralno píše:Já byl na Stachelbergu - Krkonoše - Žacléřsko, postaven je pouze jeden pěchotní srub a kousek podzemí, jinak Stachelberg měl bejt největší pevností: 1x vchodový, 5x pěchotní, 2xdělostřelecký, 3x dělotoč, 1x velitelský, 2x minometná otoč. věž (minotoč) a 1x pozorovatelna - celkem 15 objektů-... docela hůstý, mezi Stachelbergem a Dobrošovem (tam se byl taky a sere mě jak němci zřídili Můstek) měla bejt ještě tvrz Poustka cca 7 objektů včetně jednoho dělotoče.
:shock: :shock: To, co jste napsal, myslíte vážně, nebo jen jako legraci?
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Prooč???
Uživatelský avatar
Fuky
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 20/2/2006, 19:49

Příspěvek od Fuky »

Mikhassel.Dralno píše:Prooč???
Ále, jen by mě zajímalo, kde jste přišel k tomu, že na dělostřelecké tvrzi Stachelberg byl vyražen - nebo nevím, jak si vysvětlit vaši větu "postaven je pouze jeden pěchotní srub a kousek podzemí" - jen onen "kousek" podzemí?
Potom mě zaujal velice zajímavý termín "minotoč", obzvláště když o žádnou otočnou věž vůbec jít nemělo, termín "velitelský srub" se ovšem - pravda - rovněž vydařil. Příliš čtete Otu Holuba.
Objevuje se tu ještě jeden problém - ať počítám, jak počítám, k Vámi uváděnému počtu 15 objektů se při sčítání objektů Stachelbergu pořád nemůžu dopočítat! Nebude to snad tím, že dělostřelecké věže měly být jen dvě, "velitelský srub" neexistuje a pěchotní sruby měly být pouze 4? Při této korekci získáme totiž již správný počet jedenácti objektů tvrze, propojených podzemím a jedné izolované dělostřelecké pozorovatelny - celkem tedy 12 objektů.
Hovoříme-li o tvrzi Grünwald (Poustka) - ta měla mít 10, nikoliv 7 objektů, z toho jednu dělostřeleckou a jednu minometnou věž a dva dělostřelecké sruby.
Mezi Poustkou a Dobrošovem však měla být ještě tvrz Jírová hora s devíti objekty - a to opět jedna dělostřelecká a jedna minometná věž a dva dělostřelecké sruby. Zajímavé zde bylo ale to, že v jednom objektu pro minometnou věž měly být vlastně zabudovány věže dvě ! (resp. kopule), tvrz by tak disponovala poměrně značnou palebnou silou.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Excelentní pamět a znalosti!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Fuky, co takhle založit si nějakej bunkrologickej portál ? Tam bys měl pravděpodobně vzdělanější debatéry než tady. Seš moc velkej detailista :shock:
Obrázek
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Stachelberg: <korekce podle knihy Československá zeď> - omlouvám se za chybu - těch objektů mělo být ve skutečnosti 11

K minotoči: Otočná minometná věž G/OR - pancéřová kopule sestavená ze čtyř dílů, tři jsou stejné a čtvrtý je zvětšen o "výklenek" s průchodem do spodního patra + otočný vrchlík, kterým procházejí hlavně dvojčete minometů ráže 120mm. Celá věž je zapuštěná do betonového objektu tak, že vyčnívá pouze malá část s otočným vrchlíkem o průměru 1,16m.
Na čs. opevnění jich mělo být instalováno celkem 15 z toho ve tvrzových objektech a 5 ve speciálních samostatných objektech na Jižní Moravě. Vývojem se zabývala Škodovka.

Velitelský srub = pěchotní srub se stanovištěm velitele (Můstek - tvrz Dobrošov), jinak mělo být vybudováno, několik samostatných "velitelských srubů" jako stanoviště velitelů pro dané úseky obrany. Tušim jeden byl postaven.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Ralph Kerr píše:Fuky, co takhle založit si nějakej bunkrologickej portál ? Tam bys měl pravděpodobně vzdělanější debatéry než tady. Seš moc velkej detailista :shock:
Mohl by mít i zde svoji vyčleněnou sekci podle svých pravidel jako její moderátor. Pokud spory o detaily nepřerostou do vzájemného špičkování, nic proti.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Fuky
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 20/2/2006, 19:49

Příspěvek od Fuky »

Mikhassel.Dralno píše:Stachelberg: <korekce podle knihy Československá zeď> - omlouvám se za chybu - těch objektů mělo být ve skutečnosti 11
Je to tak, jak jsem napsal, tedy jedenáct objektů, spojených podzemím a samostatná pozorovatelna, celkem tedy 12.
Mikhassel.Dralno píše:K minotoči: Otočná minometná věž G/OR - pancéřová kopule sestavená ze čtyř dílů, tři jsou stejné a čtvrtý je zvětšen o "výklenek" s průchodem do spodního patra + otočný vrchlík, kterým procházejí hlavně dvojčete minometů ráže 120mm. Celá věž je zapuštěná do betonového objektu tak, že vyčnívá pouze malá část s otočným vrchlíkem o průměru 1,16m.
Na čs. opevnění jich mělo být instalováno celkem 15 z toho ve tvrzových objektech a 5 ve speciálních samostatných objektech na Jižní Moravě. Vývojem se zabývala Škodovka.
Ve svém příspěvku si poněkud odporujete, nemyslíte? Píšete "otočná minometná věž" a hned poté "pancéřová kopule". Kopule je snad pevný pancéřový prvek! Čili žádný "minotoč" (tento termín je něco jako "sněhánky" - v počasí TV Nova), ale ve výsledném projektu pevná pancéřová kopule poze s otočným vrchlíkem. Výzbroj zde mělo tvořit dvojče minometů B 12, jak správně uvádíte. Objevit se měly na tvrzích Orel, Šibenice, Adam, Skutina, Dobrošov, Jírová hora (2x), Poustka a Stachelberg (2x). Původně i na zrušených tvrzích Hohnberg a Kronfelzov.
Označení G/OR je naprostý nesmysl, neboť značka G označuje 9 cm minomet vz. 38 a značka OR kulometnou otočnou věž...
Mikhassel.Dralno píše:Velitelský srub = pěchotní srub se stanovištěm velitele (Můstek - tvrz Dobrošov), jinak mělo být vybudováno, několik samostatných "velitelských srubů" jako stanoviště velitelů pro dané úseky obrany. Tušim jeden byl postaven.
Nesmysl. Nevím, kde jste k tomu přišel.
Jen taková poznámka pro ostatní diskutující, aby měli přehled - velitelství každé tvrze sídlilo v podzemí, přesněji řečeno v kasárnách. Objekt N-S 72 "Můstek" na tvrzi Dobrošov je klasický tvrzový pěchotní srub. Mýtus Můstku jako "velitelského objektu" bohužel rozšířili autoři dávno vyšlých knih - především pan Holub a pan Kaplan.
Uživatelský avatar
Fuky
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 20/2/2006, 19:49

Příspěvek od Fuky »

Ralph Kerr píše:Fuky, co takhle založit si nějakej bunkrologickej portál ?
Takových již existuje několik.
Ralph Kerr píše:Seš moc velkej detailista
neřekl bych.
Lord píše:Excelentní pamět a znalosti!
:shock: to předpokládám nesměřovalo na mojí osobu :lol:
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Fuky nezapírej, že se tomu věnuješ ... že máš přečteno všechno možné, že nad tím bádáš roky... tak se nestyď a poděl se s ostatními ... tvoje znalosti nebudou věčné ... Palba možná přetrvá :wink:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“