Opevnění byl jsem tam

Obranná pásma, pohraniční opevnění, lehké a těžké objekty, tvrze.
Odpovědět
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Martas2411 »

Tak odbočím zde od tématu,které asi patří do hospody a dám zde pár fotek,které podle mne lahodí víc oku,než zmrzačený bunkr.Fotky jsem pořídil před dvěma lety a pro některé zde dávám i dobrý tip na výlet,třeba i s dětmi.proto sem hodím pár fotek z dovolené.

Tentokrát se bude jednat o Milotice nad Opavou,kde jsme si s rodinkou udělali krásný výlet.Původně jsem se chtěl podívat na Hitlerův řopík v Nových Heřmínovech,který vůdce navštívil v oněch pohnutých dnech v říjnu 1938 při své cestě po Bruntálsku.Tento bunkr se stal modlou místních nacistů,kteří na řopík dokonce namontovali i pamětní desku,která už ovšem vzala za své.Hitlerova návštěva na tomto řopíku je dokonce i zachycena kameramany a viděl jsem ji v pořadu Hledání ztraceného času.

Nakonec padlo ale rozhodnutí na dědinu o kousek dál.A to Milotice nad Opavou.Jelikož jako vášnivý turista,který pořád něco studuje a hledá,jsem v turistické mapě narazil na takovou menší pevnostní stezku právě kousek nad vlakovým nádražím v Miloticích.Tak jsme se ženou usoudili,že to bude asi zajímavější výlet i pro naše ratolesti,které už odmalička učím šlapat po horách a taky jim ukazuji bunkry.Děcka jsou šikovné a už se to s nima dá.Ujdou i 10 km,což je na takový potěr slušné.

Byl to vlastně i takový příjemný výlet.Ve Vrbně p.Pradědem jsme nastoupili do motoráčku a vydali se směrem na východ.Za půl hodiny jsme byli v Miloticích a jak říkám bunkry jsou hned nad nádražím.Terén je slušně schůdný a tak jsme vyrazili.

Tyto řopíky jsou zajímavé tím,že jsou kamuflované.Kdysi se o tyto bunkry starali kluci z KVH Bruntál,ale jelikož došlo k vykradení objektů,tak KVH Bruntál přerušil činnost na těchto řopících a bunkry jsou volně přístupné,kromě jednoho.Ten byl zamčený.

S děckama jsme prošli asi 7 objektů.Ale dám tu fotky jenom těch kamuflovaných.Jsou na nich i pěkné nápisy.

Něco k linii.Tato linie samozřejmě patří do IV.sboru,tak jako všechny řopíky na severní Moravě.Konkrétně tyto řopíky patří do úseku VII s dost zvláštním názvem Hohnberg (Velký Tetřev).Když jsem tyto objekty později hledal na stránkách řopíky.net,tak jsem si myslel,že je najdu pod úsekem Milotice nad Opavou.Ale omyl,je to opravdu ten německý název.
Tak ono to tu kdysi bylo vlastně skoroněmecko.

Linie byla zbudována v letech 1937-38.Jenom pro upřesnění,tyto kamuflované řopíky nejsou originální.Pravděpodobně to kluci z KVH Bruntál
natřeli a chtěli to prezentovat veřejnosti i s vybavením.Jelikož se u nás kradlo,krade a pořád bude krást,tak veškerá snaha přišla nazmar a bunkry byly vykradeny asi již před několika lety.

Ale jak říkám,jestli někdo chodí rád po horách a baví ho vojenství,tak je to i dobrý tip na výlet.

Obrázek

Objekt VII/433/A-160Z-tento řopík je ačkový -teda dvě boční střílny a zesílený,což znamená, že měl vydržet zásahy 150 mm houfnice.Jeho stěny a strop byly silnější než u klasických řopíků.

Obrázek Obrázek
Obrázek

Objekt VII/610/A-120,klasický áčkový řopík,boční palba.Tento objekt je uzamčen,možná že tam někdo z KVH Bruntál dochází,ale spíš jen asi pro své vlastní potěšení.Ani se nedivím.Cpát do toho své peníze,volný čas,nadšení pro správnou věc a pak to nějací z...di vykradou.Ruce usekat!!

Obrázek Obrázek
Obrázek

a do třetice Objekt VII/611/B1-80,tento řopík je béčkový ,to znamená že jedna strana je pro boční palbu a druhá strana pro čelní palbu.

Na tomto řopíku je zvlaštností ochranná zídka z týlové strany.Pravděpodobně,aby se zabránilo sesuvu půdy,jelikož řopík je v prudkém svahu.Jeho čelní střílna kryla pravděpodobně cestičku nad nádražím.

Obrázek Obrázek
Obrázek

zarostlá čelní střílna,ani jsem se k ní nemohl pořádně dostat

Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Chodím kolem toho do Lídlu již pár let, až nyní jsem se však dokopal k vznesení dotazu. Může mi tedy někdo znalý věci vysvětlit, o co vlastně kráčí? Dle místních pamětníků, kdysi tento objekt sloužil k uskladnění uhlí. Tuším, že v souvislosti s přilehlým stavědlem hned vedle. Ale původně?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Díky.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4159
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Alfik »

Podle tvaru soudím, že původně to byly tzv. "ajnclíky", neboli veřejný záchod. Podobný (resp. totožný) tvar, z plechu, byl vídán celkem běžně za mých mladých let na mnoha náměstích, křižovatkách, nádražích, apod.
Ta zástěna tam byla kvůli smradu - resp. kvůli větru a smradu, tedy aby za větru "netáhlo" až mezi lidi třeba na nástupišti :)
Ovšem tvar může mást :)

PS: K vidění (jak jsem si hned vzpomněl) např. ve filmu Švejk, kde vedou dva vojáci Švejka k feldkurátorovi Katzovi a on si odskočí :) Pak se ho ptají na hospu a on je zavede do zapadáku kde se zlijí do němoty a jeden si nechá píchnout "pitrulín" - tedy petrolej, do zadele aby se ulil s horečkou :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Hajzly se střílnama? Alfíku.... :rotuj:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od parmezano »

Zemakt: Tak mě napadlo , jestli to neni z roku 1938 , aby ten signalista se měl kde skovat při napadení ordnery , popřípadě tam mohl mít flintu nebo i kulomet a pustit se do nich . Dva maníci to zvládli postavit za dva dni .
Ono to stavědlo měla prosklení do kolejiště a by ten signalista dobře viděl do kolejiště tak tam byl vidět jak za výkladem . Toto stavědlo je má taky už zazděný okna aby tak tak netáhlo . Na fotce je stavědlo už po opravě s plastovéma oknama , jinak tam byly po celé délce stavědla a do obou boků jednoduše zasklené okna.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Naposledy upravil(a) parmezano dne 19/1/2018, 14:06, celkem upraveno 2 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Tomass »

Nejbližší objekt, který mi to připomná je klasická pozorovatelna Luftschutz - Splitterschutzzelle, jenže na to je to moc velké a není to z prefabrikovaného betonu.

Každopádně viz třeba zde. Jak je vidět né všechny stavby jsou typizované/prefabrikované a občas se objeví někde i cihla.

A co říká Parmezano taky nebude asi daleko od pravdy. Vzhledem k lokalitě to mohl postavit v letech 38-45 leckdo.

EDIT: A vzhledem k tomu, že střílny jsou situované směrem od trati, je asi pravděpodobnější, že to postavili češi.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Parmezano, Tomass: tak jak jste odpověděli mám i já pořadí možných eventualit. Akorát spíš než pozorovatelna bych tipoval kryt obsluhy, ale co zas ty střílny? Taky mne napadá souvislost s železnou oponou, ale je to vcelku od hranice ještě kus. Zatímco v září 38 se Frantovky nacházely de facto na linii bojů.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od kacermiroslav »

Pokud se nepletu, tak by to měla být vojenská pozorovatelna, která vznikla po záboru Sudet. Alespoň něco lehce podobného máme u Dvora Králové. Je to rovněž z cihel a je to de facto malej ŘOPík. Jeho smyslem bylo po záboru Sudet pozorovat Němci obsazené vlakové nádraží.

https://www.geocaching.com/geocache/GC3 ... -u-nadrazi
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od parmezano »

Já se musím omluvit za ten rok 1938 , v tu dobu to nebylo potřeba. Podle staniční kroniky stanice Frant. Lázně , tam bylo jen několik českých zaměstnanců ČSD ( neb ČSD patřila jen krátká spojka z Tršnic, zbytek patřil a byl provozován DR) , ČSD převzaly tratě až v roce 1945, takže pokud by to mělo sloužit účelu , o kterém píšu víše , tak mohlo vzniknout až roce 1945
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Zajímavé Míro. Nicméně oblast FL byla hluboko v záboru a zabrána byla de facto hned první den. To nedává smysl. Zrovna tak konstrukce, kromě cihel, je zcela jiná.

Obrázek

Parmezano: není proč se omlouvat, v září 38 zde působilo vojsko, četníci, policie, SOS. To co jsi uvedl nic nevylučuje. Domněnku bunkru může rovněž podpořit situování vchodu, tedy na jih. Kdežto hlavní nápor ordnerů přicházel v této oblasti z oblasti Ašského výběžku, tedy severozápadu a severu.

Zkusím se zeptat přímo maníků ze stavědla.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Ramon »

Tady jsem našel aspoň zmínku o objektu:
http://databaze.fortifikace.net/index.p ... ekt&id=476
- období je tam 1939-1945 a hlavně je tam kontakt na zdroj informací
a navíc se tam nachází i druhý kousek bez zídky před vchodem:
http://databaze.fortifikace.net/index.p ... ekt&id=477
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Díky Ramone. Tak teď mi to už hlava vůbec nebere. Strážní objekt? Může být, ale proti komu? Pozorovatelna no, na co?

Zkusím napsat tomu zdroji.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Tomass »

Na těch fotkách je vidět, že to jsou poctivé střílny (a velmi připomínají české střílny na objektech LO). Vchod je od kolejí a na základě toho usuzuji, že se primárně řešila palba směrem na západ. Něják mi to pořád sedí na časy kdy tam řádili naši nečesky mluvící spoluobčané a je to v podstatě za humny jejich bašty - Chebu. Navíc se trať dál na sever větví a dá se tedy téhle stanici přikládat poměrně velký význam. Sedí mi to prostě na nějáké provizorní řešení z horkých let roku 1938. Německé sabotáže byly denní chleb, tak bych chápal, že si tam SOSka či jiná složka prostě nechala postavit odolnější pracoviště.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od parmezano »

Tomass: Pozor : Ta stanice a ty tratě , kromě spojky do Tršnic, byly majetkem Německa na území R-U a ČSR(od doby postavení ) až do roku 1945, ještě v červnu 1945 přednosta stanice jedná s jemu nadřízeným Riechsbahn direction Dresden.
Obrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Martas2411 »

No já osobně se přikláním k názoru kolegy- kaceramíry a jeho odkazu
https://www.geocaching.com/geocache/GC3 ... -u-nadrazi

Ta stavba je celkem podobná a přikláním se k názoru,že byl postaven třeba pro příslušníky SOS.Jinak v té oblasti jsem nikdy nebyl,takže je to jen má domněnka,takže mě neberte vážně.Ta oblast byla celá v záboru Němců?Nebo tam zrovna mohla být hranice a hraniční jednotky se museli stáhnout na novou demarkační čáru.Proto to postavili,aby na skopčáky mohli líp vidět.Jaksi nemohu logicky přijmout,z jakého důvodu by to stavěli Němci.Tot muj názor :lol: :lol: :lol:

Jinak třeba zde přidaná pevnůstka k celnímu úřadu Čížov-Hardegg,ale ta byla z betonu.

Obrázek
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Tomass »

To, že to byl v té době majetek Německa jsem netušil.

Jinak samozřejmě Františkovy Lázně leží hluboko v sudetech a po záboru probíhala hranice s protektorátem desítky kilometrů východně o nich.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Vyfotil jsem dnes i ten na jihu situovaný "bunkr", mám to fakt cca 200 metrů od baráku. Mno, zde jsou fotky:

Obrázek

Pohled od jihu. Směrem od silnice na pešunk.

Obrázek

Interiér, betonový strop a překlad nad vchodem.

Obrázek

Síla zdi, cca 45 cm.

Obrázek

Pohled od severozápadu. Vchod od kolejiště. Ochranná zídka by mohla být zřejmě odstraněna, je to dost blízko kolejí.

Obrázek

Detail střílny.

Marťas, přestože je Kačermíovo zmínka zajímavá, vzhledem k níže uvedenému nemá v této souvislosti žádné logické opodstatnění. Oblast Chebska byla zabrána hned na samém počátku, přičemž za dva tři dny, se nacházela již v hlubokém německém zápolí. Tedy nebylo kým pozorovat Němce. Zrovna tak, více jak 98 - 99 procentuální nasycenost obyvatelstvem německého původu, vcelku rozumně zpochybňuje onu představu o potřebě strážního stanoviště proti Čechům po Mnichovu 38, a zvlášť zrovna zde.

Na druhou stranu, moje teorie o střílnách směřovaných do směru ordenrských útoků padá, protože jižní "bunkr" je situován zrcadlově obráceně. Tudíž, vchodem na sever do kolejiště.
Obrázek

Zdroj: Krvavá hranice, Miloslav Sviták

Parmezano, Tomass: nemyslím si, že různorodé vlastnictví drah na území čs. státu mělo za vyhlášeného stanného práva nějaký zvlášť důležitý význam na cokoliv. Krom nějakých politických a diplomatických obezliček.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Martas2411 »

Beru zpět pánové, ta mapka záboru mě přesvědčila .Každopádně je to zajímavé téma. Ale takovy hajzlik ze strilnama taky neni špatný :D
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od hydrostar »

Teď sem se vrátil z dovolené z Dolní Moravy a musím se podělit o intenzivní zážitek. Pokud se půjdete podívat na nějaký pěchotní srub nebo tvrz, tak se prakticky všude dozvíte informca typu: "Tady mělo být a nebylo namontováno... a tady měl stát..." Pokud ale zajdete do pěchotního srubu K-S5 U potoka, tak se dovíte daleko lepší věci: "Poprosím tady kolegu, aby mně pomohl roztočit ventilátor... poprosím tady pána, aby točil touto klikou na děle... můžete zkusit, jak se manipulovalo s dvoujkulometem..." Prostě U potoka vám to celé dají do ruky, abyste si to zkusili. Navíc přístup provázejícího, který nemluvil předem naučené fráze, ale mluvil z patra, mě vysloveně dostal do kolen. Pokud někdy pojedete kolem, tak se určitě zastavte.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Opevnění byl jsem tam

Příspěvek od Zemakt »

Sice to časově nesedí, ale myslím že to zrovna na závadu nebude, když to lupnu do tohoto vlákna.

Bývalá střelnice Smrkovec a její obslužné bunkry v bývalém VVT Prameny, Slavkovský les. Krásné počasí, tak nebylo co řešit:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Více infomací o střelnici naleznete zde: https://www.slavkovsky-les.cz/zajimava- ... unkry-ve-/
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „čs. opevnění“