Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Československá předválečná a současná výzbroj, tanky, letadla, děla.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Pátrač »

No 71. pěší pluk zůstal posádkou v Trenčíně, ale byl přejmenován či spíše přečíslován 17 pěší pluk. A v letech 1936 až 1937 u něj sloužil můj děda. Byl do roku 1932 součástí 18. brigády, potom 20. brigády a od ledna 1938 součástí 15. divize.

A potom ten nešťastný 66. pěší pluk byl přejmenován na pěší pluk 36. Jeho osudy dál ještě dohledám. Pěší pluk 36 byl součástí Hraniční oblasti 42 a součástí 12 pěší divize, ono to nějak splývá.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Zemakt »

No 71. pěší pluk zůstal posádkou v Trenčíně, ale byl přejmenován či spíše přečíslován 17 pěší pluk. A v letech 1936 až 1937 u něj sloužil můj děda. Byl do roku 1932 součástí 18. brigády, potom 20. brigády a od ledna 1938 součástí 15. divize.
Pořád říkám, že svět je malej a pořád mne to překvapuje :up: . Jinak to přečíslování, pěkná přesmyčka jen co je pravda.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Pátrač »

Ono ty pluky domácího vojska byly strašně rozvrácené. Skončila válka, ti co vydrželi až do konce na frontě se vraceli domů nesmírně unavení, demoralizovaní a došli do úplně jiné země než opustili. A najednou zase mobilizace a další válka.

Jestli to takto vypadalo u nás v historických zemích, tak na Slovensku to bylo ještě horší - jela zde válka ve dvou vlnách, velký vliv zde měly dvě republiky hlásající rovnost a bratrství, strašně moc tlaků ze všech stran a do toho nejistota, co ti Češi tu vlastně chtějí.

To že některé pluky si udržely nějakou formu bylo dáno tím, jaký měly velitelský sbor a jak se s nimi jednalo po návratu. A i tyto pluky tím, že byli na počátku roku demobilizováni ostřílení, ale válkou nesmírně unavení veteráni, a byly doplněny odvedenci, šly s bojeschopností hodně dolů. Když k tomu člověk připočte časté změny velení, neujasněnost plánů a nejistotu výsledku celé války, moc se těm plukům na Slovensku mobilizovaným nedivím.

Nemám rád takové ty úvahy co by se stalo, kdyby... ale je možné, že pokud by válku neukončily svými nekompromisními postoji státy Dohody, musel by se stát tím, kdo ji rozhodne, Podhájského sbor.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Zemakt »

Souhlasím. Ono, aby tak trochu nedošlo k mýlce. To co jsem napsal k "jednasedmdesátníkům" nebylo pouze jejich specifikum. Problémy s kázní a morálkou se vyskytovaly téměř napříč celou tehdejší armádou. Důvody jsi myslím zcela dobře popsal. Navíc zoufalá zásobovací situace, mnohdy hlad. Dnes si to umíme asi těžko představit.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Pátrač »

Zemakte, přemýšlím co dál. Obě kola války o Slovensko jsem udělal, Ty jsi sepsal námořníky, Petržalku a speciální síly. Dříve jsem dal dohromady pěchotní výzbroj a plánování a doktríny až do roku 1956, a plánování dokonce až do roku 1986.

Co nám tedy zbývá? Nenapadá Tě něco?

Já mám všechny přednášky připraveny, daří se mi i v práci, jsem kupodivu zdravý. Chtělo by to něco rozjet. Asi se vrátím ke Gran Chacu.

Polarfoxi až se zde objevíš písni mi PM co je u Tebe nového.

Zatím za diskusi zde všem moc děkuji.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Zemakt »

K těm námořníkům, jak jsem se ptal, zdali si na maďarský šíf vystřelili či nikoliv jsi asi nic nenašel? Byl by jsem rád, kdyby tomu tak bylo, celé by to dostalo úplně jiný náboj :neutral:.

Nicméně v současné době se přikláním spíše k verzi, že nevystřelili. Přičemž se opírám o to co píše J. Marek v Pirátech svobody. A hlavně jsem dohledal deníky obou mariňáckých baterií a přes jejich obsah se obávám, že vlak nejede. Přesto je škoda se o ně nepodělit. Zatím promýšlím formu. A dám si trochu pauzu, v sobotu při zápase mne jeden týpek narazil na mantinel a pocuchal svaly v rameni. Sotva zvednu ruku, na nějaké delší psaní to zatím není, a konec konců začíná jaro :wink: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Pátrač »

Bohužel jsem nezjistil nic, napíšu Destroymanovi.

Máš bebinko? A má TI ho kdo pofoukat? Sportem ku zdraví, že ano....

A napadlo Tě co bych měl vyrobit já? Zde bych potřeboval trochu postrčit.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Československo ve válce proti Maďarské republice rad

Příspěvek od Zemakt »

Ale to víš že mi to má kdo pofoukat :) , musím se vykurýrovat, bo sezóna pomalu začíná a první trip za větrem se kvapem blíží :rotuj: .

No jestli nejsi ještě vyčíchlej v tématu počátku RČS. Tak bych pro tebe jedno témátko měl. Poslal bych ti i solidní zdroj. Musím si, ale ještě jednou rychle projet http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=36&t=5746 jestli by to nebylo spíše opakování.

EDIT: zítra pošlu SZ
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“