Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Československá předválečná a současná výzbroj, tanky, letadla, děla.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Zemakt »

Týmto si myslím, že je debata o korektnosti vyčerpaná a diskusia môže prebiehať smerom k vojenským záležitostiam daného obdobia.
"

Nu, a já na to tedy navážu takovou makovou časovou osou, mapující jedinou reálnou bojovou slovenskou sílu onoho období:

- první podnět ke vzniku Gardy Slovenskej Slobody vznikl v první polovině listopadu 1918 z důvodu nesnází vojska u Žiliny a Trnavy
- za vznikem stáli zejména uvědomělí "slováčtí" důstojníci a dr. Blaha a dr. Dérer, organizací a velením byl pověřen setník L. Šimko
- z důvodu klidného zázemí bylo pro místo sestavení jednotky bylo určeno Uherské Hradiště
- 18. listopadu čs. velitelství vydalo z vlastní vůle provolání ke Slovákům, podpořené nákladem 20 tisíc letáků
- 24. listopadu provolání k slovenským vojákům navracejícím se či doma dlícím, autorem: zvláštní výbor pro budování gardy momentálně v Uherském Hradišti
- 9. prosince bylo velení setníka L. Šimka oficiálně schváleno pražským MNO
- celou akci na Slovensku dále podporovala celá skupina subjektů: národní výbory, učitelé, faráři a jiní uvědomělí Slováci
- začátkem prosince se v Uherském Hradišti již nacházelo 800 mužů a 30 důstojníků
- 15. prosince odchází zpět do vlasti I. polní prapor pod vedením setníka Rejthara, stav 600 mužů a 21 důstojníků, to jest 4 setniny a 1 kulometná
- 20. prosince dochází k odvelení náhradního praporu Gardy do Ružomberoku, velitel nám již známý Šimko
- 27. prosince neustávající přiliv Slováků dovoluje vyslat do pole II. pol. prapor, počet mužů je mi neznámý. Nejdříve Margecany, Prešov, v polovině ledna hraniční úsek Orlová- Bardějov, velitelem byl setník Tomášek
- po odchodu druhého praporu zůstává u náhradního praporu stále 400 mužů, z tohoto důvodu se sestavuje III. pol. prapor. Velitelem major Kříž.
- 17. ledna odjíždí III. prapor do Humenného aby převzal úsek u Mezilaborců
- 20. ledna se doposavad samostatně působící prapory slučují do 1. slovenského pluku. U náhradního praporu té doby je 600 mužů. V poli se nachází 1 924 mužů, 67 důstojníků 7 TK a 10 ručních kulometů

takže ve zkratce k Pátračovu prvnímu kolu asi tak, jiné relevantní slovenské jednotky na slovači nět. Pokut tedy pomineme moravské Slováky. Ti sestavili celkem 7 praporů, štábní setninu a náhradní prapor o celkovém počtu téměř 4 000 mužů.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Pátrač »

Stuka - nerozumíme. Já chtěl vědět, jestli to, že jsi Slovenka, Ti na Palbě.cz brání psát podle svého svědomí a znalostí věci, o které píšeš. A nebo jsetli Ti v tom brání někdo na Palbě. Já totiž kašlu na korektnost, kašlu na podobné kecy.

Co se vstupy kolegy Martinka nevím a lepší bude to nechat být. Diskuse se od původního tématu stočila úplně mimo. Spojovník jako křivda, Beneš lotr, Štefánik zavražděný Čechy, název práce je divný...

A já osel jsem chtěl jen co nejpečlivěji popsat proces vojenského obsazování Slovenska, první jeho fázi, tedy listopad 1918 až leden 1919. A najednou i to sousloví vojenské obsazování je nakonec špatné, bylo to prý jinak. A nakonec člověk nabude dojem, že jelikož nejsem Slovák, vlastně nevím co píšu, jelikož Slováci provádí své vlastní výzkumy a vše bylo jinak. A anžto jsem Čech, jsem indoktrinovaný proti Slovákům a píšu jako Čech a tedy jim škodím. :(

Já jako mnohaletý voják jsem si doposud myslel, že když někde proti sobě bojují vojenské síly dvou států, používají se pancéřáky, kopou zákopy a umírají vojáci pravidelných armád a dobrovolníci na ně napojení ve vzájemných bojích, že jde o vojenskou akci. Jako člověk narozený v Československém společném státu a dokonce po babičce, částečný Slovák, jsem nikdy neměl potřebu poškozovat jméno, úspěchy či zásluhy druhého národa v tomto státu.

Zemakt - dobrý přehled, :up: koneckonců ledacos z toho reflektuje i moje vsuvka o slovenských dobrovolnickýh formacích. Je tam i prvorepubliková fotka skvělého vojáka vlastence Ludovíta Šimka. Druhé kolo asi nebude, nestojí mi za to znovu vynaložit tolik práce na to, abych byl za vola.

jmodrak- stále lepší. :up:

EDIT: Mirku58, druhé kolo bude, stalo se to pro mě první věcí, kterou udělám až zvládnu přednášku příští týden a vše kolem ní. A nejsem ublížený, já jen nevěřím vlastním očím co je možné tvrdit a myslet to vážně.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Mirek58 »

Pátrač:
Nebuď naštvanej, nebo ublíženej.
Já se třebas dozvěděl, co mě zajímalo, jako "mezirasového křížence" :D
A co jsem se dozvěděl, je jedině dík otevření tema.
Za mě dobrý.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Stuka »

Prosím ťa Pátrač, nedramatizuj. Martinko nám povedal svoj názor a trošku zatrolloval - sorry Martinko ale tie dvojičky boli na mňa moc. Základné pravidlo tu na fóre je držať sa témy, aby autor nebol znechutený a o dvojičkách si kľudne založ niečo zvlášť.
Všetko sme si hádam vysvetlili a aj o tom je diskusia. Každého tu Pátračova práca zaujíma a či názov taký alebo onaký, v niečom sa opraví a doplní, necháme spojovník za sebou a tiež Štefánika a - ide sa ďalej. :D Buď rád, že je o tvoju prácu záujem. Ja mám niekedy dojem, že keď sem dám článok, akoby nikoho nezaujímal. Kiež by sa aj pri mojich článkoch aspoň ľudia hádali, boh žehnaj Polarovi. :D
(To bol vtip)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Zemakt »

Neblázni chlape. 99 pozitv a 1 negace? :D Téma je parádní, jmodrák a ostatní dávají dobré věci. Stojí to za to.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Pátrač »

Zemakt - jelikož už jsem toho dal dohromady více než 50%, tak to dopíšu. Budu trochu potřebovat pomoci od Parmezana, nemám dost jasno v železnicích a jestli něco co by mohlo pomoci a mělo by se tam objevit tak mi to posuň. když tak na e-mail: anzac@seznam.cz
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Zemakt »

Samozřejmě, domluva platí. Sám jsem zvědav jak se k tomu postavíš. 50 procent, to není možné, jak to děláš :shock: ?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Pátrač »

No sedím a píšu, listuju, občas zavolám, zastavím se v univerzitní knihovně, zajdu do našeho muzea, podívám se co na to říkají u konkurence a zase sedím a píšu. Ale musí mě to bavit.

To první mě bavilo, líbilo se mi celkové pojetí procesu, mělo to inteligenci a líbilo se mi že většinu území obsadilo domácí vojsko a dobrovolníci, jelikož to tak mělo být. Postup italských legií v jejich pásmu byl skvělý a byl příslibem pro budoucnost, což se, jak mi to nyní vychází nepotvrdilo dle očekávání. Prostě je to k čemu. Slovensko znám a znám i města o kterých jsem psal a třeba postup na Prešov a Košice by při větším bojovém duchu Maďarů byl krutou záležitostí. Proto se mi líbí, že se podařilo vyhodnotit i tuto stránku a na nic nečekat rozjet vše v maximálním tempu.

A velký dojem na mě dělá vystoupení Gardy. Ti dobrovolníci se předvedli v nejlepším možném světle a i to byl příslib pro budoucnost.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Alfik »

Nenech se odradit dvěma blbci (počítám i sebe) a piš, piš... :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Pátrač »

Alfiku, tady nikdo není blbec. Ale občas to člověka rozladí. Že je téma diskutované, je, jak píše Stuka fajn. Já vím jaké má pocity, když s něčím vyjde na světlo Boží a ticho, nebo skoro ticho, není pro autora příjemné - neví jestli to co vyplodil není třeba vyloženě faul. A to se mi stává dost často.

Třeba když napsala o tom obraze a cirkusu kolem něj, trvalo mi dlouho než jsem napsal svoje. Protože to co napsala se neobjeví jen tak někdy a jen tak někde. Lepší práci na takové téma jsem nečetl a vyjádření potom musí mít také nějakou váhu. Přitom musím říci, že Martinkova práce na téma Beneš by mě nesmírně zajímala, to by mohl být pořádný rachot na Palbě. Kdyby se do toho zapojil třeba Johan.

A co je dobře, ozval mi někdo - netuším kdo a říkal že jeho děda tam byl a že po něm zůstalo asi 30 stránek deníku z akcí od Žiliny po Košice a že s tím mohu naložit jak uznám za vhodné. Tak čekám na skeny. Jediné podmínky - zachovat úctu a použít pro dobrou věc. Uvidím co to bude, zpracuji a dám na Palbu. To bude něco, co se nevidí každý den...
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Zemakt »

Bez komentáře :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Alfik »

Njn, pod Stučiným článkem (četl jsem jej a velmi se mi líbil) jsem se hádat nemohl - o obrazech nic nevím... jen to že na nich obvykle nevidím to co je mi popisováno, a že visí na zdi :D
To ale nevypovídá o kvalitě článku. Už jsem to sem napsal několikrát - mohl bych napsat třeba že králík je sudokopytník, ozdrojovat to cintátem (toto je konkr. v bibli - nechme stranou že je to debilita daná pravděpodobně překladem z tóry do řečtiny, odtud do latiny, odtud do češtiny...), a stejně by to byla kravina a já bych byl za blba. Stuka píše o věcech které jsou pro mě nové a objevné a díky za to, protože proč číst furt to co už vím?
Jednou se třeba v obrazech vyznám a pak se třeba budu hádat i v článcích o nich :D
Stuko - díky za články a taky piš, svět je rozsáhlý, obsáhlý a věcí o kterých (zatím ještě) nic nevím je fůra! A chci vědět :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Stuka »

Vďaka Alfík, potešil si. :)
ObrázekObrázek
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od jmodrak »

Dám niečo o dôstojnikoch II. praporu.
Veliteľ stotník - kpt. E. Neumann. V podstate o ňom neviem nič, okrem toho, čo zachovalo v spomienkach. Skúsil som to cez internet, ale pokiaľ niekoho z okolia Prahy by zaujímalo toto obdobie, nech to skúsi v VHU, možno sa dostane k je ho karte. V spomienkach vystupuje ako neschopný veliteľ, z pohľadu zdola, ako ho hodnotili nadriadený neviem. Je fakt, že na zvládnutie jednotky tohto typu je potreba silného jedinca, ako morálne, tak odborne.Žiadny priemer. Zdá sa, že viac trávil času s Klofáčom, ako u jednotky. Velenie jednotky na Slovensku a známosti s ministrom, by bolo skutočne pekný odrazový mostík pre generálsku kariéru. Zatiaľ však bujila u práporu anarchia a chaos. Za asi 3 týždne nevykonal prápor žiadne stmeľovacie cvičenie (odchádzal 23.11.1918), nebol schopný si dať do poriadku ubytovanie, vyzbrojenie a vystrojenie. Na Slovensko odchádzal prápor iba s kávovými konzervami, bez proviantu, nevyzbrojení, mal iba 1 guľomet a jednotlivci neboli ani dostatočné vystrojení a vyzbrojený. Disciplína upadala, množili sa dezercie a nespokojnosť. Vojaci trávili čas hraním kariet, masa a podobnými činnosťami, cvičili iba málo. Všetko záležalo iba na tom, ako k úlohe pristupovali nižší velitelia. A tí vidiac, že pán nie je doma, si užívali. Poväčšine. Rozklad dosiahol až tej miery, že nespokojný vojaci, "vyvolali" vzburu a nútili svojich veliteľov, aby niečo urobili. Ničnerobenie a záhaľka im už išla na nervy. Vyžiadali si deputáciu ku Klofáčovi, na čo on prišiel osobne ubezpečiť vojakov, že na Slovensko skutočne pôjdu. Vojaci chceli "vodcu" , čo povedie do boja a nie ministerského povaľača. Je ho autorita klesala, čo si on zrejme neuvedomoval. V starých koľajach viedol jednotku aj na Moravu, kde došlo k otvorenej roztržke medzi ním a zbytkom jednotky. Priepasť medzi ním a jednotkou sa už nikdy nezacelila. Taktiež sa nevyznamenal v bitke pri Hlohovci, kde nezvládol velenie. Po obsadení Sp. Novej Vsi opustil miesto veliteľa práporu.

Veliteľom roty pamätníka bol npor. Dvořáček. Mal to byť hrubián, cynik a možno aj tak trošku blázon so zabijacký sklonmi. Talianský front si zrejme vyžiadal daň na je ho duši. Avšak disciplínu dokázal udržať, mužstvo si ho obľúbilo a šlo za ním. Je ho rota bola ako tak jediný fungujúci celok v inak chaotickej jednotke. Čo sa zase prejavovalo na tom, že niekedy nestíhal svojej rote veliť a zabezpečovať, pretože bola brána ako hasiči, keď sa niečo zomlelo. Ako veliteľ roty to bol skúsený vojak.

Veliteľom čaty bol por. Vytvar. Absolvoval Viedenskú kadetku. Bol snaživý, so svojou čatou sa snažil cvičiť, staral sa podľa možností o uspokojenie potrieb. Nezanedbával svoje povinnosti. Vyžadoval disciplínu. Taktiež bol skúsený veliteľ, s citom pre riešenie taktických úloh

Obaja napriek svojej snahe však nedokázali potlačiť rozkladné vplyvy na svoje jednotky, ale aspoň to bola ako tak fungujúca jednotka bez dezercii, odmietania plnenia rozkazov a iných neduhov trápiacich tento prápor.

Potom spomína ešte por. Dykáňe, ktorý tiež patril k dôstojníkom, ktorý udržovali akú takú disciplínu.

Celkovo však na dôstojníkov práporu pamätník spomína ako na neschopných viesť jednotky v zmätenej dobe. Buď sa oddávali rôznym neduhom a v podstate podporovali chaos, alebo sa nestarali o podriadených. Všetko bolo bezhlavé a neorganizované, začala prevládať skepsa a ľahostajnosť.

Z poddôstojníkov si pamätník najviac zapamätal šikovateľa stotiny Bozděcha, ktorý majúc "umelecké sklony" týral stotinu prednesom patetických básni, zrejme ako kolektívny trest.
Je ho veliteľom družstva bol kaprál - desiatnik Knebort, v civile predavač. Tiež skúsený frontový vojak úderných oddielov.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Zemakt »

A něco k problematickému 1 čs. dobrovolnickému pluku. Tato jednotka vznikla dne 29. října 1918, tedy jako jedna z vůbec prvních. Nicméně již od samého počátku její existence to byl jeden problém vedle druhého. I. prapor tohoto pluku pod vedením setníka Rimka se na Slovensku objevil 8. listopadu kdy přijel Teplé, o pár dní ho následoval 2. prapor a oddělení kulometů. Tyto jednotky se tedy účastnily Pátračova "Prvního kola" a nyní pár faktografických zkratek:

- výzbroj praporů, pušky M95 a 120 nábojů na hlavu
- výcvik téměř nulový, někteří muži drželi pušku v ruce vůbec poprvé
- zpráva z ministerstva: MNO seznalo, že se tohoto vstupu zneužívá živly práci se vyhýbajícími, které nemají nárok na státní podporu v nezaměstnanosti, volí raději bezstarostné zaopatření ve vojsku.
- k působení na Slovensku: značná část příslušníků pluku si na Slovensku počínala jako na nepřátelském území a terorizovala místní obyvatelstvo, chlastala a loupení a krádeže nebyly výjimkou.
- citace dopisu generála Piccioneho F. Schöblovi: Je mi známo, že všeobecná kázeň není, jak by měla být. K některým oddílům byli přiděleni..praví zločinci.
- v souvislosti s výše uvedeným proběhla na začátku nového roku radikální očista od nespolehlivých a pochybných živlů. Některé oddíly pozbyly až 50% stavu!
- přestože se velení snažilo, stín pochyb na tímto plukem se již nikdy nepodařilo odstranit. MNO se snažilo tento pluk co nejdříve rozpustit.

zde je nicméně důležité konstatovat, že ministerstvo se snažilo o rozpuštění všech dobrovolných jednotek, které odebíraly lidský materiál nově budovaným jednotkám dle zažitého doplňovacího rakusko-uherského standardu. Z tohoto důvodu například došlo i k rozpuštění Slovenskej Gardy, kdy vysokou morálkou a uvědoměním oplývající její příslušníci byli přiděleny k jednotlivým nově budovaným náhradním praporům doplňovaným ze Slovenska, jako jakýsi tmelící prvek.

- květnové a červnové události však daly myšlenkám o rozpuštění zapomenout a k finálnímu zániku pluku došlo až počátkem září 1919. Před tím však v dubnu došlo k likvidaci náhradního praporu, přičemž tak byl vyslán jasný signál jak to s 1. čs. dobrovolným bude do budoucna.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od Pátrač »

Zemakt píše: zde je nicméně důležité konstatovat, že ministerstvo se snažilo o rozpuštění všech dobrovolných jednotek, které odebíraly lidský materiál nově budovaným jednotkám dle zažitého doplňovacího rakusko-uherského standardu. Z tohoto důvodu například došlo i k rozpuštění Slovenskej Gardy, kdy vysokou morálkou a uvědoměním oplývající její příslušníci byli přiděleny k jednotlivým nově budovaným náhradním praporům doplňovaným ze Slovenska, jako jakýsi tmelící prvek.
Tento postup byl asi veskrze správný. Ono mobilizační a doplňovací systém r-u armády byl překvapivě výkonný a byl osvědčený i Velkou válkou.

Když jsem kompletoval doplněk k čistě slovenským dobrovolníkům, opakovaně jsem si s velkým uspokojením všiml, že Garda slovenskej slobody byla vždy hodnocena velmi pozitivně. Vysoká morálka, nadšení, hluboká víra ve věc pro kterou byli ochotni zemřít. Její rozptýlení do dalších vojskových těles byl logický krok, ale možná ve světle dalších událostí předčasný. Takový homogenní, houževnatý a vysoce motivovaný vojskový celek by se v další válce s Maďary hodil.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 553
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Vojenské obsazování Slovenska 1918/1919 - první kolo

Příspěvek od parmezano »

Článek o obsazení Lučence :
http://misosestak.blog.sme.sk/c/435481/ ... rszag.html
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“