Čs. cyklistické jednotky

Československá předválečná a současná výzbroj, tanky, letadla, děla.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Zemakt »

Autotortura :) , myslím že není třeba. Pouze jedna technická a to jest podřízenost CP v roce 1938. S tebou uváděnou jezdeckou brigádou jsem se již setkal, ovšem řekl bych, že se jednalo spíše naopak o podřízenost motorizované brigádě. Viz třeba výše zmiňovaný 4 CP z Loun.

Jinak při psaní článku mi vyvstaly v hlavě nějaké nezodpovězené otázky:

- jak to vlastně bylo s 5. CP, kdy přesně zanikl. Předpokládám, že až po vyhlášení mobilizace, kdy přesně?

- v této souvislosti zeslabení ostatních CP o jednu rotu, rovněž zřejmě v době mobilizace? Kdy, dle čeho?

- no a ještě zmiňované sokolské cyklistické jednotky dle jednoho zdroje položili základ CP 1, 2. Časově to moc nevychází, ovšem kdyby se z nich postavili cyklistické eskadrony, které po čase....., tak to hlavu má, což?

Rozpuštění pátého CP a odchod třetí roty ze zbylých CP uvádí Ivo Hrobíšek ve své knize Kola a války. Sokoly pak Kronika I. pluku SS.

Mimochodem, ten Kulhavý je hustej. Na druhou stranu bodeť by ne, když je z Ústí nad Orlicí, tam je každej v kopřivácích, nebo dělá do betonu :lol: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Pátrač »

Ahoj Zemakte. No je blbé že co zdroj to jiný výklad. Schema Rychlé divize z Vojenských dějin, dílo III z 80.tých let říká, že cykloprapory byly u kavalerie. Mě to připadá logické, ale Minařík je vytrvale zařazuje k motorizované brigádě. Hamák a Vondrovský je také zařazují ke kavalerii. Vyznat se v tom je dost složité. Tedy je v tom hokej.

Pátý cykloprapor? To je oříšek k rozlousknutí. Hamák a Vondrovský jej ve výkazníku mobilizované armády v roce 1938 vůbec neuvádí. Kdy zanikl uvádí konkurence Válka.cz a to datem 24.9.1938. Jestli vznikl 15.9.1937, tak existoval jen rok a devět dní. A neuvádí jej proto, že výkazník je k 30.9.1938 a to už nebyl.
Byl tedy zrušen 6 dní před podpisem Mnichovské dohody.

Na ty další věci se musím podívat, ale myslím že k tomu mám jen pár črt. Třeba někdo jiný bude vědět.

EDIT: A co říkáš na ty kluky holandský? To jsou borci co?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Zemakt »

No právě, třeba i Fidler v encyklopedii je zas řadí k motor. brigádě. Mne to přijde logičtější, třeba i kvůli stupni motorizace, zejména rot dopr. zbraní, VKPL. Podpořeno podřízeností v rámci jejich nasazení v třicátém osmém. Kolo je blíže autu než zvířeti. Nu, co člověk to názor. Počkáme a uvidíme, třeba to někdo rozlouskne.

Jinak, ta cyklokapela :D , samozřejmě, můj favorit je ten bubeník uprostřed, škoda že není vidět houslista :rotuj:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Ramon »

Pokud jde o podřízenost cyklistických praporů - v rámci mírové organizace podléhaly motorizovaným brigádám a v rámci válečné (tedy za mobilizace) přecházely k jezdeckým. Pokud jde o roty VKPL tak ty se za mobilizace vyčlenily a působily jako samostatné roty.

5.CP pak zanikl za mobilizace (asi bude sedět to 24.9.) a obnovil se po demobilizaci. Nezanikl ale úplně, zůstala jeho náhradní rota, která se starala o výstavbu hromady cyklistických rot pro smíšené přezvědné oddíly. Tyhle roty stavěly za mobilizace i ostatní cykl. prapory, ale v menším množství. Těch rot bylo celkem 34.

Zeslabení CP o jednu rotu - o tom, jsem do teď vůbec neslyšel, každopádně předepsaná válečná struktura byla 3 cykl. roty a 1 kulometná. Spíš bych řekl, že tak nějaký autor nesprávně interpretoval mobilizační stavbu cykl. rot pro SPO.

Jinak, ten článek se povedl, gratuluji.
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Zemakt »

Pokud jde o podřízenost cyklistických praporů - v rámci mírové organizace podléhaly motorizovaným brigádám a v rámci válečné (tedy za mobilizace) přecházely k jezdeckým. Pokud jde o roty VKPL tak ty se za mobilizace vyčlenily a působily jako samostatné roty.

Osobně jsem to tipoval přesně na opak, díky Ramone. Měl bych ještě jednu otázku. Chápu to dobře, že válečná sestava z února 38, začala fungovat okamžikem vyhlášení mobilizace. Na mimořádná opatření v květnu a dále bylo reagováno armádou v mírové systemizaci?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Ramon »

Popravdě, o květen jsem se nikdy zase tak moc nezabýval a v literatuře to není taky moc podrobně rozebíráno. Na válečnou sestavu se určitě nepřešlo, došlo jenom k vyhlášení Ostrahy a povolání záloh na mimořádné cvičení. V literatuře jsem ale např. zahlédl používání některých názvů z válečné organizace (jako Hraniční oblast) už pro květen. Asi to bylo něco mezi mírovou a válečnou organizací, blíže k té mírové - fáze přechodu - to je takový můj odhad. Určitě se nestavěla mobilizační dovjčata apod. , ale stavěly se pluky ZLO.

Jinak - taková zajímavost - ta sestava z února 38 v původní podobě vlastně nezačala fungovat nikdy, protože se po anšlusu musela upravit. Princip zůstal stejný, ale musely se tam zapracovat změny - hlavně v záp. Čechách a na j. Moravě.
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Zemakt »

Ok, dík. Později článek upravím, viz diskuze k brigádám a počtu rot.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od IgorT »

Čo by ste povedali na takéto cyklistické jednotky? :eek:

Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Pátrač »

Ramon - dokázal bys něco najít k těm cykloženistům? To by mě dost zajímalo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Ramon »

Na závěrečných manévrech v roce 1937 cvičily cyklistické ženijní roty v rámci jezdeckých brigád nebo rychlých divizí (improvizovaně postavených). Takže bych předpokládal, že byly určeny k mobilizačnímu doplnění jezdeckých brigád. Ty roty byly jenom 2, takže se ty zbylé asi měly stavět až za mobilizace.
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Zemakt »

Pěkný Igore, asi se hodim do gala a šupnu to sem :D .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Zemakt »

Ok, dík. Později článek upravím, viz diskuze k brigádám a počtu rot.
Článek upraven, dále jsem na základě letní návštěvy Lešan mírně modifikoval tuto pasáž:
Kromě rokycanského Tripolu, zůstala skladba dodavatelů armádních bicyklů v první polovině třicátých let téměř totožná. Postupem času však obě zbrojovky získávaly stále větší objem zakázek, načež vše vyvrcholilo prodejem továrny Stadion Zbrojovce Brno. Relativní roztříštěnost typů kol a snaha o sjednocení jejich takticko-technických dat, posléze donutila armádu k zavedení armádního kola vz. 36. V tomto období se tak skladba armádě dodávaných bicyklů ustálila na dvou základních modelech. "Brněnský" Stadion vz. 36 vycházel z osvědčené konstrukce zesíleného modelu 31, přičemž "Strakonický" ČZ vz. 36 vycházel z modelu ČZ-1. V této souvislosti je třeba rovněž konstatovat, že co do kvality bicyklů, právě kola Stadion vykazovala největší procento „zmetků“. Nejčastěji se jednalo o prasklé vidlice a řídítka, ale rovněž kliky, hřídele, nosiče a jejich vzpěry. Na druhou stranu, ani druzí dva výrobci na tom nebyli s kvalitou svých produktů o dost lépe.
a tady je pár neuměle pořízených fotografií, fotil jsem telefonem bez blesku:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od IgorT »

Zemak, za fotečky posielam pochvalu! Neviem prečo, ale myslel som si, že bicykle boli nejaké tmavé, a hľa - armádna zelená, moja chyba! Prekvapuje ma však nedostatočná spoľahlivosť bicyklov! :(

Keď vidím ten guľomet na aute, pred časom sa tu niekde spomínalo protilietadlové guľometné štvorča, nemá niekto fotku?
Naposledy upravil(a) IgorT dne 7/10/2015, 12:01, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Zemakt »

Jo jo, to máš pravdu, někdo to tu zmiňoval jako nějaký pokus. Já jsem nic nenašel nic... :neutral:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od skelet »

Kulometné čtyřče bylo svého času ve Kbelech, ale jestli tam ještě je? Už jsem tam nebyl ani nepamatuju..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 436
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od t.hajek »

Kulometné čtyřce (4xmaxim vedle sebe) používala na nákladním autě určitě Rudá armáda a myslím, že to je to "kbelské".
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Pátrač »

Je to obecně profláknutá záležitost, takže dva obrázky.

ObrázekxxxxxObrázek

Toto jsou snímky nafocené Němci po ukořistění. Je to vysoce výkonná zbraň, ale neposoudím přesnost. Jestli to měl ve výzbroji i náš armádní sbor nevím.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Zemakt »

Obrázek
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od IgorT »

Známy bol v múzeu v Normandii.
 http://www.utah-beach.com/museum/?lang=en. Ukoristil  okrem iného fotku nemeckého bicykla v "plnej poľnej"!

http://www.utah-beach.com/museum/?lang=en


Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čs. cyklistické jednotky

Příspěvek od Zemakt »

Trvalo to poněkud delší dobu, nicméně jsme se dočkali:

http://obchod.boudamuseum.com/knihy1-c1 ... mady-i469/

mám objednáno, pokut se někdo nechce ukvapit, do měsíce bych dal pár větovou recenzičku.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“