SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Příspěvek od kacermiroslav »

Já jsem k té výzbroji dohledal jen to, co jsem uvedl v úvodním článku, tedy: "Oprava trvala do poloviny srpna, ale během opravy byl vyměněn i kanón Puteaux za modernější Hotchkiss stejné ráže."
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Tady jsou i nějaké fotografie... A trochu povídání... Ale opět je tam pouze SAMC... http://www.histavia21.net/Histoire/amav ... 0Canon.htm... K tomu Hotchkissovi nemůžu najít nic víc, než pouze to, že se o něm uvažovalo... Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Příspěvek od vodouch »

Spread píše:Neví někdo čas potřebný k znovu nabití řešeného 37 mm kanonu. Ono je pěkné, že mi jeden výstřel pokryje 7-10 vteřinovou dávku kulometu, ale co po výstřelu. Knipl mezi kolena, otevřít uzávěr kanonu, vyndat patronu, zandat nový náboj, uzavřít uzávěr, hledat kam mi zatím zmizel soupeř, zjištění že zatím co jsem řešil znovu nabití se mi dostal za ocas... :-). 37 mm měl své výhody, ale kulomet je podle praktičtější. Sice menší šance na zásah za jednotku času, ale na druhou stranu možnost postřelovat cíl po delší dobu.
Kulomet S.XII byl s největší pravděpodobností synchronizován zařízením CC Gear, které mělo spouštění na řídící páce, pokud byla páka. Rád bych věděl, kde měl spoušť S.XII s volantovým řízením. U kanónů existoval sklopný závěr (u ráže 37 mm určitě)-nevím, jaký závěr byl použit u uvedených zbraní. Pak se věc zjednodušovala: jednou rukou stále řídím, v případě potřeby mohu střílet. Páku závěru dolů, nábojnice letí ven. Po paměti sahám do místa, kde mám rezervní náboje (v téhle chvíli případně musím na okamžik přestat sledovat soupeře). Náboj do hlavně (proto možná na okamžik přerušení boje-trefujte se při ostré zatáčce, případně výkrutu, do pěticentimetrového otvoru). Páku nahoru-je přebito.
Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Příspěvek od Alchymista »

Podľa označenia zbrane Puteaux SAMC (Semi Automatique Moteur Canon) by to mal byť kanón s poloautomatikou (sám vyhodí po výstrele nábojnicu a otvorí záver) a pravdepodobne s klinovým záverom.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Příspěvek od Alchymista »

gugl poradil 8-)
Zbraň a jej montáž na motore
Le canon d'aviation de 37 mm Semi Automatique Moteur Canon
http://www.histavia21.net/Histoire/amav ... 0Canon.htm
môj odhad - zbraň s klinovým záverom bol správny

a munícia pre túto zbraň
Munitions de 37 mm du Semi Automatique Moteur Canon d'aviation
http://www.histavia21.net/Histoire/muni ... -Canon.htm

Podľa druhého textu (francúzky nerozumiem vôbec) zrejme existovalo niekoľko verzií kartáčového náboja, všetky mali mosadzné /bronzové púzdro s prerezanými bokmi, v ktorom boli projektily uložené, pravdepodobne zaliate v kalafúne alebo vo vosku/parafíne.
- kartáčový náboj s guľami a segmentami - guľa o hmotnosti 22 gramov bola obklopená šiestimi segmentami, v šiestich vrstvách nad sebou, spolu teda 42 projektilov o celkovej hmotnosti ~700 gramov, je uvedený ako prvý, teda je zrejme historicky najstarší
- kartáčový náboj Mle. 1886 s 28 guľami o priemere 14,5 mm uloženými v šiestich vrstvách po 4 kusy + 3 kusy + 1 kus
- kartáčový náboj Mle. 1908 s 19 guľami o priemere 16,3 mm uloženými v šiestich vrstvách po 3 kusy + 1 kus
- kartáčový náboj Mle. 1918 s 24? guľami o priemere 16,3 mm uloženými v ôsmich vrstvách po 3 kusy + ?

Existovali aj rôzne výbušné granáty, ale v letectve sa zrejme neosvedčili, jednak asi kvôli tomu, že bolo treba trafiť presne, a jednak zrejme kvôli (ne)citlivosti vtedajších zapalovačov - plátnom a tenčím drevom mohol granát preletieť bez výbuchu. Niektoré z granátov mali evidentne aj stopovky.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Příspěvek od vodouch »

Malý příspěvek k diskuzi na téma "Kartáčový náboj pro kanón SPADu S.XII"
Cituji: "(Letecký kanón Puteaux 37 mm) byl vybaven dvěma typy hlavní, které byly zaměnitelné. Jedna byla s hladkým vývrtem; druhá drážkovaná. Munice se skládala z kartáče pro hladký vývrt a výbušné střely s mimořádně citlivým zapalovačem pro drážkovanou hlaveň."
Obrázek
Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Re: SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Příspěvek od Bublifuk »

Tak jsem se po tom ještě pídil - dle velmi spolehlivého (pokud jde o děla a munici) Anthonyho Williamse šlo vždy o kanon M1885 Hotchkiss, ovšem pro Spad upravený (zkrácená hlaveň).Úpravy byly prováděny ve firmě Puteaux a označní Puteaux v tomto případě tak pouze nepřesně odkazuje na úpravce,stále se jednalo o systém Hotchkiss. Jinak též potvrzuje Vodouchův příspěvek o existenci jak drážkované, tak hladké hlavně pro střelbu kartáči.

V originále:

There were two different types of 37 mm cannon available; some confusion as to their origins exists but it appears that one was a conventional SAMC design with a rifled barrel, the other was a modified M1885 smoothbore firing canister shot. They are often referred to as "Puteaux" guns but this might just refer to the arsenal where they were made.

A teď se v tom vyznej! :razz:
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Příspěvek od vodouch »

Našel jsem zmínku, že Francouzi chystali plně automatický 37 mm kanón Puteaux (full automatic Puteaux) s teoretickou kadencí 60 ran za minutu.
Tento kanón byl v podstatě zvětšená automatická puška Chauchat (taky figuruje jako kulomet Chauchat)-fungoval na principu dlouhého zákluzu. Střelec nabíjel po pěti nábojích do násypného zásobníku (hopper) na pouzdru závěru. Pokud stiskl spoušť krátce, kanón odpálil jeden náboj; při delším podržení spouště kanón odpálil "dávku".
Kanón byl uznán způsobilým úspěšného vzdušného nasazení v listopadu roku 1917, ale teprve v září roku 1918 byl v podstatě oficiálně přijat do výzbroje. Takže už neměl šanci pomoci Dohodě vyhrát válku.
Obrázek
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Re: SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Příspěvek od reddog »

37 mm automatický kanon Puteaux
ObrázekObrázek[/img]
a jeho montáž v motoru Hispano - Suiza
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: SPAD S.XII Ca.1 (1917)

Příspěvek od Zemakt »

Zajímavé, v tomto už vidím značný progres. Škoda, že do toho nešlápli pořádně, i když bylo více méně po válce, Starosti jiné.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Letectvo Francie“