Deperdussin Monocoque

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Deperdussin Monocoque

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Závodní letoun Deperdussin Monocoque

Před válkou byly oblíbenou adrenalinovou zábavou a prestižní záležitostí souboj letounů v rychlosti, kdy nejprestižnější a nejstarší byl Pohár Gordona Bennetta (Coupe Aéronautique Gordon Bennett). Mezinárodní letecká federace FAI (Féderation Aéronautique Internationale) byla založena v roce 1905 a v roce 1906 zaregistrovala první rychlostní rekord, který stanovil Santos-Dumontův let. Rychlostní speciály vyvinuté pro tyto závody, představovaly dobový vrchol aerodynamické jemnosti, konstrukční účelnosti a vytříbenosti pohonné jednotky k vysokému měrnému výkonu a propulzní účinnosti. Významné postavení měla v tomto soupeření společnost SPAD.
V roce 1911 ji založil Armand Deperdussin (1867-1924) pod celým názvem Société Provisoire des Aéroplanes Deperdussin a technickým vedením pověřil mladého inženýra, kterým byl Louis Béchereau (1880-1970). Béchereau zkonstruoval v roce 1911 takzvaný monocoques neboli samonosný skelet, trup letadla ve tvaru vřetena pro zajištění lepší aerodynamiky. Trup byl vyroben z vrstev překližky o celkové tloušťce 4 mm, přičemž do té doby byla běžná konstrukce drátěná, potažená plátnem. Obdobný princip využil téhož roku, u své konstrukce letounu, i švýcarský inženýr Eugene Ruchonnet. Takováto konstrukce dovolovala dosáhnout dosud nemyslitelných výkonů. Béchereauovými přímými spolupracovníky byl pilot Louis Janoir a André Herbemont. Tento nový revoluční koncept konstrukce, umožnil společnosti Deperdussin zkonstruovat závodní letoun Deperdussin Monocoque a vyhrát mnoho cen, dokonce i slavný pohár Gordona Bennetta. V roce 1912 zkonstruoval Louis Béchereau závodní jednoplošník Deperdussin Monocoque, který dosáhl na svou dobu maximální aerodynamické jemnosti. letoun měl délku 6,1 m, rozpětí 6,6 m, hmotnost 612 kg a poháněl jej vzduchem chlazený, čtrnáctiválcový motor Gnome Lambda o výkonu 160 koní (120 kW).
Dne 29. září roku 1913 se v Remeši konal závod o pohár Gordona Bennetta a jednalo se o pátý a poslední předválečný ročník. Závodu se účastnil francouzský tým složený ze tří pilotů: Eugène Gilbert, Rost a Prévost. Právě pilot Maurice Prévost na letounu Deperdussin Monocoque, zde dosáhl průměrné rychlosti 203,850 km/h a překročil tak rychlost 200 km/h. Na druhém místě se umístil Védrines na jednoplošníku Ponnier D.3 s průměrnou rychlostí 197,5 km/h, třetím Gilbert a čtvrtým Crombez.

Zdroje:
http://www.rcmodely.cz/archiv/2006/10/17/
http://www.letouny.webz.cz/letadla/ponnier_m1.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Deperdussin_Monocoque
http://palba.cz/viewtopic.php?f=353&t=3 ... 28e#p64800

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
letecký konstruktér, inženýr Louis Béchereau
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Deperdussin Monocoque

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Ihned se mi vybavil seriál Muži na křídlech, kde Etienne Leroux závodil s "jednoplošníkem" Deperdussin... :)
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Deperdussin Monocoque

Příspěvek od Pátrač »

Mě se vybavil super film "Báječní muži na létajících strojích", tyto údálosti z pravěku létání jsou prostě kouzelné. Inu, je zde pořád čo číst....
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Deperdussin Monocoque

Příspěvek od Zemakt »

Mne se tedy Deperdussiny nikdy moc nelíbily, myslím spíš ty sériové verze. Nicméně je o nich pěkná monografie ve starých časopisech LK tuším konec osmdesátek :D . Možná je to tím, že jako malej kluk jsem spíš tíhnul k duralu a ne plátnu. Dnes je to opačně. Každopádně tento stroj na svůj věk opravdu pokrokový, co se aerodynamiky týče.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Deperdussin Monocoque

Příspěvek od parmezano »

"Báječný muže" si pouštím každý Silvestr
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Deperdussin Monocoque

Příspěvek od Rase »

Mě neskutečně zaujal ten moderní vzhled letounu, které předběhl svou dobu a jednalo se o velice vymazlený stroj. Mě jako dřevaře hodně bavila výroba trupu z vrstvené překližky, což je opravdu posun vpřed, oproti původní vzpěrám a trubičkám na drátku :) Jinak letoun Deperdussin Monocoque je i v britském akčním filmu The Thirty Nine Steps z roku 1978, zde jej ale pilotuje německý agent, který pronásleduje hlavního hrdinu - Richarda Hannaye.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Letectvo Francie“