Blackburn R.T.1 Kangaroo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michail
Příspěvky: 5
Registrován: 6/5/2011, 14:06

Blackburn R.T.1 Kangaroo

Příspěvek od Michail »

[font=Arial]Blackburn R.T.1 Kangaroo
Obrázek

Vývoj a konstrukce
V roce 1916 byl ve společnosti Blackburn vyvinut plovákový typ G.P. (General Purpose – víceúčelový), který byl určen hlavně pro protiponorkový průzkum. Byly postaveny dva prototypy, ale k sériové produkci nedošlo. Místo toho byla vyvinuta pozemní verze R.T.1 Kangaroo, kde písmena znamenala Reconnaissance Torpedo tj. průzkumný torpédový. Kangaroo byl dvouplošník klasické koncepce. Dřevěná kostra byla potažená plátnem a třípříhradová křídla nesoucí vzájemně propojena křidélka, které mohly sloužit i jako vztlakové klapky, se sklápěly vzad. K pohonu sloužily spolehlivé dva vodou chlazené vidlicové dvanáctiválce Rolls-Royce Falcon II (250 k/184 kW). Čtyřnohý podvozek neměl žádné odpružení, až na rozměrné pneumatiky kol. Své jméno Kangaroo (klokan) dostal podle odděleného podvozku, který měl usnadnit svržení torpéd, i když ta nebyla nikdy operačně použita. Uprostřed trupu byla pumovnice, ve které mohly bát neseny čtyři 104 kg pumy nebo jedna 236 kg. Kromě toho mohly být další pumy neseny na čtyřech závěsnících pod trupem. Obranná výzbroj sestávala ze dvou pohyblivých kulometů Lewis ráže 0.303 na oběžných okruzích Scarff ve stanovištích na přídi a hřbetě trupu za křídly. Osádka byla tříčlenná a sestávala tedy z pilota a dvou střelců. Po prvním letu ke konci roku 1917 byl prototyp (BB9970) odeslán ke zkouškám do Marlesham Heath v lednu 1918. I když se letoun dobře ovládal, tak výsledky zkoušek byly zklamáním, protože se při prudkých manévrech trup za křídly kroutil, což ovlivnilo negativní chování letounu. Taktéž okamžitě byla objednávka místo plánovaných 50 strojů snížena na 19. Ty měly zesílené zadní části trupu, čímž se mírně zlepšil již zmíněný problém kroucení. Dále nemohla být křidélka použita pro funkci vztlakových klapek a přední vzpěry podvozku byly odpruženy gumovými bloky, navíc byl zvýšen horní obrys přední části trupu, takže střelec měl nyní volné střelecké pole i směrem dolů. Takto byl i upraven prototyp. Posledních patnáct letounů dostalo motory Falcon III (270 k/199 kW).

Obrázek
Prototyp R.T.1.

Bojové nasazení
Stroje dostala jako první nově zformovaná 246. squadrona RAF v Seaton Carew, která s nimi podnikala průzkumné lety již od 1. května 1918 až do příměří. Její stroje při doprovodech konvojů v Severním moři zpozorovaly dvanáct ponorek a na jedenáct z nich zaútočily. Jednu ponorku potopily a čtyři poškodily. V říjnu byl jeden stroj převeden ke škole protiponorkových pozorovatelů v Aldbroughu a tři další se nacházely ve 2. Námořním skladu v Broughu. V lednu 1919 byly další dva stroje přiděleny do školy v Albroughu. Nedlouho poté byly všechny R.T.1 staženy z bojových jednotek a několik jich bylo mateřskou firmou nabídnuto civilním zájemcům jako dopravní či poštovní stroje. V Británii s nimi létaly The Graham-White Aviation Company a North Sea Aerial Navigation Co Ltd. V RAF byly poslední stroje vyřazeny v roce 1929.

Obrázek
R.T.1 z 252. squadrony RAF, 1918


Technické údaje Blackburn R.T.1 Kangaroo (platí první prototyp)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*Posádka: 3 muži
*Pohon: 2x vidlicový Rolls-Royce Falcon II/250 k (184 kW)
*Max. rychlost: 158 km/h ve výšce 1.980 m
*Dostup: 3.860 m
*Rozpětí: 22,82 m
*Délka: 13,46 m
*Výška: 5,13 m
*Nosná plocha: 80,64 m²
*Prázdná hmotnost: 2.397 kg
*Max. vzletová hmotnost: 3.636 kg
*Výzbroj: dva kulomety Lewis ráže 0.303; max. 417 kg pum
[/font]


Obrázek


Zdroje: časopis L&K
www.wikipedia.org
www.militaryfactory.com
Naposledy upravil(a) Michail dne 28/4/2012, 10:30, celkem upraveno 2 x.
Michail B.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Miluji podobná netradiční prvoválečná (tedy nejen prvoválečná) letadla. Jsou prostě tak zvláštní, až jsou krásná. U tohoto bych se vůbec nedivcil, kdyby se posádka musela před vzletem vážit a podle toho by se umisťovala na pozice. Přeci jen vyvážení dlouhého nosu muselo být znát :-D
Uživatelský avatar
Michail
Příspěvky: 5
Registrován: 6/5/2011, 14:06

Příspěvek od Michail »

Hold tato pionýrská éra je lemována někdy až zvláštními konstrukcemi, u kterých se člověk někdy diví, že do toho byli lidi ochotni vlézt, natož s tím létat a bojovat :D
Michail B.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Moc hezký článek. Jen tak dál.
Michail píše:u kterých se člověk někdy diví, že do toho byli lidi ochotni vlézt, natož s tím létat a bojova
Pro ně to byl poslední ( někdy doslova ) výkřik techniky.
Neměli pohled zkreslený dneškem.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Hezký článek. Jsem rád, že se po dlouhé době zase někdo našel, kdo napsal něco k tématice První světové války.

Dovolím si úvodní článek trošku doplnit. Většina z nás zná společnosti, jako Fokker, Nieuport, SPAD, Vickers atd., které stavěli letadla. Málokdo ale zná britskou společnost Blackburn (založená roku 1910), která se specializovala především na námořní letadl. Již první model z roku 1915, dvoutrupý T.B. byl určen k dálkovému stíhání německých Zeppelinů. Nicméně s ním se společnosti zrovna díru do světa nepodařilo udělat. Proto se Blackburnu vrhli na stavbu dvoumotorového plovákového letounu G.P. (General Purpose - víceúčelový), který byl klasické koncepce. Dva prototypy ale vojenské okruhy opět nepřesvědčili o potřebě objednávky. Místo ní ale vznikla pozemní varianta R.T.1, o kterém je úvodní článek. Možná si ale kladete otázku, proč měl letoun primárně určen k námořním operacím pevný kolový podvozek. Ministerstvo letectví se tak rozhodlo na základě spolehlivosti motorů Rolls-Royce, dlouhého doletu a také nezávislosti na stavu mořské hladiny.

Jeden z úspěchů protiponorkového boje je popsán v článku, jehož autorem je Jiří Hornát. Dovolím si parafrázovat. Čtrnáctý vyrobený "Klokan" se "narodil" jako šťastné letadlo. Dne 28.srpna 1918 se mu podařilo 236 kg pumou poškodit německou ponorku UC 70. Zásah pumy něbyl přímý, ale i tak blízký výbech ponorku poškodil natolik, že pro torpédoborce HMS Ouse nebylo problém ji dát ránu z milosti. Štastným pilotem "Klokana" byl poručík E.F.Waringem.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Michail
Příspěvky: 5
Registrován: 6/5/2011, 14:06

Příspěvek od Michail »

Děkuji za pochvaly a také doplnění. Jsem rád, že článek zaujmul, i když se o První světovou válku obecně mnoho lidí nezajímá.
Michail B.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

i když se o První světovou válku obecně mnoho lidí nezajímá.
Neřekl bych, jen málo lidí o ní píše :D..takže jestli máš další bonbónky v rukávu, sem s nimi.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Letectvo Velké Británie“