Milan Rastislav Štefánik

České a slovenské osobnosti, vojáci, lidé.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Rase »

Jestli měl Štefánik po pádu rozlámané nohy a zaraženou páteř, tak proč by měla proběhnout pitva (zvlášť když neměl průstřely, nebo tak něco, což se dá zjistit při ohledání mrtvoly). Navíc, v té době, pokud by jej někdo pitval, tak to způsobí na katolickém slovensku malou revoluci (hanobení mrtvého a kdo ví co).
To jestli z letadla vyskočil, vypadl (pokud nebyl připoutaný) nebo byl z letadla vyhozen, se stejně nedá dokázat ani pitvou
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Pátrač »

Polarfox - i toto je řešení. Ale nejvíce po exhumaci volají právě lidé, kteří tvrdí že byl zavražděn a tvrdí, že jen tak se ukáže pravda. Stejně si to musí Slovensko rozhodnout samo. Po tolika letech je to sice nešťastné a myslím si, že by měl mít klid ale to je asi vše, co mohu chtít.

Polare ono nikomu z jeho nekritických obdivovatelů nedochází jedna věc. Ten člověk opravdu nebyl jen tak někdo. Na tom panuje obecně shoda. Ale tím, že zahynul de facto při svém návratu domů, nezačlenil se do budování státu. A tedy je známo jen to, co udělal do doby své smrti. A to je možno označit: :up:

Jenže už nikdo neví, ani vědět nemůže, co by bylo kdyby se zapojil do války s Maďary, do budování armády, do politikaření v parlamentu, do mezivládních aktivit a dalších věcí. Když k tomu nedošlo, je bez hyb. Beneš a Masaryk a další tu šanci udělat chyby dostali a samosebou ji využili a narubali ledacos. Což je ale naprosto normální.

Jak by se dařilo Štefánikovi nikdo neví a tak je z něj neomylný génius. Ono jednat na úrovní vlád, které chtějí spolupracovat je jiné než denodenní řešení běžných problému státu. Například národnosti- jak by třeba jednal s Maďary, když je nenáviděl tak, že ani nechtěl vstoupit na maďarskou půdu. Jak by zvládal tvorbu národnostní otázky vůči Němcům a i Čechům, jak by zvládal potíže s budováním armády, aktivity spojené s budováním školního systému na Slovensku, potravinovou krizi a spoustu dalších věcí.

Takto za vše špatné mohou Masaryk a Beneš a v přeneseném významu Češi. Tak je to nastaveno a těžko s tím něco dělat. Když někdo zemře na prahu toho, co mělo skutečně vytvořit stát, je z něj neomylná ikona a jeho genialita je každých 10 let větší a větší. A neomylné ikony přece nemohou zemřít obyčejnou nehodou, tedy musel být odstraněn. A je vymalováno.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Stuka »

tak to způsobí na katolickém slovensku malou revoluci (hanobení mrtvého a kdo ví co).
Ten člověk opravdu nebyl jen tak někdo. Na tom panuje obecně shoda....Takto za vše špatné mohou Masaryk a Beneš a v přeneseném významu Češi. Tak je to nastaveno a těžko s tím něco dělat. Když někdo zemře na prahu toho, co mělo skutečně vytvořit stát, je z něj neomylná ikona a jeho genialita je každých 10 let větší a větší. A neomylné ikony přece nemohou zemřít obyčejnou nehodou, tedy musel být odstraněn. A je vymalováno.
Panebože, začo?

Nechajte Štefánika spať a venujte sa radšej Maďarskej republike rád.
ObrázekObrázek
Martinko
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 1/4/2014, 17:00

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Martinko »

Zdá sa mi, že mnohí prispievatelia si neuvedomujú, akou obrovskou tragédiou pre slovenský národ bola smrť M.R.Štefánika, v ktorého utláčaný národ vkladal veľké nádeje na lepšie časy.
No nebolo nám súdené.
Oficiálne vysvetlenie Štefánikovej smrti zanechalo skľúčujúci pocit v srdciach mnohých Slovákov. Obsahuje príliš mnoho veci nevysvetlených, čo dalo podnet k podozreniu z politickej vraždy, ktoré najmä po zániku spoločnej republiky je príčinou skúmania historikov i amatérov-historikov, nazývanými aj „alternatívci“, alebo „konšpirátori“.
Myslím si, že toto úsilie neskončí, kým sa národ nedopátra pravdy. Slováci, tak, ako príslušníci každého iného národa v podobnej situácii, sa cítia byť dlžníkmi velikánovi svojho národa dopátrať sa pravdy.

Pre tých, čo odporúčajú nechať Štefanika spať, prv než ho k spánku uložia, mali by si uvedomiť, že Štefánik bol jednou s najväčších osobnosti v novom štáte, na Slovensku určite najväčšou, a že:
Ani Masaryk, ani Beneš he neboli privítať,
ani Masaryk, ani Beneš mu neboli na pohrebe,
ani Masaryk, ani Beneš neprišli na odhalenie mohyly na Bradle.

A neposledne aj to, že jeho pozostalosti, špeciálne jeho aktovka s dokladmi a plánmi spravodlivého usporiadania spoločného štátu neboli napriek viacnásobnej žiadosti jeho rodiny jej odovzdané. Zmizly niekde v útrobách Prahy.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Mirek58 »

smrť M.R.Štefánika, v ktorého utláčaný národ vkladal veľké nádeje
Tohle mne zaujalo, jak byl Štefánik na Slovensku, tehdy Horních Uhrách populární, aby se dnes dalo psát, že národ do něj vkládal velké naděje?
Mám takový pocit, že tehdy národ, až na několik jednotlivců o jeho existenci ani netušil.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Franz Trubka »

Samozrejme Miro mas pravdu,tenhle dalsi paskvil od Mr.Martinka ma jenom jeden cil.
Kopnout si do Masaryka a Benese, protoze neudelali,co podle nej meli.
A jeste k tomu vi, co mel Stefanik v aktovce a kde se stratila...
Stuko, my bychom ho klidne nechali na pokoji,ale kdyz si prectes
par poslednich prispevku Mr.Martinka,tak se otvira kudla v kapse.
Ac se to zda divne, i my Cesi mame svoji narodni hrdost.
Me se vecne obvinovani Cechu od Mr. Martinka hrube zajida
:razz:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Polarfox »

Martinko píše:Myslím si, že toto úsilie neskončí, kým sa národ nedopátra pravdy.
Myslím, že tohle je alfa a omega celého problému. Dokud se někteří jedinci nedopátrají výsledku, který si přejí...protože o ničem jiném to není a rozhodně ne o nějaké pravdě, ta hraje druhé housle a kulhá chudinka někde vzadu. Neb když se ukáže, že pravda je jiná než si představovali, tak se na oltář víry s nejvyšším nasazením pohřbí a popře. Celé takovéto snažení tedy pozbývá jakéhokoli smyslu a proto říkám, nechte chudáka Štefánika spát. Někdy mám dojem, že kdyby do toho teď mohl mluvit, tak se zhrozí, co se často provádí s jeho jménem a dílem v rukou jeho až fanatických "stoupenců". Kterým v podstatě nejde o Štefánika, ale o vlastní seberealizaci a Štefánik je jen dobrá ikona a hadr, s kterým se může máchat sem a tam. Myslím, že jeho idea a tihle fanatici se rozešli již někde velice dávno a daleko, byť ti druzí ji zneužívají pro své vlastní účely a mindráky. Jinými slovy pokud to Štefánik vidí, tak se z toho nejspíše obrací v hrobě...

A Franzi bacha na výrazy, Polar tě vidí.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Polarfox píše: Myslím, že tohle je alfa a omega celého problému. Dokud se někteří jedinci nedopátrají výsledku, který si přejí...protože o ničem jiném to není a rozhodně ne o nějaké pravdě, ta hraje druhé housle a kulhá chudinka někde vzadu. Neb když se ukáže, že pravda je jiná než si představovali, tak se na oltář víry s nejvyšším nasazením pohřbí a popře. Celé takovéto snažení tedy pozbývá jakéhokoli smyslu a proto říkám, nechte chudáka Štefánika spát. Někdy mám dojem, že kdyby do toho teď mohl mluvit, tak se zhrozí, co se často provádí s jeho jménem a dílem v rukou jeho až fanatických "stoupenců". Kterým v podstatě nejde o Štefánika, ale o vlastní seberealizaci a Štefánik je jen dobrá ikona a hadr, s kterým se může máchat sem a tam. Myslím, že jeho idea a tihle fanatici se rozešli již někde velice dávno a daleko, byť ti druzí ji zneužívají pro své vlastní účely a mindráky. Jinými slovy pokud to Štefánik vidí, tak se z toho nejspíše obrací v hrobě...
Amen....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Pátrač »

Stuka - ptáš se panebože za co? Jednoduchá odpověď: prostě proto, že jsem popsal, jak si Slovenští politici, část slovenských historiků a část veřejnosti z osobnosti tohoto člověka vyrobili mýtus. A mýtus, který stále roste,je absolutně nedotknutelný a nekritizovatelný. COž je pro samotnou tuto osobnost a její odkaz tragické. Já zde už nebudu vstupovat, co jsem chtěl jsem uvedl, navíc Ti opět evidentně lezu na nervy. Takže poslední co jsem sem chtěl vložit:

http://www.sme.sk/c/2306274/milan-rasti ... ovany.html

Tento odkaz je z toho všeho co se na internetu dá o něm objevit asi nejvyváženější, je střízlivý a uchopitelný. Přesně popisuje, co se na Slovensku s touto osobností provádělo a provádí.

Pro mě ŠtefániK už jen spí. Až v létě pojedu na Branč a okolo, zastavím se na Bradle a dám mu tam pár květin.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Rase »

Martinko píše:Pre tých, čo odporúčajú nechať Štefanika spať, prv než ho k spánku uložia, mali by si uvedomiť, že Štefánik bol jednou s najväčších osobnosti v novom štáte, na Slovensku určite najväčšou, a že:
Ani Masaryk, ani Beneš he neboli privítať,
ani Masaryk, ani Beneš mu neboli na pohrebe,
ani Masaryk, ani Beneš neprišli na odhalenie mohyly na Bradle.
Nikdo netvrdí že Štefánik, Beneš a Masaryk měli něco společného a že byli přátelé. Prostě se potřebovali (k rozbití Rakouska) ale každý měl svůj vlastní cíl a plán, jak by mělo ono Československo vypadat. Vzájemě si byli nekompatibilní, ale bez jednoho by nebyl druhý, třetí atd. nebo by nedosáhli svého cíle tak rychle. Nikdo tady netvrdí že byli přátelé. To ale ani Beneš s Masarykem (byli dost jiní a Beneš byl takový neposlušný učeň). O zástupcích domácího odboje se dá říct to samé - ti taky měli své vlastní pohnutky a plány. Každý z těchto lidí si kopal na svém písečku.

Dokázal by Štefánik sám vybudovat samostatné Slovensko (československo) - NE
Dokázal by Beneš sám vybudovat samostatné Čechy (československo) - NE
Dokázal by Masaryk sám vybudovat Československo - asi ANO, ale trvalo by to. (byl to jeho sen)

Pokud existovaly nějaké politické nebo osobní vztahy, kvůli kterým nebyl Štefánik u Beneše a Masaryka oblíbený, nebo byl nepohodlný, tak to je dost možné. Hodila se jim Štefánikova smrt - možná ano. Pokud někdo tvrdí, že Masaryk a Beneš, Štefánika zabili, nebo zařídili jeho odklizení (ne do Říma...), tak mě to bytostně uráží.
Možná ste Štuko a Martinko zvyklí, že Češi jsou ti, zvlášť ročníky co pamatují Československo, kteří si nechávají pokorně sypat popel na hlavu, ohýbají hřbet a mírně se vám snaží vaše historické bludy rozmlouvat a věcně argumentovat, ale mě tohle pojetí velice silně uráží a nevím, proč bysme se měli vám za cokoliv omlouvat (stejně tak i Slováci Nám). Kdo ohne hřbet jednou, ho bude ohýbat pořád
Hodila se někomu Štefánikova smrt - nepochybně, byla jeho smrt neštěstí pro Čechy i Slováky - nepochybně, byla to vražda - NE
Jestli si myslíš něco jiného, tak začněte hledat důkazy a nepřestaňte, dokud nenajdete ty "správné" důkazy. Najdou se lidé, kteří i dnes považují Rukopisy za pravé, tak mě nepřekvapuje, že jsou živé i tyhle konspirační teorie
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Stuka »

Pátrač, nelezieš na nervy (iba niekedy :D ). Viac mi prekáža, čo tu predvádza Martinko. Do vlákna Pala Satka hodí debilný mail a keď sa vytvorí vlákno Česko versus Slovensko, tam sa nevyjadrí ale asi iba spokojne sleduje hádku nás ostatných. Do tvojho vlákna o MRR zasa pre zmenu vyťahuje stále Štefánika a tak mu opäť skočíme na lep a začneme mlieť o Štefánikovi a prenesie sa to aj sem k môjmu článku. Martinko píše síce plno srdcervúcich slov - stále mi ale jeho celkový prejav na tomto fóre pripadá akoby si z nás robil pr*del. Sorry, Martinko, ak sa mýlim, ale radšej by som videla, keby si si založil vlastné diskusné vlákno "Vražda generála Štefánika - buditeľa slovenského národa" a kto chce nech tam s tebou dokola omieľa kto, čo, kedy, prečo.
ObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Mirek58 »

Když už se tady tak "decentně nakouslo" kdo měl zájem na smrti Štefánika, mám takový pocit, že přítomnost jeho osoby na Slovensku v první řadě by vadila domácí reprezentaci. Nikoliv pražské.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4208
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Alfik »

Vážení čeští přispěvatelé.
Na počátek historická událost: Když Pilát Krista nechal bičovat, jen mu tím pomohl.
Proč to píšu? Neperte se s masochistou - a člověkem který je přesvědčen že je mučedník. I když mu dáte po čuni, jemu by se to bude líbit. A použije to proti vám.
Doporučuji, abyste si dali Martinka (a podobné) do "ignorelistu". Jinak to skončí krveprolitím a o to právě lidem jako je on jde.
Vzpomeňte si na lidové přísloví o rvačce s jistým domácím zvířetem.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Martinko
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 1/4/2014, 17:00

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Martinko »

Zvláštny spôsob vedenia diskusie, ktorý si žiada trochu zhrnutia.
Palbák Pátrač si dal obrovsku námahu, prekutal knižnice i dostupné archívy a napísal zaujímavé dielo „Československo ve válce proti Maďarské republice rad“.
Obsahom zaujímavá, rozsahom vyčerpavajúca téma.
Hneď v úvode však autor upozorňuje, že jeho práca je „práce Čecha“, českého vlastenca, číže spoločné dejiny videné českými očami a píše, že:
„....jsem také chtěl tuto práci napsat i proto, aby byla, pokud někdy nějaký palbák Slovák sepíše obdobnou práci dle vidění dějin na Slovensku, možnost tyto práce konfrontovat.”

Nemám možnosť, ani odbornosť robiť výskum pohybu vojsk a priebeh bojov vznikajúcej č-s armády, mohol som sa preto zamerať iba na okolnosti, v ktorých tie boje prebiehali a na autorové uzávery, na ktoré máme na Slovensku iný názor.
Nie je to žiadny slovenský oficiálny názor, je to osobný pokus priblížiť českým Palbákom názor na to isté obdobie spoločnej histórie videnej očami slovenského vlastenca (nechcem si lichotiť).
Podľa odkazov na moje príspevky vidím, že to bol veľký omyl.
Ako sme sa dostali k Štefánikovi?

Napriek tomu, že vojenské aktivity v Pátračovom článku sa výlučne dejú na Slovensku, alebo zo slovenského územia o sociánych pomeroch a osobnostiach Slovenska niet ani slovka. Na druhej strane, o pomeroch v Maďarsku nešetril slovami a obrázkov maďarských osobnosti je tam viacej, ako obrázkov svätých v motlitebnej knižke mojej babky.
Štefánik bol aj v medzinárodnom merítku najväčšou osobnosťou slovenského boja za samostatnosť a jeho predčasná smrť mala prinajmenšom na nasledovných dvadsať rokov neblahý vplyv na vývoj Slovenska.
Palbáci to však vidia ináč.
Pátrač napríklad píše: „...ja ani netuším jaké dokumenty jsou kde uložené a uchované“, ale na druhej strane vie, „že k nim nikdy nezískám přístup. Už jsem to zkoušel, ale ne.“
Teda pripúšťa existenciu dosiaľ nezverejnených dokumentov v Štefánikovej pozostalosti a myslí si, že „nové ohledáni ....... by mohlo udělat jasno“, ale zároveň si myslí, že to „jasno“ všetky strany nepríjmu.
Polarfox sa domieva, že exhumácia je nešťastný krok, pretože uvažovaním o exhumácii sa dáva signál, „že na té konspiračce mohlo neco být.“
Rase sa zase domieva, že pitva „zpusobí na katolickém slovensku malou revoluci.“
Mirka58 zaujalo, ako bol Štefánik na Slovensku, „tehdy Horních Uhrách populární,“ a má pocit, „že tehdy národ, až na několik jednotlivcu o jeho existenci ani netušil.“
Franz Trubka s ním súhlasí a moje príspevky, napriek tomu, že tvrdenia v nich nikde nevyvrátil, pokladá za „paškvil“, (pri čítaní ktorých) „se otvíra kudla v kapse.“
Tiež tvrdí, že sa mu to „vecne obvinovani Cechu od Mr.Martinka hrube zajida“.
Franz Trubka nevidí, alebo nechce vidieť, že pocit obviňovania spôsobuje zverejnenie faktov z daných historických okamihov. Ja som iba poslíkom, ktorý na tie fakty, resp. na pohľad slovenskej strany upozorní.
A podobných perličiek je v odpovediach Palbákov neurekom, nestojí to zato ďalej to rozťahovať.

Len malá poznámôčka:
Histerik Dušan Kováč, ktorý v Pátračom poukázanom článku figuruje, je učiteľom ruštiny a dejepisu, ktorý sa vdobe normalizácie vyšplhal na riaditeľa Historickúho ústavu SAV a pokladá sa za najväčšieho odborníka slovenskej histórie.
V skutočnosti je typickým príkladom komunistickej zatuchliny, ktorý v HÚ SAV pomaly dožíva.

Kolegiňa Stuka, nerobím si z nikoho pr*del a o existencii vlákna „Česko versus Slovensko“ nemám ani poňatia.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Martinko píše: Len malá poznámôčka:
Histerik Dušan Kováč, ktorý v Pátračom poukázanom článku figuruje, je učiteľom ruštiny a dejepisu, ktorý sa vdobe normalizácie vyšplhal na riaditeľa Historickúho ústavu SAV a pokladá sa za najväčšieho odborníka slovenskej histórie.
V skutočnosti je typickým príkladom komunistickej zatuchliny, ktorý v HÚ SAV pomaly dožíva.
Tohle je ten typický postoj, který Polarfox popisoval... Pokud někdo (byť i Slovák a odborník) přijde s verzí, která nesouzní s obrazem, který se očekává, tak je okamžitě zadupán, nikoliv vyrácením jeho verze, ale útokem na jeho osobu... A hledání pokračuje dále, dokud se najde ta "národně správná" verze...

----------------------
Martinko píše: o existencii vlákna „Česko versus Slovensko“ nemám ani poňatia.
V tom případě je zajímavé, že si stěžuješ na jeho skrytí v hospodě...
Martinko píše:Som prekvapený, že do toho vlákna nie som oprávnený sa dostať, aby som si reakcie na môj príspevok prečítal a prípadne na ne odpovedal.
Divné, to ako keby ste ho rovno vygumovali. :(
...žádáš o vstup, který glosuješ
Martinko píše:Nie, neuťahujem, ďakujem, dúfam, že teraz to výjde ... :razz:
...a když ten přístup dostaneš, tak najednou o něm nemáš ani ponětí....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13114
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Rase »

Štefánikovo cestování po světě, mi vždycky přišlo jako hodně zajímavá epizoda jeho života (o které se moc nemluví).
Tady je pár netradičních fotek (a ferrotypie) z jeho života:

Obrázek
Štefánik na ferrotypii (záznam obrazu na kovovém plechu - podobné daguerrotypii) z roku 1880
tady v lepší kvalitě: http://dikda.eu/wp-content/uploads/2014 ... nik_mn.jpg

Obrázek
Štefánik na Tahiti, kde se chtěl usadit

Obrázek
Fotografie z pohřbu
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Pátrač »

A zase je to tady:

- o poměrech na Slovensku a jeho nosných osobnostech jsem se rozepsal ve své práci o událostech na přelomu roku 1918/1919 dostatečně. Přepisovat to do nové páce je kravina.

- Maďarsku jsem se věnoval pečlivě - chtěl jsem aby bylo jasné, jaký to byl nepřítel a jakou měl motivaci. Nevím, ke komu se modlí vaše babka, ale já tam dal 4 nebo 5 maďarských figur, a myslím že Vaše babička má svatých více. Pokud není muslim, kteří mají modlitbiáře bez obrázků nebo budhista kde je jen jeden svatej, tak kecáte.

- nevím, kolikrát musím opakovat, že Štefánik s těmito boji neměl nic společného, tedy se v práci vyskytuje jako epizodní osoba. Já nepřipouštím nějaké utajené dokumenty. Já jsem napsal že se k dokumentům které by mě zajímaly nedostanu, protože nejsem akademicky vzdělaný historik. Dostanu z VHÚ ledacos, ale ne vše. Bylo mi to jasně řečeno, že mohu mít vše ale jediná cesta je tam zajet osobně a to je mimo mé časové možnosti. Nevím v čem tedy hledáte nějakou konspiraci.

- Kováč může být cokoliv z toho co jste napsal a neznamená to nic jiného, že napsal článek, který popsal Štefánika jako obyčejného člověka a nikoliv, jak je asi u vás asi dnes povinnost, poloboha. Tedy není věrohodný.

mějte se.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Stuka »

Z tej knihy o Štefánikovi, čo som na ňu dala už odkaz na predch.stránke
http://www.vhu.sk/data/files/208.pdf
je veľa zaujímavých názorov na Štefánika. Napr. viacmenej sa autori zhodnú, že Štefánik bol "Európan" . Tým že veľa cestoval, chápal veci troška v inej akoby nadčasovej dimenzii, než budúci "hejslováci". V zahraničí veľa o Slovákoch nehovoril, ale hovoril o Čechoslovákoch, asi z obavy, aby náhodou Slovensko neostalo v područí Maďarov. Aj ku konci vojny presadzoval čechoslovakizmus. Nechcel zdôrazňovať slovenskú otázku, keďže by tým mohol zneistiť spojencov. Bolo mu jasné, že najprv musí vzniknúť nový štát, až potom sa môžu určité otázky riešiť. Jeho strach o Slovensko mu velil najprv sa postarať o jeho začlenenie do ČSR a až potom riešiť nejakú jeho prípadnú samosprávu. Po vzniku ČSR ale už mal Štefánik výhrady voči postaveniu Slovákov a cítil nielen vlastné poníženie ale aj odsúvanie záujmov Slovákov ako celku. Korene tohto jeho zásadného obratu, že uňho vystúpil do popredia silný cit k slovenskému národu musíme hľadať v jeho spore s Benešom. Štefánik automaticky čakal, že v novom štáte bude druhý po Masarykovi. V tom prípade by mohol pre Slovákov vydobyť viac. Určite chcel na Slovensku podobnú pozíciu ako Masaryk v Česku. Bol by vzhľadom k svojim schopnostiam a autorite pre Slovensko mnohé získal- silnejšiu právomoc možno samosprávu, ale určite by Slovensko nehnal do žiadnej antičeskej pozície. Stále mal na zreteli Československo ako celok a bol aj celý život pročesky ladený. Česi boli naozaj jeho bratia. O to viac ho bolelo, keď ho odsunuli. Je otázne, ak by Štefánik nezahynul, čo by v ČSR robil. S postom veľvyslanca by sa neuspokojil. Pod Benešom by robiť nechcel. Čo teda s ním? To už sa ale nikdy nedozvieme.

Autori sa zamýšľajú aj nad tým, ako si osobnosť Štefánika postupne - podľa toho ako sa to hodilo - prisvojili Česi, Čechoslováci, Slováci alebo sa priebežne v histórii o ňom nesmelo hovoriť. Štefánik bol predovšetkým Slovák - to je jasné. Život ho ale pevne spojil s Čechmi, aj s Francúzmi, milovali ho Taliani, pobehal kus sveta, bol vlastne svetoobčanom - v modernom ponímaní. Videl budúcnosť Čechov a Slovákov v spoločnom štáte a za to sa zasadil a pre to veľa vykonal. Keď sa to podarilo, mohol sa konečne začať venovať svojmu rodnému Slovensku - ale bohužiaľ zomrel. Pre Slovákov (ale osobne si myslím že aj pre ČSR) veľká škoda, pretože ak by Štefánik dostal v ČSR zodpovedajúci post, mohol ešte veľa vykonať dobrého.

Edit: Martinko - Pátrač má pravdu a nechaj ho už na pokoji. Ak urobíš toľko pre Palbu ako Pátrač, tak potom môžeš doňho ryť. Pretože to, čo predvádzaš, je len rytie do Pátrača a v poslednom príspevku si len opakoval to rytie, čo už sme od teba počuli. Na rozdiel od teba - Leviathan skvelo Pátrača doplnil o slovenské pomery a takto to má vyzerať, ak autor niečo zabudne alebo nevie alebo nemá zdroje.
A tie ďalšie citácie od Polara, Raseho, Franza atď. ktoré si uviedol, sú tiež o ničom. Na českom fóre ľudia majú na niektoré veci iné názory ako na slovenskom a opačne. S tým sa treba buď zmieriť alebo sám ich nevyvolávať hádzaním nejakých pochybných udíc.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od jarl »

Časopis Slovenské krídla se v jednom čísle vydaném na jaře 1944 podrobně věnuje i 25. výročí Štefánikovy smrti a je zajímavé, že ani v této pro Slovenský štát kritické době, neměli autoři oslavných článků snahu vidět za jeho smrtí nějaké politické spiknutí, ale obyčejnou lidskou tragédii. Bohužel někteří jejich nástupci jsou jiného názoru a nikdo jim to nevymluví. Přidám sem první tři sloky básně Rekviem za hrdinu od Janko Silana otištěnou v onom časopise:

„Čas uteká a verne zahrabáva
do prachu zabudnutia každý skvost
ktorým sa pýši márna svetská sláva.
No Tvoje hrdinstvo a jeho čnosť
svietiť nám živým vo tmách neprestáva,
hoc Ty si dávno išiel na večnosť.
Národ sa nevzdá cti ni práva,
čo zaslúžila Tvoja zmužilosť.

Smrť darmo hľadala Ťa na posteli,
skrytého v perynách a vankúšoch.
Ale sme predsa iba na to nemysleli,
že by ťa našla takto, takto, och:
vo výškách, ktoré miloval si smelý
a uväznil ich v očiach svojich dvoch.
Ale tých, ktorí cez Teba sa chceli
výš dvihať, vieme, pokoril už Bóh.

Duch ostal tam, len telo mŕtve padlo
na rodnú preĺaknutú krajinu,
ktorá Ti otvorila hrad svoj, Bradlo,
vzdávajúc česť a vďaku povinnú.
Ale to málo je, čo sa ti kládlo
v obdive. Treba každú hodinu,
aby tu iba Tvoje srdce vládlo,
ten duch, čo ostal tam, duch hrdinu."
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Milan Rastislav Štefánik

Příspěvek od Stuka »

Dušan Kováč uviedol, že legenda o zavraždení Štefánika vznikla v roku 1927 v tzv.ľudáckej propagande.

Emil Karol Kautský v knihe Kauza Štefánik. Legendy, fakty a otázniky okolo vzniku Česko-slovenskej republiky (vydané v Martine, Matica slovenská 2004) sa v jej prvej časti pokúsil odpovedať na základnú otázku: Komu by poslúžilo odstránenie Štefánika z česko-slovenského politického a verejného života? Odpoveď prináša v podrobnej analýze početných archívnych dokumentov (Štefánikov fond, uložený v Masarykovom archíve v Prahe-Karlíne), správy vyšetrovacej komisie, vedenej vedúcim Vojenskej kancelárie prezidenta republiky generála Čečeka z roku 1927 a dobových historických prameňov. Dospel k záveru, že „Štefánikovo lietadlo naozaj zostrelili na príkaz z najvyšších miest“. A prečo? Podľa spomienok francúzskeho generála Janina „Štefánik mal plán, že by sa po svojom návrate z Francúzska domov stal viceprezidentom Slovenska“. Práve tomu sa pražské vládne kruhy snažili zabrániť – aj za cenu atentátu.

V druhej časti knihy prináša Kautský obraz Štefánika ako astronóma, vojnového letca, mapuje jeho vojenskú kariéru atď. Prináša obraz ako to vyzeralo v čs.légiách a v čs.zahraničnom odboji.

V záverečnej kapitole "Masarykova republika" Kautský poukazuje na to, že českí politici, historici aj publicisti postupne znižovali Štefánikov podiel na vytvorení spoločného štátu, a na druhej strane nekriticky budovali legendu „prezidenta-osloboditeľa“ Masaryka. V období komunistického režimu prišlo už priamo k hrubému falšovaniu pohľadu na Štefánika.

Kautský ale nijako Štefánika nestavia na piedestál. Stavia sa k nemu nezaujato. Ale samotný život Štefánika, čo všetko zažil a urobil - z neho robí hrdinu aj bez prikrášľujúcich prívlastkov alebo vzletných slov.

Viac v recenziách:
http://www.litcentrum.sk/recenzie/kauza ... -minulosti
http://citanie.madness.sk/view-629.php
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „čs. osobnosti, vojáci, lidé“