Torpédoborce třídy Huszár

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Torpédoborce třídy Huszár

Příspěvek od Destroyman »

jarl píše:Nejznámějším důstojníkem sloužícím na některém z popisovaných plavidel byl dozajista korvetní kapitán Bogumil Franciszek Nowotny, jenž v prvních válečných letech velel torpédoborci SCHARFSCHÜTZE a své zážitky dokázal i literárně zpracovat, takže si zaslouží alespoň stručné seznámení. Narodil se v roce 1872 v polském městě Wieliczka a roku 1890 ukončil studia na námořní akademii v Rijece. V letech 1901 a 1902 sloužil u Dunajské flotily a těsně před první světovou válkou velel torpédovce Tb. 31. Byl to zkušený námořní důstojník, jenž se počátkem 20. století dostal až do Číny, kde se účastnil potlačování boxerského povstání, a velitelem SCHARFSCHÜTZE byl jmenován v červenci 1914.
Jen drobnůstka. :wink:
Nowotny je známá figura asi i proto, že po válce byl zakladatelem a prvním velitelem námořnictva polského. Ale nevydrželo mu to dlouho. Už v březnu 1919 ho z funkce vyštípal Kazimierz Porebski, což byl ruský admirál a veterán rusko-japonské války. Porebski za WW1 velel černomořské brigádě bitevních lodí, takže nějaký velitel torpédoborce na něj asi neměl.
さようなら。
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Torpédoborce třídy Huszár

Příspěvek od jarl »

To je pravda, Nowotny nějaký čas velel polskému válečnému námořnictvu. Kdysi jsem přemýšlel, že tu informaci zařadím i do toho článku, ale nakonec jsem to tam nedal, protože to s huszáry přímo nesouvisí. Tvůj příspěvek mi ale připomněl, že jsem pro Palbu pořád ještě nenapsal třetí díl, takže ta série zatím není dodělaná. Snad to tento rok zvládnu.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Torpédoborce třídy Huszár

Příspěvek od StanislavM »

Ahoj, při vyhledávání námořníků jsem narazil na tuto fotografii. Bohužel jen tuto jednu stranu.Nevím co to je za torpédovku ale stím si už někdo poradí. Pro větší přehled jelikož nevím jak bude možné text přečíst sem dám přepis. To jedno slovo nevím ????

Zasílám Ti vyobrazenou torpédovkutyp I H.Po stranách jsou ta ??????? kterými se vrhá torpédo tlakem vzduchu o 160 atm lod´je lehce stavěna,rychlost asi 57 km, stroj o 3000 HP.Byl jsem na něm po 2 dny když před Vánoci jsme měli zkušební jízdy. Jest to příjemná jízda teplo jak u Vás v létě, nebe jasné jak rybí oko.

Obrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Torpédoborce třídy Huszár

Příspěvek od jarl »

Destroyman píše:
jarl píše:Nejznámějším důstojníkem sloužícím na některém z popisovaných plavidel byl dozajista korvetní kapitán Bogumil Franciszek Nowotny, jenž v prvních válečných letech velel torpédoborci SCHARFSCHÜTZE a své zážitky dokázal i literárně zpracovat, takže si zaslouží alespoň stručné seznámení. Narodil se v roce 1872 v polském městě Wieliczka a roku 1890 ukončil studia na námořní akademii v Rijece. V letech 1901 a 1902 sloužil u Dunajské flotily a těsně před první světovou válkou velel torpédovce Tb. 31. Byl to zkušený námořní důstojník, jenž se počátkem 20. století dostal až do Číny, kde se účastnil potlačování boxerského povstání, a velitelem SCHARFSCHÜTZE byl jmenován v červenci 1914.
Jen drobnůstka. :wink:
Nowotny je známá figura asi i proto, že po válce byl zakladatelem a prvním velitelem námořnictva polského. Ale nevydrželo mu to dlouho. Už v březnu 1919 ho z funkce vyštípal Kazimierz Porebski, což byl ruský admirál a veterán rusko-japonské války. Porebski za WW1 velel černomořské brigádě bitevních lodí, takže nějaký velitel torpédoborce na něj asi neměl.
Tady máme jeho jmenovací dekret i s Pilsudského podpisem:

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Torpédoborce třídy Huszár

Příspěvek od jarl »

jarl píše: Použitelný prototyp samohybného torpéda sestrojil v 60. letech 19. století Robert Whitehead, který rozvinul myšlenku rakouského důstojníka Luppise. Jako první zakoupilo nový vynález britské námořnictvo a torpédo bylo brzy uznáno za regulérní námořní zbraň, kterou postupně začala používat i ostatní loďstva.
Obrázek

V této tabulce lze najít parametry Whiteheadových torpéd a počty jejich dodávek jednotlivým odběratelům v letech 1878-1881. V první kolonce je jméno odběratelské země a ve druhé počty dodaných torpéd. Je zajímavé, že Rakousko-Uhersko odebralo pouze 21 kusů, zatímco Rusko hned 150. Sice Rusko v té době válčilo na Černém moři proti tureckému loďstvu, ale i tak mi ten počet torpéd odebraných Rakušany příjde malý. Třeba jejich konkurenti Italové i Portugalci koupili 35 kusů a Dánové 31.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Torpédoborce třídy Huszár

Příspěvek od jarl »

Tady jsou ještě dodávky Whiteheadových torpéd z let 1881-1883:

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo Rakouska-Uherska“