Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od Polarfox »

Francouzské bitevní lodě počátku 20. století
Obrázek
Francouzské řadové obrněnce brázdící světová moře a oceány neměly vždy na růžích zcela ustláno a jejich cesta byla nezřídka tak říkajíc trnitá. Vývoj bitevních lodí země galského kohouta měl tedy na konci 19. a počátku 20. století svá jistá specifika, která podstatně ovlivnila i stavbu prvních místních dreadnoughtů a jejich nejbližších předchůdců, tj. lodí z naší hlavní zájmové oblasti. Samotný závěr 19. století nebyl masivním francouzským ocelovým kolosům příliš nakloněn, na čemž měla značnou zásluhu upadající prestiž námořnictva po prohrané prusko-francouzské válce (1870-1871), následující nedostatek financí a zmatek a nevyhraněnost způsobené nájezdem teorií tehdy populární „Jeune École“. Ta preferovala malá torpédová plavidla pro ochranu pobřeží/znemožnění blokády a křižníkovou válku proti obchodu protivníka (. Finančně nákladné řadové lodě měly v této strategii značně nevyhraněnou a druhotnou úlohu (použití maximálně proti Itálii, kde byl potřeba ofenzivní přístup a malá plavidla pro toto nebyla vhodná). Vzhledem k tomu, že nikdy nedokázalo převážit ani toto revoluční, ani tradiční pojetí, nacházelo se francouzské námořnictvo v oblaku nekoncepčnosti, taktické nevyhraněnosti a polovičního zmatku. Fašodská krize z roku 1898, která tuto rozpolcenost výrazně podtrhla, sice určila poněkud pevnější směr, ale ani poté se však francouzské námořnictvo nedokázalo všech těchto neduhů zcela zbavit. Tuto auru si tedy neslo ještě v době vypuknutí První světové války.

Co se týká samotných řadových lodí, tak jejich výstavbu limitovalo hned několik faktorů (ve spojení s výše uvedeným) – nedostatek podpory z vyšších míst (jejichž personální obsazení se navíc měnilo doslova rok od roku po dobu několika desetiletí), s tím související nedostatek financí, protahování stavby a omezující výtlakové limity a v neposlední řadě určitá zaostalost místního průmyslu. Pro francouzské jednotky konce 19. století byla tudíž charakteristická dlouhá doba stavby (nezřídka 2 až 3násobná oproti svým zahraničním protějškům, což je činilo v době vstupu do služby již poněkud zastaralými), nevyváženost konstrukce a značná typová roztříštěnost (žádné větší série pro vytvoření homogenních eskader).
Námořní plán z roku 1890 tak sice počítal s deseti novými bitevními loděmi oceánského typu (objednávaných v letech 1891 až 1898 a přebíraných v letech 1897 až 1904, celkově pak měla Francie i se stávajícími plavidly disponovat 24 obrněnci nejsilnější kategorie), leč… Plavidla to byla veskrze podobná, ale ne stejná (až na trojici lodí třídy Charlemagne) a zpravidla co loď, to jiný konstruktér. Francouzské námořnictvo si tak vysloužilo posměšnou přezdívku „Flotte d'échantillons“, neboli „Flotila vzorků“. Značnou roli hrál i svazující výtlakový limit 12 000 tun, což těmto bitevníkům na kvalitách taktéž nepřidalo a bylo nutno činit nepříjemné kompromisy.

V rámci tohoto námořního plánu byla postavena následující plavidla:
Obrázek

Jak je vidno, Francouzi se postupně sladili se světovým vývojem a od kosočtverečného uspořádání hlavní výzbroje (prvních pět jednotek) přešli k jejímu seskupení v ose plavidla (tedy systému, který byl použit již u lodě Brennus), tj. dvoudělových věžích na přídi a zádi. Poslední jednotka (Suffren) přitom překročila magickou hranici 12 000 tun a názorně ukázala, že s volnějšími otěžemi může být vyprodukováno podstatně vyváženější a kvalitnější plavidlo.

Obrázek
Carnot, jeden z typických „plovoucích hradů“ 90tých let 19. století

Jak již bylo zmíněno, ve spojení s vývojem na mezinárodním poli, provázeným událostmi jako byla především Fašodská krize z roku 1898, se začala v plné nahotě vyjevovat nedostatečnost doktríny Jeune École (byť její vliv definitivně upadl až kolem roku 1905) a potřeba vyváženého loďstva schopného širšího spektra operací, včetně nasazení v zámoří. To vše se příznivě projevilo i v přístupu k akvizici bitevních lodí a standardizaci výstavby. Na počátku 20. století tak padl zmíněný výtlakový limit a francouzští konstruktéři mohli poněkud popustit uzdu svému tvůrčímu vypětí. Po pádu těchto finančních a institucionálních restrikcí můžeme pozorovat náhlý skokový nárůst výtlaku/parametrů – zatímco dosavadní bitevní lodě si musely vystačit s 12 000 tunami, následující série (třídy République a Liberté) se již honosila výtlakem 15 000 tun a posléze bylo přistoupeno k 18 000 tunovým (třída Danton) a 23 000 tunovým plavidlům (třída Courbet).

Velkorysý námořní plán z roku 1900 tak předpokládal výstavbu řady nových jednotek. Světlo světa mělo spatřit 6 bitevních lodí, 5 pancéřových křižníků, 28 torpédoborců, 112 torpédovek (torpédových člunů) a 26 ponorek. Celková suma přidělených prostředků měla činit téměř 477 miliónů franků, přičemž záhy byl celý program ještě navýšen o dalších 50 miliónů na dodatečných 74 torpédovek a 18 ponorek. V případě bitevních lodí měla Francie disponovat po naplnění tohoto programu celkem 28ti jednotkami (čtyři šestičlenné eskadry plus čtveřice záložních jednotek). Výše zmíněných šest plánovaných nových jednotek se dočkalo konkrétní realizace v podobě příbuzných tříd République (2 jednotky) a Liberté (4 jednotky) o výtlaku 15 000 tun vstupujících do služby v letech 1906 až 1908. Tato plavidla se již oprostila od nešvarů pronásledující jejich předchůdkyně a dala se přiřadit k tomu lepšímu, co v tehdejších světových loděnicích vznikalo a pozitivně se dá hodnotit i přechod k objednávání vícečlenných sérií (byť třeba ostudnou dobu stavby se dařilo vylepšovat jen velmi zvolna). Leč, jak nám datum jejich zrození správně napoví, jednalo se o nástup na scénu v hodině dvanácté. V této době již sloužil i přelomový britský Dreadnought a novopečené pre-dreadnoughty, byť kvalitní, tedy hrály již od svého zrození druhou ligu.

S tím si ovšem Francouzi, jak dále uvidíme, nedělali zpočátku přílišné vrásky. V roce 1906 se totiž rozhodli postoupit opět o úroveň výše a vyprodukovat plavidla o výtlaku 18 000 tun s turbínovým pohonem a podstatně silnější výzbrojí než u předchozích tříd. Tu měly ve finále tvořit čtyři kanóny ráže 305mm a dvanáct kanónů ráže 240mm (návrhy plavidla se všemi děly velkými, které se objevovaly již od roku 1904, byly zavrženy). Pokud bychom brali tuto třídu, známou dle první jednotky jako Danton, v rámci měřítek platných do roku 1906, dala by se dotyčná plavidla hodnotit veskrze kladně (k čemuž lze připočítat i výhodu v podobě rozsáhlé šestikusové série). Pokud se ale přidržíme reálných historických událostí té doby, tak lze jen konstatovat, že francouzské námořnictvo přebíralo v roce 1911 nákladnou sérii již zcela koncepčně zastaralých plavidel. V té době již mělo britské námořnictvo ve stavu 10 bitevních lodí nového typu (plus 4 bitevní křižníky), německé 8 (plus přinejmenším jeden bitevní křižník) a americké 6. Ve stavbě se nacházel i první superdreadnought, britský bitevník Orion, jež měl vstoupit do služby v lednu 1912, tj. čtyři měsíce po převzetí poslední jednotky třídy Danton.

K položení kýlu prvního francouzského dreadnoughtu, pojmenovaného Courbet, tak došlo až v září 1910 a dle představ francouzské admirality měl stát na počátku nových ambiciózních plánů. Ty dostaly své pevné kontury v roce 1912 a se zvyšujícím se mezinárodním napětím postupně gradovaly. V roce 1920 tak mělo francouzské námořnictvo disponovat téměř třemi desítkami bitevních lodí, vesměs moderními jednotkami nového typu. Kromě pětice pre-dreadnoughtů tříd République a Liberté (jedna jednotka byla ztracena v roce 1911) a šesti semi-dreadnoughtů třídy Danton mělo francouzské námořnictvo obdržet sedmnáct bitevních lodí nového typu, tj. dreadnoughtů.

Výstavba byla rozložena následujícím způsobem (letopočet značí rok zahájení stavby), přičemž poslední plavidlo mělo vstoupit do služby ve zmíněném roce 1920:

1910 – 2 bitevní lodě (třída Courbet - Courbet, Jean Bart)
1911 – 2 bitevní lodě (třída Courbet - France, Paris)
1912 – 3 bitevní lodě (třída Bretagne - Bretagne, Provence, Lorraine)
1913 – 2 bitevní lodě (třída Normandie)
1914 – 2 bitevní lodě (třída Normandie)
1915 – 4 bitevní lodě (třída Lyon)
1917 – 2 bitevní lodě

Se zvyšováním mezinárodního napětí brzy došlo k akceleraci původního plánu, přičemž cílem bylo mít v roce 1918 k dispozici 12 superdreadnoughtů:

1913 – 4 bitevní lodě (třída Normandie – Normandie, Gascogne, Flandre, Languedoc)
1914 – 1 bitevní loď (třída Normandie - Béarn)
1915 – 4 bitevní lodě (třída Lyon)

Tento masivní program ale záhy obdržel drtivý úder v podobě vypuknutí První světové války a nebylo mu dáno do vínku se z něj již vzpamatovat. Přesun materiálních i lidských zdrojů pro naplnění potřeb pozemní fronty a odsun námořnictva na druhou kolej způsobil výraznou stagnaci (až paralýzu) námořní výstavby. Pokud Francie již před válkou začínala ztrácet svou pozici v pomyslném žebříčku námořních mocností, čemuž mohla čelit pouze výraznou modernizací a masivní výstavbou (viz. nenaplněný plán z roku 1912), tak zmražení vývoje po dobu jejího trvání ji definitivně poslalo na silový chvost. Zatímco ostatní vítězné mocnosti vstupovaly do poválečného období s mohutnými loďstvy posílenými horentní válečnou výstavbou a implementovanými poznatky z bojového nasazení, tak Marine Nationale představovala v podstatě zakonzervovaný stav z roku 1914. Což bylo ještě horší, tak stav ekonomiky ani nedovoloval v dohledné době tuto mezeru efektivně překlenout.

Pokud vezmeme samotné bitevní lodě, tak poslední jednotky, které se podařilo dokončit, představovala trojice superdrednoughtů třídy Bretagne, jež vstoupily do služby v roce 1916. Pozůstatek ambiciózních předválečných plánů pak završovalo pět jednotek třídy Normandie nacházejících se v různém stavu rozestavěnosti. Ačkoli se nějaký čas uvažovalo o jejich dostavbě ve vylepšené podobě, došlo později k jejich rozebrání (kromě poslední a nejméně pokročilé jednotky Béarn, jež byla vybrána pro přestavbu na letadlovou loď). Co tehdy ovšem francouzští plánovači nemohli tušit bylo to, že třída Bretagne je to poslední, co Marine Nationale na dlouhou dobu v této kategorii obdržela, konkrétně na dvě dlouhá desetiletí. Velkorysých návrhů na obnovu výstavby se totiž zpočátku francouzští admirálové nevzdávali snadno (ať již z přesvědčení či spíše setrvačnosti) a vystřízlivění při střetu s tvrdou ekonomickou realitou přicházelo často velice pomalu. V dlouhodobých plánech námořní výstavby z roku 1920 se tak například nacházelo kromě jiného i 11 bitevních lodí o výtlaku 40 000 tun, kterými mělo námořnictvo disponovat v roce 1940. Faktem ale bylo, že válkou rozvrácený stát s narušenou ekonomikou a infrastrukturou si nemohl nic takového dovolit.

Přesně toto bylo zcela jasně a bez obalu Francii řečeno i při jednáních na odzbrojovací konferenci ve Washingtonu, jež se konala na přelomu let 1921/1922 a kde byli Francouzi nekompromisně přitlačeni ke zdi. Zatímco ostatní mocnosti uvažovaly v intencích věcí současných, francouzské představy stále prodlévaly v minulosti - v rovinách bývalé síly a prestiže. Vyslaní zástupci tudíž předpokládali, že jejich váleční spojenci zohlední speciální situaci, v níž se Francie a její námořnictvo díky válce ocitly. Avšak americký plán, jež tvořil páteř celého jednání, stál na podkladě síly reálné a nehodlal v rámci zachování celkového vyvážení činit velké ústupky (a taktéž k uspokojení Francouzů obětovat své vyšší zájmy). Repertoár karet země galského kohouta, jež by bylo možno použít k vyjednávání, nebyl velký. Bitevní loďstvo v tu dobu tvořilo 7 nepříliš moderních dreadnoughtů a 3 překonané semi-dreadnoughty, přičemž program výstavby, jež by bylo možno obětovat po vzoru trojice největších mocností, neexistoval (kromě odvolávek na papírové plány z roku 1912). Z úvodního kola jednání byla Francie, spolu s Itálií, zcela vyřazena a v momentě, kdy přišlo na pořad dne projednávání výtlakových limitů této dvojice středomořských rivalů, měla již francouzská delegace na sobě stigma předčasného krachu větve pozemního odzbrojení. To, po nástupu zatvrzelého přístupu, přemrštěných požadavků a z toho vznikajících obstrukcí, vyjednávací pozici Francie rozhodně dále nevylepšilo. Francouzské představy narazily na tvrdou stěnu reality velice rychle a ošklivě, byť nějakou dobu trvalo, než se nátlaku podvolila. Úvodní snové představy o 350 000 tunách bitevních lodí a řadě speciálních výjimek, včetně nabourání konceptu „prázdnin“ ve výstavbě, byly záhy konfrontovány s americkým návrhem na 175 000 tun (tj. 5 jednotek o výtlaku 35 000 tun), což bylo nejen hluboko pod nadhozeným limitem, ale i jeho záložní ústupovou variantou v hodnotě 280 000 tun. Francie byla navíc postavena na stejnou úroveň s vojensky i ekonomicky podstatně slabší Itálií a co bylo horší, v dosti nízké hladině (Francie nebyla v zásadě zcela proti myšlence parity, ale ovšem na takové úrovni, kdy by Itálie stejně neměla možnost díky slabší ekonomice na svého rivala v rámci limitu dosáhnout). Nic ovšem nepomohly plamenné projevy hovořící až o likvidaci francouzského loďstva (v originále doslova jako „décapitation“), neustálé připomínání speciální situace či snižování některých požadavků (z 350 000 na 280 000 a konečně 210 000 tun, neboli „nedáte-li nám 10 lodí, dejte nám, alespoň 8, nedáte-li nám 8, dejte nám alespoň 6“). Proti zatvrzelosti francouzské delegace totiž stála neméně odhodlaná americká strana (zastupující zároveň i Velkou Británii a Japonsko, navíc s podporou oportunistické Itálie, jež nemohla na americkém návrhu nic jiného než vydělat), jejíž logické argumenty se dají charakterizovat následovně:

1) i když to tak Francie nevidí, trojice mocností nezamýšlí svůj návrh jako direktivní příkaz s cílem ji poškodit a ve skutečnosti opravdu zohledňuje její situaci
2) pětice nových bitevních lodí sice znamená početní redukci vůči současnému stavu (7 dreadnoughtů), ale zároveň i kvalitativní nárůst – nelze to tedy označit za likvidaci francouzského námořnictva
3) Francie není nucena k obdobné povinné redukci stavu jako ostatní mocnosti (tj. cca o 40%), což by při zohlednění současné síly francouzského bitevního loďstva (164 000 tun v dreadnoughtech) znamenalo ještě další redukci (na cca 102 000 tun)
4) Při stávající ekonomické situaci Francie nelze předpokládat současně výstavbu a poválečnou obnovu zpustošené země (volnou parafrází amerického předsedy – není zde žádná „magická peněženka“, kterou by bylo možno otevřít a z ničeho vykouzlit loďstvo dle vlastních představ) – naopak ochota k redukci sil trojice mocností byla prezentována jako vstřícný krok, který ji ušetří zbytečných nákladů a zvýhodní v období, kdy sama není schopna ve výstavbě držet krok
5) diskutabilní potřeba držení větších sil v momentě, kdy potenciální nepřátelé jsou slabí (Německo, Rusko) a zbylé mocnosti jsou v přátelském vztahu

Francouzskou zatvrzelost a ublíženou pýchu se ale podařilo prolomit až obejitím delegace pomocí osobní intervence vedoucího americké delegace (Ch. E. Hughes) u ministerského předsedy Brianda. Pod hrozbou torpédování konference (světovým veřejným míněním ostře sledované ) a z toho plynoucí případné mezinárodní ostrakizace se tedy Francie nakonec sklonila, byť s jistými „ale“. Jeden z nejkrizovějších okamžiků celé konference, který vážně hrozil jejím ztroskotáním, byl ovšem zažehnán. Cenou za proplutí nebezpečnými vodami byl především krach limitace lehčích jednotek, neboť Francie diskuzi v této oblasti příliš nepřipouštěla, zvláště s ohledem na ústupek v podobě bitevního loďstva (a plánovanou modernizaci a masivní výstavbu lehkých sil).

Parita s Itálií a vnucený výtlakový limit pro bitevní lodě jsou tedy sice často označovány jako zásadní prohra, ale pokud bylo něco poškozeno, tak leda francouzské ego. Francouzští představitelé, ať již ti vojenští či političtí, dobře věděli, že závazky z konference rozvoj Marine Nationale nijak zvláště neovlivní a s výsledkem mohli být veskrze spokojeni. Princip „vlk se nažral a koza zůstala celá“ zde platil beze zbytku. Limitované bitevní lodě, jako finančně nejnáročnější typ plavidel, jež navíc vyžadoval velké investice do infrastruktury, byly stejně průběžně odsunovány do pozadí (a byly by i bez konference). Veškerá pozornost se naopak soustředila na překotnou modernizaci zcela tristního stavu na poli nejpotřebnějších lehkých jednotek, kde žádná omezení neplatila. Francie tedy obětovala něco, co v dohledné době stejně mít nemohla, za volné ruce u položky, kterou hodlala už před konferencí výrazně rozvíjet (a tuto ideu se rozhodně dařilo v meziválečném období úspěšně naplňovat). K obnovení výstavby bitevních lodí tak došlo až ve 30tých letech v podobě moderních tříd Dunkerque a Richelieu, což je však již zcela jiný příběh.

Organizace a taktika nasazení

Jak již mohl čtenář pochytit z výše uvedeného, doba stavby francouzských bitevních lodí v období kolem přelomu 18. a 19. století oproti světovému standardu poněkud pokulhávala. Kromě pozdního vstupu do služby, který lodě směroval k brzkému zastarávání, trpěly francouzské konstrukce i vysokým typem roztříštěnosti. Takřka kusové francouzské bitevníky se staly cílem setrvalé implementace nových prvků, což zvyšovalo typovou odlišnost a opětovně ovlivnilo dobu výstavby. Rozdílné techniky stavby a použité vybavení také kladly zvýšené nároky na údržbu. Po stránce taktické se pak z takovýchto plavidel obtížně formovala skutečně homogenní uskupení. Oba zmíněné negativní faktory (časový i typový/množstevní) se však dařilo v průběhu předválečného období postupně vylepšovat.

V případě, že francouzské námořnictvo kýžená plavidla již konečně obdrželo, řešilo standardní problémy jako loďstva jiných států, tedy jak s nimi v bojovém nasazení naložit. Základem byla obecně praktikovaná liniová taktika, přičemž setrvalým vývojem procházely doplňující prvky jako je například složení eskader, systém velení/předávání pokynů, optimální bojová vzdálenost atp. V období po rusko-japonské válce byla základní taktickou jednotkou trojice plavidel (tzv. peleton). Vyšším celkem pak byla eskadra, složená z dvou takovýchto trojčlenných divizí. I přes řadu diskuzí a vnitřních tlaků byl tento systém u bitevních lodí zachován až do let 1912-1913, kdy byl nahrazen čtyřčlennými divizemi (a osmičlennými eskadrami). Následoval tak členění, které bylo nejdříve vyzkoušeno na pancéřových křižnících. I tak byla ovšem francouzská organizace v letech První světové války mixem staršího a nového systému, neboť na naplnění struktury zpravidla nedostačoval počet dostupných obrněnců (i díky krachu plánu výstavby z roku 1912, jež počítal s 28ti jednotkami, tj. sedmi divizemi, zatímco Marine Nationale byla v letech 1914-1918 slepencem starých jednotek a fragmentů tohoto ambiciózního záměru). V poválečném období došlo díky vyřazování zastaralých plavidel a finančním/odzbrojovacím restrikcím k dalšímu snížení počtu jednotek a bitevní lodě tedy operovaly v dvoj až trojčlenných divizích (Division de ligne). Tvorba vyššího celku, tj. bitevní eskadry (Escadre de ligne) byla spíše výjimkou a přechodového rázu.

Významnou roli s řadou implikací přímého i nepřímého charakteru hraje bezesporu vzdálenost, na kterou předpokládala francouzská admiralita vedení bojového střetnutí. Zatímco kolem roku 1900 se tato hodnota výrazně neodlišovala od světových zvyklostí (s tím, že byla oproti konkurenci spíše v předstihu), tak v následujícím období Francouzi poněkud ustrnuli. Střetnutí sice mohlo začít na větší dálku, ale za optimální bojovou vzdálenost (na které se měl souboj dvou formací po přiblížení brzy ustálit) se po většinu předválečného období považovalo rozmezí cca 5 000 až 8 000m. Zahájení boje se předpokládalo na vzdálenost maximálně 12 000m. Až v roce 1913 byla bojová vzdálenost posunuta na 12 000m, (zahajovací 15 000m), což koresponduje s navýšeným dostřelem u tříd Normandie a Lyon (16 000m). V tomto kontextu byly formulovány požadavky na maximální elevaci děl či systém řízení palby, což se obojí po vypuknutí skutečných bojů ukázalo jako hrubě nedostačující. Francouzští dělostřelci tedy sice mohli být dobře vycvičeni a vybaveni technicky kvalitními přístroji, leč boj se již od počátku války nezřídka vedl na vzdálenost, která přesahovala maximální dostřel hlavní výzbroje a technické možnosti přístrojového vybavení (dálkoměry, centrální řízení palby). Ať se již jednalo o bitvu u Falkland (zahajovací vzdálenost 15 000m, většina bojů mezi 9 000 až 13 000m), Dogger Banku (boj na 13 500 až 19 000m) či Jutska (boj na 12 500 až přinejmenším 18 000m), tak ze všech těchto střetnutí muselo být francouzské admiralitě při porovnání výše uvedených dat s dostřelem vlastních bitevních lodí, limitovaným maximálně na 14 500m (při elevaci 12°), přinejmenším dosti úzko. Pro srovnání a podtržení tohoto zásadního nedostatku snad neuškodí přidat pár stručných informací k ostatním mocnostem – Velká Británie 15° elevace u prvních dreadnoughtů s 305mm kanóny, u dalších tříd pak 20°, Německo 16° až 20° (v průběhu války, na začátku některé třídy 13,5°), USA 15°, Rusko 35° u posledních pre-dreadnoughtů a 25° u dreadnoughtů, Itálie 20° a Rakousko-Uhersko taktéž 20° (tuto nepříjemnou skutečnost o svém středomořském protivníkovi se naštěstí Francouzi dozvěděli až po válce při prozkoumání kořistního dreadnoughtu Prinz Eugen). Ostatně francouzské námořnictvo si prošlo jistým vystřízlivěním již v případě své první (a poslední) bojové zkušenosti První světové války, kde došlo k zapojení bitevních lodí – potopení rakousko-uherského chráněného křižníku Zenta v srpnu 1914. Když pomineme samotný nekoordinovaný výkon francouzské dělostřelby (jež se dá označit za přehlídku zmatečnosti) a soustředíme se pouze na otázku bojových vzdáleností, tak většina boje proběhla v rozmezí 10 900 až 13 000m. Na základě vlastních i importovaných zkušeností bylo tedy nutno dosavadní systém přehodnotit. V polovině roku 1916 byla za oficiální maximální bojovou vzdálenost určena hranice 18 000m, avšak málokteré plavidlo mohlo této hodnoty skutečně dosáhnout. Do konce války se podařilo modifikovat pouze jednu věž u superdreadnoughtu Lorraine (dostřel 21 100m) a věže s 240mm kanóny u třídy Danton (dostřel 18 000m). Hlavní vlna přestaveb v tomto směru tedy přišla až po skončení konfliktu. Kromě úpravy věží docházelo i k vylepšování systému řízení palby, především v oblasti dálkoměrů, obměněných za výkonnější modely schopné vstřebat delší bojové vzdálenosti. Zde byla situace lepší, neboť šlo o prostou výměnu nevyžadující velké zásahy/složité práce v loděnicích.

Systém pancéřování a výzbroj

Způsob pancéřování francouzských bitevních lodí daného období nelze tedy posuzovat jinak než právě v úzké souvislosti s taktikou jejich nasazení. Vzhledem k předpokládaným nízkým bojovým vzdálenostem, kde měla plavidla čelit převážně střelám s relativně plochou trajektorií letu, se pozornost soustředila v první řadě na vertikální prvky ochrany. Slabší horizontální součásti (pancéřové paluby atd.) měly spíše druhotnou úlohu a sloužily především k zachycování fragmentů střel, jež by pronikly přes vertikální prvky. S bojovou vzdáleností souvisí i další výrazný znak francouzské konstrukční školy – rozsah pancéřování boků. Tam patřil pancéřový pás, jež se táhnul prakticky po celé délce plavidla (byť se směrem k přídi a zádi zeslaboval), slabší vrchní pancéřový pás ve středu plavidla (případně pancéřování na přídi nad bočním pásem) a pancíř chránící kasematy středního dělostřelectva. Ve spojení s ostatními prvky se jednalo o velice propracovaný systém, který ale s nástupem dreadnoughtů velice rychle zastaral. Tato ochrana byla možná adekvátní v typickém boji pre-dreadnoughtů, kde musela bitevní loď mimo těžkých granátů čelit především i smršti střel menší ráže (jež měly za úkol vyřadit protivníka pomocí ničení nástaveb, lehčích děl, živé síly, zakládáním požárů atd.), ale pro nastupující nový typ boje, kde dominovaly velké bojové vzdálenosti a kde bylo nutno počítat se strmě dopadajícími projektily, se stala naprosto nedostačující. Tuto vadu francouzské doktríny však prokázaly až bojové zkušenosti První světové války (naštěstí v režii ostatních mocností), takže výše uvedený komplexní, leč zastaralý systém pancéřování dostaly do vínku všechny popsané třídy.

Pokud bychom měli podrobněji popsat schéma typického francouzského dreadnoughtu (přičemž většina níže popsaných prvků se vztahuje i na předchozí třídy), tak základem byl vždy klasický boční pás chránící plavidlo v oblasti čáry ponoru. Ten měl zamezit průniku granátů k životně důležitým součástím lodi – pohonnému ústrojí a skladům munice. Složen byl vždy ze dvou na sebe přisedajících pásů pancéřových desek, se ztenčením u horního a spodního okraje (zde byl nejslabší). Síla bočního pásu se taktéž ztenčovala ve směru k přídi a zádi. Boční pás byl přinýtován na podložku z teakového dřeva (zpravidla 80mm) a dvě vrstvy konstrukční oceli (většinou 10+10mm). Novější třídy (Courbet, Bretagne, Normandie, Lyon) pak měly ve střední části plavidla ještě slabší vrchní pancéřový pás. Naopak u starších konstrukcí můžeme nad bočním pásem nalézt tenký pancéřový pás kryjící prostor mezi přídí a barbetou přední věže (ovšem tentokráte ne z cementované, ale speciální oceli). Sekundární dělostřelectvo bylo ukryto v pancéřových redutách krytých bočními i vnitřními příčnými prvky. Přiměřená pozornost byla samozřejmě věnována ochraně hlavní výzbroje – sem patří především barbety (ty se směrem dolů graduálně zeslabovaly spolu s tím, jak se nořily do pancéřových palub a byly kryty dalšími prvky pancéřování) a samotné věže. U horizontálních prvků ochrany rozlišujeme celkem čtyři pancéřové paluby (směrem odshora dolů) – v originále Deuxième Pont (či taktéž Pont supérieur), Premier Pont (či taktéž Pont des gaillards), Pont principal (či taktéž Pont blindé supérieur) a Premier Faux-Pont (či Pont blindé inférieur). Do češtiny bychom je mohli převést jako Druhou palubu/Horní palubu, První palubu/??, Hlavní palubu/Horní pancéřovou palubu a První spodní palubu/Spodní pancéřovou palubu. Pro nás jsou nejdůležitější vrchní a spodní pancéřová paluba (Pont blindé supérieur a Pont blindé inférieur), přičemž první uvedená se spojovala s horním okrajem pancéřového pásu a zkosený prvek druhé se napojoval naopak na jeho spodní okraj. Tato zkosená část byla zesílena a sloužila jako záložní prvek bočního pásu (horizontální nezkosená část pak především jako protistřepinová ochrana). Prostor mezi těmito palubami byl rozdělen na řadu menších oddílů, většinou naplněných uhlím, což dále zvyšovalo ochranu a tvořilo další zálohu bočního pancéřového pásu. Ve francouzštině je tento prostor známý jako entrepont cellulaire. Kromě zkosení bočních částí se spodní pancéřová paluba zaoblovala i směrem ke koncům plavidla a vytvářela typický „želví krunýř“. Pancéřové paluby byly tvořeny jednou až třemi vrstvami oceli, což sice umožňovalo ochranu dle potřeby zesilovat či zeslabovat, ale odolnost vůči průrazu byla nižší než u homogenního plátu srovnatelné síly. Podvodní ochrana byla velice variabilní a nelze ji tedy generalizovat. Můžeme tedy pozorovat její postupný vývoj od predrednoughtů, kde zcela absentovala, přes pokus o vylepšení u třídy Danton (45mm přepážka a 2m odstup od boku plavidla), regresi u třídy Courbet (bez speciální ochrany), rozpačitý systém u třídy Bretagne (slabá 8mm přepážka) až po o něco propracovanější systém u tříd Normandie a Lyon (30mm přepážka a alespoň 3m odstup). Ani zde nešlo o jednolitý plát, ale o spojení několika vrstev. V případě třídy Normandie šlo o tři speciálně propojené vrstvy, z toho jednu vlnitou, což mělo protitorpédové přepážce poskytnout větší pružnost. Prostory mezi přepážkou a bokem lodi byly navíc ještě zpravidla vyplněny uhlím, což mělo sloužit jako další prvek pro pohlcení energie exploze torpédové hlavice. I tato ochrana samozřejmě velice rychle zastarala, ale v kontextu doby vzniku jednotlivých projektů ji můžeme označit jako odpovídající. Více než torpéda tak začala představitele francouzského námořnictva krátce před První světovou válkou trápit problematika eventuálních podvodních zásahů těžkými granáty (ať již standardních či speciálně konstruovaných, ostatně sami Francouzi takovéto granáty s lepší podvodní trajektorií vyvíjeli). Těm by, na rozdíl od torpéda, jehož hlavice exploduje při kontaktu s lodním bokem, stál v cestě do nitra lodi jen tenký spodní okraj bočního pancéřového pásu a slabá protitorpédová přepážka. Vývoj pozornosti tímto směrem je vidět především u poslední třídy Lyon (viz. příslušná kapitola).

K otázce pancéřování, respektive hodnotám uvedeným v textu, se váže ještě jedna záležitost. V tomto případě ale orientovaná přímo na čtenáře. Jednotlivé pancéřové prvky samozřejmě nevisely v prostoru, ale byly připevňovány na podklad z obyčejné konstrukční oceli. Takováto na první pohled drobnost pak dokáže výrazně ovlivnit udávané hodnoty síly pancéřování. V mnoha zdrojích se tedy můžeme dočíst, že síla bočního pásu u třídy Normandie činila 300mm, ačkoli se ve skutečnosti jedná o 280+10+10mm. Pokud vezmeme pár dalších namátkových příkladů – plát na čele věží u třídy Normandie byl připevněn na dvou vrstvách normální oceli (20+20mm), což řadu zdrojů svádí k uvedení síly jako 340mm (ve skutečnosti 300mm cementované oceli a 20+20mm konstrukční oceli), stejná situace je u řady 180mm bočních plátů (ve skutečnosti 160+10+10mm), velitelských věží (udáváno 300mm, ve skutečnosti 266+17+17mm) atd. Kde to šlo, přidržel se autor pouze síly pancéřového prvku bez započítání podkladů, ale i tak může text obsahovat řadu nepřesností (není bohužel žádnou výjimkou, že i v rámci jedné publikace je stejný údaj prezentován jedním i druhým způsobem, ani nedostatek zdrojů a tudíž omezená možnost dostatečné křížové konfrontace situaci příliš neusnadňují).

Stejně jako pancéřové schéma, i výzbroj korelovala s bojovou vzdáleností. Preferovanými vlastnostmi u děl přelomu 18. a 19. století tedy byly vysoká úsťová rychlost a lehčí střely. Ostatně lze to zaznamenat již opticky při letmém pohledu na dobové fotografie francouzských obrněnců tohoto období, kde nás možná zaujmou nezvykle dlouhé hlavně děl (běžně kolem 45ti násobku ráže). S postupným navyšováním bojové vzdálenosti pak došlo k přechodu k těžším granátům s lepší schopností udržet rychlost na větší vzdálenosti. Před válkou se pracovalo i na granátech s vylepšenou podvodní trajektorií (obus torpille) pro různé ráže (305 a 340mm, ale i nakonec nezavedenou ráži 380mm), ale nestačilo již dojít k realizaci (některé poznatky však měly být později využity alespoň při protiponorkovém boji). Standardní výbušnou náplní byl na počátku sledovaného období černý střelný prach, později (cca 1908 až 1909) začaly být granáty plněny melinitem (na bázi kyseliny pikrové). Jako výmetná slož byl používán bezdýmý prach BM (poudre Boulanger marine, často se setkáme i s pojmem poudre B, čili poudre blanche) na bázi nitrocelulózy. Prach BM byl klasifikován dle indexu spalování (např. BM9 či BM17), čím nižší, tím rychlejší hoření. Zpočátku měl tento prach po delším skladování tendenci k nestabilitě a samovznícení, což bohužel zapříčinilo v období před První světovou válkou řadu tragických nehod. Nejzávažnějšími z nich bylo zničení bitevních lodí Iéna (1907) a Liberté (1911), jež vyletěly do povětří s těžkými ztrátami na životech. Později se podařilo vylepšováním prachu docílit optimálnějších vlastností a tuto slabinu odstranit.

Základní údaje k typům děl použitým v textu (1900 až 1918):
Obrázek
* jednotná střela

Torpéda:
Obrázek
* dle zdroje
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od Polarfox »

République/Liberté (cuirassés de 15 000 tonnes)

Jak již bylo řečeno v úvodu, prvními bitevními loděmi, které definitivně prolomily prokletí „Flotte d'échantillons“ a svazujících restrikcí obecně, byla až šestice jednotek úzce příbuzných tříd République a Liberté. Jejich původ lze vysledovat k námořnímu plánu z roku 1900 (Statut Naval de 1900), přičemž původně měly tvořit jednu šestičlennou třídu. V průběhu stavby prvních dvou jednotek ale bylo rozhodnuto dostavět zbytek série dle modifikovaného projektu, lišícího se silnější sekundární výzbrojí. Obecně ale vždy tvořily i přes tyto drobné rozdíly homogenní skupinu.

První odlišnosti od doposud zavedené praxe lze vysledovat již na vnějších liniích, kdy došlo například k výrazné redukci zaobleného rozšíření trupu od paluby směrem k čáře ponoru (tzv. tumblehome) a obecně zde byl patrný výrazný posun od „plovoucích hradů“ 19. století. Za zmínku stojí celková standardizace vzhledu francouzských těžkých plavidel počátku 20. století (ať již plánovaná či mimovolná) – bitevní lodě tříd République/Liberté, Danton a poslední třídy francouzských pancéřových křižníků tak nesou řadu společných vnějších rysů.

Co se týká parametrů, obě subtřídy (République/Liberté) se odlišovaly především ve zmíněném složení sekundární a terciární výzbroje, což přineslo i nutný nárůst výtlaku (14 605/14 865 tun). Maximální rychlosti 18 uzlů byla, i přes jistou pestrost pohonné soustavy (17 500 hp a 24 kotlů Niclausse/18 000 hp a 22 kotlů Belleville, do první skupiny patří třída Républiqe a přinejmenším jednotka Justice a nejspíše i Liberté, do druhé pak poslední dvě jednotky) shodná, stejně tak dosah při maximálním nákladu uhlí (1 850 tun) a ekonomické rychlosti 10 uzlů, tj. 8 500 nm. Prakticky totožné bylo i schéma pancéřové ochrany. Tu tvořil především boční pás o síle 280mm (240/81mm na horním/spodním okraji) chránící prakticky celou délku plavidla a ztenčující se na koncích na 180mm (140/81mm horní/spodní okraj). Tloušťka zadní příčné přepážky činila 200mm. Horní pancéřová paluba (čistě vodorovná přiléhající na horní okraj bočního pancéřového pásu) měla sílu 54mm (tři vrstvy o síle 18mm) a spodní pancéřová paluba pak 51mm (tři vrstvy o síle 17mm) u horizontální části a 70mm u zkosené (17+17+36mm, přiléhající ke spodnímu okraji bočního pancéřového pásu). Čela věží hlavního dělostřelectva byla chráněna 360mm pancířem (boky a zadní část 280mm), jejich barbety cca 250mm, věže středního dělostřelectva 156mm pancířem s 90mm barbetami (140mm u třídy Liberté) a kasematy pak 140mm. Ochrana velitelské věže dosahovala až 266mm.

Obrázek
Patrie v roce 1912

Jádrem výzbroje byla čtveřice 305mm kanónů Model 1893/96M (L/40) umístěná standardně v dvoudělových věžích na přídi a zádi plavidla. Další složení již bylo u každé subtřídy odlišné. Zatímco třída République nesla 18 kanónů ráže 164,7mm Model 1893/96M (L/45), umístěných do dvojdělových věží (6x2) a kasemat (6x1), tak třída Liberté obdržela výrazně výkonnější 194mm kanóny Model 1902 (L/50). Touto změnou tak francouzská admiralita reagovala na vývoj v zahraničí, konkrétně na silnější pancéřování britských bitevních lodí třídy King Edward VII. Stejně jako u předchozí subtřídy, i zde byla část děl rozmístěna do věží (6x1) a zbytek do kasemat (4x1). Rozdíly pak nalezneme i u lehké výzbroje – třída République 25x47 (25x1, Model 1902), třída Liberté 13x65 (13x1, Model 1902) a 10x47 (10x1, Model 1902). Alespoň tedy zpočátku, neboť u třídy République byla později část 47mm zbraní taktéž nahrazena 13ti ks 65mm kanónů. Sestavu výzbroje uzavíraly u obou variant dva podhladinové torpédomety ráže 450mm. V průběhu války mělo dojít k modifikaci věží a navýšení dostřelu – u 305mm kanónů z 12 500m na 13 860m, u 194mm z 12 000m na 14 100m a 164mm z 10 800m na 11 300m.

Obrázek
Justice v roce 1909 při návštěvě Spojených států

Loď/výrobce/zahájení stavby/spuštění na vodu/dokončení:

République (Arsenal de Brest, Brest) – ??.12.1901/04.09.1902/??.12.1906
Patrie (Forges et Chantiers de la Mediterranée, La Seyne) – 01.04.1902/17.12.1903/??.12.1906
Liberté (Ateliers et Chantiers de la Loire, Saint-Nazaire) – ??.11.1902/19.04.1905/??.03.1908
Démocratie (Arsenal de Brest, Brest) – 01.05.1903/30.04.1904/??.02.1908
Justice (Forges et Chantiers de la Mediterranée, La Seyne) – ??.04.1903/27.10.1904/??.02.1908
Verité (Forges et Chantiers de la Gironde, Bordeaux) – ??.04.1903/28.05.1907/??.06.1908

Kdybychom chtěli celou šestici nějak zhodnotit, lze říci, že lodě to nebyly špatné, ale zrozené poněkud opožděně do zcela nové doby – jako současnice Dreadnoughtu a jeho následníků. I tak ale odvedly pro francouzskou flotu svůj díl práce a až na jednotku Liberté, ztracenou při explozi v roce 1911, poctivě a aktivně sloužily po celou První světovou válku. Její konec s sebou ovšem přinesl brzké vyřazení těchto koncepčně překonaných plavidel, i přestože nejstarší jednotka měla v té době „na křížku“ pouhých cca 15 let. Pouze jednotka Patrie ještě nějaký čas dosluhovala v modifikované podobě v roli cvičného plavidla. S jejím definitivním vyškrtnutím ze stavu námořnictva v roce 1928 končí i historie obou subtříd.

Obrázek
République v roce 1920 (jako cvičná jednotka)

Danton (cuirassés de 18 000 tonnes)

Pokud jsou předchozí plavidla tříd République a Liberté obecně brána pouze jako opožděná, tak s následující třídou Danton se pojí především jeden výraz – kontroverze. Jelikož byly specifikace těchto plavidel stanovovány v době, kdy již byly známy počínající nové trendy v zahraničí (dreadnoughty), jsou nezřídka hodnocena dosti kriticky. To vše je ovšem většinou postaveno na ošemetném daru zpětného pohledu a hodnocení, který však automaticky nezaručuje i kýženou objektivitu. Třídu Danton je tedy nutno hodnotit z více hledisek a jistou dobovou shovívavostí.

Samotný vývojový proces započal v květnu 1905, přičemž prvotní požadavky (výtlak 16 500 tun, později navýšený na 17 000 tun, výzbroj 4x305, 12x194, rychlost 18 uzlů, lepší protitorpédová ochrana) nijak nenapovídaly tomu, že by se nová plavidla měla nějak zásadně lišit od nejnovější třídy Liberté. O měsíc později došlo k rozhojnění návrhů, přičemž byla vzata v potaz i silnější meziráže v podobě 240mm kanónů (jež byly nadále preferovány):

1) výtlak 17 000 tun (s protitorpédovou ochranou), výzbroj 4x305 (2x2), 10x240 (4x2, 2x1)
2) výtlak 17 000 tun (bez protitorpédové ochrany), výzbroj 4x305 (2x2), 12x240 (6x2)
3) výtlak 17 000 tun (s protitorpédovou ochranou), výzbroj 4x305 (2x2), 16x194 (6x2, 4x1)*
4) výtlak 16 700 tun (s protitorpédovou ochranou), výzbroj 4x305 (2x2), 12x194 (8x1, 4x1)

Z těchto návrhů vykrystalizovaly tři následně předložené varianty (A až C), lišící se výtlakem a ráží/složením sekundárního dělostřelectva. Hlavní a lehká výzbroj (16x75, 8x47) byla totožná, stejně tak i vybavení protitorpédovou ochranou.

Varianta A – výtlak 17 200 tun, 4x305 (2x2), 10x240 (4x2, 2x1)
Varianta B – výtlak 18 000 tun, 4x305 (2x2), 12x240 (6x2)
Varianta C – výtlak 17 400 tun, 4x305 (2x2), 16x194 (6x2, 4x1)*

(* u variant se 194mm kanóny byla vždy čtveřice těchto zbraní uložena do kasemat)

V červenci 1905 byla zvolena nejsilnější (a taktéž nejdražší) varianta B, rozpracovaná do podoby přijaté v březnu 1906, přičemž zbylé dvě byly zavrženy na základě nedostatečnosti sekundární baterie (nedostatečný počet děl v případě varianty A a slabá ráže v případě varianty C, která by byla použitelná pouze v případě kratších bojových vzdáleností, konkrétně cca 5 000m). Nedá se ovšem říci, že by si byla francouzská admiralita zcela jistá zvolenou cestou a nekonfrontovala ji s překotným zahraničním vývojem. Zpochybňována tak byla především rychlost a výzbroj projektovaných plavidel. Zatímco k úpravám pohonné soustavy později opravdu došlo, výzbroj byla ponechána dle originálního návrhu. Nějaký čas se sice koketovalo se silnější výzbrojí v rámci konceptu „all-big-gun“, či se mu přibližující, ale to by přineslo nárůst výtlaku přes limitních 18 000 tun a snížení kadence střelby. Vzhledem k pojetí třídy Danton jako přechodového typu, bylo tedy doporučeno vyvinout v tomto směru zcela novou konstrukci (pozdější třída Courbet), již od počátku optimalizovanou pro jednotnou hlavní výzbroj. Pro doplnění obrázku si ale nastiňme zvažované možnosti:

1) 10x305 (2x2, 6x1, tedy 7 kanónů v boční salvě)
2) 4x305 (2x2), 12x240 (6x2) – tj. setrvání u původní vybrané varianty
3) 6x305 (2x2, 2x1), 12x194 (4x2, 4x1)*
4) ?x274 – verze, jež měla spojit vyšší rychlost střelby s rozumným dostřelem, ale která prakticky nebyla brána v potaz (i vzhledem k tomu, že žádný nový kanón ráže 274mm nebyl momentálně vyvíjen)

Hlavními změnami, které se povedlo zapracovat do návrhu, byly tedy především přechod na turbínový pohon a záměna 305mm kanónů za výkonnější typ. Tyto se sice dají zcela jistě označit za pozitivní, ale zároveň výrazně oddálily počátek stavby a tedy i zařazení do služby (změny definitivně schváleny až v prosinci 1906 a nové konstrukční plány z tohoto vycházející byly k dispozici v březnu 1907, tj. celý jeden rok po schválení prvotního návrhu). K položení kýlu prvního plavidla tak došlo až v červnu 1907 (celá šestice pak byla dokončena v druhé polovině roku 1911). Dále došlo k nutnému překročení magické hranice 18 000 tun výtlaku, nemluvě o značném finančním prodražení.

Obrázek
semi-dreadnought typu Danton (patrně Voltaire v roce 1913)

Loď/výrobce/zahájení stavby/spuštění na vodu/dokončení:

Danton (Arsenal de Brest, Brest) – 09.01.1908/04.07.1909/24.07.1911
Voltaire (Forges et Chantiers de la Mediterranée, La Seyne) – 08.06.1907/16.01.1909/05.08.1911
Condorcet (Ateliers et Chantiers de la Loire, Saint-Nazaire) – 23.08.1907/19.04.1909/05.08.1911
Diderot (Chantiers de Penhoët, Saint-Nazaire) – 23.08.1907/20.04.1909/25.07.1911
Mirabeau (Arsenal de Lorient, Lorient) – 04.05.1908/28.10.1909/01.08.1911
Vergniaud (Forges et Chantiers de la Gironde, Bordeaux) – ??.07.1908/12.04.1910/18.12.1911

Po konstrukční stránce se jednalo o evoluci předchozí třídy Liberté, s vyšší rychlostí, silnější výzbrojí, vylepšenou protitorpédovou ochranou, ale o něco zeslabeným pancéřováním (díky potřebě vyvážit navýšenou ochranu 240mm věží a celkovou hmotnost plavidel, tj. udržet výtlak na rozumné hodnotě). Plavidla dosahovala výtlaku 18 754 tun (plánovaný 18 318 tun) a pohonná soustava o výkonu 22 500 hp, sestávající ze čtveřice turbín Parsons a 26ti kotlů (Belleville u jednotek Danton, Voltaire a Mirabeau, Niclausse u ostatních tří, tj. Condorcet, Diderot a Vergniaud) jim umožňovala dosáhnout rychlosti mírně přes 19 uzlů (19,25 uzlu, rozmezí hodnot dosažené při zkouškách činilo 19,67 až 20,66 uzlu). Dosah byl díky použití turbín oproti předchozí třídě výrazně nižší a činil 5 500 nm při rychlosti 10 uzlů (maximální náklad uhlí – 2 027 tun), ale výhody celkově převažovaly. Základem ochrany byl boční pancéřový pás, skládající se ze spodní a vrchní části a táhnoucí se po takřka celé délce plavidla (až na malý nechráněný kousek zádě). Ve středu plavidla dosahoval pás výšky 4m (1,6/2,4m pod/nad hladinou). Spodní část měla sílu 250mm (250/100mm na horním/spodním okraji) a na koncích lodě se ztenčovala na 180mm (180/80mm na horním/spodním okraji), vrchní pak 250-220mm (250/200mm na horním/spodním okraji) s koncovým ztenčením na 180-140mm (180/140mm na horním/spodním okraji). V přední části plavidla (od přídě až za barbetu věže 305mm děl) kryl ještě oblast nad bočním pásem 64mm pancíř. Horní pancéřová paluba měla sílu 48mm (tři vrstvy o síle 16mm) a spodní pancéřová paluba pak 45mm (tři vrstvy o síle 15mm) u horizontální části a 70mm u zkosené (15+15+40mm). Co se týká příčných prvků, přední přepážka dosahovala hodnoty 154mm a zadní pak 200mm. Čela věží hlavního dělostřelectva byla chráněna 340mm pancířem (boky a zadní část 260mm, trojvrstvý strop 72mm a kupole až 200mm), jejich barbety až 246mm, věže středního dělostřelectva 225/188mm pancířem na čele/stranách, barbety až 154mm. Ochrana velitelské věže dosahovala až 266mm. Pokud porovnáme hodnoty pancéřování třídy Danton s jejími předchůdkyněmi skupiny République/Liberté, je zřetelně vidět, kde bylo třeba učinit ústupky – tj. boční pancéřový pás, pancéřové paluby (byť u zkosené části byla tato redukce eliminována zesílením třetího plátu) a věže hlavního dělostřelectva. Nová je naopak protitorpédová přepážka o síle 45mm (tři vrstvy o síle 15mm) s dvoumetrovým odstupem od boku plavidla.

Obrázek
Mirabeau

Výrazným posílením naopak prošla výzbroj. Lodě obdržely nejen silnější sekundární výzbroj, ale i nové 305mm kanóny Model 1906 (L/45), schopné střílet výrazně těžší projektily (435 či 440kg dle zdroje, s tomu odpovídající navýšenou výbušnou složí). Dostřel při maximální elevaci 12° činil 14 500 m, rychlost střelby pak cca 1,5 rány za minutu. Celkem 12 děl ráže 240mm Model 1902/06 (L/40) sekundárního dělostřelectva (ačkoli tento pojem není díky důležitosti těchto děl zcela na místě) bylo rozmístěno do celkem šesti dvojdělových věží umístěných na bocích plavidla. Dostřel při maximální elevaci 13° činil 14 000 m. Pokud vezmeme za základ rychlost střelby cca 2 rány/min, tak byla šestice těchto kanónů schopna v boční salvě vychrlit za stejný časový úsek srovnatelnou hmotnost projektilů (při váze granátu 220 kg) jako čtveřice 305mm kanónů hlavní ráže (konkrétně 2 640 kg vs 2 640 kg, tj. celková váha boční salvy činila 5 280 kg/min). Před dotírajícími torpédovými plavidly protivníka mělo obrněnce chránit 16 rychlopalných kanónů ráže 75mm Model 1908 (L/62,5, hmotnost projektilu 6,4 kg, rychlost střelby cca 10 ran/min, maximální dostřel 8 000m při elevaci 25°) a 8 ráže 47mm Model 1902 (L/50, rychlost střelby cca 15 ran/min). Zatímco 75mm kanóny byly umístěny v dvojčlenných skupinkách v pancířem nekrytých a relativně otevřených postaveních v bocích plavidla, 47mm zbraně byly rozmístěny výše na nástavbách. Celý přehled výzbroje pak završovaly dva obligátní podhladinové torpédomety ráže 450mm a možnost nesení až 10ti min. Ty nebyly určeny k přímému kladení z lodě (maximálně pomocí lodních člunů), ale především jako zásoba pro jiná minonosná plavidla. Co se týká zásob munice, maximální příděly činily 300 ks ráže 305mm, 1 200 ks ráže 240mm, 6 880 ks ráže 75mm a 10 000 ks ráže 47mm. Torpéd bylo neseno 6 ks (Model 1909R) a min zmíněných 10 ks (Harlé Model 1906, později Bréguet blíže nespecifikované verze). Základní vstup pro systém řízení palby poskytovaly dva dálkoměry o základně 2m umístěné na stropě velitelské věže a poté celkem osm méně výkonných přístrojů o základně 1,37m, kterými disponovala po jednom každá z věží. Tyto přístroje byly sice dostačující pro tehdy (Francouzi) předpokládané bojové vzdálenosti, ale to se velice brzy stalo minulostí a tento prvek vybavení byl tedy jedním z prvních na seznamu modernizačních počinů.

Ty se zaměřily především na zvýšení dostřelu a tomu odpovídající augmentaci prostředků řízení palby. U 305mm děl byla situace řešena pomocí výkonnější munice převzaté z pozemní fronty – 351 kg granát (FAB Model 1916, či taktéž FAB Guerre), používaný u 305mm kanónů železničního dělostřelectva (modifikované ex-námořní zbraně), byl při vyšší úsťové rychlosti (850 m/s vs 780 m/s u 440 kg granátu) a menší prachové složi (127 kg/145 kg) schopen dolétnout až do vzdálenosti 16 700m (železniční kanóny byly schopny vymést tytéž projektily až do vzdálenosti 34 000m, ovšem při výrazně vyšší elevaci). To se přibližně rovnalo ekvivalentu úpravy elevace na 15°. Každé plavidlo pak neslo 70 ks těchto lehčích dalekonosných granátů. V případě 240mm kanónů byl problém vyřešen tradičním způsobem, nebo-li úpravou věží a navýšením elevace (na 20° ??), po kterýchžto úpravách (provedených v letech 1916 až 1919) činil maximální dostřel 18 000m. Ze slabších 240mm děl se tak paradoxně stal nejdalekonosnější prostředek francouzského námořnictva obecně a zmíněné hodnotě dostřelu mohla po nějaký čas konkurovat (a předčit ji) pouze bitevní loď Lorraine. Konkurence to ovšem byla dosti vachrlatá, neboť po dobu války nesla Lorraine pouze jedinou takto způsobilou věž (modifikovanou v roce 1917). Válečné úpravy zahrnovaly i zmíněnou výměnu dálkoměrů a přidružených prostředků – typická sestava představovala jeden triplexní dálkoměr o základně 4,57m (strop velitelské věže, místo původních přístrojů o základně 2m), 3-4 přístroje o základně 2m, 5-6 o základně 1,37m (obojí převážně na věžích) a jeden pro účely protiletadlové palby (0,8m). Co se týká dalších válečných modifikací, tak v letech 1915 až 1916 byla odstraněna zadní čtveřice kanónů ráže 75mm (při běžné službě na moři shledány jako takřka nepoužitelné) a vyložena byla taktéž polovina 47mm zbraní. Ponechaná přední čtveřice byla modifikována na protiletadlové zbraně a redistribuována na optimálnější pozice. Seznam válečných úprav lze završit modifikací pro provoz upoutaného balónu, jež proběhla v letech 1917 až 1918 (kromě jednotek Danton a Diderot). Obslužné zařízení bylo umístěno v oblasti zadní nástavby, přičemž bylo nutno eliminovat zadní stěžeň. Takto upravené jednotky tak lze velice snadno rozpoznat.

Obrázek
Diderot v poválečném období

Poválečné úpravy mají již ryze kosmetický a udržovací ráz. Trojice nadále provozovaných jednotek (Voltaire, Diderot a Condorcet) byla sice v dobrém technickém stavu a poctivě sloužila ještě řadu let, ale zásadní vylepšování zastaralých a dosluhujících plavidel by bylo plýtváním nedostatkovými finančními prostředky. Úpravy se tak omezily na kontinuální údržbu pohonné soustavy, instalaci dvou 75mm protiletadlových kanónů (výškový dostřel 6 500m při elevaci 88°, celkem 900 ks munice, úpravy provedeny v letech 1918 až 1923) a dvou německých světlometů Siemens získaných v rámci reparací/válečné kořisti (1926 až 1927). U jednotky Diderot proběhla navíc montáž tří 47mm kanónů Model 1885 (počátek 20tých let). V polovině 20tých let se krátce zvažovalo o navýšení bojové hodnoty trojice obrněnců pomocí nové munice (ta by poskytla 305mm dělům dostřel 16 000m a 240mm pak 20 000m), ale z výše uvedených důvodů bylo od tohoto upuštěno.

Courbet (cuirassés de 23 500 tonnes)

Taktické specifikace pro novou třídu bitevních lodí byly zadány v říjnu 1907, přičemž ke stavbě se mělo přistoupit někdy v letech 1909 či 1910. Prvotní projekt (A) představoval v podstatě jen vylepšený a zvětšený typ Danton o výtlaku 21 600 tun a s totožnou hlavní výzbrojí v podobě 4x305 (2x2) a 12x240 (6x2). Silnější mělo být střední dělostřelectvo (18x100) a torpédová výzbroj. Rychlost měla dosahovat hodnoty 20 uzlů, pancéřování též nemělo doznat žádných významných změn. Naštěstí začal být záhy vyvíjen tlak na vypracování souběžného projektu plavidla s jednotnou hlavní výzbrojí (v úvahu připadaly ráže 240, 274 a 305mm) a v červenci 1908 tak došlo k oficiálnímu rozčlenění na dvě projektové větve – projekt A (vylepšený Danton) a projekt B (jednotná hlavní ráže). Projekt B představoval plavidlo o výtlaku 23 200 tun, vyzbrojené dvanácti 305mm kanóny v dvoudělových věžích (po dvou v superpozici na přídi a zádi, dvě křídelní věže) a osmnácti 100mm kanóny (kasematové umístění). Pancéřová ochrana byla podobného rázu jako u projektu A, rychlost měla činit 20 uzlů. Tato verze začala být brzy jasným favoritem a po zahrnutí různých připomínek byla modifikována na variantu B1 (záměna 100mm kanónů za silnější ráže 138,6mm, zesílení pancéřování kasemat chránící střední dělostřelectvo). Souběžně s variantami A a B/B1 byl vyvíjen i projekt C, který zohlednil počínající koketování francouzské admirality s troj a čtyřdělovými věžemi. Největším rozdílem oproti projektové řadě B bylo rozčlenění hlavního dělostřelectva – jedna trojdělová věž na přídi, jedna trojdělová a jedna dvojdělová na zádi a dvě dvojdělové křídelní věže. Sekundární výzbroj by byla opět tvořena osmnácti kanóny ráže 138,6mm. Odlišné uspořádání hlavní výzbroje by zajistilo nezanedbatelnou úsporu hmotnosti (1 000 tun, výtlak by činil 22 200 tun) a nezatěžovalo tolik příďovou část plavidla. Boční salva byla srovnatelná s linií B (10 hlavní), rozdíly byly patrné pouze při palbě přes příď/záď (8x7 a 8x9 hlavní). Při finálním porovnání projektů A, B1 a C, konaném v prosinci 1908, ale došlo k favorizaci projektu B1 a nové bitevní lodě se tak měly do budoucna potýkat s poněkud těžkým „čumáčkem“. Co se týká samotných důvodů, varianta A byla vyřazena jako první pro svou celkovou zastaralost a podřadnost, zatímco variantu C pohřbily její trojdělové věže, neboť zde panovaly obavy z vyřazení podstatné části výzbroje jedním nešťastným zásahem.

Finální projekt tedy stavěl na variantě B1 s šesti dvoudělovými věžemi, ale obsahoval i několik prvků z varianty C a pozdějších úprav (jako bylo například navýšení počtu 138mm děl na 22 kusů). Není bez zajímavosti, že ještě na počátku roku 1910 se uvažovalo o vyzbrojení druhé dvojice 340mm kanóny, což by ale způsobilo značné zdržení a prvními superdreadnoughty francouzského námořnictva se tudíž staly až lodě následující třídy Bretagne. Finance na čtveřici dreadnoughtů třídy Courbet byly uvolněny v rámci rozpočtů let 1910 (Courbet, Jean Bart) a 1911 (Paris, France) a podařilo se docílit podstatně vyšší rychlosti stavby. Ta byla rozdělena rovným dílem mezi námořní arzenály (Arsenal de Lorient, Arsenal de Brest) a soukromé výrobce (Ateliers et Chantiers de la Loire, Forges et Chantiers de la Mediterranée).

Loď/výrobce/zahájení stavby/spuštění na vodu/dokončení:

Courbet (Arsenal de Lorient, Lorient) – 01.09.1910/23.09.1911/19.11.1913
Jean Bart (Arsenal de Brest, Brest) – 15.11.1910/22.11.1911/05.06.1913
Paris (Forges et Chantiers de la Mediterranée, La Seyne) – 10.11.1911/28.09.1912/01.08.1914
France (Ateliers et Chantiers de la Loire, Saint-Nazaire) – 30.11.1911/07.12.1912/15.07.1914

Obrázek
Paris v roce 1914
Čtveřice bitevních lodí třídy Courbet představovala jednotky o výtlaku 23 475/25 579 tun (normální/plný) a pohonná soustava o výkonu 28 000hp (4 turbíny systému Parsons a 24 uhlím vytápěných kotlů – Niclausse u Courbet a Belleville u ostatních tří jednotek) jim umožňovala standardně dosáhnout rychlosti přibližně 21 uzlů (hodnoty dosažené při zkouškách se pak pohybovaly od 21,7 do 22,6 uzlu). Dosah činil 4 200/1 140 námořních mil při rychlosti 10/20 uzlů (náklad uhlí 906 až 2 700 tun). Velikost francouzských doků limitovala délku plavidel (na cca 170 metrů, samotná třída Courbet dosahovala délky 166 metrů), která tak neoplývala nejlepšími nautickými vlastnostmi a díky váze předních věží byla příď zalévána vodou (což později vedlo k sejmutí části zde umístěného pancéřování).

Pancéřová ochrana francouzských dreadnoughtů se nadále držela dosavadního standardu a pancéřové prvky z chrom-niklové oceli tedy opětovně kryly značnou plochu boku plavidla. Dvojdílný boční pancéřový pás se tradičně táhnul přes celou délku plavidla, přičemž maximální tloušťka činila 270mm (?). Na přídi a zádi se pak tenčil na 180mm (?). Z celkové výšky 4,05m připadá 1,7m na podhladinovou část. Nad hlavním pásem se pak nacházel druhý o síle 180mm (?), stejnou hodnotu měl i pancíř kryjící kasematy sekundárního dělostřelectva (vnitřní příčné prvky pak 160mm). Zadní příčná pancéřová přepážka byla vyrobena ze 180mm oceli. Boky plavidla tak byly chráněny prakticky celé, přinejmenším v oblasti mezi přední a zadní věží hlavního dělostřelectva. Za tuto hranici zabíhal směrem ke koncům pouze samotný boční pás plus na přídi tenčí pás nad ním. Horizontální ochranný prvek tvořila čtveřice pancéřovaných palub – dvojice nejsvrchnějších palub chránilo maximálně 30mm, zatímco vrchní pancéřová paluba měla sílu 48mm (18+18+12mm) a spodní pancéřová paluba obdržela 40mm pancíř složený taktéž ze tří vrstev (14+14+12mm), se skloněnou částí zesílenou na 70mm (14+14+42mm). Velitelskou věž chránil 266mm pancíř (čelo a boky, zadní část pak 216mm, spojovací část maximálně 200mm), barbety věží hlavního dělostřelectva pak pancíř o síle 236mm. Pancéřování věží mělo následující schéma – čelní a boční části 250mm, zadní 360mm (z obyčejné oceli, větší síla sloužila jako protizávaží) a strop o tloušťce 72mm (24+24+24mm) s malou pancéřovanou kupolí (80-200mm). Na propracovanou podvodní ochranu se tentokráte rezignovalo a obdobu protitorpédové ochrany použité u třídy Danton zde nenalezneme.

Základem výzbroje bylo 12 kanónů ráže 305mm Model 1906/10 (L/45, rychlost palby 1,5 rány za minutu), rozmístěných po dvojicích do celkem šesti věží – po dvou v superpozici na přídi a zádi a dvou křídelních. Toto rozmístění bylo později vyhodnoceno jako nevhodné (s ohledem na zranitelnost exponovaných bočních věží a sílu boční salvy, přičemž stejné hodnoty by se dalo docílit umístěním pěti věží v ose plavidla, to vše při značné úspoře hmotnosti) a nemělo se již u budoucích konstrukcí opakovat. S ohledem na dobu vzniku a v rámci skupiny ranných dreadnoughtů se ale nejednalo o žádnou zvláštnost (některá zahraniční plavidla s hexagonálně umístěnými věžemi na tom byla v podstatě ještě hůře). Zásadní problémy, které výrazně snižovaly efektivitu palby, se nacházely jinde. Zaprvé věže neumožňovaly větší elevaci než 12°, čímž byl dostřel 305mm děl degradován na hodnotu 13 500m. Později tak dosahovaly většího dostřelu i 240mm kanóny nesené třídou Danton (viz. text zabývající se touto třídou). Druhým kamenem úrazu byl spartánský systém řízení palby optimalizovaný pro menší bojové vzdálenosti, který sice stavěl na moderních přístrojích, ale k dispozici byly pouze dva dálkoměry o základně 2,74m (plus každá z věží disponovala vlastním dálkoměrem o základně 1,37m). Celkové možnosti využití jinak celkem slušné palebné síly těchto dreadnoughtů byly tedy poněkud tristní.

Sekundární dělostřelectvo zastupovalo 22 kanónů ráže 138,6mm Model 1910 (L/55, rychlost palby 5-6 ran/min), rozmístěných do bočních kasemat (rozsah elevace -10° až +15°). Umístění záďové čtveřice kanónů (umístěny s odstupem od zbytku středního dělostřelectva v samostatném oddíle a o úroveň níže) nebylo zvoleno příliš vhodně a tyto zbraně byly v případě nepříznivého počasí jen těžko použitelné. Výzbroj doplňovaly 4 kanóny ráže 47mm Model 1902 (L/50) a stále oblíbené podhladinové torpédomety, přičemž jejich počet byl oproti předchozím třídám navýšen na 4 ks (450mm Model 1909). Pro 305mm kanóny se nakládalo 100 ks munice na hlaveň (tj. 1 200 celkem), pro 138mm 275 ks (6 050 celkem), pro 47mm 300 ks (1 200 celkem) a torpédomety se dělily o 12 nesených torpéd (některé zdroje uvádějí Model 1911D). Stejně jako předchozí třída, i lodě třídy Courbet byly projektovány pro nesení námořních min (30 ks).

Posádku tvořilo 1 115 mužů (1 187 v případě použití v roli vlajkové lodi).

Již záhy po dokončení se na lodích začaly realizovat různé úpravy, které cílily na slabá místa této třídy a měly plavidlům dopomoci k větší efektivnosti na soudobém bojišti. Již v dubnu 1914 tak padlo rozhodnutí o upgradu nedostačujícího systému řízení palby. Dva dálkoměry o základně 2,74m byly demontovány a nahrazeny třemi přístroji se základnou 4,57m (spřaženy do jednoho trojitého zařízení). U Paris a France se tak dělo při jejich přebírání do stavu námořnictva, u Courbet a Jean Bart pak zpětně (Courbet duben 1915, Jean Bart červenec 1915). Postupně pak probíhala i výměna dálkoměrů na jednotlivých věžích (nově přístroje o základně 2m). Se začátkem světového konfliktu se taktéž ukázala potřeba chránit svá plavidla před novým vzdušným nebezpečím – zpočátku došlo pouze k modifikaci stávajících 47mm kanónů tak, aby byly schopny palby na vzdušné cíle (úpravy provedeny v roce 1915), ale posléze na palubu přibyly i výkonnější zbraně ráže 75mm (na bázi slavného pozemního kanónu Model 1897). Courbet a Paris obdržely dva kusy, Jean Bart a France čtyři kusy.

Největší modernizační nápor ale přišel až po skončení Velké války, přičemž úsilí francouzských konstruktérů směřovalo k postupnému odstraňování (případně zmírňování) skupiny základních detekovaných nedostatků (pokud to bylo možné a rentabilní). Za ty hlavní byly považovány – nedostatečný systém řízení palby, malá elevace děl, slabá horizontální ochrana proti strmě dopadajícím projektilům, slabá ochrana proti torpédům, pohonný systém stojící na uhelném vytápění, slabá protiletadlová výzbroj a zastaralý systém vnitřní komunikace, osvětlení a organizace obecně. Počínaje rokem 1920 se tak rozběhly jednotlivé etapy modifikací, které umožnily prvním francouzským dreadnoughtům setrvat ve službě po celé dlouhé meziválečné období, přičemž část lodí dokázala ještě okrajově zasáhnout do dění Druhé světové války (byť celá třída začala výrazně ztrácet na světový standard již v průběhu 30tých let a v samotném francouzském námořnictvu byla upozaděna modernějšími plavidly a sloužila převážně k cvičným účelům).

Vedlejším produktem provedených úprav bylo i jakési „zjemnění“ visuální stránky. Při jejím vstupu do služby by jistě řada pozorovatelů neváhala označit ze svého subjektivního pohledu tuto třídu jako strohou a nepříliš vzhlednou a ačkoli by mnozí z nich neoznačili vzezření těchto plavidel za zvláště půvabné ani po úpravě stožárů, komínů a nástaveb, tak se dá říci, že jim tento „facelift“ rozhodně prospěl.

Provedené modifikace se u jednotlivých plavidel poněkud lišily, takže každé z nich budou rozebrány samostatně a v detailu. Plná tři hlavní modernizační kola absolvovala plavidla Courbet a Paris, Jean Bart pak pouze dvě (pro svůj špatný stav, další modernizace tak byla shledána jako nerentabilní a loď byla přeměněna na stacionární školní jednotku). Čtvrtá jednotka, France, se pak obešla bez úprav, neboť její potopení v roce 1922 jakýmkoli dalším modifikacím zabránilo.
Obrázek
France v roce 1920

Courbet

20.10.1920 až 20.4.1921 (Toulon)
- odebrány všechny protiletadlové kanóny (2x75, 4x47) a nahrazeny modernějšími 75mm kanóny Model 1918 (4 ks), přidány dva salutní 47mm kanóny Model 1885

19.7.1923 až 16.4.1924 (FCM, La Seyne)
- elevace u děl hlavní ráže navýšena na 23°, patřičně stoupnul i dostřel – nyní až 26 000m
- změny v zásobách střeliva – 1 200 ks (305mm), 4 730 ks (138mm), 1 800 ks (75mm), 880 ks (47mm)
- modernizován systém řízení palby – základem jsou stále dálkoměry o základně 4,57m, přičemž jeden přibyl na vrchol nového stožáru, na velitelskou věž byl pak umístěn experimentální dálkoměr o základně 7,6m
- úprava kasemat středního dělostřelectva
- pancéřování na přídi zeslabeno na 151mm, účelem tohoto odlehčení bylo zlepšení nautických vlastností
- jedna z pěti kotelen převedena na vytápění naftou (4 kotle du Temple)
- dva přední komíny spojeny v jeden (větší a vyšší)

15.1.1927 až 12.1.1931 (FCM, La Seyne)
- protiletadlové kanóny ráže 75mm vyměněny za novější verzi (Model 1922), časem přidán ještě pátý kanón téže ráže (někdy je udáváno celkem 7 ks 75mm kanónů, čemuž by nasvědčovaly i některé pozdější fotografie)
- další úpravy v systému řízení palby – systém řízení palby firmy Saint Chamond Granat, kompletně nová sestava dálkoměrů - na věž číslo 2 umístěn jeden dálkoměr o základně 8,2m, na velitelské věži se nacházela spojená jednotka skládající se ze dvou dálkoměrů o základně 4,57m, další dálkoměr o základně 4,57mm se nacházel za ní poblíž hlavního bojového stěžně, na jehož vrcholu byla umístěna spojená jednotka skládající se tentokráte z jednoho 4,57m a jednoho 3m dálkoměru, po stranách velitelské věže instalovány pomocné dálkoměry o základně 2m, dále přidány 1,5m dálkoměry pro řízení protiletadlové palby
- další dvě kotelny převedeny na vytápění naftou (6 kotlů du Temple), u zbytku kotelen využívajících uhlí byly instalovány nové kotle (všechny tyto kotle pocházely ze zrušených jednotek třídy Normandie – konkrétně Normandie, Languedoc a Flandre)

6.7.1933 až 20.7.1933 (Toulon)
- instalace 8mm kulometů na střechy věží, dále přidán jeden čtyřhlavňový 13,2mm komplet Hotchkiss
- přesun protiletadlových dálkoměrů (kvůli ovlivnění spalinami)

1.4.1937 až 19.9.1938 (Toulon)
- demontovány torpédomety
- opraveny kotle

Obrázek
Courbet v roce 1938

květen 1940 (Brest)
- přidán jeden 37mm protiletadlový kanón (??)

Jean Bart

12.10.1923 až 29.1.1925 (???)
- elevace u děl hlavní ráže navýšena na 23°
- úprava kasemat středního dělostřelectva
- odebrány 75mm protiletadlové kanóny a nahrazeny modernějšími 75mm kanóny Model 1918 (4 ks), 47mm Hotchkissy Model 1902 zůstaly zachovány (2 jako salutní, 2 jako výsadkové)
- přidáno 24 kulometů Hotchkiss Model 1916 ráže 8mm (6 skupin po 4 ks)
- modernizován systém řízení palby – na vrchol nového stožáru přibyl jeden dálkoměr o základně 4,57m
- pancéřování na přídi zeslabeno na 155mm
- jedna z pěti kotelen převedena na vytápění naftou (4 kotle du Temple)
- dva přední komíny spojeny v jeden (větší a vyšší)

13.8.1926 až 4.10.1926 (Toulon)
- úpravy v radiovybavení

21.11.1927 až 16.1.1928 (Toulon)
- upgrade dálkoměrů

7.8.1929 až 28.9.1931 (Toulon)
- protiletadlové kanóny ráže 75mm vyměněny za 7 ks novější verze (Model 1922)
- další úpravy v systému řízení palby – systém řízení palby firmy Saint Chamond Granat, nová sestava dálkoměrů - na věž číslo 2 umístěn jeden dálkoměr o základně 8,2m, na velitelské věži se nacházela spojená jednotka skládající se ze dvou dálkoměrů o základně 4,57m, další dálkoměr o základně 4,57mm se nacházel za ní poblíž hlavního bojového stěžně, na jehož vrcholu byla umístěna spojená jednotka skládající se tentokráte z jednoho 4,57m a jednoho 3m dálkoměru, po stranách velitelské věže instalovány pomocné dálkoměry o základně 2m, dále přidány 1,5m dálkoměry pro řízení protiletadlové palby
- další dvě kotelny převedeny na vytápění naftou (6 kotlů du Temple), u zbytku kotelen využívajících uhlí byly instalovány nové kotle (původem z třídy Normandie)
- výměna pomocných turbín za nový typ

5.10.1933 až 15.12.1933 (Toulon)
- změny v radiovybavení, demontáž podhladinových torpédometů

Paris

25.10.1922 až 25.11.1923 (Brest)
- elevace u děl hlavní ráže navýšena na 23°
- odebrány všechny protiletadlové kanóny (2x75, 4x47) a nahrazeny modernějšími 75mm kanóny Model 1918 (4 ks), přidány dva salutní 47mm kanóny Model 1885
- přidáno 24 kulometů Hotchkiss Model 1916 ráže 8mm (6 skupin po 4 ks)
- změny v zásobách střeliva – 1 200 ks (305mm), 4 730 ks (138mm), 1 800 ks (75mm), 880 ks (47mm)
- nový stožár s dálkoměrem o základně 4,57m
- nainstalovány 1,5m dálkoměry pro řízení palby protiletadlových děl
- pancéřování na přídi zeslabeno na 151mm
- jedna z pěti kotelen převedena na vytápění naftou (4 kotle du Temple)
- přední komíny nespojeny jako u sesterských jednotek, ale u přesunuty těsně k sobě a zvýšeny

20.12.1924 až 9.1.1925 a 1926 (Toulon)
- změny v radiovybavení a sestavě reflektorů

16.8.1927 až 15.1.1929 (Toulon)
- další úpravy v systému řízení palby – systém řízení palby firmy Saint Chamond Granat, nová sestava dálkoměrů - na velitelské věži se nacházela spojená jednotka skládající se ze dvou dálkoměrů o základně 4,57m, další dálkoměr o základně 4,57mm se nacházel za ní poblíž hlavního bojového stěžně, na jehož vrcholu byla umístěna spojená jednotka skládající se tentokráte z jednoho 4,57m a jednoho 3m dálkoměru, po stranách velitelské věže instalovány pomocné dálkoměry o základně 2m, dále přidány 1,5m dálkoměry pro řízení protiletadlové palby

1930 (??)
- přidán dálkoměr o základně 8,2m – místo 1,5m protiletadlového dálkoměru na stropě věže č. 2

1.7.1934 až 21.5.1935 (Toulon)
- výměna děl hlavní ráže
- nová sestava protiletadlových kanónů – nyní sedm zbraní ráže 75mm (Model 1922)
- oprava kotlů

květen 1938 (Toulon)
- změny v radiovybavení

květen 1940 (Brest, dokončeno v Cherbourgu)
- přidáno 14 kulometů ráže 13,2mm – typy Hotchkiss (6x2) a Browning (2x1)

Obrázek
Paris v roce 1939

Bretagne (cuirassés de 23 500 tonnes)

Ačkoli jsou lodě třídy Bretagne prvními francouzskými obrněnci, které se zařadily do prestižní kategorie superdreadnoughtů, tak po stránce konstrukční se nejednalo o nijak revoluční typ. Pokud bychom je nějak charakterizovali, tak jako opakování třídy Courbet s odlišnou (a posílenou) hlavní výzbrojí. Hlavním limitačním faktorem byla v té době stále velikost doků, která prozatím neumožňovala francouzským konstruktérům a námořním plánovačům popustit otěže výtlaku a s tím spojené délce plavidel. Jak se často stává, první návrhy bývají odvážnější a následně musejí ustupovat realitě a nejinak tomu bylo i při projektování třídy Bretagne a její výzbroje. Upuštěno tak muselo být jak od čtveřice čtyřdělových věží s 305mm kanóny (tj. celkem 16 těžkých děl), tak od šestivěžové varianty s kanóny ráže 340mm (jednou z možností bylo použití stejného schématu jako u třídy Courbet, druhou pak umístění všech věží v ose plavidla). Stanovený limit 23 500 tun byl neúprosný a vměstnat takovouto výzbroj do uvedeného výtlaku bylo neproveditelné (varianta s 305mm kanóny byla sice odmítnuta na bázi deklasace ze strany čerstvě realizovaných zahraničních superdreadnoughtů, ale je otázkou, zda-li by taktéž prošla přes hmotnostní omezení). V závěru to ale bylo pro budoucí třídu spíše přínosem (alespoň vůči verzi „ala Courbet“), neboť jediným schůdným řešením pro nalezení alternativy k obdobné síle boční palby (10 děl) v rámci omezeného výtlaku bylo eliminovat nepříliš progresivní a zároveň zranitelné křídelní věže a umístit všechny věže těžkého dělostřelectva v ose plavidla. Avšak na druhou stranu nebylo ani možné realizovat v rámci sešněrovaného designu případná zásadnější vylepšení. Bitevní lodě třídy Bretagne se tedy vyznačovaly poměrně silnou výzbrojí (byť tradičně degradovanou zastaralostí francouzské taktické koncepce), ale takřka identickým pancéřovým schématem a parametry/výkony obecně.

Ovšem tyto nové superdreadnoughty, i přestože v rámci zahraniční konkurence rozhodně nestojící zrovna na špici výkonů a vývojových trendů, měly získat v Marine nationale výsadní a velice důležitou pozici. Ta neměla být dána ani tak jejich schopnostmi, jako spíše peripetiemi mezinárodního vývoje a eskalací napětí, kteréžto vyústilo až ve válečné běsnění První světové války. Nemělo to trvat dlouho a z plavidel, která bychom nejspíše označili jako první z mnoha (viz. plánované třídy Normandie a Lyon) , se stala na dlouhou dobu ta poslední a nejsilnější v inventáři. Trojici jednotek sice chyběl v roce 1914 k dokončení ještě nějaký čas, ale jejich stupeň rozestavěnosti byl takový, že se vyhnuly osudu svých následnic, jejichž dokončení/realizace byla krátce po začátku války odložena na neurčito. Dostrojení jednotek se sice vzhledem k realokaci zdrojů prodloužilo, ale alespoň pokračovalo a obrněnce měly svou budoucnost jistou. Do služby pak vstoupily na počátku roku 1916. Až do poloviny 30tých let tvořila tato trojice jádro francouzské bitevní floty, avšak i poté pokračovala v aktivní službě a celá třída se ještě stačila zúčastnit bojů Druhé světové války.

Loď/výrobce/zahájení stavby/spuštění na vodu/dokončení:

Bretagne (Arsenal de Lorient, Lorient) – 22.07.1912/21.04.1913/10.02.1916
Provence (Arsenal de Brest, Brest) – 22.05.1912/20.04.1913/01.03.1916
Lorraine (Ateliers et Chantiers de la Loire, Saint-Nazaire) – 07.11.1912/30.09.1913/10.03.1916

Obrázek
Bretagne ve své originální prvoválečné podobě

Kromě výše uvedených tří jednotek si jednu prakticky identickou loď objednali v dubnu 1914 i Řekové (jediným rozdílem bylo dodatečných 12 kanónů ráže 76mm). Těžko říci, zda-li byli bezpodmínečně spokojeni s designem, ale francouzská vláda poskytla štědré finanční pobídky a hotový projekt nabízel i časovou úsporu. Ačkoli byla stavba plavidla, pojmenovaného jako Vasilefs Konstantinos (některé zdroje uvádějí, že jméno bylo ještě před počátkem stavby změněno na Vasilefs Georgios) zahájena záhy (12.6.1914), následující závod s časem nešlo vyhrát. V srpnu 1914 byla stavba zastavena a samozřejmě se již nikdy nerozběhla. Řekům tak zůstaly oči pro pláč a právní tahanice kolem kontraktu, jež se vlekly až do roku 1925 (tedy něco podobného, jako v případě v Německu stavěného dreadnoughtu Salamis).

Jak již bylo řečeno, při projektování prvních francouzských superdreadnoughtů se sáhlo do značné míry k recyklaci konstrukce třídy Courbet. Obě třídy tedy s drobnými odlišnostmi sdílely základní parametry jako vnější rozměry, výtlak, rychlost, sílu pancéřování atd. Zásadní odlišností tak byla především výše zmíněná hlavní výzbroj. Pokud bychom měli přejít k samotným parametrům, tak výtlak činil 23 936/26 600 tun (normální/plný) a lodě dosahovaly cca o jeden uzel nižší maximální rychlosti, než jejich předchůdkyně – tj. 20 uzlů (při zkouškách maximálně 20,6 uzlu). A to i přes mírný (ačkoli spíše zanedbatelný) nárůst výkonu pohonné soustavy na 29 000hp (4 turbíny systému Parsons a pestrá sestava uhlím vytápěných kotlů – 24x Niclausse u Bretagne, 18x Guyot du Temple u Provence a 24x Belleville u Lorraine). Dosah při rychlosti 10/20 uzlů činil 4 700/600 námořních mil, uhlí bylo vezeno 900 až maximálně 2 680 tun. Ani pancéřové schéma nedoznalo výrazných změn – boční pancéřový pás 250mm (se ztenčením na 220/100mm na horním/spodním okraji), na koncích plavidla 160mm (se ztenčením na 140/80mm na horním/spodním okraji), vrchní pás kryjící boky 160mm, kasematy středního dělostřelectva 160mm (vnitřní příčné prvky 160mm), příčné přepážky 180mm, vrchní paluba 30mm, spodní paluba 10-12mm, horní pancéřová paluba 10-12mm, spodní pancéřová paluba 40mm (70mm zkosená část). U velitelské věže se uvádí 266mm (s 200mm u vrchní části vertikální spojovací trubice). Barbety a věže hlavního dělostřelectva nesdílely uniformní ochranu, ale navzájem se lišily. Čela věží č. 1 a 5 (zcela vpředu a zcela vzadu) chránil 340mm pancíř (?), u věží č. 2 a 4 (v superpozici) byl zeslaben na 250mm (?), zatímco prostřední věž č. 3 obdržela nejsilnější ochranu, 400mm (?) (opět na čele, boky jsou poněkud diskutabilní a záleží na použitém zdroji). Strop věží dosahoval hodnoty 72mm, tj. stejně jako u předchozí třídy. Síla barbet se pohybovala od 248mm (či 236mm, dle zdroje, věže č. 1 a 5) do 270mm (věže č. 2, 3 a 4). V konstrukci lze vypozorovat i jistý návrat pozornosti k otázce podvodní ochrany, leč hodnota tloušťky zakomponované protitorpédové přepážky, konkrétně 8mm, nám ale napoví mnohé o její případné účinnosti.

Výrazně účinnější hlavní výzbroj v podobě 10ti kanónů ráže 340mm Model 1912 (L/45) byla rozmístěna do pětice věží v ose plavidla (po dvou v superpozici na přídi a zádi a jedna uprostřed plavidla), což umožňovalo využít všechna děla v boční salvě. Francouzi ovšem již tradičně degradovali tento kvalitativní poskok nízkou hodnotou elevace, konkrétně opětovně 12°, což limitovalo maximální dostřel na 14 500m. U jednotky Lorraine sice došlo v roce 1917 k úpravě jedné věže (č. 5) a navýšení elevace na 18°, což umožňovalo dostřel až 21 000m, ale stále to byla pouze jedna jediná věže (ačkoli se původně plánovalo modifikovat více věží). Komplexnějšího řešení tohoto problému se tedy celá třída dočkala až po skončení války. Složení středního dělostřelectva bylo obdobné jako u předchozí třídy Courbet, tedy 22 kanónů ráže 138,6mm Model 1910 (L/55), pouze odlišně rozmístěných. Zbylou výzbroj představovaly 2 protiletadlové kanóny ráže 75mm, 7 kanónů Hotchkiss Model 1885 ráže 47mm (z toho 5 na střechách věží hlavního dělostřelectva), čtveřice podhladinových torpédometů ráže 450mm a 30 min. Zásoba munice – po 100 ks granátů ráže 340mm na hlaveň, u ráží 138,6mm a 47mm se jednalo o 275 a 300 ks. Součástí systému řízení palby byl jeden triplexní dálkoměr o základně 4,57m, dále každá z věží disponovala vlastním 2m dálkoměrem. Pro účely sekundárního dělostřelectva pak sloužila čtveřice přístrojů o stejné základně (2m).

Posádku tvořilo 1 193 mužů (1 250 v případě použití v roli vlajkové lodi).

Obrázek
Lorraine v roce 1917

Na jednotky třídy Bretagne, jako nejhodnotnější bitevní lodě francouzského námořnictva, se záhy nevyhnutelně obrátila pozornost admirality a započalo vylepšování jejich parametrů. Vzhledem ke svému významu prošly po skončení války úpravami jako první, kdežto starší jednotky třídy Courbet byly odsunuty na druhé místo (přičemž další vylepšování těchto ranných dreadnoughtů záviselo i na tom, zda-li budou dokončeny rozestavěné jednotky třídy Normandie). Nějaká radikální přestavba sice nepřicházela v úvahu (po technické, finanční a ani logické stránce), ale plavidla prošla kontinuálními úpravami, které alespoň navýšily jejich bojovou hodnotu a umožnily udržet je v aktivní službě až do vypuknutí Druhé světové války (poslední modernizace z první poloviny 30tých let cílily na jejich udržení ve službě cca do let 1944 až 1945). Lodě absolvovaly několik větších modernizací (tři v případě Bretagne a Provence, čtyři u Lorraine, kterážto se po poslední přestavbě od svých sesterských jednotek výrazně odlišovala) a menších úprav, níže blíže rozebraných.

Bretagne

12.6.1919 až 18.10.1920 (Toulon)
- elevace u děl hlavní ráže navýšena na 18° (dostřel 21 000m)
- odebrána čtveřice kanónů ráže 138,6mm z kasemat na přídi (nyní 18x138)
- odebráno 2x75 a 2x47, nahrazeny modernějšími 75mm protiletadlovými kanóny
- přední klasický stěžeň nahrazen trojnožkovým, zadní odstraněn (modifikován pro obsluhu ukotveného balónu)
- na věže č. 2 a 4 instalovány startovací plošiny pro letouny
- přidán jeden dálkoměr o základně 3,66m (na vrcholu trojnožkového stěžně) a dva o základně 2m (které posílily dosavadní čtveřici určenou k řízení palby 138,6mm děl)
- zvýšen přední komín

1.5.1924 až 28.9.1925 (Toulon)
- elevace u děl hlavní ráže navýšena na 23° (dostřel 23 700m)
- odstranění části pancéřového pásu na přídi plavidla (pro vylepšení nautických vlastností)
- část kotlů přeměněna na vytápění naftou
- přidány dva dálkoměry o základně 1,5m (pro 75mm protiletadlové kanóny)
- sejmuty startovací plošiny z věží č. 2 a 4

počátek roku 1926, průběh roku 1927
- instalace startovací plošiny na věž č. 3
- výměna a reorganizace protiletadlových dálkoměrů
- vybudování postavení pro 24 protiletadlových 8mm kulometů Hotchkiss Model 1916 (6 skupin po 4 ks), dalších 8 kulometů neseno pro potřeby výsadku

15.11.1927 až 12.5.1928 (Toulon)
- oprava kotlů
- změny v dálkoměrech – triplexní 4,57m typ nahrazen dvojitým o téže základně, jeden o základně 4,57m umístěn v oblasti zadního stěžně, 3,66m typ na vrcholu trojnožkového stěžně nahrazen 4,57m typem, na věž č. 2 instalován jeden o základně 8,2m, přidány dva další pro účely protiletadlové palby (1,5m) a sejmuty dva pro řízení střelby sekundárního dělostřelectva
- nový zadní stěžeň

1.7.1932 až 12.11.1934 (Toulon)
- výměna 340mm kanónů
- odebrána čtveřice kanónů ráže 138,6mm z kasemat na zádi (nyní 14x138)
- výměna 75mm protiletadlových kanónů za modernější typ (Model 1922)
- instalace čtyř čtyřhlavňových kompletů s kulomety Hotchkiss ráže 13,2mm
- odstraněny podhladinové torpédomety
- modernizace pohonné soustavy – vylepšení u pohonné jednotky a kompletní přechod na vytápění kotlů naftou (zásoba pohonných hmot – až 2 500 tun)
- další změny v dálkoměrech – zaměněna sestava na vrcholu trojnožkového stěžně (nyní 1x 4,57m a 2x 2m), přidána dvě postavení pro řízení palby protiletadlových děl (každé s jedním 2m dálkoměrem, patrně nahrazeny všechny dosavadní přístroje) a jeden 2m dálkoměr na věž č. 2 (pro navigační účely)

Obrázek
Bretagne po přestavbě z let 1932 až 1934

24.10.1936 až 10.1.1937 (Brest)
- modifikace ochrany 75mm děl do uzavřené podoby
- změny v dálkoměrech - zaměněna sestava na vrcholu trojnožkového stěžně (nyní 1x 5m), u duplexního 4,57m typu zaměněn spodní přístroj za nový o základně 5m, tentýž nahradil i 4,57m dálkoměr na zádi, přidány dva o základně 3m

15.12.1937 až 9.5.1938 (Brest)
- změny v dálkoměrech - zaměněna sestava na vrcholu trojnožkového stěžně (nyní 1x 8m)

2.12.1939 až 3.3.1940 (Toulon)
- změny v dálkoměrech - zaměněna sestava na vrcholu trojnožkového stěžně (nyní 1x 12m)

Provence

1919
- odebrána čtveřice kanónů ráže 138,6mm z kasemat na přídi (nyní 18x138)

1.2.1922 až 4.7.1923 (Toulon)
- elevace u děl hlavní ráže navýšena na 18° (dostřel 21 000m)
- odebráno 2x75 a 2x47, nahrazeny modernějšími 75mm protiletadlovými kanóny
- přední klasický stěžeň nahrazen trojnožkovým
- přidány dva dálkoměry o základně 2m (patrně pro účely řízení palby 138,6mm děl) a jeden o základně 1,5m (pro protiletadlová děla)

12.12.1925 až 11.7.1927 (Toulon)
- elevace u děl hlavní ráže navýšena na 23° (dostřel 23 700m)
- odstranění části pancéřového pásu na přídi plavidla (pro vylepšení nautických vlastností)
- část kotlů přeměněna na vytápění naftou
- změny v dálkoměrech – triplexní 4,57m typ nahrazen uzavřeným postavením se dvěma dálkoměry o téže základně, po jednom dálkoměru o základně 4,57m umístěno na vrcholu trojnožkového stěžně a v oblasti zadního stěžně, na věž č. 2 instalován jeden o základně 8,2m, přidány dva další pro účely protiletadlové palby (1,5m)
- nový zadní stěžeň

1928
- dva 1,5m protiletadlové dálkoměry nahrazeny jedním 1,5m na střeše věže č. 2

30.9.1931 až 20.8.1934 (Brest)
- výměna 340mm kanónů
- odebrána čtveřice kanónů ráže 138,6mm z kasemat na zádi (nyní 14x138)
- výměna 75mm protiletadlových kanónů za modernější typ (Model 1922) a
modifikace jejich ochrany do uzavřené podoby
- instalace čtyř čtyřhlavňových kompletů s kulomety Hotchkiss ráže 13,2mm
- odstraněny podhladinové torpédomety
- modernizace pohonné soustavy – vylepšení u pohonné jednotky a kompletní přechod na vytápění kotlů naftou
- další změny v dálkoměrech – zaměněna sestava na vrcholu trojnožkového stěžně (nyní 1x 4,57m a 2x 2m), přidána dvě postavení pro řízení palby protiletadlových děl (každé s jedním 2m dálkoměrem) a jeden 2m dálkoměr na věž č. 2 (pro navigační účely), dále dva 3m dálkoměry

15.8.1936 až 25.9.1936 (Brest)
- změny v dálkoměrech – u všech postavení se 4,57m dálkoměry (na vrcholu stěžně, na střeše velitelské věže a záložní stanoviště na zádi) byly demontovány tyto přístroje a postavení obdržela nové o základně 5m

Obrázek
Provence v roce 1937

20.1.1939 až 17.4.1939 (Brest)
- změny v dálkoměrech - zaměněna sestava na vrcholu trojnožkového stěžně (nyní 1x 8m)

1940
- protiletadlová výzbroj posílena instalací trojice čtyřhlavňových postavení 13,2mm kulometů Hotchkiss

Lorraine

1919 (?)
- odebrána čtveřice kanónů ráže 138,6mm z kasemat na přídi (nyní 18x138)

10.11.1921 až 4.12.1922 (Toulon)
- elevace u děl hlavní ráže (4 zbývající věže) navýšena na 18° (dostřel 21 000m)
- odebráno 2x75 a 2x47, nahrazeny modernějšími 75mm protiletadlovými kanóny
- přední klasický stěžeň nahrazen trojnožkovým
- přidány dva dálkoměry o základně 2m (patrně pro účely řízení palby 138,6mm děl) a jeden o základně 1,5m (pro protiletadlová děla)

15.11.1924 až 4.8.1926 (Toulon)
- elevace u děl hlavní ráže navýšena na 23° (dostřel 23 700m)
- odstranění části pancéřového pásu na přídi plavidla (pro vylepšení nautických vlastností)
- část kotlů přeměněna na vytápění naftou
- změny v dálkoměrech – triplexní 4,57m typ nahrazen uzavřeným postavením se dvěma dálkoměry o téže základně, po jednom dálkoměru o základně 4,57m umístěno na vrcholu trojnožkového stěžně a v oblasti zadního stěžně, na věž č. 2 instalován jeden o základně 8,2m, tamtéž přidán i jeden pro účely protiletadlové palby (1,5m), dále byl instalován jeden dálkoměr o základně 1m pro navigační potřeby
- nový zadní stěžeň

17.12.1929 až 6.6.1931 (Brest)
- přeměna další kotelny na vytápění mazutem

1.8.1932 až 2.11.1932 (Toulon)
- protiletadlové kanóny vyměněny za 6 ks 75mm zbraní Model 1922

18.9.1934 až 20.11.1935 (Brest)
- sejmuta věž č. 3 (nyní 8x340), nahrazena hangárem a na něm umístěným katapultem a dalším obslužným zařízením/zázemím pro palubní letouny (až 3 ks), zároveň s tím bylo nutno modifikovat komíny a nástavby, stávající muniční sklad prostřední věže byl nyní využíván pro uložení munice pro sekundární dělostřelectvo a nové protiletadlové kanóny (viz. dále)
- výměna 340mm kanónů
- odebrána čtveřice kanónů ráže 138,6mm z kasemat na zádi (nyní 14x138)
- výměna 75mm protiletadlových kanónů za 8 ks výrazně výkonnějšího 100mm typu (Model 1930, 4x2, zbraně kryté štíty umístěny ve středu plavidla, neseno 1 800 ks munice)
- instalace dvou čtyřhlavňových kompletů s kulomety Hotchkiss ráže 13,2mm
- odstraněny podhladinové torpédomety
- modernizace pohonné soustavy – vylepšení u pohonné jednotky a kompletní přechod na vytápění kotlů naftou
- nová sestava dálkoměrů – trojice dálkoměrů o základně 4,57m (po jednom v postaveních na vrcholu trojnožkového stěžně, střeše velitelské věže a sekundárním postavení na zádi), jeden o základně 5m (na střeše velitelské věže, spárovaný s 4,57m typem), jeden o základně 8,2m (střecha věže č. 2), čtyři o základně 3m (pro řízení palby sekundárního a protiletadlového dělostřelectva), pět o základně 2m (věže hlavního dělostřelectva plus jeden pro potřeby sekundárního dělostřelectva), tři o základně 1m

Obrázek
Lorraine po přestavbě z let 1934 až 1935

15.9.1937 až 8.11.1937 (Brest)
- přidán jeden čtyřhlavňový komplet ráže 13,2mm

6.10.1938 až 16.11.1938 (Brest)
- změny v dálkoměrech - zaměněna sestava na vrcholu trojnožkového stěžně (nyní 1x 8m), dále přidán jeden o základně 3m

30.1.1940 až 3.4.1940 (Toulon)
- sejmuty 100mm protiletadlové kanóny (nouzové řešení pro urychlené vyzbrojení bitevní lodě Richelieu) a nahrazeny 8 ks starších 75mm kanónů Model 1922 v uzavřených postaveních (8x1)

16.3.1944 až 21.5.1944 (Oran)
- protiletadlová výzbroj byla posílena instalací 40mm (14x1) a 20mm (25x1) automatických kanónů, dále byl namontován radar a demagnetizační zařízení

Obrázek
Lorraine v roce 1944
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od Polarfox »

Normandie

Ideový počátek technické koncepce třídy Normandie lze najít v prosinci roku 1911, kdy byly probrány první návrhy a představy o budoucí podobě lodí, jež měly opětovně posunout kvalitu směrem vzhůru, byť při zachování řady konzervativních znaků a omezení. Jednou z deviz nových plavidel měla být především silnější výzbroj a pokud možno i navýšená rychlost (na 21 uzlů), zatímco pancéřová ochrana měla zůstat na úrovni předchozí třídy (Bretagne). To s sebou samozřejmě neslo nutné navýšení výtlaku, který byl stanoven na 25 000 tun, a prodloužení trupu (na hodnotu mírně přes 170 m), vše však stále v intencích zohlednění kapacit existujících francouzských doků. Navrženo bylo několik variant výzbroje a jejich rozložení. V nich figurovaly ráže 305 a 340mm a věže zahrnovaly dvoj a čtyřdělové varianty (trojdělová věž se v celém vývojovém procesu mihla později a jen krátce a byla rychle odmítnuta, viz. níže). Prvotní ideou bylo spíše eliminovat centrální věž použitou (a kritizovanou) u třídy Bretagne, ale obsažena byla i tato varianta, jež paradoxně později zvítězila (byť v pokročilejším provedení v konjunkci s čtyřdělovými věžemi). Leč nepředbíhejme a podívejme se na jednotlivé úvodní možnosti:

1) 12x340 (2x4, 2x2, vždy po jedné dvoj a čtyřdělové věži v superpozici na přídi a zádi)
2) 12x340 (3x4, příď, střed a záď plavidla)
3) 16x305 (4x4, stejné rozložení jako u varianty 1)

Sekundární výzbroj, sestávající z ověřených 138,6mm kanónů, měla být pro všechny varianty identická (patrně 20x138), totožný byl i počet plánovaných torpédometů (patrně 4 ks). Verze s 305mm kanóny byla spíše doplňkovou a větší ráže než 340mm v tu dobu nebyla k dispozici, takže hlavním námětem k budoucí diskuzi byl především počet a konkrétní rozmístění 340mm zbraní.

Další podstatnou otázkou k řešení pak byla pohonná jednotka, u které byly zvažovány dvě varianty – čistě turbínový pohon a poněkud zpátečnická verze v podobě smíšeného systému starších trojčinných expanzních strojů a turbín. Ačkoli se druhá varianta (a její pozdější výběr) může zdát ze zpětného pohledu pochybnou, je nutno vzít v potaz, že v době sestavování této koncepce neměla francouzská admiralita s provozem turbínových plavidel ještě příliš zkušeností. Natož pak dlouhodobých. Ty, jež byly k dispozici (především z třídy Danton), zatím zdánlivě nahrávaly skeptikům vůči turbínovému pohonu a jeho ekonomičnosti. Spárování klasických parních strojů (vnější dvě hřídele/šrouby) a turbín (vnitřní dvě hřídele/šrouby) mělo přinést menší spotřebu paliva (navíc snadněji dostupného) a větší dosah, nemluvě o mnohem nižších pořizovacích nákladech. Odpůrci tohoto hybridního návrhu naopak poukazovali na složitost celého systému, z toho plynoucí možnou poruchovost a větší nároky na údržbu, přísun/variabilitu náhradních dílů a vycvičenost obslužného personálu. Dalším faktem bylo, že takto se pouze odkládalo nevyhnutelné, zvláště při pohledu na celosvětový vývoj a zkušenosti.

Na jaře roku 1912 bylo přistoupeno k dalšímu rozvoji návrhů, přičemž výzbrojní varianty se příliš nelišily od verzí navržených na konci roku 1911. Varianty 1 a 2 zůstávaly ve hře a použití čtyřdělových věží bylo přijímáno veskrze kladně. Významným plusem bylo ušetření hmotnosti (cca pouze o 50% větší váha než u dvojdělového typu, konkrétně 1 500 vs 1 030 tun), mezi nevýhody naopak patřila teoretická hrozba ztráty většího počtu děl při vyřazení jedné věže. To bylo možno do určité míry eliminovat použitým vnitřním členěním, neboť každá čtyřdělová věž představovala dvě samostatné jednotky oddělené pancéřovou přepážkou a s dvojicemi děl v samostatných kolébkách. Jistá slabina však stále zůstávala a to v případě zablokování celé věže. Naopak eventuální použití trojdělových věží bylo rychle zamítnuto (nabízeny firmou Saint-Chamond, jež byla i autorem preferované čtyřdělové varianty). Vzhledem k tomu, že vývoj čtyřdělové věže nebyl doposud ukončen a nebylo jisté, zda-li bude včas připravena, byla zohledněna i třetí varianta s výzbrojním schématem totožným s třídou Bretagne (tj. 10x340 v konfiguraci 5x2). Pozornost se brzy soustředila na dvě linie – projekt A7, nebo-li koncept ala Bretagne a A7bis, což byla varianta se třemi čtyřdělovými věžemi (jež postoupila díky hmotnostním výhodám vůči verzi se smíšenými dvoj a čtyřdělovými věžemi). Sekundární výzbroj se posléze ustálila na 22 kanónech ráže 138,6mm u projektu A7 a 24 zbraní stejné ráže u A7bis (původně byl nějaký čas zvažován mix ráží 138,6 a 100mm). Co se týká dalších součástí projektovaných plavidel, tak spořiví zastánci hybridního pohonu nakonec přeci jen slavili vítězství. Schéma pancéřové ochrany mělo vesměs kopírovat třídu Bretagne, pouze s mírným navýšením/vylepšením (hlavně u pancéřového pásu). Vzhledem k tomu, že vývoj čtyřdělové věže probíhal svižně a úspěšně, není žádným překvapením, že z obou projektů, předložených v červnu 1912, vyšel o měsíc později vítězně A7bis. Samotná technická dokumentace a detailní plány byly schváleny v říjnu 1912.

Obrázek
Plánovaná podoba bitevních lodí třídy Normandie

Původní plánovaná čtyřčlenná série (jednotky Normandie, Languedoc, Flandre a Gascogne, počátek stavby v roce 1913) se nakonec rozrostla o dodatečnou pátou jednotku (Vendée, později přejmenována na Béarn, počátek stavby v roce 1914). Ta měla ve spojení s trojicí jednotek třídy Bretagne umožnit vytvoření typické čtyřčlenné divize. Od svých sester se Béarn odlišovala čistě turbínovým pohonem. Normandie a Languedoc byly objednány v prosinci 1912, Flandre a Gascogne v červenci 1913 a poslední Béarn v prosinci téhož roku. Stavba byla rozdělena klasicky mezi státní a soukromé instituce.

Loď/výrobce/zahájení stavby/spuštění na vodu/dokončení (plánované):

Normandie (Ateliers et Chantiers de la Loire, Saint-Nazaire) – 18.04.1913/19.10.1914/??.03.1916
Languedoc (Forges et Chantiers de la Gironde, Bordeaux) – 18.04.1913/01.05.1915/??.03.1916
Flandre (Arsenal de Brest, Brest) – 01.10.1913/20.10.1914/??.06.1917
Gascogne (Arsenal de Lorient, Lorient) – 01.10.1913/20.09.1914/??.06.1917
Béarn (Forges et Chantiers de la Mediterranée, La Seyne) – 10.01.1914/15.04.1920/??.01.1918

Obrázek
Languedoc – spuštění na vodu

Pětice bitevních lodí měla představovat plavidla o standardním výtlaku 25 230 tun (24 832 tun plánovaný) a délce 176m. O další nárůst rychlosti oproti předchozím třídám se měla postarat pohonná soustava o výkonu 32 000hp, jež měla lodím umožňit dosáhnout rychlosti 21 uzlů. Často se ještě uvádí hodnoty 40 000hp (21,5 uzlu) a 45 000hp (22 uzlů), jichž bylo možno dosáhnout při zvýšeném výkonu (či je v některých zdrojích 40 000hp udáváno jako standard). Poměrně pestrá pak byla sestava turbín a kotlů (zde včetně počtu). Zastoupeny byly turbíny Parsons (Normandie, Flandre, Béarn), Rateau-Bretagne (Gascogne) a Schneider-Zoelly (Languedoc), z kotlů pak Guyot du Temple (21x, Normandie, Gascogne), Belleville (28x, Languedoc, Flandre) a Niclausse (21x, Béarn). Zásoby paliv – maximálně 2 800 tun uhlí a 300 tun nafty, dosah pak činil 1 800nm při rychlosti 21 uzlů a 6 500nm při rychlosti 12 uzlů. (maximální rychlost/dosah při výhradním použití parních strojů činily 16 uzlů/3 375nm). V tomto ohledu byla tedy třída Normandie opravdu úspornější. Základní koncept pancéřové ochrany se v principu nijak nelišil od dosavadního francouzského standardu, pouze došlo k posílení některých prvků. Boční pás tak dosahoval maximální síly 280mm (na horním/spodním okraji 240/100mm) a výšky 4,05m (z toho 2,35/1,70m nad/pod hladinou). Směrem ke koncům plavidla se pak zeslaboval (patrně na 160mm se ztenčením na 140/80mm na horním/spodním okraji). Horní pancéřový pás dosahoval síly až 180mm, stejnou hodnotu pak nalezneme i u kasemat sekundárního dělostřelectva. Horizontální prvky - vrchní paluba 40mm (25+15mm), spodní paluba 12mm, horní pancéřová paluba 10mm, spodní pancéřová paluba 40mm u horizontální části (14+14+12mm) a 70mm u zkosené (14+14+42mm). U velitelské věže se uvádí hodnota 300mm, patrně však jde o 266mm (se 100mm stropem), u barbet věží hlavního dělostřelectva 284mm, samotné věže nesly na čele 300mm pancíř (boky patrně 250mm) a posílen byl taktéž strop, a to na 100mm. Každá z věží byla uvnitř rozdělena podélnou pancéřovou přepážkou o síle 40mm a představovala samostatnou jednotku (společným prvkem bylo řídící stanoviště v zadní části věže, jež obklopovala po obou stranách 25mm pancéřová přepážka , jež se vepředu napojovala na uvedenou 40mm dělící přepážku). Výrazně větší pozornost byla tentokráte věnována podvodní ochraně – hlavním prvkem byla v tomto případě podélná protitorpédová přepážka o síle 30mm (10+10+10mm) umístěná s odstupem 3m od boku plavidla (ve středu, na koncích pak 2m). Část těchto vnějších prostorů pak vyplňovalo uhlí, což ochranu dále posilovalo. Tento systém byl celkově dimenzována na torpédo s cca 100kg hlavicí. I tato ochrana se sice velice brzy stala nedostatečnou, ale oproti předchozím třídám představovala výrazný posun.

Hlavní výzbroj tvořilo 12 kanónů ráže 340mm Model 1912 (L/45) rozmístěných do trojice věží v ose plavidla (příď, záď a jedna uprostřed plavidla). Jak již bylo řečeno, každá z věží představovala dvě samostatné jednotky, ale samozřejmě sdílící společnou barbetu a odměr. Každá z těchto jednotek měla vlastní muniční sklad a výtahy a samostatnou dvojici spárovaných děl (se společným náměrem). Celá čtveřice zbraní ale mohla být v případě potřeby propojena pomocí spojení os. Kromě pečlivého vnitřního členění zvyšovalo šance na funkčnost/přežití co největšího počtu děl i samotné rozmístění věží – velké vzdálenosti mezi nimi totiž neumožňovaly zablokovat v případě jednoho šťastného zásahu více než jednu věž. Maximální dostřel je udáván na 16 000m (při autorovi neznámé hodnotě elevace). Vzhledem k teoretické rychlosti střelby 2 rány/min na hlaveň byla jedna věž schopna za minutu vychrlit až 8 projektilů a celá trojice pak 24 granátů (tedy teoretická váha boční salvy až 12 960 kg). Střední dělostřelectva se skládalo z 24 kanónů ráže 138,6mm Model 1910 (L/55). Ty byly rozmístěny do celkem osmi skupin po třech exemplářích, v klasickém kasematovém uspořádání. Výrazným prvkem byla čelní kasemata se šesticí těchto kanónů, umístěná před přední věží hlavního dělostřelectva a tvořící nezaměnitelný „zub“. Výzbroj doplňovala šestice 47mm kanónů Hotchkiss Model 1902 a stejné množství podhladinových torpédometů ráže 450mm (každá z dvojic torpédových stanovišť, umístěných v přední a zadní části plavidla, měla vždy orientovány dva torpédomety na pravý a jeden na levý bok). Zásoba munice – 100 ks 340mm granátů na hlaveň, 275 ks u 138,6mm děl. Informace k systému řízení palby jsou kusé, ale základem by měla být pětice dálkoměrů o stejné základně (někdy se uvádí 3,36m) rozmístěných na střeše velitelské věže (2 ks) a věžích hlavního dělostřelectva (vždy 1 ks).

Posádku mělo tvořit přibližně 1 200 mužů.

Vzhledem k průběžným kusým informacím a narážkám rozesetým od úvodu až po třídu Bretagne a taktéž tomu, že v předchozím textu se často nachází variace na výrazy jako „mělo by“ atd., tak pozornější či znalejší čtenář již dávno ví, že s bitevními loděmi třídy Normandie nakonec nebylo vše úplně v pořádku. A že ne vše dopadlo dle představ francouzské admirality. Z normálního a ustáleného předválečného tempa výstavby se tak po vypuknutí První světové války stal spíše šnečí režim, který postupoval vpřed s jedním jediným cílem – uvolnit skluzy/prostory v loděnicích blokované mohutnými trupy rozestavěných bitevních lodí. Vzhledem k vysokému stupni rozestavěnosti mohla být čtveřice jednotek mezi zářím 1914 a květnem 1915 celkem rychle spuštěna na vodu a odsunuta do různých přístavních zákoutí a zátok, kde měla trpělivě vyčkat na svůj další osud. Pátá jednotka, Béarn, jejíž trup se zatím nacházel v ranném stádiu výstavby, musela být ponechána na místě a k jejímu spuštění na vodu došlo až v poválečném období. Nedostatek kapacit a absolutní změna priorit ve prospěch prostředků pro pozemní frontu nedával do blízké budoucnosti příliš nadějí na obnovení prací. V červenci 1915 bylo nejdříve zrušeno objednávání materiálu (pokud ho bylo vůbec odkud objednat, neboť značná část průmyslových závodů padla do rukou Němců) a posléze oficiálně zcela zastavena stavba. Připravené materiály a vybavení měly sice být pokud možno ponechány nedotčené, ale v reálu byla značná část z nich použita na jiné účely (část 340mm a 138,6mm kanónů putovala na pozemní frontu, kotle z lodí Normandie, Flandre a Gascogne byly instalovány na torpédoborce a protiponorková plavidla, své využití našly i materiály jako nýty, plechy či různé profily – jen v případě Gascogne bylo takto „přesměrováno“ více než 3 000 tun materiálu). Když začala válečná situace na konci roku 1917 vypadat růžověji a francouzská admiralita začala zvažovat, zda-li přeci jen není pomalu čas na obnovení stavby, hovořila sestavená svodka následovně:

Stav rozestavěnosti k prosinci 1917
Obrázek

Hlavním problémem v případě obnovení prací by byla především výzbroj, kde velká část zbraní skončila nevyrobena, u pozemních jednotek (kde byla řada zbraní po opotřebení hlavní převrtána na jinou/vyšší ráži) či přímo u nepřítele. Pomocnou ruku při dokončení rozestavěných plavidel nabídli v prosinci 1917 dokonce i Britové, ale takovéto řešení bylo Francouzi shledáno jako přinejmenším problematické. V lednu 1918 byla dostavba opět odložena a celá otázka tak stále čekala na své rozuzlení.

Celý kolotoč se opětovně a s novou silou rozjel na konci listopadu 1918, tedy krátce po uzavření příměří. Vrchní velení se do práce pustilo s vervou a poskytlo inženýrům a logistikům svou základní ideu nové podoby třídy Normandie – silnější výzbroj, silnější ochrana a rychlost navýšená na 26-28 uzlů. Tyto představy ovšem tvrdě narážely na prostou realitu – finance, technické obtíže a v neposlední řadě válkou zbržděnou a tudíž nedobudovanou infrastrukturu (doky, vybagrovaní přístavů atd.). Mezi admirály a inženýry se tedy strhnul jakýsi sled návrhů a protinávrhů, přičemž bylo nutno najít nějaké to kompromisní řešení. Z pohledu nejvyšších vojenských míst zde byla prozatím jasná snaha třídu Normandie (nebo alespoň čtyři nejvíce pokročilé jednotky) dokončit, byť v méně ambiciózní podobě. Zrušení jednotek a obrácení pozornosti k výstavbě zcela nové třídy by totiž znamenalo značnou časovou prodlevu (odhadnuto na 6-7 let či více, díky času potřebnému na implementaci válečných zkušeností a dostavbu infrastruktury). Na konci února 1919 tak byly technikům poslány k posouzení snížené požadavky francouzské admirality, které můžeme shrnout do následujících bodů:

1) Kvůli náročnosti a ceně upustit od požadavků na navýšení výkonu pohonné soustavy na 80 000hp (rychlost 24 uzlů) a ponechat stávající sestavu.
2) Zlepšit protitorpédovou ochranu přidáním bočních výdutí o šířce 1m na každý bok a naplněním vnitřních prostorů korkem. Nově by tak byla ochrana dimenzována na cca 200 kg hlavici. Tyto úpravy by zároveň posunuly výtlak k 27 000 tunám (a zlepšily stabilitu narušenou nárůstem hmotnosti spojené s implementací různých úprav).
3) Změnit dispozici hlavní výzbroje na 4 věže (viz. úvodní návrhy z let 1911-1912), zvýšit elevaci děl na 23-24° (dostřel cca 25 000m).
4) Posílit horizontální pancéřovou ochranu (palubu až na 120mm, strop věží na 200mm).
5) Nahradit podhladinové torpédomety klasickým nadhladinovým typem (6 torpédometů ráže 550mm, navržena instalace v jedné z bočních kasemat středního dělostřelectva). V uprázdněném prostoru instalovat generátory elektrické energie.
6) Modernizovat systém řízení palby, nové světlomety. Zvážit instalaci samostatného systému řízení palby pro torpédomety.
7) Zvážit možnost nesení palubního letounu(ů).

Co se týká názoru technické sekce, tak probírána byla i možnost prodloužení trupu (o 15m), což by napomohlo navýšení rychlosti (až na 26 uzlů, těžko říci, jestli v souvislosti s dalšími úpravami nebo samostatně u originální konstrukce, spíše však půjde o první případ).

Finanční a technické nesnáze byly sice v této době v případě přenesení prací z teoretické roviny do reality stále těžko překonatelným problémem, ale celá idea ještě oficiálně fungovala. Při životě ji držela i potřeba udržení rovnováhy sil ve Středomoří, konkrétně rivalita mezi Francií a Itálií. I Itálie měla totiž svou obdobu třídy Normandie v podobě rozestavěných superdreadnoughtů třídy Francesco Caracciolo (31 400 tun, děla ráže 381mm). Itálie se sice v poválečných letech potýkala s obdobnými problémy a měla stejně hluboko do kapsy jako Francie, takže jejich dokončení nebylo příliš reálné, ale zaručit to nikdo nemohl. Na francouzské straně se tedy nikdo příliš nehrnul do nějakých definitivních kroků a admiralita předložila v červenci 1919 aktuální možné varianty dostavby:

1) Dokončit lodě beze změn, jen s cenou vyšší o inflaci (430 mil. franků vs původních max. 250 mil.). Předpokládané dokončení za cca 2,5 až 3 roky.
2) Dokončit lodě dle upraveného projektu (1m obšívka, zvýšení elevace děl, zesílení horizontální ochrany, vylepšení systému řízení palby). S tomu odpovídající větší finanční náročností (482 mil.) a delší dobou stavby.
3) Dokončit lodě dle radikálně upraveného projektu (mimo jiné prodloužení trupu, 2,7m obšívka, pohonná soustava o výkonu 80 000hp, rychlost 25-26 uzlů). S raketovým nárůstem ceny (700 mil.) i doby stavby (4,5 roku až 5 let).

Obrázek
Normandie v roce 1921

Lze mít vážné pochyby o tom, že by francouzský stát našel prostředky byť na nejlevnější z uvedených variant. Následné informace o stavu italského programu (dokončení maximálně jedné lodě, spíše ale žádné) poskytnuté na základě zjištění zpravodajské služby, tedy byly přijaty s otevřenou náručí a pro lodě třídy Normandie znamenaly pověstnou ránu z milosti. Již v září 1919 byly tedy špičky francouzské admirality pěvně přesvědčeny o správnosti ukončení programu, ačkoli koncem roku 1919 ještě kuloáry kolovaly poslední záchvěvy teoretických návrhů – první z nich operoval s odstraněním prostřední věže, posílením pohonné soustavy (nová kotelna místo odstraněné věže) a nárůstem rychlosti na 23 uzlů, druhý pak s prodloužením trupu o 30m a výrazným navýšením výkonu (buď 60 000hp/24 uzlů nebo 80 000hp/27 uzlů). Vše již ale bylo rozhodnuto a spíše než plány na dostavbu se probíraly možnosti jak naložit s nedokončenými a náhle nechtěnými trupy. Kromě tradičního sešrotování se nabízela přestavba na nákladní/pasažérská plavidla, tankery či plovoucí cisterny. Z nich byla pro námořníky nejlákavější poslední varianta (s kapacitou až 19 000 litrů paliva), ale i ta padla na bezpečnostních rizicích a diskutabilnosti ve srovnání s klasickým pozemním řešením (náročnost, cena atp.). K oficiálnímu zrušení ale došlo až o více než dva roky později v rámci dispozic námořního programu z roku 1922. Kromě tohoto aktu, který rozestavěné trupy poslal definitivně ke kanibalizaci a následně do hutí (rozebírání probíhalo cca mezi lety 1923 až 1929), zde byla ukotvena i část zabývající se pátým plavidlem, neboli lodí Béarn. Ta větší část výše popsaného období přečkala díky svému stavu na okraji dění i zájmu. Ačkoli i zde byly nejdříve uskutečněny některé návrhy na její dostavbu jako bitevní lodi (instalace protitorpédové obšívky, úprava pohonné soustavy na výkon 80 000hp a rychlost 24-25 uzlů, úprava výzbroje, přičemž zde figurovala buď umírněná a levná varianta se zvýšením elevace děl, případně ambicióznější návrhy, včetně vybavení lodí novými dvojdělovými věžemi s kanóny ráže 400mm). Pozornost se však brzy obrátila k možnosti využít trup k přestavbě na letadlovou loď, kteréžto rozhodnutí dostalo v březnu 1920 předběžně zelenou. V tuto dobu se stále ještě uvažovalo o konverzi až dvou lodí třídy Normandie, ale od června 1921 v plánech figurovala již jen jednotka Béarn. Ta byla mezitím konečně spuštěna na vodu (duben 1920) a na provizorní letové palubě se mezi říjnem 1920 a dubnem 1921 konala řada vesměs úspěšných letových testů. Dojem z těchto pokusů pak francouzské představitele v rozhodnutí o přestavbě dále utvrdil. V rámci námořního programu z roku 1922 tak figurovala i první francouzská letadlová loď, jediný pozůstatek (byť částečný) nedokončené třídy Normandie. Béarn tak odnesla pomyslnou štafetu této třídy do budoucnosti a spolu s ní i fyzický odkaz svých sester, neboť řada součástí a materiálů pocházela právě z těchto méně šťastných plavidel. Ta takto „zasponzorovala“ i část dalších plavidel zmíněného námořního programu, zárodku obnovené francouzské floty, která již nestála na bitevních lodích, ale dlouho zanedbávaných lehčích jednotkách.

Obrázek
Béarn s provizorní letovou palubou (rok 1920)

Lyon

Zatímco třída Normandie se propracovala alespoň k částečné realizaci, tak o další součásti námořního programu z roku 1912 se toho dá v této oblasti říci již o poznání méně. Plánovaná čtveřice plavidel třídy Lyon, jejíž stavba měla započít v roce 1915, byla plně zasažena vypuknutím války a veškeré práce se omezily na projektovou fázi. Formování budoucí podoby této nové série začalo v září 1913 a poprvé bylo oproštěno od omezujících výtlakových/rozměrových limitů (vzhledem k plánovanému brzkému dokončení odpovídajících větších doků). To umožnilo u prvotních návrhů operovat s výtlakem v rozmezí 27 500 až 30 000 tun. Jejich konkrétní podoba pak byla následující:

1) výtlak 27 500 tun, výzbroj 14x340 (3x4, 1x2)
2) výtlak 28 500 až 29 000 tun, výzbroj 16x340 (4x4)
3) výtlak 27 500 tun, výzbroj 8x380 (4x2)
4) výtlak 29 500 až 30 000 tun, výzbroj 8x380 (5x2)
(ačkoli o tom nebylo reálně uvažováno, pro srovnání bylo uvedeno, že v rámci výtlaku 29 000 tun by bylo možno použít až 20 kanónů ráže 305mm v konfiguraci 5x4)

Jak je z výše uvedeného patrné, u výzbroje se pozornost se soustředila na ráže 340 a 380mm, přičemž druhá uvedená sice přinášela nárůst výkonu, ale taktéž i času potřebného k realizaci. Kanón v této ráži totiž zatím nebyl k dispozici a musel by se nejprve vyvinout. V tomto tedy situace nahrávala opětovnému použití 340mm zbraně, která již byla zavedena, produkována a byla považována za dostatečně výkonnou a kvalitní. Rozdíly vůči případným benefitům vyšší ráže měl vyrovnávat větší počet nesených děl. Ve hře byly celkem tři typy děl – 340mm Model 1912 (L/45) (ale předpokládalo se použití nových delších 590 kg granátů s lepší podvodní trajektorií) (značeno jako Model C), nový 340mm typ s delší hlavní (L/50) (používající ještě těžší a delší 630 kg granáty) (značen jako Model B) a nakonec 380mm typ (L/45) (značen jako Model A, granáty o váze 800 kg). Sekundární výzbroj měly tvořit nyní již standardní 138,6mm kanóny (maximálně vylepšeného modelu). Vzhledem k vývoji francouzské technologické základny a revidovanému/vyvíjejícímu se pohledu na provoz plavidel s turbínami bylo přistoupeno k opětovnému přechodu na čistě turbínový pohon.

Na konci listopadu 1913 bylo rozhodnuto pokračovat cestou plavidla o výtlaku 29 000 tun a s výzbrojí v podobě 16ti děl ráže 340mm Modelu C, tj. standardní Model 1912. Nějaký čas probíhaly pokusy o revizi tohoto rozhodnutí (na popud civilní administrativy z námořního ministerstva) a paralelně byl tedy rozvíjen i projekt s děly Model B (tj. 340mm L/50), představený v lednu 1914. Takovéto úpravy s sebou ovšem mimo jiné nesly významný nárůst výtlaku plavidel a taktéž jejich celkové ceny. Tato alternativa každopádně nepřesvědčila a tak došlo na počátku února 1914 k definitivnímu potvrzení původního záměru. Nová třída tedy měla být vybavena osvědčenými a dle admirality prozatím zcela vyhovujícími kanóny ráže 340mm Model 1912 (ovšem se zmíněnými výkonnějšími granáty). Do budoucna měl však být nalezen a vyvinut nový perspektivní typ kanónu odpovídající požadavkům na překonání ochrany stávajících i budoucích zahraničních konstrukcí. Dá se tedy předpokládat, že třída Lyon by v případě realizace tvořila ve francouzském námořnictvu vyvrcholení řady plavidel vyzbrojených 340mm kanóny a další konstrukce by již poskočily opět o úroveň výše.

Pokud bychom měli pokračovat přesnějšími parametry, tak projekt předpokládal jednotky o standardním výtlaku 29 600 tun a délce 194,5m. Příznivější linie trupu a silnější pohonná soustava (44 000hp, 4 turbíny) měly umožnit již celkem slušnou 23 uzlovou rychlost. Pancéřové schéma prakticky kopírovalo předchozí třídu - boční pás 280mm (pravděpodobně opět 240/100mm na horním/spodním okraji), zeslabený ke koncům plavidla, kasematy 160mm, paluby maximálně 50mm u horizontální a 70mm u zkosené části, protitorpédová přepážka 30mm, síla pancéřování u ochranných prvků hlavního dělostřelectva (věže, barbety) byla taktéž identická (věže 300-250-100mm, barbety 284mm), totéž platí pro velitelskou věž (266mm). V pozdější fázi projektu ale byly prosazovány výraznější úpravy v systému podvodní ochrany, přičemž Francouze netrápila ani tak torpéda jako spíše podvodní zásahy klasickými těžkými granáty. Vzhledem k hmotnostním omezením byly úspory hledány v oblasti ochrany kasemat středního dělostřelectva (síla pancíře snížena až na 100mm z původních 160mm). To by sice nestačilo na původně zvažované zesílení spodního okraje bočního pásu (až na 250mm), ale umožnilo by to zesílit protitorpédovou přepážku (v horní části až 80mm, se s postupným zeslabením na 35mm, odstup od boku plavidla – až 6m).

Výzbroj – 16 kanónů ráže 340mm Model 1912 (L/45) ve čtyřech čtyřdělových věžích, 24 kanónů ráže 138,6mm (L/45) v typickém kasematovém umístění (kopírující schéma použité u třídy Normandie), až 7 kanónů menší ráže (patrně 47mm), 6 podhladinových torpédometů ráže 450mm. U těžkých kanónů se dá předpokládat stejná hodnota elevace a tudíž i stejný maximální dostřel jako u předchozí třídy, tj. 16 000m.

Posádku mělo tvořit cca 1 085 až 1 108 mužů.

Obrázek
Plánovaná podoba bitevních lodí třídy Lyon

Vývoj konstrukce však nebyl v době vypuknutí války stále završen a nelze ho tedy brát za fixní. Samotné vývojové práce byly zastaveny na konci roku 1914 (s ohledem na další vývoj definitivně). Kromě prací na finalizaci projektu stačily do té doby proběhnout jen některé přípravné práce v loděnicích.

Loď/výrobce/předpokládané zahájení stavby/:

Lyon (Ateliers et Chantiers de la Loire, Saint-Nazaire) – leden 1915
Lille (Forges et Chantiers de la Mediterranée, La Seyne) – leden 1915
Duquesne (Arsenal de Brest, Brest) – duben 1915
Tourville (Arsenal de Lorient, Lorient) – duben 1915

Projekty bitevních křižníků

Protože ani případnou dostavbou třídy Lyon by nebyl plán z roku 1912 zcela naplněn (viz. dvě jednotky s počátkem výstavby naplánovaným na rok 1917) a zcela jistě by později došlo i k výstavbě nad tento rámec, můžeme se dohadovat (leč o moc více toho bohužel nesvedeme), co by asi zaplnilo tato bílá místa. Jednou z možností jsou i bitevní křižníky, tedy kategorie, v níž se zatím Francie nerealizovala. Jednou ze zainteresovaných osob, jež si myslely, že i Francie by měla brzy vykročit tímto směrem, vytvořit tak rychlé křídlo bitevní linie a nezaostat za konkurencí, byl námořní inženýr Gille (konstruktér třídy Normandie). Jeho projekt a taktéž návrh, za kterým stál poručík Durand-Viel (ve variantách A a B), se v roce 1913 dostaly k bližšímu posouzení, leč válečné události zabránily případnému dalšímu rozvoji (který samozřejmě mohl být nakonec zcela jiný).

Projekt Gille – výtlak 28 247 tun, rychlost 28 uzlů (80 000hp, 52 uhlím vytápěných kotlů, dosah až 6 300nm při rychlosti 15 uzlů), výzbroj 12x340 (3x4, Model 1912, dostřel 16 000m), 24x138,6 (24x1, Model 1910), 6xTT, pancéřování – boční pás 270mm, kasematy 180mm, posádka 1 300 mužů

Projekt Durand-Viel (varianta A) – výtlak 27 500 tun, rychlost 27 uzlů (74 000hp, 24 uhlím/naftou vytápěných kotlů, dosah až 3 500nm při rychlosti 15 uzlů), výzbroj 8x340 (2x4, Model 1912), 24x138,6 (24x1, Model 1910), 4x47 (4x1) 4x450TT, pancéřování – boční pás 280mm

Projekt Durand-Viel (varianta B) – výtlak 27 500 tun, rychlost 26/27 uzlů (63 000/80 000hp, 10 uhlím/naftou vytápěných kotlů, 8 naftou vytápěných kotlů, dosah až 3 500nm při rychlosti 15 uzlů), výzbroj 8x370 (2x4, zcela nový model, možná jde o záměnu s ráží 380mm), 24x138,6 (10x2, 4x1, nový poloautomatický model, částečně dvojitá kasematová montáž), 4x47 (4x1) 4x450TT, pancéřování – boční pás 280mm

Obrázek
Předpokládaná podoba projektu „Gille“ z roku 1913

Oběti Washingtonu, aneb ošemetná otázka alternativního poválečného vývoje

Jednou z věcí, které mohou čtenáři v průběhu čtení tohoto článku (a předchozí kapitolky) proběhnout hlavou, jsou i další nevyhnutelné otázky typu „co by, kdyby..“? Jak tedy například hodlali Francouzi reagovat na zběsilý vývoj v zahraničí, který je po skončení prvního světového konfliktu ponechal zcela na chvostu? Jaké konstrukce měly konkurovat před-washingtonským obrům jako byly třídy G3 či N3 u Britů, Colorado a South Dakota u Američanů a dítka známého plánu 8-8 flota u neméně přičinlivých Japonců? Na závěr a pro ucelenější pohled tedy vplujme i do mlhavějších vod francouzských plánů spadajících do krátkého časového horizontu od konce První světové války po rok 1922. Informací opravdu není mnoho a většina plánů nestačila vykrystalizovat do konkrétnější podoby, ale z dostupných střípků lze poskládat alespoň minimální obraz toho, kam se hodlala francouzská admiralita v poválečném období ubírat (to vše samozřejmě za předpokladu, že by takovéto plány byly kryty příznivou ekonomickou situací). Dvěma nejpodstatnějšími vodítky (a prakticky taktéž jedinými), jsou dlouhodobý plán výstavby z roku 1920, jež počítal s 11ti bitevními loděmi o výtlaku 40 000 tun, a vývoj těžkých děl. Z části zabývající se třídou Lyon již známe úvahy o navýšení ofenzivní kapacity vývojem silnějšího typu děla, než byl standardní 340mm kanón Model 1912. Přes kreslící prkna francouzských konstruktérů tedy proběhly studie pokročilejších zbraní ráží 340mm (L/50, L/60) a výše (350, 355 či 380mm), jež spadaly do období cca 1913 až 1920. Avšak podrobné vyhodnocení účinků britských a německých střel v bitvě u Jutska vedlo Francouze k ještě vyšším metám. Dle zprávy z roku 1919 se měl francouzský vývoj zaměřit na protipancéřovou střelu co největší ráže a s co největším dostřelem. Celá idea vycházela z toho, že britské střely s vysokým podílem explosivní náplně měly problém s průrazem, zatímco u německých byla situace v podstatě opačná, neboť byly orientovány na probití pancíře, ale jejich menší náplně nepůsobily fatální poškození (a to i v případě, že bylo plavidlo zasaženo několika desítkami těžkých střel). Ideální střela tedy měla mít takovou hmotnost a energii, aby pronikla pancířem do nitra plavidla a zároveň velkou explosivní náplň, aby způsobila značné škody. Největší ráže, jakou mohla domácí technologická základna na bázi zadaných parametrů (L/45) a omezení (délka hlavně) poskytnout, bylo 450mm. Někteří odpovědní činitelé sice prosazovali souběžný vývoj typu ráže 400mm, jež dle nich neměl představovat takový velký skok a potenciální riziko jako v případě 450mm zbraně, měl disponovat dostatečnou průrazností vůči tehdejší úrovni pancéřování a umožnit nesení většího počtu děl (a tedy teoreticky zajistit vyšší počet zásahů), leč s neúspěchem. Zastánci silnější varianty kontrovali následujícím způsobem – obavy z problémů při vývoji tak velkého děla jsou neopodstatněné, hlavní je účinek v cíli a ne množství dosažených zásahů a velký počet děl a tedy přeneseně věží je spíše nevýhodou. Dalším podstatným argumentem byla menší perspektivnost 400mm typu, jež by mohl být brzy snadno deklasován zahraničními konstrukcemi, zvláště když obnovu výstavby bitevních lodí nelze očekávat dříve než po roce 1925. V roce 1920 byl tedy odsouhlasen a zahájen vývoj zbraně známé jako 450mm kanón Model 1920, jejíž parametry nám přiblíží následující tabulka:

Obrázek

Do roku 1922, kdy ustanovení z Washingtonu zamezily možnosti pořízení obrněnců nad 35 000 tun a s kalibrem děl překračujícím 406mm, se kanón stačil propracovat pouze do fáze schválených technických nákresů a k začátku stavby funkčního testovacího exempláře dle všech indicií již nedošlo. Tím skončil i sen o velkorysé obnově francouzské bitevní floty, kdysi druhé nejsilnější na světě.

Bojové nasazení

Poslední otázkou, kterou je třeba zodpovědět, je jak se vlastně popisovaná plavidla dokázala prosadit v tom, nač byla konstruována, tedy v boji. Zde je nutno říci, že způsob nasazení francouzských námořních sil, protivníci a obecně historické události daly těmto lodím v obou světových válkách pouze omezené možnosti k realizaci. Případy, kdy se francouzské bitevní lodě dostaly do přímého boje s nepřítelem, jsou tedy velmi epizodního charakteru. Prvním takovýmto střípkem je pronásledování a potopení rakousko-uherského chráněného křižníku Zenta ze srpna 1914. Této akce, jež měla původně sloužit k vylákání rakousko-uherských sil k svedení rozhodující bitvy, se zúčastnila prakticky celá nejmodernější francouzská bitevní sestava (První a druhá bitevní eskadra včetně velitelské sekce, tj. – Courbet, Jean Bart, Danton, Voltaire, Vergniaud, Diderot, Condorcet, République, Patrie, Vérité, Justice, Démocratie). Výsledek byl hubený (potopen starý chráněný křižník) a provedení pochybné (zmatečná dělostřelba, různé závady). Do další akce se francouzské lodě dostaly až téměř o tři desetiletí později po vypuknutí druhého světového konfliktu. V té době se v aktivní službě nacházela již jen dvojice lodí třídy Courbet (Courbet a Paris), sloužící jako cvičné jednotky, a kompletní třída Bretagne. První dvojice plavidel, dislokovaná na atlantickém pobřeží, byla využita jako plovoucí protiletadlové baterie k ochraně důležitých přístavů (Cherbourg, Le Havre, Brest) a ojediněle k podpoře pozemních jednotek (19.6.1940 ostřelovala Courbet německou motorizovanou kolonu postupující na Cherbourg, celkem bylo vypáleno 6 granátů ráže 305mm). Před kapitulací Francie odplula dvojice letitých dreadnoughtů do Velké Británie, kde došlo v červenci 1940 k jejich obsazení. Zbytek války odsloužily převážně v roli stacionárních pomocných plavidel (plovoucí protiletadlové baterie, depotní/ubytovací/cílová plavidla), přičemž odstrojený a odzbrojený obrněnec Courbet byl 9.6.1944 potopen jako součást vlnolamu při vylodění v Normandii. Své poslední boje svedl mohutný proděravělý trup jak s německými letci, dělostřelci a námořníky, pro které byl očividně lákavým cílem, tak později i s místními obyvateli, těžícími nedostatkové suroviny.

O poznání aktivnější, ale i tragičtější kariéru měla trojice lodí třídy Bretagne, sloužící na počátku války stále jako prvoliniové jednotky. Jejich operační oblastí bylo Středomoří a až do francouzské kapitulace byl bojový kontakt minimální – pouze Lorraine se v noci z 20. na 21. června 1940 zúčastnila ostřelování italských pozic u severoafrické Bardie. Zásadní zvrat však pro celou třídu nastal počátkem července 1940, kdy byla francouzská eskadra kotvící v Mers-el-Kébiru konfrontována nejdříve s britským ultimátem a po jeho odmítnutí posléze s těžkými děly bitevních lodí svého nedávného spojence. Pro vedoucí jednotku celé třídy, Bretagne, byl střet z 3.7.1940 krátký a krvavý – již pouhé tři minuty po zahájení boje inkasovala loď první zničující zásah granátem ráže 381mm, který brzy následovaly tři další. Poničené plavidlo, trhané na kusy explozemi munice a stravované požáry se převrátilo a potopilo po pouhých deseti minutách od zahájení střetu. Přežít se podařilo pouhým 145 členům posádky. Sesterská loď Provence, jež jako jediná z francouzských plavidel dokázala opětovat palbu (do vyřazení centrálního stanoviště řízení palby, zásahu nedocílila), zasáhly přinejmenším dva těžké granáty, ale díky zatopení muničních skladů loď unikla neblahému osudu své souputnice (i ztráty na životech byly milosrdně nízké). Aby se zabránilo potopení, muselo být následně přistoupeno k najetí na mělčinu. Naplno se tedy objevily veškeré slabiny této třídy (neboť ne vše se dá svést na nepříznivou taktickou situaci Francouzů), které bylo do té doby možno pouze odhadovat. Provence byla sice opravena a přesunuta do Toulonu, ale na moře již nevyplula a byla demobilizována (převedena do role stacionárního ubytovacího plavidla, potopena vlastní posádkou 27.11.1942).

Obrázek
Agónie bitevní lodě Bretagne, Mers-el-Kébir (3.7.1940)

Obrázek
Otvor po průniku 381mm granátu na bitevní lodi Provence (1940)

Tím nám zbývá již jen poslední a nejmodernější jednotka z celé trojice, bitevní loď Lorraine. Ta se v době nešťastného britsko-francouzského střetu nacházela v Alexandrii, kde došlo den po událostech v Mers-el-Kébiru k podvolení se a odzbrojení zde kotvícího francouzského uskupení. Avšak v roce 1943 došlo k opětovnému připojení těchto sil na stranu Spojenců a Lorraine čekala řada nových úkolů. Významnou roli hrála při znovuobsazování metropolitní Francie v rámci vylodění na jihofrancouzském pobřeží, kde mezi polovinou srpna a polovinou září 1944 vypálila na pozemní cíle více než 600 granátů ráže 340mm (612 ks, dále spotřebovala 172 ks munice ráže 138,6mm a 220 ks pro 75mm děla). Obdobné úkoly plnila Lorraine ještě v dubnu 1945 na atlantickém pobřeží, kde pomáhala při likvidaci posledních kapes německého odporu (spotřebováno 78/86/191 ks munice ráží 340/138,6/75mm, „účet“ za celou válku je udáván na 921/401/790 ks). Dá se tedy říci, že tato jednotka donesla čestnou zástavu až do cíle a to i za své vyřazené či zničené souputnice.

Obrázek
Lorraine ostřeluje pobřežní baterie na mysu Cépet u Saint Mandrier (srpen 1944)

Náš bojový přehled můžeme zakončit ještě malým bonusem, který se nepojí ani tak se samotnými loděmi, jako spíše jejich výzbrojí. Velké množství děl tvořících výzbroj mohutných obrněnců si totiž našlo cestu nejen na moře, ale na pozemní frontu (hlavně v železničním provedení) a k pobřežním bateriím. Běžně se k tomuto účelu užívala rezervní/nadbytečná děla či výzbroj sejmutá z vyřazených jednotek (v našem případě byla vděčným donátorem například nedostavěná třída Normandie). Asi nejzajímavější je užití 340mm kanónů Model 1912, které byly zakomponovány do pobřežních baterií budovaných v 30tých letech. Každá takováto baterie sestávala z dvojice dvojdělových věží Model 1928, přičemž dostřel činil úctyhodných 34 000m (elevace 40°). Do kapitulace Francie se podařilo dokončit dvě baterie, jednu chránící Toulon (mys Cépet) a druhou pro severoafrickou Bizertu (mys Zebib), baterie v Cherbourgu zůstala rozestavěna. Baterie na mysu Cépet je aktérem jedné poměrně raritní situace, neboť se v srpnu 1944 stala cílem střelby těžkých děl bitevní lodě Lorraine. To by samo o sobě nebylo tak zvláštní, kdyby Němci ovládaná baterie neodpovídala děly náležejícími původně sesterské jednotce Provence (původní děla byla v listopadu 1942 sabotována a jejich místo zaujaly kusy demontované ze zmíněného plavidla). Lorraine naštěstí z této „sesterské“ přestřelky vyvázla bez poškození, což se ovšem nedá úplně říci o pobřežní baterii, důkladně přeorané pod taktovkou spojeneckých bitevních lodí, křižníků a bombardérů. Svými děly přispěl k posílení pobřežní obrany například i semi-dreadnought Vergniaud (baterie s kanóny ráže 240mm v západoafrickém Dakaru, v akci v září 1940 proti britským plavidlům) či ve Velké Británii dlící dvojice Courbet a France. Z těch byla v letech 1940 až 1941 sejmuta všechna děla ráže 138,6mm, přičemž menší část putovala do západní Afriky (Douala, Libreville) k posílení pozic Svobodných Francouzů a ze zbytku bylo vybaveno 7 britských pobřežních baterií. Přes počáteční obavy se s nimi obsluhy bezproblémově sžily, ale výcvik a případné ostré nasazení dosti limitoval nedostatek munice. Pokud budeme trochu jízliví, tak přinejmenším aspoň tato děla mířila správným směrem a na opravdového nepřítele, který naštěstí na Britské ostrovy nikdy nedorazil a baterie mohly být v roce 1944 deaktivovány. Zbraně byly dokonce v roce 1945 demontovány a navráceny Francii.

Obrázek
Jedna ze dvou věží s 340mm kanóny Model 1912 (sejmutými z deaktivované lodě Provence) baterie na mysu Cépet

Seznam použitých zdrojů:

Les Cuirassés de 18 000 tonnes, Robert Dumas, Gérard Prévoteaux
Les Cuirassés de 23 500 tonnes, Robert Dumas, Jean Guiglini
The semi-dreadnoughts of the Danton class (Warship 2013), John Jordan
French battleships 1922-1956, John Jordan, Robert Dumas
Naval Weapons of World War One, Norman Friedman
The Development of a Modern Navy: French Naval Policy, 1871-1904, Theodore Ropp
Naval Strategy and Power in the Mediterranean: Past, Present and Future, John B. Hattendorf
Armaments and the Coming of War: Europe, 1904-1914, David Stevenson
Crisis in the Mediterranean: Naval Competition and Great Power Politics, Jon Henderson
Fortress France: The Maginot Line and French Defenses in World War II, J. E. Kaufmann,H. W. Kaufmann
Okrety liniowe typu Normandie i Lyon (Okrety Wojenne 3/2008)
Liniejnyje korabli tipa Normandie (Briz)
Liniejnyje korabli tipa Lion (Briz)
Die französische Marinepolitik 1919-1924 und die Washingtoner Konferenz, Hannsjörg Kowark
Conduite du Tir: the Birth of Centralized Fire Control (Warship 2010), John Spencer
Conduite du Tir Part 2: 1900 to 1913 (Warship 2012), John Spencer
The french fleet programme of 1920 and the 45cm gun (Warship 2011), Robert Dumas
Rationale for the 45cm Mle 1920 gun (Warship 2012)
The french 13,8cm gun in british coast defence service (Warship 2013), Jeff Dorman, John Guy
Malá kniha o velkých bunkrech, Martin Dubánek, Pavel Lach

Internet
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od Scrat »

Často se tvrdí že právě modernizace bitevní lodě Bretagne přispěla ke katastrofálním ztrátám v řadách její posádky v Mers-el-Kebiru. Masivní a vysoké stožáry ale i velmi rozšířené nástavby spolu s hmotnostními úsporami uvnitř trupu musely posunout těžiště těchto lodí opravdu hodně nahoru. Dost by mně zajímalo jak se změnila metacentrická výška, aby se loď převrátila po pouhých několika zásazích a pár vnitřních explozích, navíc v mělkém kotvišti je hodně zarážející. Většinou si trup po katastrofální vnitřní exploxi sedne rovně na kýl. Tady byla loď navíc ve stavu plné bojové pohotovosti s uzavřenými vodotěsnými sekcemi, k ničemu podobnému tedy nemělo dojít.

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4088
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od jarl »

Mě zaujaly hlavně pasáže o průběhu jednání na konferenci ve Washingtonu. Pro Francouze to muselo být těžké se smířit s tím, že jejich námořnictvo bylo takto degradováno. Během první světové války se logicky museli soustředit na pozemní síly, takže na budování moderního loďstva neměli prostředky a po válce si nějaké větší posílení nemohli dovolit.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od Polarfox »

jarl píše:Mě zaujaly hlavně pasáže o průběhu jednání na konferenci ve Washingtonu. Pro Francouze to muselo být těžké se smířit s tím, že jejich námořnictvo bylo takto degradováno. Během první světové války se logicky museli soustředit na pozemní síly, takže na budování moderního loďstva neměli prostředky a po válce si nějaké větší posílení nemohli dovolit.
Jak se to vezme. Utrpěla tak maximálně prestiž a pýcha, dlouho se to řešilo v parlamentu/tisku a celkem trvalo, než došlo k ratifikaci (alespoň té základní části, další ujednání ohledně vedení ponorkové války například nikdy ratifikována nebyla). Normálním námořním důstojníkům ale muselo (a bylo) jasné, že oběti jsou spíše hypotetického rázu a mohou si budovat loďstvo jak chtějí.

Neměl bych to sice dělat, ale něco málo k francouzsko/italské účasti na Washingtonské konferenci:
Jak víme, otázka francouzského a italského námořnictva byla v úvodní fázi Washingtonské konference odložena na pozdější dobu a tyto státy hned z kraje prozatím odsunuty do pozadí. Po ukončení zdlouhavého procesu vyjednávání trojice hlavních námořních mocností ale nastal konečně čas zohlednit i tyto činitele a v polovině prosince 1921 bylo tedy přistoupeno k dalšímu kolu jednání. Rozhodnutí ponechat otázku Francie a Itálie až nakonec se v následujících týdnech ukázalo být více než opodstatněným tahem, neboť situace těchto států (a jejich ozbrojených sil), byť na první pohled spíše evropského významu, měla zásadní dopad na rozhodování ostatních účastníků konference, v tomto případě Velké Británie (s níž byly naopak provázány Spojené státy a Japonsko). Pokud by hned na úvod konference požadavky Francie a Itálie postavily Velkou Británii do takové pozice, která by podstatně komplikovala či dokonce znemožnila obecný konsenzus, mohlo to znamenat krach celého snažení. Naopak po docílení dohody mezi trojicí hlavních mocností mohlo být na zbylé dva státy tlačeno z pozice síly a jednoty. Případný krach konference by v tomto případě tedy padl na hlavy ostatních. Následný přístup Francie posléze výše zmíněné obavy a předpoklady potvrdil, přičemž jen hrozba odpovědnosti za neúspěch ostře a s velkými očekáváními očekáváním sledované odzbrojovací konference a s tím spojeného propadu v očích světového veřejného mínění dokázala přenést vyjednávání i přes tato úskalí. Bez váhání tedy můžeme jednání, podrobněji popsaná v následujících řádcích, označit za další pomyslné hrdlo láhve a třetí významnou krizi s potenciálně fatálními důsledky na trnité cestě k finální dohodě.

Pro účely těchto jednání byla vytvořena tzv. „Subkomise Patnácti“ (Sub-Committee of Fifteen on Naval Limitation), tvořená čelními civilními i vojenskými představiteli celé pětice delegací. Tímto de facto sloučením skupin čelních představitelů a námořního poradního sboru mělo být docíleno větší pružnosti při rozhodování a posuzování předložených problémů. Personální složení bylo následující:

USA – CH. E. Hughes, plukovník T. Roosevelt, Jr., admirál R. Coontz
Velká Británie – A. Balfour, Lord A. Lee, kontraadmirál A. J. Chatfield
Japonsko – admirál Baron Katō Tomosaburō, viceadmirál Katō Kanji, kapitán Uyeda
Francie – A. Sarraut, J. J. Jusserand, viceadmirál F. de Bon
Itálie – C. Schanzer, L. Albertini, viceadmirál A. Acton

Již první schůze sub-komise, jež se konala odpoledne 15.12.1921, přinesla nepříjemný, byť ne nečekaný problém ohledně francouzských požadavků. Jednání započalo podrobnou rekapitulací provizorní dohody mezi USA, Velkou Británií a Japonskem a slovo bylo následně předáno delegátům Francie a Itálie. Stručný proslov, jež pronesl ministr Sarraut, dával tušit, že následující jednání nebude bez problémů. Ještě předtím, než předal slovo svému námořnímu poradci (viceadmirál de Bon), podtrhnul pozici Francie jako světové mocnosti s tomu odpovídajícími požadavky a dle jeho názoru zjevné nedocenění pozice jejího námořnictva a problémů, jimž musí toto čelit.

Admirál de Bon následně tyto myšlenky podrobně rozvedl a na světlo začala vyplouvat konkrétní francouzská představa o budoucím silovém poměru. Ten opětovně zdůraznil výjimečnou situaci francouzského námořnictva, tj.:

1) změnu priorit ve výrobě, jež přesunula zdroje k uspokojení potřeb pozemní fronty
2) započatou, ale nedokončenou výstavbu v rámci námořního plánu z roku 1912, jež by v případě kompletního naplnění zajistila Francii 28 bitevních lodí o souhrnném výtlaku 695 000 tun
3) údajnou poválečnou redukci bitevní floty o hodnotu 455 674 tun (74 674 tun starších jednotek, 126 000 tun rozestavěných jednotek, 135 000 tun jednotek autorizovaných v rámci plánu, 120 000 tun náhrad za zastaralé jednotky)
4) zcela nevyhovující/nedostatečný aktuální stav francouzské bitevní floty – 7 dreadnoughtů a 3 pre-dreadnoughty (plus jeden mimo aktivní službu) o souhrnném výtlaku 221 022 tun (s připočtením neaktivní jednotky 239 776 tun)
5) zastaralost výše uvedených jednotek v porovnání s hlavními mocnostmi
6) pozici Francie jako velké koloniální mocnosti a tudíž potřeby odpovídajícího námořnictva

Po této litanii se francouzský admirál vrhnul přímo k otázce výtlakového limitu. Systém na bázi momentálního celkového výtlaku byl v případě Francie shledán jako nevyhovující, poněvadž by jí tak přidělil 220 000 tun bitevních lodí (to ovšem ještě ani neměl tušení, že americká představa o výtlaku přiděleném Francii je dokonce o poznání nižší). Poněvadž stavba většího množství menších lodí byla automaticky zavržena, nedovoloval by tento limit dle francouzského pohledu postavit dostatečný počet plavidel o maximálním navrženém výtlaku 35 000 tun, tak aby to uspokojilo potřeby pro zformování efektivní eskadry (jakožto základní jednotky). Naopak jako základ měl být vzat současný počet aktivních jednotek, tj. 10, jež měly být po skončení jejich životnosti nahrazeny novými plavidly o výtlaku 35 000 tun. Při takovémto nastavení tak Francie de facto vyžadovala 350 000 tun nových bitevních lodí, tedy dokonce ještě více než činil limit Japonska s jeho 315 000 tunami. I tak byl tento požadavek podán jako ústupek, a to z pohledu potřeb středomořské (8 jednotek) a severní eskadry (4 jednotky), tj. Francie se „spokojí“ se stavem o dvě jednotky nižším a vyjde tak vstříc ostatním mocnostem.

Ani to ale nebylo vše a dalším admirálovým cílem byl navrhovaný 10ti letý zákaz výstavby bitevních lodí, tedy tzv. „námořní prázdniny/naval holiday“. Z francouzského pohledu tyto prázdniny údajně začaly již v roce 1915 a oni sami by tedy již po roce 1925 neměli být limitováni. V rámci zachování ducha konference byli ochotni výstavbu dále odložit (jak se ukáže dále, tak nepříliš daleko do budoucna), ale maximálně do let 1926-1927, kdy bude nezbytně nutné začít se stavbou prvních náhrad za zastaralé jednotky (jejichž konec životnosti byl udán cca do let 1930-1934). Při delším odkladu by bylo třeba stavět větší množství jednotek najednou, což se vzhledem k neutěšenému stavu francouzských loděnic nepředpokládalo jako schůdné. Toliko tedy k požadavkům, které admirál de Bon na závěr své řeči označil jako tak vstřícné, jak jen je možné, a v souladu s principy použitými pro ostatní námořnictva.

Za italskou stranu se chopil slova senátor Schanzer, jež vyjádřil potěšení nad výsledkem jednání trojice hlavních mocností a stanovisko své delegace nastínil ve třech základních bodech:

1) zachování principu parity s francouzským námořnictvem, který byl již předběžně dojednán mezi příslušnými představiteli obou stran (premiér Briand, senátor Viviani)
2) redukce námořního arzenálu na minimální přípustný stav odpovídající čistě obranným účelům (opět ale pouze ve spojení s výše uvedeným principem parity) – je zde tedy jasně patrná tendence udržet limity co nejníže, tak aby došlo zaprvé k finančním úsporám a zadruhé byla Itálie schopna držet s Francií krok
3) akceptace myšlenky 10ti letých prázdnin ve výstavbě nových jednotek

V tomto případě nešlo o žádné překvapení a stanovisko italské delegace se neslo zcela v duchu dosavadní vytyčené linie – co nejvíce jednat v souladu s hlavními mocnostmi (se zvláštním ohledem na USA) a srazit limity co nejníže, aniž by byl narušen vyrovnaný stav s francouzským rivalem. Co se týká přesných technických parametrů a konkrétní situace italského námořnictva, tak tento rozbor měl námořní poradce (viceadmirál Acton) podat později (viz. druhá schůze subkomise Patnácti).

Poněvadž zasedání subkomise bylo v tento moment odročeno, tvořil tento rozbor úvodní projev druhého zasedání subkomise, jež se opětovně sešla druhý den, tj. 16.12.1921. Současná síla italské bitevní floty byla uvedena jako 6 dreadnoughtů (včetně čerstvě vyzdvižené jednotky Leonardo da Vinci, s jejímž opětovným zařazením do služby se v té době stále počítalo) o souhrnném výtlaku 132 000 tun a 4 pre-dreadnoughty o souhrnném výtlaku 50 000 tun, tedy celkem 182 000 tun. Dále bylo zmíněno zrušení výstavby čtveřice jednotek třídy Francesco Caracciolo o souhrnném výtlaku 126 000 tun. V případě opačného vývoje by tedy italské námořnictvo dle admirálova vyjádření disponovalo 308 000 tunami bitevních lodí, z čehož by 258 000 tun tvořily dreadnoughty.

Tímto tak bylo uzavřeno vymezení francouzských a italských pozic a nastal čas na reakci ostatních mocností. Poté, co se slova opětovně ujal předsedající Ch. E. Hughes, bylo jasné, že se situace vyostřuje a francouzské požadavky se neobejdou bez náležité odezvy (konformní Itálie samozřejmě v tomto případě stála zcela mimo pozornost). Americký státní tajemník se nejdříve zaměřil na opětovné vyzdvižení účelu konference, obětí, jež se Spojené státy rozhodly podstoupit a jít tak příkladem a nevhodnosti principu posuzování síly dle národních potřeb a hrdosti. Princip momentální síly byl dle něj ten jediný možný. Ve svém projevu s jasně patrným ostřím učinil i narážku na ztroskotání limitace pozemních sil a i přes ujištění o vzájemném přátelství Franci a USA podal své stanovisko jasně – Francie bude muset čelit realitě a jiným způsobům výpočtu. Došlo k podrobnějšímu rozebrání francouzských stanovisek z předešlého dne a jejich konfrontaci/korekci dle amerických pravidel:

1) pokud se životnost bitevní lodě počítá jako 20 let, dosáhne sedm francouzských dreadnoughtů dokončených mezi lety 1913-1916 konce své životnosti a stane se zastaralými v letech 1933-1936 (versus francouzský údaj 1930-1934)
2) nelibě byl nesen záměr nahradit novými konstrukcemi i pre-dreadnoughty, které ostatní státy buď již sešrotovaly či se je chystaly na základě připravovaného ujednání bez náhrady hromadně vyřadit a ve výpočtech existující síly nefigurovaly
3) pokud by Francie měla přijmout podobnou procentuální redukci jako silnější velmoci (konkrétně udávanou jako 40%), její objem tonáže dreadnoughtů by musel být snížen ze 164 000 tun na 102 000 tun, v případě povolení výjimky a započítání starších jednotek pak z 221 000 tun na 136 500 tun

Francouzské delegaci bylo nalito zcela čistého vína – i přes přetrvávající sympatie a pochopení pro speciální situaci, v níž se jejich námořnictvo nachází a ochotu ostatních mocností k řadě ústupků, může těžko prosazovat ne redukci, ale podstatné navýšení své síly. Pokud by na své pozici trvala, musely by ostatní mocnosti od tohoto pochopení a úmyslného zvýhodnění ustoupit a trvat na plném zohlednění všech vlivů, což by Francii postavilo do mnohem horší pozice (předestřena jako poměr až 6:1). Tedy Francie nemohla nijak vlastní silou svou pozici zlepšit, naopak ostatní mocnosti částečně obětovaly svou v její prospěch. A v tomto okamžiku došlo poprvé k odkrytí americké představy o konkrétním výtlakovém limitu, tj. 175 000 tun, která by dle Hughese postavila Francii do veskrze výhodné pozice (na bázi výše uvedeného, tj. do takové, jež by jí jinak nepříslušela). Pokud bychom měli tento americký příspěvek nějak shrnout, tak: francouzské požadavky se nenesou v duchu odzbrojení a tedy záměru konference a pokud nedošlo k nedorozumění a nepochopení, tak požadavek na limit 350 000 tun je prvek, který je neslučitelný s těmito principy a možnostmi dosažení dohody.

Zatímco italská strana ujistila ostatní delegace, že jejich mateřská země neplánuje žádnou novou námořní výstavbu a že se plně ztotožňuje s předestřeným mírovým záměrem a duchem redukce, úspor a snížení napětí (a tedy opětovně zvýraznila inklinaci k hlavním mocnostem), francouzská reakce byla taktéž očekávaná. Admirál de Bon vyjádřil své hluboké politování nad tím, že se názory jednotlivých mocností na problém odzbrojení očividně takto výrazně odlišují a jal se opětovně emotivně obhajovat pozici své vlasti – tj. nepřijatelnost současné podoby návrhu a degradace Francie jako námořní mocnosti, jež by nastala v případě jeho akceptace. Znovu byla rozebrána problematika nezahrnutí Francie do úvodního vyjednávání, možná bezpečnostní rizika, zastaralost francouzských lodí, držení starších jednotek z čiré nutnosti, otázka minimálního akceptovatelného počtu bitevních lodí (tentokráte udávána jako jedna eskadra a jedno náhradní plavidlo, patrně 8 jednotek o celkovém výtlaku 280 000 tun – tj. francouzská záložní pozice) a počátku nové výstavby. Obecné stanovisko bylo jasné – návrh je zcela mimo jakékoli reálné úvahy a možnosti přijetí.

K tlaku a znepokojení ze strany USA se přidala i reakce britské delegace, která se sice nesla v uhlazenějším duchu, ale i tak o nic méně naléhavém. Postřehy byly dosti podobné americkému vyjádření:

1) navýšení francouzského limitu (opětovně vyjádřen jako 175 000 tun) vyvolá řetězovou reakci a odpovídající nárůst u ostatní čtveřice mocností – což povede k nové výstavbě a tedy přesně tomu, čemu se konference snaží zabránit
2) nadhodnocení momentálních bezpečnostních rizik ze strany Francie – jediné reálné námořní mocnosti jsou momentálně přítomny vyjednávání a v přátelských vztazích, zatímco ostatní potenciální soupeři (Německo, Rusko) nepředstavují nebezpečí a v případě jejich vzestupu by stejně bylo třeba podniknout příslušné kroky a smlouvy revidovat
3) potvrzení inferiority francouzské výstavby – pokud by byl brán v potaz stav před započetím První světové války a krachem francouzského námořního programu (tj. z července 1914), tak poměr aktivních a stavěných bitevních lodí v britském a francouzském námořnictvu by činil 3:1, což znamená stejný poměr, jaký je navrhován nyní
4) vyvrácení neefektivity menších eskader, konkrétně čtyřčlenné jednotky

A. Balfour vyjádřil britskou pozici jasně – Velká Británie pevně doufá, že zarputilost jednoho státu neohrozí křehký systém vazeb a celou konferenci, ke které jsou upínány velké naděje mnoha národů světa.

Po ujištění se italské delegace, že navrhovaný limit pro Francii a Itálii činí 175 000 tun, vyjádřila tato svůj souhlas s návrhem (samozřejmě pouze za předpokladu parity s Francií) a toto zasedání komise bylo ukončeno.

Změnu francouzského postoje nepřineslo ani třetí zasedání subkomise, jež se konalo 17.12.1921. Z vyčerpávajícího a emotivního projevu ministra Sarrauta bylo patrné, že francouzská delegace nehodlá vyklidit pozice a jen tak vyslyšet diktát ostatních mocností (jež doslova a do písmena diktátem byl a těžkou vyjednávací pozici a řadu francouzských námitek lze označit za pochopitelné/oprávněné). Znovu bylo zdůrazněno, že Francie nebyla přizvána k jednání trojice hlavních mocností, neměla možnost zohlednit svou specifickou situaci a podílet se na vytváření pravidel, kterými se má ale následně řídit. Dle francouzského vyjádření tedy byla postavena do pozice buď přijmout likvidaci svého námořnictva (v originále doslova jako „décapitation“) a nebo čelit mezinárodní ostrakizaci a důsledkům za krach námořního odzbrojení a potažmo tak celé konference. A to vše za stálého tlaku tisku a pokud možno co nejrychleji bez možnosti odpovídajícím způsobem konzultovat se svou vládou (jako protiklad byla uváděna vleklá pěti týdenní jednání USA, Velké Británie a Japonska). Navržené podmínky byly zpochybněny jako pokus umožnit válkou nedotčeným mocnostem stát se ještě silnějšími a nejvíce postižené paradoxně udržet dole. Francii, jako velké koloniální mocnosti s tomu odpovídajícími závazky a strategickými komplikacemi, je přisuzováno malé loďstvo, zatímco jiné mocnosti bez těchto závazků a potřeb (míněny USA a Japonsko) mají stanoveny podstatně vyšší limity. Postoj Francie by neměl být označován jako militaristický či imperialistický jen z toho důvodu, že hodlá zachovat silnou armádu i námořní síly – ostatní delegace byly ujištěny, že žádné takovéto úmysly nepřipadají v úvahu a vše vychází pouze z aktuálních francouzských potřeb.

Stejně pevný zůstal i postoj druhé strany (USA), přičemž použité argumenty se nesly v podobném duchu jako doposud:

1) i když to tak Francie nevidí, trojice mocností nezamýšlí svůj návrh jako direktivní příkaz s cílem ji poškodit a zohledňuje její situaci
2) pětice nových bitevních lodí sice znamená početní redukci vůči současnému stavu (7 dreadnoughtů), ale zároveň i kvalitativní nárůst – nelze to tedy označit za likvidaci francouzského námořnictva
3) Francie není nucena k obdobné povinné redukci stavu jako ostatní mocnosti (tj. cca o 40%)
4) ekonomická situace Francie, kdy nelze předpokládat současně výstavbu a poválečnou obnovu zpustošené země (volnou parafrází amerického předsedy – není zde žádná „magická peněženka“, kterou by bylo možno otevřít a z ničeho vykouzlit loďstvo dle vlastních představ) – naopak ochota k redukci sil trojice mocností byla prezentována jako vstřícný krok, který ji ušetří zbytečných nákladů a zvýhodní v období, kdy sama není schopna ve výstavbě držet krok
5) diskutabilní potřeba větších sil v momentě, kdy potenciální nepřátelé jsou slabí (Německo, Rusko) a zbylé mocnosti jsou v přátelském vztahu

Dá se říci, že obě strany se prozatím zatvrdily na svých pozicích a další jednání bylo odloženo v souvislosti s čekáním francouzské delegace na další instrukce od své vlády.

Čtvrté zasedání subkomise, jež se uskutečnilo 20.12.1921, však i přes tyto skutečnosti přineslo zásadní průlom. Za tímto pokrokem stála předvídavost amerického státního tajemníka, jež se již 16.12. rozhodl obejít francouzskou delegaci a apelovat přímo na francouzského ministerského předsedu. V dopise předaném přes americkou ambasádu v Paříži podrobně zrekapituloval všechny argumenty použité v předchozích setkáních subkomise a důležitost změny francouzského postoje pro odblokování jednání. Odpověď, již předseda americké delegace obdržel 19.12., se nesla ve smířlivém duchu, byť s jasně patrnými výhradami. Premiér Briand dle svých slov instruoval francouzskou delegaci, aby se v otázce bitevních lodí řídila „ve smyslu požadavku“ americké strany. Bez povšimnutí nemohlo též projít označení, které bylo této kategorii plavidel v odpovědi přiděleno – tj. „útočné“. Naopak v kategorii „obranných“ plavidel, tj. lehkých křižníků, torpédových plavidel a ponorek Francie zásadně odmítala stejný poměr redukce. Toto rozdělení na drahé a ofenzivní jednotky (s hrozbou pro světový mír a tedy hodné redukce) a lehké jednotky s defenzivní povahou (tj. důležité pro zajištění národní bezpečnosti) tak předznamenalo francouzský postoj v budoucích jednáních týkajících se této druhé skupiny. Bezprostředním a nejdůležitějším cílem však bylo vyřešení otázky bitevních lodí a tak byla zatím tato záležitost upozaděna. Oba dopisy byly přečteny na úvod čtvrtého zasedání a staly se podkladem pro následnou horlivou diskuzi.

Zatímco americká a britská delegace brala výše uvedenou formulaci z vyjádření premiéra Brianda jako jasnou akceptaci limitu 175 000 tun, tak přítomní Francouzi viděli situaci jinak a nehodlali své pozice vzdát bez boje. Ty by se daly přibližně vymezit takto:

1) v dopise a ani přímých instrukcích od francouzské vlády se nehovoří o striktní akceptaci 175 000 tunového limitu (tj. pěti plavidel), pouze o dohodě v duchu amerického požadavku – to bylo využito k pokusu o vyjednání šesté jednotky k vytvoření Francouzi toliko vzývané funkční eskadry (neboli nedáte-li nám 10, nedáte-li nám 8, ponechte nám alespoň 6 jednotek)
2) vzhledem ke kapacitám francouzských loděnic a délce stavby těžkých plavidel (jež se v jejich případě odhadovala na 4 roky) bylo požadováno zahájení nové výstavby počínaje rokem 1927 (s ročním odstupem pro každou z pěti povolených jednotek – tj. po jedné lodi v letech 1927-1931)
3) Francie nehodlá být svázána nepříslušejícím limitem déle než proklamovaných 10 let - v roce 1931 by měla být svolána nová konference, která by znovu od základu revidovala konstrukční plány všech mocností
4) bitevní lodě a lehké jednotky by neměly být posuzovány samostatně, ale jako komplexní provázaná síla

Reakce americké, britské a italské strany vůči tomuto smlouvání se nesla v rovině pevného odmítnutí:

1) pokusy o vyjednání šesté jednotky a porušení stavebních prázdnin jsou v rozporu s vyjádřením francouzské vlády (dopis premiéra Brianda), tedy delegace překračuje své pravomoci
2) svolání nové konference za 10 let (a patrně již dříve) je v souladu s názorem USA i Velké Británie, ale projednány by měly být pouze nové okolnosti a technologický pokrok, ne provést kompletní revizi (tedy nehodit vše opět do „tavicího kotlíku“, jak se k tomuto vyjádřil vedoucí britské delegace) – současný navrhovaný systém je plánován s delší než 10ti letou platností (včetně problematiky náhrad jednotek) a cokoli jiného by znamenalo pouze přestávku ve zbrojení a nabourání tohoto plánu
3) problematika námořních sil by měla být posuzována komplexně, ale momentálně je prioritní otázka bitevních lodí (ostatně i britská delegace vyjádřila výhrady k otázce lehkých sil, která bude ale projednána později)

Na návrh americké strany bylo další jednání přesunuto ze Subkomise Patnácti pod působnost obecné odzbrojovací komise (Committee on the Limitation of Armament), tak aby se problematiky, která již přestávala být striktně technického rázu, mohli zúčastnit i ostatní delegáti. Na zasedání byli zároveň přizváni i vojenští poradci jednotlivých stran pro případné osvětlení technických otázek.

Loďstvo jako komplexní problém – aneb otázka ponorek a lehkých sil

Celá otázka byla tedy otevřena na čtvrtém zasedání Komise pro omezení zbrojení, jež se uskutečnilo o dva dny později, tj. 22.12.1921. Shromážděným delegátům byl zrekapitulován dosavadní vývoj (provizorní dohoda tří mocností ohledně bitevních lodí, sestavení subkomise, průběh jednání ohledně otázky francouzských a italských limitů a důvody pro rozhodnutí převést diskuzi pod plnou komisi) a byl poskytnut prostor francouzské delegaci, jejíž stanoviska byla konzistentní s dosavadní linií:

1) francouzské námořnictvo by mělo být posuzováno dle jiných měřítek, než loďstva vedoucích mocností
2) trvání na šesti bitevních lodích – z nich vytvořená eskadra by ještě nouzově a pokud nebude zbytí mohla splnit francouzské bezpečnostní požadavky, zatímco přistoupení na 5 jednotek se rovná likvidačnímu požadavku
3) i pokud budou brány v potaz námitky americké strany, že žádná mocnost není nucena stavět bitevní lodi o maximálním povoleném výtlaku (35 000 tun) a v rámci 175 000 tunového limitu může být postaveno více jednotek, Francie nehodlá stavět slabší jednotky než ostatní mocnosti
4) posuzování námořní síly z komplexního hlediska – neoddělovat otázku bitevních lodí a lehčích jednotek (konkrétní instrukce ohledně limitů v této kategorii ještě v tuto dobu neměla francouzská strana od své vlády k dispozici)
5) vzhledem k důležitosti ponorek a britskému požadavku na jejich drastické omezení, případně kompletní abolici, otevřít tuto otázku jako první

Díky dopadu otázky lehkých jednotek (a především ponorek) na celkovou dohodu a trvání francouzské delegace na prioritním projednání této otázky se tedy směr jednání prozatím odklonil od problematiky bitevních lodí.

Páté zasedání komise, jež proběhlo odpoledne téhož dne, se tedy od počátku plně zaměřilo na kontroverzní otázku ponorek a jejich limitace, respektive v případě Britů požadavku na jejich absolutní zákaz. Jak již víme, Američané ve svém úvodním listopadovém návrhu přidělili jednotlivým státům následující kvóty – USA a Velká Británie 90 000 tun, Japonsko 54 000 tun, zatímco francouzské a italské limity měly být rozhodnuty později. Pro britskou stranu představovaly ponorky jeden z mála vyloženě neuralgických bodů, kde se jejich záměry podstatně křížily s americkou představou a ve spojení s očekávaným obdobně radikálním postojem Francie (tentokráte v opačném směru) to dávalo tušit věci příští. Pokud bychom měli charakterizovat úvodní postoj Velké Británie, šel by popsat asi následovně:

1) americký návrh neznamená limitaci (jak by příslušelo na odzbrojovací konferenci), ale naopak navýšení (což vycházelo z britských čísel zahrnujících momentálně existující jednotky – USA 83 500 tun, Velká Británie 80 500 tun, Japonsko 32 200 tun, Francie 28 360 tun a Itálie 18 250 tun), a to ještě v případě z britského pohledu dosti kontroverzního bojového prostředku
2) zachování ponorek se nejvíce dotkne mocností s velkým obchodním loďstvem, k jehož ochraně bude potřeba adekvátně navýšit počet protiponorkových plavidel a tedy i náklady a zatížení daňových poplatníků
3) ponorky jsou často charakterizovány jako zbraně slabších a prostředek vhodný k ochraně pobřeží, ale v právě skončené válce docílily úspěchů pouze proti obchodnímu loďstvu, proti jiným cílům byl jejich vliv minoritní
4) ponorky jsou udávány jako vhodný prostředek pro ochranu koloniálních zájmů, ale Velká Británie, paradoxně sama s největším koloniálním impériem a délkou pobřeží, nevidí toto jako životaschopné a podepřené
5) ponorky jsou brány jako levný prostředek, ale cílem by nemělo být učinit válku levnou (alespoň pro jednu stranu, přičemž druhá ponese enormní náklady na pořízení obrany proti ponorkám, viz. bod 2)
6) ponorky jsou prostředek, jež lze vyprodukovat velmi rychle a v případě války tuto produkci ještě navýšit, čemuž lze zabránit pouze likvidací výrobní základny, tj. abolicí
7) letecké bomby a bojové plyny se nepodařilo vymýtit na základě toho, že se jedná o vedlejší produkty některých výrobních odvětví, ale ponorky jsou čistou jednoúčelovou zbraní, mělo by tedy být možné je zakázat
8) nebezpečí nehrozí jen Velké Británii, ale i ostatním mocnostem (ať už samostatně či v provázanosti s Velkou Británií)
9) nezahrnutí menších nezúčastněných mocností nemusí představovat problém, neboť by mělo být v silách přítomných si buď spolupráci vynutit a nebo podniknout adekvátní ochranné a odvetné kroky, pokud by menší mocnost vůči nim ponorky výrazněji použila
10) Velká Británie tedy není pro cestu pouhého omezení, ale úplného zákazu ponorek

Pokud bychom měli tyto body ještě více zestručnit, tak – z defenzivního hlediska je ponorka zbraň spíše neefektivní, zatímco z ofenzivního je použitelná pouze proti určitým cílům, tj. nákladním, pasažérským a nemocničním lodím. Veskrze se tedy jedná o prostředek barbarský a protiprávní a Velká Británie doufá, že k jejímu postoji postupně připojí všechny humánní světové mocnosti. Sama takto navrhuje kompletně sešrotovat svoji rozsáhlou ponorkovou flotilu (cca 100 jednotek o celkovém výtlaku 80 000 tun), tedy provést nemalou oběť a jít ostatním příkladem.

Velice důležitou skutečností ovšem bylo, že Britové nehodlali podmiňovat dohodu ohledně bitevních lodí přistoupením či nepřistoupením ostatních na abolici podmořských člunů. Ačkoli se tedy jednalo o bod pro ně velmi důležitý, nechtěli kvůli němu v žádném případě riskovat celou konferenci. Pokud by nebylo dosaženo kompletního zákazu, mělo však být alespoň přistoupeno k redukcím a dalším restrikcím této kategorie.

Na první pohled by se mohlo zdát, že ponorka jako zbraň tehdy stála na důležitém milníku, kdy stejně rychle jako její neblahá hvězda vystoupala, mohla tato i pohasnout a vytratit se ze světových oceánů. Reakce ostatních delegací by ale rychle uvedly jakékoli takové obavy na pravou míru a všechny se nesly v jednotném duchu. Ponorka byla považována, v opozici vůči ojedinělému britskému názoru, za potentní obranný bojový prostředek se svým důležitým místem v sestavě moderních námořnictev. Otázka jejího zneužití, tj. neomezené ponorkové války (obecně jednoznačně delegáty zavrhované) měla být řešena nastavením příslušných pravidel a restrikcí, nikoli však zákazem zbraně samotné. Podmořská plavidla se dle zbylé čtveřice delegací nijak neodlišovala od jiných zbraní, které mohly být zneužity obdobným způsobem (viz. například připomenutí ze strany Japonců, že neomezené kladení min na volném moři znamená pro plavidla stejné nebezpečí jako ponorkový útok bez výstrahy). Upozorňováno bylo i na nepřítomnost řady jiných států, které by se měly takovéhoto jednání zúčastnit.

Pokud bychom však měli jít do detailu k jednotlivým bodům a státům:

USA – pro Američany spočívala hodnota podmořských člunů především v průzkumné úloze (vzhledem k nedostatku odpovídajících hladinových plavidel, tj. křižníků) a jejich roli při ochraně zámořských území, dále byla zkorigována britská čísla (stavy aktivních a rozestavěných jednotek stanoveny jako – USA 95 000 tun, Velká Británie 82 464 tun, Japonsko 31 400 tun, Francie 42 850 tun a Itálie 20 228 tun) a tvrzení o jednání v rozporu s duchem konference, tj. absenci redukce (byť kulantně řečeno i v zrevidovaném podání notně minimalistické a jen v případě USA), rozdílná čísla byla patrně důsledkem počítání výtlaku ve vynořeném vs ponořeném stavu (viz. čísla poskytnutá později francouzskou stranou pro jejich 50 ponorek – 31 391/42 949 tun celkového výtlaku nad/pod hladinou)

Japonsko – jako ostrovní země vidělo Japonsko užití ponorek v roli levné a efektivní obranné zbraně a kladlo je do stejné roviny jako torpédoborce, proti nimž nejsou žádné výhrady

Francie – francouzský postoj vůči ponorkové zbrani nebyl rozhodně nový a překvapující, v tomto případě pouze notně okořeněný ponížením v oblasti bitevních lodí (tj. ponorky jsou jednou z elementárních obranných jednotek k udržení suverenity, tím spíše, pokud jsou redukovány počty bitevních lodí) – Francie tak odmítala nejen zákaz jako takový, ale i jakoukoli limitaci individuální tonáže (tj. velikosti jednotek, zvláště s ohledem na potřebu výstavby velkého množství velkých oceánských ponorek k ochraně koloniálních držav) a redukci celkové tonáže pod hodnotu odpovídající bezpečnostním požadavkům země

Itálie – ani Italové nehodlali zavrhnout ponorku jako obrannou zbraň – její hodnotu viděli při ochraně svého dlouhého pobřeží s často exponovanými a z moře zranitelnými příbřežními městy, výrobními závody a dopravní infrastrukturou (železnice a lodní doprava)

Již první den jednání v ponorkové otázce bylo tedy jasné, že tato kategorie má nejen zajištěno své další pokračování, ale že ani otázka limitace nebude procházkou růžovou zahradou.

Další zasedání komise (č. 6, 23.12.1921) již přineslo přesnější představu toho, oč se bude bojovat. Hlavním advokátem ponorek se samozřejmě stala Francie. Znovu byl konfrontován britský názor o neefektivitě ponorek při nasazení proti hladinovým válečným plavidlům, jež byl označen za nepodložený zkušenostmi z nedávné války. Obnažena byla i ožehavá otázka vedení ponorkové války proti obchodnímu loďstvu protivníka, kterážto byla brána jako legitimní a efektivní způsob boje (později z francouzské strany raději částečně dementováno) – samozřejmě pouze za předpokladu, že budou dodržována pevná pravidla. Francouzi nechtěli obecně lpět na odstrašujícím příkladu německé neomezené ponorkové války jako úhelném kameni, dle něhož by se měla posuzovat ponorková zbraň jako taková – tj. vina by měla být svalena na konkrétní národ/osoby, ale ne prostředek, jež byl zneužit. Vyzdvihován byl i budoucí potenciál ponorky, která se bude bezesporu rozvíjet a její limitace (případně zákaz), může zeslabit zatím netušený přínos. Ze stejného důvodu, a s tím spojeného konstantního nárůstu velikosti, bylo odmítáno omezení individuálního výtlaku. Jako minimální hodnota celkové tonáže podmořských plavidel, která měla každému státu zajistit efektivní ponorkovou flotilu, bylo stanoveno 90 000 tun. Francie tedy bez skrupulí zaútočila na paritu s USA a Velkou Británií, což podložila těmito argumenty:

1) i přes zdánlivě vysoký počet ponorek jich může současně působit na moři jen malá část (viz. německé zkušenosti), je tedy nevhodné stanovit nízké limity (v tomto případě se dokonce hovořilo o nízkém limitu jako ekvivalentu úplného zrušení ponorek)
2) pokud se vezme limit 90 000 tun a velikost jednotky 1 000 tun (zohledňující budoucí vývoj a potřeby), činí počet ponorek 90 jednotek, z čehož ovšem může být současně aktivních pouze 15-20 člunů - což zhruba odpovídá minimální hodnotě, pod kterou Francie nehodlá zajít

Toto ponorkové klání, které pokračovalo bez ohledu na počínající čas Vánoční (7. a 8.. jednání z 24.12.1921), probíhalo nadále většinou jako intenzivní přestřelka Velké Británie, jako jediné mocnosti, která hodlala ponorky sprovodit z a pod hladin oceánů, a Francie, jež převzala hlavní tíhu boje za ostatní účastníky. Francie je v tomto případě často líčena jako obstrukční stát, ale vhodnější by asi bylo označit ji za neoficiálního mluvčího zbytku mocností, za které odvedla nepříjemnou práci. Zástupci Velké Británie se sice snažili podat zachování ponorek jako problém, který se velice snadno může obrátit proti svým zastáncům (viz. zranitelnost obchodu a komunikací příslušného státu a naopak neúčinnost vlastních ponorek při jeho ochraně), ale přílišného pochopení se jim nedostalo. Ani speciální apel na některé přítomné státy a podtržení jejich zranitelnosti vůči ponorkové ofenzívě nedopadnul na úrodnou půdu. Poněvadž USA a Japonsko byly shledány díky své geografické odvislosti jako nejméně ohrožené (zde se britská delegace příliš přesným prorokem nestala, alespoň co se týká Japonska), soustředily se argumenty a tlak na předem k nezdaru odsouzené zviklání dvou evropských delegací. Italové tak sice v rámci svého konformního a diplomatického chování zdvořile naslouchali, ale pevně odmítali a možnosti jak pohnout s Francií by se daly připodobnit k boji s větrnými mlýny. Kromě vlastních představ o účinnosti ponorek (tedy v rozporu s britským snižováním jejich hodnoty) bylo velkou oporou a argumentem jejich zastánců především nepřítomnost dalších států, kterých by se abolice dotknula, a to ze dvou důvodů:

1) pro tyto povětšinou menší státy je charakteristické pořizování levných obranných prostředků (kde ponorka zaujímá jedno z čelních míst) k vyrovnání sil se svými silnějšími potenciálními protivníky - je tedy nepřípustné, aby bylo bez jejich přispění rozhodováno o problematice, která může zásadně ovlivnit jejich obranné kapacity (a v horším případě je narušit tak, že budou vydány napospas silnějším státům v jakémsi vazalském postavení)
2) ačkoli se Velká Británie domnívá, že případná dohoda a z toho plynoucí zjevná jednota pětice hlavních mocností při prosazování abolice ponorek by mohla mít zásadní dopad a strhnout ostatní, nikde není řečeno, že se tak opravdu stane – v tomto případě budou tyto mocnosti v případě ozbrojeného konfliktu ve značné nevýhodě

Jakékoli jednání o otázce abolice/zachování ponorek by tedy měla být probrána na nějaké budoucí konferenci se širší účastí (tuto linii zastávala Francie, Itálie i USA). I přes všechny britské snahy a pikantnosti (jako v případě nařčení Francie z výstavby své ponorkové flotily proti Velké Británii) bylo zřejmé, že v otázce abolice dosáhla jednání mrtvého bodu. Po formálním zanesení britského stanoviska se diskuze na popud americké delegace přesunula k bodům slibujícím reálnější výsledky, tj. k omezením tonáže a nastavení pravidel vedení ponorkové války. Každá z delegací měla předestřít svou představu o podobě ponorkových sil svého státu a na základě tohoto otestování vod a mantinelů měl být dosažen nějaký obecný konsenzus:

USA – Spojené státy byly ochotny zredukovat svoji celkovou tonáž z původně navrhovaných 90 000 tun na 60 000 tun (tj. 35 000 tunová redukce z pohledu existujících a stavěných jednotek), to vše za předpokladu obdobného kroku ze strany Velké Británie (z 82 464 tun na 60 000 tun, redukce o 22 464 tun), ostatní státy si měly ponechat současnou tonáž (Japonsko 31 452 tun, Francie 31 391 tun a Itálie cca 21 000 tun, vše dle amerických čísel)

Velká Británie – v souladu s americkým návrhem

Japonsko – preference setrvání na původním návrhu 54 000 tun, jako minimální hodnotě pro účely obrany císařství, další redukce ekvivalentní novému americko-britskému návrhu (z 90 000 na 60 000 tun) nebyla pro Japonsko přijatelná

Francie – opakování již dříve vyjádřeného stanoviska (tj. 90 000 tun, cca 90 ponorek), cokoli jiného by muselo být schváleno francouzskou vládou (vyžádány instrukce)

Itálie – současný stav ponorkové flotily byl udán jako 47 jednotek (43 aktivních a 4 rozestavěné) o souhrnném výtlaku 20 250 tun, avšak s naléhavou potřebou nahradit malé a nevyhovující jednotky (kromě pouhých 10 člunů s výtlakem přes 700 tun) – Itálie se hodlala spokojit s 31 500 tunami, pouze však za předpokladu parity s Francií
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11605
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od Zemakt »

Luxusní doplněk ohledně zákulisních jednání. Možná se zeptám blbě, ale co by se stalo kdyby Francie z jednání jednoduše vycouvala? Hrozily by nějaké sankce? Celé mi to přijde né nepodobné Mnichovu, o nás bez nás.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4088
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od jarl »

Zemakt píše: Možná se zeptám blbě, ale co by se stalo kdyby Francie z jednání jednoduše vycouvala? Hrozily by nějaké sankce? Celé mi to přijde né nepodobné Mnichovu, o nás bez nás.
Odmítnutím navržených limitů by Francie žádné předchozí závazky neporušila, takže si lze těžko představit, že by jí hrozily nějaké sankce. Prostě by byla označena za viníka krachu odzbrojovací konference a v dalším kole námořního zbrojení by jí USA, Velká Británie a Japonsko jednoduše převálcovaly. S Mnichovem bych to vůbec nesrovnával, jelikož Francie byla řádným účastníkem konference stejně jako ostatní čtyři mocnosti a nikdo jí nehrozil použitím síly, pokud se nepodřídí.

Francouzi se s tehdejší realitou vyrovnávali těžce, protože dlouho nesli hlavní tíži bojů s Německem a v boji za společnou věc přinesli mnohem více lidských obětí, než ostatní čtyři mocnosti. Zastavení námořních programů a investování většiny zdrojů do armády, byla pro Francii životní nutnost a muselo jim dost vadit, že to ostatní účastníci nevzali v úvahu. Další velký problém byla ta parita s Itálií, která byla vojensky i ekonomicky slabší a najednou byla postavena na stejnou úroveň, i když měla vždy jádro svého loďstva soustředěné na Středozemním moři, zatímco Francouzi museli část sil držet i jinde.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11605
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od Zemakt »

S Mnichovem bych to vůbec nesrovnával, jelikož Francie byla řádným účastníkem konference stejně jako ostatní čtyři mocnosti a nikdo jí nehrozil použitím síly, pokud se nepodřídí.
Samozřejmě, že máš pravdu. Myslel jsem to spíše s nadsázkou. "Lídři" si něco společně upekli za rohem a pak s tím přišli jako s holým faktem.
Další velký problém byla ta parita s Itálií, která byla vojensky i ekonomicky slabší a najednou byla postavena na stejnou úroveň, i když měla vždy jádro svého loďstva soustředěné na Středozemním moři, zatímco Francouzi museli část sil držet i jinde.
Právě ta rezignace a akceptování faktického oslabení vůči Itálii mne překvapila. Asi málo zainteresovaných Francouzů se domnívalo, že by mohli v budoucnu konkurovat US, GB a Jap.. Ekonomická respektive finanční realita byla samozřejmě neúprosná, nicméně si dovolím tvrdit, že výhledově by pro ně nebyl problém s udržením nebo znovu získáním dominantního postavení ve středomoří (tím myslím zejména Itálii, kterou vnímám jako přirozeného protivníka, dáli se to tak říct). Jinými slovy, akceptací dohody jim byla vnucena plichta s Italy.

Je otázkou, zdali odmítnutím dohody by se ono "vedoucí" postavení obnovilo, nebo zdali by to neznamenalo nové závody v námořním zbrojení. Ať nad tím dumám, tak nebo onak, pro Francii by to asi těžko mohlo být horší (né tak pro daňové poplatníky).
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Bublifuk
praporčík
praporčík
Příspěvky: 353
Registrován: 2/9/2008, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od Bublifuk »

Zemakt:
jarl píše:Právě ta rezignace a akceptování faktického oslabení vůči Itálii mne překvapila. Asi málo zainteresovaných Francouzů se domnívalo, že by mohli v budoucnu konkurovat US, GB a Jap.. Ekonomická respektive finanční realita byla samozřejmě neúprosná, nicméně si dovolím tvrdit, že výhledově by pro ně nebyl problém s udržením nebo znovu získáním dominantního postavení ve středomoří (tím myslím zejména Itálii, kterou vnímám jako přirozeného protivníka, dáli se to tak říct). Jinými slovy, akceptací dohody jim byla vnucena plichta s Italy.
Skoro přesně - v zásadě soudným politikům i admirálům muselo být jasné, že na VB a USA nemají, jen v návaznosti na Jarla Tvou myšlenku poupravím v tom, že parita s Itálií pro Francii neznamenala pouze problém se znovuzískáním dominantního postavení ve Středomoří, ale reálnou hrozbu, že v případě konfliktu může mít Itálie, klidně i výraznou, (materiální) převahu. Protože zatím co Itálie mohla v případě potíží s lehkým srdcem celé loďstvo soustředit ve Středomoří, neboť krom Eritrei v zásadě nikde nic neměla, Francouzi prostě museli počítat s nutností vojensky (loďstvem) zajistit i Indočínu, Francouzskou Polynésii, Kaledonii atd. A to jsou pak jednoduché počty - pokud by obě země plně využili kvót, ale Francouzi museli část lodí poslat "do zámoří", pak se nebavíme ani o převaze, ani o paritě, ale o jasně slabší francouzské pozici. A tahle představa se jim nelíbila zejména, notabene z mého pohledu dosti oprávněně.
Obrázek

Nemůžeš tvrdit, že civilizace nezaznamenává určitý pokrok, neboť v každé další válce Tě zabijí novým způsobem.
W.Rogers
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od Polarfox »

Zemakt píše:Luxusní doplněk ohledně zákulisních jednání. Možná se zeptám blbě, ale co by se stalo kdyby Francie z jednání jednoduše vycouvala? Hrozily by nějaké sankce? Celé mi to přijde né nepodobné Mnichovu, o nás bez nás.
Co by se stalo? Světová veřejnost by Francii rozcupovala a hlavní mocnosti by si v tom přisadily. Je nutno mít na paměti, že k téhle konferenci se obracela velká pozornost a značné naděje. Francouzi si udělali vroubek už v samotném úvodu, kdy ultimativně potopili část o pozemním odzbrojení. Sice to nebylo jádro celého snažení a hlavním cílem konference bylo především vyřešit situaci na Dálném východě a otázku námořních programů, ale díky nim k tomu ani nedošlo. Takže vroubek měli už od začátku a kdyby krachli konferenci jako takovou, tak...

Francouzi celkově mrskli konferenci do cesty tři útesy...když shodili část o pozemním odzbrojení, když se cukali u limitu (a trváním na volné stavbě lehkých jednotek zamezili jejich plánované limitaci) a když se řešila ponorková válka. Jenže bez Francie nemohla být provedena celková dohoda, protože Velká Británie musela, narozdíl od Američanů a Japonců, řešit i situaci v Evropě (tj. především Francii a Itálii).
Zemakt píše:Právě ta rezignace a akceptování faktického oslabení vůči Itálii mne překvapila. Asi málo zainteresovaných Francouzů se domnívalo, že by mohli v budoucnu konkurovat US, GB a Jap.. Ekonomická respektive finanční realita byla samozřejmě neúprosná, nicméně si dovolím tvrdit, že výhledově by pro ně nebyl problém s udržením nebo znovu získáním dominantního postavení ve středomoří (tím myslím zejména Itálii, kterou vnímám jako přirozeného protivníka, dáli se to tak říct). Jinými slovy, akceptací dohody jim byla vnucena plichta s Italy.
Bublifuk píše:Skoro přesně - v zásadě soudným politikům i admirálům muselo být jasné, že na VB a USA nemají, jen v návaznosti na Jarla Tvou myšlenku poupravím v tom, že parita s Itálií pro Francii neznamenala pouze problém se znovuzískáním dominantního postavení ve Středomoří, ale reálnou hrozbu, že v případě konfliktu může mít Itálie, klidně i výraznou, (materiální) převahu. Protože zatím co Itálie mohla v případě potíží s lehkým srdcem celé loďstvo soustředit ve Středomoří, neboť krom Eritrei v zásadě nikde nic neměla, Francouzi prostě museli počítat s nutností vojensky (loďstvem) zajistit i Indočínu, Francouzskou Polynésii, Kaledonii atd. A to jsou pak jednoduché počty - pokud by obě země plně využili kvót, ale Francouzi museli část lodí poslat "do zámoří", pak se nebavíme ani o převaze, ani o paritě, ale o jasně slabší francouzské pozici. A tahle představa se jim nelíbila zejména, notabene z mého pohledu dosti oprávněně.
Tak oni Francouzi víceméně souhlasili s plichtou už při předběžných jednáních s Itálií, jenže počítali, že limit bude vysoko, takže rozhodne ekonomika. A když Američané nadhodili nízký limit, tak se toho Italové samozřejmě chytli a nehodlali pustit, protože to pro ně byl dar z nebes. Pro ně znamenalo čím níže tím lépe skoro úplně ve všem a ještě na tom mohli nahrabat politické body, protože to bylo v duchu konference.

Co se týká té nepříjemné situace, tak zase tak horké to také nebylo. V bitevních lodích to byla plichta, Italové ty své dokonce ani dlouhou dobu prakticky nemodernizovali a jeden čas vážně uvažovali o jejich vyřazení. A lehké jednotky, tj. to nejdůležiější, limitovány nebyly a tam běžely stavební programy na plné pecky.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Francouzské bitevní lodě počátku 20. století

Příspěvek od zzz »

1. Doplnil bych nasazení některých kapitálních lodí v rámci Ruské občanské války (v Černém Moři).
Polarfox píše:(...)
Bojové nasazení
Poslední otázkou, kterou je třeba zodpovědět, je jak se vlastně popisovaná plavidla dokázala prosadit v tom, nač byla konstruována, tedy v boji. Zde je nutno říci, že způsob nasazení francouzských námořních sil, protivníci a obecně historické události daly těmto lodím v obou světových válkách pouze omezené možnosti k realizaci. Případy, kdy se francouzské bitevní lodě dostaly do přímého boje s nepřítelem, jsou tedy velmi epizodního charakteru. Prvním takovýmto střípkem je pronásledování a potopení rakousko-uherského chráněného křižníku Zenta ze srpna 1914. Této akce, jež měla původně sloužit k vylákání rakousko-uherských sil k svedení rozhodující bitvy, se zúčastnila prakticky celá nejmodernější francouzská bitevní sestava (První a druhá bitevní eskadra včetně velitelské sekce, tj. – Courbet, Jean Bart, Danton, Voltaire, Vergniaud, Diderot, Condorcet, République, Patrie, Vérité, Justice, Démocratie). Výsledek byl hubený (potopen starý chráněný křižník) a provedení pochybné (zmatečná dělostřelba, různé závady). Do další akce se francouzské lodě dostaly až téměř o tři desetiletí později po vypuknutí druhého světového konfliktu. (...)

2. Konec služby lodí třídy Danton byl dosti pestrý.
- V boji byl potopen Danton (ponorkou v 1917 u Sardinie).
- Mirabeau havarovala (uvízla u krymského pobřeží).
- Vergniaud po intenzivním poválečném nasazení byl shledán v nedobrém technickém stavu.
- zbývající trojice - Condorcet, Diderot, Voltaire - byla mírně vylepšena a od druhé poloviny 20.-tých let sloužila jako školní plavidla


3. Dopad Washingtonské odzbrojovací konference na francouzské kapitální lod
jarl píše:Mě zaujaly hlavně pasáže o průběhu jednání na konferenci ve Washingtonu. Pro Francouze to muselo být těžké se smířit s tím, že jejich námořnictvo bylo takto degradováno. Během první světové války se logicky museli soustředit na pozemní síly, takže na budování moderního loďstva neměli prostředky a po válce si nějaké větší posílení nemohli dovolit.
Jestli jsi to myslel z hlediska předčasného vyřazování hodnotných lodí, tak já ti nevím. Francouzi si mohli nechat všechny 3xBretagne a 4xCoubert (BB France se potopila až po dokončení vyjednávání). Efekt washintonské dohody se projevil zejména na lodích třídy Danton, které ovšem nepovažuji za příliš hodnotné.... jednak z šestice lodí třídy Danton zbyly Francouzům jen 3 plus 2 nefunkční/poškozené. Druhak měly vrozené konstrukční vady, které ve světle zkušeností WW1 nebylo úplně snadné napravit - například podhladinová ochrana.
Uznávám, že z pohledu francouzského rozhodnutí stavět lodě třídy Danton se možná zdálo jako vyhazování peněz, neboť - v poměru cena/užitná hodnota celé konstrukce - IMHO lodě třídy Danton byly dosti drahé... např. cena Vergniaud nebo Voltaire byla odhadována na 2,2 milionu liber
Pro srovnání:
- z následující třídy Coubert stál Jean Bart asi 2,5 milionu liber, ostatní byly dražší o pár procent.
- u posledních dokončených francouzských WW1 kapitálních lodí - super-dreadnoughty třídy Bretagne - byl odhad ceny 2,6 milionu liber
(zdroj: ročenka Brassey)


Ovšem pokud jsi to myslel na zákaz stavby nových konstrukcí ... to asi ano, ovšem když si srovnám reálné datum a množství novostaveb francouzských větších lodí (Béarn, a první dva těžké křižníky) tak nevidím tak úplně velký praktický dopad tohoto zákazu.



4. Převaha vs. parita s italským námořnictvem
Bublifuk píše:(...)

Skoro přesně - v zásadě soudným politikům i admirálům muselo být jasné, že na VB a USA nemají, jen v návaznosti na Jarla Tvou myšlenku poupravím v tom, že parita s Itálií pro Francii neznamenala pouze problém se znovuzískáním dominantního postavení ve Středomoří, ale reálnou hrozbu, že v případě konfliktu může mít Itálie, klidně i výraznou, (materiální) převahu. Protože zatím co Itálie mohla v případě potíží s lehkým srdcem celé loďstvo soustředit ve Středomoří, neboť krom Eritrei v zásadě nikde nic neměla, Francouzi prostě museli počítat s nutností vojensky (loďstvem) zajistit i Indočínu, Francouzskou Polynésii, Kaledonii atd. A to jsou pak jednoduché počty - pokud by obě země plně využili kvót, ale Francouzi museli část lodí poslat "do zámoří", pak se nebavíme ani o převaze, ani o paritě, ale o jasně slabší francouzské pozici. A tahle představa se jim nelíbila zejména, notabene z mého pohledu dosti oprávněně.
a) v Indočíně myslím nebyla infrastruktura pro kapitální lodě (dostatečně velký suchý dok). A kapitální lodě nebyly třeba proti tehdejšímu eventuelnímu nepříteli - Číňanům na severu či Thajcům na jihu. Ovšem doplnil bych v uvedeném výčtu, že například Šanghaj by si zasloužila francouzskou námořní přítomnost

b) ve výčtu úkolů francouzského námořnictva mi ovšem chybí eventuelní dopad turecké aktivity - v době uzavření Washingtonské námořní konference se ovšem myslím nedalo čekat, že ve východním Středomoří se dosti změní původní mírová dohoda. https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Lausanne z roku 1923 se v praxi IMHO projevila znatelným nárůstem eventuelního ohrožení mandátních území Sýrie+Libanonu

c) stejně tak mi chybí aktivity během severomarockých (rifských) válek. Tipnul bych si že kapitální lodě zčásti odzbrojené jako "školní dělostřelecké" by v této akci našly uplatnění.

d) pokud by Francouzi tuze usilovali o dominanci nad italským námořnictvem, tak by se nabízelo podpořit země které byly přirozenými oponenty Itálie. Napadá mě Království SHS/Jugoslávie. Tamní námořnictvo bylo dosti málo vybavené. Sice Francouzi asi měli zákaz exportovat opotřebované válečné lodě, ovšem nabízel se zdroj – v tuniské Bizertě byly zakotveny některé lodě z carské černomořské flotily. Kdyby od bezprizorních námořníků tyto lodě za pár šupu odkoupilo jugoslávské námořnictvo (a udělilo občanství některým ruským námořníkům) tak by levně se mohl zvýšit obranný potenciál jugoslávského námořnictva… sice jsme ve vlákně o kapitálních lodích, ale na takto provozně nákladné lodě asi Jugoslávci neměli pomyšlení, tj. loď třídy Imperatrica Marija/Императрица Мария) byla asi nereálná, stejně jako ruské křižníky. Ovšem některé z pětice torpédoborců by asi byly reálné co by posila eventuelních oponentů italského námořnictva
http://www.navypedia.org/ships/russia/r ... okoyny.htm
http://www.navypedia.org/ships/russia/r ... tlivyy.htm

e) už před WW1 Francouzi hodně sázeli na velké křižníky. Sice do určité míry různorodého charakteru tzv. "pancéřových křižníků", ale za v tak hojném počtu, že myslím početní zastoupení ve francouzském námořnictvu téměř odpovídalo součtu obdobných lodí předWW1 německého, rakousko-uherského a italského námořnictvo.

Opět to souviselo s ekonomikou, neboť pokročilé konstrukce velkých křižníků - tzv. bitevní křižníky I. nebo II. generace - byly velmi drahé, vesměs výrazně dražší než soudobé kapitální lodě dnes označované jako bitevní lodě. Ve srovnání s tím, byly pokročilé francouzské velké křižníky (tzv. pancéřové) - poslední generace - výrazně levnější než soudobé francouzské kapitální lodě.

Například lodě třídy Edgar Quinet stály asi polovinu toho co soudobé lodě kapitální lodě třídy Coubert. Přitom Edgar Quinet už byl zkonstruován ve smyslu all-big-guns (a to ráže 194mm, byť část dělostřelectva byla nevhodně rozmístěna) a se slušnou doplavbou (ve srovnání se soudobými například italskými loděmi obdobného určení jako například třída Pisa) http://www.navypedia.org/ships/france/f ... quinet.htm.


Jestli se nepletu, tak z Washingtonské odzrbrojovací dohody nevyplývala nutnost vyřazovat existující velké křižníky. Takže vyřazení (nejprve do rezervy a poté trvale) bez náhrady některých jako například třída , spíše ukazuje, že francouzské poWW1 námořnictvo nebylo redukováno kvůli vnějšímu tlaku, ale z vlastního francouzského rozhodnutí.
Příkladem IMHO teoreticky předčasně vyřazených lodí resp. lodí v rezervě jsou:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dupleix-class_cruiser
https://en.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9on ... ss_cruiser





P.S.
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo Francie“