Kanadské bitevní lodě

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Kanadské bitevní lodě

Příspěvek od jarl »

Winston Churchill píše v prvním díle svých pamětí z první světové války nazvaných Světová krise, že kanadský premiér Robert Borden se v roce 1913 snažil v tamějším senátu prosadit stavbu tří bitevních lodí, které by byly dodatkem k už schválenému britskému námořnímu programu. Nevíte někdo o jaké bitevní lodě šlo? Předpokládám, že by se jednalo o nějakou verzi superdreadnoughtů vycházejících z britské třídy Queen Elizabeth, které byly velmi drahé a dost těžko si dovedu představit, že by je Kanada dokázala zafinancovat.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Wolf
rotný
rotný
Příspěvky: 81
Registrován: 20/3/2016, 11:56
Bydliště: Košice

Re: Kanadské bitevní lodě

Příspěvek od Wolf »

5. decembra 1912 podal ministerský predseda Robert Borden "Návrh zákona o námornej pomoci" (Naval Aid Bill). Cieľom Návrhu bolo presadiť financovanie a výstavbu bojových lodí za 35 miliónov dolárov za účelom pomoci pri spoločnej obrane Britského impéria. Návrh v dôsledku politických treníc medzi konzervátivcami a liberálmi nepriešiel. Ak by návrh prešiel a stal sa zákonom, je pravdepodobné, že finančné prostriedky by sa použili na výstavbu 3 dreadnoughtov triedy Queen Elizabeth. Predpokladané mená lodí boli: Acadia, Quebec a Ontario.
Britská prevaha nad nemeckým námornictvom nebola ohrozená hoci návrh neprešiel. Na začiatku vojny mala Britácia 22 dreadnoughtov, Nemci mali 15 dreadnoughtov. Britácia mala navyše 13 dreadnoughtov vo výstavbe.

Ešte jeden odkaz http://www.iwm.org.uk/collections/item/ ... 1060023133 - video zobrazujúce Roberta Bordena na prehliadke HMS Queen Elizabeth a HMS Canada vo Firth of Forth, február 1917.

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Naval_Aid ... ite_note-3
Google books
jíra
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 26/5/2011, 18:53

Re: Kanadské bitevní lodě

Příspěvek od jíra »

Co je mi známo, tak Borden byl příznivec "lokálních námořnictev" v rámci Britského impéria a tedy prosazoval výstavbu vlastního kanadského námořnictva, naproti druhé variantě dotaci lodí Royal Navy. Druhou variantu podporovaly ostatní dominia a kolonie Impéria. Jak už bylo napsáno, návrh na financování výstavby tří superdreadnoughtů neprošel. Borden zamýšlel tyto lodě dočasně zapůjčit RN, přičemž by na nich sloužili vedle bristkých i kanadští důstojníci. Po válce (ke které se schylovalo), by tyto lodě mohly sloužit jako základ pro další možnou expanzi loďstva.

Churchill na toto konto přednesl řeč v parlamentu, kde Kanadě potvrdil právo na odvolání těchto hypotetických lodí zpod velení RN a dále navrhl vytvoření společné "Imperial Squadron", kde by mohly kanadské lodě Queen Elizabeth operovat spolu s lodí Malaya a hypotetickou New Zealand společně, ze základny na Gibraltaru.

Myslím, že dobrým zdrojem je také "The Naval Service of Canada: Origins and early years" od Gilberta Normana Truckera.

Mimochodem - v knize ja například informace, že podle plánů z roku 1909 mělo Kanadské námořnictvo disponovat eskadrou obsahující mimo jiné i bitevní křižník třídy Invincible
"Havloidní židokavárna pracuje na českém majdanu! Tohle vám neprojde idioti!"
-Helena de Farkas
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Kanadské bitevní lodě

Příspěvek od jarl »

Děkuji za informace. Takže to tedy měly být tři bitevní lodě třídy Queen Elizabeth nazvané Acadia, Quebec a Ontario, přičemž na realizaci tohoto programu by bylo potřeba uvolnit 35 milionů dolarů. To vypadá na jeden z tehdy módních grandiózních námořních programů, které neměly oporu v realitě a byly hlavně předmětem velikášství ambiciózních politiků a admirálů. Jinak ovšem prosperující britská dominia a kolonie k nárůstu britské námořní moci významně přispěly zaplacením mj. jedné bitevní lodě a dvou bitevních křižníků, zatímco kolonie německé jenom vysávaly mateřskou zemi a k její obraně nijak nepřispěly.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Wolf
rotný
rotný
Příspěvky: 81
Registrován: 20/3/2016, 11:56
Bydliště: Košice

Re: Kanadské bitevní lodě

Příspěvek od Wolf »

jarl píše:Děkuji za informace. Takže to tedy měly být tři bitevní lodě třídy Queen Elizabeth nazvané Acadia, Quebec a Ontario, přičemž na realizaci tohoto programu by bylo potřeba uvolnit 35 milionů dolarů. To vypadá na jeden z tehdy módních grandiózních námořních programů, které neměly oporu v realitě a byly hlavně předmětem velikášství ambiciózních politiků a admirálů. Jinak ovšem prosperující britská dominia a kolonie k nárůstu britské námořní moci významně přispěly zaplacením mj. jedné bitevní lodě a dvou bitevních křižníků, zatímco kolonie německé jenom vysávaly mateřskou zemi a k její obraně nijak nepřispěly.
Nemyslím si, že pokus o výstavbu týchto lodí bol prejavom velikášstva, alebo že nemal oporu v realite, medzi UK a Nemeckom prebiehali preteky vo zbrojení, čo sa týka námornictva pred 1. svetovou vojnou. Snaha UK o udržanie absolútnej námornej nadvlády bola značná. Zákon o námornej obrane z roku 1889 (Naval Defence Act) zaviedol princíp "two-power standard", ktorý určoval, že Britské královské námornictvo, ktoré bolo v tom čase najsilnejšie na svete sa malo silou vyrovnať "súčtu" 2. a 3. najsilnejšieho námorníctva.

Čo sa týka ceny 35 miliónov dolárov, tak len pre zaujímavosť, podľa inflačnej kalkulačky by sa malo jednať o 750 412 622 dolárov v roku 2017, čo je 518 350 201 eur resp. 13 964 246 748 českých korún. Priemerná cena triedy Queen Elizabeth bola 2 741 740 libier, čo je 294 801 399 libier v roku 2017, resp. 352 273 752 eur alebo 9 490 181 719 českých korún. Keď to porovnám, tak za tých 35 miliónov mi vychádza, že by postavili tak 1,5 lode triedy Queen Elizabeth. Samozrejme výpočet je len orientačný a môžem sa mýliť, do ekonomiky sa veľmi nevyznám... Použitá kalkulačka http://www.in2013dollars.com/Canada-inflation
jíra
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 26/5/2011, 18:53

Re: Kanadské bitevní lodě

Příspěvek od jíra »

Když už jsme u těch čísel, v "The Naval Service of Canada: Origins and early years" je poznámka, že pokud by se superdreadnoughty stavěly přímo v kanadě, bylo by potřeba dalších 12 milionů dolarů na financování výrobních zařízení. Burden s něčím podobným výhledově počítal, protože věřil, že v blízké budoucnosti britská admiralita pověří Kanadu výrobou válečných lodí. Takže zařízení na stavbu větších plavidel by se musela tak jako tak zaplatit. Rozpočet by tedy zřejmě unesl nejen stavbu superdreadnoughtů, ale taky program výstavby loděnic (nebo aspoň v to se věřilo).

K tomu velikášství: opět co je mi známo, tak Burden se svými příznivci se snažil osamostatnit kanadské námořnictvo v rámci Impéria, silnější jednotky požadoval hlavně kvůli tomu, že se RN stáhla ze svých tradičních základen do Home Fleet a nechráněné kanadské pobřeží si chtěl bránit sám pomocí vlastního námořnictva.
"Havloidní židokavárna pracuje na českém majdanu! Tohle vám neprojde idioti!"
-Helena de Farkas
radecky
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 7/11/2008, 19:25

Re: Kanadské bitevní lodě

Příspěvek od radecky »

vážení, dle tehdejšího zlatého standartu je poměr tehdejší britské libry vůči dolaru zhruba 1 ku 5 tedy jedna bitevní loď QE je zhruba 14 mio dolarů. 35 mio dolarů je zhruba na 2 a půl QE v cenách 1913.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo Velké Británie“