Mobilisace 1938

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Odpovědět
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Mobilisace 1938

Příspěvek od Martas2411 »

Pro připomenutí jedno video.



"Když jsme po Mnichovu mohli zkoumat československou vojenskou sílu zevnitř, velmi nás znepokojilo, co jsme viděli. Plán připravený československými generály byl hrozivý. Pochopil jsem, proč mě moji generálové žádali, abych se mírnil."
Adolf Hitler

„Byli bychom zcela nepochybně zůstali viset na jejich (československých) opevnění, protože jsme prakticky neměli žádné prostředky prolomit je.“
E.v.Manstein, POLNÍ MARŠÁL Wehrmachtu
u Norimberského vojenského tribunálu v roce 1946

Vzpomeňte na všechny obránce Československa,včetně padlých,kterých nebylo málo.Byla to nevyhlášená válka.Já už svíčku zapálil.......
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mobilisace 1938

Příspěvek od Martin Hessler »

Jak kdysi kdosi trefně napsal: "V roce 1938 jsme měli ve zbrani milion odvážných chlapů, připravených bránit své domovy. Bohužel nám ale jeden chyběl: ten na Hradě."

Můj otec byl ročník 1918. Když bylo oznámeno rozhodutí přijmout mnichovský diktát a umožnit Wehrmachtu vstup do Sudet, byl jeden z těch, kteří na hradním nádvoří hulákali Benešovi pod okny "Dejte nám zbraně, půjdeme na ně!" Starý pán, záložní důstojník, bojovník z pražského povstání a válečný zpravodaj z Vietnamu, chlap co hodně viděl a zažil. Ale při těchhle vzpomínkách se vždycky bránil slzám.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
artaxerxes3
Příspěvky: 1
Registrován: 1/2/2016, 12:54

Re: Mobilisace 1938

Příspěvek od artaxerxes3 »

Moja nebohá babička - narodená v 1912 vždy keď prišla debata na Mnichov 1938 spomínala aký boli vojaci čs. armády nazlostený, že boli nutený sa vzdať bez výstrelu. A nielen to keď sa vracali po demobilizacii do Prešova tak im na železničnej stanici ľudia vyčítali fakt kapitulácie. Najčastejšiou reakciou často aj so slzami v očiach bolo konštatovanie, že im neumožnil bojovať za svoj štát a nadávky na p.prezidenta Beneša.
Žiaľ okrem tejto osobnej spomienky to neviem inak dokladovať.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Mobilisace 1938

Příspěvek od kacermiroslav »

Mobilizace - květen 1938

V noci 20. května 1938 jsem měl službu na celnici u hranic. Náhle jsem byl odvolán na naše oddělení finanční stráže. Nevěděl jsem, co se děje. Cestou na mne někdo na ulici zvolal: "Stůj, heslo!". Říkám překvapeně: "Tady je hlídka finanční stráže. Co se děje?". Přede mnou se objevil místní český učitel ve vojenské uniformě s puškou se vztyčeným bodákem...
Na Bundeshöhe (kóta 414 - pozn. JM) nad městečkem zatím již naši budovali bojové stanoviště SOS. V boudě, v starém kuželníku, si udělali pryčny, ve stráni zakopali kulomet a rouru od kamen v křoví zamaskovali z hecu jako polní dělo. Největší změny nastaly ráno. Henleinovci. Moc je to zaskočilo. Chodili nejistí jak zmoklé slepice. Kdepak byla jejich obvyklá zpupnost. Najednou dokonce všichni uměli i česky...
(Ze vzpomínek bývalého dozorce finanční stráže v Dolní Poustevně Josefa Mately)
Po vyhlášení poplachu jsme my ženatí finančníci poslali ihned své rodiny do vnitrozemí. Z toho jsme měli potom ovšem velké nepříjemnosti u nadřízených úřadů! Že prý děláme paniku, evakuací rodin prozrazujeme pohotovost atd. Fakt, že manželky důstojníků a vyšších státních úředníků byly také evakuovány, nikoho ale nezajímal. My měli být obětním beránkem. Nikoho již ale nenapadlo, že starostí o rodinu v bojovém pásmu se snižuje naše akceschopnost, protože nacisté či henleinovci mohli naše ženy a děti použít jako rukojmí...
(Ze vzpomínek bývalého vrchního respicienta finanční stráže v Rožanech u Šluknova Václava Loudy)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Mobilisace 1938

Příspěvek od kacermiroslav »

Směrnice hlavního velitele pro velitele armád
z 25. září 1938


Hlavní velitelství. SV. 25. 9. 1938, 22 hodin.
Čj. 119 Taj. oper. 1938.
Osobní a tajná směrnice čís. 1
.

I. - Podle zpráv, získaných do 25. 9. 1938 (viz přehled zpráv), možno říci, že se německá armáda soustřeďuje proti Československu do tří skupin:
- jižní - nejsilnější - mezi Lincem a Vídní, která je pravděpodobně usměrněna k zásahu na rozhraní Čech a Moravy,
- západní - v prostoru Chemnitz - Plauen,
- severní - v prostoru proti šluknovskému a frýdlantskému výběžku.
Kromě toho jsou zatím menší síly (VIII. sbor) proti severní Moravě a něco je na bavorských hranicích.
II. - Podle takto soustředěných sil dá se předpokládat, že nejvážnější akce budou pravděpodobně vedeny na frontě mezi Vltavou a Znojmem ve všeobecném směru Zwettl - Německý Brod.
Je pravděpodobné, že budou později soustředěny také větší síly v prostoru Žitava - Bautzen, aby zde prováděly silný tlak ve směru na Pardubice, pro spojení se skupinou jižní.
III. - Pokud jde o opatření z hlediska hlavního velitele, jež mají čelit proti hrozbě z jihu, poukazuji na svůj rozkaz čj. 112 Taj. HV./oper. 1938, který dostali v plném znění velitelé I. a IV. armády.
Z hlediska velitelů armád dále je třeba:
I. armáda:
věnuje zvláštní pozornost nepřátelské akci proti ašskému výběžku a dále do údolí Ohře, která by mohla předčasně vyvrátit 1. hlavní obranné postavení na čáře Kadaň - Bílina.
Podobné nebezpečí mohlo by hrozit i opevnění v prostoru Klatov, kdyby se nepříteli podařilo proniknout hlavním obranným postavením na Šumavě.
V obou případech musí velitel armády počítat po delší dobu s dosavadními prostředky.
Prostor liberecký možno prozatím považovat za dostatečně zajištěný. Pokud jde o případné zajištění prostoru Náchod a Turnov, může zde velitel armády počítat - jestliže by toho bylo třeba - s výpomocí od HV.
II. armáda:
musí za dnešní situace věnovat pozornost svému západnímu křídlu, kdyby se snad nepřítel pokusil o nějakou akci z kladského výběžku.
IV. armáda:
doplní vhodným způsobem moje opatření podle dříve citovaného rozkazu. Uvažuje o případném přesunu volných sil k svému západnímu křídlu.
Stará se, aby byly co nejintenzivněji prováděny opevňovací práce na 1. a 2. obranném postavení jednotek ZH a použije k tomu - kromě civilních pracovníků - veškerého volného civilního obyvatelstva z okolí.
To ostatně platí i pro všechny ostatní armády.
III. armáda:
věnuje kromě toho hlavní pracovní úsilí na zesílení bratislavského předmostí.
Velitelé armád sledují vývin situace a v případě, že se projeví tlak útočníka v určitém směru, neváhají soustředit do tohoto prostoru své síly i na úkor jiných úseků fronty, kde by postup nepřítele byl méně intenzivní.
Dostanou: Velitelé I. až IV. armády k provedení, na vědomí pak: HV. štáb - 2., 3., 4. a 5. oddělení a hlavní ubytovatel.
Za správnost: Hlavní velitel:
[podpis nečitelný] arm. gen. Krejčí, v. r.

Vojenský ústřední archiv Praha, fond Velitelství útvarů za branné pohotovosti státu - velitelství Palacký
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“