Vražda nebo výmysl agenta VC-1484?

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Vražda nebo výmysl agenta VC-1484?

Příspěvek od El Diablo »

Vražda nebo výmysl agenta VC-1484? Už 80 let čeká záhada na vyřešení
9. prosince 2014 0:06
Je čtvrtého října 1938 a agent VC-1484 Eduard Kufner ze Špičáku právě patnácti ranami ze samopalu zavraždil českého četníka a vojáka. A nebo také ne. Pomozte nám objasnit historii. Hlášení německého agenta se totiž rozchází se zjištěním badatelů. Žádný mrtvý četník ani voják nejsou toho dne hlášeni.
Zdroj: http://technet.idnes.cz/lakosil-sumava- ... enstvi_kuz
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Vražda nebo výmysl agenta VC-1484?

Příspěvek od Franz Trubka »

Tezko se pravda bude hledat, je uz to opravdu dost dlouho.
Zaujala me vsak jina vec. V mem povedomi /a asi nejsem sam/ je moralka CS armady v dobe okolo Mnichova na velmi vysoke urovni. Ty fotky,pokud jsou pravdive, ukazuji neco jineho.Ze by dustojnici a poddustojnici povolili rabovat a nicit?
Nemci jsou v tom clanku vyliceni jako beranci...
Nejak mi to cele nesedi.Precetl jsem si na Technetu jeden dalsi clanek od pana Lakosila a taky se mi moc nelibil.
Ale to je jen muj nazor, kazdy si samozrejme muze udelat svuj vlastni.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
tarava
svobodník
svobodník
Příspěvky: 24
Registrován: 28/4/2014, 17:30

Re: Vražda nebo výmysl agenta VC-1484?

Příspěvek od tarava »

Je třeba si uvědomit, že je to dění po Mnichovské dohodě(dojednána 29. září). Vojáci určitě byli demoralizovaní, chtěli se Němcům alespoň trochu pomstít a nic cenného jim nenechat, tak prostě rabovali, kde mohli...
Kameňák123
Příspěvky: 3
Registrován: 9/12/2014, 07:20

Re: Vražda nebo výmysl agenta VC-1484?

Příspěvek od Kameňák123 »

Honzu Lakosila - autora článku znám osobně už hodně dlouho a určitě to není nikdo, kdo by se nějak ideologicky přikláněl k jedné ze stran. Spíš se u něj po studiu stohů archivních materálů projevuje skepse vůči mýtu o "dokonalé" Československé armádě, kterou porazila až zrada politiků. Při posuzování podobných fotek si musíte uvědomit, že JAKÁKOLIV mobilizovaná armáda je vždy souhrn hrdinů i blbců. Je z hlediska propagandy logické, že Němci nebudou publikovat fotky, jak "Čeští okupanti" jinde opustili kvartýr a nechali uklizeno, ustlalné postele a zalité kytičky v květináčích, ale nafotí co zničili.
U několika z konrétních fotek mi to navíc příjde jako o interiér nějaké narychlo evakouvané úřední místnosti (šanony), takže bych si tipoval, že bylo zničeno spíš po ústupu česky mluvících úředníků němci, než řádící soldateskou.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vražda nebo výmysl agenta VC-1484?

Příspěvek od Zemakt »

Však je tam v popisce napsáno "po bojích", to tam má být nastláno či co :D . Navíc mi ty fotky nepřijdou jako nějak alarmující.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Vražda nebo výmysl agenta VC-1484?

Příspěvek od Alfik »

Asi budu blbej, ale proč proboha řešíte nějaké rozbité šanony či co, když otázka zněla, jestli byl či nebyl někdo zastřelen, když ani my, ani Němci nemáme důkaz - mrtvolu?
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Beda
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 28/7/2012, 02:01

Re: Vražda nebo výmysl agenta VC-1484?

Příspěvek od Beda »

Franz Trubka píše:Tezko se pravda bude hledat, je uz to opravdu dost dlouho.
Zaujala me vsak jina vec. V mem povedomi /a asi nejsem sam/ je moralka CS armady v dobe okolo Mnichova na velmi vysoke urovni. Ty fotky,pokud jsou pravdive, ukazuji neco jineho.Ze by dustojnici a poddustojnici povolili rabovat a nicit?
Nemci jsou v tom clanku vyliceni jako beranci...
Nejak mi to cele nesedi.Precetl jsem si na Technetu jeden dalsi clanek od pana Lakosila a taky se mi moc nelibil.
Ale to je jen muj nazor, kazdy si samozrejme muze udelat svuj vlastni.
Nekde se psalo ze po odchodu armady z nekterych pevnosti lidi odnesli co slo. Pokud je armada nepredavala primo nemcum.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vražda nebo výmysl agenta VC-1484?

Příspěvek od Zemakt »

V článku je rovněž uvedeno:
Plán akce spočíval v tom, že se jednomu pěšímu praporu podaří proniknout hustými lesy mezi Černým a Čertovým jezerem a z nečekaného směru přepadnout kasárna horských jednotek na Špičáku.
O opravdové horské jednotky pravděpodobně nešlo, alespoň o tom nic nevím. Nicméně netuší někdo co to bylo za čs. jednotku a co ty kasárna?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“