Události na konci války

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Události na konci války

Příspěvek od sa58 »

Tento článek o obci Prlov na valašsku vyšel dnes 28.4 v regionální příloze deníku Právo
___________________________________________________________
Během několika hodin přišel o svého bratra a ztratil domov

OSVOBOZENÍ KRAJE OČIMA PAMĚTNÍKŮ

Pokaždé, když se Jaroslav Juráň účastní vzpomínkového shromáždění v obci Prlov, kde nacisté na sklonku války vypálili osm domů a zavraždili třiadvacet místních občanů, neubrání se slzám.
V sobotu 23. dubna, kdy jeho kolegové ze Svazu bojovníků za svobodu položili před prlovským památníkem věnce a zasadili symbolickou lípu svobody, uplynulo od tragické události šedesát let. V té době měl Jaroslav Juráň teprve šestnáct let. Během několika hodin přišel o svého bratra Antonína a ztratil domov, který speciální protipartyzánské komando Josef vypálilo.
Jeho matku tragédie natolik poznamenala, že o tři roky později zemřela. „Chystal jsem se ráno ve čtyři hodiny na autobus, kterým jsem jezdil do učení. Když jsem vyšel před dům, volali na mne sousedé, že se z vesnice nedostanu, protože je obklíčená,“ vzpomíná po letech Juráň. V té chvíli si ještě většina obyvatelů Prlova nepřipouštěla, že pro ně může být tento den v životě posledním.
„Věděli jsme už, že nacisté o čtyři dny dřív vypálili nedalekou osadu Ploština. Ale doufali jsme, že nás podobný osud nepotká. Mysleli jsme si, že vojáci jenom udělají osobní prohlídky a odejdou,“ popisuje Juráň. Další události však předčily i ty nejhorší obavy.
„Nejdříve shromáždili všechny muže. Museli jsme si lehnout před kulomet připravený ke střelbě. Pak každého postupně vyslýchali. Chtěli vědět, kde jsou partyzáni. Nikdo ale nic neprozradil,“ vzpomíná Juráň. Příslušníci německé jednotky, v níž pod velením Kurta Wernera Tuttera sloužili vojáci z Hlinkových gard a sudetští Němci, pokračovali ve výsleších v místním hostinci.
„Přivedli zajatého partyzána Oškeru, který pod pohrůžkou, že vyvraždí jeho rodinu, zradil. Postupně ukazoval na ty muže, o nichž věděl, že partyzánům pomáhali. Když přišel ke mně a k mému bratrovi Antonínovi, váhal. Byli jsme si hodně podobní. Nakonec ukázal na Antonína: S ním jsem nesl vysílačku, řekl Oškera,“ popisuje Juráň. Osm mužů, které Oškera označil, nacisté zaživa upálili v jednom z domů.
„Bratra Antonína jsem poznal podle přívěšku, který si zhotovil z lvíčků vypilovaných z českých haléřů,“ vzpomíná Juráň na nejhorší okamžiky svého života. Sám přežil jen se štěstím. Podařilo se mu uprchnout do lesa. „Vděčím za to počasí. Tehdy v dubnu padal mokrý sníh. Vojáci už byli za celý den promoklí a méně ostražití,“ říká Juráň.
Doma ho však čekaly pouze ohořelé zdi domu a plačící matka, která se ze ztráty syna a z prožité hrůzy už nikdy nevzpamatovala. Smrt v podobě německých uniforem přišla do Prlova deset dnů před osvobozením.

Radovan Stoklasa
____________________________________________________________

Ploština a Prlov - vypálené obce na zlínsku. Akce tenkrát byly řízeny ze zámku ve Vizovicích, kde sídlilo velitelství speciálních jednotek SS. Všeobecne se zde v kraji tvrdí že jim velel Otto Skorzeny, což však v článku není uvedeno.

Nezná někdo nějaká další fakta o slovenských komandech?

Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Zase Sudeťáci,už by jsme jim ty majetky opravdu měli vrátit,vždyť nic neudělali...
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

No rozhodně víc tam bylo slováku, Josef bylo slovenské komando
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Asi nějací ortodoxní-deset dnů před koncem války,ale radši toho necháme,nebudeme se tu zas do nich navážet....já mám Bruna tak rád. :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Události na konci války

Příspěvek od IgorT »

Za pomoc partizánom zavraždili 21. januára 1945 v Ostrom Grúni a Kľaku 148 ľudí, z nich 56 žien a 38 detí. Najmladšia obeť mala tri mesiace, najstaršia 89 rokov.
http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/ ... nevymizne/
Obrázek
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Události na konci války

Příspěvek od josefg »

Účast Slováků v protipartyzánských akcích se ještě dá pochopit. Formálně byli spojenci Německa, na rozdíl od Ukrajinců a Poláků kteří se navíc chovali jako opravdové zrůdy. A na rozdíl od zejména ukrošů, ale i Poláků Slováci nakonec povstali a jak připomíná IgorT dost draze zaplatili. Tam není důvod něco řešit ani připomínat.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Události na konci války

Příspěvek od IgorT »

Od vypálenia obcí Kalište a Baláže uplynulo 70 rokov, obec Kalište nikdy neobnovili.
Kalište je jedným zo symbolov fašistických represálií na Slovensku po potlačení SNP.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7705629/od-vypaleni ... neobnovili.

Kalište a Baláže (na snímke) tvorili centrum tzv. partizánskej republiky. Baláže vypálili 20. marca 1945.


Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Události na konci války

Příspěvek od IgorT »

Pred 70 rokmi, 28. februára 1945, z Chmeľnice (vtedy pod názvom Hobgart) odvliekla tajná služba NKVD 42 ľudí, 37 mužov a 5 žien. „Najmladší z mužov mal 17 rokov, najstarší 45 a najmladšie dievča malo sotva 18 rokov, najstaršie 20. Obyvatelia sa schovávali v rôznych skrýšach, ale nebolo im to nič platné. Tí, ktorí boli na zozname, museli ísť, lebo ináč brali namiesto nich druhého člena rodiny,“ opisuje Marta Krafčíková udalosť, ktorá obrátila celú obec hore nohami a z každého domu bolo počuť plač. „Putovali cez Poľsko až na Ural do Sverdlovskej oblasti, do tábora Bulanaš pri meste Artemovskij,“ spresňuje. Na Urale museli v lesoch ťažiť drevo, pravdepodobne pre stavbu budúcich gulagov, muži ťažko pracovali aj v baniach a ženy v kuchyni či práčovni.
http://www.topky.sk/cl/10/1464379/Tabu- ... a-na-Ural-
Obrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Události na konci války

Příspěvek od Martas2411 »

Nevím přesně kde to hodit,jestli mezi vojenské akce ,památníky ,vzpomínky ..... tak to dávám sem.

Při příležitosti 70.let od konce Druhé světové války město Ostrava spustilo web- Ostrava nezapomíná,vyvrcholení tohoto budou oslavy k osvobození Ostravy 30.dubna 1945.Přitomni budou váleční veterán, např.tankista Mikuláš Končický.Ostravou pojede historická technika .V korytě řeky Ostravice se bude bojovat.Jinak k webu,spousta pro mě nových fotek,mapy postupu vojsk,program různých přednášek a akcí.

https://osvobozeni.ostrava.cz/cz/
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Události na konci války

Příspěvek od IgorT »

Narazil som na túto informáciu, vie o tom niekto niečo bližšie?

Takřka každý rok se v médiích připomíná americké bombardování Prahy z února 1945, při němž zahynulo přes 700 lidí. Mnohem méně zájmu budí sovětské bombardování českých měst, k němuž došlo na samém sklonku války 8. a 9. května. Zahynulo při něm přes 1300 lidí. V Československu se ale o náletech muselo mlčet, Sověti přitom už v 60. letech neměli problém svou akci přiznat.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci ... u-hvezdou/
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Události na konci války

Příspěvek od Dzin »

Co se týká internetu, něco máš zde i s odkazy

http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dej ... 37-046.pdf

Podobně na wiki si najdeš taky něco

http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1let ... u_Boleslav
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Události na konci války

Příspěvek od kozlustechnykus »

Bohajeho! Bohajeho! Jiste, ze 1300 mrtvych po sovetskym bombardovani budi mene zajmu, nez 800 lidi pri jednom naletu a 12 000 za celou valku.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Události na konci války

Příspěvek od Dzin »

Zájem to budí proto, že se o tom dříve moc nemluvilo. Je to úplně totéž, jako po revoluci byl vyvolán zájem o naše letce v Británii.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Molotov
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 11/9/2008, 21:22
Bydliště: Praha

Re: Události na konci války

Příspěvek od Molotov »

já jsem si tedy nevšiml toho, že by se v souvislosti se 70 výročím nějak intenzivně mluvilo o celkovém počtu českých obětí amerického strategického bombardování. "vedlejší" oběti kotlářů je kapitola sama pro sebe. mimochodem existuje nějaké skutečně relevantní číslo? kde se vzalo těch výše uvedených 12 tis?
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Události na konci války

Příspěvek od kenavf »

V televízii sa čoraz častejšie spomína že Praha sa vlastne oslobodila sama,prípadne že ju oslobodili Vlasovci a Rudá armáda v podstate prišla už do oslobodenej Prahy.Je niekde údaj koľko sovietských vojakov padlo priamo v bojoch pri oslodzovaní Prahy?(nie vlasovcov ale vojakov červenej arnády).
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Události na konci války

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Něco okolo 400... Ale většina z toho je v souvislosti s nebojovými akcemi... (např. dopravní nehody) V bojových akcích něco kolem 30... (Podle Eduarda Stehlíka - nedávno to uváděl v nějakém dokumentu... )
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Události na konci války

Příspěvek od kenavf »

Aaron Goldstein píše:Něco okolo 400... Ale většina z toho je v souvislosti s nebojovými akcemi... (např. dopravní nehody) V bojových akcích něco kolem 30... (Podle Eduarda Stehlíka - nedávno to uváděl v nějakém dokumentu... )
Ten pomer bojových a nebojových strát sa mi akosi nepozdáva,keby to bolo 1:1, tak to by sa dalo.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Události na konci války

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Jak jsem koupil, tak prodávám... ale vzpomněl jsem si, kde to E. Stehlík uváděl....

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1015 ... storie-cs/ (zatím dostupné online, takže si to můžeš poslechnout na vlastní ucho...)

PS: Připustíme-li, že osvobození Prahy Rudou armádou byla více akcí logistickou, než bojovou, tak je ten poměr pochopitelný...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Události na konci války

Příspěvek od kenavf »

Aaron Goldstein píše:Jak jsem koupil, tak prodávám... ale vzpomněl jsem si, kde to E. Stehlík uváděl....

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1015 ... storie-cs/ (zatím dostupné online, takže si to můžeš poslechnout na vlastní ucho...)

PS: Připustíme-li, že osvobození Prahy Rudou armádou byla více akcí logistickou, než bojovou, tak je ten poměr pochopitelný...
K tej téme sa v tom programe vyjadril p.Jindřich Marek v 31. minúte.(s dodatkom p Stehlika)
Ale čo ma tam aj zaujalo bolo ako sa všetci pekne zhodli na tom že "vyčíňaniu" niektorých povstalcov, už od 8.5. začali kruté msty a odvety na porazených nemcoch,sa nemožno diviť(aj keď sa to nedá omluviť) a musí sa brať na vedomie že túto psychózu vojna so sebou prináša. 46.minúta.
Takže u našich občanov sa ospravedlnenie nájde ale u rusov nie,pritom tí toho museli prežiť pri svojom pochode na západ podstatne viac.A neviem či to spomínal niekto tu na Palbe, ale že keď američania oslobodili koncentračný tábor Dachau a videli čo sa tam dialo,tak postrielali rad radom všetkých dozorcov.

Tento konkrétny diel dokumentu Historie.cs z ČT mám problém plne akceptovať,viac by som mu veril keby bol aspoň dva roky starý. :(
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Události na konci války

Příspěvek od Dzin »

Co přesně se ti na něm nelíbí? Že nedostatečně ospravedlňují sovětské válečné zločiny?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“