Obrana Čech

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Obrana Čech

Příspěvek od Lord »

Skupina německých generálů byla připravena provést vojenský puč pokud by Hitler přepadl Československo. Měli obavy s delší války v Československu a tyto obavy se snoubili se strachem o západní hranice Německa a jeho vtáhnutí do války na které nebylo připraveno (nebylo ani jisté jak by se zachovalo Rusko). Dějiny se mohly vyvíjet jinak a válka mohla skončit do dvou let. Jak by Západ napadl Německo, Stalin by přispěchal na pomoc, aby si zajistil alespoň nějaké pozice v Evropě. V té době bylo vše na vážkách a existovala velice křehká rovnováha sil.

Naše obranná doktrína se opírala z pochopitelných důvodů o cizí pomoc. Právem je nazýván Mnichov zradou. Hitler dokázal Západ přelstít i v tom, že mluvil o posledním územním požadavku v Evropě, dalo se mu věřit? V Norimberku Goering prohlásil, že si těchto smluv vážil jako toaletního papíru, chtěl přeci učinit Německo velké.

Předválečné Evropě se Západ obával vlivu bolševického Ruska, obrat nastal až když mu začalo téci do bot. Anglie se spojila až teď s Ruskem. Vliv Ruska v poválečné v Evropě byl nakonec větší než si kdo myslel. Hitler dokázal zpravidla dobře rozpoznat aktuální rozložení politických sil už při jeho uchopení moci ve třicátých letech v Německu nebo krátce před vypuknutím druhé světové války v Evropě, avšak jeho fatálním omylem bylo hodnocení politické situace ve Velké Británii po pádu Francie (asi mu nikdy plně nedošlo jaký šok a zděšení tím v Británii vyvolal).

Občas někdo argumentuje tím, že ani Polsku nebylo pomoženo, avšak Západ vyhlásil Německu válku a Rusko „zabránilo“ obsazení celého Polska říší (ve skutečnosti vše bylo dohodnuto s Německem v tajném dodatku paktu o neútočení). Avšak v roce 1938 Německo žádný pakt se Stalinem nemělo, rovněž nemělo vytvořeno dostatek zásob a techniky pro boj s Francii a Velkou Británií.

Co se týče naší vojenské strategie, tak jsme kromě opevnění na hranicích měli i armádu. Ta by se z pochopitelných důvodů (nebezpečí obklíčení) po proražení prvního obranného pásma na hranicích vyztužené pevnostmi stáhla na Vysočinu, kde by mohla dlouho vzdorovat. Pravda, že význam by to mělo jen v případě pomoci zvenčí. Neprobíhaly by boje po celé republice (zvolila by se jen zdržovací taktika) naše ozbrojené síly by se stahovaly od hranic a jádro naší armády by se zformovalo do obranného ježka na Vysočině (nevhodný terén pro tankový útok) nebo Moravě. Hoši, naše armáda měla výbornou artilerii, mrkněte na grafickou přílohu obrana Čech.

K obraně Československa bylo k dispozici 34 pěších divizí, 4 rychlé divize a 3 zvláštní skupiny (dvě v síle pěší divize a jedna v síle pěší brigády). Větší část těchto sil byla předurčena proti Německu (61 %), menší proti Maďarsku (17 %) a minimální proti Polsku (2 %), zbytek zůstal v záloze (20 %). Obranu zesilovalo zhruba 260 těžkých a 9630 lehkých objektů stálého opevnění, z nichž značná část byla vyzbrojena.

Existovalo několik variant naší obrany, poslední počítala se soustředěním většiny armády na Moravě a jen dočasnou obranou Čech, došlo k přesunu řady svazků z Moravy do Čech a tím posílení obrany tohoto prostoru. Velení armády se k tomuto řešení uchýlilo patrně v důsledku nejistých informací o německé armádě a v obavě, že by se mohla omezit jen na okupaci pohraničních oblastí a nikoliv celého státu.

Souběžně s mobilizací probíhala také evakuace z ohrožených Čech na východní Moravu a západní Slovensko. Prozatím se týkala zbrojních podniků (např. plzeňská Škodovka se přemístila do Dubnice nad Váhom) a také mimořádně cenných věcí. Již 19. září 1938 byly v naprosté tajnosti přemístěny z Prahy do Žiliny korunovační klenoty a následoval i zlatý poklad. Na moravsko-slovenské pomezí byli evakuováni i rodinní příslušníci nejvyšších československých generálů, včetně rodiny generála Krejčího.

Obrázek
Obrana Čech.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Naše armáda měla ledacos, ale v podstatě byla bezbranná proti leteckým útokům. Naše letectvo by, nic si nenamlouvejme, moc dlouho nevydrželo. A "flak" byl v naší armádě velice vzácný.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Ringhofer
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 8/3/2005, 17:23

Příspěvek od Ringhofer »

No, Lorde, trefil jsi se myslím do jednoho z nejdiskutovanějších témat našich novodobých dějin. V celku se mi článek líbí. Informaci o případném puči německých generálů jsem četl zde poprvé a je to pro mne novinka. Souhlasím s tebou v tom, že tehdy byla situace dosti otevřená a jen těžko se dal předpokládat další vývoj. Ohledně případné pomoci z Ruska jsem však dosti skeptický, nehledě na to, že mám důvodné obavy, aby ta pomoc nevypadala podobně, jako v případě Polska o necelý rok později. Naše obrana byla opravdu koncipovaná v souladu z venčí, už nevím, kdo prohlásil, že naší nejlepší obranou je dobrej ministr zahraničí. Nechtěl bych být v kůži Beneše, při rozhodování, zda-li diktát přijmout či nikoliv.
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Yamato:Doporučuju si najít,mnou zmiňované TTD našich Aviií oproti německým mezkům,vím píši jen o stíhačích,ale to je páteř letectva,a Avie na tom byly vskutku lépe.
Obrázek
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Ringhofer:Už od počátku své politické kariéry,bylo pro Beneše prioritou,získání uznání a prestiže,není od věci,že si jej TGM tak oblíbil a vychvaloval.Bohužel,když přišla doba ukázat,kdo je politik a kdo muž,tak Beneš selhal ve všech bodech,je jasné,že měl své rádce a poradce,že vše nerozhodl sám,ale on byl ten,kdo měl právo veta.
Jeho rozhodnutí nás poznamenává DODNES!!!
Obrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Radola Gajda píše:Yamato:Doporučuju si najít,mnou zmiňované TTD našich Aviií oproti německým mezkům,vím píši jen o stíhačích,ale to je páteř letectva,a Avie na tom byly vskutku lépe.
Při srovnání B.534/IV s Bf109C/D Vychází podle mě 109 jako o dost lepší, i když ne tak radikálně, na rozdíl od srovnání PZL.11 a Bf109E (září 1939). Já ale měl na mysli obranu přímo v poli. Na rozdíl od Němců naše armáda neměla "flaky" a byla proti vzdušným útokům skoro bezbranná. Stíhači by to nezachránili, i když věřím, že by to s nimi Luftwafe neměla snadné.
Uživatelský avatar
xradar
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 17/3/2005, 22:31
Bydliště: Litoměřice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xradar »

Při nástupu Hitlera co by říšského kancléře (1933) bylo našim politikům jasné co mohou očekávat a měli 2 možnosti: vybudovat silnou technologicky vyspělou armádu, nebo po francouzkém způsobu vystavět linii opevnění. Vybrali si druhou méně nákladnou (rozuměj náklady na rok) možnost. Problém byl že ukončení stavebních prací bylo naplánováno na ROK 1955!!. S toho vyplývá , že v roce 1938 jsme alespoň podle politiků nebyli připraveni poprat se z fašisty.

Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) xradar dne 22/3/2005, 18:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Lehké objektů bylo dost, jen nebyly dobudovány těžké tvrze, resp. vybaveny plně zbraněmi - Hanička, Dobrošov, Bouda, Adam, atd.

Ale těžké uzávěry na hranicích a protitankové překážky byly k dispozici, a jak píšu tak po případném proražení prvního obranného pásma by to jistilo jádro naší armády na Vysočině ... hrálo by se o čas doufalo v pomoc Západu ... to je celé.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
xradar
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 17/3/2005, 22:31
Bydliště: Litoměřice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xradar »

A PŘIŠLA BY?? A v jaké kvalitě?? Francouzi nebyli schopní se ubránit sami a Angličany zachránil kanál. A rusové - za cenu nesmýrných obětí je zastavili až u Moskvy
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

V roce 1938 nebylo Německo ještě na válku připraveno, dostatek zásob atd. Na přehlídkách jezdili furt dokola ty samé stroje, podle mého názoru se měl zakrátit Hitlerovi tipec hned zpočátku bylo by to účinnější a stálo méně obětí.

Francouzi a Agláni se při německém tažení na Západ nechali chytit do léčky, kterou vymyslel von Manstein. Takže jinak by se válka také mohla vyvíjet jinak. Chtělo to jen víc rozhodnosti nebo Západ doufal, že Polsko je dobrej nástupní prostor proti Rusku?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

spojenci

Příspěvek od sa58 »

Žabožrouti měli velkou armádu a klidně mohli překročit západní hranice Německa. Němci zde ponechali pouze druhořadé divize a jejich obranná linie byla k smíchu.
Zvítězil však strach z další války a případných velkých ztrát na životech mezi civilisty od bombardování....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Francouzi měli totálně obrannou doktrínu, naprosto neůčinnou proti Blitzkriegu, a tomu koncipovanou armádu, ti nebyly schopni ůtočit.
Naposledy upravil(a) YAMATO dne 22/3/2005, 19:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

YAMATO píše:Francouzi měli totálně obrannou doktrínu, naprosto neůčinnou proti Blitzkriegu, a tomu koncipovanou armádu, ti nebyly schopni pomoct ani sami sobě.
Ani by moc útočit nemuseli, bylo by to spíš obsazení
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No asi si nebyly jistí, morálku měli na 0.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
trimin
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 26/8/2004, 13:38
Bydliště: doma a nebo někde jinde

Příspěvek od trimin »

Radola Gajda píše:.... Beneš selhal ve všech bodech,je jasné,že měl své rádce a poradce,že vše nerozhodl sám,ale on byl ten,kdo měl právo veta.
....
To Radola já Ti nevím, ale za první republiky prezident právo veta neměl. U nás nebyla vláda presidentského typu, ale parlamentního.
Národu, který si neváží svých hrdinů hrozí, že nebude žádné mít, až je bude potřebovat.
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Trimin:To byl jen řečnický prvek,je jasné,že od slova demokracie se toto moc neodvozuje,ale snad ostatní pochopili co jsem měl na mysli,on byl ten,kdo měl nejvyšší hlas.Stačí?
Obrázek
Uživatelský avatar
trimin
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 26/8/2004, 13:38
Bydliště: doma a nebo někde jinde

Příspěvek od trimin »

Radola Gajda píše:Trimin:To byl jen řečnický prvek,je jasné,že od slova demokracie se toto moc neodvozuje,ale snad ostatní pochopili co jsem měl na mysli,on byl ten,kdo měl nejvyšší hlas.Stačí?
Víš o no jde o to že na všech forech se neustále opakuje že Beneš nás prodal, ale pokud jsem se snažil pátrat, tak vlastně nikde není popsáno jak kdo při rozhodnutí o kapitulaci vlastně hlasoval - tedy aspoň jsem na nic takového nenarazil a tohle je jen důkaz že neustále opakovaná lež se stává pravdou. Pokud jsi četl knihu Generálové Legionáři, tak asi víš, že na kapitulaci měl podíl i gen. Jan Syrový a další čelní představitelé armády - takže hodit vše paušálně na Beneše mi připadá dost unfér - nezklamal jenom Beneš, ale sklamala vláda.
Národu, který si neváží svých hrdinů hrozí, že nebude žádné mít, až je bude potřebovat.
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

To jsem také psal výšše,jenže co rok 48,nebylo už během konfliktu jasné,jak se věci budou mít,a pan Beneš to pořád neviděl,nebo nechtěl vidět?!
Obrázek
Uživatelský avatar
trimin
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 26/8/2004, 13:38
Bydliště: doma a nebo někde jinde

Příspěvek od trimin »

Jasné to bylo někdy od let 43-44, ale Beneš s tím moc dělat nemohl. Občas mám pocit, že nás západ SSSR podal na servírovacím tácu :arrow: no ono nejde o pocit, ale o historickej fakt :!: navíc je tohle jednání vidět i na příkladu Polska, kde postupovali naprosto stejně.
Naposledy upravil(a) trimin dne 24/3/2005, 12:10, celkem upraveno 1 x.
Národu, který si neváží svých hrdinů hrozí, že nebude žádné mít, až je bude potřebovat.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Myslíš Jaltu. To byl z našeho pohledu skoro druhý Mnichov. Beneš s tím nic moc dělat nemohl, na to byl moc malý pán. Jiná věc je, že s tím ani nic udělat nezkusil, naopak to mnoha svými činy podpořil
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“