Slovenský štát_1939 - 1945

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Příspěvek od Barrymore »

Budiž jim uznána polehčující okolnost, že měli jen dvě volby: buď potáhnou s Říší za jeden provaz a při troše štěstí budou na té straně, která vyhraje a nebo z nich budou zase jenom horní Uhry. Co byste si zvolili na jejich místě vy?
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Uživatelský avatar
Collombo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 205
Registrován: 1/3/2009, 12:18
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Collombo »

To plesnivec:
Jde ot to jestli převažují příklady kdy konkrétně Tiso odporoval a kdy pez rozpaku, nikoliv souhlasil,ale poslechl.
Ztoho co se dá na tomto vlákně najít je celkem jasné, proč se Hitler nenahněval, až mě to někdy připomíná jinou formu protektorátu. Jen s tou výhodou že jeho zpráva nestála Německo ani marku...
At Moravští slováci, tím bych se moc nechlubil.

Ale at je mezi námi jasno, mi češi máme taky dost másla na hlavě a taky někdy o tom dost neradi posloucháme...
Celkem nedávno jsme jedním satelitem byl všichni, dodnes to posloucháme, ale bereme to jako fakt, a ne jako snahu odevalvování státu.
Nic proti nikomu a už vůbec ne Slovensku, ale jedna vlaštovka jaro nedělá.
In hoc signo vinces.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

plesnivec píše:Tiso ako jeden z mala sa dokazal Hitlerovi postavit a neustupil mu. je napriklad zname ze na prvej schodzke hitler od tisa chcel aby okamzite vyhlasil Slovensky stat a Tiso to neurobil. dalej je zname ze sa otvorene hitlerovi postavil ked od neho hitler ziadal pritomnost nemeckych vojsk na Slovensku. a to nebolo na zaklade nejakej diplomatickej noty, priamo na stretnuti Tisa s Hitlerom, ked mu hitler predostrel poziadavky nemecka na pritomnost vojsk na slovensku, Tiso sa postavil od stola a chcel odist s tym ze on toto podporovat nebude. vsetci pritomny co tam boli strpli, pretoze to si nikto nedovolil, odporovat Hitlerovi na vrchole jeho moci. zaujimave je ze Hitler sa nenahneval.

na dokreslenie postavenia Slovenska k nemecku spomeniem taku usmevnu vec. Slovensko si totiz ako jediny stat dovolilo predostriet voci nemeckej risi uzemne poziadavky. konkrente sa jednalo o uzemie kde zili Moravsky slovaci.

cize slova ako "loutkovy stat" a pod. su prinajmensom diskutabilne
Tak to já bych tedy to, že se Tiso jednou zvedl u stolu s Hitlerem a chtěl jednání ukončit, moc jako argument ospravedňující jej moc nebral. Kam se hrabe na Horthyho.

Jinak nevím jak nazvat stát, který za:
1/ ihned svým uzavřením vzdušného prostoru neumožnil ani stažení nebo zásobování vojsk někdejšího ČSR na Podkarpatské Rusi a tímto uzavřel Čechy a Moravu do naprosté německé izolace
2/ který přistoupil na demilirizované pásmo u hranic s Moravou
3/ který akceptoval zabraní své východní části (viz. malá válka) v březnu 1939 svým spojencem" Maďarskem
4/ který se raději spolehl na ochrannou smlouvu s Německem přestože Německo uznalo Maďarský zábor východního Slovenska z Malá války
5/ který dobrovolně vstoupil do války po boku s Německem proti Polsku a kořistil na tom tím, že nejen zabral svá původní území, ale zabral i původní Polská (takže kořist?)
6/ který dobrovolně šel v červnu 1941 do války se Sovětským svazem
7/ který dobrovolně přijal Norimberské zákony na základě kterých byl vyvlastněn židovský majëtek, tj. majetek slovenských občanů
8/ který dobrovolně odesílal Židy do koncentračních táborů a ještě jim za to platil...a že jich bylo hezkých pár desítek tisíc!
atd.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

"Loutkovy stat" "satelit" "privesok nemecka" a pod. pani ja chapem vasu snahu za kazdu cenu devalvovat Slovensky stat, ale bolo by dobre keby sme si uz raz povedali pravdu.
Já s tebou souhlasím. Pravda je pravda, tak si ji pověz.
Já se nedivím tomu že Slovensko v situaci v jaké bylo vyhlásilo "nezávislost". Dobře to napsal o kousek výš Barrymore. Jenže tvrdit že nebylo "loutkovým státem" Německa je pak nesmysl. A není to myslím si ani žádná hamba. On loutkový stát byla i "vichystická Francie" a nejpozději od r. 1943 i Itálie.
Nebo chceš říct že 12.12.1941 vyhlásilo Slovensko válku USA a V.Británii po zralé úvaze, zcela nezávisle a s výhledem na vlastní státní zájmy?
Chápu že je to citlivé téma a já se snažím se Slováky vycházet už proto, že s jednou mám dvě děti a jednu vnučku.
8-)
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

No jo bábkové štáty sa už prebrali, tak ešte chýbajú žaláre národov a banánové republiky...
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

RAYTHEON píše:to Alchymista
Pojem "Československý národ", pomocí kterého oblbnul Beneš a spol. rozhodující státy ve správnou chvíli je stejně vylhaný jako dnes třeba Euro. Obojí nemá základ v reáliích ale tužbách a představách politiků, kteří to asi nemyslí od počátku zle, nicméně se zcela neoprávněně domnívají, že jsou sesláni vyšší mocí k nápravě věcí pozemských, v důsledku čehož páchají hovadiny.
Stejně můžeme uvažovat i o "českém" národě. Tam také politici a intelektuálové říkali pojem český národ tak dlouho, až přestaly existovat další národnosti, které žijí v ČR.

Sice chápu slovenské kolegy, je to nepříjemná pravda, ale Slovensko moc suverénním státem nebylo. Existovalo jen na základě blahovůle Německa, které drželo na uzdě Maďarsko. A je jedno jestli jej budeme nazývat pseudostátem nebo loutkovým státem.. vyjde to nastejno.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Ja myslim, ze mate pravdu.
Treba jednoznacne priznat, ze stat, kterej:
- prehledne odvleceni temer 10 000 svych obcanu do Sovestkeho svazu
- stat, ktery pod natlakem perzekvoval sve obcany a take lidi z nejvyssich mist a v monstrprocesech je odsuzoval na trest smrti
- stat, ktery "dobrovolne" vstoupil do (jak jinak, nez dobrovolne) Varsavske smlouvy a nasledne pod natlakem sovetyzoval svou armadu od vyzbroje, taktiku az po spolecne nepratele
-a na zaver, ktery akceptoval obsazeni sveho uzemi svymi spojenci menovite NDR, Polskem, Madarskem, Bulharskem a (nikoliv na poslednim miste ZSSR)
- souhlasil s pritomnosti cizich vojsk na svem uzemi az do 90.tych let
- a po okupaci opet utahl srouby a prenasledoval a veznil sve obcany

Stat, ktory necha sebou takhle mavat, nemuze byt svrchovanym, samostatnym ale pouhym priveskem Sovetskeho svazu. Proto by bylo vhodne nazyvat povalecnou CSSR za "loutkovou, priveskovou psedorepubliku, ktera lokajsky prisluhovala ZSSR".

Pokud se teda dohodneme na spolecne definici lokajskych privesku a pseudostatu, ja to budu akceptovat. Ale pokud jedno statni zrizeni je "hadr pro mocne" a druhe je "svrchovany stat" a pritom mezi nima neni zadnej rozdil, tak to mi pripada kriveni historie.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

To mně připadá, jak kdybys psal o poválečném Německu, teda jeho západní části. Vydalo se ale naprosto opačným směrem. Dalším rozdílem je, že tam zatím tí Usáci pořád otravujů vzduch. A taky máš pravdu, sme lokaji aj dneska, akorát teď lezem do prdele nekemu jinému. Na opačnů stranu a zase si sem ty vojáky zveme. A nejsme sami. Takže polovina Evropy není samostatnýma státama a nezaslůžíme si existenci. Ukončite tento pseudorozhovor. Stojí naprosto za hovno a všecí ho akorát tak směřujete buď do leva, nebo do prava. Nikdo se nedíváte, proč to tak bylo, že okolí blafovalo, vyhrožovalo a dělalo si z nás aj Slováků naprostů prdel a byli sme druhým uplně u prdele. Proto to dopadlo jak dopadlo.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Tak o loutkové ČSR(ČSSR) v letech 48-cca 65, 68-cca 88, snad není pochyb.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

hydrostar píše:To mně připadá, jak kdybys psal o poválečném Německu, teda jeho západní části. Vydalo se ale naprosto opačným směrem. Dalším rozdílem je, že tam zatím tí Usáci pořád otravujů vzduch. A taky máš pravdu, sme lokaji aj dneska, akorát teď lezem do prdele nekemu jinému. Na opačnů stranu a zase si sem ty vojáky zveme. A nejsme sami. Takže polovina Evropy není samostatnýma státama a nezaslůžíme si existenci. Ukončite tento pseudorozhovor. Stojí naprosto za hovno a všecí ho akorát tak směřujete buď do leva, nebo do prava. Nikdo se nedíváte, proč to tak bylo, že okolí blafovalo, vyhrožovalo a dělalo si z nás aj Slováků naprostů prdel a byli sme druhým uplně u prdele. Proto to dopadlo jak dopadlo.
Samozrejme, takhle sa da psa to x-jinejch statech minulosti ale i soucanosti. Pokud je jeden stat malej a lezi v sfere vplyvu mocnosti, muze si o svhrovanosti nechat zdat. Mne nejde o to, aby tady nekdo psal ze Slovenska republika byla rajem svobody a demokracie.

"Článok 1
Nemecká ríša preberá ochranu nad politickou nezávislosťou Slovenského štátu a nad integritou jeho územia.
Článok 3
Slovenská vláda bude svoje vojenské sily organizovať v úzkej zhode s nemeckou brannou mocou.

Článok 4
Primerane ochrannému dohodnutému pomeru bude slovenská vláda viesť svoju zahraničnú politiku v úzkej zhode s nemeckou vládou."
Tohle nejsou slova zadne deklarace nezavislosti, ale tvrda dohoda, ktera urcovala Slovenske vlade vlastni pisecek. Ale take tato smlouva neznamenala zaclneni do Nemecke rise, neznamenala primou okupaci ... A nehlede na to, ze tahle smlouva nevznikla se vzduchu a ze ji predchazeli udalosti, ktere nemozno prehlednout a vytrhavat je z kontextu.
Slovenska vlada rozhodovala o sve ekonomice, socialni politike, kulture.
A o tom jestli armada napadne Mozambik nebo ZSSR rozhodoval nekdo jiny. An dnes pokud vim, zadna svrchovana zeme nebeha vojskem po cizim uzemi bez "povoleni zhora"
Mne slo o to, ze se tady zavadi terminologie, ktera nema s historii nic spolecneho. Satelitni staty znam. Pseudosaty a privesky jsem na slusnych fórech nenasel. Opravovat historii si snad muzou dovolit v Rusku, u nas bych spise uvital solidni pristup k historii.
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Abramsi to je jen slovíčkaření ..
Satelit je politicky korektní, pseudostát je politicky nekorektní .. šlus netřeba to dál rozvíjet. Čo bolo to bolo .. terazki jsom europanom :cry:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

V celom "století páry" nemohli slováci snívať ani len o takomto "loutkovém pseudostáte", takže na to že o tom aj tentoraz rozhodoval rakúsky psychopat to nebol najhorší výsledok...
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

skelet píše:Abramsi to je jen slovíčkaření ..
Satelit je politicky korektní, pseudostát je politicky nekorektní .. šlus netřeba to dál rozvíjet. Čo bolo to bolo .. terazki jsom europanom :cry:
Kdyby slo jen o slovicka, tak by se tady asi nestrhla takova debata.
Je jasne, ze my to tady nerozresime, ale muzeme voci sebe byt aspon "politicky korektni".
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

jmodrak píše:Cassius
1)V krátkosti - Krompachy - železiarne - ako najznamejší prípad šli na Ostravsko.Počkaj deň, dva dám to cele do kopy. Pracoval na tom Anton ŠPIESZA.

2)Legionári - napr. Čatloš a komp.
Presunutých
Tatranský, Pluk Amerických Slovákov - nešlo samozrejme o čiste Slovenské, ani nemohlo.

3)Suverenita má s tým veľa. Ja mám dojem, že Mnichov bol o dodávke uhlia. A to aj doslova. Nemusel ignorovať svet, stačilo, že by spolu s F a V.B. odignorovali Hitlera. Alebo myslíš že nevedeli čo sa robí ? Alebo Hácha nevedel o čo ide v skutočnosti ? Čo bude po mnichove nasledovať vedel aj Beneš, preto sa tak rýchlo vyparil.

6. Iba tam poslala vojakov do bojových akcii - Afganistan, chemici a zdravotníci - Irak

7. Možno trápne, ale čo je to potom " tá správa územia"- ZSSR tomu hovorilo dočasný pobyt vojsk - chceš mi nahovoriť že Američania mali právo vtrhnúť do cudzej krajiny a nastoliť tam svoj režim ? Nestrieľjú Česi v Afganistane ? Nie su pod velením USA v Iraku ?
1)No já jsem zatím našel, že se jednalo o soukromý podnik, tedy alespoň v roce 1919. Ale rád počkám.

2)No já ti nevím, ale zrovna Čatloš udělal kariéru v meziválečném ČSR, jako případ perzekuce mi to příjde trochu divné.

3)Hmm, ČSR byl ale trochu malej pán na to, aby přinutil VB a Fr k ignoraci Německa v době Mnichova. Prosím tě, opravdu nesnaž se o to, jde ti to špatně. Ignorace ze strany ČSR, jak v době Mnichova, tak v březnu, by měla za následek válku, co na tom chceš řešit. Hacha byl v březnu postaven před hotovou věc, v září si upekl Hitler boudu s VB a Fr a v březnu se Slováky. To, že by Hácha do Berlína nejel, by toho mnoho nespravilo, ultimátum by bylo podáno diplomatickou cestou, kdyby nebylo splněno Němci by do zbytku ČSR vtrhli tak, či tak.

6)A to je co za zdroj? Nepamatuji se, že by se ČR účastnila v roce 2001 invaze do Afgánistánu a v roce 2003 invaze do Iráku.

7)Víš v čem je rozdíl a co nechceš zásadně pochopit, že my v Agánistánu a v Iráku máme mandát OSN, stejně jako mělo Norsko či Řecko mandát OSN v Korejské válce. Jak už jsem řekl, jestli nevidíš ideologické a politické rozdíly mezi slovenskou spolupráci při invazi do SSSR a českou vojenskou akcí v Afgánistánu, nemáme se o čem bavit.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovenský štát_1939 - 1945

Příspěvek od kacermiroslav »

Historie Slovenského štátu v Historickém magazínu ČT.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... 2801280043
ObrázekObrázekObrázek
Vladis
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 3/10/2013, 08:41

Re: Slovenský štát_1939 - 1945

Příspěvek od Vladis »

Prepačte že otváram tak starú tému, no SNP, stale aj tu na Slovensku je to tema ktora ma mnozstvo roznych (aj rozdielnych) interpretacii, kotre sa takmer menia ako sa meni aktualna politicka situacia..., su stale nezodpovedane niektore otazky. Teraz je u nas v "mode" aj spochybnovat SNP, tvrdit ze nebolo narodné, bolo proti regulernej vlade a republike, teda to bol puč, apodob.
Nie som historik a ani nemam tolko toho nastudované ako niektorí z Vás, a mozno sa aj mýlim v niektorých veciach.
Inak s prispevkami od Patraca aj od Kacermiroslav suhlasim len zareaugujem na:
Pátrač píše: Záminku jim dala až imbecilní živelnost kroků, které pod tlakem komunistů začali partyzáni a vojáci dělat. Dne 27. 8. 1944 byla v Turčianskom Sv. Martine pod záminkou ochrany před partyzány zadržena německá vojenská mise plk. Otta, jež se vracela z Rumunska. Když se odmítla podrobit, slovenští vojáci všechny její členy postříleli na nádvoří martinských kasáren. Odhlédneme-li od humanity, byla to hrubá taktická chyba, která Němce rozzuřila. Vlastně se tak dopustili slovenští vojáci zrady a vraždy na svých spojencích.
Akých komunistov mate na mysli? Ak myslite z Moskvy alebo Kieva tak správne,... KSS s Husakom sa aj snazili umierniť tieto akcie hlavne partizanov, no bez výsledku....a tu sa vynara otázka či tato direktíva z východu bol cielená? Niekto chcel cielene vyvolat skoršiu okupaciu Slovenska nemeckými vojskami? teda aj skorsie vypuknutie SNP, alebo to boli spontáne akcie?!? Kedže plany (aj Goliana aj Čatloša) boli zhodne v tom že povstanie vypukne až keď sa front ČA priblíži ku Krakovu. -toto je nezodpovedaná otazka asi dovtedy kým sa nespristupnia archivy v Rusku.

O plk Ottovi sa stale vedu dohady či to bol hlavný spuštač, určite tomu vo veľkej miere prispel, no niektorý (napr Jablonický) zasa povazuju "pretečenie pohára" 28.9, ked sa do Berlina dostava správa o obsadeni Ružomberka, kde sa nachadzala nejaka fabrika na montaž komponentov lafiet do kananov.

Pátrač píše: Souhlasím s tím, že každý příspěvek k porážce Německa má svoji hodnotu. Takže i každý německý voják vyřazený z boje v této kampani nemohl bojovat jinde jindy. Zdá se mi ale, že cena kterou zaplatily náš sbor a Rudá armáda nejsou přiměřené výsledku, který mohl být, pokud by slovenská strana postupovala korektně, výrazně jiný. A to nemohu zapomenout na téměř zničenou parabrigádu, která bojovala opravdu dobře.
Neviem co ste mylsleli pod pojmom "pokud by slovenská strana postupovala korektně"?
...moj nazor je taky: Z pohladu zahranicného pozorovateľa, alebo vojenskeho stratega ano mate 100% pravdu, bojovat-oslobodzovat v hornatom terene je omnoho narocnejsie, a z dlhodobejsieho hladiska nejake povstanie v zazemi nepriateľa nemalo vyhliadky na uspech...no povstanie ratalo ze otvori "branu" do byvaleho ceskoslovenska ČA a ta nás nasledne oslobodi, pravdepodobne predcasným zaciatkom sa spravili chyby a dopadlo to ako dopadlo. A cakat ako sa to zomelie a kto nas oslobodi by nebolo naspravnejsie.(moj nazor)
Z pohladu slováka a vyznamu SNP ....je to ako "vstupenka" do "slobodnej" europy, prejavenie odporu voči fašistickej vlade, hlavne z SNP sme si vybojovali uznanie slovenskeho národa ako národa v povojnovej ČS republike (aj u Benesa -narazil som na taku informaciu ze Beneš pred SNP chcel po vojne zavies na slovensku vojensku diktaturu na 2 roky).
Ziskali sme take vydobytky ako npr vo novovytvorenej CS armade sa stal už slovensky jazyk ako plnohodnotny veliaci jazyk, a ine,.....potom neskor ze vraj niektore vydobytky sa oklieštovali pražskými dohodami, ale to už sem nepatri. ...SNP sa považuje v novodobej historii ČS za jediný krát čo sa regulerná československa armada sa postavila na odpor proti nepriateľovi - okupantovi. (nestalo sa to ani 1938, ani 1968). Nebola porazená, aj ked to dopadlo ako dopadlo.
Tak teraz je len tazko napisat, ci ak by nebolo predcasne vyvolane, ci by sa situacia vyvijala inak, ci by sa stihli dalsie korky na pripravu, ci by potom už nezlyhali niektore posadky ako napr aj vychodoslovenska armada, ale to uz su len poliemiky co keby...
Takze v skratke glorifikacia SNP alebo opak neuznavanie SNP nie!, ale jeho vyznam pre slovensky narod ano!

-O prevracani kabatov pred SNP, no ano vyzneje to tak, ale ked sa pozriete na to ze urcity odboj sice vznikal hned od vzniku statu 1939, ale rozrastal sa len velmi tazko a pomali a to z dovodu ze ľudom na slovensku sa zilo s porovnanim okolitych statov "dobre" takze nemali dovod prilisneho odoja, a az vyvinom situacii na frontoch a riesenim židovskej otazky sa zacali menit nalady a nesuhlas s fašistickou vladou. Cítal som ze este septembri 1944 Himmler bol sokovany pri nasteve Bratislavy ako je zasobovana, kolo civilnych aut v uliciach, a zobral jedalny listok z hotela Carlton uakzat Hitlerovi (neviem ci je pravda).

Zaznela tu aj formulacia "dyka do zad od slovakov"
v době kdy si Československo procházelo krizí, Slováci toho využili a začali si jít tvrdě za svým snem, to jest ne jen samostatnost v rámci Česko-Slovenska, ale plná samostatnost Nevím jak by se tohle mohlo nazvat...ale většina lidí by to asi nazvala zrada.
Tu je tiez priestor na diskusiu, Ano slovaci (hlavne HSLS mala v programe autonomiu) ziadali (3x navrh na autonomiu Slovenska) autonomiu v ramci Československa, ktoru Benes striktne odmietal. Hlinka do svojej smrti a nasledne aj "zastupca" Tiso tvrdili "prazska vlada daj Slovakom autonomiu, upevnis stat pretoze tí slovaci budu za stát bojovat". Tu sa niektori (nasi) hisotrici zhoduju a iny nie...ale Slovaci boli ochotny za spolocny stat bojovat tak ci tak, prejavilo sa to pri mobilizacii....ale riesnie tohto problemu v septembri (pred Mnichovom), uz bolo neskoro, ak by to vlada spravila tak takuto autonomiu by urcite ziadali npr aj Sudety(kotre boli pocetnejsie ako slovaci). a to bolo nepripustne! Ano je to vina z nasej slovenskej strany hlavne strany HSLS! (tato strana nebola v tomto obdobi uz veducou - volilo ju asi mensia 1/3 obyvatelov na Slovensku) ze tuto autonomiu ziadala a o to tvrdsie v tomto obdobi ked ČS bolo pod vonkajsim tlakom. Mohli upustit o tvrdosinny boj o autonomiu a venovat sa problemu z vonku. A tu plnu samostatnost espoň vacsia čast HSLS neziadala do mnichova urcite, ano po mnichove nejakí radikali - kridlo zo strany uvazovali uz o samostatnosti.
A ked sme uz mali tych par dni autonomiu, bol spraveny homolov puc (o tom tu nieje zmienka) vojensky zasah ústrednej vlády na Slovensku a vyhlasenie stanneho prava. Odvolanie Tisa a urcitych predstaviletov tejto strany. Toto bola mimo iné aj prilezitost Hitlera na "pomoc utlacaným slovakom" a nasledne dal si zavolat Tisa a Durcanskeho a dal im navrh bud samostatnost alebo autonomiu ČS a nasledne nasledne rozdelenie medzi 3 krajiny.

Ako som uz pisal niesom tak fundovany, ale takto to vidim ja a mozno sa mylim -potom ma opravte.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Slovenský štát_1939 - 1945

Příspěvek od Juraj Tichý »

Na Homolov puč sa velmi casto a obcas aj zamerne zabuda.
ČSR poslala na svojich občanov armadu, vyhlásila stanné právo, internovala vela politickych predstaviteľov.

A ci bol marec 1939 zrada? Zo slovenskeho pohladu určite nie. Zo slovenskeho pohladu sa jednalo o prvú možnosť po 20 rokoch snahy o väčšiu svojbytnost. Preco bola Slovakom dvadsat rokov upierana?

Prečo v 1939, po 20 rokoch demokratickeho zriadenia bolo na statnych poziciach na Slovensku este stale 30.000 Čechov? Z akeho titulu?
Napriek tomu, ze Slovaci si chceli Slovensku krajinu riadit sami, umoznene im to nebolo.
Prva republika a jej postoj k Slovakom a ich snahe o svojbytnost vyplyvala z hlbokeho nepochopenia, prečo sa Slovaci rozhodli opustiť 1000 ročné manželstvo s Maďarmi. Jasne, tie utlaky sa nedajú porovnávať, ale o nepochopenie ide.

Spolocna republika je 70 rokov historie snahy Slovakov, ziskat pre seba väčšiu samostatnosť. Je pochopiteľné, ze najvacsie výdobytky sa podarili pocas kriz. Ci 1938 ale aj federacia vyhlasena po 1968.
No nie je to, ze my sme vyuzili situaciu. Akurat sila Prahy bola natoľko oslabena, ze bola prinutena načúvať, co Slovaci chcú a aj im to splniť. A nie stále počúvať neskôr neskôr.
Ako nas vsak uci historia, pojem zrada mozu dve strany vnimat inak. Versailles ka zmluva,ci Trianonska. Pre jedneho zrada, pre druheho dovod na radosť.

EDIT: pred par dnami bol na smecku článok od nejakeho ceskeho profesora. Nie je dôležité o čom, ale označil tam Slovensko ako krajina, ktora bola Čechom ukradnuta, zobrata. Ak je toto všeobecny pocit, tak je to dost nemile. Nie je možné cloveku ukradnut nieco, co mu nikdy nepatrilo. Madari ten pocit môžu mať a aj im ho verim.

Dufam, ze to je pocit len toho jedneho jednotlivca.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Slovenský štát_1939 - 1945

Příspěvek od Julesak »

Ten článok som nečítal, ale snáď to bolo myslené v dobrom.
Dodnes existujú ľudia ktorí považujú za svoju vlasť ČSR/ČSFR.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Slovenský štát_1939 - 1945

Příspěvek od Nesher »

Juraj Tichý píše:Na Homolov puč sa velmi casto a obcas aj zamerne zabuda.
ČSR poslala na svojich občanov armadu, vyhlásila stanné právo, internovala vela politickych predstaviteľov.

A ci bol marec 1939 zrada? Zo slovenskeho pohladu určite nie. Zo slovenskeho pohladu sa jednalo o prvú možnosť po 20 rokoch snahy o väčšiu svojbytnost. Preco bola Slovakom dvadsat rokov upierana?

Prečo v 1939, po 20 rokoch demokratickeho zriadenia bolo na statnych poziciach na Slovensku este stale 30.000 Čechov? Z akeho titulu?
Napriek tomu, ze Slovaci si chceli Slovensku krajinu riadit sami, umoznene im to nebolo.
Prva republika a jej postoj k Slovakom a ich snahe o svojbytnost vyplyvala z hlbokeho nepochopenia, prečo sa Slovaci rozhodli opustiť 1000 ročné manželstvo s Maďarmi. Jasne, tie utlaky sa nedajú porovnávať, ale o nepochopenie ide.

Spolocna republika je 70 rokov historie snahy Slovakov, ziskat pre seba väčšiu samostatnosť. Je pochopiteľné, ze najvacsie výdobytky sa podarili pocas kriz. Ci 1938 ale aj federacia vyhlasena po 1968.
No nie je to, ze my sme vyuzili situaciu. Akurat sila Prahy bola natoľko oslabena, ze bola prinutena načúvať, co Slovaci chcú a aj im to splniť. A nie stále počúvať neskôr neskôr.
Ako nas vsak uci historia, pojem zrada mozu dve strany vnimat inak. Versailles ka zmluva,ci Trianonska. Pre jedneho zrada, pre druheho dovod na radosť.

EDIT: pred par dnami bol na smecku článok od nejakeho ceskeho profesora. Nie je dôležité o čom, ale označil tam Slovensko ako krajina, ktora bola Čechom ukradnuta, zobrata. Ak je toto všeobecny pocit, tak je to dost nemile. Nie je možné cloveku ukradnut nieco, co mu nikdy nepatrilo. Madari ten pocit môžu mať a aj im ho verim.

Dufam, ze to je pocit len toho jedneho jednotlivca.
Právě kvůli takovým názorům jsem rád, že se Československo nakonec rozdělilo, byť mě na druhou stranu mrzí, že moji předci bojovali (dva pradědečci a jeden dědeček) a umírali ( pradědeček) za
chiméru. Za něco co evidentně existovalo v snech vélké části Čechů a pár Slováků, za svobodný, nezávislý a demokratický stát jménem Československá republika. Já se například "dozvěděl"
že jsem Čech až počátkem 90. let, do té doby jsem měl za to, že jsem Čechoslovák. A byl jsem i tak vychováván.
Protože jak jinak pojmenovat to, že desetitisíce Čechů, kteří odešli po roce 1918 budovat instituce, školy, divadla a další atributy moderního státu na zbídačené Slovensko, kteří si tam za těch 20 let vybudovali domov, zřejmě představovali překážku ke slovenské svobodě. Prostě evidentně ihned poté co ty instituce z často z ničeho vybudovali, měli být "odsunutí" zpět do Česka, aby mohli být Slováci svobodní. Chudáci Gabčík či Viest ( oba autentictí Čechoslováci) zřejmě nepochopili jak je Československo utlačuje a položili za něj život.
A ještě k tomu tzv. Homolově puči, bylo to pravda trochu nešťastně, ale jak jinak má stát na očividné porušování ústavy reagovat než kriminalizací?
Takže abych to shrnul, nakonec ti dopadlo asi jak mělo, Slováky už Praha neutlačuje, české úředníky, četníky, učitele atd. roduvěrní gardisté poslali tam odkud přišli a ještě je stihli u toho z části okrást, ze mě je dnes Čech jak poleno. Jedině snad ti dnes již opět čeští vojáci co v 1919 bránili Slovensko a padli u toho, padli zcela nadarmo. Protože nebýt jich, Praha by Slovensko nikdy neutlačovala a pro Maďary mohl být Trianon o něco méně hořký. Ale co už, historie kdyby nezná.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Slovenský štát_1939 - 1945

Příspěvek od Juraj Tichý »

Nesher: Ludi, ktorých mrzi rozdelenie je stale menej a menej, väčšina je za to rada. Že to bolo prospešné dnes už pochybuje málokto a preto je len škoda, že sa to neudialo oveľa skôr. Podľa mňa sme sa už v 1945 nemali spájať. Medzinárodná situácia bola iná a umelo vytvorený štát už viac nedával zmysel.

A hlavne sme sa nemali spájať, ak treba vysvetľovať, prečo mali mať Slováci svoj diel na spravovaní svojej krajiny. My sme nežiadali pozície na úradoch v Čechách. Ale u seba doma. Čo si myslela vláda v Prahe, že sa stane, keď nenechá Slovákov si úradníčiť, vrátane najvyšších pozícií? Že nevzrastú separačné tendencie? A prvý mali byť preč učitelia, keďže deti a mládež sa vďaka nim učili v cudzom jazyku. Slovenčina a Čeština sú si rovnako vzdialené, ako Slovenčina a Poľština. Srbskí a rumunskí Slováci po česky nerozumejú. Jeden cudzí jazyk, maďarský, tak nahradil druhý. Český. Nebolo to ako dnes, že si rozumieme.
Dodržanie Clevelandskej dohody by bol pre ČSR ideálny stav.

No ak si niekto mysli, že v 1918 by bez Slovenska a Podkarpatskej Rusi, vznikla ČR v dnešných hraniciach, tak sa dosť mýli. Hlavne taká Morava by s takmer istotou padla Rakúsku, vzhľadom na podiel nemeckej národnosti. Rovnako otázne by boli Sudety.

Nikto nespochybňuje plusy, ktoré ČSR Slovákom priniesla. Tvárenie sa že mínusy neexistovali je však nerozumné. A súčasťou toho nerozumu, je aj zľahčovanie Homolovho puču, ako trochu nešťastné. Veď aj 1968 bol trochu nešťastný krok ZSSR, že?

Ale myslím, že ťa Nesher plne chápem. Vzhľadom aj na predtým napísané. Mali ste (Česi) zo Slovenskom svoje záujmy a tie nevyšli. Celá investícia tak vyšla na zmar, keďže priateľstvo národov pre teba nič neznamená. Bohužiaľ, aj taký býva biznis. (Dúfam, že to nevyzneje nijak urážlivo, lebo to tak nie je myslené.)

odporúčam aj tento podcast: https://www.audiolibrix.com/sk/Podcast/ ... -slovensko

P.S.: mňa vždy vychovávali ako Slováka, ktorí žije v Československu. A priznám sa nepoznám nikoho vo svojom okolí(bubline) u koho by to bolo inak.
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“