Stránka 1 z 1

Ruský letoun nové generace

Napsal: 25/7/2018, 10:07
od Rase
Ruský stíhací letoun 6. generace.jpg

Ruský letoun nové generace

Jak známo, na letounu 6. generace se pracuje jak v USA, tak i v Evropě. Nedávno ohlásili vlastní vývoj i Rusové a šli ještě dál a krom letounů šesté generace, ohlásili rovněž práci na vývoji sedmé generace. Nutno podotknout, že doposud nemají zavedenou ani obdobu F-22, tedy letounu páté generace, v podobě Su-57. Ruské vzdušné síly mají do roku 2020 dostat 55 těchto stíhačů páté generace. Podle ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina je nutné, aby se ruský obranný průmysl díval daleko dopředu, přičemž důraz má klást na nové technologie a zbraně. Tento názor potvrdil rovněž velitel letectva Viktor Bondarev slovy, když se zastavíme, zastavíme se napořád. Požadavky na vlastnosti strojů šesté generace asi nejpřesněji vystihuje nezávislý magazín Air Force Magazine vydávaný asociací AFA. Ten novou generaci již v roce 2009 definoval, jako stroje s extrémními vlastnostmi stealth, schopné měnit tvar, disponující vysokou mírou počítačového propojení a situačního povědomí díky citlivým senzorům a technologii inteligentního povrhu, vybavené přesnými energetickými zbraněmi s možností pilotovaného i bezpilotního letu.
Konstrukční kancelář Suchoj předvedla vrcholným ruským představitelům svůj nástin koncepce nové stíhačky, který v sobě pochopitelně odráží i uvolněné, nebo jinak získané americké informace z projektů F-X a F/A-XX. Zatím co americké vize mají spíše tvar delty, tak ruské představy směřují spíše k tvaru talíře s mnoha lomy po okraji. Američané, Evropané a Rusové zcela vypouštějí ocasní plochy, uvažují o aktivních systémech ochrany letounu na bázi laserů a předpokládají možnost letu bez pilota. Ruský letoun šesté generace, bude rovněž vybaven radiofotonovým radarem, který vyvíjí Ruský průmyslový holding RTI. S informací přišel poradce prvního náměstka ředitele koncernu Vladimir Michejev. RTI spouští v Rusku první technologickou linku pro výrobu polovodičového laseru VCSEL (Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser), aby pomocí něho následně vznikl radiofotonický radar, který v sobě kombinuje optické a mikrovlnné prvky. Do těchto technologií, od roku 2015, investovala RTI okolo 3 mil dolarů, z čehož 1,6 mil dolarů jde na vývoj prvních polovodičových laserů VCSEL. Nová radiofotonická technologie může pomoci operátorům radaru izolovat různé objekty - včetně letounů se schopností stealth, rakety, malé bezosádkové vzdušné prostředky s vynikající přesností. Koncern rovněž vyvíjí technologie prvků nového radaru — jeho ozařovače, fotonového krystalu, přijímače a rezonátorů. Uvádí se, že na fotonovém vysílači bude také možné získat nadširokopásmové záření, které na obyčejném radaru není fyzicky možné. Tyto radary budou schopné sestavit snímky cíle, které budou automaticky identifikovány. Díky svému nadširokopásmu a ohromnému dynamickému rozsahu přijímače bude odolnější proti rušení. Není zatím stanoven časový horizont, kdy by měly být radiofotonické radary hotové, nicméně vyvíjený radar má za sebou fázi technického designu a v současné době pokračuje výzkum a vývoj fotonické fázované řady antén. V roce 2016 Ruská státní firma UAC uváděla, že první letoun šesté generace, by mohl být dokončen až po roce 2025 a prototyp by se mohl podívat do vzduchu před rokem 2030. Ve stejné době hodlá zavést do výzbroje letoun šesté generace Letectvo Spojených států amerických (USAF) a Námořnictvo Spojených států amerických (USN). Ty nezávisle na sobě vyvíjejí nový stíhací letoun v podobě programu F-X (pro USAF), který nahradí F-22 Raptor a program F/A-XX (pro USN), ten nahradí palubní F/A-18 E/F Super Hornet.

Zdroj:
http://c4-isr.blogspot.com/2016/03/o-st ... erace.html
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... choju.html
https://www.militarybox.cz/news/ruska-6 ... h-letadel/
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 60842.html

1000w_q95-5-1.jpg
109999-11669-pristine.jpg
maxresdefault (4).jpg

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 26/7/2018, 13:27
od Inconnu
Pěkné éro. Design a vizualizace umí všichni. Teď jen tam narvat všechny ty technologie, až budou k dispozici... Počítám, že časový harmonogram můžeme vynásobit tak dvěma (ale to je asi bolest všech plánů).

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 26/7/2018, 14:12
od Rase
Letečtí konstruktéři tak budou mít o práci postaráno a politici získají kladné body za to, že drží krok / předhánějí USA. Uvidíme ale, co opravdu zavedou do výzbroje ve větších počtech, než je jen ověřovací série

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 3/8/2018, 08:00
od Jaakov
Su-57 nedopadlo, Armata nedopadla. Tak nejak od toho nic moc necekam :-)

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 10/8/2018, 16:21
od RAYTHEON
"Díky svému nadširokopásmu a ohromnému dynamickému rozsahu přijímače bude odolnější proti rušení."
Co to je prosím to "nadširokopásmo"?

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 10/8/2018, 17:06
od kenavf
RAYTHEON píše: Co to je prosím to "nadširokopásmo"?
To je opak pojmu ...množstvo"menšie ako malé". :idea:

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 10/8/2018, 17:51
od HONZIK11
Tyto dva pojmy jsou neoddelitelne. Dynamicky rozsah lze chapat jako citlivost radaru oddelit odrazeny signal snimaneho predmetu od sumu napr. OD POZADI KOSMU NEBO ZEME. A sirka pasma vysilaneho radarem v napr. prehledovem modu? Vsechny,, neviditelne,, konstrukce ledadel se vyvijeji dle existujicich pasem prehledovych radaru. Paklize se dokazi dostat do frekvenci dosud nepouzivanych a radar bude dostatečně citlivy a schopny odrazy prijmout a identifikovat stanou se,, neviditelne,, viditelnymi.
Na zemi tyto aplikace funguji ve vzduchu jsou limitovane energetickymi naroky nebo plochou radaru nebo prevodniky nebo palubnimi pocitaci.. Tech,, nebo,, je halda. Oni sugeruji to, ze napriklad plocha letadla kruhoviteho tvaru nebo jeho nejdelsi krivky muzou byt vyzarovacem a prijimacem zaroven v rozsirenych pasmech.
Na letadlech velikosti dopravních to existuje, ale na stihackach? A navic, lze to jiste i rozsirit. Napr. 4 stihaci stroje vyzbojene. Kazdy s jinak naladenym radarem a retranslator ve forme napr. dronu nebo druzice.

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 10/8/2018, 18:03
od HONZIK11
Kdyz se podivam na vyse zverejnene studie, na jejich konstruci pred kabinou, tak tam zaden, prostor pro sirokopasmovy radar neni. Je to ciste aerodynicky otimalizovana spicka.

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 10/8/2018, 18:25
od HONZIK11
Jo jeste to ruseni. Rusici signal se aplikuje az kdyz je cil ozaren, a ozareni je zjisteno.Driv ne, jelikoz je viditelny a identifikovatelny a nema data co vlatne a kde rusit.PAKLIZE system neidentifikuje hrozbu, na,, obvyklych frekvencích,, neaktivuje se. Na tomto principu je postaven napr. nas pasivni sledovaci system, jenom cte. A nejen ten.Lze jistě identifikovat modifikaci signalu napr. zaricu mobilnich operatoru. Jenze nic samo o sobe neumi navadet protiletecke strely. Takze alespon spusti systemy civilni obrany a muzeme rychle ukryt zbrane i sebe.

Re: Evropský letoun nové generace FCAS

Napsal: 19/11/2018, 13:11
od HONZIK11
Evropská koncepce se zhlédla v tryskách vzdálenějších od osy trupu a naopak ta Ruská v kompaktu vedle sebe s neviditelnou koncepcí. Samozřejmě , že rychlost je opět šílená, ale tvary realistické.
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... -internetu

Obrázek

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 19/11/2018, 13:49
od Rase
Ten ilustrační obrázek nemá smysl moc řešit (ostatně ho tady máme taky) a podivný letoun na poličce je model MIG 37B "Ferret E". Modelářská firma Testors (resp. Italeri, která si vymyslela mimo jiné i F-19) někde sehnala plány Astry a vytvořila model, pod fiktivním názvem MiG-37B Ferret-E v 1/72 měřítku. Vydán byl již před mnohými lety

http://www.military.cz/russia/air/mig/Mig-37/mig-37.htm

Obrázek

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 20/11/2018, 17:14
od Ataman
Rase píše:...někde sehnala plány Astry...
Ale vůbec ne. V rámci programu Astra byl na prototypu Su-25 T-8-12(někde se uvádí i T-8-11) zkoušen RAM nátěr. Tady jsou:
http://airwar.ru/image/idop/attack/su25/su25-7.jpg
http://militaryrussia.ru/i/284/123/Ooff6.jpg
Všechno ostatní si modeláři vycucali z prstů, včetně plánů.

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 30/10/2019, 06:56
od heder2
Klimov vyvíja na základoch RD-33 motor 5. generácie s ťahom do 110kN pre ľahký stíhač MiGu, ktorý vzniká v spolupráci so SAE.
https://www.ruaviation.com/news/2018/12/14/12605/?h
https://youtu.be/Bq4Dnyg2kfo


Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 6/12/2020, 18:46
od Rase
Ruská státní bezpečnostní služba FSB zatkla vědce Anatolije Gubanova podezřelého z předávání údajů o vývoji tajných letounů. Několik zpráv oznámilo, že moskevský okresní soud v Lefortově rozhodl o zatčení Gubanova do 2. února 2021, podezřelého ze spáchání trestného činu stanoveného v článku 275 ruského trestního zákoníku (velezrada). Pokud bude usvědčen, hrozí mu až 20 let vězení. Rusko obviňuje vědce za předání tajných údajů o hypersonickém vývoji do zahraničí. Pracoval na mezinárodním projektu HEXAFLY-INT (High-speed EXperimental FLY Vehicles-INTernational) zaměřeném na vývoj civilního hypersonického letounu. Rusko je v tomto Evropském (EU) projektu zastoupeno Ústředním aerohydrodynamickým institutem, Ústředním institutem leteckých motorů (CIAM), Moskevským institutem fyziky a technologie (MIPT) atd. Samotný projekt byl zahájen v roce 2014 a cílem je prozkoumat koncept vysokorychlostních civilních letadel, které se mají pohybovat v hodnotách 7-8 Mach. Podle jiného zdroje byl Gubanov zapojen do výzkumu v oblasti nadzvukových rychlostí a vysokorychlostních leteckých pohonných jednotek. Je rovněž lektorem Moskevského institutu pro fyziku a technologii (MIPT), hlavní pracovní poměr ale má dle tamního rektora hlavní pracovní poměr v Ústředním aerohydrodynamickém institutu (TsAGI). Osobně jsem docela zvědavý na rozhodnutí soudu a je docela možné, že vznikne nepříjemný precedent pokud bude vědec uvězněn. Přeci jen pro lidi zapojené do mezinárodních projektů musí být dost obtížné omylem něco náhodou neprokecnout.

https://defence-blog.com/news/russia-ac ... crets.html

Obrázek

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 6/12/2020, 19:52
od Zemakt
Několik zpráv oznámilo, že moskevský okresní soud v Lefortově rozhodl o zatčení Gubanova do 2. února 2021, podezřelého ze spáchání trestného činu stanoveného v článku 275 ruského trestního zákoníku (velezrada). Pokud bude usvědčen, hrozí mu až 20 let vězení. Rusko obviňuje vědce za předání tajných údajů o hypersonickém vývoji do zahraničí.
Podle mne ho v dubnu 2019 pustí na kauci :wink:

Teď vážně. Myslel jsem, že jsou chytřejší.

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 23/12/2020, 13:35
od Pavel 15
Nový jedno motorový stíhač 5. generace Ruska - pravděpodobná podoba

Obrázek
Obrázek

https://topcor.ru/17916-model-rossijsko ... -kadr.html

Re: Ruský letoun nové generace

Napsal: 24/12/2020, 09:14
od Skeptik
To je jen jedna z několika variant, které se objevili někdy v roce 2016.
Která z nich, a zda vůbec nějaká z nich a ne zcela jiná, bude nakonec vybraná / byla vybrána, se zatím neví. Resp. neuniklo to.