Sovietske a ruské ekranoplány

Letouny všech typů a použití.

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
absik mmr
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 100
Registrován: 4/12/2015, 17:13
Bydliště: nestále

Sovietske a ruské ekranoplány

Příspěvek od absik mmr »

Sovietske a ruské ekranoplány

Tému zakladám preto že táto časť lietajúcich "aparátov" tu chýba a je neprávom obchádzaná(opojíměná). Tu by sa mali písať príspevky o jednotlivých konštrukciách počínajúc Orljonkom a Kaspickým prízrakom končiac.Tému otváram aj preto že ruskí vojaci na ekranoplány nezanevreli a objavila sa správa že nová konštrukcia by mala v prototype vzlietnuť už v 2019. roku. Nový stroj navrhla spoločnosť "Nebo+More" ktorá vyrába ekranoplány. Niektoré údaje poskytol generálny riaditeľ a hlavný konštruktér Vladimír Bukovskij.
Teraz sú v skúške 2 prototypy Burevěstnik 24, s kapacitou 24 osôb. Prvý prototyp nového ekranoplánu(teraz už pre 100 osôb) sa už začal stavať a dosiaľ nevyriešené problémy sa budú riešiť "za pochodu". Okrem iného bude treba prispôsobiť plánované pohonné jednotky VK-2500(používajú sa na pohon ruských vrtulnikov Mi-8,28 a Ka-52). Nový stroj má predpokladanú hmotnosť(skôr predpokladám nosnosť´ 10 ton = asi 100 pasažierov) a je určený na
dlhšie vzdialenosti (cca 1500 km) pri rýchlosti 250 km/hod. Burevěstnik 24 je určený pre rozsah rýchlostí 170 - 220 km/hod.

https://vpk.name/news/192866_v_rossii_v ... _mest.html
Uživatelský avatar
absik mmr
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 100
Registrován: 4/12/2015, 17:13
Bydliště: nestále

Re: Sovietske a ruské ekranoplány

Příspěvek od absik mmr »

Okrem tejto konštrukcie bola na výstave "Armáda 2017" predstavená aj maketa podobného návrhu A-050 Čajka s konštrukčnej kancelárie R. E. Aleksejeva(patrí do spoločnosti Radar-MMS). Spoločnosť Radar-MMS vyrábala do roku 1993 malý súkromný ekranoplán Orljenok(Orlíča).
Spoločnosť dosiaľ nedostala žiadnu požiadavku z ministrstva obrany ale črtá sa malá nádej na výrobu pre Indiu, ktorá by mohla "Čajku" použiť ako nosič protilodných striel Brahmos.

Obrázek
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Sovietske a ruské ekranoplány

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Jak si takový ekranoplan poradí s vlnami mořskými? Někdy mohou býti i za malého větru veliké vlny... Jak asi mohou být nanejvýše vlny vysoké, aby stroj mohl bezpečně letět? Jak by se řešila situace, kdy by během dlouhého letu měl překonat oblast s vysokými vlnami? Sedne na vodu a počká, eventuelně bude pokračovat jako plavidlo?
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Sovietske a ruské ekranoplány

Příspěvek od Alchymista »

Prízemný efekt funguje podľa rozmerov stroja a absolutnej i relatívnej hlbky profilu krídla až do výšky okolo desať metrov (pre veľké stroje i viac). Približne / orientačne platí:
h < l*vz / 2*v
kde "h" je výška /dosah prízemného efektu, "l" hlbka (chorda) profilu, "vz" rýchlosť zvuku a "v" rýchlosť stroja (presnejšie rýchlosť obtekania spodnej strany profilu), čiže pre hlbku krídla 3 metre a rýchlosť 100m/s (360km/h) je medzná výška prízemného efektu 4,95m.
V skutočnosti je to obvykle až o desiatky percent viac, pretože výška pôsobenia prízemného efektu sa dá v konkrétnej konštrukcii zvýšiť - napríklad aj záporným vzopätím krídla (konce dolu), telesami na konci krídla a podobne, vplyv má aj dlžka (rozpätie) krídla atď.
A len tak na okraj - hydroplán Hughes H-4 "Spruce Goose" uskutočnil svoj jediný "let" práve a len podmienkach prízemného efektu. Hlbka krídla pri koreni presahovala 15 metrov, v stred krídla za motormi je 9,5-10 metrov takže pri rýchlosti ~180km/h (50m/s) by dokázal lietať na prízemnom efekte až do výšky ~30-50 metrov - dosiahnutých 21 metrov je tak plne v oblasti prízemného efektu.

Na druhej strane - vhodnou mechanizáciou krídla a možno neveľkým "prebytkom" ťahu sa dá dosiahnuť, že ekranoplán bude lietať aj ako normálne lietadlo, síce s biednymi letovými vlastnosťami a mizerným dostupom, ale do 500-1000 metrov by sa mohol dostať skoro vždy a do 4000 metrov by nastúpať mohol aspoň "prázdny". Nič moc - ale stačí to na to, aby preletel na susedný rybník. A viac vlastne ani nepotrebuje.

Ekranoplán Orľjonok bola schopný lietať vo výške do 10 metrov "nad vlnami" a do vlnenia mora "6 balov", raketonosný Luň lietal vo výške až 6 metrov nad vlnami a do vlnenia mora "6 balov", civilná Ivolga má "statický dostup" 3 metre a bežne lieta v 0,8metra. Pritom vlnenie mora je nielen "výška", ale aj "dĺžka" vĺn (vzdialenosť vrcholov)

U civilných strojov je dosiahnuteľná výška/dostup úmyselne konštrukčne a technicky obmedzená - aby sa stroje podľa predpisov považovali za "lode" a nie za "lietadlá". Je to totiž brutálny rozdiel z hľadiska predpisov pre prevádzku i pre konštrukciu i pre výrobu.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Sovietske a ruské ekranoplány

Příspěvek od Rase »

Moderní ruské Ekranoplány

Společnost Alekseyev Central Hydrofoil Design Bureau se sídlem v Nižním Novgorodu pracuje na novém ekranoplánu s označením A-050. Ekranoplán bude vybaven ruskou avionikou a moderním navigačním a řídícím systémem letu, bude schopen používat k přistání vodní hladinu a letiště. Stroj má maximální vzletovou hmotnost 54 tun, nosnost devět tun a uveze až 100 cestujících. Rychlost se odhaduje na 450 km/h a dolet až 5 000 km. V roce 2017 probíhají zkoušky, dělají se potřebné výpočty a připravují se k výrobě zkušebního prototypu. Letoun má být vyroben na přelomu let 2019 - 2020. Ekranoplán nové generace může plnit různé úkoly, od přepravy nákladu po speciální pátrací a záchranné operace, průzkum a další. Společnost doufá, že se jí podaří prosadit i v Indii, kde by ekranoplány mohly fungovat jako nosič raket BraMos. Společnost pracuje i na větším transportním stroji A-080 Chaika-3 se vzletovou hmotností 100 tun. Co se týče exportního potenciálu menších ruských ekranoplánů, tak na výstavě MAKS 2015, podepsala estonská dopravní společnosti Sea Wolf Express smlouvu s ruskou společnost RDC Aqualines na dodávku ekranoplánu EP-15. Letoun měl přepravovat 12 cestujících mezi Tallinem a Helsinkami. Cesta na této trase má trvat zhruba hodinu a půl a bude se jednat o rychlejší, ale i dražší, alternativu ke klasické dopravě lodí. Sea Wolf Express počítá s nasazením ekranoplánů i na další linky. Bohužel se mi nepodařilo zjistit nic novějšího.

https://www.rdc-aqualines.ru/en/
http://www.securitymagazin.cz/technolog ... 50419.html
http://www.airrecognition.com/index.php ... erges.html

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Sovietske a ruské ekranoplány

Příspěvek od Rase »

Těžký transportní ekranoplán TTS-IS

Ruský AeroHydrodynamický institut N. E. Zhukovského (TsAGI) vyvíjí nový koncept těžkého transportního letounu s přízemním efektem - ekranoplán. Tento podivný stroj pojmenovaný jako TTS-IS (Тяжелый транспортный самолет интегральной схемы), využívá takzvaného dynamického přízemního efektu namísto klasických vztlakových sil, které k letu využívají běžné letouny. Koncept je určen pro přepravu těžkých nákladů v rámci mezikontinentálních tras by mohl nést neuvěřitelných 500 tun nákladu v trupu, který tvoří část plochy křídla. Těžký stroj je vlastnostmi spíše podobný vznášedlu, protože k letu využívá takzvaného dynamického přízemního efektu. Tento efekt, který udrží těžký stroj nad hladinou, je způsoben silami, které vznikají při letu nad hladinou v malých výškách. Letoun se bude pohybovat v rozmezí 3 - 12 metrů nad hladinou moře. Letadlo používá krátká, ale široká křídla k vytvoření vztlaku za pomoci vrstvy vzduchu mezi spodní částí letadla a zemí. Oproti běžným letounům mohou tyto stroje dopravit do cíle více nákladu s výrazně nižší spotřebou paliva. Pokud se tento koncept dostane někdy do výrobní fáze, letoun bude schopen vzlétnout a přistát na konvenčních leteckých drahách. Pro přepravu se budou využívat standardizované kontejnery, které budou uloženy uvnitř křídel. Stroj by mělo pohánět odlehčené palivo na bázi kryogenního zkapalněného zemního plynu. V současné době koncepční projekt prochází podzvukovými testy aerodynamického tunelu na modelu, který simuluje vzlety a přistání. Při těchto testech byla pod model umístěna kovová deska, aby se vytvořil přízemní efekt. Konstruktéři tvrdí, že model vykazoval stabilitu v letu s deskou i bez ní. Podobné stroje byly konstruovány již během studené války. Jedním z nich byl například strach nahánějící ekranoplán, přezdívaný příšera z Kaspického moře. Stroje byly ale natolik problematické, že využití v praxi hledaly jen obtížně.

https://www.airrecognition.com/index.ph ... oject.html
https://www.airrecognition.com/index.ph ... oject.html
https://technika.denikplus.cz/veda-tech ... -internetu
https://en.wikipedia.org/wiki/TTS-IS

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Letadla“