Mig-23

Letouny všech typů a použití.

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: Mig-23

Příspěvek od Wasp »

Možnosti Migu-23 pěkně popsal v tomto vlákně Pop, a myslím si že sedí. Dají se najít ruznorodé názory, třeba z knihy od Yefima Gordona :

Izrael porovnával Kfir, F-4E, F-15A a F-16A s exportním MiG-23MLD ( ML? Kde by přišli k MLD ?) založeným na sovětské příručce, uvádí, že F-15 byl převážně lepší než MiG-23MLD, F- 16A jen nepatrně lepší, F-4E byl mírně horší než MiG-23MLD a Kfir úplně horší než MiG-23MLD.

-nejlepší radar měl F-15 AN / APG-63, druhý MiG-23MLD Safír-23ML, po něm F-16's AN / APG- 66.

V obratnosti a výkonu, MiG-23 byl více agilní kvůli nárůstu na 8,5 G max, oproti starším Mig-23

MiG-23 měl převahu nad F-16A nad 5000 metrů a měl větší akceleraci než F-15A a F-4E.

Asi do roku 1992 měl Mig-23 převahu nad F-16 ve schopnostech vést boj na střední vzdálenost.

Knihu nemám a tato data jsou bez udání dalších věcí spíše orientační.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Mig-23

Příspěvek od Skeptik »

Dle informací pilotů z 11.slp z roku 1994 měl MiG-23MF, díky svému radaru, při boji BVR převahu i nad MiG-29 ... významné to prý bylo při boji na vstřícném kurzu.
Celkové byl prý ale o dost horší.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Mig-23

Příspěvek od IgorT »

Pilot MIG 23 spomína:
12.6.2018
Letecké osobnosti - Ján Skladányi 1. Už od mládí mu přezdívají Bača a není to náhoda. Má za sebou patnáct let služby v MiGu-23 i týdny bačování v horách, jen on a ovce. Na MiG-23 nedá dopustit a říká, že když po listopadu kolegům z NATO ukázali, co dovede, dodatečně je pořádně vyděsili. Viac:

https://www.flying-revue.cz/jak-jsem-ma ... advacitkou

Obrázek
Mike
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 105
Registrován: 2/1/2010, 07:40

Re: Mig-23

Příspěvek od Mike »

2.DÍL
Zajímavé je, že američané hodnotili své kořistní MiGy-23 poměrně negativně a dva kusy ztratili při katastrofách. Neznám přesné příčiny, ale není tvrzení, že si éro nechalo hodně líbit přehnané?
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: Mig-23

Příspěvek od Wasp »

Myslím si že netestovali ML ani MLD ale MS. Pan Skladányi mluví o ML. Je tady, tedy jeho výrok sedí, Mig-23 si nechal líbit hodně. Mě zaujala zmínka o SR-71, dá se tento případ dohledat ?
Děkuji za super odkaz :razz:
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Mig-23

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

Určitě se daji dohledat články o cvičnejch přepadech Flygvapnet proti Blackbirdu, ke kterejm docházelo v 80. letech. Závěr byl takový, že okno pro jakouztakous šanci na sestřel bylo cca 6-8 vteřin.
Viggen s RB-71 Skyflash si jinak moc neškrtl. To celé snad za podmínek, že při odpalu z šesté hodiny nesměl být Blackbird dál než cca 8 500 metrů a o 2 000 metrů výš (ber to s rezervou, četl jsem
to asi před 10 lety, porovnávali se i jednotlivé rakety a typy hlavic)

To že ho měl na chvíli uzamčenej na radaru ještě neznamená, že by raketa byla schopná Blackbird doletět. Švédi měli možnost se dostat mnohem blíž a podle výpočtů byly šance prostě diskutabilní.
Natož při výškovém rozdílu 5 000m a dálkovém minimálně 30 000m.

V jedné knížce se vzpomínkami pilota Blackbirdu jsem četl, že nejblíže k "sestřelení" měli někde nad Gotlandským průlivem, když byli po letech ukolébaní cvičnými ztečemi Viggenů.
Na vstřícném kurzu a z předem očekávaného směru jednou nepřiletěly JAS-37 ale dva Foxbaty. K odpalu raket pochopitelně nedošlo, kontakt se udál nad mezinárodními vodami.
Pilot Blacbirdu připustil, že by jinak bylo zle.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mig-23

Příspěvek od skelet »

V tomto vláknu je to probrané. :wink:
ObrázekObrázekObrázek
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: Mig-23

Příspěvek od Wasp »

Skelet, snažil jsem se ale o SR-71 vs Mig-23 jsem ve vlákně toho moc nenašel :-(

Pěkný nízký průlet z pohledu pilota
https://www.youtube.com/watch?v=2GCT-kZGLW0
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Mig-23

Příspěvek od jersey.se »

Pokus sestřelit Blackbird Viggenem ze šesté hodiny a Skyflashem? Tohle dal dohromady někdo při smyslech?
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Mig-23

Příspěvek od kenavf »

SR-71 sa dá zostreliť len raketou vystrelenou spredu alebo šikmo spredu voči SR-71 a aj to s veľkými problémami a šťastím(šanca trvá len pár sekund).Raketa vystrelená zozadu voči SR-71 ho nedobehne.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Mig-23

Příspěvek od jersey.se »

Raketa by ho dohnala, ale Viggen by Blackbirda nedohnal. Respektive neměl by v žádném případě čas ho locknout. Všechny střety Viggenů s Blackbirdem byly na vstřícné kursu, tedy ze 12, bavili jsme se o tom i pod mojí monografií. Krom toho by pilot Viggena nikdy nepoužil Skyflash.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Mig-23

Příspěvek od kenavf »

Pri jej maximálnej rýchlosti Mach 4 a dolete 50km, by musela byť vystrelená naozaj za ocasom SR-75 aby ho reálne dohnala. To "uzamykanie" to samozrejme ešte zhorší.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Mig-23

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

Pardon, měl jsem si to napřed ověřit, než jsem to napsal. To je 1 000m sem a 1 000m tam, ale zase tak vedle jsem nebyl a ta hlava ještě vcelku slouží.

Na netu toho bude určitě hodně, lenošsky jsem klikl na první odkaz, článek z 9.1.2018

https://theaviationgeekclub.com/viggen- ... spy-plane/

EDIT:

tak jsem to tehdy před x lety četl možná tady s tim Skyflashem (ale spíš se to forum jmenovalo jinak, nechápu proč bych hledal info o SR-71 na hernim foru Ubi,
(Ubisoft) která navíc v roce 2005-2008 asi ani neměla tenhle server)

https://forums.ubi.com/showthread.php/2 ... ory-Forums
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Mig-23

Příspěvek od jersey.se »

Kenavf: M4 je hodnota spíš orientační a platí při odpalu v nulové rychlosti. Při odpalu při rychlosti nosiče M2, bude dosažená rychlost střely, obzvláště ve velké výšce větší. Ale jak říkám, pilot Viggena by Skyflash nepoužil pro delší čas potřebný pro lock on a obecně nevalné letové vlastnosti střely ve velké výšce. Naproti tomu Sidewinder by asi hezky sednul.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Mig-23

Příspěvek od kenavf »

jersey.se píše:Kenavf: M4 je hodnota spíš orientační a platí při odpalu v nulové rychlosti. Při odpalu při rychlosti nosiče M2, bude dosažená rychlost střely, obzvláště ve velké výšce větší. ..
Tú rýchlosť M4 udávajú niekde ako "maximálna rýchlosť M4" a niekde uvádzajú len "rýchlosť M4".
Zdá sa mi nelogické aby u rakety vzduch-vzduch niekto používal rýchlosť dosahovanú pri štarte zo zeme.
Nepoznám priebeh hodnoty rýchlosti počas letu,ale maximálna rýchlosť je daná hlavne parametrami motoru rakety a raketou,to ako rýchlo letí nosič, to zase až nejako významne rýchlosť rakety nezvýši(dúfam že nechceš tvrdiť že sa rýchlosti nosiča a rakety spočitujú :lej: )
U toho Sidewinderu uvádzajú rýchlosť M2,5+ a dolet 35km, ten by SR-71 asi nedohonil, aj keď by ho možno "uzamkol".
Viggeny mali maximálnu výšku letu 18km, SR-71 robila tie lety vo výške 20 až 21km a to tiež dosť znižovalo šance na zásah.(stále sa bavíme o zostrele zo zadu)
(zdroj česká a ang. WIKI)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Mig-23

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

tak já nevim. V obou postech se přímo píše o Skyflashy - ale Vám přijde prťavej Sidewinder, kterýmu vyhoří booster po pár vteřinách jako lepší varianta? :D
Zrovna u Jerseyho mě to dost překvapuje...

Švédi měli ve výzbroji jedinou raketu, kterou mohli Blackbird ohrozit - RB-71...určitě ne prťavej Sidewinder staré verze, kterej začíná po cca 2-3km rapidně zpomalovat
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Mig-23

Příspěvek od Skeptik »

Sidewinder zezadu určitě ne. SR-71 prostě nedohoní. Max. konstrukční rychlost posledních variant je M2,7. Víc prostě neletí (aerodynamický odpor versus tah motoru) - navíc při vyšší rychlosti by došlo k takovému zahřátí IR čidla, že by "osleplo".

Skyflash nevím, neznám rychlost s jakou je schopen "uzamknout" cíl. Nicméně se domnívám, že při správném navedení Viggenu, tj. na maximální rychlosti pro odpal a těsně před přilétávající SR-71 tak, aby hlavice Skyflashe vyhledávala cíl bezprostředně poté, co by SR-71 předletěl útočící Viggen, by to asi možné bylo. Je to ale moc na náhodu.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Mig-23

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

prý cca 6 vteřin
ringlett
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 6/3/2012, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Mig-23

Příspěvek od ringlett »

Nechci plácat, ale někde jsem narazil na informaci, že naše letectvo cvičilo přepad SR-71 pomocí MiG-23 s výzbrojí R-23T, kdy odpal měl být proveden na cíl letící proti zasahujícímu letounu zhruba z polohy 10 - 11 nebo 13 - 14 hodin. MiG měl provézt výskok na maximálním výkonu a na vrcholu stoupání odpálit rakety proti Kosákovy.
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: Mig-23

Příspěvek od Wasp »

Konečně k Migu 23... řešíte Skyflash a Sindewinder to je moc pěkný, ale název vlákna by měl směřovat spíše k R-23R/T a Migu 23....a k tomu co říkal pan Skladányi.
Jersey slibuje už dlouhou dobu porovnání Miga 23 a Viggena, co ?
Odpovědět

Zpět na „Letadla“