Jak-38, kolmo vzhůru a nejen on

Letouny všech typů a použití.

Moderátor: Julesak

Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Jak-38, kolmo vzhůru a nejen on

Příspěvek od redboy »

Kolmo vzhůru….
Obrázek



Dostat letoun kolmo do vzduchu a odstranit jeho závislost na letištních plochách není nijak nová myšlenka. V historii se o to pokoušelo tu s menším tu s větším úspěchem více konstruktérů. Ovšem jen málo pokusů a konstrukcí se dostalo do stádia, kdy vznikl v sérii a v bojových podmínkách použitelný stroj. Na straně států NATO to byla především Velká Británie, kde jako konečný vývojový stroj vznikl Harrier firmy British Aerospace a stal se jakýmsi etalonem kolmo startujícího letadla. Zcela jistě jde o stroj zdařilé konstrukce, o čemž koneckonců svědčí to, že Spojené státy tento letoun vybrali jako standardní stroj do výzbroje jednotek námořní pěchoty a pod označením AV-8 jej sériově vyráběli. Tento stroj se dostal do několika verzí a ve výzbroji je dosud. Na druhé straně fronty studené války nejvíc práce v tomto směru udělal Alexandr Sergejevič Jakovlev a jeho konstrukční kancelář.

První pokusný stroj jako demonstrátor však byl z konstrukce prakticky neznámého konstruktéra. Byl jím A.N.Rafaeljanc, který navrhl a postavil stroj pod označením Turbolet. Rámová konstrukce s proudovým motorem RD-9B postaveným svisle a s čtyřmi rameny na jejichž koncích byly stabilizační trysky na stlačený vzduch vedený od kompresoru motoru. Celý stroj vážil pouze 2340kg a motor měl tah 2835kg. Psal se rok 1954 a „letoun“ prodělával letové zkoušky na základně v Tušinu. První za řízením seděl zkušební pilot Jurij Garnajev a při zkouškách se v „letounu“ vystřídalo několik pilotů Leteckého Institutu. Údajně se ze strojem létalo velmi jednoduše a byl stabilní. Stroj měl jako první v SSSR automatický systém řízení. Zkoušky trvaly do roku 1957.

V té době probíhaly i jiné zkoušky jejichž výsledkem měl být letoun nezávislý na letištích. Byly to různé obměny letounů Mig-15, Mig-17, později i Mig-19 startujících za pomocí raketových motorů ze speciální rampy…. Přistání ovšem bylo klasické. Mezi tím vznikl ve Velké Británii stroj S-1 a konstrukční kancelář A.S.Jakovleva dostala za úkol postavit letoun podobné konstrukce vhodný pro sériovou výrobu. Bylo jasné, že letoun bude potřebovat výkonný motor, který bude mít poměr tahu a hmotnosti stroje lepší jak 1 a měnitelný vektor tahu, který umožní vzlet, přechod do vodorovného letu a při přistání opačný postup. Na rozdíl od koncepce Britské se Jakovlev dal jednodušší cestou. Motory budou dva vedle sebe a každý z nich bude mít trysku se změnou vektoru tahu umístněnou v těžišti letounu. Motory byly zvoleny upravené Tumanského R-27-300 (Mig-23). Letoun dostal označení JAK-36, nebo výrobek „V“. Na konci trupu, na koncích křídel a v přídi (na dlouhém nosníku ) byly umístněny stabilizační trysky, které se staraly o stabilitu letadla v době startu a přistání, kdy kvůli malé dopředné rychlosti nefungují aerodynamické plochy. První exemplář s číslem 36 na trupu byl hotov v listopadu 1962 a sloužil pro zkoušky v aerodynamickém tunelu CAGi s pracujícími motory. Pro lety měly být použity letouny s čísly 37 a 38. Zkoušky tohoto netradičního letadla probíhaly velmi pomalu. Ještě v roce 1962 proběhly první pozemní zkoušky. Letoun byl při nich uvázán k zemi tak, aby mohl dosáhnout výšku max. 5m. První zkoušky prováděl pilot Jurij Garnajev, kterého si Jak půjčil od LII. 9.ledna 1963 se letoun zvedl do výšky 1m a svého prvního opravdového startu a přistání se dočkal až 16.září 1963. Celý program testů trval devět měsíců poté.

Senzací bylo jeho představení na letecké přehlídce v roce 1967, kdy byl představen veřejnosti. V době přehlídky sice létal s podvěšenými raketnicemi UB-16-37. ale letoun byl pouze zkušební. Letoun měl totiž při vzletové hmotnosti 11700kg rezervu tahu pouze 1000kg. Max rychlost byla 1009km/h, dostup 12000m a dosah 370km.

Jak-36M (Jak-38)
Krátce po přehlídce byl letoun uznán jako neperspektivní a Jakovlev dostal za úkol vyvinout letoun který by měl lepší parametry v době přechodu ze svislého do vodorovného letu a lepší stabilitu. Analýza provedená v konstrukční kanceláři dala nový směr vývoje. Letoun bude mít jeden motor hlavní s tryskami se změnou vektoru tahu a dva motory zdvihové, umístněné za kabinou pilota které budou v době nečinnosti zakryty pohyblivými kryty. Úkol zněl, mít tyto letouny v sériové výrobě v době spuštění na vodu tehdy plánovaných „těžkých vrtulníkových křižníků“ projektu 1143 známějšími pod označením třídy: Kyjev. Projekt dostal označení VM, Jak-36M, kde M znamená „morskoj“ námořní. Jako hlavní motor byl zvolen upravený R27-300 nazvaný R27V-300 o hmotnosti 1350kg a jako motory zdvihové pak RD36-35 zkoušené mimo jiné na letounu Su-15 (T-58VD) a Mikojanovu letounu „23-01“ což byl upravený Mig-23. Měly hmotnost 176kg a tah 2350kg. 10. ledna 1969 byla postavena létající laboratoř, což byl trup pozdějšího Jaku zavěšený pod trup letouny Tu-16. Ještě v lednu byla započata i stavba prvního prototypu VM-01 a ukončena byla 14.dubna 1970. Po pozemních zkouškách „uvázaného“ letounu se letoun poprvé vznesl do vzduchu 22.září 1970. Celkem na něm bylo provedeno 250 letů se záměrem zjistit vlastnosti pohonného systému. V prosinci 1970 se k němu přidal druhý prototyp, 16.července 1971 třetí a v prosinci čtvrtý. 2.února 1972 vykonal VM-02 vůbec první let v celém profilu, čili kolmý vzlet, přechod do vodorovného a kolmé přistání. V létě 1972 začaly státní zkoušky letounu a mimo jiné v jejich programu bylo první v historii Sovětského Svazu přistání proudového letounu na palubě námořního plavidla 18.listopadu 1972. Byl jím druhý prototyp za řízením seděl Michajil Deksbach a lodí byl vrtulníkový křižník Moskva.
Rozhodnutí o sériové výrobě padlo v roce 1973 a v Saratovu již běžely přípravy výroby. Před koncem roku 1974 byly vyrobeny první tři sériové Jaky-36M. Po jednom stroji dostal výzkumný poligon v Achťubinsku, základna námořního letectva v Saki u Černého moře a letecký institut. Celkem bylo vyrobeno 231 strojů různých verzí. Sériové stroje měly modernizované motory RD36-35VF. Druhá série dala 5 letounů, třetí 10. Někdy v té době letoun dostal nové sérové označení Jak-38. Nebylo to samo sebou, v průběhu testů došlo ke změnám na letounu a od prvních sériových Jaků-36M je lze rozeznat mimo jiné přítomností aerodynamických plůtků podél nasávacího otvoru zdvihových motorů za kabinou pilota.Od samého začátku byl plánován dvoumístný cvičný letoun. Bylo to dáno novou koncepcí letounu. 23.března 1972 byl postaven první prototyp a 24.října 1974 byla jeho dokumentace předána do Saratova k výrobě. Dostal označení Jak-38U.
Do února 1975 nalétaly prototypy 672 letů a prototyp dvoumístného stroje 135 letů. Prvním letounem na palubě Kyjeva byl druhý prototyp a bylo to v březnu 1975 a v prosinci na něm začaly létat sériové stroje. První pluk sériových letounů se na palubě oficiálně zabydlel v létě 1976 a tím začal běžný provoz letounu.

V průběhu produkce docházelo ke změnám a modernizacím. Mimo jiné výkonnější zdvihové motory RD36-35VFR. V průběhu produkce bylo změněno také katapultovací sedadlo a záchranný systém. Místo KJa-1 a systému SK-EM letoun dostal zbrusu nové sedadlo K-36VM a systém SK-EMP. Sedadlo známe z více moderních letounů Sovětského letectva, tady to byla upravená verze vhodná pro parametry letounu. Zajímavostí je, že už sedadlo KJa-1, respektive za jeho řízení zodpovědný systém SK-EM umožňovalo plně automatické vystřelení pilota v době vzletu a přistání!! Je to pravděpodobně první systém tohoto typu na světě. U sedadla K-36VM mohl toto pilot provést i ručně a to v plném rozsahu rychlostí a výšek. Při přízemním letu je max. rychlost použití sedadla 950km/h a v případě odpalu přes zavřený překryt kabiny pak max. rychlost činí 500km/h a výška 40m. V případě startu a přistání kdy dojde k poruše kteréhokoli motoru systém reaguje za 0,9s.

Výzbroj letounu z počátku tvořil kanón GŠ-23 v trupu letounu. Ale nedělalo to dobrotu a docházelo k pumpáži motoru a tak byl přemístěn pod trup a bylo možno pod křídla zavěsit kanonové kontejnery. Zaměřovač byl typu ASP-PF-21. Jako „hlavní“ výzbroj letouny byly použity protizemní (protilodní) ŘS Ch-23 s radiovou naváděcí soustavou. Ta se v kontejneru „Delta“ zavěšovala na levý vnitřní podkřídlový závěsník, střely pak na vnější. Výzbroj je jinak tvořily letecké pumy, raketnice, zápalné kontejnery… do celkové hmotnosti 1000kg. Jednou z možností byla i jaderná puma RN-28 s protiváhou pod druhou polovinou křídla. Pro vlastní sebeobranu byly ve výzbroji letounu PLŘS R-60 s infračervenou naváděcí soustavou. Právě nízká hmotnost nesené výzbroje a krátký dolet (oboje souvisí s maximální vzletovou hmotností) byly hlavní limitující parametry bojové efektivnosti stroje. Teprve dlouho po zahájení provozu došlo ke zkouškám v novém režimu. Totiž zkrácený vzlet a kolmé přistání. V roce 1979 toto bylo zkoušeno na křižníku Minsk. Tento způsob provozu umožnil o 1000kg zvýšit vzletovou hmotnost a tím pádem i nosnost výzbroje.

První publicity se stroj dočkal 15.července1976 kdy Dardanelami a Bosporem proplul křižník Kyjev na své cestě v loděnic v Černém moři, kde probíhaly i jeho první zkoušky na moři, do své domovské základny s Severomorsku. V kodu NATO byl pojmenován Forger (kovář, plagiát). Dostal tedy jméno stíhačové, ale stíhačkou nebyl. Dlouho mu bylo přisuzováno typové označení Jak-36PM. Na své první bojové plavbě proběhlo 45 letů a na palubě bylo obvyklých 20 jednomístných letounů a dva dvoumístné. Za zmínku stojí výkonná klimatizace podpalubních hangárů, kdy dojde k výměně vzduchu 5x za hodinu a udržuje teplotu 18 stupňů bez ohledu na venkovní podmínky. Domovské základny pluků byly v Severomorsku a v Saki. V průběhu provozu došlo i ke zkouškám z paluby obchodní kontejnerové lodi Nikolaj Čerkasov, vybavené pro tento účel skládací palubou pro provoz letounů.
Letoun podobné koncepce je pochopitelně háklivější na havárie jako konvenční letadlo. Především havárie v době startu a přistání je nejlepší cesta ke katastrofě. První havárie potkala letoun 4.dubna 1975, kdy pilot výrobce musel přistát s jedním nepracujícím zdvihovým motorem. Výsledek byl ten, že letoun už si nezalétal. 4.března 1976 zafungoval automatický záchranný systém a pilot plk. Gomiankov nedobrovolně putoval ven z letounu. Jen na křižníku Minsk od ledna 1979 do září 1980 bylo ztraceno 7 strojů. Zajímavá nehoda se stala 27.listopadu 1979, kdy při zkoušce vzletu s rozběhem přestala fungovat otočná tryska hlavního motoru. Stroj spadl přes palubu do moře. Oba piloti se vystřelili až po dopadu do vody. Jeden z pilotů dopadl s ne zcela otevřeným padákem na palubu lodi, druhého vyzvedl vrtulník z hladiny.
Porovnávat množství havárií s letounem klasické koncepce nejde, proto to zkusíme s letounem podobným. V letech 1969 až 1980 mělo 241 provozovaných Harrierů 83 nehod z nichž bylo zničeno 57 strojů a zemřelo 25 pilotů. V letech 1974 až 1980 se u bojových jednotek nacházelo 115 letounů Jak-38. 16 jich bylo ztraceno a zemřeli 4 piloti. Toto porovnání je informativní, nikterak nezahrnuje počet nalétaných hodin, nebo alespoň počet startů.
Průběžně probíhaly modernizační práce a nové projekty. Jedním z nich byl projekt nazvaný Jak-39. Měl mít nový motor, větší nosnou plochu, radiolokátor a vůbec, letoun se měl stát plnohodnotným stíhacím letounem. Nakonec dostal přednost projekt Jak-41 (pozdější Jak-41M, Jak-141), ale o něm později.
Jedné nové verze se ale letoun dočkal. Dostal nový motor R28-300, nové motory zdvihové RD-38. Krom toho byla upravena palivová soustava tak, aby mohly být použity přídavné palivové nádrže. Dostal označení Jak-38M a v roce 1982 byly hotovy dva prototypy. Maximální startovací hmotnost se zvedla o 500kg (11800kg) a operační dolet při kolmém startu s 750kg výzbroje byl 410km. V roce 1984 začaly zkoušky na palubě Minsku a ještě před jejich skončením byla zahájena sériová výroba. Oficiálně byl přijat do výzbroje v roce 1985. Výsledek této modernizace byl ale rozpačitý. Co se zvedlo na výkonu motoru, o to se zvýšila spotřeba. Bojové možnosti stroje zůstaly omezeny a ne zcela vyhovovali požadavkům.

O letoun se dále zajímali i pozemní síly. Začátkem toku 1980 bylo rozhodnuto o provedení zkoušek dvou letounů Su-25 a čtyř Jak-38 v Afganistánu. Důvodem bylo vyzkoušení provozu letounu, zbraní a radiovybavení v podmínkách samostatné činnosti, zkoumání bojové efektivnosti a provoz z pozemních letišť. Zúčastnili se ho letouny s trupovými čísly 25, 53, 54, 55. 18. dubna se personál přesunul na základnu Šindad na severu Afganistánu, druhý den na palubě An-22 přilétly stroje a již 23.dubna se létalo. Hlavní způsob provozu byl s zkráceným rozběhem z betonové VPD. Na základně vybudované ocelové startovací plochy pro kolmý start a přistání moc používány nebyly. Důvodem byla vysoká teplota a vysoká nadmořská výška (1140m n. m.) což velmi efektivně snižovalo výkony letounů. Celkem bylo provedeno 107 letů, buď samostatně, nebo v doprovodu Su-17. Program skončil 29. května 1980. Krom několika úprav byly zkoušky vyhodnoceny celkem záporně, výkony letounu na piloty VVS neudělaly příliš dojem. Malá nosnost a krátký bojový dolet byly limitujícími faktory provozu.
Letouny sloužily dál na palubách vrtulníkových křižníků a na základnách námořního letectva. V lednu 1980 skončil druhý prototyp v Moninském muzeu, Veřejného představení se letoun dočkal až na leteckém dni v Moskvě 1992. V létě 1992 si také řízení letounu na dvoumístné verzi mohli vyzkoušet piloti USA A. Prenston a D. Price na osobní žádost generálního konstruktéra A.Dondukova.
Blíží se ovšem konec jeho aktivního života. Rozpadem Sovětského svazu je de facto ukončena jeho kariéra palubního letounu. Křižníky třídy Kyjev: Kyjev, Minsk, Novorossijsk, Baku (přejmenovaný později na Admirál Gorškov, který jako jediný přežil) byly brzy z důvodů nedostatků prostředků vyřazeny a tím i jediné nosiče tohoto stroje. Na pozemních základnách stroj neměl příliš efektivní využití a tak byl zbytek strojů zakonzervován. Je víc než jisté, že k jejich reaktivaci nikdy nedojde. To je konec jediného sériového kolmo startujícího stroje Sovětského svazu. Zkušenosti s jeho provozem a konstrukcí daly podmět k pokračování vývoje a o něm pokračování.

TTD Jak-38
Rozpětí:………………………………............. 7,022m (4,45 po složení konců křídel)
Délka:…………………………………..............16,37m
Nosná plocha…………………………...........18,41m2
Prázdná hmotnost:……………………........7020kg
Vzletová hmotnost pro kolmý vzlet:..10300kg
Vzletová hmotnost s rozběhem:……….11300kg
Max. rychlost:…………………………......... 1210km/h
Praktický dostup:…………………….......…11000m
Bojový dolet při kolmém startu
s 1000kg výzbroje……………………......…185km
Maximální praktický dolet…………….....680km

Pokusný stroj Rafaeljanc "Turbolet"
Obrázek

Jak-36, první z rodinky kolmostartujících Jaků, všiměte si mohutného trupu se dvěma motory vedle sebe.
Obrázek

Druhý prototyp Jaku-36M (38), VM-02
Obrázek

První sériový Jak-36M v hangáru křižníku Kyjev
Obrázek

Dvoumístná verze, Jak-38U
Obrázek

Letouny prvních výrobních sérií na palubě Kyjeva
Obrázek

Jaky-38
Obrázek

Jak-38
Obrázek

Pohoná soustava, Motor R27V-300
Obrázek
Naposledy upravil(a) redboy dne 22/8/2006, 23:26, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Jak-41M
Obrázek


O omezeních bojové efektivity stroje Jak-38 jsme si řekli. Velení armády, respektive námořnictva i konstrukční kancelář se toho byly vědomi a tak brzy začal vývoj letounu nového. Dostal označení projekt „48“ respektive Jak-41. Ve stádiu úvodu projektu bylo posuzováno víc koncepcí. Jedna z nich byla i verze vycházející z Jaku 45, konkurenta Su-27 se zdvihovými motory. Nakonec byla zvolena koncepce podobná Jaku-38, s tím, že tryska hlavního motoru bude mít možnost změny vektoru tahu, bude jedna a bude při horizontálním letu směřovat jako u konvenčního letounu dozadu a nebude mít omezení profilu. Za kabinou budou dva zdvihové motory. Naskýtá se otázka, proč konstruktéři Jaku nezvolili systém pohonu jako u Britského Harrieru? Zdvihové motory se totiž mohou jevit jako mrtvá zátěž v průběhu letu. No, konstruktéři nejen, že měli s podobnou konstrukcí zkušenosti, ale hlavně:
Tato koncepce umožňuje nadzvukovou rychlost, což koncepce pohonu Jaku-38 a Harrieru nemohla. Koncepce je jednodušší od pohonu Harriera. Kombinovaný pohon také snižuje nároky na hlavní motor, především množství vzduch přiváděné na komprasor může být poloviční proti Harrieru, který používá tah „studeného“ proudu od kompresoru motoru a jeden z hlavních důvodů je možností regulací motorů, zdvihových i hlavního, změny těžiště letounu, který potom není na vyvážení tak háklivý. Pro letoun byly vyvinuty nové motory. Jednak hlavním motorem se měl stát R-79 a jako zdvihové pak nové RD-41. R-79 dával maximální tah 152kN (15500kg), při trysce postavené svisle pak díky ztrátám na ní 122,6kN (12500kg). Zdvihové motory dohromady 80,4kN (8200kg). Z toho je patrné, že tryska hlavního motoru musela být blíže těžišti, než motory zdvihové. To vyústilo v koncepci letounu založené na dvou nosnících, které nesou ocasní plochy a tryska motoru byla „hluboko“ v konstrukci letadla. Jinou možností, bylo umístnit zdvihové motory před kabinu pilota (jedna z variant), ale nakonec k tomu nebylo přistoupeno. Jelikož letoun měl být nadzvukový, měl sloužit jako výkonný stíhač, zbytek konstrukce se tomu musel přizpůsobit. Pozemní testy motoru nebyly bez problémů. Hlavní problém byla tryska. Vznikl unikátní systém změny vektoru tahu. Tryska se skládá ze čtyř trubkových segmentů (průměr 1300mm) z nichž prostřední dva se pomocí hydrauliky otáčí kolem podélné osy a výsledkem je jakési „segmentové trubkové koleno“. Během 5ti sekund může dojít ke změně tahu motoru o 95 stupňů (Víc jak 90 proto, aby letoun mohl „dobrzdit“ v době přistání). V kterékoli době, bez ohledu na nastavení trysky může být použito přídavné spalování!! Je třeba si uvědomit, že tah motoru je opravdu velký. Dá se říct, že je to do té doby nejvýkonnější motor na palubě stíhačky vůbec. Tryska musí krom použitých materiálů zajištujících přípustné hmotnosti i splňovat odolnost proti ohřevu. Muselo být použito účinné chlazení ložisek segmentů a pohonu a také zajištěna těsnost v jakékoli poloze trysky. Jak je vyřešeno právě přídavné spalování není jasné. Dodnes nebyl letoun představen bez toho, že by tryska motoru nebyla zakryta.Celkem bylo vyrobeno 30 kusů motorů na zkoušky letounu i pohonu jako takového!
Prototyp měl být hotov v roce 1982. Jenže letoun sice hotov byl, ale čekalo se na motory. Jak se tak čekalo, docházelo ke koncepční změně. Původně čistý stíhací letoun, se měl změnit na víceúčelový. Krom PLŘS R-27 a R-73 byla výzbroj letounu rozšířena střely protizemní (protilodní), protiradiolokační a to Ch-58, Ch-31R, Ch-25MR. Pravdou je, že změny se prakticky nedotkly konstrukce, došlo pouze k úpravě zbraňového kompletu. Ten byl podobný tomu, co je na Migu-29, včetně hlavních částí. Takto upravený letoun dostal označení Jak-41M.

Byly stavěny čtyři prototypy 48-0 určený ke statickým zkouškám, 48-1 (trupové číslo 48) k pozemním zkouškám pohonné soustavy, 48-2(75) a 48-3(77) jako letové prototypy, 48-3 byl plně vybavený stroj, předobraz sériové výroby. Po pozemních testech uvázaného letounu, a po pojížděcích zkouškách se letoun poprvé vznesl 9.března 1987. Pilotoval ho Andrej Sinicyn. Po letu došlo k prohlídce motoru a nevypadalo to růžově. Následovalo přerušení letových zkoušek a znovu úpravy motoru. Až po dvou letech 12.dubna 1989 došlo k druhému volnému letu (první starty byly konvenční, nikoli kolmé), prvního visu ve vzduchu se letoun dočkal 29.prosince a prvního kolmého vzletu, přechodu do horizontály a kolmého přistání pak 13.června 1990. Letoun mezitím vyčmuchaly družice spojených států, dostal označeni RAM-T a kód NATO Freestyle (volný styl). Do června 1991 nalétaly prototypy zhruba 200 letů. Díky výkonu pohonné soustavy byla jeden z hlavních problémů „recirkulace“ vzduchu z motorů. Ono na každém kolmo startujícím letounu k tomuto dochází, ale díky množství vzduchu to tu bylo jaksi víc. Řešením byly deflektory pod trupem stroje. U Jaku-38 byly problémy se startem se zkráceným rozběhem a přistáním. Tady to neplatilo, jednak měl díky konstrukci letoun možnost provozu i bez použití zdvihových motorů, jednak byl letoun vybaven moderním systémem řízení. Typický úhel nastavení trysky při tomto způsobu provozu bylo 65 stupňů. Cca 120 letů tímto stylem nalétal 48-2 a délky rozběhu byla od 30 do 100m, doběhu pak do 240m. Díky systému řízení a provedení motoru, mohl pilot měnit pružně nastavení trysky, takže třeba odstrčit se s tryskou na 0 stupňů a max. tah a plynule přejít na 65 stupňů a zase na dopředný let. Systém se ukázal jako velmi pružný. V dubnu 1991 si letoun připsal 12 světových rekordů, ale více méně vycházely z programu zkoušek a letoun na ně nebyl nijak připravován. Po přechodu do vodorovného letu se choval jako normální letoun a stoupavost na výšce od 3000m do 8000m byla 250m/s! Právě rekordy byly na FIA poslány s označením letounu Jak-141 a toto označení mu zůstalo pro oficiální představení. K němu došlo na aerosalonu v Paříži v roce 1991 a představení mělo podobu modelu a prezentačního filmu. Údajně teprve tři dny před jeho prvním promítáním, byl film zbaven razítka „Přísně tajné“.
V roce 1991 námořnictvo objednalo zkušební sérii letounů pro vojskové zkoušky. V roce 1993 měla být zahájena sériová výroba a v roce 1995 měl být letoun v bojové pohotovosti na palubách lodí. Jenže nebylo to tak. Rozpadem Sovětského svazu, nedostatkem financí a vyřazováním nosičů už k tomu nedošlo. V roce 1991 také došlo k havárii stroje, v té době probíhaly zkoušky obou prototypů z paluby lodi Admirál Gorškov (ex Baku) zakotvené v Severomorsku. 26.října 1991 letoun poněkud tvrději přistál na palubě lodi (údajně 7G) a podvozková noha „propíchla“ palivovou nádrž. Výsledkem byl požár, poškození letounu a nedobrovolná koupel Vladimíra Jakimova v jistě chladných vodách přístavu. Video z havárie: http://brazd.ru/catalog/videoview/mpeg/000356/
V momentě kdy do programu přestaly téct státní prostředky (někdy v roce 1992) letoun držela nad vodou konstrukční kancelář Jakovleva. Za vlastní prostředky ho prezentovala v letu na aerosalonu v Farnborough v roce 1992. V roce 1993 byl letoun prezentován na Moscow Aerospace . (oba prototypy dostaly na trup nové číslo 141, šlo o prezentační záležitost Jakovlevovi konstrukční kanceláře) Následovala snaha Jakovleva ve vývoji pokračovat, důvodem byla snaha letoun prodat ven, když doma o něj přestal být zájem Ono na rozdíl od Suchoje s Su-27 a Mikojana s Migem-29 neměl Jakovlev žádný letoun v sériové výrobě a šlo žití konstrukční kanceláře. Pokusy o prodej do Číny nevyšel a tak alespoň na druhé straně se našel zájemce. V roce 1995 byla podepsána Ruským státem posvěcená dohoda mezi Jakovlevem a firmou Lockheed Martin o spolupráci na letounech se svislým vzletem a přistáním v rámci programu JAST. Vznikl společný podnik a výsledkem jeho spolupráce bylo poskytnutí informací o zkušenostech z vlastního vývoje. Lockheed Martin v té době pracoval na koncepci budoucího programu JSF, z nichž později vyšel vítěz v podobě letounu F-35. Právě revoluční koncepce trysky motoru z Jaku-41 v tomto projektu žije dál. Někde se možná dočtete o prodeji prototypu, ale je to nesmysl. Bylo to v době kdy Ruský vývoj procházel nejhorším obdobím a nebyl to jediný případ prodeje vlastních technologií bývalému protivníkovy. (Jestlipak by to bylo možné dnes??).
Prostředky nedovolovaly další testy, tak se alespoň projektuje. Došlo k rozvoji konstrukce Jaku-41M. Dostal alespoň na monitorech počítačů nový trup plně integrální konstrukce, (pohonný systém je nezměněn), a nové vybavení odpovídající současnosti. Druhým směrem vývoje je projekt Jak-43 (Někdy je pod projektem Jak-43 označován modernizovaný Jak-41M, takže těžko říct). Pohonný systém je nový, založená na motoru NK-32 (Tu-160) s tím, že od kompresoru motoru je odebírán tlakový vzduch a je vedený do svisle umístněných spalovacích komor (jakýchsi náporových motorů) které zajišťují funkci motorů zdvihových. Tento pohon byl v osmdesátých letech postaven v prototypu, ale jeho součastný rozvoj šel směrem toho, že potrubí k vedení vzduchu je „nafukovací“ na rozdíl od potrubí pevného a tím pádem nezabírá místo v konstrukci. Letoun má moderní konstrukci se zřetelem na snížení efektivní odrazné plochy a moderní avioniku vycházející z potřeb letounu 5.generace. Tyto projekty ale asi nepovedou ke kýženému výsledku……. Nechme se ale překvapit.


TTD Jak-41M
Rozpětí:………………………………. .............10,105m (5,9 po složení konců křídel)
Délka:…………………………………...............18,35m
Nosná plocha………………………….............31,7m2
Prázdná hmotnost:…………………….........11650kg
Vzletová hmotnost pro kolmý vzlet:….15800kg
Vzletová hmotnost s rozběhem:……….19500kg
Max. rychlost:………………………….......... 1800km/h
Praktický dostup:……………………….........15000m
Bojový dolet při startu s rozběhem
s 2000kg výzbroje………………………........690km
Maximální praktický dolet při rozběhu
A 1000kg výzbroje……………………..........2100km


Motorové zkoušky prototypu
Obrázek

Jak-41M
Obrázek

Pohled na trysku hlavního motoru. Nastavení pro horizontální let.
Obrázek

Né příliš kvalitní fotka, ale stojí za to. Prototyp 48-3 při zkouškách s podvěšenouu výzbrojí.
Obrázek

Projekt modernizované verze.
Obrázek

Kolmo startující letouny Jakovleva nedosáhly takového rozšíření jako Britský Harrier, především Jak-38 nedosahoval ani jeho výkonů, ale spolu s ním se jedná o jediné sériové letouny této koncepce a Jak-41M je do příchodu F-35B nejvýkonnějším letounem který se může kolmým vzletem chlubit. V součastném Rusku není pro podobný letoun místo a nemyslím si, že by měl v budoucnu následovatele. Přesto je to zajímavý kus historie moderního letectví.

Díky za pozornost

redboy
Naposledy upravil(a) redboy dne 22/8/2006, 23:40, celkem upraveno 5 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Díky za článek, nechceš ho rozdělit na dva samostatné?

Jen pozor na kombinaci 8 a ) vyjede z toho smajlík 8)
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

To nestojí za to rozdělovat, já to jen proložil fotkama, ale jinak je to jeden.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dobrá práce a některé nové poznatky. Oni Rusové to asi potřebovali o něco míň, než Západ s nedostatkem místa v Evropě. Myslím v době studené války. Jinak na moři by se jim asi hodily, ale asi i ty prachy rozhodly. Ten Jak - 41M vypadal fešácky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

válka je vůl
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Pár fotek "detailů"


Obrázek

ObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) Pegeucko dne 12/8/2007, 19:36, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

pekny stroj.. Harrier mu nesiaha ani po knipel..
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Ale no tak... :wink:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

tak popravde si myslim, že je to skor o reklame. Harrier hraje v každom treťom filme s voj.tematikou - modernej doby a lietal s "nim" aj Schwarzeneger :)AV 8 ..ale bolo sa na čo pozerať..ruskych strojov aspoň ja vidim hrať vo filmoch dosť poskromne...
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
mechoš
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 181
Registrován: 5/10/2005, 08:45

Příspěvek od mechoš »

Musis koukat na rusky filmy :-),v americkych je neuvidis.
Uživatelský avatar
Akvaman
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 81
Registrován: 23/5/2006, 15:02
Bydliště: Pardubice,Česká Republika

Příspěvek od Akvaman »

Nejlepší letadlo bylo messerschmidt 262.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Akvaman píše:Nejlepší letadlo bylo messerschmidt 262.
Hezký výkřik do tmy, to je opravdu slovo do pranice. Doporučuju více používat mozek a podívat se kam co píšu.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Video - Jak-141 a jeho "umění"

http://www.youtube.com/watch?v=HHFsMVOEhF4
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Jak-38, kolmo vzhůru a nejen on

Příspěvek od TonyHazard »

JAKOVLEV Jak-36 ,,Freehand''

ø Stroj se svislým vzletem ø Výzkumný letoun ø
První sovětský letoun se svislým vzletem
Letouny Jak-36 měly velký význam, protože pomohly vývoji palubních proudových stíhacích letounů jako Jak-38. Později Rusové přešli ke konvenčním palubním proudovým letounům.
Poněkud neohrabaný Jak-36, první sovětský letoun se svslým vzletem, byl zkušebním strojem pro pozdější námořní stíhací stroj Jak-38. Po rozsáhlých testech v rámci dalšího vývoje pohonných jednotek bylo vyrobeno deset exemplářů, jejichž letové zkoušky zahrnovaly i umístění na letadlové lodi Moskva. Jak-36 měl obtížné řízení. Problémy při přechodu do horizontálního letu vedly u Jaku-36M k instalaci oddělených pohonných pro vzlet a horizontální let.
Jak-36 ,,Freehand'' patřil patrně k nejméně líbivým proudovým letounům po válce - byl však mezníkem ve vývoji sovětských námořních letadel, které vedl přímo k typu Jak-38 ,,Forger''. Konstrukční kancelář Jak rozhodla, že nebude instalovat žádné nákladné pohonné jednotky pouze pro svislý vzlet, nýbrž jako u britského P.1127 dvě pohonné jednotky s výkyvnými tryskami. Vznikl tak malý jednomístný stíhací letoun s vysokými subsonickými letovými výkony. Stroj byl řízen kombinací řídících trysek na koncích křídel, ve výčnělku na přídi a zádi a konvenčními řídícími plochami pro horizontální let. Neobvyklým řešením bylo umístění obou pohonných jednotek před kokpitem, výkyvé trysky se nacházely pod křídly.
Odvážný projekt byl doprovázen značnými potížemi a konstrukční kancelář potřebovala dva roky pro vyřešení nejzávažnějších problémů. V roce 1965 se konal první let tohoto typu, kterého bylo nakonec vyrobeno deset exemplářů. Letouny absolvovaly důkladný zkušební program,mimo jiné zbrojní testy a zkoušky na palubě vrtulníkové lodi Moskva. Při výpadku pohonných jednotek byl však Jak-36 téměř neovladatelný. Konstrukční kancelář Jak získala v tomto projektu řadu zkušeností a úspěšně vyvinula námořní letoun Jak-38 ,,Forger'' s pohonnými jednotkami pro svislý let.
Všechny letouny se svislým vzletem, zejména Jak-36, měly problémy při přechodu do horizontálního letu. Jak-38 byl proto vybaven automatickým vystřelovacím sedadlem.
Stroj č. 38 se nepatrně lišil od ostatních modelů ,,Freehand''. Měl větší nasávací kanály, které byly později dokonce znovu zvětšeny.


Podrobnosti letounu Jak-36 ,,Freehand'' :
Jako výzkumné verze bylo vyrobeno deset strojů Jak-36 se svislým letem - tyto letouny poskytly cenné zkušenosti pro vývoj Jak-36M a palubního stíhacího letounu Jak-38 ,,Forger'' a Jak-141 ,,Freestyle''.
Pilot byl vybaven vystřelvacím sedadlem. Kokpit byl přetlakován, čelní štítek a kryt byl odklápěn na stranu.
Za kokpitem se jako protizávaží pohonných jednotek nacházela velká palivová nádrž. Křídla měla profil SR-9S a záporné vzepětí -5˚.
Aby letoun na zemi při použití tandemového podvozku zůstal v rovnováze, nacházela se na koncích křídel podpěrná kola, která byla zatahována do velkých krytů. Stroj míval značnou dojezdovou dráhu, takže se jedno z opěrných kol často nacházelo až 15 cm nad zemí.
Trup byl vyroben v celokovové skořepinové konstrukci. Všechny stroje Jak-36 měly potah v barvě kovu jen s národním označením a číslem letounu.
Velký nasávací kanál na přídi byl rozdělen do dvou kanálů pro pravou a levou pohonnou jednotku. Stroj č. 38 měl poněkud upravený nasávací kanál s přepracovaným dolním okrajem. Velká trubice na přídi obsahovala stabilizační řídící trysku.
Jak-36 byl vybaven dvěma proudovými jednotkami R-11V, které pocházely z prvních sériových stíhacích strojů MiG-21.
Velké tahové trysky s nastavitelnými mřížkami mohly být nastaveny o nejméně 90˚. Teoreticky by Jak-36 mohl tyto trysky použít pro brždění v horizontálním letu.
Silné šípové nosné plochy s vysoko umístěným výškovým kormidlem byly odvozeny od stíhacího stroje Jak-28 ,,Firebar''. Na zádi se nacházela stabilizační tlaková tryska.

Technická data letounu Jak-36 :
→ typ : jednomístný výzkumný stroj pro svislý vzlet s vektorovým řízením
→ pohon : dvě proudové jednotky R-11V (později R-27V) s jmenovitým tahem přibližně 39,20 kN
→ maximální rychlost : 1120 km/h
→ dolet : 1300 km
→ Výzbroj : raketové nebo kanonové bloky na dvou závěsnících pod křídly, jeden stroj měl instalovaný vnitřní kanon
→ hmotnost : prázdná 5300 kg, vzletová 8000 kg
→ rozměry : rozpětí 8,25 m, délka 12,50 m, délka (s příďovou tryskou) 17,50 m

Taktická data letounu Jak-36 : (porovnání)
→ vertikální vztlak : pro svislý vzlet potřebuje letoun vztlakovou, která překonává jeho vzletovou hmotnost. VAK 191 používal tahové jednotky, zatímco P.1127 a Jak-36 používaly výkyvné trysky. Budoucí konstrukce budou patrně používat ,,remote fans'' (VAK-191B - 94,7 kN, P.1127 - 48,9 kN)
→ rychlost : rychlosti všech těchto strojů byly sice v subsonické oblasti, musely však být dostatečně pro umožnění upotřebitelných operačních výkonů. Jak-38 i Harrier dosahovaly ve střemhlavém letu nadzvukových rychlostí (VAK-191B - 555 km/h, P.1127 - 1167 km/h)

Fakta a čísla k letounu Jak-36 ,,Freehand''
Stroje Jak měly nasávací kanál na přídi. Klapka měla zabránit nasávání výtokových plynů.
Jak-36M (jak byl tento stroj konstruktéry nazýván) byl odpovědí na problémy prvních Jak-36 se stabilitou v horizontální ose.
Jak-36 měl dvě pohonné jednotky s výkyvnými tryskami pod každým křídlem podobně jako Harrier. I přes tlakové trysky v křídlech zůstával systém velmi nestabilní.
Jak-36 je dnes umístěn v muzeu vzdušných sil v Moninu u Moskvy. V tomto leteckém parku je vystaven i Jak-38.
V roce 1967 se dva letouny ,,Freehand'' objevily na leteckém dni v Domodědovu u Moskvy. Jeden ze strojů byl pod křídly vybaven raketovými bloky.
Po dvouletém vývoji pohonných jednotek a letového řízení se v roce 1965 konal první vzlet stroje Jak-36.
Konstrukce Jak-36 proběhla pod vedením Matvejeva a Mordovina.
Jeden z Jaků-36 byl vybaven hlavňovou zbraní, jiné byly dodány k testům na palubě lodi Moskva.
První zkušební pilot Garnajev přišel o život při zřícení stroje Mi-6.
Záď a podvozek byly podobné konstrukčním skupinám stíhacího letounu Jak-25.

Pár plků nakonec
Letouny Jak po válce :
Jak-15 ,,Feather'' : Jak-15 byl prvním proudovým bojovým letounem Sovětského svazu. Převzal nosné plochy a trup od letounu Ja-3.
Jak-18 ,,Max'' : Tento výcvikový letoun vzlétl poprvé v roce 1955 a prokázal se jako výmečně úspěšný a je dodnes používán na celém světě.
Jak-30 : Tento prototyp stíhacího letounu prokázal své vynikající manévrovací schopnosti, nakonec však byl upřednostněn rychlejší MiG-15.
Jak-40 ,,Codling'' : Tento třímotorový typ pro krátké vzdálenosti Jak-40 létal se dvěma motory, třetí motor byl používán při vzletu. øøø

ø Zdroj informací : encykl. Letadla , IMP BV/International Masters Publishers ø
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Označení Jak-36M nemá nic společného s Jak-36, jedná se o prototypové označení Jaku-38.

Kdes došel k informaci, že Jaků-36 bylo vyrobeno 10? Byly vyrobeny čtyři, jeden na lámačky a tři "36", "37" a "38" jako prototypy. Z dostupných fotografií a mě známých zdrojů neměl žádný hlavňovou výzbroj, i když se o dvou GŠ-23 uvažovalo v projektu. Kde je měl a který?
S Jakem-36 neproběhly žádné zkoušky na palubě žádného plavidla. Až Jak-36M VM-02 (viz nahoře) byl první letoun v Sovětském svazu startující z plavidla.

Jurij Aleksandrovič Garnaev zahynul na palubě Mi-6 6.srpna 1967, zajímavostí je, že ve Francii kde se Mi-6 podílely na hašení požárů…. Ale to sem nepatří.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Jak-38, kolmo vzhůru a nejen on

Příspěvek od TonyHazard »

( Jen pár plků k vynikajícímu článku Jak-41M od ,,redboy'')

JAKOVLEV Jak-141,,Freestyle''

Dvojník ,,Foxbatu'' - Na prototypu Jak-141 je patrné nezvyklé uspořádání, připomínající typ Mikojan-Gurjevič MiG-25.
Příbuznost s ,,Forgerem'' - Jak-141 měl některé společné znaky s letouny ,,Forger'', které měl na palubách letadlových lodí třídy Kyjev nahradit.
Nedostatek financí - Stejně jako u mnoha dalších ruských letadel byl vývoj Jak-141 v 90. letech omezen nedostatkem financí.
Havárie na moři : Při palubních zkouškách byl druhý prototyp těžce poškozen. Pilot se včas katapultoval a letoun byl opět opraven.
Zdvihové motory : Na rozdíl od Harrieru II má Jak-141 kromě hlavního motoru ještě i dva svisle uložené zdvihové motory Rybinskil, které se používají pouze během svislého nebo krátkého vzletu a přistání.
Jak-141 je prvním nadzvukovým stíhacím letounem V/STOL, určeným pro provoz na malých letadlových lodích
Letoun má radiolokátor a avioniku odpovídající MiG-29.
,,Freestyle'' může působit z palub lodí i malých pozemních základen.
Jak-141 vzlétl poprvé v březnu 1989.
Vývoj letounu byl dočasně zastaven po nehodě během přistání na letadlové lodi v roce 1991.
Vzhledem k nedostatku financí byla firma Jakovlev nucena hledat partnery i v zahraničí.
Jak-141 patří k nejvýkonnějším letounům na světě. Překonal řadu rekordů, které před ním získal Bae/McDonnell Douglas Harrier II.
Za svislými ocasními plochami se nacházejí dvě malé řídící trysky, které během visení zajišťují řízení kolem svislé osy.

Taktická data (porovnání s letouny Jak-38 ,,Forger-A '', Harrier GR.Mk 7)
→ celkový tah : Osvědčený Harrier je svým uspořádáním pokrokovější, univerzálnější a zřejmě i celkově účinnější. Přitom má mnohem slabší motor a celkovým tahem se nevyrovná ani Jak-38, natož pak novějšímu Jak-141 (Jak-141 - 235,60 kN, Jak-38 - 130,42 kN, Harrier - 96,75 kN).
→ bojová zátěž : Jak-38 i jeho následovník Jak-141 mají sice silnější motory než Harrier, ale podobně jako některé další letouny z bývalého SSSR nejsou tak všestranné, nemají odpovídající dolet a unesou jen lehčí výzbroj (Jak-141 - 2600 kg, Jak-38 - 2000 kg, Harrier - 4173 kg).
→ rychlost : Rychlostí ve výšce přestavuje Jak-141 oproti dvěma dalším strojům značný pokrok a je nejrychlejším letounem kategorie V/STOL na světě. V případě bojového nasazení by tato skutečnost znamenala pro piloty ruského námořního letectva (AV-MF) velkou taktickou výhodu (Jak-141 - 1850 km/h, Jak-38 - 1009 km/h, Harrier - 967 km/h).

letoun Jak-141 při vzletu :
Svislý vzlet : Ke zdvihovým motorům, jejichž trysky jsou vzájemně vyoseny o 12,5˚, je otevřeným vstupem za kabinou přiváděn vzduch. Optimální tah pro svislý vzlet zajišťuje hlavní motor, jehož tryska je natočena dolů pod úhlem 95˚.
Zranitelnost : Navzdory technickému pokroku jsou bojové letouny stejně jako v minulosti ohroženy činností protivníka při vzletu a přistání. Snahou konstruktérů Jaku-141 proto bylo zajistit co nejrychleji přechod do horizontálního letu. Kombinace hlavního a zdvihových motorů umožňuje rychlý vzlet.
Krátký vzlet : Při krátkém vzletu směřují obě výstupní trysky zdvihových motorů směrem dozadu a v kombinaci s hlavním motorem R-79 zajišťují snadný a rychlý přechod do horizontálního letu. øøø

ø Zdroj informací : encykl. Letadla, IMP BV/International Masters Publishers ø
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Neber to jako urážku, ale Tony nezačíná být kvantita na úkor kvality? Mně se zdá, že některé informace ve svém přízpěvku (a nejen tady) se ti opakují třikrát i víckrát. :roll:
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Jak-38, kolmo vzhůru a nejen on

Příspěvek od TonyHazard »

Pro ,,redboy'' : S počtem prototypů máš pravdu, některý zdroj uvádí dokonce jen dva vyrobené prototypy. Zmínka o zkušebním pilotovi je proto, že zřejmě pilotoval Jak-36. Ostatní jsem nedokázal potvrdit z jiného zdroje.
Naposledy upravil(a) TonyHazard dne 25/2/2008, 14:29, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

To co tu psal hydrostar je věc jedna, ale jako důležitější je věc druhá a to je vypovídací hodnota. Je otázkou, jestli Tebou uvedený zdroj přistupuje podobně i k jiným typům. Tady je ( a to nepřeháním) více nepřesností, než naopak. Jestli je to i u jíných strojů, u kterých to nejsu schopen posoudit, stojí na zvážení se tímto zdrojem zabývat.

Tady nejen že je zcela zmateně přistupováno k vývojové posloupnosti Jak-36 --- Jak-36M ---- Jak-38. Podle mého názoru je zcela nepochopeno, že projekty jenž vyústily v Jak-36 nijak nesouvisí se stíhacím letounem, jak je uvedeno. Nejedná se a ani nemělo o stíhací letoun. I když byl projekt na takový stroj na stole, k jeho realizaci nedošlo (a tam se uvažovalo o motorech R-21M-300 a R-11V-300 (které jsou zcela mylně v textu přisuzovány Jaku-36), ale nakonec zvítězila studie s motory R-27 a žádné jiné nikdy namontovány nebyly. Stroj pochopitelně neprovedl test na křižníku Moskva, jelikož letoun, který měl představovat, neměl v námořnictvu sloužit, jednalo se o pozemní stroj. Právě zájem o námořní letoun (zadání VPK z roku 1967) vyústily v pokračování vývoje a v upuštění od koncepce Jaku-36, z důvodu nedostatečných výkonů. Jakovlev sice navrhoval výrobu zkušební série, ale k tomu jž nedošlo a soustředil se na splnění právě námořní zakázky, to byl vývoj mořské varianty, čili Jak-36M, což je zcela jiný stroj. I když se později Jak-36M (38) zkoušel i pro VVS, již nedošlo k jeho zařazení z důvodu nedostatečných výkonů a vývoj šel jiným směrem (Viz Su-17 a Su-24…). Jestliže se na stroji objeví zdvihový motor, případně jiné zařízení pro zkrácení vzletu a přistání nejde nutně o námořní stroj.
Počet vyrobených kusů je podle mě zásadní informace a dost mě překvapuje to, že je uvedeno víc než ony skutečné čtyři. 36ka stojí jak bylo správně uvedeno v Moninu. 37čka sloužil po dolétání pro zkoušky manipulace s letouny v hangáru budoucího křižníku Kyjev a zatížení paluby (byla z toho důvodu postavena maketa v LII) a 38čka byla vážně poškozena při havárii v únoru 1971 a již se neopravovala. V tom rozpor nikde není. Stejně tak výzbroj, nejenže neměl letoun hlavňovou výzbroj (žádný ze tří letových), neměl ani jinou. Zavěšené bloky UB-16 byly jen nefunkční makety, bez jakékoli avioniky určené k jejich použití.
Letoun neměl dolet 1300km, podle internetových stránek výrobce 500km a když bych vzal v úvahu spíše tištěné údaje tak 370km. Ale u hmotností, tahů a výkonů by se šlo zdržet déle.

Podobně se jde rozepsat o části věnované Jaku-36M(38) a i když ne tak rozsáhle i o jaku-141. Je ale otázka, jestli to smyslu má? Já nevím. Není zase takový problém se rozepsat o celkovém vývoji od původní vize Jak-„B“ přes Jak-28VV, koncepce Jaku-36………… ale obávám se, že si to moc čtenářů nenajde. Je ale nasnadě, že Tebou uvedený zdroj popírá nejen celkem známá fakta a vytváří nová, ale zcela ignoruje právě to nejdůležitější…. Vývoj.
Tedy opět na začátek… jsou takto důvěryhodná data třeba u VAK-191, což nedokáži posoudit?
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letadla“