Mi-24 Hind

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Beda
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 28/7/2012, 02:01

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Beda »

rabo píše:
Vite niekto prečo vlastne celý projekt padol a aký bol plánovaný rozsah modernizácie?
Celý projekt sa nedostal ďalej ako do ponúk na modernizáciou od rôznych dodávateľov a každá krajina mala svoju predstavu o prestavbe a svojho "najvhodnejšieho" dodávateľa. V podstate ako všetky spoločné projekty. Okrem toho ani jedna krajina, v tom čase, namala na nejakú výraznejšiu modernizáciu peniaze. Napr. SR nemala v tejto oblasti najmenšiu snahu na spoločnom projekte nakoľko Mi-24 odstavovala a reálne neplánovala ich modernizáciu.

Pre krajiny strednej Európy nemá akákoľvek modernizácia Mi-24 opodstatnenie. Skončili by ako modernizácie T-72. Nedostali by sa ďalej ako po hranice. Neviem si predstaviť začlenenie pár kusov Mi-24 do spoločných projektov s USA a spol.

Modernizovaná Mi-24 má význam pre štáty ktoré nemajú peniaze, alebo možnosti na kúpu iných bojových vrtuľníkov a bojové vrtuľníky chcú/ potrebujú.
Je to univerzalni vrtulnik, unese hodne vyzbroje, doveze vysadek, odveze zranene, dopravi zasoby. Je nejaky takovej, univerzalni ve svete ?

My takove nepotrebujeme, teda na uzemi naseho statu. Jedine na nejake mise v cizine a to take ukazalo jak se k tomu mame, hodne pilotu slo radsi do civilu, jak do afganu, nebo kam je poslali.

Drive se vojenska posta prepravovala vrtulnikama, nejaka linka me letala pravidelne pres chatu, uz neleta. Asi tech vrtulniku letuschopnych moc nemame. Asi brzo bude jen ten prezidentsky.
Spis letaji male, soukrome a tech u nas bude vic nez jich ma nase armada.

Jinak je jasne ze takovy vrtulnik musi mit premotorovano, vetsinou letaji s minimalnim nakladem, vyzbroji, tak je provoz drazsi.
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od absik »

Osobne to vidím tak že kto nechce držať v armáde tanky (viz naša army) tak musí mať aspoň "lietajúce tanky". Keďže Su - 25 už tiež nemáme, pár kusov (8 - 12) Mi - 35 by sa zišlo... Naše 24-rky boli nevhodné na modernizáciu ale bola tu možnosť vymeniť ich s nejakým vyrovnaním za 24 P, žiaľ momentálna vládnuca garnitúra videla budúcnosť za oceánom... Ako tvrdí (tuším) rabo(?), nie je to tank, skôr lietajúci BMPT "Terminator" a zároveň aj BVP - 2.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od cover72 »

Modernizace by naprosto nebyla problém, kdyby se na ni dohlédlo.

Američané nám modernizovali (resp. zaplatili a dohlédli na to) Mi-171Š na standard de facto Pave Low II pro síly zvláštního určení a to tak, že nainstalovali FLIR 3. generace Safire (schopný zaměřovat a zřejmě i ozařovat cíle), do kokpitu dali MFD a nové radiostanice, vylepšili ochranu proti MANPAD a aby se to odlepilo od země, nahradili kovové pancéřování lehčím na bázi boru, ale se stejnou úrovní bal. ochrany.
Jo, a ještě přidali meteorologický radar, což je také docela pálka.

Na kolik to vyšlo? Na 14 milionů korun za kus.

To by jako modernizace Mi-24 bohatě stačilo (pak už jen v edruhé vlně dokoupit přesně naváděné ŘS) a jak vidno, rozpočet se v tom utopit nemusí.
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od absik »

Vyzerá to tak že ďalším používateľom modernizovaných "Hind-ov" vo verzii Mi-35 sa stane Pakistan! Bývalý ZSSR sa s Pakistanom veľmi nemuseli a ani potom neboli vzťahy lepšie pretože nástupnícke SNŠ naďalej podporovalo dlhodobého protivníka Islammabádu - Indiu. Pakistan sa stal spojencom USA v studenej vojne voči ZSSR, hlavne počas vojenských zásahov ZSSR v Afganistane. No časy sa menia a prakticky po 45 rokoch sa obnovuje spolupráca RF a Pakistanu aj vo vojenskej oblasti.

http://vpk.name/news/121763_rossiya_vho ... etami.html
Je ne suis pas Charlie! alebo: nie som Charlie(provokatér), som za tradičnú rodinu

Obrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5864
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Polarfox »

absik píše:No časy sa menia a prakticky po 45 rokoch sa obnovuje spolupráca RF a Pakistanu aj vo vojenskej oblasti.
Jen detail. Prakticky žádná spolupráce tam nebyla, takže není moc co obnovovat. O Mi-35 se uvažuje už nějaký čas a je to dost logický důsledek finančních možností a dostupnosti jiných alternativ.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17833
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

otázkou je jak na takové sblížení bude reagovat Pákistánský rivat a hlavní ruský zákazník Indie.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Julesak »

Myslím že dodávka Mi-35 nie je niečo, čo by rusko-indické vzťahy nejako výrazne narušilo.
Nie je to žiadny game-changer. Na rozdiel od 270 Su-30, 1600 T-90S, 8 konvenčných a jednej jadrovej ponorky, podiele na vývoji a správe GLONASSu a pod...
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Xawi3r »

Julesak píše:Myslím že dodávka Mi-35 nie je niečo, čo by rusko-indické vzťahy nejako výrazne narušilo.
Nie je to žiadny game-changer. Na rozdiel od 270 Su-30, 1600 T-90S, 8 konvenčných a jednej jadrovej ponorky, podiele na vývoji a správe GLONASSu a pod...

1600 T-90S? Až tak? :wink:

Jinak ovšem naprostý souhlas.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11645
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Dzin »

Spíše by to mohlo znamenat, že Pakistán by se snažil udržet krok s tím, že se Indie rozhodla nakoupit AH-64. Modernizace pakistánských AH-1 zatím vázne a není divu, že se pakistánci rozhlížení po nějaké alternativě. Ovšem může to být i jen vyjednávací trik vůči američanům ve snaze posílit vlastní pozice.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Xawi3r »

Dzin píše:Spíše by to mohlo znamenat, že Pakistán by se snažil udržet krok s tím, že se Indie rozhodla nakoupit AH-64. Modernizace pakistánských AH-1 zatím vázne a není divu, že se pakistánci rozhlížení po nějaké alternativě. Ovšem může to být i jen vyjednávací trik vůči američanům ve snaze posílit vlastní pozice.
Nemyslím si, že by si Mi-24 a Ah-64 konkurovali:)
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Alchymista »

asi offtopic:
Navyše vzťahy India - Pakistan sa menia priebežne a od kedy oba štáty získali jadrové zbrane, oficiálna rétorika vo vzájomných vzťahoch je "zdržanlivejšia".
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od absik »

Otázka "konkurencie" Mi-24 a AH-64. Do hôr Pakistanu sa lepšie hodí Mi-35, vo veľkých výškach jej to lepšie sedí a navyše pre účel ktorým odôvodňujú nákup - prenasledovanie pašerákov, drogových dílerov a bojových tlúp - je lepší Mikojan pretože môže niesť pohotovostný výsadok. Naopak Indiu chápem s jej nákupom AH-64 - na prenasledovanie v púšti, v stepiach a buši sa mnohokrát osvedčili. Je dobré že aspoň niektoré MO nie sú zaťažené na "politické" nákupy ale preferujú účel.
Naposledy upravil(a) absik dne 25/11/2014, 10:28, celkem upraveno 1 x.
Je ne suis pas Charlie! alebo: nie som Charlie(provokatér), som za tradičnú rodinu

Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17833
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

To ovšem Indie dělala vždy. Vyznávala politiku aktivní neutrality, takže odebírala techniku jak ze Západu, tak i z Východu. On je to od nich chladný politický kalkul.
ObrázekObrázekObrázek
1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od 1stCLJan »

skelet píše:To ovšem Indie dělala vždy. Vyznávala politiku aktivní neutrality, takže odebírala techniku jak ze Západu, tak i z Východu. On je to od nich chladný politický kalkul.
Chladný politický kalkul??
Spíš normální postup , který se nezakládá na politickém přesvědčení . U nás je to chladný politický kalkul podržtašky, který nákupem techniky nemá s racionálním uvažováním co do činění.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17833
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

To si chce nastudovat zbrojní zakázky v historii Indie, aby jsi věděl o čem mluvíš a neplést sem "hospodsky" ČR.
ObrázekObrázekObrázek
1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od 1stCLJan »

Jako že naše zakázky jsou racionální, politicky čisté , korupcí neoplývající a nakupuje se to nejlepší , co za dané peníze je možné ve světě sehnat?? :D
Naopak ty žiješ ve světě iluze.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17833
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

Jakože nechápu proč montovat do pákistánských, respektive indických zakázek, zakázky České. :roll:
ObrázekObrázekObrázek
1stCLJan
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 519
Registrován: 29/7/2014, 10:06

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od 1stCLJan »

skelet píše:Jakože nechápu proč montovat do pákistánských, respektive indických zakázek, zakázky České. :roll:
Tak korupce je všude akorát, že Indie a teď i Pakistán nakupuje bez politického přesvědčení, nebo spíš to není tak markantní. O chladný politický kalkul myslím jde zejména u nás.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11645
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Dzin »

absik píše:Otázka "konkurencie" Mi-24 a AH-64. Do hôr Pakistanu sa lepšie hodí Mi-35, vo veľkých výškach jej to lepšie sedí a navyše pre účel ktorým odôvodňujú nákup - prenasledovanie pašerákov, drogových dílerov a bojových tlúp - je lepší Mikojan pretože môže niesť pohotovostný výsadok. Naopak Indiu chápem s jej nákupom AH-64 - na prenasledovanie v púšti, v stepiach a buši sa mnohokrát osvedčili. Je dobré že aspoň niektoré MO nie sú zaťažené na "politické" nákupy ale preferujú účel.
Fakta z bojů svědčí ale o něčem jiném. Při poslední válce Indie-Pakistán právě Indie do bojů odehrávající se v horách Mi-24 ani Mi-17 nenasadila, protože se pro operace ve velkých výškách nehodí. Zaskočili je lehké vrtulníky Cheetah (a možná i Dhruv, ale to nevím jistě). Jako důvod nenasazení Mi-24/17se uvádí nedostatečný výkon (motorů?) ve vysokých výškách. Jak si v tomto AH-64 stojí netuším, ale v Afghánistánu operují a nenarazil jsme na podobná tvrzení o nich.


Osobně si myslím, že je to hlavně tlak na američany při vyjednávání o modernizaci AH-1. Nechcete nám je modernizovat za tu cenu, co chceme my? Tak si pořídíme u Rusů. Ovšem možnost hledání alternativy opět nevylučuji, viz. nákup Mi-171.


Ohledně zakázek u Indie. Faktem je, že jsou poznamenány hodně korupcí. Ale i přesto dokáží nakupovat poměrně dobře, jen předraženě. Tedy oproti nám nepodřizují nákupy primárně tomu, kolik jim kdo dá, ale současně je to důležité kritérium při rozhodování mezi vyrovnanými kandidáty. Ikdyž také to není pravidlo, viz. Arjun. V současné době se jedná o dalším nákupu a modernizaci T-90. Když se ale dělali zkoušky Arjunu Mk2, svými výkony předčil výkony T-90 ve všech směrech. Dokonce byly i odvolány porovnávací zkoušky těchto tanků, protože v indické armádě existuje silné "tédevadesátkové" lobby a obávalo se, že by T-90 "byla deklasována" a přibyl by další argument proti dalším nákupům a modernizacím (T-90AM). Proto mě zajímá, jak se to bude vyvýjet dál, protože z hlediska kvality je Arjun Mk2 jasně lepší a může být ihned vyráběn i doma (což je další obvyklý požadavek Indie).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17833
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

Cheetahy jsou určeny speciálně pro výškové operace, takže jsou tím nejlepším co tam mohou nasadit. Indické zakázky jsou sice líznuté, ale také velmi chladně kalkulují komu zakázku přidělit, aby nebyli příliš závislí na Západu a ani na Východu. Trošku se jim to zvrhlo koncem devadesátých let, ale postupně se vracejí k metodě "vyvažování".
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“