Mi-24 Hind

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

Výzbroj si můžeš, ale nemusíš koupit. Nakupovat vrtulníky bez přípravy je blbost. To už můžou rovnou koupit civilní vrtulníky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13138
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Rase »

Tak samozřejmě že by bylo ideální, kdyby všechny ty LUH měly nosná křidélka, s tím, že bysme si je časem osadili čím budeme chtít. Od raket, po třeba Plamen - na vrtulnících byl testován (tak ho snad zvládnou i tihle skřítkové). Všechno to je o ceně. I kdyby bylo potřeba si připlatit, tak smysl to rozhodně má.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Alchymista »

Predstavuješ si to asi príliš jednoducho. Zástavba zbraní do vrtuľníku nie je žiadna sranda:
- v prvom rade prepočty pevnosti. Dávka z kanonu ako Plamen je pre mnoho vrtuľníkov na alebo i za hranicou ich pevnosti. Strela má energiu okolo 55kJ - spätný ráz je prakticky rovnaký, úsťová brzda z toho zachytí asi tak tretinu, zvyšok je zachytený do pružina dlhej ani nie 20cm - čiže na uchytení kanonu je ekvivalent nárazu nejakých troch-štyroch ton, pri palbe v tempe tisíc rázov za minutu.
- kablovanie - systém ovladania výzbroje je niekoľko kablov, prepínačov, ističov a rozvodných prvkov. Všetko musí prejsť certifikáciou výrobcu, a musí to byť vyhotovené predpísaným spôsobom. Zdanlivo jednoduché, v skutočnosti problém radovo väčší ako natiahnuť ďalšie kable v dnešnom aute.
- energetické zdroje - zdanlivá maličkosť, ale radenie paľby alebo ovladanie zbraní si z palubnej siete cucne kľudne 20 amper, to by sa mohlo malému vrtuľníku tiež zadymiť z alternátoru.
- k zbrani potrebuješ zameriavač. Samozrejme, PKI alebo "delfinkový" ASP-3 váži pár deka, až pár kilo, ale kvalita zamierenia tomu zodpovedá, starí flígri obvykle nastrieľali lepšie "podľa pitotky". A zasa to potrebuje kablovanie, prepínače, ističe... a príkon.

Mi-8/17/171 alebo Mi-24 nemôžeš brať ako "vzor" - tie mašiny sú na podvesenie výzbroje, vrátane kanonových puzdier riešené už od návrhu a silová štruktúra draku s takým namáhaním počíta, u iných storojov to však nebýva pravidlo - a problémy, na ktoré narazili (a neporiešili) poliaci pri svojich pokusoch vyzbrojiť Mi-1 a Mi-2 stoja za preštudovanie...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13138
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Rase »

Diky, pak je trochu otázka, zda ty naše LUH opravdu musí být vyzbrojené, zda nestačí jen holá, militarizovaná verze, bez závěsů, tak jako u Sokolů. Pro funkci taxíku to stačí. Zda by nemělo spíš smysl, investovat ušetřené peníze do další modernizace Mi-24 aby mohly nést třeba rakety Spike, kanón ráže NATO, pořádná elektronika a systémy, případně i nějaký další balíšek pro Mi-171š. Nové LUH a Sokoly by byly bez výzbroje.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Smutná krabice »

Rase: spike jsou nesmyslně drahé. Každý, kdo dnes pořizuje ozbrojené vrtulníky, pase po APKWS či podobných lehkých a levných, laserem naváděných raketách s malým "kolaterálním poškozením"..
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Dzin »

APKWS je jeden důvod, proč si myslím, že případná americká nabídka AH-1Z (UH-1Y) by stála za promyšlení.

Se Spikema je obecně problém v naší armádě i nyní, když jsou jimi vybavené Pandury. Co mám informace, právě díky jejich ceně s nimi posádky běžně necvičí a ani jich není tolik nakoupeno resp. nejsou ve větších počtech u jednotek.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13138
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Rase »

Je možné modernizovat Mi-24 tak, aby dokázal operovat s raketami APKWS ? Přeci jen, když už máme vymazlené Mi-171š, tak proč nemít obdobně modernizované Mi-24, když už si je chceme nechat. Přeci jen, i tak by nebyly náklady tak vysoké jako nákup nového stroje a především by tak zůstala zachována možnost servisu spolu s Mi-171š. Přeci jen nový bitevník by byl "drahý" na nákup, ale hlavně na údržbu. Taky bych chtěl nový stroj, ale MO s nimi zatím nepočítá.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Smutná krabice »

Dzin:
kupovat celou rodinu vrtulníků kvůli tomu, jaké zbraně umí nosit? Co je to za logiku? Je ti známo, že APKWS je integrován i na platformu Bell 407, integruje se na OH-58 a MH-6 a není problém jej integrovat na jakoukoli platformu, která má standardní laserový značkovač cílů a dá se zadrátovat pro nesení Hydra 70?
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od klingy »

Dzine, a aky problem je podvesti APKWS, resp. odbodneho system od Izraelcanov, Turkov pod MI-24?, integracia 70mm navadzanych rakiet je v ramci ATE Super hind Mk. 5 (po nocom Paramountgroup NIGHT HAWK ) zvladnuta
http://www.paramountgroup.com/media/138 ... t-hawk.pdf
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13138
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Rase »

Vypadá velice dobře, myslím, že zrovna s Jihoafričany by nemusel být problém. Případně Izraelci by to mohli zprostředkovat, případně dodat některé systémy.
jediné co mi tam chybí je zakrytý zadní rotor ve stylu H145M - to by bylo cool. On i ten ruský motor se dá nahradit za nový (polsko-ukrajinský) kdyby bylo nejhůř.
Z Mi-24 se dá udělat opravdu velice pěkný stroj, otázkou je jen cena :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od klingy »

Rase, Ceske Mi-24/35 maju Ukrajinsky motor,

Mne sa ten nos nepaci, viacej sa mi paci klasicky vhlad ala Ruske MI-35M3, inak MIL svojho casu ponukal pre upgrade vezu GIAT/NEXTER THL 20/30
rovnako ako redukciu Rusky/Nato zavesnik
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Smutná krabice »

Rase: fenestron má omezení v tom, že se nedá použít na "příliš těžkých" vrtulnících - kvůli vztlaku a potřebnému tahu vyrovnávacího rotoru. Co je "příliš těžké na fenestron" ovšem nikdo přesně neřekne.
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od skelet »

Tuším, že se fenestron na Mi-24 testoval.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Alchymista »

Ano, a to dokonca ešte na "starom" pôvodnom Mi-24 s trojmiestnou "skleníkovou" kabínou.
Stroj vznikol zhruba v roku 1975, zrejme prestavbou niektorého prototypu alebo predseriového stroja. Lietal bez výzbroje a bez pomocného krídla (nákres je teda nepresný). Ako píše aj smutná krabice - riešenie sa nesvedčilo, fenestron sa ukázal nevhodný pre ťažšie vrtuľníky.
Táto fotka je zrejme jediná známa.
Obrázek
Obrázek
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Dzin »

krabice
ad APKWS, nj vlastně, máš úplnou pravdu, nějak mi vypadla ta největší výhoda tohoto systému!
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Mike
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 105
Registrován: 2/1/2010, 07:40

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Mike »

Chtěl bych se zeptat jaké jsou dnešní možnosti ochrany vrtulníků před PLŘS, případně jaká je jejich účinnost ?

Před nedávnem byl prý v sýrii sestřelen Mi-8 vybavený systémem President-S
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Hektor »

Ten Mi-8, nezničila PLRS ale protitanková TOW-2
PLRS sú obvykle navádzané na teplo a dajú sa oslepiť laserom alebo odlákať na fléru ale TOW sa navádza po drôte a tam môžeš jedine zmiznúť v dyme/prachu/schovať sa (a aj to musíš mať štastie) alebo zabiť toho čo ju navádza skôr než ta raketa dobehne.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Alchymista »

APKWS - nie zlá vec... Ale uvažovať s nimi ako s náhradou za skutočné PTRS? Si uvedomte, že rakety Hydra majú kaliber 70mm a teda ich teoretická maximálna prebojnosť končí niekde na úrovni 200-250mm (bez použitia špeciálnych - a hodne drahých - trikov). To síce teoreticky stačí na väčšinu OT a BVP, ale tankom s tým maximálne tak oškriete lak.

Hektor - jeden Mi-8 bol zničený TOW na zemi počas akcií pri zostrelení Su-24, jeden Mi-8 (5 mrtvych) bol nalákaný do pasce a zostrelený ZU-23
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od Dzin »

APKWS samozřejmě nemůže nahradit zcela PTŘS, ale je to vylepšení schopností 70mm raket tedy zvětšuje hlavně schopnost touto municí útočit na vzdálenost maximálního dostřelu s velkou přesností. Z toho potom plyne že jako náhrada PTŘS se mohou nasadit v případech, kdy je zbytečné PTŘS používat, ale kdy se nyní používaly právě z toho důvodu, že stávající neřízené rakety nebyly dostatečně přesné.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
madrabbit
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 192
Registrován: 9/3/2010, 14:13

Re: Mi-24 Hind

Příspěvek od madrabbit »

Tohle samozřejmě nikdo neřekne. Reklamní video prima. Otázkou je zpracování sensorového vstupu. Třeba izraelské Pythony se navádí ne přímo na zdroj tepla, ale na obraz - tedy siluetu. A tu President-S nemění. Stejně tak RBS-70 je mimo jeho možnosti.
Mike píše:Chtěl bych se zeptat jaké jsou dnešní možnosti ochrany vrtulníků před PLŘS, případně jaká je jejich účinnost ?

Před nedávnem byl prý v sýrii sestřelen Mi-8 vybavený systémem President-S
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“