Stránka 1 z 1

Britský projekt Nautilus 100

PříspěvekNapsal: 30/8/2017, 10:27
od Rase
Obrázek

Britský projekt Nautilus 100

"Tyto pozoruhodné návrhy mladých inženýrů a vědců potvrzují, že Velká Británie je na špici vývoje nových námořních technologií. Díky navýšenému obrannému rozpočtu mohl být založen Innovation Fund s rozpočtem 800 mil. Liber, který má za cíl rozpracovat tyto a podobné futuristické návrhy do realizovatelné podoby." - Harriet Baldwin parlamentní podtajemnice Ministerstva obrany

Britské královské námořnictvo, v rámci projektu NAUTILUS 100, představilo několik konceptů futuristických podmořských plavidel. Tato plavidla vycházejí z tvaru mořských živočichů a v polovině 21. století by mohly radikálně změnit způsob, jakým se vede válka pod mořskou hladinou. Typickým rejnokovým tvarem těla Manty, se inspirovali britští designéři při návrhu konceptu nové ponorky. Tvarem těla Úhoře je inspirován bezosádkový průzkumný dron, který se může v případě potřeby rozpojit na jednotlivé části, díky čemuž zmate senzory nepřítele a znesnadní zaměření cíle. Z tvaru těla létajících ryb z rodu Exocoetidae, vychází nový koncept torpéd, která by mohla zaútočit na cíl v hejnu a v případě potřeby i vyskočit nad vodní hladinu a nějaký čas plachtit. Tyto nekonvenční návrhy vznikly po oslovení talentovaných mladých britských inženýrů a vědců, kteří měli za úkol navrhnout podmořská plavidla Royal Navy, pro příští desetiletí. Do výzvy se zapojilo 20 mladých studentů a odborníků, ve věku 16 až 34 let, z fóra UKNEST. Tato neziskové organizace z Portsdownu v Portsmouthu, která se zaobírá vědou, designem, propagací a novými technologiemi pro britské námořnictvo. Kontradmirál Tim Hodgson připomíná, že britské námořní úspěchy vždy závisely z velké části na špičkové práci inženýrů a designérů. "Od Bitvy u Trafalgaru až po revoluční bitevní lodě Dreadnought, které prosadil lord Fisher, úspěch námořnictva vždy závisel na kombinaci technologií a schopností našeho lidu. Tímto projektem chceme povzbudit novou generaci inženýrů, aby byli odvážní, ambiciózní a posunuli technologické hranice na novou úroveň. Rovněž jim blahopřeji za inspirativní práci." Peter Pipkin, velitel sekce robotiky Royal Navy zmínil: "Více než 70 % zemského povrchu pokrývá voda, přitom se stále jedná o neprozkoumanou oblast s ohromným potenciálem do budoucna. Předpokládá se, že v polovině století bude mezi národy velký zájem žít a pracovat na moři nebo pod jeho hladinou. Britské námořnictvo tak musí být připraveno chránit zájmy Velké Británie po celém světě. Dle Pipkina je Royal Navy jednou z technologicky nejvyspělejších sil na světě a to díky tomu, že se Britové vždy snažili přemýšlet jinak a přicházet s netradičními nápady. Pokud se podaří realizovat byť jen 10 % z těchto návrhů, posunou nás na špici ve vojenských a obranných operacích budoucnosti."
Základním pilířem projektu je mateřská ponorka nazvaná Nautilus, pojmenovaná tak ku příležitosti stého výročí vyplutí první jaderné ponorky USS Nautilus. Ta se na moře vydala v roce 1954, jedná se tedy o vizi na rok 2054. Na její počest dostal celý projekt název NAUTILUS 100. Ponorka Nautilus má mít tvar Žraloka velrybího nebo Manty. Pro konstrukci trupu bude použito velmi pevných, moderních slitin hliníku a akrylátů. Konstrukce má být vyráběna pomocí 3D tisku. Povrch je vyroben z materiálu s jemnými šupinami, podobnými žraločí kůži, díky čemuž se sníží hluk a možnost odhalení nepřátelskými sonary. Celá konstrukce má vydržet ponor až do hloubky 1 000 m (3 300 stop). Osádku by mělo tvořit pouze 20 lidí, což je zhruba šestina počtu oproti konvenčním ponorkám. Díky novému vířivému hybridnímu pohonu, který funguje podobně jako bezlopatkový fén od britského designéra Jamese Dysona, ponorka nepotřebuje klasický lodní šroub a může plout rychlostí až 150 uzlů. Nautilus by mohl vypouštět i zmíněná létající torpéda a průzkumné prostředky.
Další zmíněný podmořský dron, kategorie UUV (Unmanned Underwater Vehicle), má tvar podobný úhoři nebo fazolovému lusku a jeho hlavním posláním je průzkum. Tento průzkumný prostředek dokáže zcela autonomně urazit až stovky kilometrů, kdy se pohybuje vodou jako úhoř nebo mořský had. Tímto vlnivým pohybem může zmást senzory nepřítele, jelikož bude připomínat mořského tvora. Po předem určené vzdálenosti vypustí drobné senzorové moduly, které se dokáží rozptýlit po velké ploše, pomocí senzorů zachytávat podezřelé zvuky, elektromagnetické anomálie a sdílet obrovské množství dat. Tyto senzorové moduly spolu budou v neustálém kontaktu pomocí laserů, čímž vytvoří komunikační síť. Získaná data budou odesílána do mateřského průzkumného plavidla, kde budou vyhodnoceny pomocí umělé inteligence. Důležité informace budou následně odesílány vyššímu stupni velení, případně i osádce ponorky Nautilus. Co se týče drobných senzorů, tak ty budou vyrobeny přímo na mateřském plavidle, z biologického materiálu získaného z Oceánu, upraveného a následně vytištěného pomocí 3D tiskárny do potřebného tvaru. Po určitém časovém období by se tyto prostředky rozpustily ve vodě, ale v meziobdobí před rozpuštěním, by získaly zmíněné adhezivní schopnosti, pro možnost přilepení se na nepřátelská plavidla, primárně na části pohonu, a tak je poškodit.

Zdroje:
http://www.royalnavy.mod.uk/news-and-la ... e-concepts
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... uture.html
http://www.royalnavy.mod.uk/news-and-la ... utilus-100

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Re: Britský projekt Nautilus 100

PříspěvekNapsal: 30/8/2017, 10:29
od Rase
Ještě něco víc ke zmíněnému Dysonově fénu:

Pět let vyvíjeli britští inženýři pod vedením Jamese Dysona revoluční vysoušeč vlasů. Tisíce hodin práce na více jak 600 prototypech vyústily v super moderní kus techniky pro každodenní použití, která navíc aktuálně čeká na připsání asi stovky patentů. Dyson Supersonic je unikátní v každém směru a dohromady tvoří syntézu v podstatě dokonalého designu. První co upoutá se tvar, který vychází z klasických vysoušečů vlasů, avšak posouvá jej do zcela nové roviny. Po vzoru větráků bez vrtule, takzvaných násobičů, ani fén nemá tělo plné, ale je v něm barevná kruhová díra.

Zdroj:
http://www.designmagazin.cz/technika/61 ... vlasu.html

Obrázek

Obrázek

Re: Britský projekt Nautilus 100

PříspěvekNapsal: 30/8/2017, 18:50
od Krojc
Jen taková drobnost: Harriet Baldwin je žena a není ministr obrany, ale parlamentní podtajemnice v Ministerstvu obrany. Viz níže citát z Wikipedie:
In July 2016, Baldwin was appointed as the Parliamentary Under Secretary at the Ministry of Defence as part of the Government reshuffle by new Prime Minister Theresa May.[/b][/i]

Re: Britský projekt Nautilus 100

PříspěvekNapsal: 30/8/2017, 20:25
od Rase
To se hodí - díky za upřesnění .))

Re: Britský projekt Nautilus 100

PříspěvekNapsal: 31/8/2017, 13:14
od Rase
Obrázek

Jako zajimavost ještě něco k neziskové organizaci UKNEST (UK Naval Engineering, Science & Technology).
Celkem udělují stipendia ve výši 3 000 Liber za akademický rok.
V roce 2016 zde pracovalo 12 nadaných studentů, jejich fotografii přikládám níže.
Seznam sponzorů a spolupracujících společností:

Obrázek

Obrázek