Stránka 1 z 2

Evropský tank EMBT

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 14:14
od Vestly

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 14:35
od kenavf
Vestly píše:Nexter a KMW predstavili EMBT - Leopard 2A7 s vežou z Leclercu.

Aký to má vývojový potenciál do budúcna voči stávajúcim tankom.Sú to dve zlepené,desiatky rokov staré konštrukcie,je v tom nejaká pridaná hodnota?Vidím v tom len rozdelenie si budúceho,na počty kusov malého,trhu.To mohli zostať u modernizácie Leclerku,pretože ten už má aplikovaný automat nabíjania.Má podvozok Leo2 nejakú extra výhodu proti Leclerku?

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 14:42
od Rase
Moc mi není jasný reálný smysl této konstrukce, ale jako demonstrace společných zájmů KMW a Nexteru, asi dobré. Kombinace konvenčního motoru a ověřené korby Leopardu a nabíjecím automatem a věží Leclercu není nic proti ničemu. Akorát o nové evropské MBT tak nějak není zájem, je zde tendence držet se jen modernizací toho co už je. Leda že by někoho napadalo z těch Leopardů 2A4, co vyšmejdila v Evropě EDA, sundat věž a osadit ji věžemi z Leclerců co mají francouzi na skladě a nehodlají modernizovat (to pak jo). Osobně to beru primárně jako ukázku věcí příštích. Tedy tak jak bylo naznačeno - nový evropský tank MCGS, bude mít věž Francouzskou a korbu Německou. Škoda že takováhle spolupráce mezi oběmi zeměmi nefungovala už v 80. nebo 90.letech

Obrázek

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 15:17
od Vestly
kenavf píše:Aký to má vývojový potenciál do budúcna voči stávajúcim tankom.Sú to dve zlepené,desiatky rokov staré konštrukcie,je v tom nejaká pridaná hodnota?Vidím v tom len rozdelenie si budúceho,na počty kusov malého,trhu.To mohli zostať u modernizácie Leclerku,pretože ten už má aplikovaný automat nabíjania.Má podvozok Leo2 nejakú extra výhodu proti Leclerku?

Prakticky to je len Leopard 2A7 s automatickym nabijacom (posadka sa znizila zo 4 na 3, co je dost podstatna vyhoda) a mensou vahou (vacsia vahova rezerva pre pripadne modernizacie - napr. vymenenie 120mm za 130/140mm ako sme to videli pri leclercu). Nic revolucne, iba mensia ukazka spoluprace Nexteru a KMW, ktori pracuju na MCGS.

Podla mna idealne "stop-gap" riesenie, dokym nepride MCGS.


Vdaka za upravu obrazkov :)

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 16:03
od skelet
No.. Frantíci mají trošku benevolentnější vývozní pravidla, než mají Němci. Plus je to lehčí jak Leo2A7 a má to o jednoho člena méně.
Vývojové náklady budou minimální, takže proč to nezkusit.

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 17:51
od vbn78
Ten detail, že by takový výtvor měl jen tři tankisty uvnitř, by mohl být velice vhod některým uživatelům ruských strojů, ne? Když tak pořád čtu, že se nedaří sehnat lidi do armády, tak by takový stroj byl daleko zajímavější, než pořídit ojetý Leopard2 a shánět do všech současných posádek ještě nabíječe ;)

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 18:09
od Rase
vbn78:
rozhodně souhlasím, on takový slepenec z dvou ojetých strojů má rozhodně větší potenciál než původní stroje. Přeci jen Leclerc má dost žravý motor a Leopard zase 4 členy osádky. EMBT (tak se jmenuje) tyto problémy eliminuje. Pokud by se nejednalo o nový tank, ale právě jen slepenec starších komponentů, tak si myslím, že by mohl v pohodě překonávat takový Altay a podobně. Původně se myslím mluvilo jen o tom, že bude představeno nabíjecí robotické rameno pro Leopard, né rovnou jiná věž.

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 19:55
od arten
Otázka aký má vlastne táto konštrukcia zmlysel?
Lebo, prečo potom neprodukovať celé (modernizované) Leclerky. Oproti podvozkom Leopadov sú výhodnejšie pôvodné podvozky.

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 19:59
od kenavf
Preto som sa už pýtal či má podvozok Leo2 nejakú extra výhodu voči Lecrecu!
kenavf píše:
Vestly píše:Nexter a KMW predstavili EMBT - Leopard 2A7 s vežou z Leclercu.

To mohli zostať u modernizácie Leclerku,pretože ten už má aplikovaný automat nabíjania.Má podvozok Leo2 nejakú extra výhodu proti Leclerku?

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 20:10
od arten
Nemá žiadnu výhodu - naopak, je väčší (s titulu o generáciu staršieho motora) o vyše meter, tým pádom je zbytočne ťažší a väčší cieľ.
Ak by bolo nejako veľa voľných podvozkov Leo 2 tak by som to chápal, ale takto je to len dizajnérske cvičenie KNDS...

EDIT:
Rase píše:Přeci jen Leclerc má dost žravý motor

Rase, Leclerk môže mať aj o generáciu novší motor ako Leo2 - MT883

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 20:21
od Rase
arten:
tak primárně politický. Přeci jen modernizovaný Leclerc bude pořád jen francouzský tank i když do něj dáš německý motor (tak to má vlastně už Leclerc Tropicalisé). Tohle je zkrátka společný tank 50:50 a jasně ukazuje, že to obě společnosti myslí vážně ohledně budoucí spolupráce. Myslím že v tom zbytečně hledáte něco co to není. Nedávno Francouzi vytáhli ven Leclerc s kanónem ráže 140 mm a taky to neznamená, že je hodlají vyrábět. Kdyby šlo o technický aspekt tohohle slepence, tak bych se začal znepokojovat schodem mezi věží a korbou.

Obrázek

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 20:39
od arten
ano, ako píšem " dizajnérske cvičenie KNDS..." resp. ako si podotkol politická demonštrácia spolupráce.
Reálny efekt - 0

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 11/6/2018, 21:11
od kenavf
https://www.militarybox.cz/news/tank-em ... tory-2018/
Vzhledem k faktu, že věž Leclerku je výrazně lehčí než věž Leopardu 2, je i výsledný demonstrátor EMBT lehčí cca o šest tun oproti Leopardu 2.

Je možné že by mal vežu ľahšiu o 6 ton?
To potom koľko váži veža Leo2?

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 12/6/2018, 05:12
od Rase
kenavf:
Tak je to patrne pravda. Leo spoleha na klasicky pancir + predstavy. Leclerc ma moderni konstrukci, kdy zaklad je lehky, osazeny bloky modularniho pancire. Ten rozdil je urcite znat. Francouzska vez je zkratka mnohem modernejsi. Bylo by super, kdyby vez osadili jinak tvarovanym pancirem, coz by uplne zmenilo i vzhled tanku, na to ale asi nebyl cas

Re: Evropský tank MCGS

PříspěvekNapsal: 12/6/2018, 07:39
od pan.mates

Re: Evropský tank EMBT

PříspěvekNapsal: 14/6/2018, 10:22
od Rase
Zaslechl jsem že Leclerc je poměrně napěchovaný a mohl by být problém vecpat do něj další vybavení. Nevím jak je na tom v porovnání podvozek Leopardu, ale na první pohled má o jedno pojezdové kolo víc. Zdá se i že Leopard má delší zadek kvůli většímu motoru. Pokud se ale osadí modernějším EuroPowerPackem, tak vznikne hodně volného prostoru - celý metr (!) Osobně si tedy myslím že při stavbě EMBT s tím počítali a dost překopali právě vnitřní prostor korby. Tak si říkám, že do onoho uvolněného prostoru šlo přesunout zásobu munice, která je uložená vedle řidiče a ono místo osadit třeba sedačkou pro dalšího člověka (ideálně operátor dronu - ať již letacího nebo tančíku) - reálně se vejdou vedle sebe i tři lidi (tedy celá posádka). Leclerc má řidiče taky mimo osu (jen myslím že sedí na opačné straně), ale třeba Challenger 2 má řidiče v ose. U Leclercu by to tedy šlo udělat taky, ale vzhledem k menší korbě by museli obětovat právě všechnu munici v korbě a spolehnout se jen na náboje v nabíjecím automatu. V něm má jen 20 nábojů, dalších 20 je právě uloženo v korbě. On ten EMBT tedy není taková nepraktická obluda jak se může zdát.

Obrázek

Re: Evropský tank EMBT

PříspěvekNapsal: 15/8/2018, 09:03
od Rase
na tomto videu jsou pěkně vidět i záběry z montáže a zkoušky v terénu. Musím říct že nevypadá vůbec špatně a pokud by AČR chtělo provozovat ojeté MBT, tak tohle je určitě lepší volba než Leopard. Vlastně si tak říkám, že KNDS s tímhle možná i počítá a nabídne jej EDA (co má tanky pronajímat zájemcům) jako alternativu k Leopardu 2A7EU


Re: Evropský tank EMBT

PříspěvekNapsal: 15/8/2018, 15:55
od kozlustechnykus
Kdyby se do toho jeste do roku 2025 povedlo inegrovat novou 130mm a APS, tak by to pro nas bylo opravdu zajimave. Pronajmout to pres EDA do cca 2040 a pak to nahradit Leo3. Do te doby se muzou za pravidelne nevycerany rozpocet ACR budovat zasoby munice a predcasne splacet pronajem :)

Re: Evropský tank EMBT

PříspěvekNapsal: 15/8/2018, 16:20
od Zemakt
Kozlus, muhehe, takovéto sofistikované myšlení chtit po MNO? :D

Re: Evropský tank EMBT

PříspěvekNapsal: 15/8/2018, 22:24
od tomas.kotnour
Rase píše: pokud by AČR chtělo provozovat ojeté MBT, tak tohle je určitě lepší volba než Leopard.


Opravdu bude EMBT jetý tank? Ještě totiž nezazněly dvě důležité otázky. Kde se vezmou podvozky a kde se vezmou věže? Zatímco za zdroje podvozků by mohly posloužit Leopardy 2A4, které bez drahé modernizace koupí leda Polsko, tak v otázce věží bude podle mě větší problém. Jediné (aspoň částečně nepotřebné) věže se nachází v uloženkách francouzské armády. Ve Francii je možná spousta věcí, ale pochybuji, že má Nexter tak dobré kontakty, aby mohl sebrat z poloviny uložených Leclerců věže a podvozky nechat na krku armádě. Francouzská armáda sice stále používá ženijní tanky AMX-30 EBG, které by mohly být nahrazeny Leclercy EPG vzniklými přestavbou uloženek, ale těch nebude tolik, aby se na nich nechal postavit byznys plán.

Moje myšlenky se ubírají na jinou stranu. -jaký vejvar má z modernizace Leopardu 2A4 na 2A7EU Rheinmetall a kolik samo KMW, Nějak mě totiž napadá, že EMBT může být takový trucpodnik KMW proti Rheinmetallu, protože KMW asi není zrovna šťastné z toho, co Rheinmetall v poslední době dělá.