Polský tank PT-94 Goryl

Tanková a obrněná technika

Moderátor: Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17821
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Polský tank PT-94 Goryl

Příspěvek od skelet »

PT-94 Goryl

Projekt Goryl byl zahájen koncem devadesátých let a měl dále rozvinout Twardeho. První zmínka o něm byla přinesena v roce 94, aby byl o čtyři roky ukončen z rozpočtových důvodů. Údajně měl vzniknout minimálně jeden model a prototyp. Posádku měly tvořit tři lidé, kteří měli být chráněni kompozitním pancířem a na něm navěšeným reaktivním pancířem. Výzbroj měla tvořit 120 nebo 125mm kanón, spřaženým kulometem ráže 7,62mm a protiletadlovým kulometem ráže 12,7mm. Krom toho měli mít k dispozici i 60mm minomet (u některých zdrojů bylo uveden místo minometu uvedeno odpalovací zařízení PTŘS). Jako pozorovací přístroje jsou uváděny tyto: TC - HL-70 (SFIM) or VIGY-40 (SAGEM); gunner - HL-60 or ST72. Motor měl být o výkonu 1000 koní a měl si poradit s váhou přibližně 5Otun (někde je uváděno až 54t). Někde je uváděn jako motor RR Condor V12 (stejný jako má naše T72M4CZ) někde další verze polského motoru S12. A ještě k pohonu, dle všeho bylo pracováno na dvou koncepcích. Jedna jak je patrné na obrázcích byla klasická s motor-převodovým blokem vzadu. Druhá varianta měla být v izraelském stylu, tedy s motor-převodovým blokem vpředu. Na polském forumu je dokonce rozlišovali na PT-94 (klasická koncepce pohonu) a PT-97 (vše vpředu). Rozdílné údaje jsou k odpružení jsou jak torsní tyče tak i hydropneumatika. S ukončením programu Goryll modernizace, resp.vývoj tanků v Polsku neskončil. Vznikly zde dva projekty PT-2000 a PT-2001. PT-2000 navrhla polská společnost Bumar, která na modernizovaný podvozek Twardeho umístila novou věž, která měla připomínat, resp. vycházet z tanku Leclerc. Jako výzbroj je uváděn dále modernizovaný kanón 2A46 ráže 125mm. PT-2001 navrhla společnost OBRUM, která umístila věž LEOPARDu-2A4 s kanónem 120mm L44 na modernizovaný podvozek Twardeho. Dle všeho tento typ "zvítězil" u polské armády, ale i tak byl celý projekt zastaven ještě na papíře. V současnosti Obrum a Bumar pracují na vývoji lehkého tanku ve spolupráci s BAE Systems Hägglunds. Celý projekt je v počátečním stádiu. Posádku by měli tvořit dva lidé, v dálkově ovládané věži by měl být 120mm kanón. Motor ve předu a měl by být také vybaven aktivní obranou proti protitankových střelám. Pokud vše půjde dle představ, tak by měl první tank přijít do služby v roce 2016.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Polský bojový tank PT-91 Twardy

Příspěvek od TonyHazard »

skelet : Díky Ty kluku šikovná. 8-) Já věděl, že se obracím na toho správného. Za Tvou snahu jsem Ti přidělil doplňkovou hodnost (p1st.) tj. průzkumník 1. stupně. Můžeš si ji připsat za nicku. (skelet p1st.) :)

Ještě drobnost : Můžeš zvětšit ty předchozí obrázky? (PMC Leguan), já když jsem přejížděl přes téma, tak jsem bezděčně utřel monitor, protože jsem si myslel, že tam mám nějaké smetí. :) :) Dík.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“