Útočná puška FAMAS

Ruční zbraně, PVOS, bojové systémy, automobilní technika a jiné
Odpovědět
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Útočná puška FAMAS

Příspěvek od reddog »

Obrázek

Fusil dAassault de la Manufacture d'Armes de St-Etienne "Le Clairon"

První pušky koncepce "bull-pup" ve francii začaly vznikat v roce 1946 v AME. Zbraň FAMAS byla zkonstruována Paulem Telliem koncem 60 let 20 stol v Armádní zbrojovce St.Etienne - Giat .Konstruktéři zvolily na svoji dobu převratnou koncepci " bull- pup " První prototyp vznikl v roce 1971. V letech 1972 - 1974 prošla puška intenzivním armádním zkušebním programem.Něž byly dokončeny testy , vyhodnoceny a došlo k rozhodnutí, byla provizorně do výzbroje zavedena puška SIG-540. Protože puška Famas vykazovala velmi dobré vlastnosti,spolehlivost,odolnost a byla proto v roce 1978 zavedena do výzbroje. Stala se první sériově vyráběnou a zavedenou puškou systému "bull-pup" na světě.Puška je vojáky hodnocena velmi kladně jediné mínus je větší hmotnost,což ovšem pozitivně přispívá ke klidnému chování při střelbě a umožňuje střelbu jednou rukou. Puška je vyrobena z lehkých slitin, oceli a plastů. Je koncepce " bull-pup", závěrový a kladívkový bicí mechanizmus spolu se zásobníkem jsou v hlavišti plastové pažby. Systém zbraně je založen na částečně uzamčeném závěru využívajícím zpětný ráz. Závěr je bržděn zdánlivým zvětšením hmoty závěru ( dělený závěr) pomocí zvratné páky.Tento systém si již ve 30let. 20stol. patentoval maďarský konstruktér Kiraly.Byl také použit v konstrukci francouzského kulometu AA-52 a firmou CzechWeapons. V nábojové komoře jsou podélné Revelliho drážky, pro lepší vytahování nábojnic. Stoupání vývrtu 228 mm se 3 pravotočivými drážkami umožňuje střelbu střelivem M193/SS109. Přepínač umožňuje střelbu jednotlivě ,po třech ranách a nepřetržitou dávkou.Rukojeť je dutá a umožňuje prostor využít pro uložení např. náhradní el.baterie. Zásobník je u verze F1 rovný, u verze G2 je zahnutý a zaměnitelný se zásobníkem z pušky M16.V horní části těla pušky je integrovaná dlouhá lišta, která nese stavitelná dioptrická mířidla a zároveň může být lišta použita k přenášení. Zbraň je vybavena podélně sklopnou dvounožkou.Na zbraň je možné nasadit bodák.Integrovaný nástavec (pr.22mm NATO standard) který funguje jako tlumič výšlehu a úsťová brzda, umožňuje odpalovat puškové granáty.Na pušku lze nasadit podvěsný granátomet, tlumič hluku a další příslušenství.Velmi jednoduše lze pušku upravit pro levoruké střelce. Puška Famas byla použita Francouzkou armádou v Libanonu, Čadu (operace Manta),Bosně, Perském zálivu a Afgánistánu. Při návštěvě Paříže určitě potkáte hlídkující vojáky s FAMAS v okolí Eiffelovy věže. Velmi často je také používána Francouzkou policií. Menší množství používají filipínské speciální jednotky při operacích proti teroristům.

Varianty:
F1 - ve výrobě od roku 1975 do 2000 bylo vyrobeno 400 000 kusů. Exportována v malém množství do Senegalu,Džibuti.Filipín a SAE
G1 - mezityp od roku 1990,zbraň má větší lučík kryjící celou ruku a nové plasty.
G2 - ve výrobě od roku 1994,tvarově odpovídá verzi G1 ale múže používat jen zásobník odpovídající normě STANAG ( M16) od roku 1995 zaveden ve francouzském námořnictvu.
G2/Felin - Felin 2001 , laserový dálkoměr ,elektro-optický zaměřovač,spojovací rozhraní a přilbový displej,prototyp zbraně pro digitální bojiště
Commando - nelze odpalovat puškové granáty , hlaveň 405mm
Sniper - odstřelovačská verze s těžkou hlavní 620mm
SMG - samopal, zvětšený lučík kryjící předpažbí , hlaveň 320mm


Technické informace:
FAMAS F1 / FAMAS G2
ráže - 5,56NATO
délka - 757mm
délka hlavně - 488mm
váha bez nábojů - 3,61kg / 3,8kg
kapacita zásobníku - 25 ran / 30ran STANAG
úsťová rychlost - 960m/s / 925m/s
kadence - 900-1000 ran/min./1000-1100 ran/min.
účinný dostřel - 300m / 450m


Zdroj
Giat Industries
Armée de Terre
nationmaster.com

Obrázek Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek
Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

Dobrá práce reddogu. Zajímavý článek o ještě zajímavější zbrani. Máš představu o počtu vyrobených verzí G1 a G2??
Veni, vidi, vici...
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Děkuji , začínám tak snad to bude časem lepší.Jinak G1 byl mezityp takže se udělalo jen pár kusů a pak šmitec.
A pak začaly frkat G2 ale kolik jích zatím udělaly to nevím. Výroba pořád běží takže jich bude asi hodně.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

"Trumpeta" se mi líbila víc než tolik opěvovaný Steyer AUG. Ten se rychle stal zbraní "budoucnosti" v Hollyúdu...
I když celkově tady těm plastovým věcem moc nevěřím, klasický Mauser nebo Lee-Enfield se mi líbí daleko víc.

Jen krátká poznámka po autora - trochu jsem ti článek přeformátoval, snad ti to moc nevadí.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Slyšte - slyšte. Zajímavé čtení. Velmi se mi líbí granát odpalovaný přímo z hlavně. Je to takový návrat do minulosti, ale dobré věci není třeba vymýšlet- stačí je oprášit upravit a voják získá výhodu.

Pěkné čtení.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

sa58 - děkuji , mě ten formát ještě nejde tak snad někdy příště :)
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Musím říct, že s Famasem, se střílí velice dobře. Je to velmi přesná zbraň a vleže s bi-podem nelze minout. Zpětný ráz snad ani nem. Přípomínal mi vzduchovku.
Neštěstí je rozborka, zborka a čištění zbraně!! Části závěru jsme myli ve vodě s jarem a ten se leskl, jako naše plynová komůrka po použití brusné pasty a vrtačky. Vždycky jsem vzpomínal na náš sapík.
Výhoda Famasu, že je oboustranný. Jenom občas jsem s ním měl problém při střelbě, že spaliny foukali přímo do oka.
Střelba s granátama vyžaduje trénink, pořádně ho přitlačit k zemi a mířit. Ve stoje jsem granát nestřílel, jenom vleže.
Naposledy upravil(a) Mantra dne 19/12/2008, 16:21, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

jo konstrukce je to povedená , leckterej konstruktér zbraní by se mohl poučit.
skoro každej kdo stím střílel ji hodnotí velmi dobře.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Mám dva kámoše co jej pár let intenzivně používali a taky jej docela chválili.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Foukání spalin do oka je všeobecný problém zbraní bull-pup a také proto se od nich spíše ustupuje.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Heckler píše:Foukání spalin do oka je všeobecný problém zbraní bull-pup a také proto se od nich spíše ustupuje.
Nezda se mi, ze by se od koncepce bullpup ustupovalo, spis naopak. Posledni utocne pusky/karabiny zavedene do vyzbroje jsou povetsinou koncepce bullpup.
Foukani spalin je spise problem vyhozneho okenka umisteneho pomerne vysoko. ( napriklad Steyr Aug)
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Nezda se mi, ze by se od koncepce bullpup ustupovalo, spis naopak. Posledni utocne pusky/karabiny zavedene do vyzbroje jsou povetsinou koncepce bullpup.
Je to spíš otázka vkusu. Klasické uspořádání útočné pušky se drží dost houževnatě a má své výhody... Nepotřebuje úpravy pro použití z opačného ramene (to u bullpupů vyřešila zatím jen zbrojovka FN, a to za cenu dost složitého a choulostivého systému vysunování nábojnic tunelem směrem dopředu - čili dalšího možného zdroje závad), a nejde zdaleka jen o leváky, kterých je v evropské populaci asi 7%. Zkuste si někdy střílet zpoza krytu ZLEVA z pravého ramene, nebo opačně.
Horší je ale to, že střelec má u bullpupu přiloženu tvář prakticky k pouzdru závěru. Rázy závěrového mechanismu a hluk výstřelu se tak přenášejí bezprostředně přímo do lebeční kosti, což mnoha střelcům vadí. U některých nováčků to evokuje strach z výstřelu, jiní střelci trpí po delší střelbě bolestmi hlavy nebo rozostřeným viděním. Problémy také bývají s výměnou zásobníku vleže, střelec musí vystrčit pušku daleko dopředu, aby dosáhl na objímku zásobníku a nemusel se přitom zvedat. Zkrátka, oboje (klasická pažba i bullpup) má svá plus a mínus.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Martin Hessler píše:Zkrátka, oboje (klasická pažba i bullpup) má svá plus a mínus.
To nikdo nepopira. Co se tyce tech vyhod a nevyhod, je to celkem vyrovnane.
U tech razu zbrane to je velmi individualni a zavisi to podle celkove konstrukce zbrane. Tento problem je i u zbrani normalni koncepce. Pokud zbran nema nejaky druh amortizeru a je celokovova, tak je celkem jedno jestli je zaver o par centimetru ve predu.
U koncepce bullpup je prave lepsi kontrola zbrane v obou rezimech strelby a proto byvaji i tyto zbrane o neco presnejsi.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

U koncepce bullpup je prave lepsi kontrola zbrane v obou rezimech strelby a proto byvaji i tyto zbrane o neco presnejsi.
Osobně jsem střílel z StG-77 (Steyr AUG ve verzi pro rakouský Bundesheer) a z britské SA-80. Po střelecké stránce jsou obě velmi dobře ovladatelné, ale osobně mi více vyhovovala plastová StG-77. Tlumení rázů při střelbě mi připadalo subjektivně lepší, byla také lépe vyvážená. SA-80 je poněkud "těžká na pažbu".
Přenášení palby na několik různých cílů je u bullpupů fantasticky snadné, to je pravda. Zdvih hlavně při střelbě prakticky nulový. Jen to přebíjení mě štvalo, ale možná že bych si zvykl... M-čtyřka (a nakonec třeba i Sa. 58) se v tomto ohhledu nabíjí snáz. Střelec, pokud to má natrénované, nemusí vůbec vyložit pažbu z ramene.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Rimmer
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 7/3/2010, 12:07

Příspěvek od Rimmer »

FAMAS podle mně nejlepší útočná puška světa
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

jak sou vlastne resene ty granaty?
To se odpaluje nejak normalnim vystrelem naboje? (to se mi nezda mozne) Ale neni tam zadna jina spoust, a nabijet specialni naboj mi prijde zdlouhave
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Jak které, většina vyžaduje " cvičný " náboj bez střely, někdy se k zásobování používá zkrácený zásobník na 10 ran, jindy je náboj jednotlivě u každého granátu a nabíjí se před výstřelem.
Část modernějších ( ale pár starších ) používá běžný ostrý náboj, menšina z nich má výstřelný kanálek, zbytek má prostě " něco " na zachycení střely.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: FAMAS

Příspěvek od Rase »

Francie ukončila výběr nové útočné pušky pro své ozbrojené síly a uzavřela kontrakt s německou zbrojovkou Heckler & Koch na dodávky zbraní HK416A5, které pro Francii ponesou označení HK416F. Uzavřený kontrakt má být realizován během patnácti let a obsahuje dodání 102 000 útočných pušek (ráže 5,56x45), 10 767 podvěsných granátometů (ráže 40x46), střelivo, servisní systém a náhradní díly. Pušky budou dodávány ve dvou variantách lišících se délkou hlavně - polovina by měla mít krátkou hlaveň (konfigurace AIF Courte). Zmíním, že doposud francouzská armáda vlastní 400 000 pušek FAMAS. Původní výrobce pušek FAMAS, firma Manufacture d'Armes de Saint-Etienne (MAS), byla uzavřena v roce 2002 - dva roky po dodání posledního kusu.

Zdroj:
http://www.militarybox.cz/news/francouz ... y-hk416a5/
http://www.janes.com/article/64089/fren ... lace-famas

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“