Tank T-62

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Odpovědět
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Příspěvek od Trismegistos »

M1A2 Abrams má nejspíše na mysli, že Američané to ve Vietnamu prohrály zejména politicky. Chyběla podpora a chuť obyvatelstva USA pokračovat v "cizí" válce.
Uživatelský avatar
Firefly
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 175
Registrován: 25/12/2010, 13:58
Bydliště: Velký Beranov

Příspěvek od Firefly »

Možná by nebylo od věci zmínit jeden smutný fakt. Tank T62 se dalo spatřit a vyfotografovat i na území bývalého Československa v srpnu 1968. Ano, jedná se o invazi vojsk VS. Přesné počty T62 během invaze se asi již nedozvíme, ale ....
Tank T-62 se nikdy v Československu nevyráběl!!
Naposledy upravil(a) Firefly dne 19/3/2016, 14:01, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Největší životní úspěch? Nevím ještě. Ještě žiju! Josef Šnejdárek
Uživatelský avatar
Firefly
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 175
Registrován: 25/12/2010, 13:58
Bydliště: Velký Beranov

Příspěvek od Firefly »

Hledal jsem hledal, protože max. 4 výstřely za minutu mi přišlo velmi málo a našel jsem. Po každém výstřelu bylo nutné nastavit kanon do deprese, jinak prostě nešlo nábojnici vyndat. To určitě zdržovalo rychlost střelby. Možná by ještě stálo za zveřejnění T62 s PTRK se dvěmi PTŘS Maljutka na vodících kolejnicích. Tento systém byl upevněný na zadní části věže. Tanky T62 s tímto "baťohem" sloužily i v NDR.
Foto Tanku T62 PTRK je v mé galerii-snadno a rychle :D
S.J.Zaloga
Naposledy upravil(a) Firefly dne 8/7/2012, 20:04, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Největší životní úspěch? Nevím ještě. Ještě žiju! Josef Šnejdárek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Off topic týkající se Luftwaffe jsem oddělil a pokračuje zde
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2272
ObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Tank T-62

Příspěvek od Mirek58 »

Protipanc. střelivo kanonu 2A20(U-5TS) - 1959

APFSDS:
3UBM3/3BM3, W, 1650m/s, 270(300)mm-průbojnost na 2000m,-1959
4/4, Fe , 1650 220m/s, (250)mm - 1959
5/6, ? , 1685m/s, 230mm
9/21, ?, 1600m/s, 330mm
13/28, OU, ?, 380mm cca 1980

Heat
3BK3/3BK4(M), 440mm
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tank T-62

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Zpracovával jsem trochu informací o T-62 a narazil jsem na případ, který jasně demonstruje, že není občas od věci ověřit i "věrohodné" zdroje... a také že teze "psali to v ATM, tak tomu musíme věřit"(která se objevila tady na palbě v nějakém vlákně) je nesmyslná...

V časopise ATM číslo 12 z roku 2013 vyšel na straně 30 článek od Lukáše Visingra "Egyptská armáda opět zasahuje" V článku je zmínka o T-62 egyptské armády, které měly být vyrobeny v Československu... Pátral jsem po původu informace o výrobě T-62 v ČSSR a zjistil jsem, že tuto informaci klidně uvedli i Armádní noviny... Podařilo se mi vypátrat zdroj...

Autorem tvrzení, že se v ČSSR v letech 1973 - 1978 vyrobilo kolem 1500 ks T-62 pro exportní účely je Steven J. Zaloga... A stejnou informaci přebral i Roger Ford... Tato informace pochází ze zdrojů západních tajných služeb, odkud Zaloga čerpal...
Ostatní buď odkazují na Zalogu, či Forda a nebo zdroj neuvádějí...

A tak jsem pátral jak to s tou T-62 skutečně bylo a zjistil že V Martině nikdo nic neví (pamětníci výrobu T-62 vylučují)... Proti hovoří také Vladimír Francev v knize Československé tankové síly 1945-1992 , respektive jím uváděný objem výroby tanků T-55 de facto přímo vylučuje ještě běh nějakého souběžného tankového výrobního programu... Informaci také popírá arm. gen. Vacek a stejně tak i Pavel Minařík na serveru vojenství.cz (odpověď 694)...

Že pánové Zaloga a Ford přebrali mylný zdroj bych pochopil... (I mistr tesař se utne)... Přeci jen se nepohybují po ČR/SR tak často, aby ověřovali na místě takovou drobnost... Zaráží mě ovšem, že tuto mylnou informaci nekriticky přejmou i místní zdroje (Lukáš Visinger, Armádní noviny) přestože mají mnoho způsobů, jak tuto informaci na místě ověřit... A z pohledu československé zbrojní výroby je výroba 1 500 kusů tanku T-62 dostatečně závažný údaj, aby patřičnou pozornost vyvolal (zejména, když ČSLA tanky T-62 vyzbrojena nebyla)

Obávám se, že za 10 - 20 let bude považována informace o výrobě T-62 v ČSSR za informaci pravdivou a ověřenou, protože už nebude nikdo, kdo by jí vyvrátil... (pamětníci bohužel zemřou) A absence jakýchkoliv údajů v archivech se jako argument smete se stolu s tím, že za studené války se všechno tajilo a když to píší Zaloga a Ford tak to musí být pravda... I takto se přepisují dějiny....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
kwaak
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 18/8/2012, 18:58

Re: Tank T-62

Příspěvek od kwaak »

jen ohledně Visingra, od doby co vyplodil toto ho považuji za absolutně nepoužitelný zdroj...jasně třeba měl jenom při psaní promile jak carský důstojník, ale... (a není to jediná kravina co se dá od něj najít)

http://echo24.cz/a/wmg93/privatni-trysk ... e-stihacky
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Re: Tank T-62

Příspěvek od Pegeucko »

Tank T-62 ve fyzickém řezu, tj opravdu rozřezaný, nikoliv namalovaný.

Dosti unikátní řez po odstranění pancíře a rozřezání klíčových komponent jako motor, převodovka či kola. Komentář je v ruštině.


https://www.youtube.com/watch?v=CHGeafBLEi8
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3891
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Tank T-62

Příspěvek od HONZIK11 »

Tak to je super videjko. DIKY nejak min uteklo!
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Tank T-62

Příspěvek od Alfik »

Aaron Goldstein píše:Zpracovával jsem trochu informací o T-62 a narazil jsem na případ, který jasně demonstruje, že není občas od věci ověřit i "věrohodné" zdroje... a také že teze "psali to v ATM, tak tomu musíme věřit"(která se objevila tady na palbě v nějakém vlákně) je nesmyslná...

V časopise ATM číslo 12 z roku 2013 vyšel na straně 30 článek od Lukáše Visingra "Egyptská armáda opět zasahuje" V článku je zmínka o T-62 egyptské armády, které měly být vyrobeny v Československu... Pátral jsem po původu informace o výrobě T-62 v ČSSR a zjistil jsem, že tuto informaci klidně uvedli i Armádní noviny... Podařilo se mi vypátrat zdroj...

Autorem tvrzení, že se v ČSSR v letech 1973 - 1978 vyrobilo kolem 1500 ks T-62 pro exportní účely je Steven J. Zaloga... A stejnou informaci přebral i Roger Ford... Tato informace pochází ze zdrojů západních tajných služeb, odkud Zaloga čerpal...
Ostatní buď odkazují na Zalogu, či Forda a nebo zdroj neuvádějí...

A tak jsem pátral jak to s tou T-62 skutečně bylo a zjistil že V Martině nikdo nic neví (pamětníci výrobu T-62 vylučují)... Proti hovoří také Vladimír Francev v knize Československé tankové síly 1945-1992 , respektive jím uváděný objem výroby tanků T-55 de facto přímo vylučuje ještě běh nějakého souběžného tankového výrobního programu... Informaci také popírá arm. gen. Vacek a stejně tak i Pavel Minařík na serveru vojenství.cz (odpověď 694)...

Že pánové Zaloga a Ford přebrali mylný zdroj bych pochopil... (I mistr tesař se utne)... Přeci jen se nepohybují po ČR/SR tak často, aby ověřovali na místě takovou drobnost... Zaráží mě ovšem, že tuto mylnou informaci nekriticky přejmou i místní zdroje (Lukáš Visinger, Armádní noviny) přestože mají mnoho způsobů, jak tuto informaci na místě ověřit... A z pohledu československé zbrojní výroby je výroba 1 500 kusů tanku T-62 dostatečně závažný údaj, aby patřičnou pozornost vyvolal (zejména, když ČSLA tanky T-62 vyzbrojena nebyla)

Obávám se, že za 10 - 20 let bude považována informace o výrobě T-62 v ČSSR za informaci pravdivou a ověřenou, protože už nebude nikdo, kdo by jí vyvrátil... (pamětníci bohužel zemřou) A absence jakýchkoliv údajů v archivech se jako argument smete se stolu s tím, že za studené války se všechno tajilo a když to píší Zaloga a Ford tak to musí být pravda... I takto se přepisují dějiny....
A co je na tom divného? U nás jsou přece samí Puťkomilci - jedině co přinde z "ameriky" je ta správná prověřená pravda!
Hlavně nevěřit faktům a svědectvím. Za vodou vše vědí líp.
Bohužel, v posl. době jsme se tak nějak vrátili o třicet let, jen jsme obrátili světové strany...
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Tank T-62

Příspěvek od skelet »

alfik: zbyteční kovbojka. Autor článku prostě převzal informaci, dle něj z důvěryhodného zdroje. S výrobou T-62 v ČSSR operuje i Jane´s.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Tank T-62

Příspěvek od Julesak »

V tomto prípade sa žiada povedať, že v oblasti "východnej" techniky aj taký renomovaný zdroj ako Jane´s je často mimo.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Tank T-62

Příspěvek od Dzin »

Ono se zase není moc co divit, hodně věcí souvisejících se zbrojením a armádou bylo za dob komunismu velmi utajováno. Sice se postupně otvíraly archivy, ale hledání v nich mnohdy nebylo snadné a přístup i tak omezený. Navíc některé dokumenty podléhají skartaci, což hlavně u starších dokumentů zmenšuje rozsah archivních složek.

Máme dost případů špatných tvrzení, které se časem zpřesňovaly. Z hlavy mě podobný příklad napadá třeba výroba T-10, kdy ještě relativně nedávno se operovalo s výrobou tuším 6000 kusů, přitom reálně nebyla ani třetinová.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Tank T-62

Příspěvek od Polarfox »

Jazyková a fyzická bariéra, dříve i politická. Žádná věda. Tohle není výjimka ani v rámci Evropy (italština, španělština, řečtina, skandinávské jazyky atp.) a spoléhat se na anglojazyčné zdroje lze 1) když jde o anglojazyčnou sféru a 2) když odpovídajícím způsobem těží ostatní cizojazyčné zdroje/jedná se o úzce specializovanou literaturu.

A rozčilovat se nad tím, že Visinger nebo AN přebírají to či ono je asi jako rozčilovat se nad tím, že ta nejběžnější a masově vyráběná houska z krámu se nedá žrát. Stejně tak nemá cenu žehrat nad jednostranným přepisováním dějin, když se stejně přepisuje dnes a denně naprosto neorganizovaně v samotném základu a na všechny strany. Tj. i směr "kontra USA/Západ" nebo jak tuhle pitomost nazvat. Vždy bude jen záležet, komu se co líbí a kdo se dle toho na co ozve (tj. co se rozhodne ignorovat jako hezké přepisování, páč to přepisování není a naopak vůči čemu se vymezí jako zlému přepisování, páč to přepisování je).
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Tank T-62

Příspěvek od NANUK »

Nemáte někdo nějaké detailnější informace o jedné z největších tankových bitev Irácko-Íránské války, která proběhla v r. 1981 v rámci operace NASRAN, kdy se utkali irácké tanky T-62, 55 s iránskými tanky Chieftain MK3/5 a M60A1? V této bitvě deklasovali irácké T-55, 62 íránské tanky v poměru 45 ztracených T-55, 62 k 214 ztraceným tankům Chieftain MK3/5 a M60A1 + další desítky zajatých tanků Chieftain MK3/5 a M60A1 z důvodu mechanických poruch. Děkuji za odpověď či případné odkazy.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Tank T-62

Příspěvek od Mirek58 »

Máš na mysli iránskou operaci "Nasr"?
ObrázekObrázek
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Tank T-62

Příspěvek od NANUK »

Jo tuhle myslím. Koukám, že jsem ji napsal špatně (NASRAN). :rotuj:
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Tank T-62

Příspěvek od Tomass »

NANUK píše:Nemáte někdo nějaké detailnější informace o jedné z největších tankových bitev Irácko-Íránské války, která proběhla v r. 1981 v rámci operace NASRAN, kdy se utkali irácké tanky T-62, 55 s iránskými tanky Chieftain MK3/5 a M60A1? V této bitvě deklasovali irácké T-55, 62 íránské tanky v poměru 45 ztracených T-55, 62 k 214 ztraceným tankům Chieftain MK3/5 a M60A1 + další desítky zajatých tanků Chieftain MK3/5 a M60A1 z důvodu mechanických poruch. Děkuji za odpověď či případné odkazy.
Kdysi jsem to hledal a ono bohužel k tomto tématu v podstatě nic pořádného není. Pokud chceš o M60A1 vs T-62 najít více - je třeba hledat spíš v Jomkipurské válce (bitva o Čínskou farmu), kde se dají dohledat hodnocení zůčastněných strojů jak z izraelské tak posléze i z americké strany (ve snaze vylepšit M60). Shodují na tom, že M60A1 a T-62 jsou tanky s podobnou bojovou hodnotou, přestože zde utrpěly těžké ztráty. Stejně tak úspěch T-62 v operaci Nasr lze z mého pohledu přisuzovat jen zcela zpackanému útoku íránských jednotek. Troufnu si tvrdit, že kdyby si obě strany tanky vyměnily, byl by výsledek obdobný.

Z bojů na blízkém východě si stejně většinou člověk vezme jen to, že kvalita velení a výcvik hrajou ve výsledku podstatně větší roli než technické parametry užité techniky.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Tank T-62

Příspěvek od Kouzelnik »

Tomass píše:
NANUK píše:Nemáte někdo nějaké detailnější informace o jedné z největších tankových bitev Irácko-Íránské války, která proběhla v r. 1981 v rámci operace NASRAN, kdy se utkali irácké tanky T-62, 55 s iránskými tanky Chieftain MK3/5 a M60A1? V této bitvě deklasovali irácké T-55, 62 íránské tanky v poměru 45 ztracených T-55, 62 k 214 ztraceným tankům Chieftain MK3/5 a M60A1 + další desítky zajatých tanků Chieftain MK3/5 a M60A1 z důvodu mechanických poruch. Děkuji za odpověď či případné odkazy.
Kdysi jsem to hledal a ono bohužel k tomto tématu v podstatě nic pořádného není. Pokud (...)

Z bojů na blízkém východě si stejně většinou člověk vezme jen to, že kvalita velení a výcvik hrajou ve výsledku podstatně větší roli než technické parametry užité techniky.
Já si teda z války Iran-Iraq odnesl, že nelze spoléhat na obecné teoretické předpoklady ve stylu "po bitvě je každý generál".

Protože Irán měl převahu 3:1 v počtu obyvatel a nadto Irák už tehdy byl poměrně národnostně rozhádanou zemí... koneckonců obyvatelé Iráku se mohli identifikovat s něčím jako je "irácký národ" mnohem kratší dobu než Peršané, Azerové, Kurdové,... v sousedním Iránu. Až od vzniku Iráku v první polovině minulého století to byla relativně centralistická vláda Osmanů či jiných protektorů, zatímco Persie měla nezávislost mnohem dříve.

A souhlasím s Tomass, že lze jen obtížně získat kompletní objektivní názor.

Druhou věcí k řešení je totiž platnost obecného faktu, že od konce války uplynulo "jen" cca 30 let = dodnes žijí a ještě dlouho budou žít lidé kteří tuto Iran-Iraq válku zažili a tudíž seriózní, pokud možno objektivní, historické bádání bude limitované. Něco jako když v SSSR se teprve s nástupem generace která nezažila druhou světovou válku se změnila politika... míním vymírání v období první poloviny 80. let, symbolizované "každoročním" pohřbem osoby ve funkci generálního tajemníka.

Třetí věcí k řešení je, že v Iran-Iraq válce nešlo o izolované střetnutí dvou států/dvou režimů. Ale v podstatě za každou z válčících stran stál nějaký podporovatel - podporovatel buďto z názorových či prospěchářských důvodů. A lidé kteří měli prospěch z války ještě dlouho budou mlčet.

Tak jako možná teprve dneska či v nedávné minulosti začínají být k info o střetech Velké Británie a (vichystické) Francie za 2. světové války. Uvidíme jestli budou k dispozici informace o pozadí invaze SSSR do Mongolska ve 20. letech a případné další plánované akce SSSR na západ a jih od Vladivostoku... jak to bylo vlastně se vztahy SSSR-Mandžuska-Japonska a jednotlivých čínských frakcí (myslím konkrétní frakce nejen obecný pohled: KMT vs. komunisté) od léta 1939.

Takže bych si nedělal naděje, že zjistíš objektivní detailní informace proč a jak a co bylo potom, když se v zimě střetly ty stovky tanků T-62 vs. M60. Tipuju že za několik desítek let se otevřou archivy a zjistí se, že třebas mělo velký význam nějaká irácká "Ultra" nebo nějaká neprozkoumaná technologie jako byl kdysi radar - tak jako když Italové za WW2 a ještě po ní nechápali/neznali všechny důvody proč za WW2 ve Středomoří dostávají od Britů nakládačku, když teoreticky měli RN rozdrtit.
R.I.P.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Tank T-62

Příspěvek od Polarfox »

Kolem irácko-íránské války je tuna balastu a mlhy...lidé mají například zafixovány íránské lidské vlny a přečíslení, což dostává ve sféře mimo mainstream dost na prdel (je to v podstatě naopak). Od jisté doby jsem si začal ještě o dost více vážit Íránců a o dost méně Iráčanů. Stejně tak je to s tanky - chce to vědět detaily, než člověk začne soudit.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“