Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Vše, co patří do této zajímavé země
Odpovědět
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od kenavf »

Neviem do ktorej témy by som to dal.Možno by veľa ľudí zaujímala analýza o Číne.A to konkrétne to, ako dosiahli "súdruhovia" toho,že v posledných dvadsiatich rokoch, aj pod vedením jednej strany, dokázali urobiť z Číny manufaktúru pre celý svet ale aj krajinu,ktorá sice okopírovaním, dokáže zavádzať do výroby technológie blízke svetovej špičke.Ekonomicky sú na tom tak,že k ním na koberec chodí aj Americký prezident aj EU.Čo sa týka technológie,tak je jedna vec kopírovanie ale druhá vec je že tie technológie dokážu aj zaviesť do praxe,čo bolo kedysi uj u nás pred revolúciou problém.Napríklad India, aj keď žile dlhé desaťročia v "demokracii" a je veľkosťou zrovnatelná,tak také výsledky nemá.Niekto môže namietať že to tiahne chudobný vidiek, ale keď je zlý systém tak sa tá ekonomika nedá rozbehnúť o v tomto prípade to neplatí a Čína napreduje ďalej.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
sahidko
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 588
Registrován: 26/7/2010, 20:07

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od sahidko »

Len ten čínsky ekonomický rast je to určitej miery umelý. Napr.každý rok vraj vyrastie v Číne 10 nových miest, len jaksi v nich nemá kto bývať, hlavné ale je že stavebný priemysel rastie všakže. :rotuj:

http://www.youtube.com/watch?v=pbDeS_mXMnM
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Dzin »

Však taky ale začíná mít problémy, kdy nastupujícím generací přestává stačit současný komunistický systém a tak jsou nuceni k další liberalizaci (reformám). Sice se tomu snaží vzdorovat (cenzura apod.), ale prostě současní mladí Číňané už nejsou tak ideologicky svázaní, jako jejich dědové a otcové, u kterých se projevuje úplně stejné tendence. Navíc začínají mít problémy i tam, kde dřív neměli a to u žen, kterým přestává stačit tradiční čínský přístup a chtějí změny. Což se zase nelíbí čínským mužům a s tím, jak má Čína nedostatek žen zde máme další problém. A to není vše. Čína holt nemá na růžích ustláno a jsem zvědaví, jak se to bude vyvýjet dál.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od kenavf »

Možno je tam nejaký zákon o nezasahovaní politiky do ekonomiky.To že sem tam niečo čínskym súdruhom nevyjde je normálne.Mestá duchov(ako na videu) sú všade po celom svete.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od jmodrak »

Takáto, teda skutočne fundovaná analýza na západe neexistuje. Žiadny zákon o nezasahovaní neexistuje, naopak, zákonov o zasahovaní je toľko, že "liberálneho" ekonóma ide šľak trafiť. Cele je to o reálnosti cieľov v konkrétnych podmienkach a zdravom rozume. Nejde však o posledných 20 rokov, je to dlhšie a zložitejšie. Nejakú "zázračnú" analýzu nečakaj a ani ju v západných jazykoch asi nedostaneš. Druhá vec je, že v Číne, rovnako ako napr. Vietname neexistuje komunizmus "československeho" typu. Takže všetky paralely s ČSSR sú k ničomu viz. Dzinov príspevok, vhodný tak do idnes , ako na vážnu debatu. Takže buď presuň téma do hospody, alebo začni študovať sám, napr. koumintang a doktor Sunjatsen, ako to bolo s kapitalistami po roku 49, kultúrna revolúcia, Teng Siao-pching a je ho reformy,hospodársky súboj s Mexikom ( málokto vie, že dielňou sveta malo byť Mexiko a stredná Amerika, len to "liberáli" akosi pohnojili), rozvoj v 80 rokoch, reformy v 90 a vlastne dodnes. Kvalitného materiálu je však málo.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Alchymista »

jmodrak má pravdu - fundovaná analýza zrejme neexistuje, alebo, a to je pravdepodobnejšie, analýzy existujú, ale nie sú dostupné pre verejnosť.
Čínska spoločnosť a kultúra má niekoľko špecifík, ktoré sú v ostrom rozpore s myslením na "západe".

Napríklad západný koncept ľudských práv a konfuciánska morálka číny - v konfuciánskej morálke má človek ako jedinec predovšetkým povinnosti a až potom práva - predovšetkým má povinnosti voči bohom (prenesene voči spoločnosti a obecnej morálke), povinnosti voči predkom a povinnosti voči "cisárovi" (teda voči svojej krajine a jej vláde) - a až keď si tieto povinnosti plní a splní, môže sa dožadovať nejakých práv pre seba a vyžadovať niečo od spoločnosti. Teda jedincovi neprináležia prakticky žiadne práva "prirodzene", či len na základe toho "že existuje" - najprv musí niečo užitočné pre spoločnosť urobiť a tým si nejaké "právo" voči spoločnosti zaslúžiť.
Tento systém bol v dávnejšej minulosti dotiahnutý do formy, že povinnosti voči spoločnosti sa vzťahovali aj na bohov - a boh (jeho socha, samozrejme), ktorý si neplnil povinnosti a dopustil nešťastia na mesto, kde bol patrónom, bol po náležitom vyšetrovaní (skúmalo sa, či sa obyvatelia nejako voči bohom neprevinili) vyvlečený na pranier, zbičovaný a odtiahnutý späť do chrámu. Ak sa nepoučil, bol zosadený, socha bola vyhodená na smetisko a vo funkcii bol nahradený iným.

Druhý zaujímavý koncept v čínskom myslení je koncept vlády ako "mandátu nebies". Vládca je držiteľom mandátu nebies, teda v podstate oprávnenia vládnuť, len dovtedy, dokiaľ krajina prosperuje. Keď krajina prosperovať prestane, je to znak, že vládca stratil mandát nebies a má byť nahradený iným vládcom, ktorý má pre seba možnosť získať mandát nebies. Proti vládcovi - držiteľovi mandát nebies - je v čínskom myslení vzbura neprípustná, a naopak, pokiaľ vládca mandát nebies stratil, je odpor proti nemu morálnou povinnosťou (je "nehodný" vládnuť Číne).
Podľa prieskumov sa dnes väčšina číňanov domnieva, že terajšia čínska vláda je stále držiteľom mandátu nebies.

Ďalším zaujímavým javom v Číne je koncept vlastníctva, predovšetkým vlastníctva pôdy (pozemkov). Na západe je vlastnícke právo k pôde majetkom "jednotlivca" (alebo skupiny), ktorý je jej výhradným a jediným vlastníkom. V Číne je vlastnícke právo k pôde (už pár tisícročí) výhradným majetkom štátu či spolonosti a jednotlivec či skupina má pôdu len v "dlhodobom prenájme" na dobu určitú. Po jej uplynutí sa pôda vracia do vlastníctva štátu. Podstatné je, že obsahom obchodných zmlúv či dedičstva sú len "práva na užívanie" nie "práva vlastnícke" a tie môžu byť podstatne jednoduchšie, v prípade potreby, zrušené - nie je totiž potrebné riešiť náhradu pozemkov.
Predpokladá sa, že tento koncept vznikol v minulosti z potreby budovať rozsiahle zavlažovacie a protipovodňové systémy.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Hospodářská a vojenská studie Číny

Příspěvek od Lord »

Šlo by polemizovat, jak silný vliv konfuciusmu je na jednotlivé vrstvy čínské společnosti, nicméně toto učení působí na lid 2000 let. Respekt si to určitě zasluhuje. A možná, že zažije svou velkou obrodu, protože dokáže udržet vnitřní klid. Co se týče hospodářské soustavy, tak ta přešla od socialismu ke kapitalismu, bez nějakých větších "šokových terapií". Samozřejmě problémy jsou, jak sociální, tak se třeba nekouká v překotném růstu moc na ekologii. To se může Číně v budoucnosti vymstít. Velká populace, potřeba zdrojů, růst požadavků občanů to vyžaduje buď skromnost nebo expanzi. Mluví se o tom, že ještě naše generace zažije přesun světové moci. Zda se to obejde poklidně nebo zřinčením zbraní je otázka. Celkem bez problémů se z dnešního "trpaslíka" může do roku 2040 stát kolos překonávající svým hospodářským výkonem Spojené státy a Japonsko dohromady.

Obrázek

Nesmí draze nakupovat například ropu. Musí si zajistit přístup k Íránu, nebo naopak je "odstřihnout". Po vojenské stránce musí situaci střežit americké námořnictvo, předsunuté základny a vzdušné síly v západním Pacifiku. To způsobuje pochopitelně napětí s Čínou, která modernizuje svoji armádu a námořnictvo, ale přitom mluví jen o defenzivních snahách. Jenže my víme o "velkém množství" pokročilých raket, nových útočných ponorkách, dálkových systémech protivzdušné obrany a schopnosti vést elektronickou válku.

Když se podíváme na ekonomický výkon Číny přepočtený na jednoho obyvatele, zjistíme, že i přes svůj vysoký hospodářské růst v minulých letech, patří celá země stále ještě mezi rozvojové ekonomiky. Obyvatelé Spojených států jsou zhruba 30krát bohatší než Číňani a Evropani platící eurem dosahují zhruba 20krát většího výkonu. "Bohatství" západního světa či Japonska se proto nepodaří Číňanům dohnat dříve než za 60 let.
Existuje tady ale ještě jeden způsob, kterým si Číňani mohou dopomoci k relativně rychlejšímu bohatnutí (<60let). Tímto způsobem je posilování čínské měny k americkému dolaru a evropskému euru o průměrných 2-5% ročně. Uměle podhodnocený jüan je totiž výborným dopingem čínského exportu a je tedy pochopitelné, že čínští politici nechtějí toto slibně se rozvíjející odvětví ohrozit.
Prudce rostoucí čínský export v posledních letech je proto z nemalé části dílem tohoto měnového dopingu. O ten prý příjde Čína až v bodě, kdy se v útrobách její národní banky začne hromadit neúnosté množství zahraničních měn v čele s americkým dolarem, evropským eurem a britskou librou, získaných díky aktivní obchodní bilanci se zmíněnými regiony (výměnou za jüan).

Zdroj: http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky ... pe=jz-cina

Každopádně Čína finanční rezervy má. Oproti tomu jiné státy mají dluhy, Čína má přebytek. V podstatě má svou vlastní finanční soustavu. Tím si může dovolit velké investiční záměry. Klíčem k tomu jsou tedy ne dluhy, ne odliv zisku a kapitálu do zahraničí, ale úspory. To je podstatný rozdíl oproti např. české ekonomice. I tohle je jeden z důvodů, který liberálové, "kapitalisti" či "demokrati", zamlčují, ale je zásadním úspěchem čínské ekonomiky. Rozdíl proti americkému FEDu, apod.

Pokud se chce někdo podívat do minulosti, tak studie samozřejmě jsou, i české. Jednu takovou připojuji v příloze. Významnější reformy započaly už v roce 1978, předtím se uskutečnovaly společensko-ekonomické experimenty s návraty k relativně normálnímu stavu. Mao je stále uctíván, ovšem od jeho teorií se upustilo. Reformní úsilí probíhá ve stabilním politickém prostředí komunistické diktatury. Pokud se něco nepovede, tak se od toho upouští. Celkově jsou reformy úspěšné. Nejdříve se započalo v zemědělství, systém komun byl nahrazen téměř soukromým vlastnictvím. Ovšem je zde ten princip, jak už uváděl Alchymista, prakticky třicetileté obnovitelné smlouvy o užívání půdy. Kontrola je v podstatě v rukách "komunistů".
U průmyslových podniků je rozhodování v rukách manažerů. Půjčují si hlavně u domácích bank. Překotná privatizace se v podstatě nekonala. Státní podniky zůstaly převážně v rukách státu, ideologický vliv socialistického vlastnictví. Proč privatizovat plynárny, elektrárny, vodárny, intrastrukturu, apod.? V tom není třeba pokroku, to je snadné "podnikání", aspoň u nás se jen přečíslují faktury. Určité změny nastaly až v roce 2000, ovšem nadále zůstává hodně podniků státních. Motorem ekonomického růstu se však stal hlavně nestátní sektor. To se povedlo díky vzniku nových firem a otevření se zahraničnímu kapitálu. Nejdříve to byly různé textilní továrny, hračky, posléze i různé lepší či horší produkty, každopádně pro okolní svět levnější výrobky.
Přílohy
hospodarsky_vyvoj_Ciny.pdf
Solidní studie.
(463.89 KiB) Staženo 304 x
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Dzin »

Problém s Čínou je ale ten (který tu zatím nikdo nezmíni la ani se moc nezmiňuje), že oni neměli možnost isi projít postupným vývojem, jako Evropa, Amerika a spol. Defakto z feudalismu ikdyž možná spíše z ranného neřkuli otrokářství) skočili rovnou do komunismu (nebo socialismu, což se ostatně projevilo i na něm, kdy jen vládnoucí skupina byla nahrazena jinou). Chybí jim tam to mezidobí, kdy se tvoří společenské skupiny, které nejsou spjaty s dosavadní nositelkou moci a díky ekonomickému růstu bohatnou a začínají si díky tomu prisuzovat (a právem) podíl na moci. Tohle se přesně teď děje v Číně. Takže veškeré odkazy na minulost Číny a její společnost jsou v pořádku, ale nesmí se zapomínat na tento v dějinách Číny naprosto nový prvek. Jak se projeví je jen otázka času.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Bax
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 292
Registrován: 23/10/2009, 13:37

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Bax »

Dzin to popsal naprosto přesně v posledním příspěvku.

Čína de fakto v posledních letech dohání ostatní země a proto vykazuje růst. De-fakto když to tak řeknu, jdou z nuly na náš standard (podle měřítek koupěschopnosti je na tom občan ČR a Pekingu stejně - 16k my a 15k Peking - reálné mzdy) a pak bude pokračovat zcela jistě dál. Takže to není (jak zde někdo psal nafouklá bublina, či uměle vytvořený ekonomický růst).

Jejich růst se zpomaluje, protože je logické, že dříve byli u té nuly a lépe se jim dotahovalo. Dnes už budou dotahovat daleko pomaleji, to je jisté a logické. O tom, že se jejich procento růstu snížilo - psali na Novinkách a za tím bylo připsáno, že ČLR má problémy - no... Podíval bych se na to podrobněji.

Je pravda, že vyvezli za méně, než loni (předloni vlastně). Ale pořád je to více než před 4,5,6,10 lety. Navíc je to vztaženo na poptávku, tam kam vyvážejí a pokud se tyto země potácejí v krizi a koupěschopnost obyvatelstva upadá, tak se vyváží méně. A kam vyváží především? Tak kdo tady má větší problém?

A síla Číny tkví hlavně v tom, že i když by to nafouklá bublina byla a splaskla by, tak se zase vrátí tam, kde 2000 let byla - tamní lidé jsou na to zvyklí - poslouchat někoho a žít z mála. Ten pád nebude tak bolestivý. Boháči odjedou pryč a chudí to budou muset spolkout - jako vždy. Rozdíl je ovšem EU a USA - když ty spadnou - nastane mazec, hlavně v konzumní USA.

A že vyrábí šunty - co si objednáte, to dostanete, protože dnešní ekonomika je založena na spotřebě. Proto je velmi výhodné, aby se prachy točily, jinak by to dopadlo jak za komunistů, kdy se vyráběly věci, které vydržely 20 let a obnovovaly/kupovaly se nové méně často. Když se trvanlivost porovná s dnešními a za tu dobu si třeba koupíme v té ceně několi dnešních, vyjde to třeba šul nul, někdy celkově dráž, někdy ne. Ale jde hlavně o to, že jsou lidé zaměstnáni.

Snad si nikdo nemyslel, že ekonomika poroste pořád, obzvláště růst počítaný ku předchozímu roku...

Lord: ty přepočty jako výše HDP/člověka, kupní síla, dluh - jo o něčem to vypovídá, ale musí se to poměřovat v sektoru a orientačně.
Nemůžem říct, že když má ČR HDP lepší o pár set USD jak SR, že jsme teda na tom líp. Zrovna teď jsme my v úpadku oproti nim. Další věc - Čechy Morava - jiné HDP - ale to už jiné země nevidí. A to ale ovlivňuje situaci.
A právě v Číně a těchto lidnatých zemích, kde je několik průmyslových středisek a pak mnoho rolníků, tak toto statistiky značně zkresluje.
Nebo průměrná mzda v ČR - 23 000...
Nelze zde porovnávat vesničana z Číny, který vyžije sám se vším, možná si někde něco vymění vedle ve vesnici. A našeho vesničana, který rozhodně sám nemá šanci.
Proto institut z USA porovnával koupěschopnost člověka v Pekingu, kde jsou sice nejvyšší platy, ale je tam všechno drahé.

Drobnost: Nejvyšší koupěschopnost má Švédsko, 2. nevím, 3. Rakousko a až 4. je USA. ČR je 3 místa PŘED Pekingem!!! Propad, nebo nás ČLR dohání? :smutek:

Tu koupěschopnost počítá nějaký institut v USA na reálné mzdy, takže žádné průměry vymyšlené místní vládou. U nás je to po přepočtu 16 000 Kč.

Tabulka za r. 2012 se mě teď nechce hledat, ale třeba ji někdo má a hodí ji sem.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Alchymista »

V Číne stoja za povšimnutie aj masívne investície štátu do infraštruktúry. Samozrejme, v minulosti "takmer žiadnu" nemala, respektíve to čo bolo vybudované zhruba pred rokom 1990 absolutne nezodpovedá dnešným požiadavkám, takže do dopravnej a informačnej infraštruktúry musí Čína investovať tak či tak.
Lenže, a to je celkom dôležité, čínske tempo budovania železničných tratí (ale i ciest, produktovodov, elektrických a datových sietí) je doslova vražedné - ročne je sprevádzkovaných okolo 5 tisíc kilometrov nových železničných tratí, v aktuálnom päťročnom pláne (2011-2015) má byť vybudovaných celkovo okolo 30 000 kilometrov tratí. Taký rozsah tratí zrejme nie je v Európe za porovnateľné obdobie ani modernizovaných či generálkovaných. Čína sa tak dostane na tretie miesto v dĺžke železnice - za USA (cca 225 000km) a Rusko (cca 125 000km). Samozrejme, na Európu ešte nedosiahne - európske železnice (bez krajín ZSSR) majú celkovú dĺžku železníc cez 260 000km. Napriek vysokému tempu výstavby a značnému rozsahu je železničná infraštruktúra Číny stále nedostatočná (na jeden kilometer trate pripadá viac ako 100km^2 územia - v ČR 8,5km^2, v SR 13,5km^2), železničná sieť je predovšetým v západnej časti krajiny nedostatočná (ale to je zasa hornatá a púštna oblasť s riedkym osídlením). Ostatne, nie tak dávno bola otvorená železničná trať do Tibetu, vybudovaná v mimoriadnych nadmorských výškach cez 3000 metrov.

Podobné je to i v ostatných oblastiach infraštruktúry - vďaka obrovským štátnym investíciám z prebytkov v čase hospodárskeho rastu je budovaná moderná infraštruktúra, čo môže byť veľmi dobrá investícia pre budúce obdobia, kedy sa rast spomalí či celkom zastaví. A vybudovaná moderná infraštruktúra vytvára aj dobré východzie podmienky pre reštart ekonomiky po skončení prípadnej ekonomickej krízy.
Navyše - Čína má obrovský a nenasýtený vnútorný trh (číňanov je cca 1,4 mld) takže má dobrú šancu prečkať obdobie poklesu zahraničného dopytu tým, že sa pokúsi nasýtiť svoj vnútorný trh a tým si zachovať existujúce výrobné kapacity. Samozrejme, je tu problém surovinových zdrojov, predovšetkým ropy a plynu - zabezpečenie týchto zdrojov a prepravných trás je zasa úloha ekonomická, politická a vojenská.

Čo sa týka kvality čínsky výrobkov, ako už napísal Bax - čo si objednáte a zaplatíte, to dostanete. Väčšina "čínskeho šuntu" je totiž obvykle vyrábaná na tých istých zariadeniach a tými istými pracovníkmi, ako značkové výrobky.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Megapole světa

Příspěvek od Lord »

JJ, v tomle je "státní kapitalismus" opravdu výkonný.
Do deseti let má v Číně vzniknout největší město světa, má mít až 100 milionů lidí
Dovedete si představit celé Španělsko v jednom městě? Pokud vám fantazie nestačí, zaleťte se za pár let podívat na jih Číny, kde při ústí Perlové řeky podobná megapole v současné době vzniká. Do pěti let má žít v Kantonu 50 milionů lidí.

Základem vznikající megapole je dvacetimilionový Kanton (Kuang-čou) s už pohlceným Fo-šanem. Po spolknutí devíti menších měst v okolí a zaplnění prostoru mezi nimi by mělo během příštích deseti let vzniknout největší město světa, jehož plocha například dvakrát překoná britský Wales.

ObrázekObrázek

„Chceme města integrovat, aby jejich obyvatelé mezi nimi mohli volně cestovat a využívat v různých oblastech zdravotní pojištění a další výhody. Pomůže to průmyslu a povede to k rovnoměrnějšímu vytváření nových pracovních míst, také veřejné služby budou distribuovány spravedlivěji,“ řekl Ma Siang-ming, šéf úřadu pro plánování výstavby v Tung-kuanu a jeden z hlavních konzultantů ambiciózního plánu.

Mezi městy bude v příštích šesti letech započata výstavba na 150 infrastrukturních projektech za dva bilióny juänů (asi 5,7 biliónu korun). Přibude devět nových železničních tras o celkové délce téměř 5000 kilometrů, pro něž mají platit jednotné ceny. Sjednoceny by podle úřadů mohly být i sazby za elektřinu či pohonné hmoty. Souměstí spojí rychlostní železnice s Hongkongem.

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/2 ... sveta.html
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Polarfox »

Lord píše:Po spolknutí devíti menších měst v okolí a zaplnění prostoru mezi nimi by mělo během příštích deseti let vzniknout největší město světa, jehož plocha například dvakrát překoná britský Wales.
Ať si to užijou, tohle jim fakt závidět nehodlám :)

Na nějaké soudy o Číně je stejně nejrozumnější počkat si pár let či desetiletí. Stejně to vždy bude odhad spojený s troškou toho nadšení a optimismu. Teď je všechno zamženo takovým tím oparem přehnaného obdivu posilovaným vlastní nasraností, ale vylepšit nebo pokakat se tam může cokoli kdykoli.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Lord »

Může stejně jako Kuvajt nebo SAE. To také nejsou modelové demokracie. Jenže přeci je trochu rozdíl. Tamti žijou z ropy, ale Čína produkuje něco i sama. Střední a vyšší třída roste, zatím z toho profituje, tak nemá důvod se zpěčovat. Emigrují spíše ti nejvíce bohatí, kteří chtějí sebe a rodinu ještě lépe zabezpečit. Problémem je i korupce mezi úředníky, ale kde ne, že :lol: Jenže v Číně to aspoň nějak řeší.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Stuka »

Nebyla bych tak nadšená z Číny a jejího ekonomického rozvoje.
Jako spotřebitel si musím kupovat výrobky, které jsou vyrobené v Číně - i když kupuju jenom kvalitnější a značkové věci - s tím nic nenadělám. Jinak bych nemohla kupovat skoro nic. Pokud se ale nenajde někdo anebo něco co tohle nezastaví, tak nevím, kam to až dospěje. Protože ten kdo je ekonomicky nejúspěšnější - ten vládne a diktuje si podmínky. To je stará pravda.
Zatím se Čína chová nenápadně a neagresivně jako usměvavá panda. Pomaloučku ale celý svět zvyká na to, že bez Číny se už nedá obejít. To je přece hrůza.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Lord »

Stuka, asi bych to tady více nerozváděl, nebo toto bude další téma, které skončí v Hospodě. Nelíbí se ti, že Čína expanduje a přitom sama kupuješ jejich výrobky, to je pak těžké. A teď mi řekni (nemusíš odpovídat, je to řečnická otázka), co by jsi dělala, kdyby jsi ty levné věci kupovat nemohla? Kupovala by jsi drahé, nebo žádné. Západní kapitalisti v honbě za ziskem přesunuli výroby do Asie, a na zdejší lidi, se tak trochu zapomnělo. Možná jí časem trochu "přiškrtí", ale spoléhat se na to 8-)
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od skelet »

dříve nebo později začne být i ČLR "drahá", vůči korporacím "troufalejší", a díky své expanzi budou ohrožovat i mocenské postavení některých států. To vše povede k tomu, že se korporace buď samy nebo "domluvě" se svou vládou přesunou do jiných států (Indie, Brazílie, Mexiko, Rusko apod.)
ObrázekObrázekObrázek
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od jmodrak »

Bohužiaľ skelete, to je iba sen "liberálných" a povedzme si otvorene debilných západných ekonómov. Klasický príklad koks. Keď Čína začínala, predávala koks začiatkom 90 rokov 50 dolárov za tonu. Položila 99% čiernouhoľných baní v vtedajšej EU, tuším jedna zostala v Nemecku, aj to sa "ekonómovia" zlostili, že na ňu treba doplácať. To iste čakalo bane a koksovne aj v Čechách a Poľsku. Potom si to "rozmysleli" v Pekingu a na vývoz povolili iba tú časť koksu, o ktorú neprejaví záujem čínsky priemysel. Cena vyskočila na 500 USD a blíži sa k 500 Euro. Čo vlastne zachránilo Sliezske baníctvo a na ne napojené výroby pred smrťou, ale aj napr. "stratové" bane Slovenské. A nikto sa na západe nehrnie obnoviť bane a výrobu. Jednoducho nie je kapitál, nie sú ľudia, jedine že by sa dovážali Číňania :D . Mnohé USA a EU firmy sa vyhrážali presunom, ale keď zistili, čo ich čaká, radšej držia hubu a krok. Nie je to tak jednoduché, ako si to rôzny "odborníci" od zeleného stola predstavujú. Také Mexiko už raz prehralo a nikto iný ho nechce nasledovať. Až bude Čína drahá, tak mi budeme v prd...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od skelet »

Jmodraku problém je v tom, že se to stále všem rentuje a ČLR nikoho mocensky neohrožuje. Takže na nějaké havíře ser... pes, všichni jsou rádi, že to uhlí je pod zemí
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od Stuka »

Lord napsal:
Stuka, asi bych to tady více nerozváděl, nebo toto bude další téma, které skončí v Hospodě. Nelíbí se ti, že Čína expanduje a přitom sama kupuješ jejich výrobky, to je pak těžké. A teď mi řekni (nemusíš odpovídat, je to řečnická otázka), co by jsi dělala, kdyby jsi ty levné věci kupovat nemohla?
Jenom jsem napsala svůj názor , tak nevím proč by to hned mělo skončit v Hospodě. Nemá vždycky smysl vysoukat zde nějaké statistiky, ale svůj názor říct snad mohu.

Neřekla jsem, že se mi nelíbí, že Čína expanduje. Ono to je asi nezbytné, že expanduje vzhledem k jejich demografii, způsobu výroby atd. Jenom se ptám, kam to spěje?
Ekonomicky jednou bude Čína tak silná, že si bude moci diktovat jakékoli podmínky. Celý svět začíná být na ni závislý. To se mi zdá nebezpečné.
Jejich levné výrobky nekupuju. Jasně jsem napsala, že kupuju dražší a značkové věci, ale i ty jsou vyráběné v Číně. Tobě se zdá normální, že všechno na co v obchodě sáhneš má nálepku Made in China? I o tom je třeba psát a hovořit.
Myslím si, že v budoucnu by ve světě měla mít Čína nějakou konkurenci, jinak jsme všichni v háji.

Edit: Jmodrák mně předběhl, ale napsal to jadrně a přesně.
Svět jakoby zlenivěl, protože všechno dodá nebo vyrobí levně a rychle Čína. To se určitě v budoucnu vymstí. A nemyslím teď na to, že by do Evropy napochodovala čínská armáda. Nebude třeba.
ObrázekObrázek
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Terajší čínsky spôsob riadenia krajiny a hospodárstva.

Příspěvek od jmodrak »

Skelete - nerentuje, len s tým nikto nič neurobí, teda mohol by, napr. Rusko a Ukrajina, ale tým sa to rentuje, takže nikto. Koks je iba jeden príklad, ten pes už kadí aj na ostatné oblasti a nie je to len priemysel ale aj bankovníctvo. A ako píše Stuka, k okupácii už armádu na ovládnutie štátu netreba, keď ovládaš banky. Nikto, resp. malo kto vie, čo sa stalo na Islande a kto ho zachránil pred kolapsom, čo sa tam odohralo atď. A to je predobraz EU, pokiaľ by Nemecko z akejkoľvek príčiny mierne zkolabovalo. Ono by to prežilo, my nie. Za hlúposť sa platí, tak sa na to pripravme.
Odpovědět

Zpět na „Čína (ČLR)“