COVID-19 na Slovensku

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Zamčeno
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Julesak »

Z Čadce môžu pokojne denne dochádzať, je to na hraniciach.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17794
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od skelet »

Mluvil jsem v obecnosti. Ten povolávák nemá moc smyslu. Můžeš apelovat na patriotismus, ale to je tak vše. Pochopitelně ho (ji) můžeš pak zatknout, když navštíví své rodiče na Slovensku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Julesak »

Veď práve.
Ako u jeb..tých na dvore.

Nech je kríza akákoľvek závažná, slovenská vláda by ju dokázala zhoršiť.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od kenavf »

skelet píše:Zajímalo by mě jak by někdo donutil splnit doktora (sestru) povinnost nástupu do slovenské nemocnice, když pracuje a tedy i žije v cizině.
Keď má zdravotník "trvalý pobyt na Slovensku" a počas " núdzového stavu".
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 1uyZBZ4qI4
Asi je to ten článok IV.
Niečo obdobné bude určite aj v Česku.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od niko »

Tak smsky do Ciech sa posielali tusim minuly tyzden nie ? Ze je zdravotnicky personal vitany. Vraj par ludi aj prislo.

Skelet: masivne testovanie zdravotnickeho personalu na jednej strane odcerpa personal, na druhej znizi aj mnozstvo nakazenych v nemocniciach. U nas je ludi nakazenych v nemocniciach 46 % zo vsetkych. Cize bude menej lekarov, ale bude aj menej roboty.

Inak co tu melete o minach na hraniciach. Ked niekto nebude moct vycestovat to uz hned znamena, ze hranicu obtiahneme dratmi ? A ked zdravotnikom nakazeme pracovat, tak vsetci utecu ? Ale no tak, schladme hlavy. Ocividne je tu sami odbornik. Studenti urcite neodchadzaju preto, lebo stvrtina studentov na slovenskych medicinach su cudzinci, alebo ze niekolko tisic Slovakov studuje hlavne na ceskych ale aj rakuskych medicinach. Alebo, ze pre nich nie su tabulkove miesta na normalnych oddeleniach, len niekde v riti v Hornej Dolnej vseobecneho robit. Alebo, ze si ich nemenovana spolocnost zaviaze na 5 rokov a presuva si ich medzi svojimi nemocnicami ako vojakov. Vsetci sa urcite zbalia kvoli tym opatreniam z Covidu. :roll: Hlavne, ze sa dnes velmi vysoke percento (minimalne v BA a MT) dobrovolne hlasi do nemocnic, kde uz aj brigaduju.

Julesak sorry, o obcianskej neposlusnosti tu diskutovat nebudem, vlakno je o niecom inom. Ved 17nacteho mate aj tak prevrat nie ? :lol:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od niko »

kenavf píše:
skelet píše:Zajímalo by mě jak by někdo donutil splnit doktora (sestru) povinnost nástupu do slovenské nemocnice, když pracuje a tedy i žije v cizině.
Keď má zdravotník "trvalý pobyt na Slovensku" a počas " núdzového stavu".
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 1uyZBZ4qI4
Asi je to ten článok IV.
Niečo obdobné bude určite aj v Česku.
Otazne je, ako to je so studentami- cudzincami. Stat moze teoreticky nariadit pracovnu povinnost univerzite ako institucii, ale ta moze povolat asi len obcanov svojho statu.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Julesak »

Koľkí by prišli po schválení tebou navrhovaných opatrení?

A áno, znamená. Sloboda pohybu je jedno zo základných práv a slobôd.
Covid je epidémia, kríza. Nie je to koniec sveta ani dôvod demolovať ústavný poriadok.
Dobrú noc, veľa zdravia a pevné nervy. :up:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od niko »

Julesak: Myslim, ze diskutujes o teme, o ktorej vela nevies. A mrzi ma, ze si moj navrh opatreni pochopil ako nevhodnu reklamu pre slovenskych zdravotnikov, aby sa vratili domov. S tymto to nemalo nic spolocne. Slovenski zdravotnici v zahranici a reforma zdravotnictva je uplne ina kapitola. Tiez nariadenie pracovnej povinnosti pocas mimoriadneho stavu, ako ti tu zdokladoval kenavf, nie je porusovanim tvojho ustavneho prava. A nemas teda ani len moralne pravo na obciansku neposlusnost. To, ze sa ti to nepaci plne chapem, ale to je asi jedine, co s tym mozes robit. Alebo ist demonstrovat, este, no.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17794
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od skelet »

Kenavf: píšu jak donutíš občany SR pracující a žijící mimo SR, aby se vrátili zpět. Vypíšeš na ně mezinárodní zatykač?
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od kenavf »

Mňa zaujalo to ako sa vo všeobecnosti rozprúdila debata o slobodách len kvôli tomu že nám chce niekto brať trocha "mokrého z nosu". Už sú z toho konšpirácie hodné Iluminátov. A to pritom nemáme okrem 3R žiadne iné aktívne opatrenie na to aby sme s koronou trocha zabojovali(vrátili ju na štartovaciu dráhu).

Si teraz predstavte že by sa vyskytlo iné nebezpečie a boli by nám rozoslané povolávacie rozkazy. :-?

Holt, demokraciou k záhube!
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od kenavf »

skelet píše:Kenavf: píšu jak donutíš občany SR pracující a žijící mimo SR, aby se vrátili zpět. Vypíšeš na ně mezinárodní zatykač?
To musíš napísať na okresný úrad do Čadce, ako to urobili.
Ja to netuším ako im to predávali do ruky/oznamovali. A či to bol presne ten prípad čo popisuješ.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17794
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od skelet »

Takže jen hospodské bouchání do stolu. Chápu.
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od kenavf »

skelet píše:Takže jen hospodské bouchání do stolu. Chápu.
Jaké hospodské bouchání, tých sedem zdravotníkov to nariadenie z Okresného úradu reálne dostali a spomínal to aj Matovič na tlačovke.
https://dennikn.sk/minuta/2135032/
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Julesak »

niko píše:Julesak: Myslim, ze diskutujes o teme, o ktorej vela nevies.
Ďakujem za starostlivosť, myslím že som OK.
niko píše:Tiez nariadenie pracovnej povinnosti pocas mimoriadneho stavu, ako ti tu zdokladoval kenavf, nie je porusovanim tvojho ustavneho prava.
Vážne? A niečo také som tvrdil kde, prosím? Treba sa naučiť nielen písať, aj čítať.

S čím mám problém od začiatku, sú dva tvoje nezmyselné a nevykonateľné nápady:
niko píše:Preco zakazat hromadne akcie a stretavanie sa zdravotnikom na rok ? Teda aj potom, ked mimoriadny stav pominie ?
Vláda môže v rámci núdzového (výnimočného, vojnového etc) stavu niektoré práva obmedziť, resp. nariadiť určité povinnosti.
Núdzový stav môže trvať max. 90 dní, výnimočný 60 dní s predĺžením o ďalších 30 ak si dobre pamätám.

1) Zhromažďovanie:
Kto všetko bude zdravotník? Obchoďák z farmafirmy? Zubný technik? Nie?

Len personál nemocníc a DSSiek? Aj údržbári a upratovačky? Predavači v nemocničných bufetoch, kuchári v jedálňach?
A čo ich rodinný príslušníci? Tí sú na tom ako?

2) Cestovanie:
núdzový stav umožňuje:
" obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie" - čl.5, písmeno g.

Ešte stále ti nedochádza aké nezmysly vymýšľaš?
Ktoré navyše slovenskému zdravotníctvu, ktoré by malo byť schopné fungovať aj po pandémii, spôsobia len a len problémy navyše?
kenavf píše: Ja to netuším ako im to predávali do ruky/oznamovali. A či to bol presne ten prípad čo popisuješ.
Myslím, že skelet sa pýtal na to, ako to vynútia, nie ako im to oznámia.
kenavf píše:Mňa zaujalo to ako sa vo všeobecnosti rozprúdila debata o slobodách len kvôli tomu že nám chce niekto brať trocha "mokrého z nosu".
To nie je žiadne mokré z nosa - teda to čo tu navrhuje niko. Ale nebezpečné výmysly, ktoré spôsobia viac škody ako úžitku.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od niko »

Julesak: Jasne, tym, ze lekar nepojde na dovolenku k moru (alebo teda pojde do karanteny a na test po) poskodim slovenske zdravotnictvo na roky dopredu. Väcsiu hlupost som uz dlho nepocul. :mrgreen: Ale ok Julesak, ale aby sme to uzavreli. V zdravotnictve ocividne ani nepracujes, ani nemas prehlad. Mat svoj nazor je urcite chvalohodna vec a akceptujem, ze nase nazory sa rozchadzaju. Ale je to ako keby som sa s ucitelkou slovenciny bavil o pancierovani T-80 a nikam to nevedie. Ked sa raz postavis od klavesnice a pojdes sa pozriet do tych rizikovych nemocnic, teda ak ta tam pustia, mozno nazor zmenis. A mozno nie a budes dalej bluznit o obcianskej neposlusnosti podobne jak kokotlebovci na fejsbuku. Tak hlavne, nech sa ti dari a si zdravy. Drz sa.
skelet píše:Kenavf: píšu jak donutíš občany SR pracující a žijící mimo SR, aby se vrátili zpět. Vypíšeš na ně mezinárodní zatykač?
Neviem, ako je to so zdravotnikmi pocas nudzoveho stavu, ale pri vojenskom povolani je neuposluchnutie nastupu do posadky trestne, kedze aj v zalohe si stale vojak. Cize pri vojakoch by to bol mozno aj ten medzinarodny zatykac.
kenavf píše:Si teraz predstavte že by sa vyskytlo iné nebezpečie a boli by nám rozoslané povolávacie rozkazy. :-?
Polovica naroda by skoncila v Rakusku, alebo Cesku. :lol: Ale nie srandujem. kenavf vezmi si ako sa zmobilizovali dobrovolnici pocas testovania. A par ich tu mame aj na fore. Tym ludom patri fakt nas respekt. Myslim, ze mame stale dost vela ludi, ktori su ochotni pracovat za verejne blaho. Ergo, asi ani pri tej mobilizacii by to nebolo az take hrozne.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Julesak »

niko píše:Julesak: Jasne, tym, ze lekar nepojde na dovolenku k moru (alebo teda pojde do karanteny a na test po) poskodim slovenske zdravotnictvo na roky dopredu. Väcsiu hlupost som uz dlho nepocul. :mrgreen: Ale ok Julesak, ale aby sme to uzavreli. V zdravotnictve ocividne ani nepracujes, ani nemas prehlad. Mat svoj nazor je urcite chvalohodna vec a akceptujem, ze nase nazory sa rozchadzaju. Ale je to ako keby som sa s ucitelkou slovenciny bavil o pancierovani T-80 a nikam to nevedie. Ked sa raz postavis od klavesnice
Nemusím pracovať v zdravotníctve aby som vedel, že to čo ty navrhuješ (teda nie núdzový stav či pracovná povinnosť, tak ako je v ňom uvedená, ako si sa mi snažil podsunúť) je
a) nič neriešiace
b) z dlhodobého hľadiska škodlivé
c) veľmi pravdepodobne protiústavné
niko píše:Tym ludom patri fakt nas respekt. Myslim, ze mame stale dost vela ludi, ktori su ochotni pracovat za verejne blaho. Ergo, asi ani pri tej mobilizacii by to nebolo az take hrozne.
Áno, patrí im rešpekt. Aj vojakom, policajtom, hasičom určite.
Dokonca aj tá mobilizácia by bola OK, ak by sa realizovala právne čisto.

Ale tie dva tvoje nápady, nie.

Inak, kokotlebovci sú OK, a obyvateľ osady nebol? ts ts ts... No, dobre teda.
Drž sa tiež.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od niko »

Julesak píše: a) nič neriešiace
b) z dlhodobého hľadiska škodlivé
c) veľmi pravdepodobne protiústavné
Ved pisem, ako ucitelka slovenciny o pancierovani T-80. :lol:
Julesak píše: Áno, patrí im rešpekt. Aj vojakom, policajtom, hasičom určite.
Nepochopil si. Samozrejme, ze patri respekt aj vojakom, policajtom a hasicom. Dobrovolnici, ale aj napr. DHZ su ale ludia, ktori tam sli dobrovolne a nemuseli.

Inak, kokotlebovci sú OK, a obyvateľ osady nebol? ts ts ts... No, dobre teda.
Co to zase ? :lol: Ja ta prirovnavam ku kokotlebovcom, pretoze oni cely cas na fejsbuku bubnuju za obciansku neposlusnost, rovnako ako ty tu. O obyvateloch osady som nikde nic nepisal.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od kenavf »

Julesak píše:..
c) veľmi pravdepodobne protiústavné
..
Dokonca aj tá mobilizácia by bola OK, ak by sa realizovala právne čisto.
..
Ono to dosť vyzerá že naša Ústava (a Ústavy ostatných okolitých štátov) nie je dobre napísaná pre situáciu keď vznikne nejaká kríza.
Keď je kľud tak je v pohode. :twisted:
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od niko »

A tak hlavne nevieme, ci to protiustavne je. Napisal to Julesak na vojenskom hobby fore, cize je to nazor jednotlivca laika. Tak tak treba k tej informacii pristupovat. Ked to superliberalne Norsko mohlo aplikovat, neviem preco by sa to nedalo u nas. Ale suhlasim, ze by to bola otazka na pravnika, ako nieco podobne urobit. Nakoniec ako aj vsetky ostatne opatrenia. V najhorsom pripade tu sme tu stale este mali alternativu povinnej 5 dnovej karanteny a PCR testu, co ako vsetci vieme protiustavne nie je.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Julesak »

niko píše:Ved pisem, ako ucitelka slovenciny o pancierovani T-80. :lol:
Ale trt makový.
a)b) aj c).
niko píše: Nepochopil si. Samozrejme, ze patri respekt aj vojakom, policajtom a hasicom. Dobrovolnici, ale aj napr. DHZ su ale ludia, ktori tam sli dobrovolne a nemuseli. .
Veď som písal to isté :rotuj:
niko píše:Ja ta prirovnavam ku kokotlebovcom, pretoze oni cely cas na fejsbuku bubnuju za obciansku neposlusnost, rovnako ako ty tu. O obyvateloch osady som nikde nic nepisal.
K osadníkom som ťa svojho času prirovnal ja, a na to si sa veľmo urazil :mrgreen:
Tak som rád, že už nie si taký utlocitný, a nemusím na to brať do budúcna ohľady.
kenavf píše: Ono to dosť vyzerá že naša Ústava (a Ústavy ostatných okolitých štátov) nie je dobre napísaná pre situáciu keď vznikne nejaká kríza.
Ústava je písaná celkom dobre. Samozrejme, musí byť písaná všeobecne. A áno, limituje možnosti vlády pri obmedzovaní práv občanov, a je to tak správne.

EDIT:
niko píše:A tak hlavne nevieme, ci to protiustavne je. Napisal to Julesak na vojenskom hobby fore, cize je to nazor jednotlivca laika.
Áno, je to tak, a ak sa nemýlim aj som to tak písal, že je to môj názor - všetky tri body vyššie.
niko píše:Ked to superliberalne Norsko mohlo aplikovat, neviem preco by sa to nedalo u nas.
Pozri, ja neviem, čo a ako majú v Nórsku či inde, a ani ma to až tak veľmi nezaujíma, nepadnem z toho na zadok lebo to je nórske.
niko píše:Ked to superliberalne Norsko mohlo aplikovat, neviem preco by sa to nedalo u nas.
Doporučujem si pozrieť, aké obmedzenia slobody umožňuje sl. ústava v čase vojny, vo vojnovom stave, vo výnimočnom stave či v núdzovom stave.
Občania nie sú majetok štátu, naopak.
niko píše: V najhorsom pripade tu sme tu stale este mali alternativu povinnej 5 dnovej karanteny a PCR testu, co ako vsetci vieme protiustavne nie je.
A niekto tu tvrdil niečo iné?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Zamčeno

Zpět na „Aktuality“