Stránka 1 z 1

Italská armádo kam kráčíš?

PříspěvekNapsal: 9/7/2018, 10:49
od Rase
Itálie nemá zájem o další letouny F-35

Nová italská vláda nemá zájem o nákup dalších letounů F-35, prohlásila ministryně obrany Elisabetta Trentaová z Hnutí pěti hvězd. Rovněž vyloučila podepsání nových kontraktů za účelem nákupu F-35. Rovněž hodlá přezkoumat stávající kontrakt z roku 2012, na nákup 60 F-35A a 30 F-35B. "Už nekoupíme žádné další letouny F-35," uvedla v rozhovoru pro televizní síť La7 Trentaová. "Zvažujeme co dělat se stávajícím již platným kontraktem," dodala italská ministryně obrany. Hnutí pět hvězd, které se stalo ve volbách nejsilnější stranou, podrobilo mimo jiné F-35 kritice s tím, že stroje 14 miliard dolarů za 90 F-35 představuje pro Itálii příliš velkou finanční položku. Na druhé straně řekla, že případné zrušení kontraktu by stálo Itálii nakonec více než jeho udržení, protože vycouvání z něho by mohlo vyústit ve vysoké finanční penále, což by samozřejmě byla zátěž pro italský rozpočet. Rovněž by to nepřispělo k dobrým vztahům s USA, protože Itálie má jako jediná evropská země mimo USA montážní linku strojů F-35B v italském výrobním závodě Cameri. Italskou vládou vlastněné zařízení konečné montáže (FACO) v Cameri je provozována společnostmi Alenia Aermacchi a Lockheed Martin. FACO zařízení v Cameri je jediným montážním závode mimo území USA, výroba zde začala v červenci 2013. V roce 2017 zde byl vyroben první letoun a má zde být vyrobeno 30 F-35B pro italské námořnictvo, letectvo a také nizozemské vzdušné síly. První F-35A převzalo italské letectvo 3. prosince 2015 a předání prvního kusu postaveného mimo USA se konalo na italské letecké základně Cameri, kde se kompletují. Letoun byl následně letecky přepraven na leteckou základnu Luke Air Force Base v Arizoně, kde italští piloti trénují.

http://www.la7.it/omnibus/video/elisabe ... 018-245865
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 60746.html
http://www.vita.it/it/article/2018/06/0 ... ta/147097/
https://www.avvenire.it/attualita/pagin ... rdieri-f35


Re: Italská armádo kam kráčíš?

PříspěvekNapsal: 25/7/2018, 11:03
od Rase
Nákup prvních vozidel Centauro II

Italská společnost Iveco Defence Vehicle dodá italské armádě prvních 10 vozidel Centauro II za celkem 159 mil dolarů. Celkem je v plánu pořídit minimálně 136 těchto vozidel. Nové vozidlo nabízí, oproti svému předchůdci, lepší pohon, senzory, ergonomii, komunikaci, palebnou sílu a ochranu osádky. Rovněž nabízí vynikající taktickou a strategickou mobilitu, díky až třikrát nižší hmotnosti, než v případě konvenčních tanků. Velice zajímavý je především kanón ráže 120 mm L/45 o délce 5,4 m, který byl upraven z tanku Ariete, aby jej bylo možno použít na mnohem lehčím vozidle - rovněž má nižší zpětný ráz. V rozměrné věži se v nabíjecím automatu nachází šest nábojů. Prostor s municí v zadní části věžě je od posádky oddělen pancéřovou přepážkou. V zadní části vozidla se nalézá další zásoba munice, přesný počet ale není znám. Původní vozidla Centauro budou uloženy do rezervy, prodány nebo využity jako zdroj náhradních dílů.

https://www.militarybox.cz/news/prvni-v ... ou-armadu/

Obrázek

Re: Italská armádo kam kráčíš?

PříspěvekNapsal: 16/8/2018, 11:49
od Rase
Možné obnovení vojenské služby

Podobně jako ve Francii a Německu, se o možnosti obnovení vojenské služby, začíná diskutovat i v Itálii. Italský ministr vnitra Matteo Salvini zmínil, že dle jeho představ by měla trvat šest měsíců, být na regionální bázi a měla by mladé lidi naučit zacházet se zbraněmi a posílit jejich vlastenectví. Služba by mohla být buď vojenská, anebo civilní, tedy pomáhat v případě přírodních katastrof jako zemětřesení či povodně. proti jeho návrhu se již vyjádřila ministryně obrany Elisabetta Trentaová, která označila Salviniho návrh za romantiku. Prý nejde o finanční stránku projektu, ale především o to, že v dnešním digitalizovaném světě je nutné disponovat vysoce profesionálními ozbrojenými silami a na to půl roku zdaleka nestačí. Pochybnostmi se netajil ani generál Claudio Graziano, šéf generálního štábu italských ozbrojených sil nebo politolog Angelo Panebianca. Ten zmiňuje, že vojenská služba měla dříve rovněž význam v tom, že se nejeden mladý muž naučil mluvit italsky a přestal používat výhradně dialekt. Rovněž mělo smysl poslat mladíka ze Sicílie do Turína, aby viděl trochu jiný svět, a stejně tak mladík z Padovy se mohl v Apulii zbavit některých zbytečných předsudků vůči Jihoitalům. Ale dnes, se díky televizi, internetu a jiným vymoženostem dramaticky zkrátily vzdálenosti mezi lidmi, povinná základní služba je tak věcí minulosti. Osobně si myslím, že pokud by měla vojenská služba především integrační smysl, s cílem naučit mladé lidi jednotě a sounáležitosti, tak jako je plánována ve Francii, tak by se nemuselo jednat o špatný koncept ani pro Itálii.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... odily.html

Obrázek