Ideálna štruktúra OSSR

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Problem je v tom, ze armada nie je len vediet strielat a skryvat sa a pochodovat. Pokial nie si mesiac zavrety v kasarnach a mas len trojdnovy kurz, nie si vojak ale len ozbrojeny civil. Clovek na nauci vystrelit, ale nechape postupnost rozkazov, system fungovania armady, svoje prava a povinnosti, nenadobuda spolocenske väzby na spolubojovnikov, poddostojnikov atd. atd. V podstate vznika klasicky kannonenfuter, nic ine.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Hektor »

Ved práve o kanonenfuter ide. OS ako také by nemuseli poskytnúť v podstate nič, takto by lacno získali ten mobilizovatelný kanonenfuter ktorý vie vystreliť, skrývať sa.
Rozumieť rozkazom, postupnost rozkazov, system fungovania armady, svoje prava a povinnosti sa naučí čítaním a pozeraním videí. Ak nenaučí, neprejde testom.

Ako tak čítam tak u nás sú AZ cvičené na doplnenie súčasných útvarov ktorím chýba personál. = suplujú profesionálov.
V mojej predstave by to bola naozaj iba "informovaná"civilná časť obyvateľstva.
Ak prejde skúškou môže dostať nejakú hodnosť a príspevok + úlohu v prípade vojny kde sa hlásiť.
A možnosť sa ďalej vzdelávať.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Hektor píše:Rozumieť rozkazom, postupnost rozkazov, system fungovania armady, svoje prava a povinnosti sa naučí čítaním a pozeraním videí. Ak nenaučí, neprejde testom.
:D Toto urcite neziskas pozeranim videi, ver mi. To ziskas len tym, ze na teba nejaky neandertalec bude tri krat denne vrestat, budes vstavat 5,30 rano a v modrych teplakoch cvicit v januari na buzeraku a budes jest zmrznute rybacie konzervy v pol metrovom snehu na strelnici v lese. :lol: Ten mesiac vycviku, pre mna nech aj mozno aj 3 tyzdne proste treba. Uprimne si myslim, ze je to viac o mentalnom prenastaveni cloveka, ako o tom naucit ho vystrelit s pusky.

Ale nejaka vojenska predpriprava, ako naznacujes, urcite nie je zly napad. Nasledne by sa dal skratit vycvik povedzme z mesiaca na 3 tazdne, alebo tak podobne. To je v case vojny urcite na nezaplatenie. Pocas socializmu existovali tzv. vojenske katedry, kde studenti ostavali raz do mesiaca na vikend na v meste stuii a stravili ho prednaskami, alebo praktickym cvicenim. Nasledne sa im skracovala vojna. Taktiez gardisti za 2. sv cez vikendy cvicili nepravidelne svoje vybrane jednotky - caty, roty, posielali ich do roznych kurzov do Bojnic atd. Taky ten civilno-vojensky vycvikovy system tu uz teda v minulosti bol.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Hektor »

Už vidím ako v dnešnej dobe ten profesionál vstáva o 5:30 len aby išiel zobudiť niekoho kto mu povie že ho jebe a ide domov.
Ani len ten sneh nemáme.

Výcvik AZ je u nás 12 týždňov. Keby som nezamestnaný, idem do toho. Bolo by o mňa 3 mesiace postarané s tým že vyhodiť ma si nedovolia lebo sú radi že sa niekto hlási.

A to som ešte vzácna povaha že od detstva som učení plniť rozkazy a to od autority aj seberovných, síce niekedy až nehorázne pindám ale plním :D
Naopak ak sa mi pokúsi rozkazovať niekto kto mi nesiaha po členky dopadne veeeelmi zle. A tak to bolo v škole u rodičov, trénerov.
A myslím že väčšina ludí sa dnes už nenechá proste zlomiť a nebude bezducho plniť rozkaz.
Ak mne tréner po dni v práci a 18 km na biku cestou na tréning povedal ideme behať tak som mu odpovedal dobre Peťo ale celú cestu budem nadávať.
A 12,5 km som nadával :lol:
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Vestly »

Neandrtalci budu kludne kricat aj v zakopoch :D

Urcite by nebolo od veci spracovat niekolko druhov vycviku. Od 2 tyzdnoveho az po 8. V pripade nudze by niekolko tisic ludi (napr. niektori drzitelia zbrojnych preukazov) preslo len tym najkratsim vycvikom, zatial co zvysok by prechadzal 4, 6 ci 8 tyzdennym vycvikom.

A co sa tyka policie, prakticky vacsina policajtov by mohla ist hned k bojovym jednotkam, kedze k policii, resp. k VP by boli povolani vsetci byvali policajti.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Hektor píše:Už vidím ako v dnešnej dobe ten profesionál vstáva o 5:30 len aby išiel zobudiť niekoho kto mu povie že ho jebe a ide domov.
Vidis a to je to caro armady. Ze clovek nejde domov, ale do basy. :lol:

Hektor píše:A to som ešte vzácna povaha že od detstva som učení plniť rozkazy a to od autority aj seberovných, síce niekedy až nehorázne pindám ale plním :D
Naopak ak sa mi pokúsi rozkazovať niekto kto mi nesiaha po členky dopadne veeeelmi zle. A tak to bolo v škole u rodičov, trénerov.
A myslím že väčšina ludí sa dnes už nenechá proste zlomiť a nebude bezducho plniť rozkaz.
Ak mne tréner po dni v práci a 18 km na biku cestou na tréning povedal ideme behať tak som mu odpovedal dobre Peťo ale celú cestu budem nadávať.
A 12,5 km som nadával :lol:
Co ti na to mam povedat. Ked mas problem s autoritami, nechod do armady, tam je to presne o tom. :lol: Sice sa to nenaucis sa to testami a instruktaznymi videami, ale armada ma starociami zdokonalovany system, ako vediet spracovat kazdeho. :wink:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Vestly píše:Neandrtalci budu kludne kricat aj v zakopoch :D

Urcite by nebolo od veci spracovat niekolko druhov vycviku. Od 2 tyzdnoveho az po 8. V pripade nudze by niekolko tisic ludi (napr. niektori drzitelia zbrojnych preukazov) preslo len tym najkratsim vycvikom, zatial co zvysok by prechadzal 4, 6 ci 8 tyzdennym vycvikom.

A co sa tyka policie, prakticky vacsina policajtov by mohla ist hned k bojovym jednotkam, kedze k policii, resp. k VP by boli povolani vsetci byvali policajti.
Vestly policajti uz individualnym vycvikom neprechadzaju. Oni uz su sucastou ozbrojenych zborov. Uz len cvicia ako kompaktne jednotky.

Co sa tyka delenia podla schopnosti (strelci, parasutisti, karatisti, radiotechnici, potapaci ...) tak to prebieha az po zakladnom vycviku. Ten je pre vsetkych rovnaky. Mozno by sa ale dal diferencovat na zalozakov pre armadne jednotky a zalozakov pre nejake teritorialne jednotka na baze milicie.
Naposledy upravil(a) niko dne 31/1/2020, 11:01, celkem upraveno 1 x.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Hektor »

niko: Evidentne nechceš rozumieť, tak ešte raz:
Toto by bol systém pre nevojakov, ktorý by z nich mal vytvoriť mobilizovatelnú skupinu obyvateľstva.
Takže žiadne že do basy ale domov pretože nieje vojna a nieje vojak.
Aktuálne AZ považujem za fiasko:
- nezáujem o účasť v nich
- z prvého kurzu sa podarilo 146 dobrovoľníkov otráviť jedlom, čo určite "pomohlo" ďalšiemu náboru.
- AZ niesú záloha ale niečo ako dobrovoľný hasiči.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Hektor, pozri. My uz tu taku "mobilizovatelnu cast obyvatelstva" ako pises mame. Volaju sa zaloznici. Akonahle prekrocis branu kasarni a vystavia ti v jedalni vojensku knizku (hoci len na mesiac vycviku zaloh) si sucastou brannej moci a v tomto pripade sa dobrovolne vzdavas casti tvojich obcianskych prav. Takze take, ze sa jedneho dna postavis a odides tam proste nefunguje. Jedine, ze sa chces porozpravat s vojenskou policiou. :lol:
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Hektor »

A kde sú tý záložníci? Ked od ročníku 1987 nikto nebol odvedený?
Myslíš generáciu čo má teraz 33 a viac, tak to majú peknú smolu.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Sucasni zaloznici su:
1. ludia, ktori este absolvovali PVS do roku 2005
2. vojaci a policajti vyradeni z aktivnej sluzby
3. ludia, ktori absolvovali DVP od roku 2017
4. ini

Z mojho pohladu namiesto nejakeho vymyslania postupov, by sa mali vytvorit dva druhy vojakov. Jeden plnohodnotny DVP a jeden milicionar (vzor Rakusko). Vojak DVP absolvuje vycvik a bude zaradeny do zaloh, alebo AZ. Vojak milicionar absolvuje skrateny vycvik a bude zaradeny do lokalnych jednotiek milicie (domobrany) v regionoch a precvicovany ako AZ raz rocne jeden-dva vikendy.
asdfr
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 19/1/2020, 15:55

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od asdfr »

niko > Absolvoval si PVS po tom roko 2000 alebo mas predstavu o urovni vycviku v tych rokoch ?
Ja som bol na PVS na rok v roku 2000. Mozno ten vycvik bol inde iny, ale ja som bol u letectva. Naposledy som z 58 strielal v primaci. Potom dalsich 11 mesiacov som mal samopal v ruku mozno 3,4 razy, ked bol poplach a to samozrejeme prazdny. Za celu vojnu som zo samopalu vystrelil 6 ostrych nabojov a to v primaci. Teraz by som ani ten samopal nedokazal nabit. Na rote sme mali PŠ-karov radistov, spojarov a tak. Vecsina z nich radiostanicu naposledy videla na PS-ke. Celu vojnu si viacej nezapipali.
Brat, ten siel na 9 mesiacov. Ma SDZ a je zenista. Mam dojem ze je porucikom v zalohe alebo mozno nadporucik. Sam skonstatoval, ze by nechcel byt vojakom v cate, ktorej by velil. Vycvik - ciste len teoreticky. Prakticky vycvik ziaden - nebolo kde a s cim cvicit.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Asdfr: Ja som bol v bojovom utvare a mozno preto to u mna take nebolo. Presli sme klasickym vycvikom aj so strelbami a s technikou. To je ale v zasade jedno. Princip je v tom, ze mesiac v primaci ti da viac ako akokolvek dlhe pozeranie videi a robenie internetovych testov. Proste bez nejakeho aspon 4 tyzdnoveho vycviku to nejde.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Julesak »

Vestly píše: Tým rozkazom som myslel samotné povolanie do armády. Je otázne koľko ludí by sa jej vyhýbalo, dosť by záležalo na nepriateľovi a propagande.
V každom prípade armáda má takéto veci vyriešené.
Priznám sa, že otázka momentálne platnej právnej úpravy mi nie je úplne jasná. Čo je ale jasné, že SR je momentálne akejkoľvek mobilizácie neschopná.
Vestly píše: Vysoké % dôstojníkov je nežiaduce v oboch prípadoch nie?
Nie. Jednak sú rôzne systémy organizácie armády, veľmi zjednodušene povedzme americký a sovietsky/ruský, kde ten prvý má výrazne menej dôstojníkov ako ten druhý (a to aj keď porovnávaš profesionálne jednotky na plných stavoch, to nemá nič z mobilizáciou).

Druhak, je nezmysel v čase krízy prerábať brigádu na divíziu, a teda meniť ľuďom naplň práce, pozície etc... pričom vlastne dosiahneš to, že tvoja brigáda nebude bojaschopná (prestane de facto existovať), a divízia ešte nevznikla, čiže v čase krízy vlastne znížiš svoju bojaschopnosť.

Ak chceš mať v čase vojny divíziu, tak ju musíš mať už v mieri - musia existovať útvary, výzbroj etc, a musí byť jasné do posledného strelca z pušky, kto bude po mobilizácii na akej pozícii.
Časť tej divízie musí byť v službe aj v mieri, aká veľká závisí od toho ako rýchlo ju chceš mobilizovať - v sovietskom systéme 80-tych rokov toto číslo mohlo byť od 80% (mobilizovateľné do 72 hodín) do 20% stavu (mobilizovateľné do 6 dní, ale s potrebou následného zocvičenia), resp. len pár jedincov (v mieri pôsobiacich v aktívnych jednotkách) v prípade mobilizačných divízií (mobilizácia mesiac a viac), ktoré ale tiež musia mať aspoň časť vybavenie pre bojové jednotky na mieste.
Pričom tie časy ale pochopiteľne boli dané zabehnutým, udržiavaným a testovaným systémom mobilizácie.

Je výrazne jednoduchšie divíziu v prípade potreby "naplniť", ako ju stavať "nanovo".
Vestly píše: Pochybujem, že by sa povolalo všetkých 15 ročníkov aj keby na to boli výcvikové kapacity.
Veď práve to - nie sú. Nie je kde (kasárne, výcvikové priestory), s kým (inštruktori), s čím (výstroj, výzbroj).
A samozrejme - neexistuje evidencia "brancov", ľudia žijú a pracujú hocikde mimo papierového bydliska, a to aj v zahraničí, a štát o tom nemá žiadny prehľad.
Vestly píše: Ale načal si dobrú tému. Spraviť čo najefektívnejší výcvikový systém by mala byť jedna z priorít OS SR.
Hlavná priorita podľa by malo byť stanoviť si, proti komu/čomu nás majú OS SR brániť?
Proti:
1. ruskému imperializmu?
2. maďarskému šovinizmu?
3. migrantskému terorizmu?
4. nemeckej štvrtej ríši?

Pretože toto je zásadná otázka, od ktorej sa všetko odvíja. A na nej nie že nie je zhoda, ona nikoho nezaujíma.
Za mesiac sú parlamentné voľby - a zachytil si nejakú debatu o obrannej politike? Napr. o tom ako by mali vyzerať zálohy?
Kdeže. Jedine ak o tom kto sa ako nabalili, a či sa namiesto stíhačiek nemalo kúpiť niečo iné (plošiny pre hasičov a pod.).
Proste ľudia na SR v drvivej väčšine obranu SR neriešia, nezaujíma ich. To že má armáda vysokú dôveru je pekné, ale podstata skrytá za tým je - "dajte mi s tým pokoj".
Vestly píše: Základný výcvik trvá 7 týždňov a pozostáva z 257 výcvikových hodín. To vychádza na 19 dní [257/(24-8)]. Ak vynecháš niektoré menej potrebné veci (vojenská etická výchova, administratíva, logistická príprava, ...) tak to dokážeš znížiť na 2 týždne. :lol:
Prepáč, ale strašne sa mýliš. Logistická príprava ako menej potrebná? :shock:
Základný výcvik má z civlistu spraviť vojaka, ak ho o niečo "ošidíš" (napr. aj základy práva), staviaš dom na piesku.
Vestly píše: Ako si vlastne predstavuješ mobilizáciu? Kľudne sa rozpíš.
Ako som uviedol vyššie - v podmienkach SR dnes ako nerealizovateľnú. Viď dôvody vyššie.
Mimochodom, kedy naposledy bolo na Slovensku nejaké cvičenie na povolávanie záložníkov? A kam by ich povolali, nie sú útvary, posádky...
niko píše:Chlapi policia bezne pocas vojny vytvara bojove jednotky a pocita sa s tym aj u nas.
To naozaj???
niko píše:To, ze to nemusia byt zle jednotky dokazuje priklad Slovinska, kde im 10dnovu vojnu o nezavyslost de facto vyhrali policajti tvoriaci tvrde jadro ich jednotiek.
To bola zúfalá improvizácia, a určite nie model na ktorom stavať?
Pre väčšinu policajtov bude BVP alebo tank taký cudzí ako pre civila.
Iste, majú výcvik so zbraňou (len s krátkou alebo aj dlhou?). Ako často cvičia streľbu alebo nejaký pohyb v teréne?
A samozrejme, v čase krízy potreba policajnej práce stúpne, nie klesne.

Výcvik videami - nič v zlom, ale nezmysel. Výcvik musí byť osobný, vedený skúsenými inštruktormi, musí mať nejakú intenzitu etc.
Môžeš mať "americký" systém záloh, alebo pokojne ten "sovietsky", oba dokážu zabezpečiť dostatok vycvičenej živej sily pre konflikt vysokej intenzity, ale musí to byť systém.
Ten u nás nie je, a nie je vôľa ho vytvoriť. Nie je po tom dopyt.

Čo sa týka vytvárania záloh vo forme "dobrovoľných hasičov", som opatrný. Aby náklady naň neprevážili prínos.

To som sa zase utrhol... :rev:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4859
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Julesak: to co popisujes je celkom tristny stav. A len technicka, stat ma vo svojich inf.systemoch prehlad, kde sa jeho obcania nachadzaju. A je len zakonom obmedzene kto, ako a kedy sa k danym informáciam moze dostat. A je to tak dobre.

Budovanie zaloh by sa mne pozdaval systemom docasnych kontraktov u muzstva.
Tabulkove pocty hodnosti vojak 1. a 2.stupna, slobodnik a desiatnik su 7500.
Rozdelme si to na 4 roky a na kontrakty 3 alebo 4 roky. Ponuknut mladým po škole nadpriemerný plat, zaujímavú pracu, dobre podmienky, umiestnenie v utvare do 100km od bydliska na poziadanie. Najlepsim ponuknut dlhodoby kontrakt a karierny rast.
Rocne by sme si tak vycvicili 1800-2500 zaloznikov, cize za desat rokov 18000-25000 vojakov mobilizacnych zaloh.
Ziaden natlak, ziadna povinna vojencina. Len dobrovoľnost, dobry plat a kvalitne podmienky.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Vestly »

Julesak píše:Priznám sa, že otázka momentálne platnej právnej úpravy mi nie je úplne jasná. Čo je ale jasné, že SR je momentálne akejkoľvek mobilizácie neschopná.
Tu sa podla mna mylis. Mobilizacia je asi jedina vec, na ktoru sa uplne nekaslalo. Mas evidenciu zalozakov, potencialnych rekrutov, mas zoznam ludi so zbrojnym preukazom (+ ake maju zbrane) atd. Niektori byvali dostojnici uz teraz vedia, akym novo vzniknutym formaciam by v pripade mobilizacie velili. Problem je skor v technike a zasobovaniu. Tj. momentalne by sme sice mali zmobilizovane pluky ci prapory, lenze ich bojaschopnost by bola takmer nulova a ich jedine vyuzitie by bolo chranenie strategickych objektov (mosty, elektrarne, letiska, atd.).
Julesak píše:Nie. Jednak sú rôzne systémy organizácie armády, veľmi zjednodušene povedzme americký a sovietsky/ruský, kde ten prvý má výrazne menej dôstojníkov ako ten druhý (a to aj keď porovnávaš profesionálne jednotky na plných stavoch, to nemá nič z mobilizáciou).
Si si isty? Rusaci prave kvoli vysokemu poctu dostojnikov reorganizovali mnoho "divizii" na brigady. A poslednou dobou robia presne opak, tj z brigad vytvaraju divizie a neviem o tom, ze by im to robilo nejake problemy.
Julesak píše:Ak chceš mať v čase vojny divíziu, tak ju musíš mať už v mieri - musia existovať útvary výzbroj etc, a musí byť jasné do posledného strelca z pušky, kto bude po mobilizácii na akej pozícii.
Staci aby sa s transformaciou z brigady na diviziu vopred pocitalo.Nebol by problem celu zalezitost dokladne naplanovat a dostojnikov dobre pripravit.
Julesak píše:Hlavná priorita podľa by malo byť stanoviť si, proti komu/čomu nás majú OS SR brániť?
Proti:
1. ruskému imperializmu?
2. maďarskému šovinizmu?
3. migrantskému terorizmu?
4. nemeckej štvrtej ríši?
Zrovna toto mi pripada uplne irelevantne. OSSR maju branit zvrchovanost SR a je jedno proti komu. To co ty hovoris je skor o priprave samotnej strategii ci taktike.
Julesak píše:Prepáč, ale strašne sa mýliš. Logistická príprava ako menej potrebná? :shock:
Základný výcvik má z civlistu spraviť vojaka, ak ho o niečo "ošidíš" (napr. aj základy práva), staviaš dom na piesku.
Kolko bojovnikov v Syrii ma "logisticku pripravu"? :D Alebo v Jemene, ci Iraku? Jednoducho ak zacne vojna, tak ten 2 tyzdenny vycvik by bol este ten lepsi pripad. (samozrejme len v pripade nudze).
Julesak píše:Mimochodom, kedy naposledy bolo na Slovensku nejaké cvičenie na povolávanie záložníkov? A kam by ich povolali, nie sú útvary, posádky...
Oktober 2019.
https://www.vydavatelstvo-mps.sk/atm/59 ... everi.html
Julesak píše:A samozrejme, v čase krízy potreba policajnej práce stúpne, nie klesne.
Na SK su desattisice byvalych policajtov. Co myslis, co by robili v pripade mobilizacie?

Juraj :up: tak nejak si to aj ja predstavujem. Podobne to funguje v USA.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Julesak »

Juraj Tichý píše:A len technicka, stat ma vo svojich inf.systemoch prehlad, kde sa jeho obcania nachadzaju. A je len zakonom obmedzene kto, ako a kedy sa k danym informáciam moze dostat. A je to tak dobre.
Má? Naozaj? pozri ja nepochybujem že pri pátraní po jedincovi alebo pár osobách je PZ SR schopný po využití všetkých možných databáz a nasadení operatívcov človeka nájsť.
Ale to nie je mobilizácia - tam potrebuješ aby sa tí jedinci behom max desiatok hodín dostavili k útvarom. A nie že ich budeš zhľadúvať.
Juraj Tichý píše: Ziaden natlak, ziadna povinna vojencina. Len dobrovoľnost, dobry plat a kvalitne podmienky.
Iste, nejako podobne to myslím funguje aj v USA. U časti úväzku sa priamo predpokladá jeho odslúženie v zálohe.
Akurát som veľmi skeptický k schopnosti OSSR poskytnúť potrebné podmienky. Viď čo ponúkali záujemcom o ten dobrovoľný výcvik.
Vestly píše: Tu sa podla mna mylis. Mobilizacia je asi jedina vec, na ktoru sa uplne nekaslalo.
To by som bol rád, ale pochybujem.
Vestly píše:Mas evidenciu zalozakov, potencialnych rekrutov, mas zoznam ludi so zbrojnym preukazom (+ ake maju zbrane) atd. Niektori byvali dostojnici uz teraz vedia, akym novo vzniknutym formaciam by v pripade mobilizacie velili.
Máš? Asi hej. Papier je základ byrokracie.
Kto sú tí potenciálni regrúti?
Zoznam ľudí so zbrojákom ti je pre mobilizáciu na nič, 50 ročný poľovník napr. alebo 60 ročný sbskár ti veľmi nepomôže.
Vedia? To ako fakt? My máme plánované nejaké mobilizované útvary? Dokonca pluky???? Kde, v ktorých posádkach? Kde budú spať? Kto a čím ich vyzbrojí a vystrojí? Kto im už len navarí a operie?
Vestly píše: Si si isty? Rusaci prave kvoli vysokemu poctu dostojnikov reorganizovali mnoho "divizii" na brigady.
Som. Pokles počtu dôstojníkov nebol preboha dôvodom ani cieľom ruských reforiem po roku 2008, ale ich dôsledkom. S ktorým sa vyrovnávali inak celkom dlho (byty). V prípade záujmu môžem podrobnejšie.
Vestly píše:A poslednou dobou robia presne opak, tj z brigad vytvaraju divizie a neviem o tom, ze by im to robilo nejake problemy.
Nerobí im to problém, lebo to robia v mieri a trvá im to roky.
Vestly píše: Staci aby sa s transformaciou z brigady na diviziu vopred pocitalo.Nebol by problem celu zalezitost dokladne naplanovat a dostojnikov dobre pripravit.
Poznáš nejakú armádu ktorá to takto dnes má? Sovietska to nebola, ruská, americká ani izraelská to tak nemá, o čínskej, juhokórejskej či indickej neviem, ale som si istý že ani oni.
Vestly píše: Zrovna toto mi pripada uplne irelevantne. OSSR maju branit zvrchovanost SR a je jedno proti komu. To co ty hovoris je skor o priprave samotnej strategii ci taktike.
Keď nevieš proti komu, tak ako chceš určit koľko ľudí a techniky (a akej) potrebuješ???
Vestly píše: Kolko bojovnikov v Syrii ma "logisticku pripravu"? :D Alebo v Jemene, ci Iraku?
Z toho úplného odpadu, čo tam tvorí väčšinu, nikto. Však veď aj preto z nich robili samovražedných atentátnikov a pod. Lebo na to sa dali použiť.
Ale to tvrdé jadro čo si prešlo Balkánom, Kavkazom, Afganistanom alebo všetkým dokopy, tak tomu ver že to prípravu má, lepšiu ako radový profesionál OS SR.
Ako ja som veľmi kritický k fungovaniu štátnej správy SR všeobecne, ale k IS by som ju neprirovnával. :rotuj:
Tak bravo. A koľko ich reálne povolali, na ako dlho a čo robili?
EDIT: a zaujímalo by ma aj to prevzatie vecných prostriedkov.
Vestly píše: Na SK su desattisice byvalych policajtov. Co myslis, co by robili v pripade mobilizacie?
Väčšinovo asi to čo bežná populácia.
Vestly píše: Juraj :up: tak nejak si to aj ja predstavujem. Podobne to funguje v USA.
No to si dovolím nesúhlasiť. EDIT: s tebou, aby som nevyzeral že si odporujem :razz:
Americký systém záloh rozhodne nie je postavený na povolávaní bývalých policajtov, a už vôbec nie aktívnych, do ozbrojených síl.
Rozhodne negarantuje miesto služby v blízkosti domova, ponúkaný plat je konkurencieschopný, ale určite nie nadpriemený, ťahákom sú hlavne benefity ako vzdelanie a zdravotná starostlivosť aj pre partnera a deti - v USA nemáš univerzálnu zdravotnú starostlivosť ani bezplatné VŠ.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Julesak ja len k tym policajtom. Ano, policajti su sucastou ozbrojenych zborov a preto v pripade mobilizacie uz nepodliehaju individualnym vycvikom. Uz cvicia iba ako jednotky. Pripade necvicia. Podla potreby. Vzdy to tak bolo, je to tak aj dnes. Bodka. U Slovinska som nikdy nehovoril o ziadnom modele, ale o tom ze tam tvori policajti tvrde jadro jednotiek a ani vtedajsia Teritorialna Obrana, co bola vtedy 20 rokov fungujuca domobrana nedosahovala ich kvalit. Policajtov proste neradno podcenovat ako bojovu silu. Hlavne nie nasich, ktorich niektore jednotky dnes doslova supluju vojenske.

Inak fakt si sa pytal, ci mame planovane nejake mobilizacne utvary. :shock:
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Julesak »

To že sú policajti ozbrojený zbor je OK, ale oni nemôžu suplovať systém záloh.
EDIT: resp. povedz mi, v ktorej krajine to takto funguje.


Áno, fakt som to pýtal. Plus nejaké ďalšie veci.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4859
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Julesak: (sok na mobile, takze bez komplikovanych citacii)
Ano stat ma pristup k informaciam v štandardnom rezime, miesto bydliska, miesto pracoviska, príslušný danovy urad, lekar,... z ktorych vie vyčítať kde sa približne pohybujes.
Nasledne ma k dispozícii cudzie darabazy. Id jednoducheho volania "pan vodic, nechali ste si otvorene okno, dostavte sa k vozidlu" az po dlhodobom pohybe tvojho mobilu po mape, vratane toho kde prespavas. Ma pristup k pouzitiu bankomatovej karty, etc. Toto su vsak informacie v specialnom rezime. Napriklad mobilny ooeratori su ich povinny zbierať a ukladat po sprisneni zakonov po 9/11. Zákon vsak jasne definuje, kedy je mozne informácie vyuzit.

Mobilizacia- netvarme sa, ze mobilizacia bude/musi trvat par hodin a prichadza znenazdajky. Su to mesiace kedy sa schyluje k vojne a to je cas na pripravy.

Ten papier s menami polovnikov sluzi aj na to, aby si nepovolaval 60 rocnych polovnikov. Ale tych 20-40rocnych. Trochu si tu argumentaciu zacal tahat za vlasy. Ci co? Polovnik je len stary dedo?

Bezplatná zdravotna starostlivosť pre teba a tvoju rodinu je nepenazny príjem. V reale ma ten americky zaloznik na konci mesiaca na ucte viac ako jeho kamarat, co nastupil do obyčajnej prace. Cize princíp je rovnaky, akurat upraveny miestnym podmienkam. Keďže u nas je vzdelávanie a zdr.starostlivost "zdarma" musis dvihnut plat.

Takato skepsa "nikdy to nebude lepsie" najviac nici OSSR. Ale ved hej, hodit flintu do zita, je to najľahšie. Ved na co sa snazit.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“