Ideálna štruktúra OSSR

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Julesak »

Juraj Tichý píše:Julesak: (sok na mobile, takze bez komplikovanych citacii)
Ano stat ma pristup k informaciam v štandardnom rezime, miesto bydliska, miesto pracoviska, príslušný danovy urad, lekar,... z ktorych vie vyčítať kde sa približne pohybujes.
Nasledne ma k dispozícii cudzie darabazy. Id jednoducheho volania "pan vodic, nechali ste si otvorene okno, dostavte sa k vozidlu" az po dlhodobom pohybe tvojho mobilu po mape, vratane toho kde prespavas. Ma pristup k pouzitiu bankomatovej karty, etc. Toto su vsak informacie v specialnom rezime. Napriklad mobilny ooeratori su ich povinny zbierať a ukladat po sprisneni zakonov po 9/11. Zákon vsak jasne definuje, kedy je mozne informácie vyuzit.
Samozrejme. Ale toto je pre mobilizáciu nepoužiteľné. Tam potrebuješ masu ľudí dostať rýchlo na miesto určenia. Nie ich dohľadávať po kusoch.
Juraj Tichý píše:Mobilizacia- netvarme sa, ze mobilizacia bude/musi trvat par hodin a prichadza znenazdajky. Su to mesiace kedy sa schyluje k vojne a to je cas na pripravy.
To môže a nemusí byť pravda.
Koľko času malo na mobilizáciu Gruzínsko v roku 2008, alebo Ukrajina v roku 2014?
Juraj Tichý píše: Ten papier s menami polovnikov sluzi aj na to, aby si nepovolaval 60 rocnych polovnikov. Ale tych 20-40rocnych. Trochu si tu argumentaciu zacal tahat za vlasy. Ci co? Polovnik je len stary dedo?
Išlo mi o to že evidenciu držiteľov zbraní štát využije skôr pri ich zabavovaní, než pri mobilizácii. Tam to naozaj nehrá rolu. Poľovník (alebo podnikateľ nosiaci pištoľ pre ochranu) nerovná sa vojak.
Juraj Tichý píše:Bezplatná zdravotna starostlivosť pre teba a tvoju rodinu je nepenazny príjem.
Ďakujem za vysvetlenie, zapíšem si do denníčka :rotuj:
Ale vážne, áno máš pravdu, akurát platy/benefity v amerických ozbrojených zložkách určite nie sú na tamojšie pomery nadpriemerné, určite nie pre najnižšie hodnosti.
Juraj Tichý píše: Takato skepsa "nikdy to nebude lepsie" najviac nici OSSR. Ale ved hej, hodit flintu do zita, je to najľahšie. Ved na co sa snazit.
Ja som celoživotný optimista - i keď tieto moje posty to asi neukazujú :D .
Mňa serie že obranu SR nikto nepovažuje za dôležitú, ale prvou vecou pri riešení problému je podľa mňa zistenie/pomenovanie jeho príčin. Nie maľovanie si skutočnosti naružovo.
MOSR je prvý rezort, kde sa bude škrtať, ak bude treba.

EDIT: veď v inom vlákne sám hovoríš:
Juraj Tichý píše: U nas/vas je to tak na oko.
Oni davaju 2%HDP na obranu, lebo chcu mat kvalitnu armadu. U nas/vas je argumentacia "lebo sme sa k tomu zaviazali". A to je k**wa rozdiel ;)
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Vestly »

Julesak píše:Kto sú tí potenciálni regrúti?
Zoznam ľudí so zbrojákom ti je pre mobilizáciu na nič, 50 ročný poľovník napr. alebo 60 ročný sbskár ti veľmi nepomôže.
Ani nie, lahko si z nich mozes vyselektovat najvhodnejsich kandidatov na vycvik.
Julesak píše:Vedia? To ako fakt? My máme plánované nejaké mobilizované útvary? Dokonca pluky???? Kde, v ktorých posádkach? Kde budú spať? Kto a čím ich vyzbrojí a vystrojí?
Mame no.
Julesak píše: Kto im už len navarí a operie?
:D to vazne?
Julesak píše:Pokles počtu dôstojníkov nebol preboha dôvodom ani cieľom ruských reforiem po roku 2008, ale ich dôsledkom.
Nehovorim, ze to bol jediny dovod, ale urcite jeden z hlavnych dovodov. Do r 2008 mali Rusi velke mnozstvo papierovych formacii, ktore boli naplnene mozno tak dostojnikmi.
Julesak píše:Nerobí im to problém, lebo to robia v mieri a trvá im to roky.
Chvilu to trva, ale len kvoli tomu, ze polovicu formacii danych divizii vytvaraju uplne na novo. V kazdom pripade, ak by si radsej vytvoril diviziu, ktora by bola 99% casu max. brigadou tak nech sa paci. Osobne by mi to neprekazalo, aj ked mi to nepripada ako najidealnejsie riesenie.
Julesak píše: Z toho úplného odpadu, čo tam tvorí väčšinu, nikto.
No vidis, a tento "uplny odpad" uz roky odolava Saudskej Arabii a jej spojencom.
To su jednoducho uplne malickosti, ktore sa ludia naucia aj v zakopoch.
Julesak píše:Americký systém záloh rozhodne nie je postavený na povolávaní bývalých policajtov, a už vôbec nie aktívnych, do ozbrojených síl.
Rozhodne negarantuje miesto služby v blízkosti domova, ponúkaný plat je konkurencieschopný, ale určite nie nadpriemený, ťahákom sú hlavne benefity ako vzdelanie a zdravotná starostlivosť aj pre partnera a deti - v USA nemáš univerzálnu zdravotnú starostlivosť ani bezplatné VŠ.
Tam ide hlavne o ponuknutie x rocneho kontraktu, ktory zaujme mladych ludi. Ostatne je vedlajsie.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Julesak píše:To že sú policajti ozbrojený zbor je OK, ale oni nemôžu suplovať systém záloh.
EDIT: resp. povedz mi, v ktorej krajine to takto funguje.


Áno, fakt som to pýtal. Plus nejaké ďalšie veci.
Kto tu kedy pisal, ze policajti maju suplovat system zaloh ? :shock: Ja tu uz asi treti krat pisem, ze policajti ziadny vycvik zaloh nepotrebuju, kedze uz su sucastov ozbrojenych zborov.

Co sa tyka tvojej otazky, ci mame planovane zalozne utvary a ci mame pre nich vyzbroj a vystroj, tak ma celkom prekvapila. Ale k veci. Ano vsetko toto mame, vsetko toto je planovane.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Julesak »

Vestly píše:Ani nie, lahko si z nich mozes vyselektovat najvhodnejsich kandidatov na vycvik.
Nie. Resp. opäť - ktorá krajina takto postupuje?
Vestly píše: Mame no.
Aké a kde?
Vestly píše: :D to vazne?
Vážne. Ja viem že diskusia o veciach ako sú tanky a stíhačky je zaujímavejšia, ale áno, ak riešiš mobilizáciu väčšieho množstva ľudí, musíš riešiť v prvom rade také prízemnosti ako čo budú mať oblečené, čo budú jesť, kde budú spať...
Máš predstavu aký objem ošatenia či jedla spotrebuje 500-700 ľudí (povedzme že prápor) za deň/týždeň/mesiac? A to sa nebavíme ešte o munícii, alebo PHM.
Vestly píše:ale urcite jeden z hlavnych dovodov.
Určite nie. Dôvodom bolo rozhodnutie opustiť starý systém záloh a mobilizácie. Starý naozaj, lebo platil cca od 60-tych/70-tych rokov 19. storočia a prežil cára, komačov aj začiatok nového tisícročia. Zníženie počtu dôstojníkov bolo následkom tohto rozhodnutia, nie dôvodom.
Vestly píše:... Do r 2008 mali Rusi velke mnozstvo papierovych formacii, ktore boli naplnene mozno tak dostojnikmi.
Otázka sovietskeho systému mobilizácie a záloh (lebo o to šlo) je trošku zložitejšia ako toto - ako to povedať - zjednodušujúce a nepravdivé tvrdenie.
Len na zamyslenie - v polovici 80-tych rokov, tj. asi na vrchole ruskej/sovietskej vojenskej sily, mala sovietska armáda cca 180 divízií. Z toho nejakých 30-35 bolo malo 100%ný stav personálu (v NDR, PĽR, ČSSR, MĽR, v Mongolsku a v Afganistane), čo je tak nahrubo jedna šestina, všetky ostatné boli redukované.
Vestly píše: V kazdom pripade, ak by si radsej vytvoril diviziu, ktora by bola 99% casu max. brigadou tak nech sa paci. Osobne by mi to neprekazalo, aj ked mi to nepripada ako najidealnejsie riesenie.
Ak chceš pri mobilizácii vytvárať divíziu, OK, ale to sa robí tak že ju máš už v mieri (redukovanú), v prípade potreby ju len naplníš záložníkmi.
Opäť sa pýtam - poznáš príklad krajiny ktorá to robí ako navrhuješ ty?
Vestly píše: To su jednoducho uplne malickosti, ktore sa ludia naucia aj v zakopoch.
Matka božia, máš predstavu aké straty majú takéto uskupenia pri stretnutí s fungujúcou armádou?
Máš predstavu koľko povstalcov padlo napr. v Afganistane, kde Sovieti mali 15 000 padlých? Alebo v Iraku, kde americké straty boli koľko - ani nie 5 000?
A nie, saudskej arábii (Rusom, americkej koalícii etc) neodoláva ten odpad, ale práve to jadro.
Vestly píše: Tam ide hlavne o ponuknutie x rocneho kontraktu, ktory zaujme mladych ludi. Ostatne je vedlajsie.
Aby ich zaujal, musí byť to ostatné.
niko píše:Kto tu kedy pisal, ze policajti maju suplovat system zaloh ? :shock: Ja tu uz asi treti krat pisem, ze policajti ziadny vycvik zaloh nepotrebuju, kedze uz su sucastov ozbrojenych zborov.
Pozri, niekto tu písal o jednotkách vytváraných z policajtov v Slovinsku, ja som to nebol.
Netuším aký vojenský výcvik majú radový príslušníci poriadkovej polície, rád sa nechám poučiť.
Pokiaľ viem väčšina vystrelí zo služobnej pištole pár rán ročne, je to inak?
niko píše: Co sa tyka tvojej otazky, ci mame planovane zalozne utvary a ci mame pre nich vyzbroj a vystroj, tak ma celkom prekvapila. Ale k veci. Ano vsetko toto mame, vsetko toto je planovane.
Super. A sú k tomu nejaké detaily? Lebo nie tak dávno bol problém s dostatkom maskáčov alebo ponožiek (ja viem, také prízemné) pre aktívnych príslušníkov OS SR.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Julesak este raz. Prosim citaj pozorne. Policajti ziaden zakladny vojensky vycvik neabsolvuju. Cvicie uz v ramci svojich jednotiek. Bodka. Je to tak, bolo to tak a aj bude. Priklad je napriklad aj 10dnova vojna v Slovinsku. End of storry.

Ake detajly mobilizacie chces vediet ? 6 brigad, 32000 muzov atd atd ? Nieco sa da vyhladat v materialoch MO, vela veci je samozrejme neverejnych. V kazdom pripade su prazdne vojenske sklady oblecenia uz minulostou. A pre mobilizaciu boli stale.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Julesak »

Niko - ja si myslím že žiadny vojenský výcvik neabsolvujú. Ale potom s nimi nemožno rátať v rámci mobilizácie alebo z nich chcieť vytvárať bojové jednotky, argumentovať improvizáciou z občianskej vojny je nezmyselné.

A áno, chcel by som vedieť napr. že existuje 259. mech. prápor v Trenčíne alebo 48. brigáda v Zlatých Moravciach. Takéto info netají napr. ani Rusko, ani Izrael, KĽDR možno hej.
Ale nie je na to dôvod.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Vestly »

Julesak píše:Nie. Resp. opäť - ktorá krajina takto postupuje?
Napr. Finsko. Aj ked tam su daleko pred nami, kedze polovnici, ale aj iny drzitelia zbrani s armadou aktivne spolupracuju.
Julesak píše:Aké a kde?
Obavam sa, ze to si budes musiet zistit sam.
Julesak píše:Vážne. Ja viem že diskusia o veciach ako sú tanky a stíhačky je zaujímavejšia,
O zaujimavost vobec nejde. Len nechapem, na co sa na nieco take vobec pytas.. to na Slovensku nemame desattisice kucharok? Nemame tu mnozstvo firiem zaoberajucich sa textilnou vyrobou?
Riesit taketo veci mi pripada ako uplne mrhanie casu, sorry jako.
Dôvodom bolo rozhodnutie opustiť starý systém záloh a mobilizácie.
Hmm a preco sa rozhodli opustit tento stary system zaloh a mobilizacie? Preco zrusili velke mnozstvo papierovych divizii, armad a pod.?
Julesak píše:Ak chceš pri mobilizácii vytvárať divíziu, OK, ale to sa robí tak že ju máš už v mieri (redukovanú), v prípade potreby ju len naplníš záložníkmi.
Opäť sa pýtam - poznáš príklad krajiny ktorá to robí ako navrhuješ ty?
Poznam Rusko :D
Julesak píše:Aby ich zaujal, musí byť to ostatné.
Toto ti uz velmi dobre vysvetlil Juraj.
Julesak píše:Máš predstavu koľko povstalcov padlo napr. v Afganistane, kde Sovieti mali 15 000 padlých? Alebo v Iraku, kde americké straty boli koľko - ani nie 5 000?
V Afghanistane ich pocas 10 rokov padlo celkom dost. Irakcanov popadalo tiez pomerne dost, lenze tym nepomohla ani "logisticka priprava" :???: .
Julesak píše:A nie, saudskej arábii (Rusom, americkej koalícii etc) neodoláva ten odpad, ale práve to jadro.
Kolko Hutiov bojovalo vsade po svete ako si spominal?

V kazdom pripade vzhladom na to, s cim to porovnavas som nadobudol pocit, ze si ma nepochopil.
V pripade nudze by cast povolancov presla rychlym vycvikom. Zvysok by presiel normalnym. Celkom logicke. Nie je to idealne riesenie, ale v ramci moznosti by to slo.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Julesak »

Vestly píše: Napr. Finsko. Aj ked tam su daleko pred nami, kedze polovnici, ale aj iny drzitelia zbrani s armadou aktivne spolupracuju.
Fíni pokiaľ viem stále majú ZVS.
Vestly píše: Obavam sa, ze to si budes musiet zistit sam.
Tak nejako som toto čakal.
Vestly píše: ... to na Slovensku nemame desattisice kucharok? Nemame tu mnozstvo firiem zaoberajucich sa textilnou vyrobou?
Neviem koľko je na Slovensku kuchárok alebo textiliek, a ani to nie je podstatné.
Ale mám pochybnosti o zabezpečení povolaných záložníkov výstrojom, a to veľké. A vôbec pochybnosti o zabezpečení mobilizácie vo väčšom počte než pár desiatok jednotlivcov.
Vestly píše: Hmm a preco sa rozhodli opustit tento stary system zaloh a mobilizacie?
Je tu o tom vlákno resp. niekoľko vlákien. V stručnosti - prišli k záveru že veľký konvenčný konflikt je nepravdepodobný ... Skús si ho prečítať.
Vestly píše: Preco zrusili velke mnozstvo papierovych divizii, armad a pod.?
No tak mi napíš ktorú konkrétnu papierovú divíziu alebo armádu zrušili?
Vestly píše: Poznam Rusko :D
Nie, nepoznáš. Lebo Rusko rozhodne nerobí toto:
Vestly píše: V prípade vojnového stavu by sa rozšírili na prápory (boli by posilnené odvodovými ročníkmi, bývalými vojakmi a policajtmi, ktorí by prešli rýchlym výcvikom) a z nich by sa vytvorili 2 mechanizované pluky. Posilnili by 1.MB, z ktorej by sa stala Mechanizovaná divízia.
Oni sa rozhodli niektoré brigády pretransformovať na divízie nastálo, nie robiť to v prípade vojnového stavu.
Vestly píše: V Afghanistane ich pocas 10 rokov padlo celkom dost. Irakcanov popadalo tiez pomerne dost, lenze tym nepomohla ani "logisticka priprava" :???: .
Hej, a hádaj kto ju mal lepšiu. A koho výcvik sa viac podobal tvojmu "návrhu".
Vestly píše: V kazdom pripade vzhladom na to, s cim to porovnavas som nadobudol pocit, ze si ma nepochopil.
V pripade nudze by cast povolancov presla rychlym vycvikom. Zvysok by presiel normalnym. Celkom logicke. Nie je to idealne riesenie, ale v ramci moznosti by to slo.
No asi som ťa fakt nepochopil. Lebo v prípade núdze povedzme, že by sa to dalo tak urobiť, i keď tí ľudia by to zaplatili strašne.
Ale my sa bavíme o tom ako by ten systém mal vyzerať, ako ho vymyslieť - a my stav núdze dnes nemáme. My by sme ten systém mali vymyslieť tak, aby v ňom každý "povolanec" dostal plnohodnotný výcvik tak, aby keď stav núdze príde, aby sme mali plnohodnotné vycvičené zálohy, nie úbožiakov ktorých si natrie na chlieb aj milícia typu IS.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Vestly »

Julesak píše:Je tu o tom vlákno resp. niekoľko vlákien. V stručnosti - prišli k záveru že veľký konvenčný konflikt je nepravdepodobný ... Skús si ho prečítať.
Takze de-facto prisli k zaveru, ze nemusia zivit desiatky tisic dostojnikov, ktori udrziavali nenaplnene divizie. Ci?
Julesak píše:No tak mi napíš ktorú konkrétnu papierovú divíziu alebo armádu zrušili?
Napr. 270. motorizovanu diviziu?
Julesak píše:Oni sa rozhodli niektoré brigády pretransformovať na divízie nastálo, nie robiť to v prípade vojnového stavu.
Podla mna to je celkom irelevantne. Predsalen jediny rozdiel medzi brigadou ktora sa zmeni na diviziu a nenaplnenou divizou je , ze v druhom pripade musis zivit podstatne vacsi pocet dostojnikov + jednotka by mala ine oznacenie. Vycvik, ci uz dostojnikov alebo muzstva by mohol prebiehat podobne v oboch pripadoch. Ale ako hovorim, osobne by mi nevadil ani jeden sposob.
Julesak píše:Hej, a hádaj kto ju mal lepšiu. A koho výcvik sa viac podobal tvojmu "návrhu".
Co tym chcel autor povedat?
Julesak píše:Ale my sa bavíme o tom ako by ten systém mal vyzerať, ako ho vymyslieť - a my stav núdze dnes nemáme. My by sme ten systém mali vymyslieť tak, aby v ňom každý "povolanec" dostal plnohodnotný výcvik tak, aby keď stav núdze príde, aby sme mali plnohodnotné vycvičené zálohy, nie úbožiakov ktorých si natrie na chlieb aj milícia typu IS.
Ani nie, ja som riesil ako by mobilizacia mohla vyzerat v horizonte 5-10 rokov. Dovtedy by sme mohli mat dostatok zaloznikov (AZ, byvali vojaci) na naplnenie 2 plukov + nejake dalsie prapory, ktore by spolu s 1.MB vytvorili diviziu. Pri mobilizacii by sa vytvarali aj dalsie formacie regrutmi, ktori by najskor potrebovali vycvik (preto sa zacala debata ohladom ich vycviku). Eta vsjo.

Co sa tyka samotneho systemu a ako by mal vyzerat, tak v tom sa zhodneme. Lenze treba pocitat aj s alternativou, ze armada nebude mat dostatocny pocet vycvicenych rezervistov.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Hektor »

Teraz ma napadlo že keby existovala prepojená databáza tak mobilizácia by mohla byt hračkou.
Keď si preberaš vodičak tak na polícii zastávaš číslo na mobil, OP tak isto, so zbrojní pasom to môže byt rovnako.
Keď idem do zahraničia príde mi na mobil 4-5 sms kde hľadať pomoc v prípade núdze.
Ak by tieto databází štát spojil mohol by povolávať vodičov k logistike (aj skladníkov s vodicakom na vozík)
Živnostníkov mechanikov, zváračov, tesárov. Poľovníkov a športových strelcov. Podľa potreby, smskou ku konkrétnemu útvaru.

Julesak: Mij nápad s inštruktažnimy videami je možno hlúpi ale je to aspoň niečo.
Ak by toto poskytoval nejaký Youtuber tak by skončil v base.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Julesak píše: Samozrejme. Ale toto je pre mobilizáciu nepoužiteľné. Tam potrebuješ masu ľudí dostať rýchlo na miesto určenia. Nie ich dohľadávať po kusoch.
ale dohladavat budes tych co sa nedostavia.
To môže a nemusí byť pravda.
Koľko času malo na mobilizáciu Gruzínsko v roku 2008, alebo Ukrajina v roku 2014?
Gruzinsko? Ved tu vojnu zacalo Gruzinsko, nie? :lol:
Ano, moze to byt aj za par dni tyzdnov. Preto treba mat tie dve brigasy z 18.000 vojakmi a dalsich 30.000 vycvicenych zaloznikov

Išlo mi o to že evidenciu držiteľov zbraní štát využije skôr pri ich zabavovaní, než pri mobilizácii. Tam to naozaj nehrá rolu. Poľovník (alebo podnikateľ nosiaci pištoľ pre ochranu) nerovná sa vojak.
Nie nerovna, ale taky 30 rocny polovnik ma k ostrostrelcovi kratsi vycvik ako niekto, kto zbran v zivote nedrzal.
Ďakujem za vysvetlenie, zapíšem si do denníčka :rotuj:
Ale vážne, áno máš pravdu, akurát platy/benefity v amerických ozbrojených zložkách určite nie sú na tamojšie pomery nadpriemerné, určite nie pre najnižšie hodnosti.
Plat musi byt nadštandardny v danej vekovej kategórii. Nie v narodnom hospodarstve. Ak dnes das 19 rocnemu faganovi so SŠ plat 1200€ tak bude mat o 400 viac ako by si zarobil kdekoľvek inde.
Ja som celoživotný optimista - i keď tieto moje posty to asi neukazujú :D .
Mňa serie že obranu SR nikto nepovažuje za dôležitú, ale prvou vecou pri riešení problému je podľa mňa zistenie/pomenovanie jeho príčin. Nie maľovanie si skutočnosti naružovo.
MOSR je prvý rezort, kde sa bude škrtať, ak bude treba.

EDIT: veď v inom vlákne sám hovoríš:
Juraj Tichý píše: U nas/vas je to tak na oko.
Oni davaju 2%HDP na obranu, lebo chcu mat kvalitnu armadu. U nas/vas je argumentacia "lebo sme sa k tomu zaviazali". A to je k**wa rozdiel ;)
Nepovažujeme ju za dôležitú podla mna preto, ze armada je zastarala a pri obhajovani vydavkov na nu, sa používajú zle argumenty.
A myslím ze "chudoba cti netrati" a vela veci nie je o 2%HDP. Ale o prístupe, profesionalite a efektivite vynalozenia fin. prostriedkov.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Co sa tyka varenia a satenia vojska.
Prave preto je dôležité aby MOSR malo podpisane dlhodobe ramcove zmluvy na dodavku sucasti uniforiem s vyrobou na SVK a preto REMPO. Lebo spolu s tou ramcovou zmluvou si zazmluvnujes aj vyrobnu kapacitu. Stroje, material,..

Co sa stravovania tyka, stat ma predsa stale spravu statnych hmotnych rezerv. Bol som v sklade spolocnosti v DS, ktora zabezpečuje pre stat zasoby cukru. Normalne s nim obchoduju, predavaju ho do maloobchodnej siete, ale stat si plati, ze tato spoločnosť ma pre stat na sklade vzdy niekolko stoviek tisic kilogramov cukru. A keby prislo ku krize, štát tie zasoby odkupi. A takto to funguje aj s inymi zakladnymi surovinami.

Rovnako ma povinne zasoby Slovnaft napriklad a siet čerpaciek po Slovensku, ktore maju diesel generátory a stanovenu minimálnu zasobu paliva. Napriklad ilavska Slovnaftka.

V Hnusti (mozno Poltari) aktualne idu burat tovaren, ktora bola vyrobena v 70tych rokoch a bola plne vybavená na vyrobu filtrov ucinkov ZHN. Nikdy nefungovala a jrj vyroba sa mala spustit az v prípade vojny.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Julesak píše:Niko - ja si myslím že žiadny vojenský výcvik neabsolvujú. Ale potom s nimi nemožno rátať v rámci mobilizácie alebo z nich chcieť vytvárať bojové jednotky, argumentovať improvizáciou z občianskej vojny je nezmyselné.
Kriste Julesak. Jaka improvizacia, ked s tymi jednotkami normalne ratas v pripade vojny, tak ako s nimi normalne bolo ratane aj v Slovinsku? Jake nezucastnovanie sa mobilizacie, ked podla mobilizacneho planu organizujes a prepodeiadzujes organicke jednotky pod MO ? Uz to asi nechajme tak.Myslim, ze dolezite uz bolo povedane.

K tym sportovym strelcom. Sportovi strelci, hlavne jednej streleckej discipliny, su skupina ludi, ktori vysoko prevysuju strelecke schopnosti vojakov a policajtov. Aj preto vedu rozne strelecke kurzy pre clenov ozbrojenych zborov zo Slovenska a zahranicia. Ich vlastne strelecke sutaze prevysuju o niekolko tried vyvik vojakov a policajtov a bezne vyhravaju sutaze vojenske, policajne. Tychto ludi dat do jedneho praporu a mame po povedzme tyzdni zladovacieho vycviku elitny prapor. Zoznam tychto strelcov policia samozrejme ma.

Zaujimavou kategoriou su este asi aj civili, co absolvovali vycvik u jednej z dvoch PMC agentur na Slovensku. Tych bude vela, vycvicenost sice priemerna, ale nebolo by zle tychto ludi registrovat aj pre mobilizaciu.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Juraj, vďaka za link.
Mňa zaujala ale aj diskusia pod článkom... :mrgreen: Vie niekto zaslať relevantný link, kto takých mozgových gigantov v diskusii platí? :D :rotuj: Toto zadarmo proste človek nedá :-?
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Je to sice OT, ale v suvislosti s tymi komentami. Presvedcenie urcitej skupiny obyvatelstva, hlavne v urcitych regionoch Slovenska, nebojovat za nasu vlast, ale pridat sa na stranu nepriatela ak by nim bolo Rusko mi pride uplne chora. :roll: Bojovat proti vlastnym ludom s cudzimi. Nechapem. :roll:
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Julesak »

Vestly píše: Takze de-facto prisli k zaveru, ze nemusia zivit desiatky tisic dostojnikov, ktori udrziavali nenaplnene divizie. Ci?
Nie. Oni prišli k záveru (na základe skúsenosti z rokov 1995, 1999 či 2008), že v prípade potreby potrebujú zareagovať okamžite, teda že nemajú čas mobilizovať záložníkov. Na čom bol postavený dovtedajší model.
Na základe toho začali realizovať zmeny:
1) vytvorili brigády (neskôr aj divízie) na plných stavoch
2) zrušili čiastočne naplnené jednotky (tie ale neboli len z dôstojníkov, taká kategória nikdy neexistovala), buď z nich spravili 1) alebo 3)
3) vytvorili tzv. základne na skladovanie a udržbu výzbroje a techniky, čo sú vlastne uskladnené sety vybavenia, ktoré v prípade mobilizácie obsadzujú záložníci.

Redukcia počtu dôstojníkov bola následok, nie dôvod.
Vestly píše: Napr. 270. motorizovanu diviziu?
270. motostrelecká divízia nebola papierová nikdy. Za ZSSR to bola tzv. kádrová na nizkých počtoch (tj-5-25% stavu, 5. kategória pripravenosti), s plným stavom ťažkej techniky (tankov, delostrelectva), ale s minimálnym počtami napr. nákladných automobilov či ženijnej techniky.
Po rozpade ZSSR a reformách na prelome 20./21. storočia prešla na vtedy bežnú organizáciu, keď jeden pluk bol v tzv. konštantnej pripravenosti s plným stavom personálu, ostatné bojové jednotky boli kádrové na nízkych počtoch, podporné jednotky (PVO, prieskum) boli redukované na +/- 50-80% stavu.

Tzv. papierové divízie boli najnižšou 7. kategóriou, veľká časť z nich bola zrušená ešte za Gorbačova a posledné myslím v prvej polovici 90-tych rokov.
Od kategórie vyššie (tzv. mobilizačné divízie) sa líšili tým, že mobilizačné mali aspoň časť vybavenia vrátane techniky, a v útvaroch vyšších stupňov pripravenosti (redukovaných alebo kádrových) bol personál (najčastejšie dôstojníci, zrejme aj časť práporčíkov) ktorý v prípade mobilizácie nastúpili do mobilizačných divízií a riadili oživovanie techniky prichádzajúcimi záložníkmi a následne im velili. Mobilizačné divízie boli takisto zrušené v prvej polovici 90-tych rokov.
Papierové divízie nemali žiadny dopredu pridelený personál ani techniku, tú by dostávali z vojenských škôl alebo odkonzervovanú z centrálnych skladov podľa toho, čo by sa podarilo dať dokopy.
Vestly píše: Podla mna to je celkom irelevantne. Predsalen jediny rozdiel medzi brigadou ktora sa zmeni na diviziu a nenaplnenou divizou je , ze v druhom pripade musis zivit podstatne vacsi pocet dostojnikov + jednotka by mala ine oznacenie. Vycvik, ci uz dostojnikov alebo muzstva by mohol prebiehat podobne v oboch pripadoch. Ale ako hovorim, osobne by mi nevadil ani jeden sposob.
Vôbec nie. Rozdiel je že u redukovaných divízií máš dopredu vytvorené štruktúry a k dispozícii techniku. U u redukovaných jednotiek tiež prebieha výcvik, samozrejme s rozsahom závislým od toho v akom stupni pripravenosti jednotka je.
Ešte raz - žiadna krajina na svete takto mobilizáciu ako ty navrhuješ nevykonáva. Pretože je to nezmysel.
Vestly píše: Co tym chcel autor povedat?
Že kto sa učil v zákopoch podľa tvojho návrhu a u koho mali aj záložáci poriadni výcvik.
Vestly píše: Ani nie, ja som riesil ako by mobilizacia mohla vyzerat v horizonte 5-10 rokov.
...
Co sa tyka samotneho systemu a ako by mal vyzerat, tak v tom sa zhodneme. Lenze treba pocitat aj s alternativou, ze armada nebude mat dostatocny pocet vycvicenych rezervistov.
OK. Keď ti stojí invázna armáda na hraniciach, tak robíš aj zúfalé opatrenia.
Ale to nie je náš prípad, my (aspoň momentálne si myslím) máme čas. A teda by sme mali vymyslieť systém, ktorí ti tú rezervu vytvorí.
Juraj Tichý píše:
Julesak píše: Samozrejme. Ale toto je pre mobilizáciu nepoužiteľné. Tam potrebuješ masu ľudí dostať rýchlo na miesto určenia. Nie ich dohľadávať po kusoch.
ale dohladavat budes tych co sa nedostavia.
To iste. Ale nie je to dobrý systém ako prvý kontakt k záložníkom - tým musia dostať obsielku (nejakou formou) a do pár hodín musia byť tam kde ich treba.
Na to ti nestačí zoznam držiteľov ZP, záložníci musia byť centrálne registrovaný v nato určenej jednoúčelovej databáze, aby v prípade potreby celý systém bežal automaticky po vydaní rozkazu.
Juraj Tichý píše: Gruzinsko? Ved tu vojnu zacalo Gruzinsko, nie? :lol:
Áno. Ale len s mierovým stavom armády, s mobilizáciou začali až keď boli Rusi v Gori.
Juraj Tichý píše: Ano, moze to byt aj za par dni tyzdnov. Preto treba mat tie dve brigasy z 18.000 vojakmi a dalsich 30.000 vycvicenych zaloznikov
Počet osôb v armáde aj záložníkov treba stanoviť na základe toho, proti komu ju budujeme.
Inak 9 000 osôb v brigáde, to nie je nejako veľa?
Juraj Tichý píše: Nie nerovna, ale taky 30 rocny polovnik ma k ostrostrelcovi kratsi vycvik ako niekto, kto zbran v zivote nedrzal.
Výcvik na danú pozíciu musí byť jednotný, bez ohľadu na civilné pozadie uchádzača.
Držitelia ZP ("poľovníci) môžu byť jedným zo zdrojov záujemcov o službu, ale to nie je ultimátna kvalifikácia.
Juraj Tichý píše: Nepovažujeme ju za dôležitú podla mna preto, ze armada je zastarala a pri obhajovani vydavkov na nu, sa používajú zle argumenty.
Tu sa nezhodneme. Politici na obranu kašlú lebo radový volič naprieč stranami na ňu kašle. A volič na ňu kašle lebo sme cez 70 rokov nezažili vojnu, a žiadne vojenské ohrozenie necíti.
Juraj Tichý píše: A myslím ze "chudoba cti netrati" a vela veci nie je o 2%HDP. Ale o prístupe, profesionalite a efektivite vynalozenia fin. prostriedkov.
To súhlasím.
niko píše: Kriste Julesak. Jaka improvizacia, ked s tymi jednotkami normalne ratas v pripade vojny, tak ako s nimi normalne bolo ratane aj v Slovinsku? Jake nezucastnovanie sa mobilizacie, ked podla mobilizacneho planu organizujes a prepodeiadzujes organicke jednotky pod MO ? Uz to asi nechajme tak.Myslim, ze dolezite uz bolo povedane.
Nerozumiem ti. Naozaj sa ráta s tým že z policajtov sa v prípade mobilizácie vytvoria nejaké jednotky? Nikdy som sa s tým nestretol, a ty si tajomný ako Mona Lisa.
Nechám stranou to že to nepovažujem za dobrý nápad. Policajný výcvik NIE JE vojenský, a naopak.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od niko »

Julesak: Dam ti priklad. Ak dojde k mobilizacii, tak Okresne oddelenie Michovce, Trebisov a Humenne vysle cast policajtov do kasarni v Michalovciach a vytvoria tam jeden prapor. Tento prapor bude nasledne zaradeny povedzme pod velenie 2. mb. Alebo inej brigady a bojuje priamo pod velenim armady. Takto nejako to funguje. Policajti prejdu zosuladzovacim vycvikom a su nasadeni do boja. Takto ziskas rychlo, v celku dobre vycvicene jednotky.

Inak Julesak myslim, ze mas logicku chybu v tom, ze predpokladas, ze konflikt vypukne okamzite. No konfliktu predchadza medzinarodne napätie, politicke natahovacky a to spravidla trva par mesiacov. Mas teda kopec casu mobilizovat.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od Julesak »

Niko: ďakujem, toto som nevedel. Mám určité pochybnosti o zmysluplnosti takéhoto počínania, ale zase je to lepšie ako nič.

Už vyššie spomenutý konflikt na východe UA (ak beriem Jurajove námietky voči Gruzínsku) dal UA armáde koľko času?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
noah11
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 17/11/2010, 13:10
Bydliště: Vranov

Re: Ideálna štruktúra OSSR

Příspěvek od noah11 »

Niko takto to teda nefunguje v žiadnom prípade.Pri vzniku konfliktu vojnového konfliktu načrtnem npr. s UA sa začína mobilizácia doplňovaním existujúcich jednotiek na plné počty ktoré su následne vysielane na čiary konfliktu- bojove,zabezpečovacie atd.a po stratách sú doplňované znova mobilizovanými vojakmi nie policajtami. Úloha polície je daná udržanie poriadku a práva na území pred nepokojmi, rabovaním, ochrana strategických podnikov. Jena z najdôležitejších úloh polície je aj pomoc starostom obcí pri evakuácií obyvateľstva atd. Žiadne bojové policajné jednotky na pomoc armáde. Polícia by mala v prípade vojnového stavu starostí nad hlavu.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“