Rumunská armádo kam kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od arten »

po rýchlom googleni:
- Diehl bol priamo partnerom projektu GMLRS
- robí pre nemcov špec. muníciu
- je európskym integrátorom projektu
https://en.wikipedia.org/wiki/M270_Mult ... ket_System
https://www2.diehl.com/group/en/diehl-g ... #expansion
https://www.copybook.com/companies/dieh ... ry-rockets

- plus Čechy pochopiteľne (aj bez 122mm), Grécko, Pobaltie... Poľsko a Rumunsko sú asi už pasé, aj keď tam by takýto systém sedel ako "riť na šerbel" - plánujú paralelne prevádzkovať oba systémy. No a potom štáty ktoré sa rozhodnú prejsť/zaradiť aj US systém a majú Grady (Irak?)


Ináč ešte jedna vec - platfoma by asi mala byť schopná niesť aj 2 kontajnery 227mm (možno aj 122mm), veď na jeden je aj tak zbytočne predimenzovaná (pásový MLRS má 25t):

Modular
Hmotnosti (bez radlice):
a) so 122mm kontajnerom:
- celková hmotnosť v bojovej pohotovosti: 23 400 kg
b) s kontajnerom MLRS:
- celková hmotnosť v bojovej pohotovosti: 22580 kg
c) bez kontajnera a osádky:
- celková hmotnosť v bojovej pohotovosti: 20300 kg

Hmotnosť raketového 122mm kontajnera :
- prázdny: 1 150 kg
- nabitý: 3 100 kg

Hmotnosť raketového kontajnera MLRS:
- prázdny: 396 kg
- nabitý: 2 270 kg

http://forum.valka.cz/topic/view/78770/ ... -raketomet

Pôvodný vz.70 na podvozku 813ky mal hmotnosť 24t.

Nó, taký Modular 2 s kapacitou MLRS by nemusel byť marný... :rotuj:


Ináč, prosím MODERÁTORA aby sekol celú tu diskusiu o Modulare niekam, kam patrí a nezaplieňame tu rumunské vlákno. Vďaka
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od arten »

arten píše: Nó, taký Modular 2 s kapacitou MLRS by nemusel byť marný... :rotuj:
Nech sa páči - kde inde ako v Číne? :rotuj:
http://www.armyrecognition.com/china_ar ... 01162.html
Takže takéto niečo. Na 8x8 platforme, s pancierovanou kabínou, ako Modular a originál modulmi MLRS/HIMARS :wink:
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Starlight »

Vrátím se koncepci dělostřelectva NATO, která definovala podobu systému MLRS a později HIMARS.

Doufám, že to nyní bude o něco jasnější, proč se armády v NATO se jaksi po celou dobu Studené války a v následujících desetiletích dokázaly (až na některé výjimky) obejít bez salvových raketometů podobné kategorie jako byl sovětský BM-21 (9K51) Grad ráže 122 mm nebo československý Vz.70.

1) Koncept MLRS

Program MLRS se definitivně rozjel na přelomu 70. a 80. let. Přestože v něm USA hrály prim, tak to byl mezinárodní projekt pěti států: USA (dodáno cca 830 kusů), Německa (cca 150 kusů), Velké Británie (63 kusů), Francie (55 kusů) a Itálie (24 kusů). Průmyslové podíly pak odpovídaly odebraným počtům. V Evropě tak bylo vyrobeno 284 raketometů a cca 200+ tisíc raket.

Raketomet MLRS byl koncipován jako divizní a sborový prostředek palebné podpory, který měl doplnit hlavňové dělostřelectvo a který měl být schopen v krátkém čase disponovat ohromnou palebnou silou na časově kritické cíle. Současně by uvolnil ruce stíhacím bombardérům letectva. Letectvo se tak mohlo soustředit na efektivní přehrazování bojiště (interdiction) v týlu protivníka místo nebezpečných náletů na bojiště v zóně čáry dotyku (FEBA), kde měl východní blok velmi hustou vojskovou PVO,

Například u US ARMY měl systém MLRS doplnit a později i nahradil kanonové houfnice M110 ráže 203 mm. U Bundeswehru měl zase doplnit a později nahradit vícehlavňové raketomety LARS ráže 110 mm z konce 60. let Ty koncem 70. let s dostřelem jen 14,7 km už nestačily na sovětské hlavňové a raketové dělostřelectvo a jejich bojové hlavice byly neefektivní proti nové generaci sovětských tanků T-64/72/80.

Poznámka: Jako přechodné řešení byly raketomety LARS v 80. letech zmodernizovány na verzi LARS 2. Nové rakety (primárně s kontejnerovou hlavicí) s dostřelem až 25 km využívaly řadu technologií z programu MLRS. Po vyřazení systému LARS Bundeswehr používá stále cvičné rakety ráže 110 mm pro raketomety LARS i v raketometech MLRS (německé označení MARS). Mají redukovaný dolet na 6-7 km a kouřovou hlavici označující místo dopadu. Jsou ručně nabíjené do speciálního kontejnerového adaptéru, který je vidět na videu, které tu postnul Klingy.

Koncept nasazení MLRS kladl důraz na boj s velkými plošnými uskupeními protivníka na co největší vzdálenost. Cílem byly koncentrace techniky a osob ještě před tím než se rozptýlí v předních linii, postavení dělostřelectva (včetně tehdy nejvýkonnějšího sovětského raketometu BM-27 (9K57) Uragan ráže 220 mm), vojsková PVO, velitelská stanoviště, atd. Tomu odpovídala koncepce tehdejší munice.

V 80. letech byla první základní municí raketa M26, které měla dostřel do 32 km. Kontejnerová hlavice obsahovala 644 kusů submunice M77 DPICM s kombinovaným střepinovým účinkem (cca poloměr 4 metry) a kumulativní průbojnou hlavicí (probíjela 3 až 4 palce oceli). Submunice z jedné hlavice pokryla plochu zhruba 200 x 100 m. Německo v rámci programu vyvinulo protitankovou verzi rakety, které obsahovala 28 protitankových min AT2. Dostřel rakety byl do 40 km.

Ještě během 80. let USA přidaly do sortimentu munice i konvenční taktickou řízenou střelu M39 ATACMS Block I. Ta měla, dostřel až 165 km a obsahovala 950 kusů submunice M74 DPICM. V dalších desetiletích následovaly další verze raket s větším dostřelem, inteligentní submunicí (nezavedeno do sériové výroby) a řízené střely řady GMLRS a vylepšené přesné ATACMS.

2) Koncept použití kanónových houfnic NATO

Hlavním prvkem palebné podpory ale v tomto konceptu byly stále kanónové houfnice. Na přelomu 70. a 80. let byla „standardní“ samohybnou houfnicí NATO americká M109A2/A3 s dostřelem 18 km se standardní municí a 23,5 km s dálkovou RAP municí. Tažené houfnice reprezentovala tehdy nová generace houfnic – americké M198 a západoevropské FH70. Obě ráže 155 mm (se standardizovanými NATO balistickými parametry) měly dostřel 24 km se standardní municí a 30 km s dálkovou RAP municí.

Souběžně s programem MLRS se koncipoval i podobný mezinárodní program samohybné kanónové houfnice nové generace, ze kterého nakonec oklikou přes různé odklady vznikly národní houfnice jako M109A6 Paladin, AS90, nebo PzH2000.

To, čím se odlišovalo hlavňové dělostřelectvo NATO od svých protivníků, bylo:

1) masivní použití bezkontaktních přibližovacích zapalovačů pro vzdušné výbuchy tříštivo-trhavé munice pro lepší ničivý střepinový efekt. Video o přibližovacích zapalovačích pro protipěchotní použití je v čase 7:10: https://www.youtube.com/watch?v=WS11562XCPc&t=5s

2) masivní použití kontejnerové munice – protipěchotní Improved Conventional Munition (ICM) a protipěchotní/protimateriálové Dual-Purpose Improved Conventional Munition (DPICM). Video o DPCIM je v čase 4:10: https://www.youtube.com/watch?v=WS11562XCPc&t=5s a video o M483A1 155mm DPICM: https://www.youtube.com/watch?v=beiD1IpRtvY

Jinými slovy kanónové houfnice s vhodnými zapalovači a pokročilou municí byly na Západě schopny efektivně postřelovat plošné cíle.

3) Srovnání s ČSLA

Jako srovnání uvedu naši ČSLA, kde jsou data asi nejlépe dohledatelná. Předpokládám, že to platilo i pro ostatní armády východního bloku.

Naše divizní kanonové houfnice ShKH vz. 77 DANA ráže 152 mm jsou po celou svoji dosavadní kariéru vyzbrojeny pouze tříštivo-trhavými granáty (normální OF do 18,5 km nebo dálkové OFd do 20,2 km). Jediným dalším typem munice, který kdy byl zavedeny do jejich výzbroje, byl kumulativní granát BP-540 určený pro obranou přímou palbu. Nic jiného.

Přestože bezkontaktní přibližovací zapalovače jsou používané na Západě od roku 1944, tak naši dělostřelci se k nim dostali (finské elektronické HS-94 a HS-94M od Patrie) až po skončení Studené války. A popravdě řečeno současný 13. dělostřelecký pluk AČR s nimi začal střílet teprve relativně nedávno. 70 let zpoždění (!) a asi dosud jediný upgrade dělostřelecké části tohoto letitého houfnicového systému.

Poznámka: místo bezkontaktních zapalovačů se používaly sovětské mechanické nekontaktní časovací zapalovače B-90. Hodinový strojek časovače se musel nastavit podle balistických tabulek a granáty se musely zastřílet nejen na polohu, ale i na výšku výbuchu = dělostřelecký pozorovatel musel hlásit opravy načasování vzdušného výbuchu.

Kontejnerové granáty naše houfnice ShKH vz. 77 DANA nikdy nepoužívaly. Jestli jsem se dobře díval, tak Sovětský svaz kontejnerovou dělostřeleckou munici ráže 152 mm typu 3VO28, 3VO29 a 3VO30 zavedl do výzbroje až spolu s houfnicemi řady MSTA v letech 1987-89.

Proto pro dělostřelectvo ČSLA mělo význam mít spolu s ShKH vz. 77 DANA ráže 152 mm i raketomety Vz.70 ráže 122 mm. Jejich jedinou „specialitou“ byla klasická poměrně nepřesná salvová palba na plošné cíle. Pokud jsem se dobře díval, tak za časů ČSLA se u nás vyráběly jen klasické třištivo-trhavé rakety 122-JROF ráže 122 m s kontaktním zapalovačem a dostřelem cca 20,4 km. Pro současnou AČR platí, že ShKH vz. 77 DANA je velmi limitována zavedenou municí ráže 152 mm, která neřeší úlohy, které plnil 122 mm raketomet vz. 70.

:?: Má někdo přehled, jestli se nás používaly i sovětské rakety ráže 122 mm? Předpokládám správně, že v období studené války byly kontejnerové hlavice u sovětských raketometů běžně zavedeny jen u 220 mm raketometu BM-27 Uragan?
Naposledy upravil(a) Starlight dne 13/8/2017, 18:24, celkem upraveno 1 x.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Hektor »

Takže ak by sme mali vhodnú muníciu do SHKH tak nepotrebujeme 480 RM.70? (ČSĽA)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Starlight
Co je mi známo, používala ČSLA pouze naše rakety 122-JROF a podobně po ní i AČR. Stejně tak i tvůj předpokald ohledně Uraganu je správný. Další byl 300mm BM-30 Smerch zavedený na sklonku Studené války v roce 1989. U něj sice základní raketa je 9M55F což je tříštivo-trhavá předfragmentovaná, ale současně byly vyvynuty i další nesoucí kazetovou munici (9M55K...). Nedohledal jsem nikde jejich výrobu a datum zavedení do výzbroje.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Franz Trubka »

122 mm rakety se vyrabely /nebo kompletovaly/ v tovarne blizko Usti nad Orlici. Kdyz tady byl iransky sah v roce 1977
/psal jsem o tom kdysi na vlakne o RM vz.70/,tak jsme jich tam brali skoro 300.
Co jsem byl s rm ve "styku"/1975-89/,tak jsme pouzivali jenom rakety vyrobene v CSSR.
A pouze JROF
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Neviem, či to je tuná úplná novinka, ale pre istotu:

http://defence-blog.com/news/romania-pl ... pters.html
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Jestli bychom nakoupili UH-1Y začal bych zvažovat, zda nejít do společného nákupu AH-1Z s Rumunskem. Případně zda by se potom oni nechtěli připojit k našemu eventuelnímu nákupu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od kozlustechnykus »

To zalezi na yntelygency nasich vyjednavacu, jestli u soucasneho nakupu bude opce na bitevni verzi za nejakou rozumnou cenu. Aby nas pak poradne nenasponovali...
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Rumunsko podepsalo s firmou General Dynamics European Land Systems dohodu o společné produkci obrněných transportérů Piranha V.
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=23533
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

O zruseni jednani s Rheinmetallem se uz nejakou dobu mluvilo. Dost mozna ani poradne nezacala. Piranha je levna, viz dansky tendr, docela kvalitni a na Balkane rozsirena. Je to docela logicka volba. Jen dodam, ze u KBVP cekam izraelske veze Samson II a to nejen kvuli cene, ale i vazbam mezi Rumuny a Izraelci

Obrázek
Piranha IFV při prezentaci v Bulharsku
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Tak ono to je celé poněkud složitější.

Obrněné transportéry Piranha V

Rumunské ministerstvo hospodářství a americká firma General Dynamics European Land Systems (GDELS) podepsali memorandum o porozumění. Memorandum upravuje podmínky o budoucí spolupráci, v rámci které budou v Rumunsku vyráběny obrněné transportéry Piranha V. V první fázi bude nakoupeno 227 transportérů Piranha. Vozidla budou vyráběny ve Strojírenských závodech UMB v Bukurešti. Prvních 30 vozidel bude vyrobeno ve Švýcarsku, ale se zapojením rumunských zaměstnanců, kteří zde projdou školením. Výrobní linka bude následně vybudována v Rumunsku. V rámci podepsané dohody rumunská společnost UMB pošle do švýcarského podniku MOWAG, celkem 25 vedoucích pracovníků kvůli získání znalosti výroby vozidel. UMB se stane subdodavatelem GDELS, převezme část výroby a montáže vozidel. Základními verzemi je OT s dálkově ovládanou věžičkou s kulometem nebo granátometem. Bojová verze KBVP bude nejspíš osazena německou věží Lance vyzbrojenou 30 mm rychlopalným kanónem. Rumunská armáda v první fázi dostane pouze OT s kulomety nebo granátomety. Vozidla se stanou páteři rumunské armády. Celkem 94 bude určeno pro elitní 2. pěší brigádu "Škorpion" (2. pěší divize) z města Craiov. Brigáda již provozuje 31 obrněných transportérů Piranha IIIC. Rumunská armáda výhledově poptává 1 500 nových kolových obrněných vozidel. Ty nahradí jak kolové transportéry TAB, ale i pásové transportéry MTLB a potenciálně i MLVM a MLI-84. Jedná se tedy o gigantickou zakázku a je poměrně logické, že většina vozidel by byla pouze očesaná vozidla ve zmíněné verzi OT.

Obrněné vozidlo Agillis

V roce 2016 přinesla rumunská média informace o vývoji nového rumunského OT, který měl využívat klíčové mechanické systémy a uzly z německého vozidla Boxer od společnosti Rheinmetall. V červnu rumunská společnost Moreni (UAM) založila s Rheinmetallem společný podnik a dohodla se na vývoji nového OT Agilis 8×8. Společnost Moreni je největší výrobce obrněných vozidel v Rumunsku. Generální ředitel společnosti Rheinmetall - Thorsten Heinzen dodává, že projekt Agilis je v poměrně pokročilé fázi vývoje a i nadále se s ním počítá. Prototyp má vzniknout v roce 2020. Rheinmetall plánuje vozidla Agilis zařadit do vlastní nabídky, mezi transportéry Fuchs 6×6 a Boxer 8×8. Zdá se tedy, že rumunsko-německé vozidlo Agillis bude nabízeno především pro export. Obrněné transportéry od Rheinmetallu by tak doplnilo levné vozidlo pro chudší státy - přeci jen výrobní náklady by byly velice příznivé a mnohem levnější než v Německu.

Zdroje:
https://www.rumaniamilitary.ro/tbt-8x8- ... ai-aproape
http://www.armadninoviny.cz/rumunsko-po ... nha-5.html

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Nákup vrtulníků Airbus H215M

Koncem října 2017 bylo oznámeno, že Bukurešť nakoupí nespecifikované množství vrtulníků Airbus H215M - dříve známý jako AS532 Cougar. Nové vrtulníky patrně nahradí stávající stroje IAR-330 (38 ks), jejíž licenční výroba probíhala v areálu IAR Brasov. Zde bude rovněž umístěna výrobní linka nových strojů, které budou dodávány jak armádě, tak i pro civilní využití. V případě, že by vláda neobjednala nové stroje, hrozilo, že Airbus přesune výrobní linku jinam. Bukurešť totiž zvažovala rovněž nákup vrtulníků S-70i Black Hawk International, jejíž výroba probíhá v Polsku. Stroje AS532 Cougar slouží v armádách Albánie, Bulharska, Francie, Nizozemska, Španělska, Švýcarska a Slovinska. http://zbiam.pl/h215m-trafia-rumunii/
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Tak teď už opravdu nevím zda pořizují Pirana V nebo Agillis 8x8. Rumunská vláda se totiž dohodla se společností Rheinmetall na výrobě 400 obrněných vozidel AGILLIS pro rumunskou armádu, za 234 mil euro. Vozidla mají být dodány od roku 2020 a společnost zajistí servis v Rumunsku do roku 2055. V Rumunsku má být vyráběno zhruba 90% komponentů, včetně motoru a hnacího ústrojí. Výroba bude probíhat v Moreni. Zde by se měly vyrábět rovněž rychlopalné kanóny ráže 30 mm a vojenské nákladní automobily pro zahraniční zákazníky.

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Podepsána smlouva na nákup vozidel Piranha V

Tak opravdu budou mít obě vozidla. Aktuálně podepsala Rumunská vláda smlouvu s General Dynamics European Land Systems, na dodání 227 obrněných vozidel Piranha V v šesti variantách, pro Rumunskou armádu. Hodnota kontraktu činí 1 miliardu dolarů. Za rumunskou stranu podepsal smlouvu premiér Mihai Tudose a Marcel Ciolacu. Kusová cena tedy vychází na 4,4 mil.usd což je zajímavé. Přeci jen v roce 2016 podepsala dánská vláda a GDELS kontrakt na nákup 309 vozidel Piranha V za 600 mil.usd, tedy kusově 1,9 mil.usd, ale Dánové nakoupili jen hotová vozidla (verze OT) a Rumuni v tom mají započítanou asi i různé verze, stavbu haly, školení lidí a potřebné vybavení k výrobě doma. Výroba bude probíhat v Rumunsku dle předchozí smlouvy mezi GDELS- Mowag a rumunskou společností Uzina Mecanică București (UMB). http://defence-blog.com/army/gdels-cont ... mania.html

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Spolupráce s moldavskou armádou

Na začátku února 2018 rumunský ministr obrany Mihai Fifor uskutečnil oficiální dvoudenní návštěvu Moldavska. Na společné tiskové konferenci mu jeho moldavský protějšek Eugen Sturza poděkoval za podporu při vytváření státní obranné strategie. V rámci moldavsko-rumunské spolupráce navíc dostalo 800 moldavských vojáků možnost vzdělávat se na rumunských vojenských institucích. Řada dalších se zúčastnila společných cvičení po boku rumunských příslušníků ozbrojených sil. Oba ministři se shodli na potřebě obnovení rozhovorů o vytvoření společného vojenského praporu. Návrh na vytvoření rumunsko-moldavské jednotky se poprvé objevil v květnu 2015, dodnes však nedošlo k jeho realizaci. Dodejme, že v únoru 2018 se šedesát moldavských vojáků s dvanácti vozidly, účastnily mnohonárodního vojenského cvičení Platinum Eagle, konaném na rumunském vojenském cvičišti Babadag. Pozoruhodné je, že Moldavsko i nadále zůstává členem postsovětského Společenství nezávislých států, byť současný moldavský ministr pro evropskou integraci, Iurie Leancă, nevyloučil možnost podání přihlášky ke členství v EU. Celý článek zde: http://www.armadninoviny.cz/geopolitick ... prace.html

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od mrfelix »

Názor: Moldavsko začlo být nejžhavější kandidát na příští vojensko-politickou krizi ve východní Evropě.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

mrfelix:
To jo, dlouho se nemluvilo třeba i o takovém Podněstří. Hodně bude záležet, jak se bude chovat Moldavsko. Dokud bude tíhnout k Rusku, tak asi bude klid. Pokud se politická situace změní, tak to bude ještě opravdu divoké. Přeci jen Ruský satelit mezi Ukrajinou a lavírujícím Moldavkem není zrovna v záviděníhodné pozici (můžou si za to ale tak nějak sami).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Dle vyjádření Mika Gleasona, který je ve společnosti Bell zodpovědný za mezinárodní prodej zbraňových systémů, je Bell blízko uzavření dohody s Rumunskem o nákupu celkem 45 vrtulníků, 24 AH-Z Viper a 21 UH-1Y Venom pro rumunské ozbrojené síly.
Zároveň probíhají jednání s rumunskými společnostmi o jejich zařazení do dodavatelského řetězce při výrobě vrtulníků řady H-1 a i zřejmě i dalších produktů spol. Bell.
Pro nás je možná stejně zajímavé to, že je Bell i nadále přesvědčen o vítězství UH-1Y v tendru AČR a rozhodnutí čeká relativně brzo.

http://www.defence24.pl/bell-walczy-o-w ... smiglowcow
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Rumunská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

45 vrtulníků, to je už pěkný mazec, když si vezmeme, kolik po nás chtěli za 12 UH-1Y jen s kulomety a to plně vyzbrojený AH-1Z bude ještě dražší.
Jsem zvědavý, zda zveřejní na kolik je ta sranda vyšla, nebo to bude tajné.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“