Polská armádo kam kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Aktívne zálohy OSSR

Příspěvek od arten »

Veľký plán na vybudovanie teritoriálnych síl v Poľsku dopadol tak, že náklady na jedného záložníka budú 135 tis. zlotých ročne. Pre porovnanie - profesionálny vojak stojí armádu polovicu, operátor špeciálnych síl 100 tis. :rotuj:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityk ... alnej.read

Příspěvek přesunul Jarl.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Julesak »

To ich mala vystrojovať firma spojená s Poľskou národnou stranou? :shock:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od arten »

Julesak píše:To ich mala vystrojovať firma spojená s Poľskou národnou stranou? :shock:
Mieriš dobre, celý projekt je vymyslený, presadený a realizovaný vládnou PIS a strašne predražený.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Ve výsledku měla být ta domobrana lépe vystrojená a vyzbrojená než konvenční armáda. Skoroby až člověk řekl, že si PIS chtělo / chce udělat vlastní armádu...

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
redy
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 246
Registrován: 12/7/2011, 14:30

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od redy »

Vybrán dodavatel vozidel pro aeromobilní síly

16. listopadu 2018 Inspektorát výzbroje MON vybral dodavatele výsadkových vozidel aeromobilních sil /Pojazdów Wojsk Aeromobilnych (PWA)/ se speciálními přívěsy /Przyczepami Specjalnymi (PS)/. Zvítězila nabídka konsorcia firem KAFAR Bartłomiej Sztukiert, Hibneryt, Auto Podlasie, Auto Special Modlniczka Oddział Sobiesław Zasada Warszaw. Požadován byl náhon 4x4, celková hmotnost pod 3,5 t, únosnost minimálně 1,2 t, motor o síle minimálně 75 k, přívěs nosnost minimálně 800 kg. Armáda chce získat 55 (+ opce na 25) vozidel a 105 (+55) přívěsů v letech 2019 – 2022.
https://www.milmag.pl/news/view?news_id=1583
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Druhá životnost BWP-1 [ANALÝZA]
zdroj: https://translate.google.com/translate? ... -1-analiza
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od niko »

Kratke info ohladom polskej Harpie - programom nahrady Mig-29 a Su-22.
https://theaviationist.com/2019/01/18/f ... u-22-jets/

Obrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

V pátek polské MO podepíše smlouvu se společností PZL Mielec (součást americké společnosti Sikorski) na dodávku 4 kusů vrtulníků S 70i pro speciální síly WP. Podrobnosti o nákupu, např. cena a vybavení vrtulníků nebyly zveřejněny. Na polských webech se spekuluje, že to bude pouze "holá" standardní transportní verze. Pokud by se to ukázalo jako pravda, tak by se jednalo o značně kontroverzní nákup, jednak je S 70i v srovnání se standardním UH 60M (které koupilo např. Slovensko) přeci jen o něco méně výkonný stroj, ale hlavně Airbus v rámci posléze zrušeného tendru (který vyhrál) nabízel mimo jiné i verzi H 225M Caracal ve verzi určené pro SF.

https://www.defence24.pl/wojsko-kupuje- ... pecjalnych
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Poľsko ide modernizovať flotilu 30ks Mi-24

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Poľsko ide modernizovať flotilu 30ks Mi-24

https://www.flightglobal.com/news/artic ... et-455220/

Obrázek

Zajebiaszcze!

Poľsko uskutočnuje plány modernizovať flotilu vrtuľníkov Mil Mi-24, ktoré prevádzkuje letecká zložka armády .

Varšava má v úmysle uskutočniť dialóg s potenciálnymi dodávateľmi, ktorý prebieha od júla do septembra, aby analyzovala uskutočniteľnosť projektu, čo znamená predĺženie životnosti helikoptér z obdobia studenej vojny.

Analytik Flight Fleets udáva, že poľské pozemné sily operujú s 30 kusmi Mi-24, s vekom od 27 do 37 rokov.

Poľsko má v úmysle vydať RFI vybraným spoločnostiam po fáze analýzy, ktorá podrobne spresní presné požiadavky aktualizačného plánu.

Hoci Varšava hľadá nové útočné vrtuľníky v rámci svojho programu Kruk, zástupca ministra obrany Wojciech Skurkiewicz na jeseň minulého roka naznačil, že krajina bude pokračovať v "obmedzenom modernizácii" flotily Mi-24; nová vrtuľníky sa nebudú riešiť pred rokom 2022.

Informoval. že modernizované Mi-24 budú vybavené novými protitankovými raketami. :razz:
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Poľsko ide modernizovať flotilu 30ks Mi-24

Příspěvek od Nesher »

Pikujuci brizolit píše:Poľsko ide modernizovať flotilu 30ks Mi-24
Já bych to tak horké neviděl, ta fáze, kterou chce polské MO zahájit se polsky jmenuje "dialog techniczny". A pokud se nějakého Poláka, který o tom něco ví na "technický dialog" zeptáte, tak bude následovat příval nadávek, v nichž cholera bude ta nejmírnější. V podstatě je to takový ekvivalent toho čemu naše MO říká "marketingový průzkum". Takových "technických dialogů" spustilo polské MO v minulosti desítky, mnoho z nich stále běží, ty které posléze přešly do fáze vyhlášení tendru byste spočítal na prstech obou ruk. A i z těch, které přešly do fáze tendru skončila cca polovina neúspěšně. Krásným příkladem je třeba program Mustang (náhrada vozidel UAZ a Honker). Čímž neříkám, že zrovna tenhle nápad nedotáhnou do konce (byť o smysluplné modernizaci MI 24, tak aby dokázal přežít na soudobém evropském bojišti se dá s úspěchem pohybovat).
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od niko »

S pravdepodobnostou bliziacou sa k istote bude modernizacia polskych Mi-24 spolocny polsko ukrajinsky projekt.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Nesher: Ja skôr vidím nereálny ten program Kruk po roku 2022. Mi-24 po modernizácii má dostatočný potenciál na Poľských rovinách, kde skôr lietať v niečom a lá "vyhoďte turistov, prdnite tam kevlar" je väčšie vyhodnie peňazí. Rusi na NATO nezaútočia. Bielorusko a Ukrajina majú zatiaľ iné problémy, pre nás "naštastie"...

Niko: tie protitankové rakety budú tie nové ukrajinské? Aká je tam možnosť zapojenia "európskych" peňazí Airbusu za ten super biznis na Ukrajine?
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Skeptik »

Tak jsem se Poláka, co by o tom měl něco vědět, zeptal, co to znamená "dialog techniczny".
Odpověděl, že je to RFI - Request for Information. :wink:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od niko »

Pikujuci brizolit píše:Niko: tie protitankové rakety budú tie nové ukrajinské? Aká je tam možnosť zapojenia "európskych" peňazí Airbusu za ten super biznis na Ukrajine?
To je dneska este skoro povedat. Otazne je vobec, ci uz polske MO deklarovalo ake parametre ma splnat modernizovana Mi-24.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Pikujuci brizolit

O tom žádná, na všechny ty programy co mají rozjeté anebo o nich uvažují nemají peníze, budou rádi když vyjde cca třetina. Navíc oni mění priority skoro stejně rychle jako Indové. :D

Skeptik
Ano, ale v podání polského MO je to spíše ve stylu "pokecáme a uvidíme". Jen ty vrtulníky řeší už skoro 8 let a výsledkem jsou 4 S 70i pro SF. Zbytek bude létat stále na starých Mi 17 a W3A.
Těch H 225M je vážně škoda, Airbus jim dal skutečně dobrou nabídkou, ale vládnoucí strana to prostě zamázla z čistě politických důvodů.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Alfik »

Co znamená v polštině "dialog techniczny"?
Takový dialog začíná slovy: "Techniczne vziote, jak bym mogl..." tedy česky: "technicky vzato, jak by se dalo...".
Tuto formulaci doporučuji nepřeceňovat.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Tak byla zveřejněna cena těch 4 S 70i pro SF WP, je to 683,4 PLN (cca 4,2 mld. Kč). I přesto, že cena obsahuje kompletní výcvik, sadu náhradních dílů, pozemní vybavení atd, tak mi to přijde jako celkem dost.
Dokázal by to někdo srovnat se slovenským nákupem UH 60M?
Jinak se zdá, že to skutečně bude jen "standardní" transportní verze a nikoliv vrtulník s vybavením pro SF.
https://www.defence24.pl/cztery-black-h ... -podpisany
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3893
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od HONZIK11 »

Cena śmigłowca (dla wojska – przyp. red.) to cena, za jaką polska policja kupiła sprzęt plus oczywiście to wszystko, co związane jest z potrzebami Wojska Polskiego, a szczególnie z potrzebami Wojsk Specjalnych, a więc to jest uzbrojenie....

Můj překlad z uvedených stránek .. Polsko loni koupilo 3 stroje také pro svou policii.

Cena vrtulníku pro armádu /poznámka redakce/ je cenou za jakou Polská policie koupila tento stroj plus samozřejmě všechno co je svázané s potřebami Polské armády a především s potřebami specialního vojska tedy výzbroje.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Však ano, ale 75 mil. PLN jen za samotnou mašinu (cca 465 mil. Kč) mi přijde jako hodně, proto by mě zajímalo srovnání se slovenským kontraktem o něco výkonnějších UH 60M

Według informacji z MON wartość kontraktu to 683,4 mln zł brutto. Cena obejmuje zarówno śmigłowce (ok. 75 mln zł za jedną maszynę wraz z wyposażeniem), jak i ich doposażenie oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.
Překlad
Dle informací z MO, celková cena kontraktu představuje 683,4 mil. PLN Cena zahrnuje jednak samotné vrtulníky (okolo 75 mil. PLN za jeden) tak i jejich vybavení, včetně logistiky, ND a školení.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od niko »

Slovensko platilo systemovu cenu z celou paradou za Black Hawk 27 mil. Za stroj, ked si dobre pamätam, to vychadzalo na 17 mil. €. Poliaci platia za stroj nejakych 18,5 mil. €. Cize rozdiel nie je az taky velky. Nevieme, co vsetko maju v cene.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“