OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ze by k 4000 civilom pribrali dalsich 2000. To je celkom usmevna predstava.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

S civilnými zamestnancami je to tak, že ani existujúce miesta nie sú zaplnené. Reálne sa dokonca s ich naplnením ani neráta.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Flader, tak to je vcelku pozitívna správa :up:
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Inak vacsina z civilnych miest su skladnici, udrzbari a podobne manualne pozicie, kde je naozaj zbytocne mat vojaka.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Ďakujem Flader.
Otázka, aké sú schopnosti vojakov na improvizované opravy techniky v teréne, robí sa to, či už je západný štandard, že opravy si nerieši posádka, napríklad BVP, Tatry atď?
A čo v prípade nových Iveco LMW, MANov a nových Tatier, Aktisov?
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Z muzea zase do sluzby. Nemyslel som si, ze toto este raz uvidime, ale v zasade ma to potesilo. Preco nie. VTSU Zahorie prebera od Vojenskeho historickeho ustavu do sluzby jednu vyprostovaciu T-815 AV-15.
https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=4429682&l=sk
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

A tak ani v múzeu nemusela byť práve ako exponát.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

To je samozrejme pravda. Slovensko je ale vynimocne v tom, ze sme po roku 2000 davali do muzea aj vyzbroj, ktora aj u nasich susedov sluzi dalej. Takze som rad, ze z tych rokov aspon nieco zachranime zase pre dalsiu sluzbu.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3956
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od HONZIK11 »

To jo, město so zlomenou berlou a jeho naprosto famózní muzeum.
Tam by se vyzbrojovalo, tedy ne u vás,ale možná, že by se i něco naslo.
Pro mě ale pastva pro oči.


https://g.co/kgs/rr95mu
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Nove platy vojakov, vratane tabulky podla pozícií.

https://www.defencenews.sk/aktuality/vi ... 9-percent/
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

V dňoch 20. až 24. januára 2020 sa uskutočnil strelecký výcvik participujúcich strán – trebišovského 23. motorizovaného práporu a žilinského Strediska výcviku špeciálnych operácií. Cieľom spoločnej aktivity bolo zjednotenie štandardov obsluhy primárnej a sekundárnej zbrane a princípov vedenia bojovej streľby.
https://www.mil.sk/88590/?pg=1
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Pretvorenie utvaru zacina. :up: Este by to chcelo nove pusky, ked chceju unifikovat weapon handling.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Dobrá informácia.
Chcelo by to viacej vecí ako len rovnaké zbrane a to v celých OSSR, ale hlavne kompetentných ľudí na politických miestach.
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

mikojan29 píše:...ale hlavne kompetentných ľudí na politických miestach.
Kompetentni ludia na politickych miestach su ti pri weapon handlingu naco ? :D Ja by som skor povedal, ze by mali v Stredisku vycviku specialnych operacii vycvicit aspon po jednom instruktorovi strelby pre kazdu rotu 23. mopr. a nasledne to drillovat. A myslim, ze to takto aj urobia, ked berieme do uvahy, ze strelecki instruktori sa na Lesti skolili aj pre ovela menej profesionalizovane utvary pozemnych sil. Dalsia vec je ale, ze 5.psu vz. 58 uz v podstate nepouziva a teda aj tie drilly, co ich ucia su stare drilly, ktore pouzivali pred par rokmi. Nehovoriac, ze pri spolocnych operaciach je nulova sanca akokolvek zdielat municiu, ND, strelecke vybavenie atd. Preto by bolo fakt viac ako ziaduce aby cely SOCOM mal zavedenu len zbran jednej kategorie- AR, nech je to uz akykolvek vyrobca a akykolvek system.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Nerozvinul som myšlienku - chcel som povedať, že ak by aj chceli meniť zbrane, musí ich niekto kúpiť a kúpu musí niekto schváliť. A na to sú tí politici.
Vidím, ako sa u nás robia výberové konania a nakoniec to stojí na politickej vôli alebo nevôli, rôznych podmienkach, zákulisných bojoch, vytĺkaní polit. kapitálu a nie preto, aby sme mali funkčné a konečne aj moderné OS, preto píšem o kompetencii politikov vykonávať svoje funkcie. Je to trochu OT, ale musel som sa posťažovať.
Armádny personál je šikovný, oni si to vedia zorganizovať, ale môžu robiť len s tým, čo majú (napr. tie osobné zbrane).
"Alea iacta est"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Doteraz som si to moc neuvedomoval, ale ten vz.2007 je inak naozaj vydarený.
https://www.facebook.com/eFPBGLatvia/ph ... =3&theater
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Mikojan: Ono tie armadne nakupynsu u nas nepopularne a v zasade len trpene. Preto ten populizmus okolo nich. Ja mam zase pocit, ze my len vyberame a vyberame a natahujeme sa na vyberani, len aby sme vyberali. Nakoniec aj tak nic nekupime. Jedina dobra vec je ta spolupraca s Americanmi pri vyzbrojovani na baze vlada- vlada. To boli dosial jedine moderne zbrane, co sa kupili.

Flader suhlasim. Ten vzor sa podaril.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

niko
A to je chyba, lebo spoliehať sa stále na niekoho, že nás ochráni je hlúposť.
Súhlasím s tebou, že politici nemajú ochotu pristúpiť k radikálnejšej a rýchlejšej modernizácii a keď sa už začne niečo riešiť, tak to zabrzdia s pochybnými tendrami a hašterením sa medzi sebou.
Až sa čudujem, že sme tak rýchlo vybrali vrtuľníky a stíhačky. Na dopravné lietadlá (ktorým by svedčali ešte 1-2 ďalšie kusy) sa čakalo skoro 8 rokov.
Pozemáci a PVO si zatiaľ môžu utrieť ústa, avizované súťaže stroskotali na samoľúbosti niektorých jedincov a podľa mňa, nezvládnutej PR MOSR.
"Alea iacta est"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Amen
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Tak, tak. Na Slovensku su mozne len dva sposoby nakupov. 1. Ak mam väcsinu v parlamente, nakupim, nech si kazdy mysli co chce (BH). 2. Samovrazedny nakup- nakupim spickovu techniku aj ked viem, ze politicki oponenti ma za to znicia (F-16). Ten druhy sa uz asi opakovat nebude. Treti sposob my bol siroky politicky konsenzus, ako slubuje Macko z Nadom. To je samozrejme rozpravka. Vie si tu niekto predstavit, ze by sa nakupili zbrane za 1,6 miliardy bez toho, aby z toho bol skandal ? Z vlastnych minimalne Matovic to poriadne rozmazne. Nehovoriac o opozicii.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“