OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

K tomu uz lietaju od minuleho roka aj LPZS, od tohoto bambi a SOF a palubni strelci su uz vo vycviku. Good job :up:
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Na 9 strojov to bude pomerne dosť rôznorodých úloh.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Paráda. :up:
Na nový stroj super nálet. Aspoň je vidno, že zmysel kupovať novú techniku zmysel má (a to mám vcelku 17ky rád) . Pri takom nálete by už 17ky museli vyradiť, či dať na rok na "generálku".
Plus tie stroje lietajú vrámci celého štátu, čo pri 17kach bolo skôr zriedakovosťou.
Tých 9 kusov uplatnenie má, škoda že nie je vôľa nakúpiť aspoň na jednu komplet letku pre PO a nejaké kusy na Sliač, Žilinu a možno aj Malacky. Mimochodom, ako Sliač a Malacky majú pokrytú LPZS? Z Prešova?
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od arten »

niko píše:K tomu uz lietaju od minuleho roka aj LPZS, od tohoto bambi a SOF a palubni strelci su uz vo vycviku. Good job :up:
Hej to je strašne super že majú "bambi vaky," na to sme tieto bojové špeciály predsa kupovali :D
Niečo nové o guľometoch, výstražných a ochranných zariadeniach? :rotuj:

Ináč ako môžu robiť LPZS, keď nemajú Filr, reflektor, resp. nejaké vyhľadávanie v noci? (nemajú ani meteoradar, ale tak to sa asi dá prežiť)
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ale arten, zas zacinas?
Mam ti tu vyhladat prispevky, kde si tvrdil ze BH budu sediet na zemi, lebo nebude na ich prevádzku? :-?

Ale dobra otazka k Flir radaru. Mozno dokupili vybavenie, rovnako ako vaky. Mate niekto blizsie info?

Afganske UH60 bez vymetnic klamnych cielov...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

BH Flir nemaju. A neviem o tom, ze by sa kupoval. Naco ? Ved SAR aj tak neskor prevezmu LUH. Na tieto docasne striedacky v smenach s Mi-17 uplne staci to, co maju.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:Ale arten, zas zacinas?
Mam ti tu vyhladat prispevky, kde si tvrdil ze BH budu sediet na zemi, lebo nebude na ich prevádzku? :-?
no davaj. a nezabudni kontext.
Juraj Tichý píše:Ale dobra otazka k Flir radaru. Mozno dokupili vybavenie, rovnako ako vaky. Mate niekto blizsie info?
niko píše:BH Flir nemaju. A neviem o tom, ze by sa kupoval. Naco ? Ved SAR aj tak neskor prevezmu LUH. Na tieto docasne striedacky v smenach s Mi-17 uplne staci to, co maju.
[/quote]
Nemaju nic. A to je pruser, lebo tym padom nevedia a neplnia 24h LPZS a ministerstvo (znova) klame. Já sem to říkal...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

arten zase zacinas ? Zase uz tusim treti krat ideme diskutovat o LPZS ?
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od arten »

niko nechaj si ten výchovný tón láskavo. :D
PO ohlásení, že Blackhawky plnia LPZS, sme neviedli žiadnu. Tak si jednu dáme - na tému: "ako bez potrebného vybavenia môžu v noci BH vyhľadávať "ciele?""
(nápoveda - nijako) :rotuj:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

arten zase zas tu mudrujes... Ale tak skratme to, nech sa tu zase nezaciklujeme zase ako obvykle. Pri havarii lietadla vysle system ELT nudzovy signal. Posadka Black Hawku lietadlo najde na zaklade neho. Ak signal nevysle, hlada sa vizualne v urcenom sektore. V noci ked nemaju FLIR, hladaju podla NVG. Ano, je to horsie ako FLIR, ale nie je to ziadna extra vynimka, uz som videl viacero SAR vrtulnikov bez FLIR. Staci si to hodit do googlu. Okrem ineho aj australske Bell 429. Kedze sa jedna o zaskok, kym nedojdu LUH na SAR, povazujem za nezmysel dovybavovat nase BH FLIRom.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Našiel som článok o LPZS v podaní VzS AČR:

http://czechairforce.com/history/leteck ... -po-cesku/
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od arten »

niko píše:arten zase zas tu mudrujes... Ale tak skratme to, nech sa tu zase nezaciklujeme zase ako obvykle. Pri havarii lietadla vysle system ELT nudzovy signal. Posadka Black Hawku lietadlo najde na zaklade neho. Ak signal nevysle, hlada sa vizualne v urcenom sektore. V noci ked nemaju FLIR, hladaju podla NVG. Ano, je to horsie ako FLIR, ale nie je to ziadna extra vynimka, uz som videl viacero SAR vrtulnikov bez FLIR. Staci si to hodit do googlu. Okrem ineho aj australske Bell 429. Kedze sa jedna o zaskok, kym nedojdu LUH na SAR, povazujem za nezmysel dovybavovat nase BH FLIRom.
Niko zase obhajuješ neobhájiteľné. Po prvé, LPZS je súčasťou integrovaného systému nezasahuje len v prípade leteckých nehôd. Po druhé nie vždy sa dá spoliehať na núdz. vysielanie, nie vždy ho majú, fungujú s rôznou presnosťou, alebo nefungujú vôbec. Po tretie na zásah samozrejme potrebuješ presne vidieť miesto nehody, lokalizovať obete atď.
Čo by išlo bez FLIR, ale určite nie bez vyhľadávacieho svetlometu. Mi-17 LPZS dostali žeriavy, záchranársku výbavu, plánovač misí, reflektory, meteoradary, Flir... čo z toho majú BH?? No.

Hoľkovci trápne plátajú diery holými strojmi, na činnosti na ktoré vôbec neboli tieto špeciály určené a ty im tu drukuješ. (Shame on you! :D)
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Arten, mohol by si nám dať zoznam vecí, ktoré podľa teba musia mať stroje pre SAR? Lebo keď tak narýchlo pozerám, tak bežne v okolitých krajinách lietajú stroje bez FLIR aj bez hľadacích reflektorov. V porovnaní s nimi tie naše Mi-17LPZS vyzerajú hodne "naddimenzované" (na to, ako sú to reálne staré stroje).
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Sokoliari v službách OSSR:

arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od arten »

Flader píše:Arten, mohol by si nám dať zoznam vecí, ktoré podľa teba musia mať stroje pre SAR? Lebo keď tak narýchlo pozerám, tak bežne v okolitých krajinách lietajú stroje bez FLIR aj bez hľadacích reflektorov. V porovnaní s nimi tie naše Mi-17LPZS vyzerajú hodne "naddimenzované" (na to, ako sú to reálne staré stroje).
No pochopiteľne všetko čo treba na čo najlepšie plnenie úloh...
Neviem kde si čo pozeral, ale potom nemôžu byť v SAR 24/7...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Presne ako pise Flader. V inych krajinach lietaju vrtulniky SAR aj bez FLIR, alebo svetlometov. Osobne, kedze nevidim buducnost slovenskych BH v oblasti SAR dufam, ze sa ani dovybavovat nebudu. SAR predsa maju prevzat LUH. Vsetci vieme preco sa vybavovali slovenske SAR tak, ako sa vybavovali. Ako Galko zrusil vyzbrojovanie slovenskych Mi-17 Izraelcanmi a aby sa vyhol zalobam o nahradu skody, modernizovali sa Mi-17 s ich pomocou a dokupili sa za nemale peniaze skladacky, ktore ciastocne dodnes stoja v sklade. Tra daaa. Tajomstvo perfektne vybavenych Mi-17 LPZS odhalene. Teraz z toho arten ako sa hovori urobil z nudze cnost.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od arten »

keby si nekecal niko. nie "vsetci nevieme co Galko," ale napriklad niektorí vieme, že do Mi-17 narval úplne iné vybavenie za 57 mil E Glváč...
A nie bez vybavenia na nočné vyhľadávanie nespĺňajú záväzok 24h. SAR (aké prekvapenie, v noci nevidno...)
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

arten: Ale vieme, vieme. A nezabudneme, ako diletant Galko v podstate zlikvidoval nase vrtulnikove letectvo. Takze prekvapenie, prekvapenie :!: Ano Galko naobjednaval zastavbove sady pre SAR, aby sa vymotal zo zmluv pre zastavbove sady na vyzbrojenie Mi-17. Okrem toho neuspesne tlacil na vojakov nech delkatuju potrebu 14tich vrtulnikov SAR :roll: Ale som ochotny s tebou diskutovat na temu, ze kto objednal modernizaciu prvych styroch Mi-17.

Ale ak mas info o tom ako Glvac naobjednaval na Mi-17 veci za 57 mil. €, tak sem s nim. Ja som zvedavy na kazdu info.
arten píše:A nie bez vybavenia na nočné vyhľadávanie nespĺňajú záväzok 24h. SAR (aké prekvapenie, v noci nevidno...)
Dalsia somarina. Len kalis vodu. Ale paci sa mi tvoja sebaistota vo veciach o do ktorych sa nerozumies. Pozeral si si ten predpis ? Ved ohladom FLIRu a reflektoru je tam len bod: 2.6.1.:Search and rescue units shall be provided with equipment for locating promptly, and for providing adequate assistance at, the scene of an accident. Cize vybavenie na rychlu lokaciu a adekvatnu asistenciu na mieste nehody. Ako si prisiel na to, ze FLIR je predpisany? Resp., ze ked ho nemaju, ze nesplnaju podmienky na SAR ? Okrem tohoto bodu su tam body hlavne ohladom radioveho vybavenia, zistovania polohy frekvencii, transmitra ELT, ako som uz pisal vyssie, atd. No a ako vieme BH je co sa tyka radiokomunikacie vybaveny fakt dobre.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Flader píše:Sokoliari v službách
Priznam sa toto ma prekvapilo. Myslel som si, ze tieto služby su riesene dodavatelsky cez civilny sektor.

Niko: uznaj ale, ze s FLIR radarom aspon na casti strojov, by mali nase BH vyssiu bojovu hodnotu.
Informacia z flir radaru by pomohla ako palubnym strelcom, tak aj pilotom pri realizovani vysadku.
To ze sa da robit SAR bez flir nerozporujem, s nim by to vsak bolo jednoduchsie.
arten píše:
no davaj. a nezabudni kontext.
Som rad ze si pamatas vlastne vyroky. :D
Mozes sa snazit kolko chces zhodit tie vysledky, ale 826 LH za rok, na 4 BH, s tym ze dva boli od polovice roka (priemer na stroj 275hodin za rok) su z rise snov fanusika OSSR. V taky nalet nedufali ani najvacsi optimisti.
Mozno len skoda chybajuceho fullflight simulatora, posadky mohli mat nalietanych dalsich 40-50 hodin na simulatore.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj Tichý píše:Niko: uznaj ale, ze s FLIR radarom aspon na casti strojov, by mali nase BH vyssiu bojovu hodnotu.
Informacia z flir radaru by pomohla ako palubnym strelcom, tak aj pilotom pri realizovani vysadku.
To ze sa da robit SAR bez flir nerozporujem, s nim by to vsak bolo jednoduchsie.
Juraj ja uprimne dufam, ze to kupovat nebudu a ze BH neostanu na pozicii SAR po dokupeni LUH. Presne, ako to bolo planovane. Namiesto FLIRu, nech kupia radsej klasicky multy mod radar AN/APQ-186, alebo este lepsie 187, ako ho montuju aj Americania. Toto by spolocne s obrannymi systemami skutocne a hlavne podstatne zvysilo bojovu hodnotu. Jak na nich raz zavesia FLIR, tak budu z BH zachranari natrvalo. No a vsetci sa tu asi zhodneme na tom, ze MUH na SAR je zbytocne drahy spas.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“