OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Cena je to zaujímavá.
Ako som postoval minule, funkčných je na SK 17 tankov. Čiže tých 26+1 je to všetko, čo ešte buď majú, respektíve je to možné dať opraviť. Vrátane tých "naleštených úloženiek", ktoré mi tu niekto kedysi spomínal 8-)
Ak armáda nemá menej 7 mega ročne na údržbu Pozemných síl, tak to fakt nechápem už. :D
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

V skladoch je toho viacej. Kdesi s atu spomínalo číslo cca 100ks T-72M1 (malo by to byť aj spolu s tými používanými).
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Konkretne cislo bolo 103 alebo 104.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

To nerozporujem, len to slovo "kedysi". Skusim asi urobit nejaku "investigativu". :)
Inac tie BRDM su hadam pre chemikov?
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Do kedy sa nenakupia tie VTV4x4 tak bohuzial hej :/
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Flader píše: Aká je vlastne životnosť Modulárov?
Plánovaná zivotnost by mala byt 20 rokov. Cize tak ako boli odovzdavane po modernizacii do 2024-2027.

Nedavno sme sa tu o nich bavili, ze by bolo vhodne ich opat modernizovat, trochu som sa snazil najst viac info. Zistil som nasledovne, ak niekto bude vediet zistene potvrdit/vyvratit budem rad. Info su hlavne z roznych army webov.

1. Pri dalsej modernizacii narazame na ten isty problem ako sucasne Zuzany a nakup Z2. Modular je postaveny na povodnych podvozkoch. Druhykrat modernizovat T815 z 80tych rokov... :neutral: Lepsie by bolo ist cestou novovyroby. T815-7

2. Najvacsia kritika po zavedeni bolo znizenie mnozstva 122mm rakiet zo 40 na 28 v kontajneroch.
Tu by som rad upozornil na juhokorejsky raketomet Chunmoo K239 K-MLRS. Zavedeny v 2014. Podarilo sa mi dat dva kontajnery vedla seba. Tym by sa dala zvysit mnozstvo rakiet z 28 na 56, cize o 40% viac ako povodny RM70. Sirka jedneho kontajneru je 1055mm, celkova sirka Modularu je 2650mm.
Chunmoo moze byt osadeny tromi typmi rakiet.
130mm = 20ks v kontajnery, bez navadzania a max. dostrelom 36km
227mm = 6ks v kontajnery, bez navadzania a max. dostrelom 45 - 80km (zdroje sa rozchadzaju)
239mm = 6ks v kontajnery, s navadzanim a max. dostrelom 80-160km (zdroje sa rozchadzaju)
Zaujimave je, ze naraz moze byt Chunmoo osadeny dvoma typmi kontajnerov. Cize kludne v jednom 227mm s raketami proti zivej sile a v druhom 239mm s raketami proti obrnencom. Jednou salvou dokazu pokryt priestor velkosti 3 futbalovych ihrisk.

3. Oznacenie Modular nie je len o zamene 122 a 227mm. Podla info z forum.valka - akúkoľvek súčasnú alebo budúcu raketu, ktorú dokážeme zakontajnerovať a rázy pri štarte znesie podvozok bude možné z tohoto raketometu po úprave softwaru odpalovať.
Co je vsak smutne, software pre JROF-M s dvojnasobnym dostrelom oproti povodnemu dostrelu 20km upraveny pravdepodobne nebol. Takze aj ked OSSR JROF-M maju na sklade, predlzeny dostrel vyuzit zrejme nevedia.

4. Viem, ze plan modernizacie sa raketometom nijako nevenuje, co je skoda. Chcelo by to dalsi vyvoj. (Ved MSM dokazal zdvojnasobit dostrel povodnej 122mm rakety) Kludne aj za pomoci JK. SR je pre JK krajina so 4. najvacsou hospodarskou vymenou v EU, co je pre tak malu krajinu urcite uspech. V SR posobi okolo 200 juhokorejskych spolocnosti a JK bola za rok 2018 najinovatívnejšou ekonomikou na svete a udrzala si tak poziciu svetovej jednotky. (SR 39.)
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Pikujuci brizolit píše:To nerozporujem, len to slovo "kedysi". Skusim asi urobit nejaku "investigativu". :)
Inac tie BRDM su hadam pre chemikov?
Nie len pre chemikov. Je tam aj 7ks 9P148 :lol: :lol: :razz:
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Tu by som na Modular už zabudol. Ich potencíal nevyužili ani OSSR. Na to, že je to na jej pomery nová technika, cvičilo sa málo, až nič (s D-30 dokonca). Tie uložené Modulary v Rožnave na pôvodných podvozkoch asi nebudú tiež hitparáda.
Namiesto niečoho exotickejšieho, by som šiel po overenej klasike ako HIMARS atď. Munícia , logistika atď. zavedená, budú aj v Poľsku.
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Trenovalo sa vobec niekedy aj s 227mm raketami?
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Flader píše:Trenovalo sa vobec niekedy aj s 227mm raketami?
Od ich zavedenia nie, kôli toxicite paliva rakety. Z toho dôvodu boli aj tie rakety vyradené bez náhrady.
Je to teraz vlastne osekaný palebný priemer pôvodného raketometu bez možnosti použiť novú diaľkovú domácu mníciu...
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Juraj Tichý píše:Nie len pre chemikov. Je tam aj 7ks 9P148 :lol: :lol: :razz:
Ježišmária, to odkiaľ vyhrabali? :D
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Brizolit: po Polskych skusenostiach, radšej ist vlastnou cestou :D
Potencial modularu OSSR nevyuzili, na ich obranu vsak treba dodat, ze v tom case susedia svoje raketove vojsko skor likvidovali. Je pochopitelne, ze sa viac do nich neinvestovalo. Potencial na dalsi rozvoj vsak je.

Jedinym argumentom preco HIMARS je ATACSM. Ale tieto ambicie, na rozdiel od Poliakov, my nemame. Nam by stacil aj tych 80km z Korey.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Preto uz sa mali tie vtv 4x4 davno poriesit...
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Na forum.valka som nasiel tuto info k 122mm raketam.
Okrem toho výrobca vyvinul rôzne modifikácie - napr. s protitankovou submuníciou, s mínami, tak isto boli vyvinuté kontajnery pre použitie týchto rakiet na vrtuľníkoch a lietadlách....
Viete niekto k tomu daco viac?
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše: 2. Najvacsia kritika po zavedeni bolo znizenie mnozstva 122mm rakiet zo 40 na 28 v kontajneroch.
Tu by som rad upozornil na juhokorejsky raketomet Chunmoo K239 K-MLRS. Zavedeny v 2014. Podarilo sa mi dat dva kontajnery vedla seba. Tym by sa dala zvysit mnozstvo rakiet z 28 na 56, cize o 40% viac ako povodny RM70. Sirka jedneho kontajneru je 1055mm, celkova sirka Modularu je 2650mm.
Juraj problém je, že na Modular nevojdu 2 kontajnery vedľa seba.
Šírka juhokórejského Chunmoo býva udávaná rôzne, ale jednoduché porovnanie s MLRS (takmer úplne rovnaká nástavba s kontajnermi) ukazuje, že je šírkou v 3m kategórií, ako MLRS (alebo Zuzany/Dany).
Obrázek
Obrázek


Aj pri Modulare bývajú udávané rôzne šírky, ale mám za to, že šírka je +- rovnaká ako pri Rm-70, ktorého úpravou vznikol.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Jeden kontajner ma 1055mm, takze dva vedla seba vojdu, kedze modular ma sirku 2650.
Zaroven Modular nepouziva tak siroku zastavbu pre kontajnery, co suvisi zrejme s odlišným sposobom "nabijania".

Zaujimave je to porovnanie Chunmoo s M270, kedze vsade som nasiel sirku Chunmoo 2,5metra.

Unifikacia s podvozkom Z2 by tiez nebola na skodu... :wink:
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:Jeden kontajner ma 1055mm, takze dva vedla seba vojdu, kedze modular ma sirku 2650.
No to práve si nie som istý, že tie dva údaje sú správne (viď tá fotka 3m širokého MLRS vyššie*). Bolo by dobré ich verifikovať.

*edit - ale hej. Keď som si to premeral, ten kontajner by naozaj mohol byť široký ako píšeš. Takže ten Modular nebude široký 2650...
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ako najst vhodne siroky podvozok bude asi najmensi problem, kedze ako si spravne napisal, mame tu 3m siroku Zuzanu.. :wink:
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

.týždeň podcast »
.glóbus: Obrana v rukách SNS a 15 rokov v NATO: Kam a na čí povel pochoduje slovenská armáda?
- Róbert Ondrejcsák
- Jaroslav Naď
- Pavel Macko
zdroj: https://player.fm/series/tde-podcast/gl ... oVRQH_aTC0
zdroj: https://www.tyzden.sk/svet/54110/globus ... a/?ref=tit
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:Ako najst vhodne siroky podvozok bude asi najmensi problem, kedze ako si spravne napisal, mame tu 3m siroku Zuzanu.. :wink:
Tak to každopádne, ale doriešme ten Modular. Ako je široký?

Zaujímavé je, že na fotkách má dve rôzne šírky OZ:
- tú čo si postol ty: zastavbu pre kontajnery
-a potom takéto:
Obrázek

(čo je ta "vata" na OZ? (aj na Himars/Mlrs/atď). Protičrepinová ochrana?)
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“