OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

klingy píše:Niesu mi zname vsetky komponenty, ale co som si vsimol, tak turra ma pomerne dobru stabilizaciu a aj sa vyhrali s 2A42 a jeho ulozenim, pekne sa triafa
Vodic ma termo od FlIR systems namiesto zosilnovaca zbytkoveho svetla
Celkovo drzia sa svetoveho standardu, najviac mi je zahadou, ake je pouzita verzia termokamery Tilde, co nieje bohvie co...
Este to nema naistalovany terminal OTS
Otazka znie ci rovnake komponenty vratane TURRA-30 nema aj to modernizovane BVPčko za 1.27 mil EUR (BPsVI ISTAR) t.j. ze sa rovkako pekne triafa...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Dik klingy. Mne Turra na Patrii pride lepsie vybavena ako ta na BPsV Arthur.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Arthur, na 99% budu tie iste, verzia na Svatane a na AMV je nejaka novsia, ma koplet opechovany gulomet aj so schrankou na palebny priemer...
Niko, malo by to byt to, iste (viac menej obidve v tejto faze maju Konkurs, 2A42 a PKT, jediny rozdiel co som si zo vcerajsej prezentacky vsimol, ze Svatana nemala panoramticky zameriavac velitela, ale na starisich zaberoch mala
...
Osobne by som konstruoval prieskumne vozidlo inak, bez PTRS a bez kanonu max. kobinacia granatometu a tazkeho gulometu s oto vacsiou prieskumnou vybavou
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Rase píše:Arthur:
tak nějak souhlasím, přeci jen i u Šakala se tehdy mluvilo o ceně 1 mil euro. Asi do toho nepočítali věž a... motor, převodovku atd.
Osobně mě fascinuje co si jsou schopny podniky říct za modernizace starých bevepeček.
Aspoň to má reálnu vypovedaciu hodnotu o kapacitách resp. možnostiach / schopnostiach výskumu a vývoja v podmienkach slovenského bezpečnostného a obranného priemyslu na týchto BVP na rozdiel od dymovej clony "vývoja" pri BOV 8x8 čo predviedli včera na Priemyselnom dni.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

To zas jo, hlavně jsem narážel na to, že hodnota prototypu Šakala byla taky tuším 4 mil euro a když vidím kolik stojí ona osmikolka, tak bych se ani nedivil kdyby sériový Šakal stál v reálu taky cca 2,5-3 mil. Oproti novým pásákům je ale životnost poloviční a starý podvozk má spoustu technických omezení, Proto je z mého pohledu lepší ony nové díly nacpat do nové korby. Aktuálně je nacpali na podvozek 8x8 což je taky v pohodě.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Prototyp - technologický demonštrátor Šakal-a a pod. tj. 1ks z hľadiska výskumu a vývoja (nákladov) nemožno predsa porovnávať s jednotkovou cenou prepočítanou napr. pri tých 81ks (sorry ale to je cez resp. ste sa nechal uniesť).
Naozaj je obrovská škoda, že neprebehla súťaž a áno vedeli by sme sa aspoň oboznámiť aj s ponukami nielen cenovými neúspešných konkurentov. Napr. mňa by naaozaj zaujímalo akú ponuku by dali za IFV Corsac s TURRA-30 vybaveným 30mm (muníciou 30x173 mm) Bushmaster MK-44 a Spike LR a kľudne aj v porovnaní s 2A42 a Konkurs a ďalších... Možno otázka do pléna diskusie: aká by musela byť cena IFV Corsac s TURRA-30 aby sa o nej z hľadiska efektivity dalo uvažovať voči 4 mil EUR BOV 8x8 fínsko/slovenkého "Svätopluka" ?
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Arthur myslim, ze slovenska Patria s 2A42 nie je vobec problem efektivity. Tie kanony (2A42 a Bushmaster II) su zhruba na jednej urovni, Bushmaster trochu lepsi. Pokial som spravne pochopil presnejsi pri davkach. Problem je v tom, ze 2. mech. brigada dostava Patrie preto, aby bola v pripade potreby schopne operovat za hranicami v ramci NATO, alebo BG EU. No a zvykom OS SR a nielen ich, je posielat techniku a vojakov do operacneho priestoru s tym, ze o prisun municie sa postaraju koalicne jednotky. Teda ak nechame na Patrii 2A42, tak bud budeme riskovat operacnu nesposobilost v poli a budeme musiet pracne a nakladne zasobovat nase jednotky municiou, kedze 30x165 nema z NATO v poli nikto. Este, ze mame uz tie Spartany. No otazka znie: Nie je lacnejsie kupit teraz Bushmaster II a vyhnut sa nakladom na zasobovanie ?
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

niko: efektivita v zmysle cena / výkon (TURRA-30 balistická & protimínová ochrana ...)

Čo sa týka operačnej spôsobilosti mimo územia SR tak to nemá vplyv na použitú muníciu (ja viem čo myslíte kompatibilita v NATO so spojencami) avšak (ne)certifikácia mechanizovanej brigády práve aj toto rieši tj. ak budeme certifikovaný (operačne spôsobilý) v silách nižšej pripravenosti od 1.1.2018 (národný cieľ 2013) tak to jednoducho garantujeme MY teda MY to musíme zabezpečiť a nie koaličné jednotky.
Naposledy upravil(a) Arthur dne 7/12/2017, 21:43, celkem upraveno 1 x.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

No ved o to aj ide. Nie je lacnejsie kupit namiesto 2A42 radsej Bushmaster II, ako garantovat a realizovat logistiku v najhorsom pripade dvoch praporov v zahranici ? Resp. je lepsie, ak budujeme jednotku, ktora ma byt okrem ochrany nasho uzemia nasadena v zahranici, ju vyzbrojit odpovedajucym kalibrom.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Niko, nieje to lacnejsie na 30x165 mame linku, (ak chces inak kompletnu sposobilost) aj keby nasa linka vypadla tak municia sa vyraba aj inde...
Jednoducho ked chces nasadit armadu vonku musis byt schopny zabazpecit logistiku, neda sa spoliehat nato, ze jednotky s nami operujuce daju nejaku municiu, oni ju totiz nemusia mat ani pre seba...
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

klingy už sme sa o tom bavili. 2A42, už nemá žiaden modernizačný potenciál, Bushmaster II vie s doplnkom aj programovateľnú muníciu aj bezproblémové zvýšenie ráže na 40mm. Nižšia presnosť a účinnosť munície je dôvod naviac. Aj Poliaci aj Česi prešli na západnú muníciu asi to nebolo pre srandu králikov. (Na linku sa vykašli, práve toto je príležitosť žiadať v rámci techn. transferov prenos technológie na 30x173).
Pri systéme kupovanom s 30 ročnou perspektívou je to skrátka totálna hlúposť...
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Ano Arten uz som sa raz Ti k tomu vyjadroval

Cesi si vybrali taky kanon, aky si vybrali, preto lebo ziadny vhodny kanon nevyrabaju, Slovensky zbrojarsky priemysel kanon vyraba
---
Cesi nevyrabaju municiu, dokonca com som pochopil nevyrabaju municiu, ani Poliaci, oni ich skladaju z dovezenych komponetnov, mi pre 30x165 mame kompletnu linku, od tahania nabojnice az po vyrobu kompletnej zovstavy
----
Ad nepresnost ano pri kadencii 500 ran je 2A42 nepresna, pri kadenci 200 ran je jej presnost absolutne postacujuca, autoamticky kanon nieje odstrelovacka puska...
Air burst, nieje problem kanonu ale nadstavca a municie

Mimochdom, kolko Airburst municie vystrielaly Cesi a Poliaci za tych 10 rokov pouzivania MK 44, zeby (0)? a maju vobec ich kanony nadstavce na programovnu municiu a SRP podporujuce tuto municiu
---
Nizka ucinnost municie? Hmm no ked pouzijes 3UBR6 tak ano, ked pouzijes modernu poklabiernu municiu tak je vykon porovnatelny
---
Modernizacny potencia, co tym myslis?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Klingy vyrobnu linku nemame my ako Sovensko, ale sukromne medzinarodne konzorcium, ktore s nou moze akokolvek nakladat. O 3 roky sa moze rozhodnut linku dalej neprevadzkovat. Okrem toho, ako som minule pozeral, municia 30x165 nie je uz v podstate nijako lacna. Rozdiel moze byt niekde na 30 % menej ako u 30x173. Ak k tomu pripocitame naklady na logisiku nasich jednotiek v zahranici, tak sme možno na tom istom ako pri kupe Bushmastra.
Z mojho pohladu je ta 2A42 zase raz jeden velky tunel. Po prezbrojeni na Patrie bude potrebne nakupit palebny priemer pre celu brigádu na vedenie bojovej cinnosti na jeden mesiac. Kedze tuto municiu OS SR nemá. Pre MSM to bude skvely obchod.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Tak 30% mi ako málo teda nepríde. Na celom palebnom priemere to znamená, že za rovnakú sumu namiesto na 30 môže byť až na 40.
Budem sa opakovať. Zavádzať druhú 30mm muníciu by bol nezmysel. Lepšie ak už ísť do nového tak väčšieho. 35mm ako v Austrálii napríklad. Tam by už tá pridaná hodnota bola určite vyššia.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Niko, tak pokial viem, tak v ZVS ma CSG len 50% podiel (podiel byvalych sukromnych akcinarov) zvysok by mal patrit DMD Holdingu
Rovnako, ako v CR ma linku MPI Group (ZVI)

Zabudni nato, ze SR bude mat niekedy municiu na mesiac, sa pozri na vyclene prostriedky na nakup municie v pripade tohoto tendra, horko tazko su tam vyclenene peniazenae na jeden nekompletny palebny priemer...

Neviem preco stale hovoris o logistikej narocnosti, je to par debien na viac nic viac nic menej...
Prave zavedenie dvoch razi komplikuje logistiku

30% v pripade spotrebaku je obrovsky rozdiel, (+ treba zapocitat, odvody, dane atd.) okrem toho nikto nehovori, ze sa musi dodavat od municia od ZVS, ale ze mame linku a to je zasadny rozdiel (to jest, ze v pripade krizizovej situacie si bude schopny zabazpecit municiu sami , rovnako mozme municiu nakupit od Bulharov alebo Belgicanov resp. Nexteru...

Ja nevidim ziaden technicky (technicke rozdiely niesu tak velke) ani ekonomicky dovod preco nepouzit nieco co mame doma a nahradit to dovozom...

Este k Artenovi 30X173mm PMC 287 od Rheinmetallu vs 30x165 M929 od Nexteru (str. 130)
http://www.angelopodesta.com/documenti/ ... MC_287.pdf
http://www.nexter-group.fr/images/catal ... 016_en.pdf
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Chlapi skor, ci neskor 30x173 zavedieme. Cim neskor to ale bude, tym to bude drahsie. No ale povedzme, ze na tuto temu mame rozdielny názor a uvidíme, co nakonec vymyslia OS SR.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Niko, aby sme si rozumeli, mne nevadi opustenie 30x165 za podmienky, ze bude nahradeny progresivnym riesenim 40mm alebo 50mm co bude mat prespektivne riesenie, ale 30x173mm nema pre mna ziadnu pridanu hodnotu...
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Nemá nahodou niekto info, ako dopadli nakoniec skúšky 4x4 na Záhorí?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

klingy píše:Niko, aby sme si rozumeli, mne nevadi opustenie 30x165 za podmienky, ze bude nahradeny progresivnym riesenim 40mm alebo 50mm co bude mat prespektivne riesenie, ale 30x173mm nema pre mna ziadnu pridanu hodnotu...
Klingy rozumiem tvojmu a aj Fladerovmu uhlu pohladu. V podstate nechcete zavadzat další, velmi podobny kaliber do vyzbroje. V podstate by som s tym suhlasil, ak by slo o 1. mb. 2.mechanizvana brigáda je ale z mojho pohladu urcitym sposobom expedicna jednotka, resp. jej casti budu vyuzivane na expedicne ulohy. Preto mi v tomto pripade ta 2A42 vadi. Hlavne pre zlu povest slovenskej logistiky v zahranici. Tak uvidíme, aky pohlad na vec bude mat nase MO.

Zase sa vytahuje téma stihacieho letectva.
https://dennikn.sk/967539/nominanti-sns ... mom-ruska/
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Hlavne pre zlu povest slovenskej logistiky v zahranici.
? Díky.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“