OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Arthur píše:niko: :-?

P.S. obrázky 6 z 8 a 7 z 8 tomu sa hovorí sedieť na správnom mieste, oproti (9M113/9M111) a za chrbtom palivové nádrže, čo v prípade zasiahnutia BVP/OT prieraznými projektilmi s wolframovou špičkou = bezbolestná, resp. mať dobrú životnú poistku (za predpokladu, že Vás poistia) :mrgreen:


:lol: Asi tak.
Videl som co urobi Falcon vz. 96, 12,7 mm pri zasahu befka z boku wolframovou strelou. Myslim, ze ci by tam tie rakety boli, alebo nie, clovek by mal celkom slusny problem. Mna inak zaujala myslienka skladovat rakety na korbe vonku. K tomu este obrazky Turry. Nechcem konspirovat, no netestuju oni to pre tie nove pobaltske BVP ?
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

niko píše: :lol: Asi tak.
Videl som co urobi Falcon vz. 96, 12,7 mm pri zasahu befka z boku wolframovou strelou. Myslim, ze ci by tam tie rakety boli, alebo nie, clovek by mal celkom slusny problem. Mna inak zaujala myslienka skladovat rakety na korbe vonku. K tomu este obrazky Turry. Nechcem konspirovat, no netestuju oni to pre tie nove pobaltske BVP ?
Tak ja som myslel skromne tj. len projektil 7,62x39 AP (wolframové jádro) s dopadovou rychlosťou 930 m/s, ktorý zadrží až balistická ochrana STANAG 4569 Úroveň 3 (Level 3)

Nechcem konšpirovať o tých 10ks expedičných pobaltských BVP, ale upriamil by som pozornosť všetkých na brožúrku IFV-čka vľavo hore :rotuj:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Arthur, pokiaľ dobre vidím, tak to nie je len katalóg IFV. Síce jedno ej na obálke ale nevieme čo je vo vnútri. Iba ak by sa niekomu náhodou niekde v na stole jeden povaľoval. Potom by sa mohol podeliť o obsah.

Inak on sa Fagot (9M111) ešte používa? Ja som bol v tom, že už je v nasadení iba Konkurz (9M113).
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Arthur 7,62x39 API je level 2, mna by fakt zaujimalo, ktory genius dostane obvesat uz tak stiesneny priestor BVP PTRK
---
Rovnako, keby niekto rozmyslal hlavou tak tie plavaky potihane o 15-20 cm vyssie a ich prednu stranu vyroby zo pancierovej ocele (vula dostanene ochranu niekde na urovni lvl 4+ a zaroven zachovate schopnost plavat
Obrázek
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Klingy: Ale ja som nepísal o 7,62x39 API BZ s dopadovou rýchlosťou 695 m/s, ktorý zadrží až balistická ochrana STANAG 4569 Úroveň 2 (Level 2), ale o projektile 7,62x39 AP (wolframové jádro) s dopadovou rychlosťou 930 m/s, ktorý zadrží až balistická ochrana STANAG
4569 Úroveň 3 (Level 3).
_ _ _

Tiež sa tomu divím s tými plavákmi, ale asi nemôže mať všetko takých rýchly výskum a vývoj ako IFV Patria BOV 8x8 SK :mrgreen:
Inak ja by som plaváky pustil k vode využil systém prídavného pasívneho pancierovania korby ako na technologickom demonštrátore MGC-1 (ochrana proti priebojným projektilom podľa STANAG 4569 Level 4 ako napr. ťažkým gulometom 14,5x114 AP / B32 AP s dopadovou rýchlosťou 911 m/s vypálených z 200 metrov).
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

o municii takejto municii v razi 7,62x39 s wolfaramovym jadarom (karbidom wolframu) som nepocul, kto je vyrobcom
---
tak plavaky maju svoj zmysel, okrem zvysenia vztlaku, aj ako ochrana proti kumulativnemu lucu
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Inak keď tak pozerám ten stiesnený priestor tých OT-90 tak am napadla jedna vec. Vopred prosím neukamenujte ma :D Práve na miesto týchto nešťastných strojov by som si vedel reálne predsaviť to, čo mal byť voľakedy Šakal. Teda nie tak ako nakoniec vyzeral, ale v tú zvýšenú korbu bez Turry. Namiesto nej len zbraňovú stanicu. Ušetrená váha by mohla byť investovaná do ochrany dna, alebo jednoducho by konečne nebol ten podvozok preťažený. Do tej novej korby by sa tie PTR zmestili v pohode a obsluha by mala aký taký priestor.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

klingy: O 7,62x39 AP (HC) – průbojná střela s wolframovým jádrem (karbidom wolframu) som kedysi čítal niekde v spojitosti s výskumom a vývojom v VTÚVM Slavičín, zrejme sa však do sériovej výroby nedostali...
O triedu vyššie avšak pod 12,7 sú však 7,62x51 AP s wolfaramovym jadarom (karbidom wolframu).
Ale čo sa toho BVP-čka/OT-čka týka tak nebol by som si taký istý, či by ustáli štandardný armádny priebojný zápalný náboj 7,62x39 vz. 43 (7.62-PZ 43) určeného k ničeniu slabo pancierovaných cieľov do vzdialenosti 300 metrov.

Flader: To dáva zmysel so zbraňovou stanicou 12,7mm (prípadne 14,5mm) alebo s 40 mm granátometom. Inak zaujímalo by ma či by to nešlo aj s DVK-30, ktorá má oproti TURRA-30 k dobru vyše 250+ kg váhy ako BMP Mexca.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

S DVK-30 by to bol zase pokus o BVP a tu už Šakal ukázal, že to je slepá ulička. Tu mi išlo čisto o nahradenie tých neštastných OT-90. Jednoducho taká trochu lepšie chránená dodávka na pásoch. Ušetrená váha by prospela hlavne podvozku určite. Ak by ale bolo možné aj zvýšenie ochrany dna aspoň na 2 tak by to bolo super.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Chlapi OT 90 sluzia prevazne protitankovym a protilietadlovym catam. Tam by sa ovela viac hodili kolesove vozidla 4x4, ktore su pre nich aj planovane. Predsa len je rychlost a mobilita , ktoru ponukaju vozidla 4x4 pri tychto jednotkach palebnej podpory dost dolezitou vyhodou. Teda moj skromny nazor. S modernizaciou sa teda podla mna urcite nepocita. Resp. by ma to dost prekvapilo. Otazkou ale tiez je, ze co za "pomocku" zavadzaju do stavu protitankovych jednotiek. Vid clanok: Dňa 17.4. 2018 sa v rámci procesu novo pripravovanej služobnej pomôcky uskutočnilo experimentálne cvičenie bojového použitia protitankového družstva
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Ja som to skôr myslel ako také dočasné riešenie. Tie 4x4 tak skoro ešte neprídu (je ich plánovaných dosť veľa a prioritu majú 23. a ISTAR) a tie modernizácie by mohli byť pomerne rýchlo.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Ako docasna cesta by to mozno nebolo zle. Lahke zbranove stanice by sa neskor teoreticky dali pouzit na vozidla 4x4.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Flader píše:Ja som to skôr myslel ako také dočasné riešenie. Tie 4x4 tak skoro ešte neprídu (je ich plánovaných dosť veľa a prioritu majú 23. a ISTAR) a tie modernizácie by mohli byť pomerne rýchlo.
niko píše:Ako docasna cesta by to mozno nebolo zle. Lahke zbranove stanice by sa neskor teoreticky dali pouzit na vozidla 4x4.
Lenže tie modernizované BVP (BPsV) majú predpokladanú životnosť 20 rokov a to mi ako dočasné nepripadá aby sa ľahké zbraňové stanice neskor (?) teoreticky dali použit na vozidla 4x4 ...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Tu sa ale bavíme o možnej dočasnej náhrade OT-90. Takže čo najlacnejšia škatuľa, ktorej pridaná hodnota bude vo väčšom vnútornom priestore.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Dalsia snidlovina na margo transporterov 8x8:
https://dennikn.sk/1092065/finsky-novin ... /?ref=tit1
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

niko píše:Dalsia snidlovina na margo transporterov 8x8:
https://dennikn.sk/1092065/finsky-novin ... /?ref=tit1
A co je na tom clanku zle niko?
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Niko: 4x4 ako koncept, ktory si zvolilo OSSR su absolutne nevhodne ako nosic druzstiev PTRK a Manpadov, pre takuto catu je lepsie OTcko (pasove,kolesove tieto caty posobia priamo v ramci praporu, kolesove vozidlo nikdy nebude mat taku mobilitu ako na BVPcko, ono uz aj BRDM je na hrane akcepotovatelneho a teraz nemyslim ochranu ale mobilitu...

Jednoducho nakup 400 ks 4x4 je vyhodenie penazi do luftu...
---
Ten clanok je "super" hovorime o korupcnom spravani Patrie a pritom boli vynenesene oslobodzujuce rozsudky, no co novinari sa chcu hrat na vysetrovatelov, prokuratorov a sudcov :down:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Arten ten clanok, ako rozhovor s finskym zurnalistom je obsahoveho hladiska hadam aj v poriadku. Teda ak sa pytas na nejake fakty, ktore by mi v nom prisli nekorektne a tak podobne. Co mi ale vadi a lepsie povedane unavuje a ako vidim nie len mna, je skutocnost ze tento clanok je jeden zo serie stvavych clankov, ktore kritizuju v principe vsetko a hocico co sa na MO deje a a samozrejme hlavne nakupy a modernizaciu. Kritika moze byt samozrejme k uzitku, ale tohoto je uz fakt moc. Kazdy druhy den nova senzacia. Mozete ma vsetci ukamenovat, ale osobne si myslim, ze napriek niektorym preslapom sme v minulosti nikdy nemali take vedenie MO, ktore by sa tak vyrazne snazilo modernizovat OS ako to sucasne. Osobne neverim, ze by OS SR niekedy v najblizsich 5 rokoch ziskali nejake kolesove BOV 8x8. Stvat sa bude dovtedy, kym sa cely proces nestopne, alebo ked skutocne prebehne, tak odstupi minister a stopnu sa ostatne procesy. Napriek tomu, ze je vola napriec celym politickym spektrom, nekupi sa nic. Cize toto mi vadi- nahaname si vlastny chvost a techniku mame po Madarsku najhorsiu z regionu. Ateraz nikoho neobvynujem, len sucho konstatujem.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Klingy poznam tvoju preferenciu pasoveho podvozku. :wink: No predpokladam, ze v dneskej dobe vedenia hybridnych konfliktov, vedenia bojovej cinnosti v zastavanom priestore a rychlo manevrujucych jednotiek, pri potrebe mobility mi pride kolesovy nosic PTRS ako proste vhodnejsi. Lahke sikovne vozidlo mi pride proste ako lepsia volba.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Flader píše:Tu sa ale bavíme o možnej dočasnej náhrade OT-90. Takže čo najlacnejšia škatuľa, ktorej pridaná hodnota bude vo väčšom vnútornom priestore.
Ale SR nie je v situácii aby mohla takto šafáriť s takto nekoncepčnými OT-čkami. Buď sa poriadne zmodernizujú alebo vôbec ak ich majú do 3-5 rokov nahradiť 4x4 a ešte s tých OT-čok premontovať zbraňové stanice.
niko píše:Dalsia snidlovina na margo transporterov 8x8:
https://dennikn.sk/1092065/finsky-novin ... /?ref=tit1
Super článok, díky za link.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“